Sombere geluiden na de revaluatie van de gulden Houdt rechts, het is véél veiliger. LANGS DE SCHELDESTROMEN ^Bronclii letten ..f U KUNT KIEZEN. Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 18 MAART 1961 75e Jaargang No. 25 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredactie i J. C. VINK. Redactie en Administratie j Axel, Markt 12, tel. 0 1-155-646, postbus 16 Drukker Uitgeefster i FIRMA J. C. VINK Was in Duitsland de opwaardering van de Mark tegenover de dollar eigenlijk al een jaar onderwerp van gesprek, de Nederlandse regering is toch wel bij grote verrassing tot de herwaardering van de gulden overgegaan. Wilde zij slagen, dan moest men haar wel categorisch ontkennen en haar in een week einde doorvoeren. Deze operatie is identiek aan de wijze Waarop in de dertiger jaren de valuta's van West-Europa ook onze gul den in waarde werden verminderd. Terugslag op export en ''toerisme. Hoe het ook zij, onze gulden is bijna vijf cent meer waard geworden, om precies te zijn is zij gerevalueerd met 4,76 procent. Dit betekent, dat bijvoorbeeld de Belgische toeristen in Nederland ongeveer 5% meer moeten betalen voor het Nederlandse geld en dat straks in een provincie als Zeeland het grote aantal Belgische toeristen wel zal verminderen. Om nog niet te spreken van de vele Belgen die hier wekelijks en vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen komen markten en winkelen. Het betekent ook dat de Zeeuwse land- en tuinbouwproducten in het buiten land behalve in Duitsland samen met de producten van de Nederlandse industrie ongeveer 5% duurder zullen worden, hetgeen met name onze concurrentie-positie op de buitenlandse markt verzwakt. Ten zij de ex portbedrijven nog iets op hun prijzen kunnen laten vallen. In dit laatste geval betekent het dan echter vermindering van de winst. Het houdt verder in dat Nederlanders in het bui tenland wat goedkoper terecht kunnen, niet alleen als toerist maar ook als koper. Voor de buitenlandse bedrijven wordt het iets ge-* makkelijker op de Nederlandse markt te ver kopen en het zit er wel in, dat hier en daar een prijsdaling kan optreden. De concurrentie op de Nederlandse markt zal ongetwijfeld verscherpt worden. De loonontwikkeling wordt vertraagd. De loonontwikkeling zal zo goed als zeker vertraagd worden doordat de zuigkracht op het productie-apparaat en daardoor de grote spanning op de arbeidsmarkt afneemt. Er zal een actief prijsbeleid nodig zijn om de con sument in de vonm van prijsverlagingen com pensatie te geven. In theorie kan deze com pensatie ongeveer 1,5% bedragen. Deze wel stellig te verwachten afremming van de loon- Ibeweging zal de vakbewegingen nog met te meer klem doen pleiten voor een actief prijs beleid, dat niet volstaat met het tegengaan van prijsverhogingen maar daarnaastwaar mogelijk prijsverlagingen afdwingt. U:— JBiiMt..:A-sM fSk.' Hoogspanning. Minister Zijlstra heeft er in zijn brief aan de Kamervoorzitter, dr. Kortenhorst, nog op gewezen dat er de laatste tien jaren duide lijk sprake is geweest van een onderwaar dering van de Nederlandse gulden. Deze onderwaardering manifesteerde zich in de om standigheid dat economische spanningen zijn samengegaan met overschotten op de be talingsbalans. Deze onevenwichtigheid, die mede een gevolg is geweest van de te grote devaluatie van 1949, bemoeilijkt het voeren van een goed conjunctuurbeleid. Nu de Duit se Mark revalueerde was een Nederlandse maatregel wel haast onvermijdelijk. Was de wisselkoers onveranderd gebleven dan zou onze reeds zeer aanzienlijke export naar Duitsland nog verder zijn toegenomen. Boven dien zou er dan een speculatieve kapitaal stroom naar Nederland zijn gevloeid. Geen grote gevolgen. Op de vraag of de 5% verhoging van de gulden diep zal ingrijpen, kan alleen maar geantwoord worden, dat het er niet naar uit ziet. Het hangt vooral af of de herwaarde ring op het juiste moment is gekomen. Loopt b.v. de huidige hoogconjunctuur om allerlei redenen snel terug, dan ligt het niet zo fraai met die herwaardering. Blijft de conjunctuur goed, dan wordt het een kwestie van voor delen afwegen tegen de nadelen en dan kan men begrip hebben voor de beslissing van de