kou gevat? Sanap/rin aas Uit onze omgeving Axel blust snel opkomende griep Drommen van lijders aan Brandend Maagzuur zijn lijders-af van de ene minuut op de andere. I GEMEENTERAADS VERGADERING. De gemeenteraad van Axel zal op dinsdagavond 28 februari a.s., te 7 uur in het gemeentehuis bijeen komen in openbare vergadering, ter behandeling van onderstaande agenda 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel naar aanleiding van de motie, ingediend in de raadsvergadering van 31 januari 1961, in zake een vaste oeververbinding tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en overig Nederland. 5. Voorstel tot afwijzing van het verzoek van het College van Regenten van de Stichting „St. Li- duina Ziekenhuis" te Hulst om subsidie. 6. Voorstel tot het wijzigen van de gemeenschappe lijke regeling inzake de verdeling van kosten van de Zeeuwse Muziekschool. 7. Voorstel om in principe te besluiten tot de bouw van e ambtswoning voor de burgemeester, mits de ex oitatie daarvan mogelijk is binnen het raam van een sluitende begroting. 8. Voorstel tot het vaststellen van de le wijziging van de begroting van het Gemeentelijk Gasbedrijf voor 1961. 9. Voorstel tot het vaststellen van de 22e wijziging van de gemeentebegroting voor 1959. 10. Voorstel tot het vaststellen van de 13e wijziging van de gemeentebegroting voor 1960. 11. Rondvraag. 12. Sluiting. Mededelingen. B. en W. delen, in antwoord op de in de raads vergadering van 31 januari 1961 gestelde vragen, het volgende mede Vraag van de heer P. J. van Bendegem om aan vulling van de notulen van de raadsvergadering van 20 december 1960. De notulen bevatten een woordelijke weergave van het door de heer P. J. van Bendegem bij zijn algemene beschouwingen gesprokene. De heer Van Bendegem blijkt te zijn afgeweken van de rede, die hij tevoren op schrift heeft gesteld. Het college acht daarom geen aanleiding aanwezig om, in afwijking van haar in de vorige vergadering gedane voorstel, de notulen van 20 december gewijzigd vast te stellen. Vraag van de heer K. Hamelink om verkeerstech nische voorzieningen (b.v. een verkeersheuvel) aan te brengen op het punt waar de uitweg van het Szyd- lowskiplein op de Buitenweg uitkomt. Dank zij het goede uitzicht wordt het genoemde punt niet gevaarlijk geacht. Ongelukken zijn hier dan ook nog niet voorgekomen. Niettemin zullen witte verkeers- strepen worden aangebracht, teneinde ter plaatse enige leiding aan het verkeer te geven. Vraag van de heer K. Hamelink om de openbare verlichting van de Zuidsingel nabij de Kinderdijk te verbeteren. De raad h eft bij besluit van 29 maart 1960 een door de N.V. P.Z.E.M. ontworpen plan voor de openbare verlichting van de Zuidsingel vastgesteld. In dit plan is ook de verlichting van het kruispunt Kinderdijk- Zuidsingel-Zeestraat-Kanaalkade opgenomen. Tot op heden kon het plan nog niet worden uitgevoerd met het oog op de financiële positie van de gemeente. Vraag van de heer M. L. M. IJsebaert om door het afsteken van de zijkanten de toestand van de oude Zaams'agseweg, speciaal het gedeelte vanaf de pro vinciale weg tot aan de Zaaidijk, waar het regenwater blijft staan, te verbeteren. Inderdaad doet het gesignaleerde euvel zich voor. Behoudens hiervoor door de eigenaar te verlenen toe stemming zullen de kanten van gemeentewege worden afgestoken. Vraag van de heer D. J. Oggel om het westelijk uiteinde van de Zuidsingel, waar de stenen van het wegdek uitwijken, te herstraten en of de aannemer hiervoor nog aansprakelijk is. Het uitwi ken vindt zijn oorzaak in de hoge water stand tenge 'olge van langdurige en zware regenval, waardoor de ondergrond slap is geworden. Aan de dienst gemeentewerken is opdracht gegeven het des betreffende gedeelte van de Zuidsingel te herstellen. De aannemer is hiervoor niet meer aansprakelijk. Vraag van de heer D. J. Oggel hoever men is ge vorderd met de voorbereidingen om te komen tot de uitgifte van een gemeenteblad. De