l' Installatie Burgemeester Van Dijke Waarom Stram en Stijf door 't leven? Verdrijf Uv Rheumatiich* Pijnen! met Kruschen Salts. de medicinale hoestbonbon Het doet mij bijzonder veel genoegen, dat de burge meester van Utrecht, jhr. De Ranitz en de gemeente secretaris, prof. de Goede, mij de eer hebben willen aandoen deze installatie met hun aanwezigheid op te luisteren. Het hartelijk medeleven en de steun, welke ik steeds ook buiten mijn werk van U mocht onder vinden zullen bij mij in dankbare herinnering blijven. Dat mijn ouders, schoonouders en naaste familie leden hier tegenwoordig zijn, vervult mij met grote dankbaarheid. Aan U pa en moe is voor een belang rijk deel te danken het feit dat Uw zoon hier in zijn nieuwe waardigheid voor U staat. Immers mede door Uw opvoeding is het mogelijk geworden, dat ik tot dit hoge ambt werd uitverkoren. Ik dank U van ganser harte voor de liefde en zorg waarmede U mij steeds hebt omringd en waarin ik mij Gode zij dank ook thans nog mag verheugen. De wetenschap, dat mijn lieve vrouw ook hier aan mijn zijde staat is voor mij van onzegbare betekenis. Zij is mij een niet te ontberen steun in alle omstandigheden. Ik vertrouw, dat zij zich zodanig zal kunnen aanpassen, dat zij spoedig geheel in de plaatselijke gemeenschap zal zijn opgenomen. De aanwezigheid van vrijwel de gehele Utrechtse pers, plaatselijke zowel als landelijke toont mij, zij het ten overvloede, hoe sterk de banden zijn die tussen ons ook in het persoonlijke vlak zijn gegroeid. Ik heb vorige week bij ons afscheid in de journalistenkring reeds mogen getuigen van mijn dankbaarheid voor de immer van U ondervonden vriendschap, die voor mijn vrouw en mij een onuitwisbare plezierige herinnering zal blijven. De hier aanwezige vertegenwoordigers van de Zeeuwse pers zijn mij eveneens uitzonderlijk welkom. Ik koester de hoop, mijne heren, dat ik spoedig ook met U nauwe contacten zal mogen onderhouden. Gij zult van mij verstaan, dat ik U steeds als welkome gasten zal begroeten, zo dikwijls Uw weg ook naar Axel voert. Onze zich ontwikkelende gemeente, ge legen in een belangrijk deel van Zeeland, zal stellig voldoende voedsel opleveren om Uw nieuwshonger te bevredigen. Aan het einde van mijn toespraak gekomen wil ik U allen een gezegend en voorspoedig 1961 toewensen. Wij staan aan het begin van een nieuwe periode in de geschiedenis van de gemeente Axel. Moge het ons gelukken in eensgezindheid te bouwen aan een goede en vreugdevolle toekomst voor onze gemeente, zulks onder biddend opzien tot Hem, die het al regeert. Immers ,,Zo de Here het huis niet bouwt, tever geefs arbeiden zijn bouwlieden daaraan zo de Here de stad niet bewaart, tevergeefs waakt de wachter." U kunt alleen maar zelf ondervinden, wat Krusohen voor U kan doen. Daarom moet ge liever vandaag dan morgen met de bloedzuiverende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kruschen s vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen, doet het bloed krachtiger stromen, onzuiverheden worden uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. Ing. Med. Namens de raad werd burgemeester van Dijke daar na toegesproken door het oudste raadslid, de heer P. J. van Bendegem Rede van P. J. van Bendegem. Burgemeester, Als raadslid met het grootste aantal zittingsjaren, ik meen dit is 30 jaren, is mij door de raadsleden ge vraagd of ik U namens hen zou willen toespreken. Allereerst wil ik dan beginnen met U en Uw echt genote namens de gemeenteraadsleden welkom te heten in onze gemeente