ZWITSAL AHOY' VAN TWEE FLINKE JONGENS EN DE BRIEF AAN SINT MOEDER WORDEN... LANGS DE SCHELDESTROMEN Het is drie uur. Juf komt binnen met een hele stapel sdhriften onder haar arm. De klas wenkt. O, wat doen de kinderen hun best. Ja, juf heeft beloofd dat ze straks zal voor lezen Dat vinden alle kinderen heerlijk. Daarom is 'het nu muisstilje hoort alleen het krassen van de pennen. Juf loopt naar haar tafeltje en legt de sdhriften neer. Ze kijkt op haar horloge. Nog een kwartiertje en dan Juf knikt en begint vast te strepen. Ze schudt haar hoofd. Wat staan er veel fouten iin dat werk Dan gaat plotseling de deur open en de hoofdonderwijzer komt binnen. Wat kijkt hij ernstig „Juffrouw Van Laar," begint hij, „ik moet U even iets vertellen." Dan zegt hij iets tegen juf en juf schrikt er van. „Wilt U het de kinderen dan even zeggen vraagt mijnheer De Groot nog. Met grote stappen is de hoofdonderwijzer weg. Juf staat nog steeds bij het tafeltje. „Jongens", zegt ze dan ineens, „leg je pen even neer en luister eens even." Alle ogen zien direct op. De kinderen kijken wel een beetje nieuwsgierig. Wat zou er zijn? „Jongens," begint julf, „jullie weten dat Ronny ziök is Wel, mijnheer De Groot vertelde dat Ronny kinderverlamming heeft. Gelukkig dn een lichte graad, dus hij kan wel beter worden. Maar het kan wel lang duren en ihij moet in de polio-tkldniiök blijven, even buiten de stad „Oooh, wat erg," zuchten de kinderen. Ze zijn er slt.U van. Dan gaat er ineens een vinger omhoog van de achterste bank. „Juffrouw." „Wat is er Alb vraagt juf. „Juf, kunnen we niks aan Ronny sturen „Ja, ja", klinkt het van alle kanten. „Goed," zegt juf, „dat is een mooi plan van je, Ab. Dat zullen we doen". Abs ogen stralen. Wat fijn dat ze allemaal mee willen doen, „Fruit maar hé, juf," zegt Ineke. ,,Ja,' ja, appels en peren". „Bananen",roept er één, „druiven en noten ook." „Sinaasappels". De hele klas schreeuwt door elkaar. Juf klapt in haar handen. „Rustig blijven, jongens. Brengen jullie dus morgen mee wat je kunt missen, dan doen we alles bij elkaar en gaan we in de winkel wat kopen. Er mogen wel een paar kinderen mee naar de winkel, maar naar de kliniek, nee dat kan niet. Maar ik denk dat de groen teman het Wel even wil brengen." i Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE Tja, er zijn nu nog maar vijf minuten. Nog heel even voorlezen. Meteen zijn de kinderen stil Wat is het een spannend verhaal Tingelingeling, daar gaat de bel. Ja, julf moet ophouden. Ze klapt het boek didht en legt Ihet weg. Dan ziet ze een vinger in de ludht bij het raam. „Juf", klinkt "Ineens het stemmetje van Ineke, „volgende week is het Sinterklaas. „Wat erg hé voor Ronny, dat hij nu niet thuis kan zijn." „Juf, zouden ze daar in de kliniek ook Sinterklaasfeest vieren „Dat weet ik eigenlijk niet," zegt juf, „mis schien met de patiëntjes die niet erg zildk zijn. Maar nu moeten we eindigen. Een kwartier 'later zijn ze allen op weg naar huis en is het schoolplein helemaal leeg Ab en zijn vriendje Freddie lopen samen naar huis. Ab trekt een diepe rimpel boven zijn neus. „Wat erg hé, kinderverlamming", zegt hij tegen Freddie. „Ja, Freddie, „dan kun je niet lopen en niet spelen, zou je ook pijn hebben „Ik weet het niet," zegt Ab. Een poosje nopen ze verder. „Als Sinterklaas nou es in die kliniek kwam," zegt Ab. „Ach, jolh, dat kan toch niet, daar heeft ie het veel te druk voor.' „Maar als ie nu wel es kwam", •houdt Ab koppig vol. „Nou, dat zouen die kinderen vast erg fijn vinden," zegt Freddie nu. „Ja," zegt Ab, „maar hoe moet Sinter klaas mu weten, dat hij in dat ziekenhuis moet zijn „Schrijf 'm een brief" raadt Freddie. „Ja", zegt Ab, „dat is goed, dat doen we." „Dan komt Sinterklaas met zwarte Piet en dan gaat bet héle ziekenhuis feest vieren. En dan krijgen ze allemaal wiat