ZWITSAL GEMEENTERAAD VAN AXEL HOEST UW KIND...? ZITTING VAN DINSDAG 20 DECEMBER 1960. (Slot) Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ (Zie voor verder plaatselijk nieuws en de sportrubriek het bijgevoegde blad). Voorbereiding van gronden voor nieuwbouw. In verband met de vestiging van een nieuwe grote industrie op de Axelse Vlakte is het gewenst uit te zien naar gronden, die voor nieuwbouw in aanmerking kunnen komen. Het oog is daarbij gevallen op het gebied, omgrensd door de Langeweg, Kinderdijk, Axelse Kreek en Wa tergang. Dit gebied is ook opgenomen in het struc tuurplan Kanaalzone. Ter realisering van een en ander achtte de Raad een gedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak en in onderdelen nodig. Vaststelling der vergoedingen kleuterscholen en verrekening voorschotten over 1958 en 1959. Op de gemeentelijke vergoedingen, waarop de be sturen der kleuterscholen recht kunnen doen gelden, worden jaarlijks voorschotten verstrekt, welke na af loop van het betrokken kalenderjaar dienen te worden verrekend. Thans kan de definitieve vaststelling van genoemde vergoedingen en de verrekening der ontvan gen voorschotten plaats vinden over de jaren 1958 en 1959. De Raad besloot dit voorstel te aanvaarden zoals de besluiten in ontwerp bij de stukken zijn overgelegd. Garantie van een hypothecaire geldlening voor de aankoop van een woning. Ingekomen is een verzoek van G. van Drongelen, Bernhardstraat 42, tot het garanderen van een hypo thecaire geldlening op grond van het Besluit Bevor. dering Eigen-Woningbezit voor de aankoop van een aan de Calandstraat te bouwen woning. Er werd voldoende aanleiding gevonden deze ge vraagde garantie te verstrekken. Woningen Zuivelstraat 39 en 41 gekocht. Ter uitvoering van het plan tot sanering van de Oudewijk en omgeving werd van de heer A. Dieleman Sassing P 2 gekocht woning met erf, Zuivelstraat 39 en de woning met erf en opstallen Zuivelstraat 41. Aankoop van de panden Oosterstraat 62 en Oudewijk 41, 22 en 43. Bij raadsbesluit van 5 juli 1960 werd tot aankoop van bovengenoemde panden besloten. Ged. Staten delen mede, dat zij aan dit besluit hun goedkeuring hebben moeten onthouden, aangezien het advies van de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvsting en Bouwnijverheid te Middelburg aan hen niet tijdig kon worden uitgebracht, wegens het ontbreken van de daarvoor benodigde gegevens. Ged. Staten geven in overweging te bevorderen, dat een nieuw raadsbesluit aan hun goedkeuring wordt voorgelegd. Aangezien de vereiste gegevens thans aanwezig zijn, werd besloten tot aankoop van genoemde panden van de eigenaar, de heer Adr. van Meurs, Oosterstraat 62. Onteigening onbewoonbaar verklaarde woning Oudewijk 12. In de raadsvergadering van 27 september j.l. werd voorlopige goedkeuring gehecht aan het plan tot ont eigening in het belang van de Volkshuisvesting ten name der gemeente Axel voor het perceel Oudewijk 12 eigendom van de heer F. Haak, weststraat 28. Ingevolge de onteigeningswet werd dit plan ge durende het tijdvak van 1 tot en met 30 oktober 1960 op de gemeente-secretarie voor eenieder ter inzage ge legd. Er werd in dit tijdvak geen enkel bezwaar inge bracht. Besloten werd dan ook tot onteigeni: g over te gaan, ten behoeve van de aanleg van het Zuivel- plein. Vaststelling van diverse besluiten op grond van de Lager Onderwijswet 1920. Op grond van de bepalingen van de Lager Onder wijswet 1920 dient de gemeenteraad jaarlijks verschil lende besluiten te nemen. Besloten werd tot 1Vaststelling van de werkelijke kosten van het open baar lager onderwijs over het jaar 1959 (het be drag der werkelijke uitgaven is ƒ621,63 meer dan het beschikbaar gestelde bedrag) 