kou gevat? Hfoisfi 7 LANGS DE SCHELDESTROMEN X PUROL De brug over de Oosterschelde. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vu iets meer medegedeeld over hun plannen net betrekking tot de brug over de Ooster- chelde. Deze brug zal ongeveer 5 km. lang /orden, een rijbaan 'hebben van 8 meter breed met daarnaast een fietspad van 2,85 ïeter. De onderkant van de brug zal 15 m. 1 .oven het water komen te liggen, zodat de reeste schepen er onderdoor kunnen, maar r is ook een beweegbaar gedeelte in opge- lomen met een doorvaartwijdte van 30 m. De kosten van dit „geval" worden ge- •i aamd op 60 millioen. De voorbereiding al één jaar vergen en de bouwtijd drie jaar. In 1965 zouden wij dus per auto naar '.chouwen kunnen rijden alsde Wes- -schelde een vaste oeververbinding had Schema voor wegenaanleg en ~verbetering in Zeeuwsch-Vlaanderen. Wij blijven nog even bij het werk van Ge- leputeerde Staten. Dit college heeft namelijk >ok een schema opgesteld, dat als leidraad moet dienen bij de aanleg en verbetering van .vegen in Zeeland. Naar gelang van de om standigheden kan dit schema echter wijziging ondergaan. Met het gehele plan is ruim 13 millioen gemoeid. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in het plan opgenomen weg St. Annapolder-Axel 500.000,weg Kraagbrug .- Zaamslag 500.000,weg Zaamslag-rijksweg Ter- 'uole 80.000,weg Parkzicht-IJzendijke f 100.000,weg Hoek-Sluiskil ƒ950.000,- en weg Oostburg-Waterlandkerkje-IJzen- dijke 150.000,—. Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt dus welge teld ƒ2.280.000,of ongeveer 17% van de koek. Terneuzen krijgt een nieuw zwembad. Het gemeentébestuur van Terneuzen heeft thans bericht ontvangen, dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid bereid is een subsidie te verlenen in de kosten va.n de aanleg van een nieuw zwembad in de oester putten. Dit subsidie zal belopen 285.000, Terneuzen zelf zal dan nog 325.000,bij moeten brokken omdat de totale kosten van dit bad de 700.000,overschrijden. De plannen tot aanleg van dit zwembad zijn reeds oud. De kosten van het oorspron kelijke plan werden geraamd op ongeveer 1 millioen. Daarop heeft men moeten bezuini gen. Het gevolg daarvan is, dat het gepro jecteerde verdiepingsgebouw met restaurant geschrapt is. L.J.G. hield contactdag. De Zeeuwse landbouwjongeren, verenigd in de L.J.G. hebben te Middelburg hun con tactdag gehouden. Het programma was zeer gevarieerd. Voor de jongens begonnen des morgens de trekkerbehendigheidswedstrijden terwijl de dames een wedstrijd hielden in het maken van hartige hapjes en het schikken van fruit. Des middags hield ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Ned. Jeugdgemeenschap, een referaat over de nationale en internatio nale gedachten, terwijl hij een nauwer samen gaan van de verschillende groeperingen in ons land bepleitte. Ook de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die de middag vergadering bijwoonde, sprak een kort woord. Hierna volgde een modeshow van door de dames zelfgemaakte kleding. in handen en voe+en We: lig minder dan 'n wonder zo v le duizenden 'n a; Ier mens werden met Kruschen Salts. Predikbeurten Bekendmakingen Wat zej op vijf c dek dt leveram te miss niet om om werl in de ra kijk en nieuw, een var briljant 1961 JAARVERGADERING VAN DE CHR. BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE. De grote benedenzaal van „Het Centrum" was ter [jlegenheid van de jaarvergadering van de Chr. Be- 1. ijfsgroepen Centrale vrijdagavond vrijwel geheel be zit met de leden en huisgenoten. De vergadering werd geopend met het zingen van alm 84 3 en 6, waarna de voorzitter, de heer Jac. lii 'jze, schriftlezing deed uit Galaten 6. Na te zijn voorgegaan in gebed richtte hij een woord -a i welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot u gemeester Van Dijke die met zijn echtgenote aan- ve ig was, alsmede tot het hoofdbestuurslid, de heer A. Braspenning. 