SPORT IN ONZE GEWESTEN Uit onze omgeving Axel Ingezonden Stukken car. 90 100 100 100 brt. 31 31 31 31 h.s. 24 16 BLIJDE INTOCHT VAN SINTERKLAAS. Zaterdagmiddag arriveerde de goede Sint, die uit genodigd was door 'het S treek ce nltnim Axel, in onze gemeente. 'De goed heilig man, op zijn traditionele witte schimmel, geëscorteerd van vier zwarte knechts werd bij de spoorwegovergang aan de Nieuwendijk afgehaald, waarna hij zffich onder begeleiding van de Qhr. fanfare „Hosanna" en drumbands eerst naar het stadhuis begaf voor een officieel bezoek aan B. en W. Wnd. burgemeester A. J. M. KeSbeke toonde zich verheugd over het feit dat Axel ook dit jaar niet ver geten werd. „Hoewel onze gemeente veel te wensen heeft, zijn wij zo bescheiden om toch weinig te vragen. U bent gekomen om de 'kinderen te gedenken en daar zijn wij blij om. Als er voor de groten dan ook nog wat overschiet, zullen wij daar dankbaar gebruik van maken, al weten wij dat U veel over heeft voor brave kinderen, want die heeft Axel veel," aldus burge meester Kesbeloe. Na deze officiële begroeting volgde nog een rond rit door de Axelse straten, terwijl de talrijke kinderen dile als altijd ookj nu weer deze stoet omstuwden zich tegoed deden aan het geschonken lekkers. JEUGD-RODE KRIS-EXAMEN. Voor dit examen dat afgenomen werd door dokter K. Boor, kon het Jeugddiploma Rode Kruis B worden uitgereikt aan de navolgende candidatenCathrien Oudenaarde, Greta Noenis, Truus van Tatenihove en Jeanne Wieland. VERGADERING G.M.V. In het verenigingsgebouw van de Geref. Kerk in de Kenkdreef had vrijdagavond een vergadering plaats van het Geref. Maatschappelijk Verbond. Voorzittr K. Riemens leidde deze bijeenkomst. De spreker op deze avond was ds. R. Houwen uit Zuid- hom. Deze zeide „Wij weten allen, waar als die naars van Christus onze plaats is in het maatschap pelijk werk. En bij welke organisatie het ook is, wij hebben niets aan papieren leden,het gaat om het bewust medeleven. Wij hebben ook onze vragen op maatschappelijk gebied, maar wij roepen ieder op te gaan onder eigen banier." Na een korte pauze en het beantwoorden, van enige vragen, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze besloten. KONIJNENZIEKTE. De myxomatose, de zo gevreesde konijnenzSekte, heeft reeds in verschillende plaatsen in onze streek weer opnieuw schade veroorzaakt. Ook in onze ge meente waren enkele konijrihouders genoodzaakt hun dieren af te maken, wegens besmette hokken. i FILMVOORSTELLING CHR. BEDRIJFS GROEPEN CENTRALE. In „Het Centrum" alhier hield de Ohr. Bedrijfs groepen Centrale enkele filmvoorstellingen. Als hoofd film van de avondvoorstelling werd vertoond „Een hart klopt voor Erica". In de middaguren werd een kinderprogramma gebracht, waarin de film „Kalle in gevaar" werd gedraaid. De voorstellingen trokken een grote belangstelling. AFSCHEIDSAVOND MILITAIREN. Zoals békend werden in de Axelse contreien een 60- tal militaire krachten ingezet bij de aardappeloogst Vorige week zaterdag vertrokken deze militairen weer naar hun onderdeel en om hen een Axelse her innering mee te geven werd voor hen een gezellige avond belegd in Hotel „De Stadsherberg". De heer J. Scheele uilt Boschkapelle sprak namens 'het Landbouwschap zijn dank uit aan kapitein Went en zijn mannen voor de wijze waarop bij het aard appelen rooien was gewerkt. Hij roemde de team geest en de goede verstandhouding en samenwerking van de militairen onderling en met de landbouwers. Er was gelegenheid voor een dlansje, en er was een amateur-goochelaar, terwijl ook nog een wedstrijd werd gehouden in welsprekendheid. Onder de aanwezigen waren namens de Z.L.M., de heren Scheele, Iz. de Feijter W. Koster en H. de Regt. Het gemeentebestuur was vrtegenwoordïgd door wnd.