Uit onze omgeving Axel Ook als Uw zuurbrand opstijgt vanuit de Maag tot hoog in de keel is blussen met Rennies kwestie van 'n ogenblik. Predikbeurten Bekendmakingen GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Axel zal dinsdag 20 december des avonds om 7 uur in openbare vergadering ver schijnen ten gemeentehuize voor het behandelen van onderstaande agenda 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot vaststelling der Marktverordening. 5. Voorstel tot vaststelling van een verordening, regelende de instelling van het ereburgerschap der gemeente Axel en het toekennen van onder scheidingen. 6. Voorstel tot vaststelling van a. een gemeenschappelijke regeling voor de keu ringsdienst van slachtdieren en vlees voor de Vleeskeuringskring Axel. b. een nieuwe verordening op de heffing en invor dering van keurloon in de Vleeskeuringskring Axel. c. de tweede wijziging van de vleeskeuringsverorde ning voor de gemeente Axel, c.a. 7. Voorstel tot het verkopen van een perceel bouwgrond aan de Zuidsingel. 8. Voorstel tot het vaststellen van de 7e wijziging van de Salaris- en Loonverordening 1959. 9. Voorstel tot het kopen van een perceeltje grond deel uitmakende van de Stationstraat. 10. Voorstel tot benoeming van een lid van de com missie tot wering van sdhoolverzuim. 11Voorstel tot het benoemen van een lid in het bestuur van de stichting beschuttende werkplaat sen midden-Zeeuwsch-Vlaanderen te Temeuzen. 12. Voorstel tot het vaststellen van een voorberei- dingsbesluit op grond van artikel 36, 4e lid, van de Woningwet. 13. Voorstel tot vaststelling van de vergoedingen per lokaal en per kleuter en verrekening van de voor schotten over de jaren 1958 en 1959. 14. Voorstel tot het garanderen van een hypothe caire geldlening voor aankoop van een woning. 15. Voorstel tot het kopen van de woningen Zuivel- straat 39 en 41. 16. Voorstel tot het kopen van de panden Ooster straat 62, Oudewijk 41, Oudewijk 22 en Oude- wijk 43, zulks met intrekking van het raadsbe sluit van 5 juli 1960. 17. Voorstel tot het onteigenen van de woning met erf Oudewijk 12 te Axel. 18. Voorstel tot het vaststellen van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1961 en tot het goed keuren van de begroting van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1961. 19. Voorstel tot vaststelling van diverse besluiten op grond van de Lager Onderwijswet 1920. 20. Voorstel tot vaststelling van een vergoeding voor de waarneming van de technische leiding van het gasbedrijf. 21. Rondvraag. 22. Sluiting. MEDEDELINGEN. B. en W. delen, in antwoord op de in de raadsver gadering van 10 november 1960 gestelde vragen, het volgende mede Vraag van de heer De Feijter over de aanleg van een vliegveld. De gemeente heeft geen opdracht gegeven tot het aanleggen van een vliegveld. Dit project is in studie bij de Stichting Luchtverbinding Zeeuwsah-Vlaande- ren. Vanzelfsprekend wordt het gemeentebestuur zo nu en dan geconfronteerd met de werkzaamheden van deze stichting, hetgeen moge blijken uit verschillende mondelinge en schriftelijke contacten. Opgemerkt moet worden, dat nog steeds geen definitief terrein is aan gewezen dat als luchtvaartterrein zou kunnen worden ingericht. Modht het ooit zo ver komen, dan zal de stichting ongetwijfeld nader contact zoeken met de gemeente. Indien daartoe aanleiding bestaat, zal de raad van de ontwikkeling terzake nader op de hoogte worden gebracht. Vraag van de heer Den Doelder over het op knappen van de molen te Spui. Hiervoor is een restauratiesubsidie aan het Rijk en de Provincie gevraagd. Op 8 november j.l. is er een bespreking geweest tussen de Vereniging „Hollandse Molen" en de gemeente. Deze vereniging heeft een rapport toegezegd. De onderhoudstoestand van deze molen is niet best, doch herstel is mogelijk. Alles hangt echter af van de steun van bovengenoemde in stellingen. Vraag