V Systeem van kernaanwijzing werkt averechts DAM PO Sanapirin soa V MEISJES EN JONGENS VULPENNEN KOU. GRIEP. Predikbeurten Jaarrede Ir. C. A. L. Horstmann: Weinig minder dan 'n wonder zo vele duizenden 'n ander mens werden met Kruschen Salts. opwekkend - pijnverdrijvend Bekendmakingen Prot. Chr.Psychiatrisch Ziekenhuis .Bloemen daal' te 's-Gravenhage-Loosduinen Geplaatst kunnen wonden Af Boekhandel Fa J. C. VINK van 18 jaar en ouder, ter opleiding voor het diploma Ziekenverpleging B. Bruto maandsalarisle jaar 122.152e jaar 139,39 3e jaar 161.56. Behalve bovenstaand salaris wordt vrije kost en inwoning en bewassing genoten en reiskosten vergoeding naar huis 2 x p. m. boven 2,50. Aan le jaars gratis verstrekking van dienst kleding. In bet personeelscentrum kunnen binnenkort enkele 16- en 17 jarige meisjes geplaatst worden ter vooropleiding voor aspirant-verpleegster. Inlichtingen hierover worden op aanvraag gaarne verstrekt. Salaris voor 16 jaar 107,50 en voor 17 jaar 122,15 per maand. Brieven te richten aan de Geneesheer-Directeur van „Bloemendaal te s-Gravenhage-Loosduiner. TE HUUR: CAFETARIA gelegen te AXEL, Weststraat 2. Prima zaak. Te bevragen bij P. L. DE KERF - SINT JANSTEEN VERGADERING VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID. De afdeling Axel van de Partij van de Arbeid ver gaderde woensdagavond in de bovenzaal van „Het Centrum" alhier. Na het afwerken van een korte zakelijke agenda werd de heer C. van Bendegem aangewezen tot af gevaardigde naar het landelijke congres dat op 23, 24 en 25 maart a.s. te Rotterdam zal worden gehouden. De heer C. van Bendegem hield een causerie over de uitbreidings- en saneringsplannen in onze ge meente zoals deze onlags reeds door de gemeenteraad zijn vastgesteld. Bepaalde onderdelen van deze plan nen en hun strekking werden door spreker op interes sante wijze toegelicht. ZONDAG 29 JANUARI 1961 Ned. Hew. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. GereJKerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur, Ds. Van Veelen, van Steenwijk. GerefKerk (Pironsfraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst ZONDAGSDIENST ARTSEN. 28 29 januariDokter K. Boor. zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vastzittend slijm,snuift en wrijft U weg met De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. Horstmann, heeft in zijn jaarrede het gevaar niet denkbeeldig ge noemd, dat industrieën, buiten de kern Terneuzen, bij voorgenomen uitbreiding overwegen de provincie te verlaten, om elders te profiteren van de faciliteiten. In de vergadering vroeg de heer J. de Klerk een enkele opheldering hierover. De voorzitter antwoordde hierop de indruk te heb ben, dat er gemeenten zijn die (nog) hiet weten, dat ook zij zelf aan industrieën bepaalde faciliteiten ver lenen. Zeer nadrukkelijk tekende ir. Horstmann hier bij aan, dat hij niet in het beleid van de gemeenten wilde treden. Naar aanleiding hiervan werd er vrij uitvoerig ge debatteerd. Men vond het een vreemde situatie, dat b.v. een industrie gevestigd in een gemeente die niet als kerngemeente is aangewezen, daarbij soms gehan dicapt is door het feit, dat die uitbreiding plaats moet hebben in een stadsgedeelte, dat in het saneringsplan als woongedeelte is aangemerkt. Het is wel een beetje een vreemde figuur, zo werd opgemerkt, dat wanneer een bestaande industrie in een kerngemeente wil uitbreiden deze 35,^ per vierkante meter bebouwing krifgt en als zij naar' een nieuwe kern gemeente gaat daar als nieuwvestiging 75,—- per vierkante meter bebouwing krijgt. Dit was volgens de voorzitter de aanleiding en hij had hiervan bewijzen, dat industrieën die willen uit breiden uit de province vertrekken omdat het hen niet altijd gelegen komt zich in Terneuzen te vestigen. Maar zo zei de voorzitter, dit is nu eenmaal het beleid van de minister, waaraan wij weinig kunnen veranderen. In dit verband werd opgemerkt, dat er gemeenten zijn als Clinge en St. Jansteen, die op alle mogelijke manieren industrieën