-burgemeester KeSbeke en secretaris v. d. Bosse. Kapitein Went toonde zidh zeer tevreden over alles Wat als tegenprestatie voor zijn jongens werd gedalan. Hun plichtsgevoel ils er niet minder om, maar hij vond 'het toch prettig hier zo ongedwongen bijeen te zijn. Ook de soldaten staken hun tevredenheid niet onder stoelen of hanfcen. Zij waren, (meer dan tevreden over hun tehuis in „Bleye Haghe". Zij spraken de hoop Uit dat hun opvolgers eenzelfde behandeling zouden ondervinden. P. T. T. -PERSON EELS A VOND. Dinsdagavond werd voor de personeelsleden van de P.T.T. uiilt Axel, Koewacht, Zuiddörpe en Overslag in het postkantoor alhier een personeelsavond ge houden, waarop naast de familieleden ook enkele ge nodigden aanwezig waren. De avond werd geopend met een kort welkomstwoord door de directeur tot de Circa 50 aanwezigen, waama allereerst werd gekeken naar een kortelings opgenomen, filmpje „Een dag op het postkantoor Axel". Het verdere reel van de avond werd gevuld met de vertoning van een groot aantal prachtige dia's van een reis naar Zwitserland, door de heer De Vries, directeur van het postkantoor te Temeuzen. Op de hem eigen geestige wijze vertelde hij daarbij van zijn vele ervaringen en belevenissen. Veel waardering oogste de heer De Vries ook met zijn laatste opnamen uit Oost Zeeuwtsch-Vlaanderen. Om circa half elf kwam het einde van deze geslaagde bijeenkomst. BIJEENKOMST VAN PLATTELANDS VROUWEN. Door dé afdeling Axel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd dinsdagavond een bijeen komst gehouden in hotel „De Stadsherberg". Deze keer waren ook de heren hierbij uitgenodigd en zo kon de presidente een groot aantal aanwezigen verwelkomen. Zij begroette in het bijzonder de heer en mevrouw Van Os, die deze avond zouden ver zorgen. De heer Van Os gaf eerst een inleiding over zijn verblijf in Pakistan. Men kreeg hierdoor een indruk over het leven der bevolking in dit land, waar nog zeer grote contrasten bestaan. Na deze inleiding vertoonde de heer Van Os een Serie dia's van West-Paki.';tan, die door hem zelf ge maakt waren en welke hij op voortreffelijke wijze toelichtte. Na de pauze gaf hij een indruk van zijn bezoek aan Oost-Pakistan en In .llila, Waarvan hij eveneens prachtige dia's vertoonde. Hij vertelde de aanwezigen over die verschillende volksstammen en godsdiensten. Prachtige, rijk met edelstenen bezette bouwwerken in marmer kreeg men te zien, maar ook, als fel con trast, zeer armoedige huttten, opgetrokken uit klei. Het was een zeer interessante avond die de heer Van Os de afdeling 'bood en mevrouw Dekker-Becu dankte hem en zijn vrouw, mede nameens alle aan wezigen voor het gebodene. Haar dank werd met een hartelijk applaus bevestigd. Met een „wel thuis" voor alle aanwezigen besloot de presidente deze gezellige bijeenkomst. GEPENSIONEERDEN VERGADERDEN. In „Het Centrum" alhier kwamen de leden van de Bond van Gepensioneerden van de afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaainderen bijeen onder leiding van de voorzitter, de heer J. van Riet uit Temeuzen. De 'heer Van der Walle uit Rotterdam gaf een uiteenzetting over de vele pensioenvraagstukken in het algemeen en verstrekte tevens een duidelijk en uit voerig beeld van de stand van zaken na de totstand koming van de A.O.W. en de wet betreffende de korting op de pensioenen. ST. NICO LAAS KOMT OP BEZOEK IN DE BEJAARDEN SOCIËTEIT. Dat Sinterklaas ook de ouden van dagen niet ver geet moge blijken uit het feit dat de goed heilig man voornemens is op woensdagmiddag a.s. de bejaarden- Societei't in het Torenlokaal van de Ned. Herv. Kerk met een bezoek te vereren. Het staat wel vast dat dlilt een hoogst gezellige middag gaat worden en zeker zullen voor de brave Axelse oudjes de nodige trac- taties niet ontbreken. 