van de heer Den Doelder of het mogelijk is enige gemeentelijke aanplakborden te plaatsen. Te zijner tijd zal worden nagegaan of de begroting het toelaat enige borden aan te brengen. De kostprijs van de z.g. vlakke borden moet gesteld worden op ca. 450,per bord. In verband hiermede zal onderzocht worden of de kosten gedeeltelijk gevonden kunnen worden uit een heffing terzake. Vraag van de heer Oggel over het terrein bij de molen te Spui. Hieraan zal aandacht worden besteed. De uitvoering wacht op de gedeeltelijke realisering van het uitbrei dingsplan. Dit laatste is weer afhankelijk van de aan koop van de vijf woningen te Spui (zie raadsbesluit van 10 november j.l.), waarop nog geen goedkeuring is ontvangen. Ondertussen wordt getracht het perceel sectie B, no. 766, groot 178 m2, in handen van de ge meente te krijgen. Dit terrein is nodig om het uit breidingsplan Spui goed te kunnen ontsluiten. Vraag van de heer Oggel over de toestand aan de Kanaalkade vanaf De Ruijterstraat tot aan de Crijns- senstraat. Hier staan veel plassen), zodat de bewoners nogal hinder ondervinden. Met het Rijk zijn onderhande lingen gaande om te komen tot de aanleg van een trottoir of voetpad vanaf de De Ruijterstraat tot aan de Crijnssenstraat. Waarschijnlijk zal het Rijk voor arbeidskrachten zorgen. De gemeente moet in elk ge val het materiaal betalen. Volgens de laatste berich ten zal het Rijk dit object in 1961 uitvoeren. Vraag van de heer Oggel over de Armendijk. De toestand daar is vrij slecht. Bij de verwezen lijking van het exploitatieplan noordoost, eerste ge deelte, zal deze weg gedeeltelijk verbeterd worden. Op het ogenblik is dit echter nog niet aan de orde. De kanten zullen afgestoken worden, zodat het water afgevoerd kan worden. OVERIGE MEDEDELINGEN. Bij besluit van B. en W. van 29 november is aan mevr. S. C. Wisse-de Smidt eervol ontslag verleend als steno-typiste ter secretarie, ingaande 1 januari a.s. Bij besluit van 13 december 1960 is aan J. P. v. d. Staal te Temeuzen eervol ontslag verleend als tech nisch ambtenaar bij het gemeentelijk gasbedrijf, in gaande 1 april 1961, dit in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op die datum. En niemand in Uw omgeving heeft er weet van. Want U neemt Rennies onopvallend in, laat ze smelten op de tong en zodra de weldadige samenstelling met Uw eigen speeksel de maag bereikt, is alle leed geleden en de vuurkolom gedoofd. Rennies neutraliseren over tollig maagzuur volkomen en on-mid-del-lijk. Koop vandaag een pakje bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. BE JAARDENSOCIE TEIT. De Kerstbijeenkomst zal gehouden worden woens dagmiddag 21 december a.s. om 2 uur in het Toren lokaal van de Ned. Hervormde Kerk. CHR. LANDBOU W-ORGANISATIES HIELDEN CONTACTAVOND. In „Het Centrum" alhier verzorgden vrijdagavond de samenwerkende plaatselijke afdelingen van de C.P.M.B.. de C.P.V.B., de C.B.T.B. alsmede ook de C.J.B.T.B. hun jaarlijkse contactavond. Toen voorzitter P. van Hoeve deze bijeenkomst met schriftlezing opende was de grote benedenzaal bijna geheel bezet door de leden en huisgenoten der christe lijk georganiseerde agrariërs. In zijn openingswoord richtte de voorzitter een spe ciaal woord van welkom tot de vertegenwoordigers van de zusterorganisaties uit West Zeeuwsch-Vlaan deren. Als inleiding tot hetgeen later op de avond door de spreker, ir. L. Hartmann, zou worden behandeld, belichtte de heer Van Hoeve enige aspecten van de emigratie en stelde dat het emigratieprobleem geen toevallig mode-verschijnsel van deze tijd is. Als afwisseling volgde het optreden van het muziek- ensemble „De Poldermeisjes" van de C.P.M.B., dat bij elk der populaire nummertjes een dankbaar applaus oogstte. Ir. L. Hartmann, landbouwconsulent in de Noord- Oostpolder, die in de Braziliaans-Nederlandse land bouwkolonies werkte, behandelde hierna zeer