SPORT IN ONZE GEWESTEN Zorg dat U gezien wordt Bekendmakingen gezien wordt Predikbeurten Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak Wintergevaren op de weg Bij mist en nevel gaat het er in de eerste plaats om gezien te wórden. Uw mede-weg gebruikers moeten weten waar en wat 1 bent. Zorg daarom voor goede verlicht (ook voor goede, helderrode achterlichten en gebruik deze verlidhting goed. Voer ovei dag GROOT licht bij mist, controleer vóór het wegrijden of Uw remlichten werken en verblind Uw tegenliggers nooit en te nimme' adviseert U het Verbond voor Veilig Vei keer. Des avonds verdient het aanbeveling met gedimd licht te rijden. Als U Uw grote lich ten inschakelt zult U zien dat de mistdeeltjes het regelrecht weer in Uw gezicht terug kaatsen. En dan nog even iets over mist lampen. Een mistlamp is een nuttig acces soire voor Uw auto zo laag mogelijk ge monteerd schijnt ihij „onder de mist door". Maar denkt U er wel aan dat Uw mist lampen van een goedgekeurd type koopt, want niet-goedgekeurde mogen niet in com binatie met dimlichten worden gebruikt En natuurlijk gebruikt U nóóit de combi natie stadslicht plus mistlamp, want dan ziet men U in mist of nevel voor een motorrijder aan. Het is minstens even belangrijk van achtr ren goed gezien te worden. Daarom moet ook de achterverlichting goed in orde zijn. Ver wijder ondoorzichtige lampjes en bij het in zetten van nieuwe lampjes maakt U dan meteen de binnenkant van het adhterlichtglas even met een stofkwastje goed schoon Receptie in Paviljoen Zomerlust Na deze bijeenkomsten volgde een receptie in pa- viljoen „Zomerlust", waar de beide zalen van het re- taurant reeds versierd waren met vele bloemstukken, vergezeld van evenveel goede wensen van verenigin gen en organisaties.- Enkele honderden personen ver schenen op deze receptie, die van half vijf onafgebro ken duurde tot half acht. Burgemeester en mevrouw Van Dijke toonden zich hierbij onvermoeibaar en ble ken gaarne bereid, toen de grootste drukte voorbij was om even een persoonlijk gesprek te voeren met die genen die hun gelukwensen kwamen aanbieden, ge sprekken, die toonden dat in de korte periode tussen de benoeming en de installatie de heer en mevrouw Van Dijke zich reeds alle moeite hebben getroost om zo veel mogelijk van Axel, zijn inwoners en zijn samen leving te weten te komen en die blijk gaven van een grote interesse voor alles wat in Axel, op welk ter rein dan ook gebeurt. Gesprekken die een sympathieke indruk maakten en die de woorden van de heer Hille op de raadszaal „als de heer Van Dijke in Axel een even goed burgemeester wordt als in Utrecht voor lichtingsambtenaar, dan gaat Axel een goede toekomst tegemoet" nog eens extra onderstreepten. TOESPRAAK OP DE MARKT. Tegen 8 uur begaven burgemeester en mevrouw Van Dijke, vergezeld van de wethouders, zich naar de Markt om daar op het bordes van het stadhuis een eerste toespraak te houden tot de Axelse burgerij. De plaatselijke muziekverenigingen hadden zich hiervoor eveneens op de Markt opgesteld, waarop na het spe len van het Wilhelmus de burgemeester als volgt sprak Stadgenoten, Zo is dan nu het ogenblik gekomen, dat wij elkaar voor het eerst ontmoeten. Ik kan mij voorstellen, dat U zich met nieuwsgierigheid afvraagtHoe is hij en hoe is zijn vrouw Welnu, gij ziet ons voor U, maar al met al weet U natuurlijk nog maar weinig over ons.' Daarom zal ik U een paar dingen over