lekker en gezond a n Uit onze omgeving Axel Kon geen eten meer zien in 't vaste vooruitzicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuur. A Tot Rennies uitkomst brachten. Predikbeurten Rechtszaken VROUWEN - WERELDGEBEDSDAG. Dit jaar valt de datum van Vrouwen-Wereldge bedsdag op vrijdag 17 februari a.s. en zal deze keer des avonds om 8uur worden gehouden in de Ned. Hervormde Kerk alhier, zo meldt ons het plaatselijk comité. Het onderwerp van de liturgie is „Uwer is het Koninkrijk" (Mattheus 6 13b}. Terwijl het landelijk comité schrijft, dat elk jaar het getal deelneemsters met duizenden toeneemt, moet het plaatselijk comité tot haar spijt zeggen, dat in Axel de deelname nog veel te klein blijft. Laat ons dit jaar, nu het 75-jarig jubileum wordt herdacht, eens een begin maken om met een veel groter aantal dan anders de gemeenschap der heiligen over de ganse aarde te beoefenen in God, ons aller Vader, in Jezus, onze Heiland en in de Heilige Geest. FAILLISSEMENT OPGEHEVEN. Wegens gebrek aan actief is het faillissement op geheven van J. de Roos, Noordstraat 12, Axel, han deldrijvende onder de fimanaam „Roma". BEVORDERING. De heer H. Verhoeven, assistent bij de dienst der douane alhier werd bevorderd tot hoofdassistent-titu lair en met ingang van 1 maart a.s. overgeplaatst naar Rotterdam. AUTO TEGEN PAAL. Een vrachtauto met beton-mortel van de N.V. De Hoop, bouwmaterialenhandel te Terneuzen is op de Nieuwendijk alhier tegen een houten paal van het electriciteitsnet gereden. Persoonlijke ongevallen deden zich hierbij niet voor. De auto werd licht beschadigd en de paal werd finaal gekraakt. BIJEENKOMST VAN HET G.P.V. Onder presidium van de heer D. J. Oggel werd een bijeenkomst gehouden van de afdeling Axel van het Geref. Politiek Verbond. De heer A. Rinn hield een causerie over het onderwerp „Nieuw-Guinea, vroeger, heden en straks". De verslagen over het afgelopen boekjaar vertoon den een klein batig saldo, terwijl het ledental in 1960 op peil was gebleven. De heren J. Folmer en K. Rie- mens werden in het bestuur herkozen, terwijl ook de heer F. Melse aan het bestuur werd toegevoegd. Binnenkort hopen het G.P.V. en G.M.V. wederom wederom een bijeenkomst te organiseren, waarbij dan de heer Veldman te Rotterdam zal worden uitgeno digd een causerie te houden. Rennies doven de hevigste zuurbrand in enkele seconden op volkomen natuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling neutraliseren ze alle over tollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat U Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten op Uw tong. Haal vandaag nog een pak Rennies bij Uw apotheker of Drogist. Ing. Med. „E.M.M." VERGADERDE. De varkenshoudersvereniging „E.M.M." te Zoute Spui" hield dezer dagen haar jaarlijkse algemene ver gadering onder leiding van de heer C. Witte. Deze constateerde een teruggang van het ledental en een matig bezoek aan de vergaderingen. De jaar lijkse contributie werd bepaald op ƒ1,— per jaar, ter wijl de uitkering voor biggen tot 25 kg werd vast gesteld op een bedrag van 50,Voor de vergoe ding voor varkens tot een gewicht van 75 kg werd de Rotterdamse gemiddelde marktprijs aangehouden. Het volgend jaar hoopt de vereniging haar 60-jarig be staan te vieren. De kas over 1960 sloot met een klein nadelig saldo. