LANGS DE SCHELDESTROMEN ■Til 1 ïtJ *1 De béste Spit, Spierpijn tandpasta Zeeuwse dagen in Antwerpen. Van 3 tot en met 7 juini 1961 zullen te Antwerpen Zeeuwse dagen worden gdhcu- 'den. Dan zullen in de Sint Jorisstad expo sities te zien zijn van de Zeeuwse industrie, de lend- en tuinbouw en de visserij wenken van Zeeuwse kunstenaars zullen worden ge ëxposeerd, terwijl Zeeuwse zangkoren en mu ziekgezelschappen zich zullen laten horen en Wridst ij den worden gehouden in handiboog- sdhieten en ring rij den films over de Delta werken zullen in de Antwerpse bioscopen worden vertoond. Een grote tentoonstelling zal worden in gericht In de Antwerpse feestzaal en in ver schillende etalages van de voornaamste win kels zullen de Zeeuwse producten worden tentoongesteld. Voorzitter van het comité voor Nederland is de heer ilr. C. A. L. Horstman», voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwisch-Vlaanderen, secretaris is de heer drs. E. van Beusekom, adjunct-directeur van het E.T.I. voor Zeeland te Middelburg. De opening van de Zeeuwse dagen vindt, zoals uit het bovenstaande blijkt, plaats op zaterdag 3 juni. Op deze dag zullen op de Grote Markt verschillende Zeeuwse folklo ristische manifestaties plaats vinden. i Hoog bezoek aan Zeeland. Volgende week donderdag 17 november a.s. zal de mlinister van economische zaken, drs. J. W. de Pous een bezoek aan enkele delen van Zeeland brengen. Tevens zal hij besprekingen voeren te Middelburg De brug tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Met het oog op de te houden gemeente raadsverkiezingen op Schouwen-Duiveland heeft de Statenlkuing Schouwen-Duiveland der Qhr. Historische Unie te Zierikzee een forumbijeenkomst belegd, die onder leiding stond van het lid van Ged. Staten in Zee land, de heer C. Philipse. In dit forum had onder meer zitting het Zeeuwse Tweede Kamerlid, de heer C. F. van der Peijl u(it Goes. Deze spreker hield een klemmend be toog, waarin hij het Provinciaal Bestuur van Zeeland dringend opriep te zorgen, dat de brug tussen Noord-Beveiand en Schouwen- Duiveland eerdetr gereed zou zijn dan de verbinding tussen Schouwen en Rotterdam. Alleen, zo zei hij, wanneer de bedoelde brug het eerst klaar is, zal Schouwen-Duive land voor Zeeland behouden blijven in het andere geval zal deze streek zich veel meer gaan richten op Rotterdam. De aardappelen- en bietenoogst als gevolg van de regenval. Nog ongeveer 1500 ha aardappelen konden in Zeeland niet worden gerooid vanwege de abnormale regenval. Men vraagt zidh thans af of het nog wel zin heeft, deze vruchten verder te rooien, aangezien er zoveel water rot in de aardappelen optreedt, dat het rooien niet meer lonenid moet worden geacht. Iets anders is het met de bieten. Daarvan ds nog circa 9000 ha niet gerooid. Het machi naal rooien van de bieten was gezien de zeer weke bodem praktisch ondoenlijk, terwijl er hiervoor ook geen hulpkrachten zoals mili tairen kunnen worden ingezet, omdat het bieten steken vakwerk ds. Als het eahter enige tijd droog blijft, zal het er, wat de bieten betreft, gunstiger uit zien dan bij de aardappelen. Rapport over de economische ontwikkeling van Walcheren. De vereniging van burgemeesters en secre tarissen op Walcheren heeft in samenwer king met het E.T.I. voor Zeeland een rapport samengesteld over de economische ontwikke ling van dlit gebied. Daarin zijn tevens richt lijnen gegieven voor de toekomstige ontwik keling en ontplooiing van Walcheren. De in stelling van een ontwikkelingscommissie wordt gewenst geacht. Bijbelstudie-weekeind van Chr. Geref. Jeugd. Het districtsbestuur van de Ghr. Geref. Jeugdverenigingen in Zeeland heeft in de Jeugdherberg te Vlissingen een weekeind be legd, waarin een bijbelstudie werd gehouden met alls thema De tabernukeldienst in het Oude Testament. Aan deze studiedagen werd door een 70-tal jongeren deelgenomen. De inleidingen, gehouden door de heren J. Floor en M. de Boer, beiden uit Apeldoorn, wer den afgewisseld met boekbespreking, zang, spel en declamatie. Zeeuwse koren voor de radio. Op vrijdag 2 december