financiële consequenties, hieraan verbonden, spe len bij de beantwoording van deze vraag een voor name rol. Bij de algehele herziening van de gemeente begroting voor 1961 zal nagegaan worden of de uit gifte van een gemeenteblad financieel mogelijk is. Vraag van de heer D. J. Oggel om voor een wet houderskamer uit te zien naar een andere ruimte dan de trouwkamer en om de raadszaal niet te gebruiken voor doeleinden, welke vreemd zijn aan haar karakter. Een andere oplossing is, gezien de ruimtelijke moge lijkheid ten stadhuize, niet te vinden. In wezen kunnen B. en W. inkomen in het standpunt van de heer Oggel. Zij merken hierbij echter op, dat de trouwzaal niet al tijd geschikt is voor de huwelijksvoltrekkingen. Bij ver schillende trouwpartijen is deze lokaliteit te klein en het nemen van foto's is daar niet gemakkelijk. De raadszaal wordt bovendien intensief gebruikt voor al lerlei besprekingen en bijeenkomsten. Dit laatste vindt zijn oorzaak in het feit, dat er ten stadhuize geen 'ruimte beschikbaar is voor dergelijke doeleinden. Indien de trouwzaal hiervoor wordt ingericht, zullen allerlei bijeenkomsten daarin kunnen plaats vinden en zal aan de bestemming van de raadszaal minder ge weld worden aangedaan. 19 cent per rol In dit verband delen B. en W. het volgende mede a. het ligt in ons voornemen met ingang van 1 maart a.s. de huwelijken in de raadszaal te doen vol trekken, zulks uiteraard behoudens toestemming van de raad b. wij willen dit zien als een tijdelijke oplossing c. wij stellen ons voor binnen afzienbare tijd een voorstel te doen tot het instellen van een commissie ad hoc met als opdracht 1. de toekomstige bestemming van het bestaande stad huis onder het oog te zien, rekening houdend met de mogelijkheid dat dit gebouw na verloop van een thans nog niet te beoordelen aantal jaren hier voor niet meer geschikt zal zijn 2. de ruimtelijke indeling en eventuele uitbreidingen van het bestaande stadhuis te bestuderen 3. na te gaan welke restauraties in het gebouw nood zakelijk en gewenst zijn om aan het college met betrekking tot de hiervoor onder 1, 2 en 3 genoemde punten rapport uit te bren gen teneinde ons in staat te stellen terzake eventueel plannen aan de raad voor te leggen. Hierbij zal ook gestreefd worden naar een definitieve voorziening met betrekking tot de huwelijksvoltrekkingen. De huidige trouwkamer zal met ingang van 1 maart a.s. provisorisch worden ingericht als vergaderkamer voor B. en W. Mocht voor dit doel nog een crediet nodig zijn, dan zal zo spoedig mogelijk terzake een voorstel worden gedaan. Het college vertrouwt er op dat de raad aan de gewijzigde bestemming van deze kamer zijn goedkeuring kan hechten. Vraag van de heer D. J. Oggel om contact op te nemen met het desbetreffende polderbestuur inzake de toestand van het weggedeelte van de Beoostenblijse- straat tot Kijkuit en van het overige gedeelte van de weg van Kijkuit naar Zaamslag-Veer, waarvoor vol gens vraagsteller bij de polder geen verbeteringsplan bestaat, alsmede diens suggestie om een gedeelte van de opbrengst van de plaatselijke wegenbelasting aan te wenden voor de verbetering van niet-gemeentewegen buiten de bebouwde kom. Ter zake van de onderhoudstoestand van deze weg is contact opgenomen met de dijkgraven der daarbij betrokken polders. Naar aanleiding hiervan kan het volgende worden opgemerkt a. het wegvak vanaf de rijksweg tot aan Kijkuit is in onderhoud bij de polder Beoosten-en-bewesten- Blij. Het bestuur van de polder is voornemens, zo dra de weersomstandigheden dit toelaten, de putten te lichten b. het wegvak vanaf Kijkuit tot aan de Beoostenblijse- straat is in onderhoud bij de polder Beoosten-Blij- benoorden. Medegedeeld werd dat het niet in het voornemen ligt dit gedeelte te verbeteren, aange zien het polderbestuur van oordeel is, dat de weg ruimschoots voldoet aan de eisen, welke het polder- verkeer er aan stelt c. het wegvak vanaf de Beoostenblijsestraat