Axel. En om nu maar direct op het zakelijke over te schakelen, zult U misschien ook wel begrepen hebben, dat gedurende enige weken bij ons allen telkens de vraag naar voren kwam Wie zal in Axel benoemd worden als burgemeester Dit was een gevolg van het feit, dat wij zijdelings wel eens wat op vingen, maar zeker wisten wij het vanzelfsprekend niet. Totdat ons enige dagen geleden Uw benoeming defi nitief werd medegedeeld. Wij lazen daarna het een en ander over U in ver schillende kranten en stelden onszelve de vraag Zou hij in het kader van Axel passen Dit alles omdat een goed raadslid meeleeft als be langhebbende en niet enkel als toeschouwer, omdat, wil het goed zijn, een raadslid te allen tijde het ge meentebelang voorop moet stellen. Dit wordt nog des te meer begrepen, wanneer men in een gemeente ge boren is en er steeds is blijven wonen, waarmede ik niet wil zeggen, dat iemand, die geen geboren Axelaar is, dit ook niet zou kunnen begrijpen. Burgemeester, U bent nog erg jong en bent in een gemeente benoemd, waarin U Uw krachten op veler lei wijze kunt ontplooien. Axel is echter een gemeente met veel verscheidenheid, zowel op politiek als gods dienstig terrein. Er zal van U dan ook worden ge vraagd deze verscheidenheid als een goed magistraat te waarderen en zodoende boven alle partijen en rich tingen te staan. Ik heb wel eens van een burgemeester horen ver tellen, die het zo uitdrukte Wanneer er iemand bij je komt om je te spreken en het blijkt, dat het on mogelijk is om zo iemand te helpen, dat dan toch zo veel tact moet worden opgebracht, dat die persoon met een lachend uiterlijk heen gaat. Er worden dan ook van een burgemeester divers? kwaliteiten verwacht zowel op psychologisch als op diplomatisch terrein, om de tactische kant en wat koopmanschap niet te ver geten. Burgemeester, U komt thans in een gemeente, waar vele plannen en zaken op stapel staan en waar nog veel op stapel kan worden gezet. Ik noem b.v. de kanaalzone, industrie- en zakenvestiging, recreatiege bied, sportvelden, huizenbouw en nog zovele dingen, die steeds ons aller aandacht vragen. Het zal er dus voornamelijk op aankomen, dat het niet steeds maar woorden zijn, maar wel dat die woor den in daden worden omgezet. Dat getracht wordt datgene te rea'iseren, wat men op stapel zet of had gezet. Nu heb ik verleden week telefonisch met U ge sproken over de noodzaak om mijn toespraak op pa pier te zetten en dat deze door bemiddeling van het dagelijks bestuur dezer gemeente aan U zou worden doorgezonden. Uit Uw antwoord bleek echter, dat U dit niet noodzakelijk achtte, omdat U geen voorstander bent van al te formele en nog minder van lange toe spraken. Ik wil het bekennen, dat ik daaruit heb ge concludeerd, dat U meer practisch dan theoretisch zult zijn. Ook ben ik er van overtuigd, dat de gehele raad svenals voorheen medewerking zal verlenen om deze gemeente te besturen om zodoende te realiseren wat op stapel staat en nieuwe plannen en zaken zal helpen te ontwerpen in het belang van onze gemeente Axel. Tenslotte wil ik namens de gemeenteraad de wens uitspreken, dat U Uw kwaliteiten zult uitbuiten om als goed magistraat Axel te besturen in het belang van alle ingezetenen dezer gemeente. God geve U en ons allen de kracht en gezondheid, die daarvoor nodig zijn. Wij hopen, dat het U en Uw echtgenote ook verder in onze gemeente wel gaat. Als laatste spreker in deze raadsvergadering sprak de gemeente-secretaris de heer P. G. van den Bosse, namens het gemeent-prsoneel de nieuwe