3e klasse D. HONTENISSE-AXEL 3-2. Axel niet meer bij de topploegen. Onder vrij grote belangstelling is deze wedstrijd verlopen en geëindigd met een kleine zege voor de thuisclub. Hontenisse, dat volledig in het veld kwam, had haar opstelling enigszins gewijzigd en de talrijke bezoekers kregen voor de rust een vrij gelijk opgaande strijd te Zien met levendig spel. Na een, kwartier kwam Axel aan een 01 voorsprong toen Rietjes in het doelge bied de bal te pakken kreeg en deze achter doelman Bax kon plaatsen. Lang duurde de voorsprong van de oranjehemden echter niet, want zes minuten later klopte midvoor Van Kruijssen de bal van dichtbij langs dbelman de Dansdhutter 1 1Met deze stand kwam ook de rust, waarna doelman Bax van Honte- nisse werd vervangen door Gaossen. De thuisclub was na de hervatting overwegend sterker, hetgeen na een kwartier tot uiting kwam toen De Waal een doel treffend schot loste in de uiterste hoek (21). Rechtsbuiten Ko Jansen probeerde het ook eens en met een verrassend boogballetje kon hij de stand op 31 brengen. Tien minuten voor het einde pakten de oranje-witten nog wat energieker aan en wisten de achterstand te verkleinen tot 32, wat de spanning weer deed toenemen. Er kwamen nog kansen aan weerszijden maar doelpunten weirden niet meer ge maakt, zodat naar onze mening de punten bij de sterkste ploeg bleven. Axel staat door deze nederlaag nu op de vierde plaats van de ranglijst met 8 punten uit 8 wedstrijden. Meto leidt met 11 punten uit evenveel wedstrijden. Hanteniisse lijkt ons in deze klasse favoriet. De blauw- wfttten hebben thans 10 punten uit 7 wedstrijden. De ontmoeting Meto—Zeeland Sport eindigde fin een puntenverdeling (1 1). Zaterdagcompetitie 4e klasse. V.V.N.-A.Z.V.V. 3-6. Met vier reserves dh hun gelederen torkken de rood witte Axelaars zaterdag naar Klundert en daarom mag de triomf die zij daar behaalden, dubbel worden onderstreept. Weliswaar werd de reserve-doelman v. d. Broeke het eerst gepasseerd door de Brabantse midvoor, doch dit gaf niet de juiste spelbaiams weer. De Axelse reserve-midvoor had zijn antwoord klaar toen hij een voorzet van Haimellink benutte 1 1. Enkele kansen gingen aan beide zijden teloor, maar het was andermaal 'tegen de verhouding in dat de thuisclub de leiding nam 2—1). Bij dit doelpunt ge raakte v. d. Broeke geblesseerd aan zijn hand, zodat hij zijn plaats onder de lat inruimde voor Van Dron- gelen. A.Z.V.V., dat technisch beter was ging de bakens verzetten en een mooie aanval opgezet door Visser en v. d. Hout forceerde een doorbraak, die resulteerde Sin een doelpunt (22). De Axelaars drukten door en Haak benutte een aangegeven bal van Dieleman en 'hielp zijn club daardoor voor de eerste maal aan de leiding (23). Dit duurde echter slechts kort want V.V.N. forceerde een corner waaruit v. d. Ploeg de partijen weer op gelijke voet bracht (33). Het wordt eentonig, maar bij de rust stond A.Z.V.V. weer aan de leiding (34) door een doelpunt dat eveneens ont stond unit een corner. AZ.V.V. was na de hervatting heer en meester van het terrein. Onophoudelijk werd de Brabantse belaagd en toen Haak voor Axel het vijfde doelpunt liet aantekenen was het pleit beslecht. Visser onder nam nog een slo-ren en besloot deze met het halve dozijn vol te maken (36). Een alleszins verdiende overwinning voor A.Z.V.V, A.Z.V.V. staat nu derde op de ranglijst met der tien punten uit 10 wedstrij: len. Amemuiden leidt in deze klasse met 17 punten uilt 10 wedstrijden. Verdere uitdagen RiillanliaThe Gunners 01 Dinteloord—Amemuiden 1 1 SprangKrabbendijke 1 1; Zwaluwse Boys—Smerdiek 2—3. Biljarten. ZEEUWS BILJART KAMPIOEN SCHAP DERDE KLASSE LIBRE. Zondagmiddag werd in het clublokaal van de Axelse biljartclub „A.B.C.", gevestigd in café „Het Wapen van Zeeland" bij de heer R. Dieleman op de Markt alhier, een aanvang gemaakt met de eerste partijen, van het toumooi om het biljartkampioenEchap van Zeeland 3e klase libre. Alvorens dit toumooi een aanvang nam werd door de voorzitter van de organiserende club, de heer M. van der Have een woord van welklolm gericht tot de deelnemers en reserves, waarop deze het woord ver leende aan de wnd.