uitvoe rig het ontstaan en de ontwikkeling van de Neder landse landbouw-nederzettingen in Brazilië. Spreker wijdde zich vooramelijk aan de kolonies Caramie en Castrolanda in de provincie Parana. Hij schetste de feodale verhoudingen welke onder deze van oorsprong Portugese landeigenaars nog heersen, behandelde uitvoerig de teelt van diverse ge wassen, alsmede de klimatologische omstandigheden. Terloops kwamen ook de godsdienstige verhoudingen en de rassenvermenging aan de orde, zodat men een duidelijk beeld kreeg van de arbeids- en levensomstan digheden in dit Zuid-Amerikaanse land. Tot slot van zijn boeiende en aandachtig beluisterde verhandeling vertoonde ir. Hartmann nog een unieke serie kleurendia's, welke hij tijdens zijn 3-jarig ver blijf in Brazilië had gemaakt. De aanwezigen hebben uit deze interessante lezing zeker de nodig lering kun nen putten. Tot lering en vermaak was ook het motto voor deze contactavond en zo was het tweede deel na de pauze dan ook aan het vermakelijke gewijd. Ook hierin kwam ieder aan zijn trek want de door de leden van de plattelandsj/ongeren-organisaties opge voerde klucht „De Dollartante" bracht de lachspieren danig in beroering bij de dolkomische situatie's, welke zich afspeelden. Na het zingen van nog enige liederen en de Avond zang verzorgde Ds. A. van Leeuwen de sluiting van deze contactavond. OEFENING ZEEUWSE STROMEN. Na afloop van de oefening „Zeeuwse Stromen", welke door het 813e Transportbataljon gedurende de laatste dagen van november en de eerste dagen van deze maand in de provincie Zeeland werd gehouden, heeft de commandant van dit bataljon zijn dank be tuigd aan de inwoners van de gemeente Axel voor de medewerking, die allerwege werd ondervonden. Hoewel getracht is de inwoners zo weinig mogelijk overlast aan te doen, meende de commandant, dat door de oefening en vooral door het grote aantal voer tuigen, dit noodgedwongen toch soms heeft moeten plaats vinden. Hij was er van overtuigd dat de ge vraagde medewerking ten volle werd verleend. „De troep, waarvan 95% nog nooit in Zeeland was ge weest, heeft van deze provincie en vooral van Uw gemeente een buitengewoon prettige indruk gekregen" aldus de brief van de commandant aan het gemeente bestuur. TONEELGROEP „AXEL" MET .ZOMAAR EEN VEEARTS". De Toneelgroep „Axel" presenteerde haar leden en donateurs woensdagavond voor een vrijwel uitver kochte zaal in „Het Centrum" een toneelspel in drie bedrijven van Martin van Spaandonck. Het verloop van dit spel „van een lach en een traan" zullen wij hier niet scene voor scene weer geven, doch willen ons bepalen tot de korte inhoud zoals die op het programma was vermeld. De rol van veearts Bos werd vertolkt door de heer J. Gommers. Zijn aangenomen zoon Henk (D. de Visser) heeft hij in staat gesteld de doktersbul te 'halen. Als de afgestudeerde jongeman met vacantie thuis komt, blijkt hij geheel veranderd te zijn en ver vreemd van zijn pleegvader. Hij zegt niets meer te voelen voor diens plan om hem een praktijk in het zelfde dorp te kopen. De jonge arts heeft hogere as piraties. Hij heeft zidh inmiddels verloofd met de dochter van een van zijn professoren, die hem een schitterende toekomst Wedt. En dit terwijl hij al zo wat verloofd was met zijn pleegzusje (mej. J. de Smidt). Teleurgesteld en gegriefd door deze betoonde ondankbaarheid voor zijn goede zorgen aan hem be steed wijst de pleegvader de jongen de deur. Na enkele jaren is de jonge arts tot andere ge dachten gekomen. Hij heeft nu zelf de praktijk van de oude dorpsdokter overgenomen. Thuis komt hij niet meer. Bos wil hem daar niet ontvangen. Maar wanneer het met een van zijn patiënten door zijn eigen schuld dreigt mis te gaan, doet Henk, de arts, in pa niek een beroep op zijn pleegvader en samen slagen zij er op het uiterste nippertje nog in een mensenleven te redden. Dat tevens het ernstige