en Ronny ook natuurlijk." O, die Ab. Hij bedenkt altijd de plannetjes. En Freddie moet altijd meedoen. „Nou goed", zegt Freddie, „zo meteen gaan we samen de brief schrijven". Daar zitten de twee jongens bij het bureau van Freddie's vader. Freddie moet schrijven, want hij doet het het mooiste. Ab zal zeggen wat er moet staan. „Beste Sinterklaas", begiint hij. Dat is wel goed. De jongens denken een hele poos. „Ronny uit onze klas is ziek. Hij heeft kin derverlamming en lliigt in het ziekenhuis." Ab weet niiiet meer hoe de kliniek heet, maar dat geeft niet. „Er zijn daar een heleboel kinderen die kinderverlamming hebben. Wilt U alstublieft komen. Dan zijn alle kinderen blij. Dag Sinterklaas." Ab en Freddie hebben een hoofd als vuur. „Nou je naam nog," zegt Ab. En de jongens schrijven in mioolie halen hun naam. Nou dat was me watAl die moeilijke woorden Zie zo, nu de envelop nog, „Aan Sinterklaas in Spanje" 'komt er op en aan de achterkant het adres van Ab en Freddie. „O, maar we hebben geen postzel," schrikt Freddie. „Kan ik wel even aan moeder vragen." Maar Fred dies moeder heeft ook geen postzegels. „Moet je een brief wegsturen vraagt ze en ze kijkt Feddie en Ab aan. Ab laat de envelop zien. „Aan Sinterklaas in Spanje", leest moeder. „Is het een geheim, jongens vraagt ze. Ab en Freddie kijken elkaar aan. Dan vertellen ze het verhaal. Moeder streelt even over die bruine bollen van Ab en Fred. „Jullie zijn beste jongens, hoor. Maar nu die brief. Mag ik er verder voor zogren Het postkantoor is al dicht en ilk heb geen geld voor de automaat. Straks komt vader thuis en dam zal ik het met hem bespréken. Kijken jullie nu maar wat er in je spaarpot zit". Een poosje later gaat. Ab naar huis. Fijn, nu helpt Freddies moeder ook mee. Nu zal het vast goed komen De volgende dag brengen alle kinderen iets mee. Juf telt al die kwartjes en dubbeltjes 9,50 samen Nu nog de namen op een kaart, die moet er ook bij. Na schooltijd gaan er een paar jongens en meisjes mee naar de groenteman. Hij zoékt een mand uit en vult die op met de mooiste appelen en peren. Ook sinaasappelen komen er bij en druiven en noten en nog een paar blikjes vruchten. O, wat een prachtige mand krijgt Ronny. Wat zal hij dat fijn Vinden Ab en Freddie hébben aan niemand anders hun geheimpje verteld. Maar samen praten ze er wel over. „Zou Sinterklaas nou de brief al hébben vraat Ab. „Lk weet het niet," zegt Fred. „Missclhien wordt het wel een reuze feest daar," glundert Ah. En dlat wordt het ook. Maar eerst komt Sinterklaas op school, met zwarte Piiet. Op die gang hootr je de kinderen al uit volle borst Sinterklaasliedjes zingen. Oei, daar steekt Piet zijn hoofd om de deur. Een zwarte hand gooit pepernoten niaar binnen. Dat is me wat De hele klas is ineens van zijn plaats. Grab belen, jongens Overal is een drukte van bellang. En plezier dat de kinderen hebben Dan ineens komt Sinterklaas binnen. Hij heeft een groot boék onder zijn arm. Plotse ling zijn de kinderen stil. Sint gaat op een stoel voor de klas zitten. SINT NICOLAAS - GESCHENK. Op de hoge, hoge daken rijdt de bisschop met zijn knecht. Wil je weten, lieve mensen, wat hij tot zijn knechtje zegt „Kijk es even, beste Piet, of je goede mensen ziet Pieter kijkt niet door de schoorsteen, Pieter kijkt omlaag op straat, waar een dichte drom van mensen na het werk weer huistoe gaat. Alles jakkert, alles haast, alles toetert, belt en raast. Ieder vecht voor eigen standje. Hij moet voort, het kost wat 't kost Auto's, scootes, hommers, fietsen, alles wordt maar voortgerost. Kan het nètof kan het niet Zuchtend kijkt en luistert Piet Voetgangers in dichte drommen, voor het vege lijf beducht, wagen ied're keer hun leven, zijn vootdurend op de vlucht overal bedreigt hen wat, tot zelfs op het zebrapad Sinterklaas schrijft, diep