-burgemeester van Axel de heer A. J. M. Kesbeke, die zich gaarne bereid had ver klaard dit kampioenschapstoumlooi officieel te openen. De heer Kesbeke beschouwde het als een eer, dat evenals onlangs voor de 4e klasse, thans ook voor dleze categorie een plaatselijke club door de K.N.B.B. als organisator was aangewezen. Hij zag daarin een Stimulans voor de prachtige biljartsport iln ons gewest. Evenals de voorzitter sprak hij de hoop uit voor een sportieve kamp, waarop hij nog mededeelde dat het gemeentebestuur een medaille had ui'tgeltaofü voor de best geplaatste Axelse speler in dit toumooi. De heer R. Dieleman, de Axelse nationale titel houder van vorig jaar, die bij deze partijen fungeerde als wedstrijdleider, wenste aan de woorden van belde vorige sprekers weinig meer toe te voegen en be paalde zHdh tot het geven van nog enkele technische bijzonderheden omtrent het verloop van het toumooi. De uitslagen van de zondag gespeelde parttijen waren ails volgt 1. J. Knopjes, Ovezande P. Oösitdijk, Ovezande 2. A. Basting, Middelburg G. Blom, Kwadendamme WAT EEN SINTERKLAAS. Traditie getrouw heeft St. N'icolaas zaterdag j.l. een bezoek gebracht aan onze gemeente. Als trouwe aanhangers van St. Nicolaas moeten wij eerlijk zeggen dat wij twijfelen aan de echtheid van de brave bis schop. Als men de kranten leest, dan ziet men daarin dat de Sint van Amsterdam een verwijt richt aan de Sfimt van Rotterdam en zegt dat het naar een verklede vent was. Wanneer men nu de optocht in Axel heeft gadege slagen die toch wel samengesteld was door St. Nico laas zelf De grote kindervriend. Dan miste men todh wel de R.K. Jeugddrumband „Thalia". Wij bgrijpen dit niet van St. Nicolaas. Het kan todh niet zijn, omdat „Thalia" geen muziekkorps heeft Want „Concordia" had toch ook geen muziekkorps, of zou het zijn omdat /Thalia" het R.K. meevoert in haar vaandel Wij kunnen dit toch niet geloven. Als hier een fout is gemaakt door St. Nicolaas, dan heeft hij deze inmiddels hersteld, want hij heeft de jeugddrumband uitgenodigd om op 3 december zijn in tocht luister bij te zetten te Kapelle'brug, ftetgeen door het bestuur dankbaar werd aanvaard. Hartelijk dankend voor de plaatsruimte, Enkele bewonderaars van „Thalia". Van de Stichting Streekcentrum vernamen wij' dat men daar uiteraard tegen geen enkele groepering enige bezwaren heeft. Om de Sint zo waardig mogelijk te ontvangen geeft men echter de voorkeur aan harmonie en-of fanfare en dus werden, „Concordia en „Hosanna" gevraagd, Kort voor de intocht berichtte „Concordia" niet in staat te zijn deze intocht te begeleiden, doch dat wel de drumband beschikbaar was. Dit aanbod is toen noodgedwongen zonder de harmonie geaccepteerd. Redactie. 3. B. Bos, 's-Heerenhoek M. Klaassen,, Axel 4. P. OoStdijik, Ovezande M. van der Haive, Axel 5. J. Rombaut, Axel J. Knopjes, Ovezande 6. A. Basting, Middelburg B. Bos, 's-Heerenhoek 7. G. Blom. Kwadendamme J. Knopjes, Ovezande 8. A. Basting, Middelburg P. Oostdijk, Ovezande 9. G. Blom, Kwadendamme B. Bos, s-Heerenhoek 10. J. Rombaut, Axel M. Klaassen, Axel 11. M. Klaassen, Axel M. van der Have, Axel 12. J. Rombaut, Axel M. van der Haive, Axel Uit de rangschikking blijkt dat onze stadgenoot, J. Rombaut momenteel de beste papieren heeft, dank zij de drie gewonnen partijen en het hoge gemiddelde dat deze jeugdige speler wist te behalen. Er zijn echter nog zestien partijen te spelen, zodat