AXEL HEEFT NIEUWE BURGEMEESTER Zet niet door! AXEL'S NIEUWE BURGEMEESTER: VLOT EN DYNAMISCH Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 75e Jaargang No. 13 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH -VLAANDEREN Hoofdredactie t J. C, VINK. Redactie en Administratie! Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker Uitgeefster t FIRMA J, C, VINK Op dinsdag 20 december 1960 kon waar nemend burgemeester A. J. M. Kesbeke, de raadsvergadering openen met het belangrijke bericht dat bij Koninklijk Besluit van 17 de cember j.l. tot burgemeester van Axel is be noemd de heer M. K. van Dijke te Utrecht. De heer Mattheus Karei van Dijke, die per 1 januari a.s. deze functie zal gaan ver vullen, werd geboren te Jaarsveld in de ge meente Lopik, op 25 november 1923. Hij is belijdend lid van de Gereformeerde Kerk en heeft een Anti-Revolutionaire politieke over tuiging De heer Van Dijke is gehuwd en heeft gèen kinderen. In zijn woonplaats Utrecht was hij Chef van het Bureau Voorlichting van de gemeente Utrecht, in de rang van referendaris B. Als vakdiploma's heeft hij de akte van bekwaam heid in de gemeente-administratie (G.A.I.) en akte Staatsinridhting M.O. STAAT VAN DIENST. Van 1 september 1941 tot 10 juli 1944 was hij ambtenaar ter secretarie van de gemeente Lopik. Wegens illegale werkzaamheden was hij van 10 juli tot november 1944 onderge doken in Zeeland en Noord-Brabant. Van 6 november 1944 tot 1 december 1945 verbleef hij als oorlogsvrijwilliger in mili taire dienst, bij het Regiment Stoottroepen Brabant. Van augustus 1945 tot 1 december 1945 was hij ambtenaar ter Provinciale Griffie te Utredht. Ambtenaar op de afdeling Alge mene Zaken en Onderwijs der gemeente secretarie van Delft was hij van december 1945 tot december 1953. Ln december 1953 werd de 'heer Van Dijke ambtenaar van Voorlichting en Culturele Zaken der gemeente Delft tot 16 imei 1955. Vanaf die datum tot op heden vervulde hij de functie van Qhef Bureau Voorlichting der gemeente Utrecht. FUNCTIES IN HET MAAT- SCHAPPELIJK LEVEN. Gedurende de tijd dat hij in Lopik woonde was hij enige jaren voorzitter van de Gere formeerde Jongelingsvereniging en van de Arja. In De,'ft vervuldeS Lij verscheidene functies o a. secretaris van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, secre taris van de commissie Delftse Jeugdactie, welke commissie het gemeentebestuur van advies dient omtrent jeugdaangelegenheden, secretaris van het plaatselijke Anjerfonds, secretaris van de Commissie Culturele Acti viteiten, secretaris van de commissie van toe zicht en advies voor het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof", Bestuurslid van de Stich ting Delfesta, bestuurslid van de Vereniging voor vreemdelingenverkeer, secretaris van de eerste Taptoe Delft, voorzitter van de Arjos, vice-voorzitter van de A.R. kiesvereniging, secretaris van de Vereniging voor Gerefor- meed Schoolonderwijs en bestuurslid van het district Den Haag van het Gereformeerd Schoolverband. In Utredht bekleedt hij momenteel de vol gende functies bestuurslid van de Stichting Stadsontspanning, bestuurslid van de ver eniging voor Veilig Verkeer, bestuurslid van de vereniging voor Vreemdelingenverkeer, bestuurslid van de Beweging van Europese Federalisten, lid van de Unesco-Unicef-com- missie, mede-oprichter en bestuurslid van de Stichting Centraal Instituut Verkeersopvoe- ding, voorzitter van het Utredhts Comité Wereldvluchtelingenjaar. Voorts is hij lid van de Nederlandse Tafelronde. De heer Van Dijke is sedert 7 augustus 1946 gehuwd met mevrouw Catiharina van Dijk, die geboren is te Capelle aan de IJssel op 14 juli 1924. Zij is eveneens belijdend lid der Gereformeerde Kerk en is Anti-Revo lutionaire. Zij heeft het einddiploma Lijceum en is lerares