a.s. zal door de A.V.R.O. worden uitgezonden een opname van het Zeeuwse Meisjeskoor onder leiding van de dirigent Ab Lichtendahl. Dit koor bestaat uit 20 meisjes die alle de gemeente lijke opleiding tot kleuterleidster te Middel burg volgen. Ook is een opname gemaakt van het R.K. Hulster Gemengd Koor onder leiding van Jo Ivens. Wanneer deze uitzending zal plaats vinden is nog niet bekend. Zeeuwse studenten vieren lustrum te Middelburg. De vereniging vrn Zeeuwse studenten te Leiden gaat 'haar 29e lustrum vieren op 2 en 3 december a.s. te Middelburg. Tijdens deze feestelijkheden zal aan de Commissaris der Koningin, jlhr. mir. A. F. C. de Casembroot, een nieuwe voorzittershamer voor de ver gaderingen der Provinciale Staten worden aangeboden. De lustrumviering zal worden besloten met een oesterdiner. Vogeltentoonstelling te Hulst. De vogelvereniging „Vogelvreugd'' te Hulst zal op 25, 26 en 27 november a.s. in het Groot Patronaat een intrenatianale vogel- tentoonstelling organiseren. Verwacht wordt dat het aantal inschrijvingen nog groter zal zijn dan het vorige jaar. De Zandstraat staat in het water. Iedere Axelaar weet de Zandstraat liggen de weg tussen Driekwart en Philippine. De bewoners daar belhoren tot de bevolking van Sas van Gent. Dit vinden zij helemaal niet erg. Wat zij echter heel erg vinden, is de wateroverlast, die zij als gevolg van de ab normale regenval hebben in hun tuintjes en kelders. Bij een bakker verzakte als gevolg van het overtollige water een vloer, waar door de oven scheurde. Bij anderen liepen de kelders vol, waardoor de slacht door de kel ders dreef. Wolphaartsdijk heeft grootse plannen. Wij hebben reeds meer de stelling ver kondigd, dat vele gemeenten er naar streven, een recreatie-centrum te worden. Ook Wol- phaartsdij'k schaart zidh in deze rijen. Nu moet gezegd worden, dat zich voor deze ge meente perspectieven openen in verband met het ontstaan van het Veerse Meer. De Ned. Heide Mij. heeft plannen ontworpen voor de aanleg van een zwembad, een kampeer terrein, speelweide, parkeerterrein en bunga lows. De iituvoering van deze plannen vraagt een investering van maar liefst 2 miljoen. Het is echter onderverdeeld in drie stadia, waarvan 'het eerste binnen vijif jaar ver wezenlijkt zal moeten worden. De kosten daarvan belopen 800.000, Kamerleden brachten bezoek aan Hulst en St. Jansteen. Een aantal leden uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal, behorende tot de vaste aammissie voor binnenlandse zaken, heeft een bezoek gebracht aan de gemeenten Huilist en St. Jansteen in verband met het ingedien de wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van Hulst en omliggende gemeenten. De veertarieven voor de Westerschelde. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben ihet statenlid, ir. C. A. L. Horstmann op diens vragen geantwoord, dat zij steeds een zo goed mogelijke verbinding over de Wester schelde van het grootste belang voor de provincie hebben geacht. De minister van ver keer en waterstaat is vooralsnog niet bereid aan al'le geuite wensen tegiemoet te komen. De onderhandelingen met de minister zijn echter nog niet afgesloten, zo zeggen zij. en niet duurder dan andere De keuring van levensmiddelen in ons land. Door de betreurenswaardige margarine- kwestie van enkele weken geleden is de levensmiddelenwetgeving en -keuring in ons land weer eens volop in de publieke belang- steling gekomen. In vele toonaarden is er over geschreven, maar voornamelijk in een mineurstemming. Veelal rijzen vragen als „Wat hebben we aan een keuringsdienst, die alleen achteraf kan keuren en „Waarom mogen ze in ons land maar van alles in het voedsel stoppen waarbij men ook de op merking kan horen, dat onze Warenwet ver ouderd is. Alvorens op deze vragen in te gaan eerst iets over de levensmiddelenkeuring in Neder land. Deze is grotendeels geregeld in de Boterwet, de Vleeskeuringswet en Waren wet. Zij is opgedragen aan resp. de Rijks- zuivedinspecteurs, de ambtenaren van de Vleeskeuringsdienst en die van de Keurings dienst voor Waren. Door