Sportnieuws uit onze gewesten Fietsers: Houdt rechts!! I BEGEEF U NIET IN GEVAAR: HOUDT RECHTS!'.1. autobotsing te drieschouwen. Predikbeurten I ngezonden Stukken Bekendmakingen De heer R. uit Sint Margriet (B.) kwam maandag middag omstreeks 5 uur vanuit de richting Koewacht naar Axel gereden. De bedoeling was om op de weg- kruising nabij Drieschouwen linksaf te slaan. Hij be merkte echter eerst het kruispunt toen hij dit reeds gepasseerd was en reed daarom achteruit de weg naar Hulst in om vervolgens de verkeersweg te kunnen oversteken in de richting Zwartenhoek. Een bestelwagen van de heer S. uit Westdorpe Jfciaderde op dat moment het kruispunt en reed de per sonenauto in de flank aan, zodat deze behoorlijk be schadigd werd. Ook de bestelwagen liep aan de voor zijde aanzienlijke schade op. De beide bestuurders werden licht gewond. De naast de bestuurder van de personenauto zittende pastoor S. uit Watervliet-Oude- man (B.) brak een sleutelbeen. Dokter Kats en dokter Van den Berg verleenden eerste hulp en lieten de pastoor naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoeren. Na daar behandeld te zijn kon de pastoor naar zijn woon plaats worden vervoerd. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde voor het examen „Vakbe kwaamheid Dameskapper" onze stadgenoot, de heer Jaap van den Hout. AXEL IN DE AETHER. Eergisteren heeft de reportagedienst van Wereld omroep Nederland een bezoek gebracht aan Axel. In het kader van een serie uitzendingen over het economisch leven en de industrialisatie in Nederland wil men ook aan onze streek aandacht besteden (Dat speciaal Axel hiertoe werd uitverkoren is wellicht niet vreemd aan het feit, dat burgemeester Van Dijke uit zijn vroegere werkkring nauwe contacten met de radio heeft). Opgenomen werd een vraaggesprek van ongeveer 20 minuten, waarin aandacht werd besteed aan de historie van Axel. de huidige betekenis van onze stad en haar toekomst, mede gezien in het verband jj^net de industriële ontwikkeling van de Kanaalzone. Door de heer D. J. Oggel werden enkele interes sante feiten uit Axels historie verteld, terwijl de heer G. Herrebout een beeld gaf over de Axelse midden stand, speciaal ook wat betreft haar verhouding tegen over onze zuiderburen en hun koopgewoonten. Naar wij vernamen waren de heren van de Wereld omroep Nederland enthousiast over het hun vertelde en hopen zij nog meerdere reportages op te nemen over de ontwikkeling van onze streek. Het programma zal waarschijnlijk over ongeveer veertien dagen worden uitgezonden. Het juiste tijd stip hiervan is nog niet vastgesteld. JOY - RIDING. De 18-jarige A. O. en zijn 17-jarige kameraad P. v. d. V., beiden uit Axel maakten zich meester van de in de Oosterstraat geparkeerd staande auto van de levensmiddelenhandelaar J. W. Zij maakten een ritje van de Oosterstraat naar de Wilhelmina- straat, waar zij niets beters met het voertuig wisten te doen dan maar overgaan tot het slopen van het interieur. Dat de politie bij de opsporing van deze jeugdige vandalen weinig moeite had valt te be grijpen, evenals met de bekentenis van beide auto rijders. BROMFIETSONGEVAL. De heer De V. uit Axel kwam in Sint Jansteen met zijn bromfiets ten val. Hij liep daarbij zulke ern stige verwondingen op, dat hij in het St. Liduina- ziekenhuis te Hulst moest worden opgenomen. OPBRENGST COLLECTE. De collecte, gehouden voor het „Zonnestraal -fonds t.b c.-fonds van het N.V.V.) heeft een totaalbedrag van 178,50 opgebracht. LANDBOUW JON GEREN HIELDEN JAARVERGADERING. In „Het Centrum" alhier kwamen de landbouw- jongeren-organisaties der Z.P.M. en L.J.G. tesamen bijeen voor een gecombineerde jaarvergadering. De voorzitter richtte een bijzonder woord van welkom tot de heren W. Koster en Iz. de Feijter, af gevaardigden van de Z.L.M., afdeling Axel en tot de heer J. W. de Putter, ere-lid van de L.J.G. Het financiële jaaroverzicht gaf een batig saldo. Na een gezellige en uitgebreide koffietafel werd de vergadering voortgezet met de bestuursverkiezingen. Voorzitter Fr. van Arenthals, die zich niet her kiesbaar stelde werd vervangen door de heer C. Steendijk. Tevens werden benoemd de heren A. de Feijter, J. de Kraker en P. Verstraten (secretaris). De heer D. Dekker hield nog een intressante lezing over Oostenrijk, waarna de presidente van de Z.P.M., mej. R. E. Scheele de geslaagde bijeenkomst sloot met een dankwoord. JAARVERGADERING KJ.