Huishoudkunde. Een opkomende pijn, gevatte kou of griep zet niet door bij tijdig gebruik van de veelzijdig samengestelde Sanapirin(Miinhardt)Koker90en60 ct Haar functies in het maatschappelijk leven waren In Delft was zij o.a. medewerkster van de Gereformeerde Evangelisatie, be stuurslid van de ,Ned. Ghr. Vrouwenbond, secretaresse van de Federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening en oprichtster en presidente van 'het Studiecentrum voor Vrouwelijke Anti-Revolutionairen. In Utrecht werkte zij eveneens dn de Ge reformeerde Evangelisatie, was vice-presi- dente van de Ned. Ghr. Vrouwen Bond en werkt voorts Jp sociaal terrein o.a. Neder- landsche Roode Kruis, Pro Juventute, Ko ningin Wilhelminafonds en t b.c.-bestrijding. Het bericht, dat de heer M. K. van Dijke benoemd is tot burgemeester van Axel is in Utrecht met zeer gemengde gevoelens ont vangen. Men ziet hem slechts node vertrék- iken uit de Domstad, waar hij zich in de vijf jaar, dat hij als chef van het Bureau Voor lichting der Gemeente, vele vrienden heeft gemaakt. Hij is een zeer dynamisch man, een man bovendien, die op een vlotte en aange name wijze als een geboren leider bij tal van zaken, ook buiten het gemeentelijke vlak, de touwtjes in handen hield. Voor iedereen was het een genoegen met de heer Van Dijke te mogen samenwerken, niet in de laats'te plaats voor de journalisten, met wie hij uit hoofde van zijn functie dage lijks contact onderhield. Wanneer de naam en faam van Utredht in de afgelopen jaren in binnen- en buitenland meer bekendheid hebben gekregen, is dat zeker niet in de laatste plaats aan hem te danken Veel werk heeft de nieuwe burgemeester van Axel in zijn Utredhtse periode ook ver zet voor de Stichting Stadsontspanning, een organisatie die ieder jaar weer in de Dom stad tal van evenementen organiseert. „Stadsontspanning" heeft steeds dankbaar geprofiteerd van de organisatorische talenten van de heer Van Dijke. Dank zij hem kreeg Utrecht nog onlangs als eerste stad op het vasteland van Europa een promenade-concert naar het voorbeeld van de bekende „Proms" in de Royal Albert Hall in Londen. Vijf militaire muziekkorpsen uit de Beneluxlanden traden toen met groot succes op. De telefoon heeft maandag, nadat de be noeming bekend was geworden, op het bu reau Voorlidhting en bij de fam. Van Dijke thuis niet stil gestaan. Steeds weer waren er gelukwensen, ook van elders, met name uit Delft, waar de nieuwe burgemeester evenals in Utrecht tijdens zijn ambtsperiode zeer ge waardeerd werd. Tussen alle telefoontjes door ontvingen de heer en mevrouw Van Dijke vele gasten in hun moderne flat aan de Johan Wagenaarkade, waar de kamers in een ware bloementuin herschapen waren. Mevrouw Van Dijke staat in Utrecht be kend als een sympathieke, charmante, zeer sociaal voelende vrouw. Niets is haar te veel wanneer het er om gaat anderen te helpen. Vaak trok zij er met de collectebus op uit, regen of wind deerde haar niethet geld moest binnenkomen Als toekomstig burge- meesterse zal zij haar man beslist tot grote steun zijn. Zowel de heer als mevrouw Van Dijke aan vaarden hun nieuwe taak met veel enthou siasme, al blijft er enige weemoed om het feit, dat zij Utrecht gaan verlaten. Hier toch wonen ook vele familieleden, o.a. de ouders van de heer Van Dijke. Zijn broer, mr. P. van Dijke is eveneens in gemeentedienst Hij is chef van de afdeling algemene zaken ten stadlhuize en chef van het kabinet van de burgemeester. Op vrijdag 30 december wordt in Utrecht afscheid genomen van Axel's nieuwe burge meester. Des middags werd hem op het stad huis door het gemeentebestuur een afscheids receptie aangeboden. Tijdens de avonduren volgde nog een af scheidsbijeenkomst in de uitgebreide kring van journalisten. Uit onze omgeving Axel