de vleeskeurmeesters wordt al het vlees voor en na de slacht gekeurd. Door de keurmeesters van de keuringsdiensten voor waren worden monsters van waren ge nomen tijdens de winning van het prodet (b.v. bij melk), tijdens de bereiding, de be waring en de verkoop van waren. Er wordt tevens op gelet of men daarbij hygiënisch te werk gaat. Omdat de keuringsdienst haar zorgen over alle eet- en drinkwaren uitstrekt, is het niet mogelijk om al deze waren te keuren vóór zij in de handel worden gebracht. Om dat te verwezenlijken zou in iedere levensmidde- lenfabniek, in iedere bakkerij, op iedere boer derij en tuinderij en op iedere markt steeds een keurmeester aanwezig moeten zijn. Dit is onuitvoerbaar. In de practijk is trouwens gebleken, dat het niet nodig is. De weten schap, dat eet- en drinkwaren op ieder mo ment gekeurd kunnen worden door een on verwacht opduikende keurmeester heeft er toe geleid, dat vervalsingen van levensmid delen en vergiftigingen door besmet voedsel in ons land tot hoge uitzonderingen behoren. Iedere Nederlander mag aannemen, dat het brood, dat hij koopt, het juiste gewicht heeft, dat de specerijen niet met zand worden ge mengd en dat er in de worst een voldoende hoeveelheid vlees wordt verwerkt. Dit zijn nog maar enkele voorbeelden. Kwamen vóór de landelijke keuring herhaaldelijk typhus- epidemieën voor door het gebruik van be smette melk of besmet ijs of van voedsel, dat met besimet water was behandeld, nu 'behoren dergelijke gevallen vrijwel tot het verleden. Dat het apparaat van de keuringsdiensten een algemene verbetering in de levensmidde lenbereiding teweeg gebracht heeft, blijkt wel uit het feit, dat het aantal bekeuringen de laatste jaren gering is. Hoe langer hoe meer kan de taak van de keurmeester advi serend in plaats van politioneel worden. Hierbij willen wij nog vermelden dat niet al leen eet- en drinkwaren worden onderzocht, maar ook gebruiksartikelen zoals pannen, verpakkingsmaterialen en kinderspeelgoed. Hoe is het met de toevoegingen van vreemde stoffen 1 De keuringsdienstamlbtenaren moeten de waren onderzoeken teneinde vast te stellen of deze voldoen aan de eisen, die krachtens de levensmiddelenwetten zijn gesteld. Vroe ger was de bereiding van levensmiddelen veel eenvoudiger dan nu. De laatste tien tallen jaren is, mede door de ontwikkeling van de chemische industrie, bet toevoegen vanvreemde bestanddelen aan levensmiddelen sterk toegenomen. De noodzaak om levens middelen langer houdbaar te maken bAf. door de grotere afstanden, die bij transport worden afgelegd en niet in het minst de vraag van het publiek naar mooi gekleurde en gemakkelijk klaar te maken producten, hebben hiertoe geleid. Zolang men niet kon vermoeden, dat er onder die toevoegingen schadelijke stoffen zouden kunnen voorko men, was er geen reden ze aan banden te leggen. Uit ervaring ds echter komen vast te staan, dat er wèl schadelijke stoffen bij waren. Men weet, dat niet alles wat „natuur lijk" is, ongevaarlijk is en dat niet alles wat kunstmatig bereid is, persé schadelijke ge volgen zal hebben. In onze wetgeving houdt men hiermee rekening juist op het gebied van de toe voegingen worden steeds wijzigingen aan gebracht. Het is werkelijk niet zo, dat een bereider van levensmiddelen aan zijn pro ducten van alles en nog wat mag toevoegen. Aan melk b.v. mogen geen vreemde bestand delen worden toegevoegd, met uitzondering van vitamines. Roggebrood, een product dat spoedig besdbimelt, mag wel kunstmatig ge conserveerd worden, maar slechts met be paalde, met name genoemde conserveer middelen en dan nog in een vastgestelde concentratie. Ditzelfde geldt voor diverse andere levensmidelen. Er zijn levensmiddelen die bijgekleurd mogen worden, maar niet met iedere willekeurige kleurstof. Slechts een gering aantal kleurstoffen is toegestaan voor verbruik in eet- en dirinlkiwaren. Dat een fa brikant levensmiddelen kleurt, behoeft men hem trouwens niet aan te rekenen. De huis vrouw, die haar peertjes stooft met pere- rood, doet precies hetzelfde. Middelen ter bestrijding van