burgemeester als volgt toe Rede van secretaris P. G. van den Bosse. Burgemeester, Gaarne wil ik deze gelegenheid aangrijpen om U en mevrouw Van Dijke namens 'het gehele gemeente- personeel, omvattende de binnen- en buitendienst, de bedrijven, het onderwijzerscorps en de functionarissen in de nevenbetrekkingen, van harte geluk te wensen met deze benoeming, waardoor een einde is gekomen aan een vrij lange interimperiode, die zich gekenmerkt heeft als een tijd waarin de samenwerking in rijke mate aanwezig was. Voor outsiders zijn de activiteiten van het interim college misschien minder spectaculair geweest, zij die de zaak kennen weten evenwel beter. Er is hard ge werkt. Veel tijd en energie heeft het college moeten wijden aan de reorganisatie, waartoe in het afgelopen jaar werd besloten. Burgemeester en wethouders komen 'hier een woord van lof toe voor de wijze waarop zij de daarmede samenhangende problemen hebben aangepakt. Terecht zijn zij aan de van buitenaf komende critiek uit kringen, die volkomen ondeskundig zijn en niet tot eerlijk oordeel in staat, stilzwijgend voorbij gegaan. Ik dank de heer Kesbeke voor de manier waarop hij als waarnemend burgemeester heeft gefungeerd. De verhouding tussen hem en het gemeentepersoneel kon niet beter zijn. In dit dankwoord betrek ik ook de tijde lijk wethouder, de heer Van der Lee, die tot grote steun is geweest voor het college. Hij heeft bewezen een bekwaam wethouder te zijn. En nu, burgemeester Van Dijke, begint Uw ambts periode in dit Zeeuwsch-Vlaamse land. Het burge meesterschap is een mooi, veelzijdig en tegelijk boeiend ambt. Opmerkelijk is, dat, naar van Loenen ons mede deelt, het woord burgemeester van Vlaamse afkomst is en waarschijnlijk afgeleid is van burcht of burg, dat is stad, en niet van 'burger. De grondwet gewaagt niet van burgemeester, doch spreekt alleen van de voor zitter van de raad. Sedert 1848 is er veel strijd ge weest over het karakter van het burgemeestersambt. De gemeentewet bedeelt hem vier belangrijke taken toe 1. de taak als voorzitter van de raad en van het college van burgemeester en wethouders 2. de taak als gemeentelijk orgaan van dagelijks be stuur 3. de taak als gemeentelijk orgaan van zelfbestuur 4. de taak als agent van het centraal gezag. Dit betekent dus, dat de burgemeester naast ge meentelijk orgaan ook rijksorgaan is. Thorbecke noemt hem de man van de gemeente en de hand van het gouvernement. Het komt nog al eens voor, dat de burgemeester hoofd der gemeente genoemd wordt. Deze opvatting is echter in strijd met de grondwet, welke nadrukkelijk bepaalt, dat de raad aan het hoofd der gemeente staat. Formeel gezien is de burgemeester noch gemeente-, noch rijksambtenaar, omdat één der elementen van het begrip ambtenaar ontbreekt,n.l. ondergeschiktheid aan een orgaan van staatsgezag. Slechts de wet is zijn richtsnoer voor verplichtingen en bevoegdheden, die, anders dan voor de Commissaris der Koningin, niet in een instructie zijn omschreven. Burgemeester, U aanvaardt Uw ambt in een tijd, die veel, ja soms teveel van één mens vraagt. De vraagstukken, ook op het gemeentelijk niveau, zijn tal rijker dan ooit tevoren. De ontwikkelingsdynamiek heeft zeis naar de maatstaven van onze 20e eeuw, on gekende vormen aangenomen. Het maatschappelijk be stel is uiterst gecompliceerd en gevarieerd geworden. Dit alles vereist inspanning, energie, moed, volhar ding en wat niet al. Ik kan U echter de verzekering geven, dat achter U staat een ambtenarencorps, waar op U kunt bouwen en