Nederlandse regering. De gulden heeft altijd wat laag gestaan tegenover de buitenlandse valuta's. Wat betreft de voordelen voor Nederland kan alleen maar gezegd worden, dat we voor lopig niet overstroomd zullen worden met een golf van Duitse aankopen in het goedkope Nederland en dat we voor het overige maar moeten afwachten, of er iets uitkomt van de mooie theorieën, waarmeer men zo'n reva luatie kan omgeven. Cijfers zijn geduldig. Ook de cijfers, die in alle nuchterheid bijna dagelijks in de krant staan over het aantal doden of gewonden dat op de weg gevallen is. In zulke berichten wordt over de oorzaken, die bij het ongeval een rol speelden, meestal het zwijgen toegedaan. Dikwijls staan die oorzaken (nog) niet vast. Dikwijls ook zullen ze nooit vaststaan De statistieken van de verkeersonveiligheid leren ons dus meer over de ver schrikkelijke gevolgen dan over de vraag Hoe gebeurde het Maar één ding is zekerdat bij heel veel ongelukken op de weg het niet voldoende rechtshouden een belangrijke soms zelf beslissende invloed op de afloop van het ongeluk heeft. Cijfers mogen dan geduldig zijn, ze onderstrepen in ieder geval ons uitgangs punt RECHTS IS VEEL VEILIGER 1 DIT... of OIT1Ü DAAROM: HOUDT RECHTS.DAT IS VEEL VEILIGER Losse Gedachten GELUKKIG IS HET LAND Iedere lezeres en lezer zal vermoedelijk deze eerste regel van het bekende vader landse lied kennen „Gelukkig is het land, dat God, de Heer, beschermt." Daaraan moesten wij verleden week maandag denken, toen wij van de openbare gebouwen en van een rede lijk aantal particuliere woningen de Neder landse driekleur zagen wapperen. Wij dachten er aan, toen wij door radio en voor tlevisie de uitzendingen volgden, die betrekking hadden op de huldiging van Hare Majesteit Koningin Juliana ter gelegenheid van Haar twaalf en een half jarig regerings jubileum. Een land, waarvan de inwoners zo ver knocht zijn aan het Vorstenhuis, moet oen gelukkig iand zijn Nederland staat bekend om zijn oranje gezindheid Gelukkig. Maar hoe kan het eigenlijk anders Wie de geschiedenis van Nederland kent, die on losmakelijk verbonden is met de geschiedenis van het Huis van Oranje, verstaat, dat Nederland zonder Oranje ondenkbaar is. De grootse huldiging voor het Huis ten Bosch van vorige week maandag heeft op nieuw bewezen, dat Nederland en Oranje één zijn. Moge het zo blijven Moge onze geëerbiedigde Koningin nog vele jaren ons land in rust en vrede regeren. Mogen Nederland en Oranje nog vele jaren één zijn en blijven. Moge God, de Heer, Nederland en Oranje blijven beschermen. Dan zal Nederland een gelukkig land zijn en blijven BANDRECORDERS VOOR ZEEUWSE BLINDEN. De Comissaris der Koningin, jhra mr. A. F. C. de Casembroot heeft in de vergadering van Ged. Staten in het nieuwe Griffiegebouw te Midelburg aan negen Zeeuwse blinden een bandrecorder uitgereikt, onder wie onze stadgenoot d heer C. J. Dieleman. Deze bandrecorders zijn gekocht voor een deel van de opbrengst van de Zeeuwse col lecte, terwijl een schenking werd verricht door een Zeeuwse dame in Den Haag. Ook werd door de Prov. Zeeuwse Courant voor een drietal bandrecorders gezorgd. De Commissaris bracht dank aan alle per sonen en instanties die hebben meegeholpen deze collecte te doen slagen. Burgemeester van Middelburg benoemd te Amersfoort. Na een ambtsperiode van slechts drie jaar vertrekt mr. Joh. de Widt weer uit Middel burg omdat bij met ingang van 1 april a.s. is benoemd tot burgemeester van Amersfoort. Op 16 februari 1958 werd mr. de Widt burgemeester van Middelburg. Gedurende deze drie jaren zijn een drietal belangrijke za ken aan de orde geweest, namelijk dé grens wijzigingen op Walcheren, de dubbelstad gedachte Middelburg-Vlissingen en het Sioe- plan. Ir. C. A. L. Horstmann gaat Zeeland verlaten. Een ander gevoelig verlies voor Zeeland en met name voor Zeeuwsch-Vlaanderen zo menen wij het althans te mogen stellen is het vertrek van ir. C. A. L. Horstmann uit Sas van Gent. De heer Horstmann is n.l. met ingang van 1 mei a.s. benoemd tot directeur van de N.V. Nederlands-Amerikaanse Auto bandenfabriek „Vredestein" te Enschede. Zoals bekend mag worden verondersteld, bekleedde de heer Horstmann, directeur