1 e heer M. Verschelling bracht hierna een opge- vel c jaarverslag uit, dat getuigde van een bloeiend org nisatieleven. Pj penningmeester S. Jansen gaf een overzicht van le f ïanciële toestand der afdeling en dit gaf een klein eko t te zien. Evenals de secretaris meende ook hij ■en Iringend beroep te moeten doen op de leden om Ie j iste contributie te betalen, daar dit anders voor le betrokkenen kan leiden tot nadelige gevolgen. De heer G. van Cadsand rapporteerde namens de ':asci nmissie dat de bescheiden in orde waren be vonden. Na deze traditionele plichtplegingen werd het woord verier ld aan de heer Braspenning, die in zijn kwali- it an hoofdbestuurder was uitgenodigd een kort ape jandistisch woord te spreken. heel werd bereikt. Een welverdiend applaus van een opgetogen publiek was dan ook de juiste beloning voor dit toneelspel. Met dankgebed door de heer Braspenning werd de geslaagde bijeenkomst der Chr. vakorganisaties daar na besloten. Zo'n i loedzuiverende kuur met Kruschen kan ook U van Uv Rheumatiek bevrijden. Dat doen de beroemde vijf m'nerale zouten voor U als U trouw iedere norgen die kleine dosis neemt. Onzuiverheden in het >loed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs latuur'ijke weg. En daarmee raakt ge dan vanzelf van dc pijnen af, die U nu het leven vergallen. Ing. Med. D.ze kwam in zijn betoog tot de conclusie dat de hrizten.n zich christelijk moeten organiseren om er an me.'e te werken dat de christelijke beginselen ook n dc 1 'aatschappij doorwerken. Dit is noodzakelijk, kndesr zakt men af naar het peil waarop hij zich be weegt, i lie God niet zoekt in dit aardse leven. Wij zijn imn crs geroepen om God te dienen, aldus spreker. De h' er Braspenning deed een dringend beroep op le aanv, ezigen om de Christelijke vakbeweging te ver- terken, opdat wij gelukkig en in vrijheid kunnen leven. Tot ot van zijn rede herdacht spreker wijlen de T H zenbosch die dezer dagen bij een vreselijk iuto-om eluk in België de dood vond, hetgeen een eer sm irtelijk verlies betekent voor de Chr. vakbe weging, niet allen in Nederland doch ook op inter- iationa .1 gebied. Na de pauze was het tweede deel van de avond 'ewijd aan ontspanning en nadat eerst gezamenlijk et Z cuwsch-Vlaamse volkslied was gezongen was et de beurt aan het toneelgezelschap Ko Bakker om '■e aanwezigen enkele uurtjes aangenaam bezig te oude i. De toneelgroep bracht het spel „Achter de wolke i schijnt de zon" voor het voetlicht". Dit dank- 1 are stuk met een diepe inhoud en strekking stelde - n; ar dilettanten-maatstaven gerekend wel hoge isen aan de speelsters en spelers, niet in het minst vat 1 etreft het scheppen van de juiste sfeer. Doch de ern van de doorgewinterde toneelgroep slaagde hier in wonderwel en ook de overige executanten, waarbij vij cn paar nieuwe gezichten opmerkten, paste zich in dit milieu uitstekend aan, zodat een geslaagd ge- PLATTELANDS - AVOND. Op initiatief van de afdeling Axel van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen werd woensdag avond in „Het Centrum" alhier, in samenwerking met de Z.L.M. en haar jongeren-organisatie's de L.J.G. en de Z.P.M. een drukbezochte plattelands-avond ge houden. Onder de vele belangstellenden bevond zich o.m. ook burgemeester Van Dijke met echtgenote. Mevrouw C. Dekker-Becu, presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Axel opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord, waarna zij de verdere leiding van de avond overdroeg aan de voorzitter van de afdeling Axel der Z.L.M., de heer W. Koster. Toen het doek voor de eerste maal opging was het het P.Z.E.M.