- VERENIGING. De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Kunst matige Inseminatie-vereniging hield onder voorzitter schap van Baron K. J. A. Collot d Escury te Axel haar jaarvergadering. De tarieven voor de insemi- Anatie werden als volgt vastgesteld: leden ƒ16,50 en niet-leden 19,—. Bij de laatstgehouden definitieve inspectie werd de stier „Rudolf Siccama bekroond met „B" plus 82 punten. Het ledental steeg in anderhalf jaar van 187 tot 402. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. L. den Hamer te Axel, Alb. Verschuren te Hontenisse en C. de Gronckel te Koewacht herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer P. Maenhout te Clinge. Ir. W. Harmsen gaf een uiteenzetting over de ge organiseerde aan- en verkoop van fokvee. JAARVERGADERING BOND VAN PLATTELANDSVROU WEN. De afdeling Axel van de Bond van Plattelands vrouwen hield dinsdag in hotel „De Stadsherberg bij de heer D. A. Pel haar jaarvergadering. Na een openingswoord van de voorzitster, mevr. C. Dekker-Becu werd in een vlot tempo de agenda afgewerkt. Het jaarverslag werd voorgelezen door de secretaresse mevr. C. Dekker-Dekker en daarna volgde het financiële verslag der penningmeesteresse, mevr. Wolfert-de Regt, hetwelk eindigde met een batig saldo. Dan volgde de benoeming van de kascommissie, die bestaat uit de dames Esselbrugge, Le Feber en Olij- slager. Aan de beurt van aftreden was mevr. Essel brugge en in haar plaats werd benoemd mevr. Swets- Gilijamse. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat beide aftredende dames, te weten C. Dekker-Becu en mej. A. de Feijter werden herkozen. Na de pauze volgde een demonstratie van Kempinski wijnen en buitenlandse kaassoorten van de firma De Blaay-Boer te Axel. Hiervoor gaf de voorzitster het woord aan de heer Passon, directeur van Kempinski. Het was direct waar te nemen dat de heer Passon een groot vakman is op dit gebied. De manier waarop hij de aanwezigen leerde wijndrinken en kennen was fantastisch. Zeven verschillende soorten wijn werden door de heer Passon besproken en ter beoordeling aangeboden. Dat goede wijn geen krans behoeft was hier zeker op zijn plaats. De wijnsoorten samen met een stukje binnen- of buitenlandse kaas waren een ware delicatesse. Erg jammer was, dat de tijd zo kort was, daar het een lust was om naar de heer Passon te luisteren, die een goed verteller en een uit nemend wijnkenner bleek te zijn. Mevr. Dekker-Becu dankte de heer Passon en de firma De Blaaij-Boer voor het geleerde en genotene en sloot hierna de goed geslaagde middag. VERKOOPMIDDAG De Hervormde Vrouwen Zendingsvereniging zal ook dit jaar weer een verkoopmiddag organiseren. De opbrengst van deze activiteit zal worden afge dragen aan het Zendingsbureau Oegstgeest. Talrijke zelfvervaardigde producten zullen aan de man (of de vrouw) worden gebracht. Een koffietent zal waar schijnlijk ook een attractieve stand worden. C.B.C. HOUDT FAMILIE-AVOND. Op vrijdag 24 maart geeft de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale een grote familie-avond, die doorgang zal vinden in „Het Centrum". De bekende toneelgroep „Ko Bakker" zal aan deze activiteit haar medewer king verlenen door de opvoering van de dolle klucht „De firma Bobbel en Hobbel van Toon van Vuren. Het muziekgezelschap „Hosanna" zal het muzikale gedeelte verzorgen en de samenzang begeleiden. Aan deze avond is tevens een pracht verloting verbonden, waarbij attractieve prijzen in de wacht kunnen worden gesleept. ZONDAG 26 FEBRUARI 1961. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk (KerkdreeJ)10 uur en 2.30 uur Ds. Veltman, van Rotterdam-De'.fshaven. Gere/. Kerk (Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst 25- ZONDAGSDIENST ARTSEN. 26 februariDokter A. Kats. Zaterdagvoetbal 4e klasse. KRABBEN DIJKE—A.Z.V.V. 3-2. Tegen de verwachting in heeft A.Z.V.V. in Krab- bendijke een nederlaag geleden. De gasten, die volle dig present waren was het niet gegund de fel op de bal zittende thuisclub een puntje af te nemen. Een weifelend ingrijpen van de A.Z.V.V.