Iets over de geschiedenis van Axel LANGS DE SCHELDESTROMEN Niets overtreft Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 11 MAART 1961 75e Jaargang No. 24 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredactie t J. C. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster t FIRMA J. C. VINK XVIII. DE AANLEG VAN DE VERDEDIGINGSWERKEN NA DE INNAME VAN DE STAD DOOR PRINS MAURITS. Over het tijdvak van 1586 tot 1690 bestaan weinig gegevens. Wel kunnen we begrijpen, dat het een tijdperk van wanorde en gevaar voor Axel is geweest, zoals steeds in een pas veroverde stad. Ds. J. Scharp zegt ervan in zijn boek „Bij de inname van Axel was de gansche Magistraat met een goed aantal Bur gers, die de zijde van de Spanjaards hielden, ter stad uitgeweken en wanneer kort daarop de meeste polders onder water gezet werden, begaf zich het meeste deel der Landlieden en Opgezeetenen ten platten lande naar Gent en andere plaatsen." We hebben ook in de vorige aflevering van deze artikelenreeks XVII (foutief XVIIII) gezien, dat de gevluchte Magistraat de reke ning der stad in Gent vootzette tot er geen geld meer was. I Aan de Zuidzijde was ontstaan het Axelse Gatde scheiding tussen Staats- en Spaans gebied. Maar ook de Buth-, Eglantier-, Ca- pelle- en Visserspolder war enonder water gezet en zo lag Axel als een eilandje midden in een watervlakte. Terneuzen was een zelf standige gemeente geworden, waaronder ook Hoek béhoorde. Kwamen er personen en gezinnen uit andere gebieden zich te Axel vestigen Sommigen vermoeden, dat er uit Walcheren of Tholen mensen naar Axel emigreerden, terwijl wijlen mr. P. Dieleman meende, dat juist veel per sonen uit Vlaanderen of Frankrijk hier kwa men wonen. Misschien zijn die beide factoren samen in het spel geweest. In elk geval be stond de gehele bevolking van Axel slechts uit luttele personen, die het hier zeer armoe dig hadden, getuige de brief van de bevel hebber der Staatsen Jan Piron, anno 29 no vember 1587 aan de Gedeputeerden van Zee land, waarin hij klaagt over het buitengewoon nodige en de misères, waarin de bevolking van Axel zich bevindt, zodat de bevolking zich wellicht genoodzaakt zal zien de stad te verlaten, indien er geen bijstand komt en hij vraagt om in de nood der bevolking te wil len voorzien (Scharp, deel I, bl. 127). Deze brief doet ons Jan Piron kennen als een ont wikkeld man de brief is in het Frans ge schreven, of hij moet een ontwikkeld secre taris gehad hebben. We weten, dat waar de bevolking gering Kvas er een regering werd aangesteld over de gezamenlijke steden Axel, Neuzen en Bier vliet. In 1591 was Laurens de Muelenaere de eerste burgemeester van de verenigde steden of Unie. We hebben al geschreven, dat de wijk van de Parochiekerk (nu de Algemene Begraaf plaats) en van het kasteel ontvolkt en ver woest was. Maurits liet dan ook de verdedi gingswerken projecteren dwars door deze wijk. Overblijfselen van de fundamenten der huizen zijn gevonden onder in het voormalige Nieuwediep bij de Begraafplaats, terwijl van het kasteel niets meer is gevonden, aangezien de wallen er hoog boven gelegd werden. In het Archief bevindt zich in de kaarten- map nog een kaart, waarop getekend is het eerste ontwerp voor de verdedigingswerken. Daar moest deze lopen rond de eertijds be bouwde kom. Echter was dan de verdedi gingsgordel niet afgerond en was er een in ham, waar nu de Kerkdreef ligt. Als nu werd een nieuw ontwerp gemaakt, denkelijk door een door Simon Stevin gestichte school voor vestingbouwkunde en werden de verdedi gingswerken gevormd als een gebastion- neerde achthoek, wat bij octrooi van 25 mei 1599 werd goedgekeurd. Vóór 1600 waren er dus alleen de door Parma uitgevoerde ver dedigingswerken en kwamen de nieuwe ont- worpene van Maurits rond 1601 