verdrietig, al die dingen in zijn boek en denktis de naastenliefde, d'eebied voor het leven zoek Volgt elk slechts zijn eigen wens, denkt niet aan de medemens Sinterklaasfeestfeest van geven I Ja, dan denken waan elkaar Zoek 't niet slechts in de cadeautjes, denk aan 't dagelijks gevaar. Wees een dame, wees een heer, ied're dag in 't wegvrekeer (Nadruk verboden)Jean Bard. „Ja, kinderen," zegt Sinterklaas, „zwarte Piet heeft ook voor jullie iets meegbraoht. Maar ik will je eerst nog iets vertellen. Ik héb een brief gekregen van twee jongens die hier in de klas zitten. „Wat, een brief Wie hebben dat gedaan De kinderen kijken el kaar verbaasd aan. Juffrouw Van Laar lacht. „En Sinterklaas," zegt ze, „was dat een mooie brief Sinterklaas knikt en zijn baard wipt op en neer. „Ja jufrouw, een heel mooie brief zelfs. Ik -krijg wel eens meer brieven. Van kinderen die graag een trein of een pop wil len hebben. Maar in deze brief staat heel ■Sets anders. Iets veel aardigers. Wat dan wel? O, Ineke is zo nieuwsgierig, ze hangt bijna uit de bank. En Ab en Freddie Ze kijken elkaar eentjes aan. Hun wangen zijn zo rood, zo rood. En hun hart bonst. „Ja," vertelt Sinterklaas, „zit er bij jullie in de klas niet een jongetje dat Ronny heet „Maar die is'ziök," roepen een paar kinderen. „Juist," zegt Sinterklaas, „wel, dat weet ik. Hij ligt in de polio-kliniek. Nu en in die brief vroegen twee jongens of ik ook naar de kli niek wil gaan om alle kinderen blij te maken en Ronny zelf ook natuurlijk.' „Oooh, wat leuk", roepen de kinderen. „Ja," zegt Sinter klaas, „en nu hébben julliié zelf ook al voor je zieke vriendje gezorgd, hè „Ja, Sinter klaas. Hij heeft een miand met fruit gekregen, vertelt een van de kinderen. „Goed zo, kin- Jaarverslag Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland." Volgens de mei-telling van 1960 waren er rond de 97.000 stuks vee in Zeeland. De a- bortusbestrijding bij hét Zeeuwse rundvee is de slotfase ingetreden. Op 30 april 1959 wa ren op de rond zesduizend bedrijven npg on geveer duizend niet abortus-vrije bedrijven dit aantal was op 30 april 1960 teruggelopen tot 338. Met ingang van 1 februari j.l. is het voor de Zeeuwse veehouders verboden runderen aan te kopen zonder een geldige verklaring ten aanzien van de abortus-bes tijding. In het verslagjaar werden geen gevallen van mond- en klauwzeer gemeld. Het gras en 'hooi in Zeeland bevat te wei nig mangaan en koper, als gevolg waarvan koper- en mangaangebrek bij het rundvee voorkomen. ROTTERDAM Zeeuwse kursus sociale arbeid. Deze maand nog zal itn Zeeland, en wel in Goes, een kursus beginnen voor het di ploma middelbare sociale arbeid (M.S.A.). Aan deze kursus, die drie jaar zal duren, kan worden deélgenomen door hen, die in helt bezit zijtn van een Mulo-diploma, een diploma 3-jarige H.B.S., einddiploma 3-jarige han delsdag- of 5-jarige handelsavondschool en door bezitters van de onderwijzersakte. Elke week zal één avond les worden gegeven. Het proefbassin in het Veer se Gat. Reeds lang is er overleg gaande over de verdwijning van de oester- en mosselkuituur deren," zegt Sinterklaas, ,beel goed. Maar nu zou ik willen dat die twee jongens even Ihier kwamen, want ik heb voor hen nog een verrassing." O, Ab en Fred schrikken er van. Moet dat niu Met een rood hoofd lopen ze naar voren. „Zo beste jongens", zegt Sinter klaas, „wél, dat was een goed idee van jullie. Kijk eens" en Sint geeft aan allebei een zakje mooie, zeldzame postzegels. „Voor jullie al bum. Spaar er maar een heleboel bij hoor." „Dank u wel, Sinterklaas", fluisteren de jongens. Dan gaan ze weer terug naar hun plaats. Nu komt zwarte Piet met een grote zaïk. De kinderen worden een voor een geroepen en voor iedereen is er iéts leuks. Na een poosje gaat Sinterklaas weg er zijn nog meer klassen. Maar voor hij vertrekt