-achter- hoede gaf midvoor Van Oosten de kans om Krabben- dijke de leiding te bezorgen. Andermaal kwam een gevaarlijke situatie toen dezelfde speler doelman Gom- mers passeerde, maar Geensen kon toen nog op het nippertje redding brengen. In de Axelse voorhoede blonk linksbuiten Visser uit en schepte gevaarlijke situatie voor het doel der gastheren. Hij was het dan ook die eerst de gelijk maker inschoot, waarna hij tien minten voor de rust voor een verrassing zorgde en A.Z.V.V. aan een voorsprong hielp. Na de hervatting was het linksbuiten Traas van Krabbendijke die de partijen weer op gelijke voet bracht. Ten slotte was het weer Van Oosten die de genadeslag toebracht en er 32 van maakte. Geen van beide partijen slaagde er verder nog in wijziging in deze stand te brengen. De verdere uitslagen in deze klasse waren Amemuiden-S.S.C. 2.1 Good Luck.Smerdiek 0—1; Dinteloord—Rillandia 4-0 Zwaluwse Boys —The Gunners 1—1; V.V.N.—Nieuwdorp 7—3. De wedstrijd Axel—R.K.F.C. in de 3e klasse D werd zondag vanwege de mist uitgesteld. Biljarten. VOORRONDEN NATIONALE FINALE 2e KLASSE KADER. R. Dieleman eindigde derde. Op de laatste dag van de zaterdag en zondag te Vlissingen gehouden wedstrijden om een finaleplaats voor het nationaal kampioenschap steeg de spanning ten top. Toen kreeg R. Dieleman zijn eerste neder laag te incasseren en wel tégen Platjouw. De vorige dag had onze stadgenoot zijn eerste partijen gespeeld met een gemiddelde van boven de 20, evenals trou wens zijn grootste rivaal Hanse uit Zierikzee. Ook tegen Hanse moest Dieleman het onderspit delven en wel op een moment toen hij de zege voor het grijpen had. De heer Dieleman kwam hierdoor gelijk te staan met Hanse, doch deze laatste had een iets beter ge- middelde. De verrassing kwam toen Melse in een fraaie partij wist te winnen van Platjouw en zelfs een gemiddelde bereikte dat nog iets hoger lag dan van Hanse. Melse legde alzo beslag op het kampioenschap in deze voorronden, maar dat het uitermate gespannen heeft blijkt wel uit de eindstand, waarin de drie eerst- genoemden hetzelfde aantal matchpunten behaalde, zo dat de rangschikking opgemaakt moest worden aan de hand van het algemeen gemiddelde. De eindstand luidt F. G. Melse 106 1675 120 15,80 8 F. C. Hanse 114 1780 146 15,61 8 R. Dieleman 115 1747 94 15,19 8 Th. Platjouw 120 1536 56 12,80 6 J. Passenier 110 1232 73 11,20 4 Chr. Gabriëlse 123 1186 57 9,64 2 HET CLUBKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. Deze week werden de twee laatste wedstrijden ge speeld in het wisselbekertoumooi om het clubkam pioenschap van Axel. De strijd A.B.C.—P.O.P ein digde in een zege met 2,830 punten voor P.O.P. De totaaluitslag was n.l. 86,997 tegen 89,827 punten. De ontmoeting tussen Fortuna en K.O.T. leverde een royale overwinning met niet minder dan 15,143 punten op voor K.O.T. Hier was de totaal-uitslag 78,775 tegen 94,918 punten. Zoals uit de eindstand blijkt heeft A.B.C. met een ruim verschil het plaatselijke clubkampioenschap ver overd. Dit is dan ook wel de club met de meest pro minente spelers. De eindstand van dit toumooi is als volgt 1. A.B.C. (kampioen) met 541,032 punten 2. K.O.T. met 515,430 punten 3. Fortuna met 491,059 punten 4. P.O.P. met 488,038 punten Naar wij vernemen zal de door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde beker a.s. maandagavond door burgemeester M. K. van Dijke in „Het Wapen van Zeeland" aan het A.B.C.-bestuur worden uitgereikt. Na deze prijsuitreiking, welke te 8 uur zal plaats vinden volgt een biljart-ontmoeting van Rein Dieleman, kampioen van Nederland 3e klasse cadre 38-2, tegen Kees de Ruiter uit Waalwijk (Europees kampioen). Deze interessante sportavond is voor iedereen vrij toegankelijk. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het verslag van de jaarver gadering van de plaatselijke afdeling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen zou ik het volgende willen opmerken 1. de subsidie van de gemeente Axel wordt gegeven aan de Commissie voor de Bejaardensociëteit, waarin sinds de oprichting van de sociëteit in 1956 ook de plaatselijke afdeling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen met een bestuurslid vertegenwoordigd is, naast de Hervormde Kerk met een diaken, de Gereformeerde Kerk-synodaal met een diaken, de Gereformeerde Gemeente met een diaken, de groep van niet-georganiseerde be jaarden met een vertegenwoordiger en onderge tekende als secretaris-penningmeester. 