vertrouwen. Onze medewerkers, dienaars van de plaatselijke ge meenschap, zullen U terzijde staan waar en wanneer dit nodig is. Uit naam van hen roep ik U en mevrouw Van Dijke een hartelijk welkom toe. In deze tijd, waarin de zon van de gemeentelijke autonomie onweerstaanbaar ter kimme neigt en waarin de nationale begrippen aan het vervagen zijn, kan men de vraag stellen of de plaatselijke gemeenschappen op de duur niet geheel van karakter zullen veranderen. Niemand kan daarop een exact antwoord geven. Vast staat, dat de veranderingen zullen doorgaan, ook in Axel. Wijs beleid en een vooruitziende blik, zij zijn hierbij even hard nodig als de geldmiddelen der gemeente. Ik 'hoop, burgemeester, dat Uw arbeid in Axel tot een zegen zal mogen zijn voor deze Zeeuwsch-Vlaamse stad en dat U met de raad en burgemeester en wet houders er in zult slagen het ontwikkelingsniveau en het voorzieningspeil van deze gemeente op te voeren. Hoewel de toekomende tijden voor ons in nevelen gehuld zijn, mogen wij Jacqueline van der Waals na zeggen „Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand moedig sla ik dus de ogen naar het onbekende land. Leer mij volgen zonder vragen Vader, wat Gij doet is goed Leer mij slechts het heden dragen met een rustig kalme moed Burgemeester Van Dijke beantwoordde hierop in het kort de sprekers en verklaarde gaarne met alle groe peringen tot een goede manier van samenwerken wil len komen. De heer P. J. van Bendegem noemde hij aan de hand van de korte telefoongesprekken met hem gevierd, een goed opmerker, want inderdaad heb ik weinig behoefte aan woorden maar meer aan daden. Ik ben geen theoreticus, maar meer practisch inge steld, aldus burgemeester Van Dijke. Hierna werd deze bijzondere raadszitting op de ge bruikelijke wijze met dankgebed gesloten. Onmiddellijk daarna ging men over tot een minder officiële bijeenkomst, ditmaal van de burgemeester en de raad met de genodigden op deze middag. Als eerste spreker vroeg hier het woord de burge meester van Utrecht, jhr. De Ranitz, die verklaarde zich hier het hoofd te voelen van een vrij grote depu tatie, die uit het centrum des lands naar Axel is ge komen. Wij kennen, aldus jhr. De Ranitz, Axel reeds langer en wij weten dat dit een van de belangrijkste Zeeuwse gemeenten is. Er is hier reeds veel goeds tot stand gekomen, doch er kan ook nog zeer veel gedaan worden. Men zal zich hier in Axel afvragen wat is er nu uit Utrecht gekomen. Maar er kan veel goeds uit Utrecht komen en de heer Van Dijke had een goede plaats in Utrecht. Hij is in Utrecht steeds elkeen prettig, aangenaam, openhartig en eerlijk tege moet getreden. Jhr. De Ranitz verklaarde pas voor de tweede maal in Zeeuwsch-Vlaanderen te komen en zich nog wel te herinneren de periode 1918 toen Zeeuwsch-Vlaan deren verklaarde bij Nederland te willen blijven. Verder heeft spr. ontdekt in een geleend boek dat Axel in 1213 stadrechten kreeg en hij hoopt hierin een gerede aanleiding te mogen vinden om over twee jaar in Axel te kunnen terugkeren voor de viering van dit feit. Er zijn ook redenen te veronderstellen dat Axel reeds in 1183 stadsrechten kreeg, doch in dat geval zou een jubileum eerst kunnen worden ge vierd wanneer burgemeester Van Dijke al een grijs aard is, aldus Utrechts burgemeester, die hoopte dat Axels raad voldoende voortvarend zou zijn om dan maar tot 1213 te beslissen. Namens de Axelse geestelijkheid sprak vervolgens ds. Kuiper, die wees op de goede verhouding die er steeds heeft bestaan tussen kerkelijk en