onszelf ver tellen. Wij hebben de afgelopen 15 jaren in een grote stad gewoond eerst in Delft, daarna in Utrecht. Wij zijn echter geboren en opgegroeid in een landelijke omgeving. Onze ouders en voorouders zijn Zeeuwen, een afstamming waar we trots op zijn. Wij zijn dan ook bijzonder blij, dat wij vanaf heden inwoners zijn van de provincie Zeeland, zodat we ons nu met recht Zeeuw mogen noemen. Bij mijn officiële installatie vanmiddag heb ik gezegd er niet van te houden om de zaken te verbloemen. Graag zeg ik in ronde bewoordingen hoe ik over de dingen denk. Ik meen dat dit ook een Zeeuwse eigen schap is. Bestaat niet het gezegde Goed Zeeuws, goed rond Er is mij van verschillende zijden gevraagd Wat stelt gij U voor van het burgemeesterschap in Axel Ik kan daar op dit moment alleen van zeggen ik zal trachten met alles wat in me is een goed burge meester te zijn. Het zou mij bijzondere vreugde ver schaffen indien het mij zou mogen gelukken voor de inwoners van Axel tevens een goed burgervader te zijn. U begrijpt, dat het uitgesloten zal zijn om het iedereen naar de zin te maken. Maar U kunt er van overtuigd zijn, dat ik in alle objectiviteit eer. open oor zal lenen aan allen, die ook met hun persoonlijke noden zich tot mij wenden. Daarbij hoop ik niet alleen het verstand, maar ook het hart te laten meespreken. Ik prijs mij gelukkig daarin gesteund te worden door mijn vrouw. Ook haar zal niets liever zijn dan zich geheel aan U te geven. Ik vraag U daarom dringend ons te willen opnemen in de Axelse gemeenschap. Ik weet op dit moment ook nog maar weinig over U. Daarom stel ik mij voor mij zo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen van de plaatselijke omstandigheden. Ik heb tot mijn genoegen al wel begrepen, dat er in Axel een frisse wind waait. Het verenigingsleven bloeit en de middenstand is zeer actief. Wij hebben dit reeds mogen ondervinden. Graag zal ik met be langstelling aandacht geven aan alle initiatieven vooral ook uit de burgerij die met Gods hulp kun nen leiden tot een verdere opbloei van onze gemeente. Een krachtig plaatselijk gemeenschapsleven is de ruggegraat van ons volksbestaan. Als het gemeente bestuur niet wordt geruggesteund door de bevolking, is het gedoemd tot een weinig vruchtbaar beleid. Daarom roep ik U met klem op eendrachtig en in vertrouwen achter Uw gemeentebestuur te staan. Ook hier geldt het spreekwoord Eendracht maakt macht. Mijn vrouw en ik zijn dankbaar voor de feestelijke ontvangst die ons is bereid. In-het bijzonder wil ik ook mijn erkentelijkheid betuigen aan de muziekgezel schappen, die deze dag opluisteren. Wij hopen spoedig nader met U kennis te maken. Laten wij met elkaar in vertrouwen op God de toe komst tegemoet gaan. Ieder doe op de plaats waar hij gesteld is zijn plicht. Wat ons betreftWij willen in volle overgave ons wijden aan de mooie taakhet dienen van de geméente Axel en haar inwoners. Ik heb gezegd. Nadat hierna het Zeeuwsch-Vlaamse Volkslied ge speeld was marcheerden de drie muziekgezelschappen met dreunende trommels en schetterende bazuinen af, voor een grote feestelijke rondmars door een groot gedeelte van de stad en dit betekende tevens het slot van deze voor Axel zo gedenkwaardige dag van 5 januari 1961. Vrijdagochtend maakte burgemeester Van Dijke, vergezeld van zijn echtgenote en wethouder Kesbeke een tocht langs de buitenwijken via Kijkuit, Fort en Steenovens naar