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. OPBRENGST COLLECTEN. Een busjescollecte ten bate van het Nederlands Bijbelgenootschap, die gehouden werd in de Ned. Her vormde Kerk alhier heeft 58,60 opgebracht. Eveneens in de Ned. Hervormde Kerk werd in 1960 een totaal bedrag bijeengezameld voor het Zen dingsbureau te Oegstgeest ad 2325,91. Voor de samenwerkende kinderbeschermingsorgani saties Heldring- en Mariastichtingen en „Valkenheide" werd door een tiental collectantjes geld bijeengezameld. De opbrengst voor deze ,,Hemava"-stichtingen be droeg 127,82. OPSCHUDDING IN DE ZEESTRAAT. Zondagavond heeft zich in de Zeestraat een wild west tafereel afgespeeld. Twee Koewachtenaren ge raakten slaags in een der vermaakgelegenheden in de Zeestraat. De twist bereikte haar hoogtepunt toen de één de ander niet alleen bier in het gezicht gooide, doch toen ook nog het glas in het gezicht van zijn tegenstander kapot drukte. Politioneel optreden was noodzakelijk om een einde te maken aan deze bloe dige ruzie. Een ontboden dokter trachtte met de nodige krammetjes het gezicht van de gewonde vechtersbaas weer wat te fatsoeneren. Uiteraard zal dit muisje voor de vechtersbazen nog wel een staartje krijgen, daar van een en ander proces-verbaal werd opgemaakt. 19 cent per rol ORGELFONDS VAN DE NED. HERV. KERK. Uit Kerkcollecten heeft het orgelfonds van de Ned. Herv. Kerk gedurende de jaren 1951 1960 een totaal bedrag ontvangen van 3035,40. Voor het Verjarings fonds werd een bedrag van ruim 14.600,ontvangen. Het nieuwe orgel kostte destijds 35.000,waarvan jaarlijks 1000,moest worden afgelost. Rente en aflossingen moeten eveneens van deze ontvangen gelden worden voldaan. BENOEMING. De heer H. Goossen alhier werd benoemd tot bode incasseerder van de afdeling Axel van Het Groene Kruis. AUTO TEGEN BOOM. Woensdagmiddag ongeveer half drie kwam de 50- jarige handelsvertegenwoordiger J. A. B. uit Breda, die een Volkswagen bestuurde, uit de richting Ter- neuzen naar Axel gereden. Nabij de woonwijk Vaart- wijk kwam hij, vermoedelijk door het afremmen op het gladde wegdek te slippen, waarna de Volkswagen met het front in de richting Terneuzen met tamelijk grote snelheid dwars tegen een boom sloeg. De kracht van de botsing was zo hevig dat de wagen in de flank als het ware werd gekraakt en geheel om de boom stond heengewrongen. De heer B. liep een schedelbasisfractuur en een bekkenbreuk op. Dokter van den Berg verleende hem eerste hulp, nadat het slachtoffer uit zijn benarde positie was bevrijd. De heer B. werd in zorgwekkende toestand naar het Juliana-ziekenhuis vervoerd, waar hij in de nacht van woensdag op donderdag ten gevolge van de op gelopen zware verwondingen is overleden. In enkele maanden tijds is dit nu op het gedeelte van St. AnnapolderAxel van de provinciale weg AxelTerneuzen al het achtste ongeval waarbij een auto door slippen met min of meer ernstige gevolgen van de weg is afgeraakt. Hopelijk zullen er niet nog meerdere moeten volgen alvorens de wegbeheerder zal overgaan tot een grondige verbetering van deze ver ouderde en thans levensgevaarlijke weg. CULTURELE AVOND R.K. INSTUIF. Reeds lang was de leiding van de R.K. Instuif al hier van mening, dat er in de wijze waarop de instuif- avonden werden gebracht, wat meer afwisseling moest komen. Niemand minder dan de radio- en t.v.-ster Marie Cecile Moerdijk werd uitgenodigd en bereid gevonden haar medewerking te verlenen aan een culturele avond die een groot succes is geworden. Begeleid door de musicus Jo Ivens zong zij prach tige volksliederen afkomstig uit Spanje, Italië, Rus land en Noord-Amerika. Het jonge publiek waardeerde haar repertoire ten zeerste en liet dit blijken door een enthousiaste bijval. De heer Plasschaert uit Westdorpe hield een korte lezing over zijn reis door het Spaanse land. Verdui delijkt met lichtbeelden werd deze causerie voor ieder een interessant en leerzaam onderdeel van de avond. Gezien de grote opkomst met extra bussen uit de gehele Kanaalzone stellen de instuifleden een dergelijk programma ten zeerste op prijs. WANDELCLUB „EMMA" GAF EEN TONEEL-AVOND. De leden van de Wandelclub „Emma" alhier hebben vrijdagavond laten blijken, dat zij nog meer in hun mars hebben dan alleen de beoefening van de wandel sport. Nu er vanwege het winterseizoen niet valt te wan delen had deze jonge, enthousiaste vereniging besloten haar activiteit te ontwikkelen op een ander terrein van ontspanning en wel op het gebied van toneelspel. Hiermede werd ook bereikt dat nu eens niet alleen de wandelaars de gewenste ontspanning geboden werd, maar dat nu ook hun huisgenoten daarvan eens mee konden profiteren. Dat dit op prijs gesteld werd moge blijken uit het feit, dat de benedenzaal van „Het Centrum" vrijwel geheel bezet was met leden-huisgenoten en verdere belangstellenden. Het was een luchtig en vrolijk programma dat ge boden werd en dat allereerst bestond uit de opvoe ring door een zevental meisjes uit de wandelclub van de één-acter „Lijsbeth wordt mens", waarin de lach spieren al danig op de proef werden gesteld. Dit was trouwens ook het geval met het hierna volgende jeugd-toneelspel „De Boer in het Kot", een vrolijk spel in drie bedrijven. Aan alles was wel te merken, dat de jeugdige executanten zich serieus van de instudering hadden gekweten, terwijl beide toneel stukjes gebracht werden met een overgave welke nu eenmaal eigen is aan de jeugd. Een verloting met een groot aantal grotere en klei nere prijzen was georganiseerd ter bestrijding van de aan deze avond verbonden kosten. Met dit initiatief heeft de Wandelclub „Emma" aan haar leden-huisgenoten enige prettige en onbezorgde uurtjes van uitbundige vrolijkheid verschaft. Daar dit ook wel de doelstelling is geweest welke het be stuur beoogde, mag deze vereniging op een alleszins geslaagde avond terugzien. „THE BLUE DIAMONDS" VEROVERDEN AXELSE HARTEN. De fa. Gerrit de Jonge 6 Zn. alhier presenteerde donderdagavond in samenwerking en onder auspiciën van de N.V. „Phonogram" te Amsterdam een muzikale show in „Het Centrum" getiteld „Opname 5 tellen na nu". Dit voor een tot barstens toe gevulde zaal, want zoals men zich zal herinneren was een maand geleden, zonder enige vorm van publiciteit de voorraad toegangskaarten voor deze we kunnen bijna spreken van een complete „teenager-show" binnen drie dagen uitverkocht. Het was dan ook werkelijk een ,,knal"-programma. Verscheidene vedetten uit de radio-en televisiewereld had men voor deze avond weten te contracteren. Als hoogtepunt van deze avond mag wel genoemd worden het optreden van „The Blue Diamonds", het momenteel wel geweldig populaire duo, dat de laatste toppers uit hun repertoire ten gehore bracht en waarvan „Ramona de toehoorders speciaal in ver voering bracht. Van'deze top-hit van „The Blue Dia monds" zijn dan ook maar liefst 100.000 grammofoon platen verkochtbinnen 3 maanden tijds. Corry Brokken, een van Nederlands grootste chan- sonnière's viel ook bijzonder in de smaak bij het overwegend jeugdige publiek, met haar onnavolg bare vertolking van het bekende „Milord". Ria Verda, die gezien haar prestatie's in dit elite gezelschap bij het publiek ietwat aan de schaduwzijde stond, won veel van haar prestige met het brengen van o.a. „Paper Roses" en „Salute". Een orkaan-achtig en ovationeel applaus viel even eens ten deel aan de „Wama's" met hun kolderachtige voordrachten. De lach-orkanen waren niet van de lucht speciaal in hun Russisch optreden, alsook door het „Chinese" duo „Ping 6 Pong". 