-orkest onder leiding van de heer Jan Meijers dat het programma op muzikale wijze opende waarbij één der leden van dit uitmuntende ensemble zich bovendien ontpopte als een uitstekend refrein zanger en conferencier. Dit muzikale voorgerecht viel bijzonder in de smaak. Ir. J. Prins uit Goes sprak hierna over het onder werp „Heeft de boerenstand nog toekomst Hij pleitte in zijn rede o.m. voor nog meer samen werking op agrarisch gebied. De individuele land bouwbedrijven bestaan niet meer, aldus spreker. De recente bevolkingscijfers over 1960 tonen aan dat de ontvolking van het platteland nog steeds verder gaat. Daaruit ontstaan vaak moeilijkheden bij het aanwerven van werkkrachten, zo verklaarde hij. Dit is tijdens de bijzondere omstandigheden tijdens de oogst in het voorbije najaar wel heel sterk tot uiting gekomen. Vanzelfsprekend kwam ook de mechanisatie ter sprake die nu eenmaal geldt als een eis des tijds. En hiermede in verband staat de zuigkracht van de steeds verdergaande industrialisatie, waardoor de landarbei ders worden weggetrokken. De landbouw zal zich ook in de toekomst moeten blijven aanpassen aan de tijds omstandigheden, was de conclusie waartoe ir. Prins kwam en dat zal dikwijls gepaard moeten gaan met opoffering van de aloude tradities die de boerenstand steeds hebben gekenmerkt. Als kroon op het gehele programma voerde de toneelgroep „Platogo" van de Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Zuid-Beveland-West een klucht op van Dick van Maasland getiteld „Hoera een drieling onder regie van de heer A. Spee en Toine van Bergen. Dit stuk, waarin de al te fantasierijke geest der huisvrouw hoogst ingewikkelde en niet minder lach wekkende situaties schept, bracht door een snelle op eenvolging van de grootst mogelijke nonsens, waaraan ten slotte iedere logica ontbrak de lachspieren danig in beweging. Maar als de verwarring een hoogtepunt be reikt heeft komt ook hier ten slotte een bevredigende ontknoping. Niets dan lof voor onze Zuid-Bevelandse toneel spelers, was dan ook het dankwoord van de heer W. Koster, die het gezelschap bij open doek huldigde voor de hoogst aangename verpozing. De heer Koster verzocht hierna de aanwezigen tot slot deze geslaagde gecombineerde bijeenkomst te be sluiten met het zingen van het eerste couplet van het Zeeuwsch-Vlaamse Volkslied. 19 cent per rol MR. P. DIELEMAN TE AMERSFOORT OVERLEDEN. Te Amersfoort is donderdag op 87-jarige leeftijd overleden mr. P. Dieleman, die gedurende vele jaren in Zeeland op de voorgrond trad als bestuurder en organisator. De heer Dieleman werd op 9 november 1873 te Axel geboren. In een volgend nummer hopen wij nog nader op het verscheiden van deze bekende oud-stadgenoot te rug te komen. LEZING VOOR DE Z.V.U. Dinsdagavond werd voor de Z.V.U. afdeling Axel een interessante lezing gehouden in „Het Centrum" door de heer S. de Waard uit Rotterdam. Hij sprak over „Land en volk van Spanje" en het gesproken woord werd toegelicht door het vertonen van prachtige dia's. De heer De Waard wist de toehoorders zo te boeien dat zij zich bepaald reeds in het zonnige Spanje waan den. Het slechts geringe aantal aanwezigen kan terug zien op een zeer interessante doch vooral ook leer zame avond. ORGELCONCERT FEIKE ASMA. In verband met het 10-jarig bestaan van het Orgel fonds van de Ned. Hervormde Kerk alhier zal de be kende organist Feike Asma woensdag 8 februari a..s een concert geven in de Ned. Hervormde Kerk. Op het programma staan o.m. werken van Bach Handel en Boëlman - Suite Gothique - en Jan Zwart - Fan tasie op het Lutherlied. Ook het Ned. Hervormd Kerk koor zal aan dit concert medewerking verlenen. ZONDAG 22 JANUARI 1961. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauweo. 2.30 uur Ds. P. J. Penning». Gere/. Kerk KerkdreeJ)10 uur en 2.30 uur. Ds. A. Kuiper. Gere/. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Gere/. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst ZONDAGSDIENST ARTSEN. 21 22 januariDokter C. A. Schiltman. WEGEN SCHROBBEN. SNEEUWRUIMEN, ENZ. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat het bij vriezend weer verboden is een weg te schrobben of water op een weg te werpen, uit te storten of te doen lopen. Bij sneeuwval zijn de bewoners of gebruikers van binnen de bebouwde kom gelegen gebouwen, tuinen, erven of terreinen en bij gebreke van deze, de eige naren daarvan, verplicht vóór 10 uur v.m. of uiter lijk 4 uur na de sneeuwval de sneeuw op te ruimen, of bij gladheid zand, as of andere geschikte stoffen te strooien op het trottoir of voetpad, gelegen vóór of langs hun perceel. Axel, 17 januari 1961. Burgemeester en wethouders van Axel, De burgemeester, De secretaris, M. K. van Dijke. P. G. v. d. Bosse, MARKTVERORDEN1NG. Burgemeester en wethouders van Axel brengen over eenkomstig artikel 203 der Gemeentewet ter openbare kennis dat ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente is nedergelegd de door de gemeenteraad d.d. 28 december 1960 vast gestelde verordening op de weekmarkt in de gemeente Axel (Marktverordening). Axel, 18 januari 1961. Burgemeester en wethouders van Axel, De burgemeester, De secretaris, M. K. van Dijke. P. G. v. d. Bosse. DIENSTPLICHTWET Oproeping voor eerste oefening. De hieronder vermelde dienstplichtige wordt opge roepen voor opkomst in werkelijke dienst voor eerste oefening. Hij dient zich daartoe te melden op de datum, bij de commandant en in de plaats, achter zijn naam vermeld. Naam WIELAND, Martinus Leendert, Lichting 1960, Datum van opkomst8 mei 1961 Aan te melden bij de commandant Veldartillerie, Plaats van opkomstBreda, Chassé-kazerne, ingang Vierwindenstraat. 1. Algemeen. De opgeroepene is verplicht aan deze oproeping gevolg te geven en tijdig op de aange geven plaats aanwezig te zijn, tenzij hij in de vol strekte onmogelijkheid verkeert op tijd te verschijnen. De opgeroepene moet bij de opkomst in uniform ge kleed zijn en tevens voorzien zijn van het zakboekje en van de verdere tot zijn verlofsuitrusting behorende goederen, een en ander voor zover deze goederen hem zijn uitgereikt. Voorts moet hij zorgen, dat al deze goederen bij de opkomst verkeren in dezelfde staat, waarin ze bij zijn vertrek met verlof verkeerden. 2. Vervoer. Indien de opgeroepene moet reizen met een openbaar middel van vervoer, is hij verplicht ge bruik te maken van de eerste reisgelegenheid na 6.59 uur voormiddag van het dichtstbijgelegen station van vertrek (halte van tram of autobus, dan wel aanleg plaats der boot), ongeacht op welk uur hij hiertoe zijn woning moet verlaten indien evenwel extra-treinen worden ingelegd, welker dienstregeling per radio of op andere wijze wordt bekendgemaakt, is hij verplicht hiervan gebruik te maken. Na aankomst meldt hij zich onverwijld aan op de plaats, voor zijn opkomst vast gelegd. Indien hij geen gebruik maakt van een open baar middel van vervoer, is het uur van aanmelding voor hem 10.000 uur voormiddag. 3. Reiskosten buitenland en zeevarenden. De opge roepene, die verblijf hoddt buiten Nederland, doch in Europa, kan in aanmerking komen voor een tegemoet koming in de kosten van de reis naar de plaats van opkomst, alsmede in de kosten van voeding en huis vesting. De vergoeding moet worden aangevraagd bij de Nederlandse consulaire ambtenaar, in wiens res sort de opgeroepene verblijftdaarbij dient belang hebbende aan te tonen, dat hij gedurende ten minste de laatste drie maanden vóór de dag, waarop de tege moetkoming wordt gevraagd, buiten Nederland ver blijf gehouden heeft. Vrachtkosten voor bagage komen echter niet voor vergoeding in aanmerking. Aan een opgeroepen zeevarende, die zich ter uit oefening van zijn beroep buiten Nederland bevindt, worden in geen geval kosten voor buiten Nederland gemaakte reizen vergoed. Wanneer deze zeevarende zich wegens uitoefening van zijn beroep niet op de voor hem vastgestelde datum en plaats kan aanmelden is het onder punt 8 bepaalde op hem van toepassing. Zeevarenden worden er op attent gemaakt, dat het na ontvangst van deze oproeping monsteren voor een reis, die zal duren tot na de datum van opkomst, kan leiden tot strafvervolging. Door deze handeling toch brengen zij zich bewust in de onmogelijkheid om aan de oproeping te voldoen. Zij dienen in dit geval een schriftelijk verzoek om uitstel van opkomst of ver vroegde opkomst in te dienen. Hiervoor kunnen zij zich melden bij de burgemeester (gemeente-secretarie, afdeling of bureau voor militaire zaken). 