Magrete, Spui, Schapenbout en Sas sing om via Smitschorre weer terug te keren. Vrijdag namiddag volgde nog een officieel bezoek aan Spui. PARTIJ VAN DE ARBEID HIELD JAARWISSELINGSBIJEENKOMST. In „Het Centrum" hield de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid een jaarwisselingsbijeenk'omst waarvoor een goede belangstelling bestond. Na een welkomstwoord van de heer K. Hamelink gaf de heer C. van Bendegem in een uiteenzetting enig licht over de in dit jaar tot stand gekomen reorganisatie bij de gemeentediensten. Na een gezellige pauze met koffie en oliebollen vertoonde de heer J. de Vries, directeur van het PlT- kantoor te Terneuzen, een serie dia's over zijn reis naar Zwitserland. OVERPLAATSING. Per 16 januari a.s. wordt de heer J. de Visser, as sistent bij de douane van de Centrale Velddienstpost te Axel overgeplaatst naar Dordrecht. AXELSE SUCCESSEN IN DE VOETBALTOTO. „Eind goed, al goed", dacht een van de vele deel nemers aan de voetbalpool, die met Kerstmis bij de heer Lippens zijn toto-formulier ging inleveren. Hij vulde 13 van de 15 uitslagen goed in en deelde zo doende op het eind van het Oudejaar mede in de derde prijs. Een ander deelnemer huldigde blijkbaar het systeem „Een goed begin is het halve werk". Zijn nieuwjaars toto leverde eveneens 13 punten op, maar omdat er slechts veertien wedstrijden voor de toto doorgang vonden, deelde hij mee in de tweede prijs. CABARET TINGEL - TANGEL TREEDT OP IN AXEL. Zoals bekend treedt het Cabaret Tingel-Tangel a.s. maandag 9 januari voor de tweede maal op in Axel. Ditmaal met zijn lustrumprogramma „Hausse Hausse Hoera", een programma, dat op vele plaatsen uit stekend is ontvangen. Dit optreden vindt plaats in „Het Centrum" en het vervangt de niet doorgegane voorstelling van „De Speelkamer". Voor het cabaret-groepje van Sieto Ho ving is het een goed seizoen met hun nieuwe pro gramma. Met veel applaus, bloemen en cadeaus zijn de prestatie's van Conny Stuart (voor het eerst in dit cabaret), Marijke en Sieto Hoving, Paul Deen en aan de vleugel Wouter Denijs, gehonoreerd. Er was voor het enthousiasme reden. Conny Stuart vertegenwoordigt een bepaald genre cabaret en Ho- vin, die voor de teksten tekende, heeft haar ge lukkig niet in zijn politiek straatje weten te vangen. Sieto Hoving zelf is een uitstekend cabaretier, ge knipt voor elk typetje en bovendien een conferencier met een heel eigen toon. Gebracht worden vele kolderiek gekke zaken, zoals het gesprek van het hoogleraars-echtpaar en de Hulp in de huishouding. Met veel humor en op werkelijk veroverende wijze wordt gebrachtOur Fair Ladies, handelend over het rosse leven van Amster dam. Deze en andere kruiderijen en bovendien een groot vakmanschap maken het lustrumprogramma van Tingel-Tangel wel bijzonder genietelijk. GESLAAGD. Aan het Instituut Cuppens-Geurs te Eindhoven zijn geslaagd voor coupeuse-lerares (Parijse coupe) mej. A. Ie Feber (met lof der jury en bronzen medaille) voor lerares-modevak slaagde met eer mej. T. Wie- land, terwijl voor costumière-coupeuse is geslaagd mej. S. van Doeselaar, met eer en lof der jury, allen woon achtig te Axel. AUTO REED IN HET KANAAL TE DRIEKWART. Bij Driekwart (gemeente Westdorpe) is op Oude. jaarsavond de molenaar A. de F. uit Hoek met zijn luxe auto in het kanaal gereden, toen hij uit de Zand straat kwam gereden om daarna linksaf te slaan in de richting Sluiskil. Blijkbaar wilde de heer De F. vlak