bëlboft hij's middags naar dé kliniek te gaan, waar Ronny ligt. Alle kinderen wuiven hem na „Dag Sinterklaas, dag zwarte Piet." Voor Ronny en de andere kinderen is het ook feest geweest. Piet heeft pepernoten over de bedjes gestrooid en hij heeft zomaar op z'n handen door de zaal gelopen. Wat had den de jongens en meisjes een plezier. Alle patiëntjes hebben een cadeautje ge had waar ze erg blij mee waren. En Sint heeft aan alle bedjes eventjes gepraat. Dat was een fijn feest hé En dat kwam door twee flinke jongens en de brief aan Sinterklaas. in de Oosterschelde, wanneer deze zeearm als gevolg van het Deltaplan zal worden af gesloten. Dit betekent met name voor Yerseke een enorme schadepost. Men wil daarom proeven nemen in het Veerse Gat met het kweken van oesters. Een dergelijke proef neming is een kostbare geschiedenis en daar om moet vooraf in ons landje veel gekon- fereerd worden, voordat een beslissing over het al dan niiet nemen van de proeven wordt genomen. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, mr. V. G. M. Marijmen, heeft nu medegedeeld dat verwacht mag worden dat het beraad over een proefbassin in het Veerse Gat binnenkort kan worden afgesloten. En de belanghebbenden maar wachten Sportuitwisseling te Zierikzee. Zierilkzee, dat zo langzamerhand bekend gieworden is om zijn nauwe relaties met de franse plaats St. Hilaire, heeft ook konnek- ties met het engelse Hatfield. Er bestaan thans plannen om gedurende de Pinksterdagen van 1961 zowel mensen uit St. Hilaire als uit Hatfield naar Zierik zee uit te nodigen om op die wijze een inter nationaal sportprogramma af te werken, in hoofdzaak bestaande uit voetbal en tennis. Men dloet moeite om een tachtigtal uit te nodigen gasten uit beide plaatsen onder te brengen. De provincie en de Zeeuwse week te Antwerpen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de Provinciale Staten voorgesteld, een sub sidie van 2500,beschikbaar te stellen voor de Zeeuwse week die, zoals wij reeds eerder hébben bericht, van 3 tot 7 juni 1961 te Antwepen zal worden géhouden. De jachthaven te Kortgene. De burgemee ter van Kortgene, de heer A. A. Schuit, ijvert reeds enkele jaren Voor de aanleg van een jachthaven in zijn ge meente. Het ministerie van ékonomisdhe za ken heeft nu bericht dat het 85% zal bij dragen in het onrendabele bedrag. Dit be tekent een subsidie van rond de 250.000,-. Men wil nu in het voorjaar van 1961 met de werkzaamheden beginnen. De Braakman krijgt bijna twee ton. In principe is een rijkssubsidie van 85% toegezegd voor het rekreatiecentrum in de Braakman. De kosten zullen 220.000,- be dragen, zodat de rijksbijdrage 187.000,- zal belopen. Rekreatieplannen te kust en te keur. Zo langzamerhand begint het een beetje eentonig te worden. Kolommen in ons blad zouden kunnen worden gevuld met het be schrijven van de verschillende rekreatieplan nen van enkel de Zeeuwse gemeenten. In Aardenburg worden plannen beraamd om het toerisme in Zeeuws-Vlaanderen te 'bevorderen. Daartoe heeft de Kommissie Streekverbetering een forumavond gehouden. In Anemuiden wil men komen tot een rekreatieplan in die Zandkreek met jachtt- haven (er zijn op d'e duur rond het Veerse Meer meer jachthavens dan jaChten kam peerterrein, zwembad en restaurant. Kosten Zonde daahbij te rekenen de kosten van de grond een slordige twee miljoen. 's Werelds allergrootste show van kam pioenen en sterren. Een adembenemende parade van kostbare ijsbal letten en dol komische clownerieën. Prijzen der plaatsen: 3.-, 4.50, I ELKE AVONDA^I flÉBBpr aanvang 20 uur. MATINEES: zaterdag 17 december en zondag 18 december. Aanvang 16 uur. AHOY KASSA'S, tel. 113280 -113281 De hal is gerieflijk verwarmd. TIJDIG PLAATSBESPREKEN (gratis) 4 DRINGEND AANBEVOLEN. 1 V 4

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3