tot aan de Pouckepoldersedijk is in onderhoud bij de onder b genoemde polder. Het polderbestuur is voor nemens aan de vergadering van ingelanden een voorstel te doen om dit gedeelte te asfalteren. Mede gelet op de daaraan verbonden consequenties is het niet mogelijk een gedeelte van de opbrengst van de wegenbelasting aan te wenden voor de verbetering van niet-gemeentewegen buiten de bebouwde kom. Vraag van de heer L. Hamelink om voorzieningen te treffen aan de oprit aan de zijde van Schapenbout van het spoorwegviaduct in de Graaf Jansdijk, aan gezien bij regenval het water op de erven der nabij gelegen huizen loopt. Bedoelde wateroverlast ontstaat tengevolge van a. het gesloten wegdek, dat geen water doorlaat b. de helling van de weg en de steile taluds. Opheffing der klachten is alleen mogelijk door het aanbrengen van betonnen afvoergoten aan weerszijden van de weg en aansluiting van deze goten aan het af wateringskanaal. De kosten hiervan zullen naar schat ting nogeveer 3000,bedragen. Hierdoor kan alleen het water van de weg worden opgevangen. Dat van de taluds zou bij langdurige regenperioden nog over last blijven veroorzaken. B. en W. achten de genoemde kosten te hoog voor deze voorziening. Het euvel kan wel enigszins worden verholpen door de zijkanten af te steken. Aangezien uitvoering in eigen beheer met het oog op andere nood zakelijk te verrichten werkzaamheden bezwaar ontmoet is door het college prijsopgaaf gevraagd aan enige aan nemingsbedrijven. Vraag van de heer L. Hamelink inzake maatregelen tegen vervuiling van de openbare weg door uitwerp selen van honden. Bij de beantwoording van de schuldvraag moet meer gedacht worden aan de eigenaren der honden, dan aan de honden zelf. Van pogingen om de eigenaren te bewegen hun honden niet los op straat te laten lopen en bij het uit laten verontreiniging van straten en trottoirs te voor komen, verwachten B. en W. weinig resultaat. Een vermindering van het aantal honden is naar de mening van het college slechts te bereiken door een rigoreuze verhoging van de hondenbelasting. Vraag van de heer C. van Bendegem inzake het maken van een exploitatieplan voor het gebied tussen de Nieuwendijk en de Oudeweg met de bedoeling hier in de verbetering van laatstgenoemde weg te verdis conteren. Aan de hand van het uitbreidingsplan, zoals dit nu vigeert, kan in het betreffende gebied niet gebouwd worden. Deze grond is bestemd voor agrarische doel einden. Alvorens een exploitatieplan op te stellen, zou dus het uitbreidingsplan moeten worden gewijzigd. Dit is voorshands niet mogelijk, aangezien het plan de Ko ninklijke goedkeuring nog niet heeft verkregen. Een wijziging van het plan in bedoelde zin lijkt overigens ook op grond van stedebouwkundige overwegingen niet verantwoord, zulks met het oog op de aanwezig heid van de spoorlijn. Deze vormt thans praktisch de noordelijke begrenzing van de bebouwde kom. In ge val van belangrijke uitbreiding ten noorden van deze spoorlijn zou deze de kom in tweeën delen en een hin derlijk obstakel vormen. B. en W. houden hierbij reke ning met de mogelijkheid, dat in de toekomst het goe derenvervoer in verband met mogelijke verdere ves tiging van industrieën meer intensief kan worden. Vraag van de heer C. van Bendegem om verbete ring van de verbindingen van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Midden-Zeeland te bevorderen. In november 1960 is door ons college in samenwer king met de colleges van B. en W. van de gemeenten Terneuzen, Hoek, Sas van Gent en Westdorpe ge adresseerd inzake verbetering van de onderhavige ver bindingen. Na ingewonnen advies van de N.V. Z.V.T.M. en de Rijkshoofdinspecteur van het Verkeer in het dis trict Zeeland door de Directeur van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland antwoordden Gedepu teerde Staten met betrekking tot de veerdienst Ter- neuzenHofdekenskerke, dat, hoewel met het oog op de vele belangen, welke hiermede