voor deze bocht zijn snelheid wat afremmen met het oog op passerend verkeer op de drukke weg van Terneuzen naar Sas van Gent. Tot zijn schrik be merkte hij evenwel dat zijn remmen weigerden en de auto reed dwars over de weg door de betonnen stoot- rand in het water. Toen het water in de auto vol doende gestegen was, slaagde De F. die zijn tegen woordigheid van geest wist te bewaren er in de wagen te verlaten en zwemmend de kant te bereiken. De F. ondervond van zijn onvrijwillig bad geen na delige gevolgen, maar zijn auto bleek ernstig te zijn beschadigd. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Donderdag heeft de officier van justitie, mr. Ph. M. SChenkenberg van Mierop, een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 2 weken gevorderd tegen de Axelse caféhoudster D. B. De officier kwam tot deze eis na dat hij bewezen had geacht, dat de caféhoudster zich had schuldig gemaakt aan „een der zeer ernstige mis handelingen". Volgens de tenlastelegging had zij geprobeerd om één van haar cafébezoekers, de 17-jarige scholier P. H. J. uit Terneuzen met de vingers de ogen uit te steken. De politierechter betoonde nog enige clementie met de Axelse juffrouw, di hij vroordeelde tot een boete van 150,en de geëiste gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. ZONDAG 8 JANUARI 1961. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen. 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Gere/. Kerk (Kerkdreef), 10 uur en 2.30 uur. Ds. A. Kuiper (H. Avondmaal). Geref. Keek (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. Vreugdenhil, van Ouwerkerk a.d. ijssel. Gere/. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst ZONDAGSDIENST ARTSEN. 7 8 januari i Dokter K. Boor. Biljarten. VRIENDSCHAPPELIJKE ONTMOETING P.O.P. (Axel)D.O.S. (Ovezande). Zondagmiddag zal in café „de la Paix" bij de heer D. Dieleman een vriendschappelijke biljartkamp plaats vinden tussen P.O.P. alhier en de sterke biljartclub D.O.S. uit Ovezande. In deze laatste club zitten de sterkste Zuid-Bevelandse spelers van het ogenblik en namen van ook hier ter plaatse bekende biljarters, als P. Vermeule, de gebroeders Doene, Knopjes en Oost- dijk zeggen in dit verband meer dan genoeg. Of de spelers van P.O.P. tegen dit elite-gezelschap het tot een zege zal kunnen brengen durven wij hier niet met volle zekerheid te voorspelen, maar wij hopen toch dat de Axelse spelers in staat zullen zijn om zondag met een eervol resultaat uit de bus te komen. RETURN - BILJARTWEDSTRIJD A.B.C. (Axel) K.O.T. (Terneuzen). Donderdagavond bracht de biljartclub K.O.T. uit Terneuzen een tegenbezoek aan ,,'t Wapen van Zee land alhier om de retumwedstijd te spelen tegen de Axelse biljartclub A.B.C. Zo de K.O.T.-ers belust zijn geweest op een re vanche, zijn zij in deze hoop en verwachting bedrogen uitgekomen. Want vorige week wisten de Axelaars dn Hotel „Centraal" in Terneuzen een kleine zege uit het vuur te slepen, terwijl thans op „eigen terrein" onze stadgenoten weer en nu met ruim verschil wisten te zegevieren. CLUBKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. De vier Axelse biljartclubs hebben besloten in de komende weken weer een tournooi te organiseren met ais inzet het plaatselijke clubkampioenschap. Deze vier verenigingen zijn A.B.C. (gevestigd bij R. Dieleman), Fortuna (gevestigd bij C. Groothaert), K.O.T. ge vestigd bij D. A. Pel) en P.O.P. (gevestigd bij