Losse Gedachten EEN NIEUWE BURGEMEESTER. In de loop van maandag verspreidde zich door Axel het bericht dat een nieuwe burge meester voor onze stad was benoemd. Een bericht dat dinsdag in de dagbladen officieel werd vermeld en dinsdagavond in de raads vergadering door waarnemend burgemeester Kesbeke officieel werd bevestigd. Axel is een merkwaardige plaats. Wanneer wij onze gemeenteraad bezien, dan vinden de daarin zes vrijwel even grote groeperingen vertegenwoordigd. Alleen de katholieken hebben een zetel meer, maar daar staat dan weer tegenover, dat tegenover 3 katholieken 10 niet-katholieken in de raad zitting hetjJjen. En toch is er uitzonderlijke gevallen daargelaten steeds een gemeenschappelijke wil tot samenwerking, met respectering van eikaars overtuiging, die (resulteert in een voorspoedige ontwikkeling van onze ge meente. Voor burgemeester Van Dijke ligt er de taak om verder te bouwen aan de ontwikke ling van onze gemeente, een taak die vele mogelijkheden biedt in een periode dat het kanaal Terneuzen—Gent belangrijk wordt vergroot en een nieuwe belangrijke industrie zidh in Axel gaat vestigen. Wij bèhoeven er geen doekjes om te win den en het is ook reeds in de gemeenteraad gezegd, de benoeming can burgemeester Van Dijke vindt niet allerwegen instemming. Dit is begrijpelijk, een burgemeester kan nu een maal geen politieke overtuiging hebben, die met zes partijen tegelijk overeenstemt. Hierboven sdhreven wij al dat de Axelse gemeenteraad in zijn overgrote meerderheid steeds bereid blijkt te streven naar verdere vooruitgang en uitfbouw, in aller belang. Wat wij vernamen over het eerste bezoek van burgemeester Van Dijke, dat hij dinsdag j.l. aan onze gemeente braCht, geeft ons de indruk, dat ook hij van deze wil is bezield Wij hopen daarom van ganser harte, dat ook de gehele Axelse gemeenteraad bereid zal zijn onze nieuwe burgemeester onbevoor oordeeld tegemoet te treden en hem de moge lijkheid te geven zijn capaciteiten volledig in te zetten tot verdere groei en bloei van onze oude stad. Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1.25. Andere plaatsen f 1,75. Buitenland 2,—. ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bi) contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1 - 5 regale fly iedere regel meer 12 PLATTELANDS AVOND VAN DE L.J.G. EN Z.PM. Vrijdagavond hadden de plaatselijke afdelingen van de Landbouw Jongeren Gemeenschap en de Zeeuwse Plattelands Meisjes weer hun jaarlijkse Plattelands- avond in „Het Centrum" alhier, voor welke gelegen heid de benedenzaal tot de laatste plaats bezet was door de leden en donatuers alsmede hun huisgenoten. De heer Fr. van Arenthals verwelkomde de aan wezigen hartelijk en memoreerde de loffelijke activi teit van degenen die op deze avond voor het voet licht zouden treden. Immers, het bijzondere natte jaar getijde had speciaal ook voor de landbouwjongeren grote moeilijkheden opgeleverd in verband met de oogstwerkzaamheden, maar niettemin werden grote op offeringen getroost om repetitie s bij te wonen en deze avond verder voor te bereiden. Hij meende namens de aanwezigen te spreken om deze dames en heren hier voor een woord van dank te brengen. Het programma werd muzikaal geopend door het Mandoline-ensemble der Terneuzense Muziekschool en de populaire nummers als o.a. „Wiener Praterleben en „Kabouters WaChtparade", die op zeer verdienste lijke wijze werden gebracht, vielen zeer in de smaak bij de aanwezigen. Jammer was het dat tijdens deze muziek de gewenste stilte nog al eens werd verstoord voornamelijk door jeugdige bezoekers. Misschien pre fereerden deze onruststokers meer het rock-and-roll- rythme, maar dit mag todh niet als excuus gelden om dan het aandachtig gehoor van andren te verstoren. Na het muzikale optreden