tot stand. Er lagen drie bolwerken aan de Zuidzijde ^en wel Middelburg, Oranje (waardoor nu de 'Oranjestraat loopt) en Nassau (achter het huis van de heer Van der Lee). Aan de Oost zijde lag het bolwerk Ter Vere, aan de Noordzijde Vlissingen (aan de molen van de heer Missegihers), Thoolen en Ter Goes en aan de Westzijde het bolwerk Zierikzee, de meeste genoemd naar Zeeuwse steden. Er stonden twee poorten, n.l. de Land- poort (waar de scheiding is tussen Noord straat en Stationstraat, ongeveer op de plaats van de Chr. Landbouwschool) en de Zee poort aan de Kaaiwal in de Zeestraat), waar bij gravingen bij het winkelpand van de heer Chr. Vinke nog de fundamenten gevonden zijn. Aan de Oost- en Westzijde waren geen poorten. Men moest langs een singelweg van de Landpoort uitkomen op de weg naar Oost of West. Tegenover de stad aan de overzijde van het Axelse Gat lagen de forten Ferdinand, St. Nicolaas, St. Jacques, St. Lieven, St. Marcus, St. Jan en het fort Moerspui (meer binnen waarts). Aan deze zijde van het water be vonden zich laterhet fort De Ram, weste lijk van Axel en naar het Oosten fort Be- oostenblij (zeker waar vroeger de Parochie Beoostenblij lag, aan het wegje van de Ar- mendijk naar de Nieuwe Brug). Verder het fort Zeeland, fort Kijkuit en fort Nassau (waar nu de buurtschap het Fort ligt). Langzamerhand werden de onder water gezette polders weer bedijkt, zo o.a. de Buth-, Eglantier- en Visserspolder in 1606 en de Capellepolder in 1614 (waarbij de naam van Jan Piron nog voorkwam), de Beoostenblij Benoorden in 1650 (dus na de vrede van Munster). En toen ook de Koegorspolder in 1641 en de Zaamslagpolder in 1650 waren ingedijkt, was het eiland met Axel, Terneu zen, Zaamslag en Hoek één aaneengesloten geheel. We komen nu op de tegenstelling tussen Axel en Terneuzen. We lezen in de archiefstukken en ook in Scharp In augustus 1572 eigenden zich de dorpelingen van Neuzen een soort zelfstan dig bestuur toe en schenen zelfs hun gezag over naburige polders uit te strekken, waar aan Koning Fildps in hetzelfde jaar een einde maakte door bij octrooi ter bedijking van Vremdijke aan de regering van Axel bestuur en jurisdictie over het kwartier van Neuzen te verlenen, dat daarbij met Axel en Axeler ambacht verenigd werd. Door de bezetting van Neuzen door Ho- henlo in 1583 werd Neuzen van Axel afge scheiden en op 21 april 1584 verleende Prins Willem van Oranje aan die van Neuzen bij provisie en totdat daarin door de Generale Staten voorzien zou zijn, een afzonderlijk be stuur en Stadsrechten (Dr. Wesseling Ge schiedenis van Terneuzen, Zelandia Illu- strata), welke rechten later door Leicester in augustus 1586 werden bevestigd. Bij hetzelfde privilege vergunde de Prins aan Neuzen het recht van het houden van een weekmarkt, welke later wel wat verviel, doch door Gedeputeerde Staten op 23 no vember 1840 werd hersteld. Na de verovering van Axel werden, zoals gezegd, de ontvolkte streken van Axel, Neu zen en Biervliet in bestuur verenigd. Op 18 april 1590 gaven de geünieerde Raden van Zeeland een acte tot provisionele Unie, „alzo de voornoemde Quartieren tot nog toe on voorzien zijn gebleven van behoorlijke pro visie van administratie van justitie en zullen nu geadministreerd worden in het stuw van justitie, policie en Dikagie." De Magistraat van Neuzen zal bestaan uit één baljuw, én burgemeester en zes schepe nen, waarvan twee uit Axel. Deze passage deed Scharp later de verzuchting slaken Waarbij die van Neuzen hadden weten te bewerken, dat Axel in de vloek van Ezau en zij in Jacobs zegen deelden de meerdere zal de mindere dienen." De Magistraat van Axel, Neuzen en Bier vliet vergaderde eerst alleen in Terneuzen. Op 1 october 1600 werd de Unie gewijzigd in die zin, dat voortaan de Magistraat zou bestaan