2. beschikbaarstelling van het bedrag per leerling der openbare lagere vschool voor het jaar 1961 (dit be drag is aanmerkelijk hoger dan voorgaande jaren als gevolg van het geraamde buitenschilderwerk der school) 3. beschikbaarstelling van het bedrag per leerling voor de bijzondere school voof- uitgebreid lager onderwijs voor het jaar 1961 (ook dit bedrag is hoger dan het voorgaande jaar) 4. bepaling van het getal wekelijkse lesuren voor vak onderwijs aan de openbare lagere school voor het jaar 1961 (dit getal is eveneens hoger als gevolg van de daling van het verplichte aantal onder wijzers) Voorstel tot vaststelling van vergoeding voor de waarneming technische leiding Gasbedrijf. Als gevolg van de reorganisatie is de administratie van het gasbedrijf met ingang van 1 juli 1960 overge dragen aan de centrale boekhouding. De technische leiding van het gasbedrijf is tijdelijk opgedragen aan de heer J. J. Wieles. Uit de aard der zaak kan deze waarneming niet zonder vergoeding geschieden. Het ambtenarenreglement regelt de vergoeding wanneer een ambtenaar in dienst der gemeente een hoger bezol digde functie moet waarnemen. De heer Wieles is echter niet in gemeentedienst, zo dat die bepalingen niet toepasslijk zijn en een bijzon- d ere regeling dient getroffen te worden. De algemene le iding van het bedrijf eist voortdurend de aandacht van de heer Wieles, zoals de aankoop van materiaal, het treffen van spoedeisende maatregelen bij het op treden van ernstige lekkages, het regelen van werk zaamheden enz. en eveneens zijn allerlei besprekingen met diverse instanties nodig. Ook de uitbreidingen in Terneuzen en Axel vragen veel voorbereidend werk. Daar de heer Wieles een dagtaak heeft als hoofdop zichter, brengt de waarneming van de leiding van het gasbedrijf mee, dat er een verschuiving in zijn werk is gekomen, met het gevolg dat hij veel zwaarder be last is dan voorheen en veel werk in de avonduren moet verrichten. Ook maakt hij voor het bedrijf gebruik van zijn auto. Voorts dient rekening gehouden te worden met de beloning welke de directeur voor zijn werk kreeg en de beloning die zijn waarnemer geniet. Een vergoeding van 2000,per jaar, inclusief een tegemoetkoming in de autokosten, werd billijk en ver antwoord genoemd. Besloten werd deze vergoeding aan de heer Wieles toe te kennen met ingang van 8 juni 1960 tot het tijdstip waarop in de desbetreffende functie definitief zal zijn voorzien. Vaststelling der gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1961 en goedkeuring begroting Burgerlijk Armbestuur voor 1961. Alvorens de behandeling van dit laatste punt voor de rondvraag aan de orde was, werd de verschillende fractie's gelegenheid verstrekt tot het geven van hun beschouwingen op deze begrotingen. Deze algemene beschouwingen hebben wij in hun gehele uitvoerigheid reeds in ons vorig nummer gepubliceerd. Rondvraag. De heer Maas informeerde naar de wijze waarop de ambtenaren-aanwerving geschiedde en of bij een dergelijke aanwerving ook rekening werd gehouden met een bepaalde geloofsrichting van de sollicitant. De heer Oggel vroeg om de oude stenen leeuwen, die de stenen pui van het voormalig raadhuis sierden en thans in de kelder van het stadhuis liggen, op te knappen en weer een plaats te geven in de gemeente, b.v. voor de ingang van het stadhuis. De heer De Feijter wenste informaties omtrent het bericht, dat er grond uit het te verbreden kanaal Ter- neuzenGent in de kreken rond Axel zou worden ge deponeerd. Hij voerde aan, dat een en ander onmoge lijk zou zijn in verband met de functies die deze kreken vervullen bij de waterlozing en tevens is dit water een mooie ontpooiingsgelegenheid voor Axel ten opzichte van de recreatie. De