volgde declamatie voor het gesloten doek, terwijl in die tussentijd de volks dansgroep zich gereed maakte voor haar optreden. Ook deze programma-onderdelen vielen als altijd ook nu weer in de smaak getuige het applaus. Toen was het tijd voor de pauze en nadat een ieder de nodige verversingen had geconsumeerd werd al vorens met het tweede deel te beginnen de trekking gehouden van de loterij. Het tweede deel van 'het programma vermeldde de opvoering van een spel van spanning in drie bedrijven getiteld „De Vluchtelinge", van de auteur C. v. d. Lingen. Dit toneelspel werd op behoorlijke wijze door de dames- en heren-executanten vertolkt, zodat naarmate het spel vorderde ook de spanning in de zaal hand over hand toenam. Daar dit spel in onze streek nog enkele malen zal worden opgevoerd door dit gezel schap willen wij hier een inhoudsbeschrijving achter wege laten om te voorkomen dat met de ontknoping daarvan ook meteen de spanning zou worden weg genomen. Maar juist omdat deze dilettanten dit spel nogmaals zullen brengen willen wij hier nog een op merking maken, waarmee zij hiertoe zeker hun voor deel kunnen doen. Het komt ons n.l. voor dat de spannende sfeer die rond dit spel hangt nog aanzien lijk zou kunnen worden opgevoerd wanneer nog meer vaart gebracht werd in de dialoog, voornamelijk in het derde bedrijf, wanneer de politie-arts de misdadige bedoelingen van de voogd tracht te ontmaskeren. Niettemin werd dit geslaagde spel na de aandach tige en gespannen stilte waarmee het was gevolgd met een hartelijk applaus beloond en al met al mogen de landbouwjongeren weer terugzien op een alleszins geslaagde plattelandsavond. EXAMENS MACHINESCHRIJVEN EN STENOGRAFIE. Aan het Instituut voor Kantooropleiding te Axel en Hulst, slaagden voor het diploma machineschrijven, 130 aanslagen, per minuutN. A. de Koeijer, Zaam- slag D. Lindhout, Axel M. M. L. van Looy, St. Jansteen A. v. d. Berghe, KoewachtJ. Willaert, ClingeS. Klaassen, Sluiskil S. van Driel, Zaam- slag B. van Meelen, Terhole W. Bolssens, Clinge C. de Kraker, Zaamslag en B. N. Goossen, Axel. Voor het diploma 165 aanslagen per minuut slaagde mej. E. M. Waelpoel, Graauw. Voor het diploma „stenografie" slaagden M. A. Baert, KoewachtJ. M. Martens, St. Jansteen A. N. R. de Waal, Sluiskil en G. M. G. de Koning, Graauw. GROND- EN GEWASONDERZOEK IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Met ingang van 19 december j.l. is de heer E. P. v. d. Bulck, Hengstdijksestraat 5 te Hengstdijk, tel. 0 1148-421, aangesteld als monsternemer van het Be- drijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Goes, voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Van de Bulck is reeds enige tijd als zo danig werkzaam in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en zijn gebied is nu ook uitgebreid met West Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer Dellaert te Oostburg, die ruim negen jaar monsternemer is geweest in het laatstgenoemd gebied, heeft deze functie neergelegd. MUZIEK- EN TONEELUITVOERING HARMONIE „CONCORDIA". Naar wij vernemen zal de harmonie „Concordia" op donderdag 19 januari a.s. een muziek- en toneel avond houden in „Het Centrum" alhier. Het program ma vermeld naast het muzikale optreden van de har monie en drumband de opvoering van het blijspel „De Sukkel" door „Concordia's Toneel-ensemble". KERSTVIERING VOOR BEIAARDEN. De bejaardensociëteit hield woensdagmiddag in het Torenlokaal der Ned. Hervormde Kerk alhier haar jaarlijks Kerstfeest. Aan deze Kerstbijeenkomst ver leenden een aantal leerlingen van de landbouwhuis- houdschool, onder leiding van de heer Heijt hun ge waardeerde medewerking. De algehele leiding berustte als steeds bij vicaris S. den Blaauwen.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 1