zijn gemoeid een eenvoudige oplossing niet mogelijk is, deze materie door hen nader in studie zal worden genomen. Naar aanleiding van de vraag van de heer Van Bendegem heeft het college zich tot Ged. Staten en tot de Rijkshoofdinspecteur van het Verkeer gewend met het verzoek ook aan de verbinding via Perk- polderKruiningen-Yerseke bijzondere aandacht te be steden. Overige mededelingen. Bij besluit van B. en W. van 31 januari 1961 zijn de heren M. K. van Dijke, burgemeester en D. H. de Graaf, notaris, beiden te Axel, benoemd tot lid van het bestuur van de Stichting Axelse Bad- en Zwem inrichting te Axel -De heer C. Koldewijn te Amsterdam heeft zijn benoeming tot lid van de Marktcommissie niet aan genomen. In zijn plaats is bij besluit van B. en W. van 31 januari benoemd de heer J. Jansen te Terneuzen De nieuwe openbare kleuterschool aan de Evert- senstraat zal op 10 april a.s. officieel worden ge opend. Hierover volgen nog nadere mededelingen. MARKTCOMMISSIE GEÏNSTALLEERD. De bloeiende kramenmarkt, die iedere zaterdag middag alhier in de Noordstraat wordt gehouden, trekt nog steeds uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen en ook uit België zeer vele bezoekers. Deze bezoekers worden aangetrokken door de kooplieden met hun kramen, ter wijl omgekeerd de vele bezoekers het voor de koop lieden aantrekkelijk maken hun kramen in Axel op te slaan. Het gevolg hiervan is vaak, dat er gewoekerd moet worden met de beschikbare ruimte, temeer omdat er drie partijen zijn, n.l. de gemeente Axel, de markt kooplieden en de winkeliers in de Noordstraat. Nadat vorig jaar verschillende malen moeilijkheden waren ontstaan omtrent de ruimte voor de marktkramen en de vrije ruimte voor de etalage's van de winkeliers in de Noordstraat, is in onderling overleg tussen de markthandelaren, de Stichting Streekcentrum Axel en de gemeente Axel, op voorstel van de gemeente be sloten tot de instelling van een marktcommissie. Deze commissie is samengesteld uit zeven leden, te weten drie personen, vertegenwoordigende de stand plaatshouders, drie personen, vertegenwoordigende de plaatselijke middenstand en een lid van het college van B. en W. De Marktcommissie is dezer dagen door de burge meester van Axel, de heer M. K. van Dijke, geinstal- leerd. Zitting daarin hebben de heren A. J. M. Kes- beke, wethouder, als voorzitter der commissie M. A. Donker, J. Jansen en G. J. Scheele, als vertegenwoor digers van de standplaatshouders en G. Herrebout, G. J. A. de Jonge en A. Lion als vertegenwoordigers van de plaatselijke middenstand. De marktmeester, de heer J. van den Berge, is aan deze commissie toegevoegd als secretaris. De burgemeester wees er in zijn installatie-rede op, dat het gemeentebestuur de markt als een belangrijke factor voor Axel ziet in haar functie als centrum gemeente. De Axelse zaterdagmarkt is in betekenis de tweede markt in de provincie. Met de wens, dat de Marktcommissie vruchtbaar zou werken en dat er een prettige samenwerking zou tot stand komen tussen de marktkooplieden en de plaat selijke middenstand, verklaarde de burgemeester de commissie geinstalleerd. Als voorzitter der commissie beantwoordde de heer Kesbeke de rede van de burgemeester, terwijl ook de heer Donker nog enkele woorden sprak namens de marktkooplieden. OUDERAVOND PRINSES MARIJKESCHOOL. Op de ouderavond van de Prinses Marijkeschool, die vorige week werd gehouden, sprak voorzitter D. Draaijer een openingswoord tot de talrijke aanwezige ouders en wees kortelings op het grote belang van het contact tussen school en thuis. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter tot ljurgemeester M. K. van Dijke en zijn echtgenote, die deze ouderavond met een bezoek vereerden. Het hoofd der school, de heer J. Blok, merkte op, dat het voornaamste deel van deze avond eigenlijk de pauze is, waarin de ouders dan kennis kunnen maken met het onderwijzend personeel en nadere de tails en bijzonderheden omtrent hun kinderen met hen kunnen bespreken. De heer B'.ok deelde verder mede, dat het leerplan nu verdeeld is over zes jaren. Het zevende en achtste leerjaar zijn nu vervallen. Hij memoreerde verder nog het grote succes van de school bij het verkeersexamen. Met een blik naar de burgemeester uitte spreker de wens van een goed gymnastieklokaal. Na de pauze verzamelden de aanwezigen zich in het vergaderlokaal der school, waar de directrice van de Landbouwhuishoudschool, mej. Geluk, een causerie hield over haar reis naar en door de Verenigde Staten van Amerika, welke zij nader toelichtte en verduide lijkte met een serie prachtige dia's. Dat doen zo'n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van overtollig maagzuur en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel één of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles Weg zuurbrand weg pijn weg zorgen van een ver stoord maal of angst voor een nieuwe aanval. Een wonder wat Rennies voor U doen. Niet zonder reden houden talloze zuurbrandlijders altijd een paar Rennies bij de hand, waar ze ook zijn. En zo smoren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij goed kans krijgt uit te barsten. Ing. Med. DIEFSTAL OPGELOST. Bijna een jaar geleden, in de nacht van 12 op 13 april werd alhier ingebroken in de textielzaak van de heer D. P. Schutz aan de Weststraat. Van de dader kon men toen alleen enkele vingerafdrukken vinden. Thans bleek dit echter voldoende om de juiste man, zekere E. A S., wonende te Maastricht, aan te houden als de vermoedelijke dader. Bij een in braak vorige week te Veghel in Noord-Brabant werd deze persoon gearresteerd. Een ingesteld onderzoek wees uit dat hij vorig jaar april tijdelijk in Axel had vertoefd en bij een vergelijking van de vingeraf drukken was de inbraak te Axel snel opgelost. S. legde een volledige bekentenis af. NADERE KENNISMAKING MET BURGE MEESTER EN MEVROUW VAN DIJKE. Zoals ook blijkt uit een advertentie elders in dit nummer, stellen Axels burgemeester en zijn echtge note er prijs op, nu de eerste beslommeringen van hun vestiging in onze gemeente achter de rug zijn, nader kennis te maken met Axels ingezetenen. De heer en mevrouw Van Dijke stellen zich voor, daartoe de gelegenheid te bieden door voorlopig de donderdag- en vrijdagavond vrij te houden voor be zoek te hunnen huize, Margrietstraat 19. Degenen, die van deze gelegenheid tot wat nauwere persoonlijke kennismaking met de heer en mevrouw Van Dijke gebruik wensen te maken, worden verzocht hiertoe eerst telefonisch een afspraak te willen maken. JAARVERGADERING „G.O.A" Maandag j.l. hield de Hengelsportvereniging .Ge duld Overwint Alles" alhier haar jaarvergadering in café „De Witte Leeuw" bij de heer Em. Pieters in de Molenstraat. De opkomst van niet minder dan 62 leden mag wel bijzonder goed genoemd worden. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen, terwijl nog een nieuw bestuurslid werd toegevoegd, waarvoor gekozen werd de heer Jo Deij. Vermeldenswaard is zeker dat voorzitter Van Riel voor zijn zestiende jaar in het bestuur werd gekozen. Voor het kampioenschap van dit jaar werd bepaald dat gevist zou worden, een wedstrijd op de Grote Kreek, één op de Kleine Kreek en éen op de Ijsbaan. Het visvoeren op de Ijsbaan werd bij stemming ver boden. Als steeds waren weer attractieve prijzen te winnen bij de verloting, die op deze avond werd ge houden, o.a. een werphengel en nog andere visattri- buten. UITVOERING LANDBOUWHUISHOUD SCHOOL. De Landbouwhuishoudschool „Molenkwartier" alhier zal op dinsdag 7 maart in „Het Centrum" een school- uitvoering verzorgen, waarbij de verschillende klassen van de school hun steentje zullen bijdragen. Toneel stukjes, volksdans en zelfs een modeshow staan op het programma. Tevens zal de schoolband aan deze avond haar medewerking geven, terwijl ook een attractieve verloting weer niet zal ontbreken.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2