Uw slagen ze bij dit examen? 3 PHILIPS RADIO '61 ZWITSAL HOEST UW KIND...? SPORT IN ONZE GEWESTEN rm M vu-- a m 4 Gezellig middelpunt Technisch hoogtepunt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 t Deze combinatie van een Bi-Ampli radiotoestel en een stereo-platenspeler slaagt met lof voor het examen, dank zij o.m.: stereofonische weer- gave van stereoplaten of -banden; radiomuziek met gescheiden weergave van hoge en lage tonen vier golfgebieden, w.o. vanzelfsprekend de FM- band: een klinkend voordeel, want binnenkort kan heel Nederland profiteren van de befaamde FM-ontvangst; twee dubbelconus-luidsprekers; stereobalans; diamantnaald. In notehout f748.-. Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ Yz~Vz Vz~Vz Vz-Vz fytywrrftyy - v mrnz mil Iilinilllti 111 Vraag u eens af of tiw muziek zo mooi is als u mag eisen. Controleer hetStel uw radio/ grammofoon-combinatie de volgende vragen: Of uw radio en grammofoon nu ■"in één kast zijn gebouwd of niet - in elk geval moeten ze allebei van goede kwaliteit zijn. En als ze op vijf of meer vragen „neen" moeten zeggen, blijkt duidelijk dat ze beide (of een van de twee) uitgediend zijn. Ga dan eens naar uw leverancier om te kijken en te luisteren naar de moderne Philips radio grammofoons. Zo'n magnifiek meubel geeft u met één slag alles wat u wenst: verrassend mooie weergave, zowel van radio als grammofoon! GEACHTE RADIOGRAMMOFOON: Kunt u zowel AM als FM ontvangen Hebt u dubbelconus-luidsprekers? Zorgt u bij radiomuziek voor geschei den weergave van hoge en lage tonen Hebt u onafhankelijke klankkleur regelaars? Hebt u een instelbare storingwerende Ferroceptor? Past uw uiterlijk bij de hedendaagse woonstijl Bent u zonder meer geschikt voor stereo-weergave? Kunt u direct alle soorten grammofoonplaten spelen? Hebt u aansluitingen voor band recorder en extra luidsprekers? mm#™: JAARBOEK OUDHEIDKUNDIGE KRING „DE VIER AMBACHTEN In een fraai boekwerkje is het jaarverslag van de Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten" ver schenen. De lezer zal hierin een aantal belangrijke bij dragen aantreffen, alle getuigend van archivarend bronnenonderzoek, zodat veel onbekends in de geschie denis van Zeeuwsoh-Vlaanderen voor de dag kwam. De artikelen stimuleren in sterke mate tot het voort zetten en vooral tot uitbreiding van het historisch onderzoek. En het bestuur van de Oudheidkundige Kring zal zijn doel steeds dichterbij zien komen, als elke lezer van dit jaarboek en elk lid van de Kring actief en passief naar vermogen meewerkt aan het na vorsen van de archieven der Zeeuwsch-Vlaamse stad jes en dorpen en aan het verwerken van de resul- taten daarvan. In het jaarboek wordt onder meer beschreven de herkomst van de bevolking van het Land van Axel, door mr. Dieleman, die hierover enkele jaren geleden in „Het Centrum" alhier ook een zeer uitvoerige en uitermate boeiende en interessante lezing heeft ge houden, die toentertijd in vele afleveringen van ons blad zo uitvoerig mogelijk werd gepubliceerd. In zijn 55 bladzijden lange betoog bespreekt mr. Dieleman Het Land en Volk in de Middeleeuwen en tijdens de Renaissance en de Hervorming. Een apart hoofdstuk is gewijd aan het onderwerp waarom het volk van andere delen van Zeeuwsch-Vlaanderen ge heel anders is dan in het Land van Axel. Hij be schrijft tevens de karakteristieke Vlaamse inslag in de bevolking. Op zeer interessante wijze wordt het onderzoek beschreven in doop- en huwelijksboeken van onze omliggende gemeenten. Verscheidene namen van thans zo bleek uit dit onderzoek komen reeds voor in de doop- en huwelijksacten op het eind van de 16e eeuw en rond 1605. Schrijver verklaart voorts de herkomst van verschillende namen en dit op allerminst eentonige wijze Gezellig en vlot worden de verscheidene onderwer pen gebracht. Wij citeren hier een alinea„Frans Dieleman uit Axel, die naar wij menen, de vader is geworden