van de N.V. Nieuwe Nederlandse Maatschappij tot het vervaardigen van Spiegelglas, glazen voorwerpen en dhemische producten te Sas van Gent, naast deze functie nog vele andere. Zo was hij voorziter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren, lid van de Provinciale Staten van Zee land voor de V.V.D. om er maar enkele te noemen. Ook lanceerde hij enkele jaren ge leden het plan om een kanaal te graven van Terneuzen naar Antwerpen, waardoor de Westerschelde zou kunnen worden afgedamd. Zowel als Statenlid als in zijn kwaliteit van voorzitter der Kamer van Koophandel heeft de heer Horstmann steeds geijverd voor het verkrijgen van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Zeeuwse middenstanders zijn actief. Tijdens een te Middelburg gehouden be spreking hebben de rijksmiddenstandsconsu- lent voor Zeeland, de heer A. Korstanje en het hoofd van de rijksmiddenstandsvoorlich- tingsdieflst, drs. H. J. M. van der Laar, met de middenstanders de plannen besproken voor het ontwikkelen van meer activiteiten. Onder zocht zal worden of een commerciëel-cultu- reel-toeristische vereniging Antwerpen—Zee land levensvatbaarheid zal hebben de op richting van een Zeeuws instituut voor de buitenlandse handel zal worden bekeken, de mogelijkheid van het in het leven roepen van een boekhoudbureau voor de Zeeuwse mid denstand zal worden onderzocht, terwijl, wan neer de Zeeuwse manifestatie in Antwerpen slaagt, een dergelijk evenement te Gent voor het tweede halfjaar van 1962 zal worden ge organiseerd. Sluiskil krijgt een nieuw uitbreidingsplan. In de laatstgehouden raadsvergadering van Terneuzen heeft wethouder M. de Vos mede gedeeld, dat het uitbreidingsplan voor Sluis kil binnen vier of vijf weken gereed zal zijn. Het ligt in de bedoeling, dit plan met de in woners van Sluiskil te bespreken. Verwacht wordt, dat de vaststelling en goedkeuring van het nieuwe uitbreidingsplan vlot zal verlopen. Tijdstip sluiting Veerse Gat thans bekend. Het tijdstip, waarop het Veerse Gat de afsluitdijk tussen Walcheren en Zuid-Beve land dus— definitief zal worden afgesloten, is thans bekend. Op 11 april a.s. zal het eer ste van de zeven caissons worden ingevaren in het sluitgat, waarna de andere zes zullen volgen op 18 tot en met 24 april. Op 27 april zullen tussen 7 en 10 uur des morgens dan de schuiven worden gesloten, waarna het Veerse Gat voorgoed zal zijn afgegrendeld. Het Veerse Meer is dan een feit geworden. Dijkverhoging te Ossenisse is nu aan de gang. Met het slaan van de eerste betonnen paal voor de sluis van de Verenigde Polders van Ossenisse door dijkgraaf E. G. M, de Waal is de nieuwe zeewering thans behoorlijk op dreef gekomen. Zoals bekend is, was de dijk bij Ossenisse zeer zwak. De nieuwe dijk zal 30 tot 45 meter breed worden. Filmopname van de Veerse vissersvloot. Nu door het afsluiten van het Veerse Gat de vissersvloot uit Veere moet verhuizen naar Colijnsplaat, heeft Bert Haanstra, de bekende cineast van „Fanfare en „De Zaak M.P. en nog verschillende documentaires, waar onder „Glas", in opdracht van de regerings voorlichtingsdienst een film gemaakt van het uitvaren van de vissersvloot van Veere. Ook de sluiting van 'het gat zelf wordt gefilmd. Hieruit zal een documentaire film van een kwartier worden samengesteld, die ook voor het buitenland bestemd is. Op deze wijze worden de volledige delta-werken op de film vastgelegd en voor het nageslacht bewaard. Land van Saeftingè moet worden inge~ polderd. Verschillende leden van de Eerste Kamer hebben er op gewezen, dat zij de inpoldering van het Land van Saeftinge thans urgent ach ten omdat daarmede circa 3000 ha landbouw grond kan worden gewonnen. Deze leden zijn er dan ook over teleurgesteld, dat de minister van Verkeer en Waterstaat afwijzend tegen over deze inpoldering staat. (Vervolg op pagina 3) AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Loom nummer» 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland ƒ2, ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per mm. Kleine Advertentiên 1-5 regels f 1, iedere regel meer 12 cent extra. w Hoestdrank in tabletvorm. 95ct

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1