helpen door garant te zijn voor een lening. DE VEERTAR1EVEN. Met de veerabonnementen is wel enigszins recht ge daan aan de bijzondere positie van Zeeuwsch-Vlaan deren en zijn bewoners, aldus de heer Horstmann, doch heeft het Provinciaal bestuur de tariefsverlaging voor vrachtvervoer met klem van argumenten naar voren gebracht, zoals werd beloofd Spreker kon het zich moeilijk voorstellen dat Den Haag in haar beleid ver der zou gaan dan de vraag welk bedrag er voor en na de tariefsverlaging zal moeten worden bijgelegd. Ir. Horstmann kon zich verder niet voorstellen dat de regering en zeker niet een liberale minister, zich gaat bemoeien met de tarieven voor ieder vervoer afzonder lijk. Het geluid dat minister Korthals heeft laten horen over de vaste oeververbinding over de Westerschelde noemde de heer Horstmann zeer pessimistisch. Samenwerking met Belgisch-Vlaanderen. Van grote betekenis voor ons, zo besloot ir. Horst mann zijn jaarrede, blijft nog steeds een goede samen werking met Belgisch-Vlaanderen in het belang van een gezamenlijke ontwikkeling voor alle Vlaanderens, de kennis en studie van wat er in de toekomst met de Westerschelde gaat gebeuren, begrip bij de provin ciale en Rijksoverheid voor de Zeeuwsch-Vlaamse problemen en ten slotte bevordering van bekendheid met deze streek. Wanneer de verschillende delen van Zeeuwsch-Vlaanderen zich dan nog slechts alleen Zeeuwsch-Vlaming willen voelen, dan zal het misschien wel gaan, aldus de heer Horstmann. Voetbal. HET VOETBALPROGRAMMA VOOR l* DIT WEEKEND. Hoewel het er thans weer niet naar uitziet dat deze zaterdag en zondag op de hardbevroren sportvelden zal worden gespeeld, wagen we het er toch op het voor dit week-end vastgestelde programma voor de Zeeuwsch-Brabantse afdelingen te publiceren. Zoals men weet is dit programma vorige week in zijn ge heel opgeschoven, door de K.N.V.B. daar van bonds- wege in verband met de toestand van vele terreinen toen het gehele vastgestelde schema werd afgelast. 2e klasse BTerneuzen—R.A.C. Taxandria— Rood-Wit DoskoRoosendaal VlissingenHulst Goes—Steenbergen Internos—Middelburg. 3e klasse D. HontenisseZierikzee Zeelandia B.S.C. Odio—R.C.S. Com Boys—Zeeland Sport Kaaise BoysAxelR.K.F.C.Meto. 4e klasse H. ClingeOostburg BiervlietRIA Koewacht—Breskens Steen—Lewedorpse Boys. Reserve 2e klasse B. Hontenisse 2Goes 2 Com Boys 2—Zeeland Sport 2 Vlissingen 3Hulst 2 Alliance 2—Axel 2 Dosko 2—Middelburg 3. Zo'n 1 Joedzuiverende kuur met Kruschen kan ook U van Uw Rheumatiek bevrijden. Dat doen de beroemde vijf minerale zouten voor U als U trouw iedere morgen die kleine dosis neemt. Onzuiverheden in het bloed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die U nu het leven vergallen. Ing. Med. Biljarten. R. DIELEMAN IN LANDELIJKE FINALE EXTRA KLASSE LIBRE. Onze stadgenoot de heer R. Dieleman, lid van de plaatselijke biljartvereniging „A.B.C." heeft het ge presteerd de finale te bereiken van het kampioenschap van Nederland, extra klasse klein biljart libre. Deze plaats in de nationale finale bereikte de heer R. Dieleman door onlangs in de selectie-wedstrijden te Vlissingen als tweede te eindigen, na de heer F. G. Melse uit Middelburg, welke eveneens aan deze finale deelneemt. De wedstrijden om het landskampioenschap worden georganiseerd door de biljartvereniging „D.W.S." te Nijmegen vanaf 23 tot en met 26 februari a.s. De deelnemers aan deze finale zijn R. Dieleman, Axel F. G. Melse, Middelburg M. Beks, Vught B. Dekkers, KaatsheuvelH. Emans, Den Bosch I. J. Feeke, Bergen (N.H.) J. van Helvoirt, Waal wijk en J. Spook, Amsterdam. Twee Zeeuwen dus bij dit achttal en slechts twee spelers van boven de rivieren wel een duidelijk be wijs dat het sterke biljartgeslacht in het Zuiden huist De speler I. J. Feeke uit Bergen is voor de heer Dieleman geen onbekende. Dij de nationale kampioen schappen 3e klasse kader 38-2, die in Uitgeest wer den gehouden, waren beiden ook tegenwoordig. Zoals bekend werd onze stadgenoot toen landskampioen en de