voorzitter deelde al mede, dat er in elk geval in de Grote Kreek geen grond zal komen. INSTALLATIE VAN BURGEMEESTER M. K. VAN DIJKE. De installatie-plechtigheid van de heer M. K. van Dijke als burgemeester van Axel zal plaats vinden op donderdag 5 januari a.s., des namiddags om 2 uur in het gemeenteheuis. De nieuwe burgemeester zal van Perkpolder worden afgehaald door de waarnemend burgemeester, de heer A. J. M. Kesbeke. Om half twee wordt het gezelschap aan de Nieuwendijk verwacht en wordt stapvoets via de Stationstraat, Noordstraat, ged. Weststraat naar de Markt gereden. Om 2 uur begint de raadsvergadering, waarin de officiële installatie zal plaats vinden. Met het oog op de beperkte ruimte zal men uitsluitend op vertoon van een toegangskaart deze vergadering kunnen bijwonen. Door middel van luidsprekers zullen de redevoeringen chter op de Markt te volgen zijn. Na afloop van de raadsvergadering begeven de ge nodigden zich naar restaurant „Zomerlust", alwaar een receptie zal worden gehouden. Van kwart voor zeven tot half acht is er in dit restaurant voor de bevolking, verenigingsbesturen, cor- poratie's e.d. gelegenheid de nieuwe burgemeester ge lukwensen aan te bieden. Om kwart voor acht zullen de Axelse muziekgezel schappen zich op de Markt opstellen, waarna de nieuwe burgemeester om 8 uur een toespraak tot de bevolking zal houden. Hierna volgt een muzikale rondwandeling, waarbij de volgende straten zullen worden bezochtWalstraat, De Ruij terstraat, Bankertstraat, Evertsenstraat, Kanaal kade, Zeestraat, Weststraat, Noordstraat, Nieuwstraat Stationstraat, Wilhelminastraat, Irenestraat, Piron- straat, Prins Hendrikstraat, Julianastraat, Ooster straat, Oudewijk, Weststraat, Markt. Gaarne verwijzen wij U nog naar de officiële publi catie van het gemeentebestuur, elders in dit nummer, waarin de bevolking wordt verzocht op 5 januari a.s. de vlag uit te steken. sHOEFBESLAGWEDSTRIJD VAN „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD". De Kon. Vereniging Het Nederlandsche Trekpaard houdt jaarlijks op haar nationale tentoonstelling van fokpaarden in 's-Hertogenbosch tevens ook een wed strijd in het hoefbeslag van de paarden. Het beslag der aanwezige paarden wordt dan namelijk ook be oordeeld en aan de hand van de bevindingen van de jurij worden de hoefsmeden bekroond. Dit jaar kwamen 47 smeden voor een bekroning in aanmerking. Onder dit aantal bekroningen viel aan acht Zeeuwse hoefsmeden de onderscheiding ten deel. Onder de drie Zeeuwsch-Vlamingen die hun werk bekroond zagen bevinden zich twee stadgenoten, n.l. de heren J. van Arenthals en J. Boerman, werkzaam bij de Smederij Gebr. Schieman alhier. De derde be kroning in onze streek was voor de heer F. C. Hertog te Lamswaarde. MEVROUW VEELE OVERLEDEN. In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Sluiskil is woens dagochtend op 106-jarige leeftijd overleden mevrouw Jacoba Veele uit Axel. Zij was niet alleen de oudste inwoonster onzer stad maar ook Zeeland oudste in woonster en op één na de oudste van geheel Neder land. Begin december werd zij, tesamen met haar 76-jarige dochter in het ziekenhuis te Sluiskil opgenomen. Opoe Veele, zoals ze algemeen wordt genoemd, is op 12 april 1854 in de Lange Vorststraat te Goes geboren en zij verhuisde op 17 juli 1911 naar Axel. Bij haar 105e verjaardag in 1959 recipieerde zij nog in hotel „Het Gulden Vlies", waar haar toen namens het gemeentebestuur van Axel een herinnering werd aangeboden. Haar 106e verjaardag op 12 april j.l. vierde zij in intieme familiekring in haar woning boven het bankgebouw in de Noordstraat, waar men haar ook dikwijls op haar vertrouwde plaats voor het raam kon aantreffen. Tot vorig jaar kon men haar ook