uit een burgemeester en zeven sche penen, van welke laatste er vier uit Axel en drie uit Terneuzen. De burgemeester zal bij wisselipg over het ander jaar uit Axel ge kozen worden en 's jaars daarna uit Ter- neuzen. In de 18e eeuw kreeg elk der steden haar eigen Magistraat. Biervliet sedert 1640. Axel had dikwijls gevraagd om disunie, dus om het bestuur der steden geheel te scheiden, terwijl Terneuzen voor een veenigd bestuur was. De regeringen der steden van Axel en Neuzen voerden de zelfde titel. Beide steden stonden onder dezelfde baljuw, zijnde een sinecure voor een van de leden der Staten- Generaal, wiens stadhouder te Axel woonde. In criminele procedures kwamen de beide schepencolleges tesamen in de stad, waar de gedetineerde berecht moest worden. En de besturen verenigden zich ook, wanneer be raadslaagd moest worden over zaken, de ge hele Unie betreffende. Een college van nota belen, dat de Magistraat in belastingzaken en onder bepaalde omstandigheden moest ter zijde staan, werd nog in augustus 1757 door de Staten-Generaal voor ieder der beide ste den bevestigd. De stukken over Unie en Dis unie in het Axels Archief gaan over de twist tussen Axel en Neuzen. Een en ander was oorzaak van een zekere rivaliteit tussen de beide plaatsen, welke soms in de vorige eeuw nog bij loting voor de Nationale Militie te Axel tot uiting kwam. De Jonge. Chr. Detailhandelsvakschool voor Zeeland. Deze school, welke te Middelburg is geves tigd, heeft dezer dagen haar openbare les ge geven. Aan de door de directeur, de heer P. Geelhoed, gegeven inleiding ontlenen wij, dat de school thans reeds 118 leerlingen telt, ter wijl in september weer een belangrijke toe name van het aantal leerlingen wordt ver- wadht. De school, die momenteel gehuisvest is in het pand Dam 6 te Midelburg heeft al toestemming tot de bouw van een beter ge outilleerd schoolgebouw over te gaan. Terneuzen en de jeugdnatuurwacht. De jeugnatuurwacht in Terneuzen bloeit. Opnieuw heeft burgemeester mr. H. Rijpstra 280 jeugdnatuurwachters kunnen installeren, waardoor het totaal aantal tot 1800 is ge stegen. Ter gelegenheid van het eerste lus trum van de Terneuzense afdeling zal deze maand een tekenwedstrijd worden georgani seerd. Het Petrus Hondius-lyceum krijgt zijn schoolorkest. Reeds eerder berichten wij, dat het in de bedoeling lag aan het Lyceum te Terneuzen een schoolorkest te vormen. Thans zijn de be nodigde financiën 5000,— bijeen ge bracht. Het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gaf 2000,de gemeente Terneuzen legt 2000,— op tafel, terwijl door particulieren ook nog 1000,— zal worden geschonken. Als de gemeenteraad van Axel ook eens zo royaal was, wat zouden onze plaatselijke muziekgezelschappen dan prachtig hun zo broodnodige nieuwe instrumenten kunnen aankopen Commissaris der Koningin door oorlogs invaliden gehuldigd. Onder voorzitterschap van onze stadgenoot de heer P. Paree, kwam de afdeling Zeeland van de Bond van Ned. Militaire Oorlogs slachtoffers te Goes bijeen om haar ere-voor- zitter, jhr. mr A. F. C. de Casembroot te huldigen in verband met het feit van zijn koperen jubileum als ere-voorzitter. Bij dit koperen jubileum, aldus de heer Pa ree, past een zilveren geschenk een zilve ren inkstel en een gouden dankbaarheid. De heer Paree en met hem nog zes andere leden ontvingen het bondsinsigne voor hun tienjarig lidmaatschap. Rijkswaterstaat besteedt Sloe-project aan. Op 12 april a.s. zal door de Rijkswater staat worden aanbesteed het maken van een 2 km lange afsluitdijk tussen de Bijleveld- polder op Walcheren en de Zuid-Kraayert- polder op Zuid-Beveland en het verzwaren van de bestaande zeedijken. Daarna zal de Spookhuis Men zou kunnen zeggen dat het in de ge meenteraadsvergadering van de vorige week