van 19 kinderen in twee huwelijken mede waardoor er zoveel Dielemans in het Land van Axel kwamen begon in 1735 door zijn huwelijk met Janna Duijvaert uit Philippine". Verscheidene Axelaars zullen het ontstaan van hun namen in dit boekwerkje terugvinden. Namen als 0| De Putter, Van Fraaijenhove, Puyenbroek, Schieman, De Feijter, Scheele De Regt, Dieleman vanzelf, Dron- kers en De Lozann b.v. notaris Petrus de Lozanne trouwt iu 1780 met Neeltje de Pree uit Axel. In de loop der eeuwen, aldus mr. Dieleman in dit betoog, verliest het Land van Axel meer en meer zijn karakteristieke onderscheiding, niet alleen van de andere delen van Zeeuwsch-Vlaandren, maar ook van Nederland. Zeeuwsch-Vlaanderen is een betrek kelijk klein deel van Nederland, maar van ongemeen belang voor het Nederlands geheel. Zonder Zeeuwsch Vlaanderen zou Zeeland, toch reeds zo klein, in be tekenis enorm achteruit gaan. Naarmate Zeeuwsdh- Vlaanderen meer en meer een eenheid wordt, waartoe de nieuwe indijking van de Braakman en de ontwik keling van het onderlinge verkeer door een nog tot in onderdelen te verbeteren wegennet de gelegenheid biedt, zal het een des te breder en steviger fundament vormen voor het Zeeuwse welvaren. Niet alleen de liefhebbers uit Axel en omgeving komen aan hun trekken, ook de Hulsterse geschiede nis wordt letterlijk en figuurlijk aan het daglicht ge bracht. „De ontgraving van de Bollewerck- of Dob- bele Poorte" te Hulst wordt gebracht door de heer P. Brand. Na een succesvolle proefontgraving in 1956 kon een jaar later met de eigenlijke ontgravingswerkzaamheden bracht, werd de idee geopperd een poging te wagen het geheim van de Oude Stadspoort te ontsluieren. Na een succesvolle proefontgrvanig in 1956 kon een jaar later met de eigenlijke ontgrvaingswerkzaamheden begonnen worden. De resultaten overtroffen de ver wachtingen. De blootgelegde rufine vertoonde zich als een prachtig stuk steenhouwerswerk en bleek nog on begrijpelijk strak van lijn te zijn. Op 26 oktober 1957 was het een grote dag voor de ontgravers, toen werd de ingang van de Waterpoort ontdekt en kon men na ruim 350 jaar de haven weer binnen gaan. Als de gehele poort uitgegraven zal zijn zal dit een uniek monument van de laat-middeleeuwse vesting- bouwkunde vormen en zal zonder twijfel, evenals eeuwen geleden „vele nieusgierige Bouwmeesters ende historie-minnaers toewencken en herwaerts brengen". Zo zal met het Land van Axel als centrum van Zeeuwsdh-Vlaanderen het gehele oude Gene raliteitsland, Staats-Vlaanderen, met behoud en betere ontplooiing van de bekende Vlaamse werkzaamheid en •energie, meer en meer kunnen bijdragen tot het wel zijn van Nederland. Het blijve echter zichzelf, gedragen door de liefde zijner bevolking en van hen, die, waar zij ook mogen wonen en arbeiden of leven daarin hun oorspronke lijkheid en afkomst vonden. Dit interessante en leerzame boekwerk is verkrijg baar voor niet-leden van de Oudheidkundige Kring ad 4,— per exemplaar bij de heer D. J. Oggel, Noordstraat 38, Axel. De leden van de Kring worden rechtstreeks van de verschijning op de hoogte gesteld. BEGROTING VAN BIERVLIET IN OPSPRAAK. Vragen in de Tweede Kamer. Het Tweede Kamerlid, de heer Franssen (p.v.d.a.), heeft aan de minister van binnenlandse zaken de vol gende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het waar, dat de gemeenteraad van Biervliet de gemeentebegroting voor 1961 in een openbare zitting zonder discussie en bij hamerslag heeft aan vaard, nadat deze begroting in een langdurige in formele bijeenkomst was besproken 1 2. Indien deze vraag bevestigend moet worden be antwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat deze gang van zaken in strijd is met de bedoeling van de gemeentewetgever, zoals deze in artikel 50 van de gemeentewet tot uitdrukking komt Kan de minister mededelen, welke de inhoud is van de circulaire, welke omtrent dit onderwerp enkele jaren geleden door het provinciaal bestuur van Zeeland aan de gemeentebesturen in die pro vincie is gericht Kan de minister mededelen, welke stappen zijn ol zullen worden ondernomen om het gemeentebe stuur van Biervliet duidelijk te maken, dat de ge wraakte handelwijze aan de democratie schade toe brengt Schaken. VRIENDSCHAPPELIJKE JEUGDWEDSTRIJD D.S.Z.