de strijd nog volkomen open is en wij ons nog niet aan een voorbarige conclusie durven wagen. Heden, zaterdagmiddag te 14 uur wordt het tour- nood in „Het Wapen van Zeeland" voortgezet met 'het spelen van tien. partijen, waama dan de volgende dla'g, zondag te 13 uur de laatste zes partijen zullen worden afgewerkt en de kampioen dus zondagavond bekend zal zijn. 91 23 100 23 25 100 27 10 98 27 10 100 22 23 66 22 68 21 100 21 31 80 21 100 21 28 100 28 15 54 28 96 33 100 33 18 100 16 21 50 16 83 26 23 100 26 100 37 13 78 37 De rangschikking na deze 12 partijen van zondag is als volgt gesp. gew. verl. gel. pt. car. brt. moyenne 1. J. Rombaut, Axel 3 3 0 0 6 300 75 4,— 2. B. Bos, 's-Heerenhoek 3 2 1 0 4 291 77 3,77 3. P. Oostdijk, Ovezande 3 2 1 0 4 254 86 2,95 4. A. Basting, Middelburg 3 1 1 1 3 268 80 3,35 5. M. Klaassen, Axel 3 1 2 0 2 233 65 3,58 6. J. Knopjes, Ovezande 3 1 2 0 2 255 74 3,44 7. M. van der Have, Axel 3 1 2 0 2 276 90 3,06 8. G. Blom, Kwadendamme 3 0 2 1 1 255 85 3,- VRIENDSCHAPPELIJKE BILJARTWEDSTRIJD A.B.C.-A.B.I.M. Woensdagavond speelde onze plaatselijke biljart club „A.B.C." in café „Het Wapen van Zeeland" een vriendschappelijke handlcapwedstrijd tegen de biljart- Club „A.B.I.M." uit Oudel'ande, welke club is ge vestigd ten huïize van onze oud-stadgenoot de heer J. F. de Rijke, in café „Het Centrum" te Oudelande. Bij hun bezoek, dit voorjaar, aan Oudelande had de Axelse biljartclub een nederlaag geleden, maar thans namen onze stadgenoten hiervoor op schitterende wijze revanche. De uitslagen van de partijen werden vastgesteld volgens het z.g. tien-punten-sySteem en niet mlilnder dan negen van de tien partijen werden door de Axelse biljarters in .winst omgezet wat hen een totaal puntental van 94,912 opleverde. De Oudelandse club wist slechts 66,756 punten te behalen, zodat A.B.C. met een puntental van 28,156 zegevierde. BILJARTKAMPIOENSCHAP BEKER-KADER WORDT TE HULST GESPEELD. Voor het begin december te Hulst in Restaurant De Bruijn te spelen kampibenschap beker-kader van het district Waldheren-Zuid-Bevelarid hebben zich niet minder dan vijf prominente biljarters uit Zeeuwsch- Vlaanderen geplaatst, waaronder ook onze stadgenoot de heer R. Dieleman. De spelers zullen in deze wed strijden om te zegevieren een aantal caramboles moe ten maken, dat iln verhouding staat tot hun moyenne. Een speler met een hoog gemiddelde moet dius meer caramboles maken dlan een speler met een lager ge middelde. De geplaatste spelers en het aantal carmaboles dat zij moeten maken luiden J. Rijk, Ovezande 160P. Freijzer, Hulst 300 Th. Platjouw, 'Hulst 190J. C. Westdorp, s-Heeren hoek 250F. Schelfaut, Hulst 190R. Dieleman, Axel 220 P. Verhage, Middelburg 190 en R. Lampo, Hulst 160. EEN DRUK BILJART SEIZOEN VOOR R. DIELEMAN. Onze stadgenoot, de heer R. Dieleman, nationaal kampioen 3e klasse kader 38 - 2, staat voor een buiten gewoon druk wedstrijdsei zoenHij zal deelnemen aan de voorwedsitrijden voor het nationaal kampioenschap „extra-libre", welke binnenkort in Noord-Brabant ge houden worden. Verdere speelt de heer Dieleman in de nationale voorwedstrijden 2e klasse kader, in de provinciale wedstrijden „extra-libre" en ook nog in enkele vriendschappelijke toumooien. De heer Dieleman verklaarde het niet uitgesloten te achten, dat in de toekomst een provinciaal kam pioenschap van Zeeland 2e klasse kader zal kunnen worden iingeste'ld. Momenteel spelen in deze klasse de 'heren R. Dieleman ui't Axel en P. Vermeulen uit Ovezande, doch in de 3e klasse bevinden zidh een drietal spelers, t.w. de heren F. G. Melse uit Middel burg, P. Freyser uit Hulst en Th. Platjouw uit Honte- nlisse, die uitstekende kansen hebben om naar deze klasse te promoveren.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2