nog wel eens zien wandelen met haar dochter, want opoe Veele bleef graag op de hoogte met hetgeen hier ter stede plaats greep. Na haar 106e verjaardag ging haar gezondheids toestand langzamerhand achteruit. Begin december be gonnen haar krachten snel af te nemen en woensdag ochtend 28 december, omstreeks tien uur is een einde gekomen aan dit uitzonderlijk lange leven. De oudste inwoonster van Axel is thans de 96-jarige mevrouw Koene-Clarisse, eveneens woonachting in de Noordstraat. KONIJNEN- EN PLUIMVEE - EXPOSITIE. De Sportfokkersvereniging „Ter Verbetering" alhier hield gedurende de Kerstdagen weer haar traditionele konijnen- en pluimvee-show. Voor deze internationale tentoonstelling, die thans in de gebouwen van Gebr. Esselbrugge aan de Evertsenstraat plaats had was een record-aantal inzendingen ingeschreven en zodoende kan deze vereniging, niet alleen voor wat de kwan titeit betreft, maar ook vanwege de hoge kwaliteit der ingezonden dieren weer op een bijzonder geslaagde ex positie terugzien. Deze tentoonstelling werd vrijdag avond namens het gemeentebestuur geopend door wet houder A. H. van der Lee. Om al de bekroningen hier met naam en ras te laten volgen, zou bij deze record-inzending een geweldige plaatsruimte vragen, waarom we ons willen bepalen tot het geven van de voornaamste uitslagen Afdeling Konijnen. Mooiste konijn der tentoonstelling M. W. Verhelst met Wit-Vlaamse reus mooiste konijn der grote rassen rassen Gebr. Soethaert, Westdorpe met Wit- Vlaamse reus mooiste konijn der midden-rassen Gebr. Soethaert, vnd. met Belgische haas mooiste konijn der kleine rassen M. W. Verhelst met Tan (zwart) mooiste konijn der dwergrassen M. A. Verhelst met Pool mooiste konijn (eigen kweek) M. A. Verhelst met Tan (zwart) mooiste collectie der show M. A. Verhelst. Wit-Vlaamse reuzen F. Seghers, Koewacht met 1 zg. Gebr. Soethaert, Westdorpe met 1 zzg mooi ste wit-Vlaamse reus D. de Putter met 1 zg Iz. Verhelst met 1 zzg. Vlaamse reuzen (haaskleur) J. Florussen, Zaam- slag met 1 g. S. de Feijter met 1 gg. Franse Hangoor J. Florussen, Zaamslag met 2 x 1 zg. Lotharingers (zwart) J. Cové met 1 zg. M. L. Butler met 1 gg. L. Fokker met 2 x 1 gg., Lotharingers blauw) M. L. Butler met 1 zg. Groot Chincilla's J. Cové met 1 zg. A. de Block, Zuiddorpe met 1 zg. D. de Putter met 1 zg. J. Cové met 1 zg. Witte Weners C. Hollebek met 1 zzg. WVer helst met 1 zzg. G. J. Beleir, Westdorpe met 1 zg. Blauwe Weners alle van P. Scheele, met 1 gg. New Zealand Reds alle van Hamelink met 1 gg. Belgische hazen Gebr. Soethaert, Westdorpe met 1 zzg.Gebr. Soethaert, vnd. met 1 zg. ThuringersGebr. Eggermont, Westdorpe met 1 zg.F. Seghers, Koewacht met 1 zg en 1 zzg. Havanna's alle van L. Haak, met 1 gg. Alaska'sD. Broekhoven, Terneuzen met 1 g. A. Martens, Sas van Gent met 2 x 1 zzg. en 1 zg. Gouwenaarsalle van J. Wieland met 1 g. Rexen J. G. van Drongelen met - g en - zg. Kleine Chincilla'sP. Scheele met 1 gg.D. Scheele, Sluiskil met 1 zg en 1 gg. Tans (zwart) alle van M. W. Verhelst met 2 x 1 zzg., 1 zg en 2 zg. Hollanders A. Martens, Sas van Gent met 1 zg. Klein Zilversalle van J. Hollebek met 1 zzg., 1 zg en 1 gg. Polen alle van J. Ho'lebek, met 1 zzg. en 2 x 1 gg. Polen (rood) alle van M. A. Verhelst met 3 x 1 zzg. J. Wieland met 1 zzg. Kleurdwergen alle van M. A. Verhelst met 2 x 1 zzg. en 1 zg. Afdeling Pluimvee. Mooiste inzending der tentoonstelling J. Belaert| Zuiddorpe met 1 zzg. mooiste grote hoenders J. Belaert, vnd. met 1 zzg. mooiste krielen W. Ver helst met 1 zzg. mooiste eigen kweek J. Belaert, vnd. met 1 zzg. mooiste kriel eigen kweek W. Verhelst met 1 zzg. mooiste Brahma's Belaert, vnd. met 2 x 1 zg. Rhode Islands Reds alle van M. W. Verhelst, met 