in dit familie-conflict wordt afgewisseld met het komische is de taak van de dorps jongen Dirk (R. Heijnsdijk), een wees, als loopjongen in dienst bij de veearts, die met zijn Gerrie (mej. T. Wieland), het dienstmeisje, het hele stuk door zijn kwinkslagen rondstrooit. Dit stuk kreeg door de negen executanten een zeer goede vertolking. De vijf dames en vier heren ook de ongenoamden in dit verslagzij hebben allen hun beste beentje voorgezet en daar de kern van deze groep uit jarenlang geroutineerde krachten bestaat, kwam onder de deskundige regie van de heer J. A. Tiersen dit stuk volkomen tot zijn recht. De rollen waren in goede handen en de rolvastheid van elk der spelers had tot gevolg dat deze hele geschiedenis op een vlotte wijze en zonder een enkele hapering verliep. Kortom, het was weer zoals we dit al jaren van deze toneelgroep gewend zijn dilettantentoneel van het goede soort en dus mag de toneelgroep „Axel" aan haar reeks van succesvolle toneeluitvoeringen weer een alleszins geslaagde avond toevoegen. De traditionele verloting ter dekking van de kosten had onmiddellijk na dit toneelspel plaats en nadat de dansvloer was ontruimd konden de aanwezigen zich nog enige uurtjes verpozen op het gebruikelijke bal tot slot. BENOEMING. Tot voorzitter van de plaatselijke commissie inzake de Woonruimtewet alhier is in de vacature ontstaan door het aftreden van de heer J. Pijpelink benoemd, de heer C. J. van den Bos .alhier. DUIV EN TEN T OONS TELLIN G. De duivenmaatschappij „De Verwachting" gevestigd in café „De Witte Leeuw" bij de heer Em. Pieters aan de Molenstraat alhier is voornemens in haar club lokaal enkele duivententoonstellingen te organiseren. Op 8 en 15 januari a.s. zullen namelijk de beste vliegers van de leden op deze show te zien zijn. De te exposeren duiven worden geklassificeerd in drie categorieën, t.w. oude duiven en doffers, jonge duiven en doffers en jaarlingduiven en -doffers. A. P. LE FEBER f Woensdagavond overleed nog onverwacht in het Juliana-ziekenhuis te Temeuzen onze stadgenoot, de heer A. P. Ie Feber, oud-directeur van het gemeente lijk gasbedrijf alhier. De heer Le Feber had aanvankelijk een administra tieve taak bij het gasbedrijf, werd aangesteld tot boek houder en bleef in deze functie tot na de bevrijding, toen hij na de vlucht van de N.S.B.-directeur met de dagelijkse leiding van het productiebedrijf werd belast. Later werd het productiebedrijf geliquideerd en werd de heer Le Feber directeur van het gasdistributiebedrijf dat het gas betrekt van de Cokesfabriek te Sluiskil. In mei 1959 bereikte de heer Le Feber de pensioen gerechtigde leeftijd, doch wegens het ontbreken van een geschikte opvolger bleef 'hij zijn directeursfunctie nog vervullen tot hem op zijn verzoek per 1 juli 1960 eervol ontslag werd verleend. De heer Le Feber leed toen al aan de slopende ziekte, die nu zo plotseling een eind aan zijn werkzaam leven heeft gemaakt. Want stond de heer Le Feber zo nodig dag en nacht klaar voor de belangen van het gasbedrijf, daar buiten had ook het verenigingswerk en speciaal dat op sociaal-medisch terrein zijn volle belangstelling. Hij is 23 jaar secretaris-penningmeester van de af deling Axel van Het Groene Kruis één van de grootste afdelingen in Zeeland geweest, waarbij wij dan ook denken aan zijn activiteiten voor het Kraamcentrum, de Emmabloemcollecte, polio-inenting enz. Na de oorlog werd een afdeling van het Ned. Roode Kruis opgericht, waarvan Le Feber voorzitter werd en hierbij kunnen wij dan o.a. noemen het Wel fare-werk voor de zieken, de E.H.B.O.