4. Broodmaaltijd. De opgeroepene bij de landmacht of de luchtmacht dient er mede rekening te hoduen, dat hij op de dag van opkomst in eigen voeding moet voorzien tot de warme avondmaaltijd hij dient daar om bij vertrek uit zijn woning een lunch-pakket mede te nemen. 5. Toiletartikelen. Bij opkomst in werkelijke dienst behoort de opgeroepene voor de eerste dagen in het bezit te zijn van toiletartikelen. 6. Rentekaart. Indien de opgeroepene ingevolge de Invaliditeitswet verplicht verzekerd is, behoort hij de rentekaart bij opkomst mede te brengen. 7. Niet-opkomst wegens ziekte. De opgeroepene be hoeft niet aan de oproeping te voldoen a. indien hij naar het oordeel van de behandelend ge neesheer wegens ziekte of ongeval niet geschikt is tot het verrichten van militaire dienst b. indien één van de volgende personen naar het oordeel van de behandelend geneesheer in onmid dellijk levensgevaar verkeert de echtgenote van de opgeroepene zijn ouders, pleeg-, stief- of schoonouders zijn kinderen, pleeg- en stiefkinderen zijn broeders, zusters, pleeg- of stiefbroeders of -zusters, dan wel hun echtgenoot of echtgenote c. indien hij verblijf houdt in een woning, waar een besmettelijke ziekte heerst, als bedoeld in de Be smettelijke Ziektenwet (Stb. 1928, 265) of waar zulk een ziekte heeft geheerst en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken. In de hiervoor genoemde gevallen behoort van de niet-opkomst van de opgeroepene, hetzij door hem zelf, hetzij door anderen kennis te worden gegeven aan de burgemeester van zijn woonplaats (gemeente secretarie, afdeling of bureau militaire zaken) vóór 12 uur s middags) van de dag van opkomst. In het geval, bedoeld onder a, behoort van de ziekte of het ongeval bovendien onverwijld kennis te worden gegeven aan de bedrijfsvereniging of werk gever, een en ander voor zover zulks nog niet is ge schied. Indien de opgeroepene voor de landmacht of de luchtmacht volgens het oordeel van de controlerend officier-arts zich binnen tien dagen na de opkomst datum kan aanmelden, bepaalt deze officier de datum van aanmelding. Is opkomst binnen tien dagen niet mogelijk, dan blijft deze voorlopig achterwege be langhebbende dient alsdan een nieuwe oproeping af te wachten. De voor de zeemacht opgeroepene, voor wie de reden van verhindering tot tijdige opkomst heeft op gehouden te bestaan, meldt zidh zodra mogelijk in het Marine-opkomstcentrum te Voorschoten. 8. Niet-opkomst om een andere geldige reden dan ziekte. De opgeroepene die om een andere reden dan ziekte of ongeval (zie punt 7) in de volstrekte on mogelijkheid verkeert zich op de vastgestelde datum en plaats aan te melden, moet daarvan onverwijld kennis ge zijn woor van opkc opgehoud de aange a. hem ning dienst b. hij bi e» en in zijn nieuw De b dra d te be opkor het h passir 9. Niet-1 roepene c stelde dal strafvervc van het verplicht mandant dienst mc machtT Bovend gewezen den en n gebracht. In artil recht woi hoogste t telijk niet feit gepk vangeniss maanden Blijkt i kan de n IJ !^f van 10. Uitsl ning moe deze opr< diend. La niet word een naar bestaat. 11. Vrij; die vrijsti gens pers heid van ter aanvi een staat schieden oproepinc vrijstellini schiedt d reden da; aan deze bestaat, c zou daar I Gt Teel

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2