3 x 1 zg. AustralorpsG. Riemens, met 1 zzg. Black Wyandottes W. Buijze, met 1 gg. en 1 zg. Rijnlanders alle van Belaert, Zuiddorpe met 1 x 1 zzgé en 3 x 1 zg.Black Minorca's A. van Loe- nen met 1 zzg. Friese Zilverpetten Fokkerij „De Drie Zusjes Sas van Gent met 1 zg.Goudpel L. Belaert, Zuiddorpe met 1 g. Zilver Brakels P. Ver ijzer met 1 zg. Mooiste Columbia Wyandotte kriel Fokkerij „De Drie Zusjes", Sas van Gent met 1 g. Patrijs Wyandotte J. Belaert, Zuiddorpe met 1 zg. Zwart Wyandotte W. Verhelst met 1 zzg. Blauw Wyandotte W. Verhelst met 1 zg. Gochin Birchen A. van Loenen met 1 zg. Plijmouth Rock's Iz. Datthijn, Philippine met 1 zg. Barnevelders P. van Meurs, met 1 zzg. White Am. Leghorns P. A. Catsman, Oostburg met 1 zg. Zwart Java'sW. Verhelst met 1 zzg. Zilver Patrijzen J. Staelens, Westdorpe met 1 zzg. Oud-Hollandse Patrijzen A. Gerrens, Zuiddorpe met 1 zzg. Trio's W. Ver helst met 1 zg. Afdeling Duiven. Mooiste sierduif van de show A. van Loenen met Holl. Kropper wit Brunner Kroppers Fokkerij „De Drie Zusjes", Sas van Gent met 1 zg. Hollandse Kroppers (wit) A. van Loenen met 1 zzg. Pauw staarten Iz. Datthijn, Philippine met 1 zg. Lohares M. C. Dominicus, Middelburg met 1 zzg. Neuren- berger Zwaluw M. C. Dominicus vnd. met 1 zzg. Antwerpse Smierel R. Pielaet, Philipinne met 1 zg. Goudvinken P. Scheele, Hoek met 1 zg. Nederl. Hoogvliegers A. van Loenen met 1 zzg. Oud- Hollandse Meeuwen P. A. Catsman, Oostburg met 1 zzg. en 1 zg. De bekroonde inzenders achter wiens naam geen plaatsnaam is vermeld zijn woonachtig te Axel. KANARIE - SHOW. Evenals de konijnen- en pluimvee-tentoonstelling trok ook de kanarie-show weer veel belangstelling. Deze show was ingeriqht in het ruime gymnastiek lokaal van de Chr. technische school aan de School straat. Vanzelfsprekend werden op deze fraaie expo sitie de prijzen voornamelijk gewonnen door de oud wereldkampioen kanarie-kweker, onze stadgenoot, de heer M. G. Borghstijn. Deze tentoonstelling werd vrijdagavond officieel ge opend door de wnd.-burgemeester, de heer Kesbeke. De keuring leverde de volgende resultaten op Vogels van eigen kweek 1960 (4 stuks) 1. M. G. Borghstijn 2. idem. Vogels van eigen kweek 1960 2 stuks) 1. M. G. Borghstijn; 2. Chr. Smies 3. M. G. Borghstijn. Vogels van eigen kweek 1960 (één vogel) 1. M. G. Borghstijn 2. J. Pijcke, Sas van Gent3. J. Brugge, Axel 4. J. Pijcke, Sas van Gent. Vogels open klasse 1. Chr. Smies (4 vogels). Vogels open klasse (2 vogels) 1. M. G. Borgh stijn 2. J. Pijcke, vnd. 3. Chr. Vinke. Bastaarden 1. C. Hoogstraate. Tropische vogels (eigen kweek) 1. J. A. Blom; 2. Chr. Smies. Tropische vogels (open klasse) 1. Chr. Smies; 2. J. de Maesschalck 3. J. Brugge. Kampioen eigen kweek 1960M. G. Borghstijn. Kampioen pigment eigen kweek 1960M. G. Borgh stijn. Kampioen vetkleur eigen kweek 1960 J. Pijcke, Sas van Gent. Algehele kampioen van de show M. G. Borghstijn. AUTO GESLIPT DOOR GLADHEID. Op de provinciale weg AxelHulst kwam een personenauto bestuurd door de heer V. uit Axel te slippen op een tengevolge van bevriezing glad ge worden nat weggedeelte. De auto reed van de weg en kwam via de brede berm terecht in de langs deze weg lopende waterleiding. Hoewel de auto flink werd beschadigd, deden zich gelukkig geen persoonlijke on gevallen voor. GESLAAGD. Aan het Instituut Cuppens-Geurs te Eindhoven zijn geslaagd voor lerares mej. Jannie Roose te Axel en met eer Jopie Wieland te Axel en Lilian Wijnacker te Koewacht. Voor costumière en coupeuse slaagde met lof en eer mevr. F. H. Baert-de Buck te Koewacht en met eer Ineke van Bendegem en Magda Dielman te Axel, allen leerlingen van J. Koster te Axel.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2