-cursussen, de Rode Kruiscolonne, de reizen voor langdurige zieken met de „Henri Dunant", de inzamelingen van bloed voor de bloedtransfusiedienst etc. Al deze punten hadden zijn voortdurende en grote aandacht en bij véle er van was hij de stimulans om dit alles ook in Axel tot stand te brengen en in stand te houden. Verder was de heer Le Feber o.a. nog penningmeester van de werkgroep Axel van de Z.V.U. Het heengaan van de heer Le Feber betekent voor vele van deze organisatie s een gevoelig verlies en het zal voor de opvolgers van de heer A. P. le Feber in zijn bestuursfunctie's een zware taak worden om zijn liefdevol en nauwgezet werken te evenaren. KERSTMIDDAG VAN DE BOND VAN PLATTELANDS VROU WEN. De afdeling Axel van de Bond van Plattelands vrouwen hield woensdag samen met de afdeling Axel van de Z.P.M. haar jaarlijkse Kerstmiddag in de be nedenzaal van „Het Centrum" alhier. De vroege datum bleek 'ook ditmaal geen bezwaar te zijn, daar de smaakvolle versiering van de zaal de aanwezigen al bij het binnentreden in de kerststemming bracht Dit werd nog verhoogd, toen de voorzitster van de platte landsvrouwen, mevrouw C. Dekker-Becu, de drukbe zochte bijeenkomst opende en de aanwezigen aan het Kerstgebeuren herinnerde. Hierna gaf ze het woord aan mevrouw Piets-Met- selaar, die op kundige wijze enige mooie gedichten en een kerstverhaal voordroeg. Ook het koor der platte landsvrouwen zong weer enkele mooie kerstliederen. Zo kan weer een succesvolle middag aan de vorige worden toegevoegd. De voorzitster van de Z.P.M., mej. C. de Feijter, dankte allen voor de medewerking en sloot de ver gadering. ZATERDAG 17 DECEMBER I960. Geref. Kerk Pironstraat7.30 uur n.m. Kerst- zangdienst. ZONDAG 18 DECEMBER 1960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. PennSngs, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Cand. D. Noort, van Katwijk. Geref. Kerk (Pironstraat). 11 uur en 4.30 uur Ds. Van Hattem, van Terneuzen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst ZONDAGSDIENST ARTSEN. 17 18 december Dokter C. A. Schiltman. WET AUTOVERVOER PERSONEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat zij bij beschikking van 12 december 1960, ovreenkomstig artikel 32 der Wet Autovervoer Per sonen de per 31 december 1960 aflopende vergunning voor de uitvoering van groepsvervoer binnen deze ge meente voor het vervoer van bouwvakarbeiders, ver leend aan LENSEN's AANNEMINGSBEDRIJF n.v. Singelweg 26 te Axel, hebben verlengd tot en met 31 december 1961. Axel, 12 december 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester. De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. MUZ1EKVERGUNNINGEN. Burgemeester en wethouders vestigen de aandacht van belanghebbenden er op dat de voor vergunnings- en verlofslocaliteiten verleende vergunningen voor het maken van muziek slechts geldig zijn tot 1 januari a.s. Wanneer men voor 1961 weer een vergunning wil hebben voor het maken van muziek moet daarvoor een schriftelijke aanvrage ter gemeentesecretarie inge diend worden uiterlijk vóór 24 december a.s. Axel ,13 december 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester. De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat op dinsdag 20 december 1960. 's namiddags om 3 uur in het Consultatiebureau van het Wit-Gele Kruis, Walstraat 27, alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Men wordt verzocht trouwboekje mee te brengen. Axel, 14 december 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. SLUITING GEMEENTEDIENSTEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend dat alle gemeentediensten voor het publiek ge sloten zullen zijn op zaterdag 24 december en zaterdag 31 december a.s. Aangiften voor de burgeilijke stand kunnen ge schieden tussen 9 en 10 uur. Axel, 16 december 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. WINKELSLUITINGS WET. Burgemeester en wethouders van Axel, vestigen de aandacht er op dat de winkels op 20 tot en met 23 december en op 31 december a.s. tot 21 uur geopend mogen blijven. Axel, 16 december 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J, M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2