dinsdag, naar Axelse maatstaven gerekend, nogal „gespookt" heeft naar aanleiding van het door B. en W. gedane voorstel tot het bouwen van een ambtswoning voor de bur gemeester. De P.Z.C. meende in een artikeltje te kun nen constateren, dat de Axelse raad spoken gezien heeft toen zij verklaarde dat dit voor stel voor de raad niet aanvaardbaar was. Wij menen dat de P.Z.C. de raad onrecht aandoet wanneer zij deze beschuldigt van „gelegen- heidspolitiek" door te stellen dat de raad in dezelfde samenstelling wel een ambtswoning voor het hoofd van de Prinses Marijkeschool heeft goedgekeurd. JDit is evenwel in een vorige zittingsperiode gebeurd, waarin de raad een aanmerkelijk andere samenstelling had, terwijl bovendien de voor deze woning benodigde gelden rendabel waren in het ka der van de te bedingen huur. Dit is met de huidige bouwprijzen bij de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester niet mogelijk. Wij kunnen ons daarom voorstellen dat de raad met voorbeelden uit het recente verleden voor ogen (Goes), de precaire toe stand van de gemeentefinanciën in aanmer king nemend en indachtig de vele nog niet gerealiseerde verlangens die op de begroting voorkomen, huiverig is voor het voteren van 70.000,— voor een ambtswoning. Anderzijds kan niet worden ontkend, dat men de huidige woningwetwoning voor de burgemeester moeilijk als een semi-perma nente huisvesting kan zien. Bovendien heeft de burgemeester wettelijk en zeker ook mo reel recht op een hem passende woning in de gemeente. Wij kunnen ons voorstellen, dat de burgemeester de hem toebedeelde wo ning node heeft geaccepteerd om het ongerief van pension en heen en weer reizen naar zijn gezin in Utrecht te voorkomen, in het ver trouwen dat men er spoedig in zou slagen een passende woning te vinden. Het is te hopen, nu het door B. en W. ge dane voorstel werd ingetrokken, men er als nog spoedig in zal slagen een alle partijen bevredigende oplossing te vinden. eerste spade in de grond worden gestoken voor de aanleg van het havenbekken in het Zuid-Sloe. „Het Vrije van Sluis" en de landbouwers. Het hoofd van de technische dienst van het waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft voor de West-Zeeuwsch-Vlaamse leden van de Z.L.M. een uiteenzetting gegeven van de plannen betreffende de waterbeheersing in verband met het op delta-hoogte brengen der zeedijken. De acht lozingspunten zullen wor den teruggebracht tot vier. Te Cadzand komt een gemaal met een capaciteit van 2000 m3 per minuut. Ook Groede krijgt een gemaal, terwijl de drie uitwateringspunten te Hoofd plaat worden samengevoegd tot één punt. Aandacht voor Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen gevraagd. Aldus zouden wij in het kort het resultaat van de door de K.V.P. te Terneuzen ge houden „Zeeland-dag" kunnen samenvatten. Drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, zei o.m. dat één van de voornaamste oorzaken was, waarom Zeeland op het gebied van de industrialisatie is achter gebleven, is gelegen in het ontbreken van een vaste oeververbinding over of onder de Wes- terschelde. Tal van fabrieken zouden inte resse hebben voor industrie-vestiging in de Kanaalzone. Tijdens deze conferentie zijn in de eind conclusie een 20-tal punten geformuleerd, die onder de aandacht van het K.V.P.-partijbe- stuur, de Kamer, Staten- en gemeenteraads fracties zullen worden gebracht. (Vervolg op pagina 3) AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom f 1.25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2,—. ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiün 1-5 regels f 1,— iedere regel meer 12 cent extra. Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Wonderlijk zoals dat helptl ■v

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1