heer Feeke bereikte de derde plaats. Als een toevallige bijzonderheid vermelden wij dat reeds in de eerste partij van het a.s. toumooi de heer Dieleman uitkomt tegen de heer Feeke. Wij feliciteren de heer Dieleman van harte met zijn plaatsing in de finale. Onze verwachtingen zijn hoog gespannen. Laten we hopen dat zijn resultaten die van vorig jaar in Uitgeest zullen evenaren, hetgeen we hem ook van harte toewensen. Vermelden wij nog dat op zondag 26 februari a.s. tijdens het wekelijkse sportjournaal van des middags half vijf de einduitslag van deze finale zal worden bekend gemaakt. HET CLUBKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. In Hotel „De Stadsherberg" vond een biljartkamp plaats tussen de aldaar gevestigde club „K.Q.T." en „Fortuna" in het kader van het wisselbekertoumooi om het clubkampioenschap van Axel. De F^rtuna-spelers versloegen hun gastheren met een puntentotaal van 91,225 om 83,062 dus met een verschil van 8,163 pt. De partij-resultaten waarbij eerstgenoemden de K.O.T.-spelers zijn waren als volgt H. de Feijter 10 tegen C. Hoogstraate 8,281 J. Ver hulst 8,361 tegen I. Groothaert 10 D. Pel 9,667 tegen F. Groothaert 10A. Hoogstraate 10 tegen Jac. Dieleman 10W. de Visser 0,435 tegen M. Hoogstraate 10A. Butler 8i077 tegen J. de Visser 10 P. Hoogstraate 10 tegen J. Kotvis 9,629 W. de Jonge 6,522 tegen C. van Tatenhove Jr. 10; Ant. Hoogstraate 10 tegen J. van Ecke 8,421 G. van Meurs 10 tegen J. Dieleman 4,894. Bij C. Groothaert in café „Tramzicht" werd voor ditzelfde toumooi een wedstrijd gespeeld tussen For tuna en A.B.C. Ook in dit treffen trokken de gast heren aan het kortste eind en moest Fortuna de winst laten aan de A.B.C.-spelers met een uitslag van 72,453 om 91,273 punten, een verschil dus van 18,820 pt. De gedetailleerde uitslag der partijen waarbij de Fortuna-spelers het eerst worden genoemd is als volgt C. Hoogstraate 10 tegen R. Dieleman 4,725 I. Groot haert 10 tegeta M. Verlinde 6,548 Jac. Dieleman 4,688 tegen F. Dieleman 10 C. van Tatenhove Jr. 3,091 tegen K. de Koeijer 10; J. Kotvis 1,333 tegen M. v. d. Have 10 P. Seghers 9,393 tegen P. Lenos 10 M. de Visser 7,143 tegen C. v. d. Berge 10 J. de Visser 7,619 tegen J. Platjouw 10 M. Hoog straate 10 tegen Ed. Tieleman 10F. Groothaert 9,186 tegen J. Rombout 10. De rangschikking van dit toumooi is na deze wed strijden als volgtA.B.C. staat aan de leiding met een totaal van 270,605 punten uit 3 wedstrijden, op de voet gevolgd door Fortuna met 253,382 punten, uit eveneens 3 wedstrijden. De derde plaats is voor K.O.T. met 157,717 pt. terwijl P.O.P. als laatste staat ge noteerd met 139,444 pt. Hierbij dient evenwel in acht te worden genomen dat deze beide laatstgenoemde clubs nog slechts twee wedstrijden achter de mg hebben. Schaken. HET WITTE PAARD-D.S.Z. Vorige week zaterdag werd te Philippine een vriend schappelijke schaakwedstrijd gespeeld tussen „Het „Witte Paard" aldaar en de Axelse jeugdschaakdub „D.S.Z. De thuisclub moest tegen D.S.Z. genoegen nemen met een 6J^—3l/2 nederlaag, met welk resultaat de Axelaars een overtuigende revanche namen voor de destijds alhier geleden nederlaag. D.S.Z. had wit aan de oneven borden. De gedetailleerde uitslag was als volgt Het Witte Paard D..S.Z. 1. W. Verstelle M. Rinn 01 2. Bavo Rammeloo H. de Ridder 0—1 3. J. Nijssen C. Goossen 0—1 4. Bennie Rammeloo C. Provoost 0 1 5. R. van Limmen P. de Regt 0 1 6. R. de Mul R. Scheele YtYl 7. P. Ploegaret B. van Tatenhove 10 8. S. v. d. Vinnen Th. Boon 0—1 9. L. Pieters T. van Wijck 1 0 10. J. Bosman K. de Regt 1 0 SCHAATSSPORT. Nu Koning Winter de laatste dagen toont dat hij ook dit jaar nog voornemens is zijn ijzige heerschappij te gaan uitoefenen komt het ons dienstig voor te ver melden dat door de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond te Axel als gedelegeerde bij het afleggen van de schaatsproef en schaatsvaardigheidsdiploma's is aan gewezen de heer C. Verstraeten, bestuurslid van de IJsclub Axel. Zoals wij van de heer Verstraeten