-HET WITTE PAARD. Zaterdagmiddag werd op de bovenzaal van „Het Centrum" alhier een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tussen de plaatselijke jeugdschaakclub D.S.Z. en de jeugdschaakclub „Het Witte Paard" uit Phi lippine. De strijd aan de borden ging aanvankelijk gelijk op, maar aan het eind van de wedstrijd moes ten de Axelaars met miniem verschil (3J^4de winst meegeven aan „Het Witte Paard". De thuisclub had wit aan de oneven borden. De gedetailleerde uitslag was als volgt D.S.Z. Het Witte Paard 1. M. Rinn—Bavo Rammeloo 1-0 2. H. de RidderW. Verstelle 3. C. GoossenR. van Limmen 4. P. de RegtBenny Rammeloo 0- 1 5. P. van Wijck—R. de Mul 0- 1 6. H. van LuijkF. de Mul 0- 1 7. K. de RegtP. Ploegaert 1-0 8. F. BoonL. Pieters Biljarten. BEKER CADRE 38 - 2 VAN ZEELAND IN HANDICAP. In De Bruijn's Restaurant te Hulst is zondag j.l. onder grote belangstelling de finale gespeeld van de beker cadre 38 - in handicap. Enkele belangrijke partijen van deze dag, die mede de beslissing bracht, waren Pr. FreijserTh. Plat- jouw 286190 in 26 beurten, R. LampoTh. Plat- jouw 114190 in 14 beurten en R. Dieleman—Th. Platjouw 191 190 in 30 beurten. Gezien Th. Platjouw minder caramboles moest spe len dan R. Dieleman, J. Westdorp en Pr. Freijser is ten slotte de heer Platjouw winnaar geworden van de wisselbeker. De heer Net, secretaris van de K.N.B.B., afdeling Zeeland reikte hem, vergezeld van zijn gelukwensen de beker uit. De heer Net prees de goede gang van zaken en de organisatie in dit clublokaal. Hij pleitte verder voor aansluiting van de verscheidene clubs bij de K.N.B.B. Hij somde de voordelen hiervan op en zei bovendien, dat de jaarlijkse contributie ad 4,10 voor de spelers toch geen bezwaar kon zijn. Hij zag in de toekomst Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn tal rijke verenigingen, waarin meerdere prominente bil jarters schuilen, vertegenwoordigd met een eigen dis trict in de K.N.B.B. Namens de organiserende biljartvereniging Hulst, dankte voorzitter R. Lampo de heer Net alsmede nog enkele andere bondsbestuurders voor him aanwezig heid bij dit toumooi. De acht deelnemers kregen een herinnering aangeboden, evenals de heer L. Bosnians, die hiermede zijn assistentie als arbiter beloond zag. De heer Freijser, die de hoogste serie behaald kreeg tot slot een beker uitgereikt door de heer Lampo. Hij won deze met twee serie's die de 100 overschreden, n.l. 149 en 127 caramboles. Ook de beker voor het hoogste algemeen gemiddelde kwam in het bezit van de heer Freijser, n.l. met 14,54, waardoor hij tevens rechtstreeks naar de 2e klasse cadre van de K.N.B.B. kon promoveren, zonder in de 3e klasse te hebben ge speeld, waarvan onze stadgenoot de heer R. Diele man vorig jaar landskampioen is geworden en deze hierdoor toen ook naar de 2e klasse promoveerde. De einduitslag werd als volgt gesp. brt. car. h.s. gem. pt. Th. Platjouw 7 132 1330 82 10,07 14 R. Dieleman 7 153 1438 68 9,33 10 Fr. Schelfaut 7 152 1111 34 7,30 8 Pr. Freijser 7 133 1935 149 14,54' 6 P. Veihage 7 126 908 39 7,20 6 R. Lampo 7 131 925 37 7,06 4 J. Westriorp 7 168 1559 92 9,47 4 J. Rijk 7 150 832 40 5,54 4 NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN EXTRA LIBRE. Onze stadgenoot de heer R. Dieleman lid van de Axelse Biljartclub „A.B.C." zal op dinsdag 20 en woensdag 21 december a.s. uitkomen in de voorwed strijden om de titel van het nationaal kampioenschap etra libre. Deze voorwedstrijden worden gespeeld te Vlissingen.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3