D. Dieleman). Het staat wel vast dat er dus in de komende weken voor de biljartliefhebbers weer veel van deze sport zal kunnen worden genoten en dat ook spannende partijen tegemoet gezien kunnen worden, welke een bezoek aan deze wedstrijden ten volle waard maken. Het is immers bekend, dat men in de clublokalen van deze vier verenigingen beschikt over prima wed strijdmateriaal, waarover deelnemers aan verschillende kampioenschapstournooien niets dan lof hadden en ook het feit dat er in genoemde clubs meerdere spelers van formaat schuilen, staat er borg voor dat er biljartsport op hoog technisch peil vertoond zal worden. Meerdere biljarters die hieraan deelnemen zijn namelijk reeds met groot succes uitgekomen in verschillende districts- tournooien of hebben minstens hun sporen verdiend in soortgelijke selectiewedstrijden. Vorig jaar is dit wisselbekertournooi voor de eerste maal verspeeld en toen legde de biljartclub P.O.P be slag op de fraaie wisselbeker geschonken door de ge meente Axel. Vanzelfsprekend zullen de P.O.P-ers alles op alles zetten om deze trofee te kunnen be houden, maar ook heerst er thans reeds een gezonde rivaliteit bij de andere clubs om te trachten de wissel- beker te bemachtigen. De partijen zullen gespeeld worden als handicap wedstrijden, terwijl de uitslagen worden bepaald aan de hand van het z.g. tienpunten-systeem. Wij hopen dat deze kamp een fraai en sportief ver loop mag hebben en dat de wedstrijd-avonden door de sportmensen druk bezocht zullen worden tot nog meer dere propaganda voor deze mooie sport. Voor de liefhebbers laten wij hieronder het vast gestelde wedstrijdschema volgen Maandag 9 januari A.B.C.KjO.T.i dinsdag 10 januari FortunaP.O.P dinsdag 17 januari K.O.T.Fortuna woensdag 18 januari P.O.P. A.B.C. dinsdag 24 januari FortunaA.B.C. maan dag 30 januari A.B.C.Fortuna woensdag 1 fe bruari P.O.P.—K.O.T.dinsdag 7 februari K.O.T. P.OP; donderdag 9 februari: FortunaK.O.T.; dinsdag 14 februari K.O.T.A.B.C. woensdag 15 februariP.O.P.—Fortuna maandag 20 februari A.B.C.—P.O.P. SCHAAK - SEANCE. Vorige week vrijdagavond werd in de benedenzaal van „Het Centrum" door de heer C. de Putter, eerste- bordspeler van de S.V. Landau" alhier, een simul- taan-seance gespeeld tegen de leden van de Axelse jeugdschaakclub „D.S.Z.". Van de 13 jeugdige spelers konden er twee, res pectievelijk C. Goossen en M. Rinn hun partij tot winst brengen, terwijl een derde knaap, H. de Ridder, remise wist af te dwingen. Hierdoor verkreeg de heer C. de Putter ruim 80% van het totale aantal te br halen winstpunten. Voor de jeugdige schakers leverde dit initiatief on getwijfeld een leerzame avond. INDIENING REKENINGEN OVER 1960. Burgemeester en wethouders van Axel verzoeke^ hen, die over 1960 nog gelden van de gemeente t" vorderen hebben, hun desbetreffende nota's of rekc ningen (voor zover zij dit nog niet hebben gedaan), vergezeld van de daarop betrekking hebbende bestel bonnen vóór 31 januari a.s. in te dienen ter gemeente secretarie, afdeling financiën. Latere inlevering kan aanzienlijke vertraging van de betaling tot gevolg hebben. Rekeningen, waaraan de betreffende bestelbonnen ontbreken, kunnen niet worden betaald. De rekeningen kunnen worden gesteld op de achter- zijdè van de bestelbonnen. Axel, 28 december 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse VERBOND VOOR VEILIG VERKEER

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3