2. Het is mij niet duidelijk waarom „het merendeel van de leden van de Algemene Bond buiten deze subsidie valt". De sociëteit staat voor iedere be jaarde open, ook voor de leden van de Bond, voor zover zij de leeftijd van 65 jaar bereikt hebben. Het merendeel van de bezoekers van de sociëteit is ook lid van de Bond. Ook staat het iedere be jaarde vrij de middagen van de sociëteit in de Kerstweek en in de Stiile Week al dan niet te bezoeken. 3. Daarom wekt het enige bevreemding te lezen, dat de plaatselijke afdeling van de Bond nu zelf een sociëteit zou willen oprichten naast de bestaande en dat een verzoek aan de gemeenteraad zou wor den gericht om een lokaliteit ter beschikking te stellen. Overigens is mij gebleken, na informatie bij enkele van de plm. 28 leden van de Bond, die deze jaar vergadering hebben bijgewoond, dat een desbetreffend voorstel niet door het bestuur aan de aanwezigen is voorgelegd en dat een dergelijk voorstel beslist niet hun Instemming zou hebben gehad. Helaas is mij ook gebleken, dat een bij het bestuur aanwezig schriftelijk verzoek om de aandacht van de leden van de Bond te vestigen op de bejaardenmiddag van 1 maart j.l. in „Het Centrum" ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de bejaardensociëteit niet ter sprake is gebracht. Vicaris S. den Blaauwen. ONTEIGENING VOOR VERBETERING VAN RIJKSWEG SLUISKIL-AXEL. (GEDEELTE AXELSE SASSING-AXEL). De burgemeester der gemeente Axel maakt bekend, dat, ter voldoening aan artikel 15 der Onteigenings wet, een afdruk van het Koninklijk Besluit van 28 de cember 1960, no. 97, houdende aanwijzing van per celen, tot onteigening ten algemenen nutte ten behoeve van de verbetering van de rijksweg SluiskilAxel, ge deelte Axëlse Sassing—Axel, met bijkomende werken, een en ander onder de gemeente Axel, welk Koninklijk Besluit is opgenomen in de Nederlandse Staatscourant van 18 januari 1961, nr. 13, van 1 maart 1961'tot en met 21 maart 1961 ter inzage van eenieder is nedergelegd ter secretarie van de gemeente. Axel, 22 februari 1961. De burgemeester van Axel, M. K. van Dijke. Laten we het maar eerlijk zeggen de fiet sers nemen met de plicht tot rechtshouden ook maar al te vaak een „loopje". Goed, de fiets is wat minder stabiel, wat vlugger uit zijn evenwicht door een onverwachte wind vlaag of een kuiltje in de weg. Maar dat is nog geen reden om zichzelf en anderen in gevaar te brengen door maar zo n beetje door het verkeer te laveren. Om met z'n tweeën te blijven fietsen waar dat het verkeer in ge vaar brengt of belemmert (en dus verboden is.) Of om met z'n drieën naast elkaar te rijden en de hele (verdere) verkeerswereld aan zijn fietswiel te lappen. Wat onder alle omstandigheden ook al is er plaats „voor tien" verboden is. Het zou goed zijn indien alle fietsende Nederlanders dit euvel eens van achter het stuurwiel van de auto konden bekijken. Zij zouden zich (begrijpelijk, zij het niet ver standig óók opwinden. Fietsers horen niet midden op de rijbaan, zomin als auto's op het fietspad. Daarbij komt nog dat bij niet voldoende rechtshouden de fietser, bromfietser of motor rijder veel schrik en last kunnen ondervinden van de luchtzuiging van de voorbijrijdende auto's. Ook dat is vooral bij vrachtauto's met aanhangwagens een gevaar dat niet zelden tot vreselijke ongelukken leidt. Daarom ook moet het voor de fietser een vanzelfsprekendheid zijn om zover mogelijk van het snelverkeer vandaan te blijven. Dus uiterst rechts De automobilist op zijn beurt zal er voor moeten zorgen voldoende ruimte te laten wanneer hij fietsers of bromfietsers inhaalt. Ook hier kan een verstandig weg gebruik weer tot een veilig samenspel worden. Als U niet goed rechts houdt,heeft het snel verkeer meer vat op U Luchtzuiging van auto Verb.VèiIjgVerkeer

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3