'Hun schier onuit puttelijke en grotendeels op improvisatie berustende nonsens-reservoir vormde ook nu weer een enorm succes. Een grote attractie was als afwisseling ongetwijfeld ook het optreden van „The Stefani's", nationale kam pioenen goochelen. „The Three Jacksons", die omtrent een vijftigtal accordeon-potpourri's op de plaat hebben gebracht, hebben er ten volle toe bijgedragen deze avond tot een onvergetelijke te maken. Harry de Groot met zijn kwartet is er in uitstekend in geslaagd de muzikale omlijsting van dit veelzijdige programma aan de verwachtingen te doen beant woorden. Fred Hartog ten slotte had de leiding van het op treden en hij kweet zich, evenals vorige malen, goed van zijn taak. We zijn er van overtuigd dat de fa. Gerrit de Jonge een avond heeft gebracht, die velen nog lang zal heugen, een avond, die het beste heeft getoond, wat in dit genre kan worden gebracht. Ongetwijfeld kan de firma de Jonge evenals het publiek terug zien op een activiteit, die in alle opzichten aan haar verwachtingen heeft beantwoord. AXELSE TEENAGERS BESTORMDEN HET VERBLIJF VAN „THE BLUE DIAMONDS". Voor de Axelse teenagers was het een grote teleur stelling toen tijdens de door Gerrit de Jonge Zn. gepresenteerde show werd medegedeeld, dat er achter de coulissen geen handtekeningen werden verstrekt en er ook geen gelegenheid werd geboden met een of andere bedoeling het tijdelijke verblijf van de artisten te bezoeken. Ook pogingen om tijdens de pauze via de artisten-ingang de kleedkamers te bereiken faalden daar deze ingang tijdens de gehele uitvoering angst vallig op slot werd gehouden. Voor de voornamelijk vrouwelijke jeugd mocht deze versperring blijkbaar geen bezwaar heten, want na afloop van het programma poogden ze contact te verkrijgen met „The Blue Diamonds door het in slaan van een ruit van de betreffende kleedkamer. Vanzelfsprekend moest dit gepaard gaan met een luid ruchtig gejoel en pas nadat dit „nozem-relletje" was uiteengedreven, kregen de artisten gelegenheid zich rustig te kunnen verkleden. Al met al zijn we weer de ervaring rijker geworden, dat ruiten ook geen weerstand bieden tegen een ziekte, die men „verliefdheid" zou kunnen noemen. Dat het intussen ook anders kan werd bewezen, toen een groepje jeugdige „handtekeningen-jagers" op heel wat bescheidener manier het moment hadden af gewacht, dat de artisten naar buiten zouden komen en hun betoonde fatsoen toch beloond zagen met het verkrijgen van de vurig begeerde autogrammen. AUTO - BOTSING. Doordat het vrije uitzicht werd belemmerd door een geparkeerde auto merkte de Vlissingse automobilist F. W. een tegenligger te laat op. Door krachtig te remmen probeerde hij nog een botsing te voorkomen, doch op het natte wegdek begon de wagen tengevolge van deze manoeuvre te slippen. Hierdoor kwam zijn auto in botsing met de auto van de firma R. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. GESLAAGD. Voor het te Goes en Middelburg gehouden examen praktijkdiploma Boekhouden slaagde o.m. onze stad genoot de heer P. van Langevelde Mzn. LEZING VOOR OUDHEIDKUNDIGE KRING. In hotel „De Stadsherberg" alhier had de Oudheid kundige Kring „De Vier Ambachten" een zeer be langrijke bijeenkomst. Het bestuur van de Kring had gemeend om in verband met de talenstrijd in België een enander nader toe te lichten omtrent de achter grond hiervan in de geschiedenis. Dr. B. W. Stolte hield een causerie over „D, Franken en het probleem van de Vlaams-Waalse talengrens in België. Voorzitter B. H. Wilking hield de inleiding met een toelichting op de bedoeling van het bestuur om een avond aan dt zo belangrijke onderwerp te wijden. In zijn betoog vcan anderhalf uur besprak dr. Stolte beschouwingen van verschillende geleerden o.a. van Dhondt en Verlinden, Steinbach en Petri. Door het ontbreken van veel gegevens bestaat echter over dit probleem geen wetenschappelijke eenheid. Eerst later werden door opgravingen en onderzoekingen dingen aan het licht gebracht, waarop voorlopige gegevens hieromtrent konden worden gebaseerd. Er kan thans evenwel worden aangenomen dat deze