burgerlijke autoriteiten in Axel en de hoop uitsprak dat deze goede verhouding ook nu onverminderd zal mogen blij ven voortbestaan. Namens de vereniging van Burgemeester en Secre tarissen in Zeeuwsch-Vlaanderen, sprak de voorzitter van de kring, burgemeester De Boer, van Sas van Gent zijn nieuwe collega toe. Hij wees op de prettige onderlinge verstandhouding en de vaak leerzame bij eenkomsten. Spreker hoopte ook Axels nieuwe bur gemeester spoedig op de vergaderingen te mogen ont moeten. Burgemeester Van Waes van Westdorpe sprak na mens de samenwerkende gemeenten in de kanaalzone en wees op de gemeentelijke zelfstandigheid, doch daarnaast op de betekenis van samenwerking om ge meenschappelijk het industriële klimaat in de kanaal zone te verbeteren. Een streven waarvan het tot stand komen van een gesloten afvalwaterleiding, waarvan het eerste stuk vrijwel bestedingsklaar is, een eerste groot resultaat mag worden genoemd. Namens de groep Utrechts journalisten, die met een bus gekomen was om deze installatie mee te maken, sprak de heer Hille, journalist bij Het Vrije Volk, die verklaarde te hebben vernomen, dat de benoeming van de heer Van Dijke in Axel met gemengde gevoelens was ontvangen. Hij zag hierin punten van overeen komst met Utrecht, waar men met deze benoeming ook helemaal niet blij is. Men ziet de heer Van Dijke daar namelijk slechts ongaarne vertrekken. In een vlotte en geestige toespraak beantwoordde burgemeester Van Dijke daarna de velen die hem in deze bijeenkomst hadden toegesproken. Hij zag nog punten van overeenkomst tussen Axel en Utrecht. Utrecht is een centrumgemeente des lands, Axel is centrumgemeente voor Oost Zeeuwsch-Vlaan deren, beide liggen aan een kanaal, waarvoor ge werkt wordt aan verbreding en verdieping. En als pluspunt voor Axel zag burgemeester Van Dijke dat de plannen voor he kanaal GentTerneuzen zover zijn dat zij binnen zeer korte tijd zullen worden gereali seerd, terwijl het helaas in Utrecht nog steeds slechts plannen zijn. Iets wat z.i. mogelijk te wijten zou zijn aan het uitgangspunt en de naam van het kanaal, het ,,Amsterdam"-Rijn-kanaal. Verder verklaarde burgemeester Van Dijke van de stadsarchivaris in Utrecht een stuk te hebben ont vangen, dat hij voor Utrechts burgemeester angst vallig geheim heeft gehouden. Hieruit is n.l. gebleken dat in 1108 door het Concilie van Oud-Munster de Vier Ambachten Axel, Hulst, Assenede en Boechoute ten geschenke zijn gegeven aan de bisschop van Utrecht, zodat Utrechts burgemeester zich hier nu op eigen grond zou bevinden. Het feit dat deze schen king werd gedaan voor onderhoud en reparatie van het Kerkdak in Utrecht en het feit dat Utrechts ge meenteraad onlangs zelf gelden hiervoor heeft gevo teerd, gaf de burgemeester echter de hoop, dat thans hiervoor geen beroep meer op Axelse middelen zou worden gedaan Tot ds. Kuiper zei burgemeester Van Dijke met ge noegen te hébben geconstateerd, dat in Axel een zo danige samenwerking bestaat, dat het hier mogelijk is dat één man spreekt namens de gehele Axelse geeste lijkheid. Hij wil zijn beleid in Axel richten naar Gods Wet en verklaarde voor zich de neutraliteit te ver werpen. Anderzijds ben ik bijzonder afkerig van gees telijke dwang, aldus burgemeester Van Dijke. Tot zijn Zeeuwsch-Vlaamse collega's zeide burge meester Van Dijke gaarne in hun kring nader kennis met hen te maken en in het belang van zijn gemeente gaarne bereid te zijn tot samenwerking in de kanaal zone. 'i

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2