vernamen be staat er gelegenheid, zowel voor de jeugd als voor de ouderen tot het behalen van diverse schaats- diploma's. Waneer de omstandigheden daartoe gun stig zijn zal gelegenheid worden geboden tot het af leggen van deze proeven, zo mogelijk in klas- of schoolverband. De volgende diploma's kunnen o.a. worden behaald Diploma schaatsproef voor jongens en meisjes vanaf 9 jaareen baan van 50 meter heen en terug binnen 25 seconden af te leggen, 200 meter schaatsenrijden en 2 x 60 meter rijden in niet meer dan 75 seconden in een verplicht uitgezette baan. Verder is er nog te behalen een schaatsvaardig- heidsdiploma A en een schaatsvaardigheidsdiploma schoonrijden. Voor de A-diploma's moet een afstand van 5 km. worden afgelegd in niet meer dan een half uur. Voor de B-diploma's gelden weer hogere eisen, doch het zou ons te ver voeren deze hier alle volledig te gaan vermelden. Ongetwijfeld zal de gedelegeerde aan belangstellenden gaarne uitvoerige inlichtingen hier over verstrekken. VERVALDATUM PLAATSELIJKE BELASTINGEN. De Gemeente-Ontvanger van Axel maakt bekend, dat onderstaande belastingen op 31 januari a.s. ver vallen Riool- en reinigingsrechts 1960 Wegenbelasting 1960 Inmiddels zijn reeds verval'en de volgende belas tingen Hondenbelasting Belasting muziek in café's Onderhoud graven Rechten warenwet. Ter voorkoming van vervolgingskosten wordt aan geraden de nog niet betaalde aanslagen vóór 31 janu ari a.s. te betalen ten kantore van de kassier der ge meente of over te schrijven op girorekening 44118. Axel, 19 januari 1961. De gemeente-ontvanger van Axel. AANWIJZING PLAATSVERVANGEND BURGEMEESTER. Burgemeester en wethouders maken bekend, dat zij ingevolge artikel 84 der gemeentewet, met intrekking van de laatstelijk bij hun besluit van 30 september 1959 vastgestelde regeling, het navolgende hebben bepaald Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van de burgemeester wordt hij vervangen door wethouder A. J. M. Kesbeke. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van deze wordt de burgemeester vervangen door wethou der C. de Putter. Axel, 24 januari 1961. Burgemeester en wethouders van Axel, De burgemeester, De secretaris, M. K. van Dijke. P. G. v. d. Bosse. OPENSTELLING KANTOOR RIJKSONTVANGER. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat met ingang van 1 februari 1961 het kantoor van de ontvanger der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Terneuzen voor het publiek ge opend zal zijn als volgt Voor betalingen inzake directe belastingen, loonbelasting, sociale verzekerings premies en schoolgeld maandag t.e.m. donderdag van 8.3012.30 uur en woensdag van 13.3015 uur. zegelrecht, successierecht, registratierecht maandag t.e.m. vrijdag van 8.3012.30 uur en van 13.3015 uur; zaterdag van 8.3012 uur. motorrijtuigenbelasting, kentekenbewijzen, accijnzen en leges maandag t.e.m, vrijdag van 8.30—12.30 uur en van 13.3015 uurzaterdag van 8.3012 uur. invoerrechten maandag t.e.m. vrijdag van 8.30—12.30 uur en van 13.3016 uurzaterdag van 8.3012 uur. Voor inlichtingen maandag t.e.m. vrijdag van 8.30—12.30 uur en van 13.3015 uur zaterdag van 8.3012 uur. Axel, 24 januari 1961. Burgemeester en wethouders van Axel, De burgemeester, De secretaris, M. K. van Dijke. P. G. v. d. Bosse. Ondergetekende verklaart, dat 3^ hij zich voor de door zijn echtgenote, Mevrouw A. WITTE- D1ELEMAN, Bankerstraat 32, Axel, met ingang van maandag 25 jan. j.l. gemaakte schulden niet meer aansprakelijk stelt. A. M. WITTE. Piersenspolderstraat 64, Sluiskil. Wanneer U van VAREN houdt en plaatsen als Dussel- dorf, Keulen, Koblenz en Ru- desheim wilt bezoeken, zal het interessante, binnenkort ver schijnende boekje „ZEVEN DAGEN OP EN AAN DE RIJN" U alles vertellen over een prachtige reis met het ho telschip „Regina". Dit boekje wordt U op aanvraag gratis toegezonden door de N. V. RIJNLAND, Molenstraat 61, Den Haag. Wilt U Uw naam en adres duidelijk vermelden Dank U!

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3