taalkwestie een gevolg is van een rustpunt in de verhouding der Ger manen en Romanen. JAARVERGADERING „K.A.B." De plaatselijke afdeling van de K.A.B. heeft zich bij haar woensdagavond in het Gezellenheuis gehou den jaarvergadering op een grote belangstelling mo gen verheugen. Voorzitter Eug. A. Maas constateerde verheugd dat het ledental van de K.A.B. en de K.A.V. weer was toegenomen. De heer Ed. Breepoel, secretaris, memoreerde de gebeurtenissen van het afgelopen jaar en vestigde de aandacht hierbij op de gunstige stand van zaken bij Herwonnen Levenskracht, het Kanunnik Van Schaik- fonds en Centrale Volksbank. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen, daar ef| geen tegencandidaten waren voorgesteld. De heer Maas besprak nog het pendelvraagstuk, de kwestie van de bejaardenwoningen en de verhouding tussen Kerkbestuur en K.A.B. De heer Van Lent uit Bergen op Zoom gaf in grote trekken een overzicht van de K.A.B.-verzekering „Concordia" en sprak over het eigen woningbezit voor arbeiders. De rest van de avond werd doorgebracht in een gezellig samenzijn. ZONDAG 12 FEBRUARI 1961. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Perunings, 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. GereJ. Kerk (KerkdreeJ)10 uur en 2.30 uur, Ds. A. Kuiper. GereJ. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. GereJ. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst 11 ZONDAGSDIENST ARTSEN. 12 februari: Dokter C. A. Schiltman. DRIE WEKEN CELSTRAF VOOR BELASTINGFRAUDE. Vrijdag heeft de rechtbank te Middelburg uitspraak gedaan in een belastingzaak tegen de krooibaas R. F. de S. uit Koewacht. Hem werd ten laste gelegd ge- k durende 1958 en 1959 onjuiste aangifte te hebben ge-*' daan voor de loonbelasting tot een bedrag van enkele tienduizenden guldens. De S. werd veroordeeld tct een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 3 weken. De rechtbank besloot geen geldboete op te leggen, omdat er nog een zeer aanzienlijk bedrag aan loon belasting en A.O.W. zal worden nagevorderd. RUST WEGENS MOEILIJKE SCHOOL- OVERGANG. Dinsdagmorgen stond voor de kantonrechter te Ter neuzen de Axelse verkoopleider F. V. terecht, die zijn zoontje ruim een maand van school had gehouden. De jongen had toelatings-examen gedaan voor het lyceum en was daarvoor geslaagd, zodat de vader het niet nodig achtte, dat zijn zoon nog langer de lagere school bezocht. Naar verdachte mededeelde op de zitting, had de jongen rust nodig wegens een moei lijke schoolovergang van elders naar Axel. De kantonrechter was van mening, dat verdachte weinig pogingen in het werk had gesteld om een doktersverklaring te verkrijgen. Tevens had de be trokkene ook weinig medewerking verleend aan de commissie tot wering van schoolverzuim, voor wat betreft de uitvoering der leerplichtwet. De eis luidde 15,subs. 3 dagen. Verdachte verklaarde dat hij de genoemde commissie wel degelijk op de hoogte had gesteld van het feit, dat zijn zoontje om gezondheidsredenen niet naar school kon komen. Uitspraak15,— subs. 1 dag. Tegen mej. N. de F. uit Axel werd 5,subs. 1 dag geëist, omdat zij op de avond van 9 decembre als voetgangster rechts op de rijbaan had gelopen,ja terwijl dit volgens de wet aan de linkerkant dient te*' geschieden. De Axelse koopman A. S. werd veroordeeld tot een boete van 12,subs. 3 dagen wegens het rijden zonder achterlicht op zijn veewagen. De Axelse aannemer J. de P. had in een auto busje personen vervoerd, zonder hiervoor de vereiste vergunning en keuringsbewijzen te bezitten. Aangezien de nodige vergunningen nu wel zijn verleend, werd hij veroordeeld tot twee waarschuwigsboeten van elk 7,50 subs, tweemaal 2 dagen.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2