insecten, schimmels e.d. mogen in land- en tuinbouw worden toegepast, maar onder bepaalde voorwaarden. Het gebruik van hormoon- preparaten in de kippenfokkerij is onlangs verboden. Het bedrijfsleven is dus in vele opzichten al aan banden gelegd. Maar dat desondanks niet altijd ongelukken kunnen VERONTREINIGING VAN STRATEN. Het heeft de aandacht van het college van burgemeester en wethouders de laatste tijd bijzonder getrokken dat de straten in de kom der gemeente, vooral in de omgeving van de friteszaken op ergerlijke wijze ver ontreinigd worden door het wegwerpen of achteloos laten vallen van patate-friteszakjes en dergelijke. Bananenschillen zijn bovendien nog gevaarlijk ook. Voorts is het ook erger lijk dat eigenaars van honden toelaten dat ideze dieren hun uitwerpselen op trottoirs deponeren. Deze verontreiniging is in hoge mate ont sierend en maakt zowel op vele inwoners als op bezoekers van de gemeente een onpret tige indruk. Deze opzettelijke of achteloze verontreini ging is ook niet noodzakelijk, wanneer ieder zidh enige moeite getroost om zulks te voor komen. In één nacht Uw handen gaaf en zacht Enige tijd geleden zijn van gemeentewege hier en daar enige afvalbakken geplaatst of opgehangen, waarin friteszakjes, fruittesten en ander papierafval kon worden gedepo neerd. Binnenkort zal het aantal bakken nog worden uitgebreid, vooral in de ogeving van frituurzaken, opdat verontreiniging zoveel mogelijk kan worden voorkomen of beperkt. Deze maatregel zal echter alleen succes kunnen hebben wlanneer het publiek mede werking verleent en afvalstoffen metterdaad in die bakken deponeert. Dit artikeltje heeft tot doel de medewer king van alle inwoners en bezoekers der ge meente in te roepen. De ouders worden verzocht hun kinderen hierop te wijzen en er bij hen op aan te dringen dat zij afvalstoffen, zoals frites zakjes e.d., in de bakken deponeren en niet langer meer zomaar op straat laten vallen. Houders van honden worden verzocht ook meer te zorgen, dat de faecaliën van hun honden niet op de trottoirs terecht komen. In de politieverordening komt een bepaling voor dat het verboden is afval, resten van etenswaren, bussen, papier en andere voor werpen of stoffen te werpen of achter te laten op of aan wegen (straten). Aan de rijkspolitie is verzocht strenger toe te zien op overtreding van dat verbod. Er dient derhalve tekening gehouden te worden met de mogelijkheid dat 'bij overtreding een proces-verbaal zal worden opgemaakt. Wanneer iedereen zoveel als in zijn ver mogen ligt wil medewerken om de gemeente zo min mogelijk te verontreinigen, kunnen in de naaste toekomst de straten een netter aanzien krijgen en het zal elke weldenkende burger tot voldoening stemmen, dat er geen klachten over het verontreinigen van de ge meente meer voorkomen. Houdt Uw gemeente zo zuiver mogelijk worden voorkomen is onlangs gebleken. Het voorval met de margarine zal er zeker toe bijdragen dat zo mogelijk verdere regelingen in versneld tempo tot stand komen. De moeilijkheid hierbij is, dat het soms heel lastig, of zelfs onmogelijk is, om vast te stCllen of een bepaalde stof onschadelijk is en al of niet toegelaten mag worden. De vraag rijst ook of het nodig is om in prin cipe zo min mogelijk toevoegingen toe te staan. Of kan men volstaan met uitdrukke lijk enkele minder gewenste stoffen te ver bieden In onze wetgeving werd tot nu toe van beide systemen gebruik gemaakt. De op vatting is thans echter wel dat men moet komen tot een lijst van stoffen die in levens middelen mogen worden gebruikt, onder uit sluiting van alle andere hulpstoffen. Hierbij zal getracht moeten worden zoveel mogelijk in overeenstemming te zijn met regelingen die in dit opzicht reeds in andere landen be staan. Wil een fabrikant een nieuw product bij de bereiding van levensmiddelen gebrui ken, dan zal hij moeten aantonen, dat dit product voor de gezondheid van de mens niet schadelijk is. Deze eis aan de fabrikant te stellen, lijkt alleszins redelijk en deze regeling zal tengevolge hebben, dat veel on nodige toevoegingen van vreemde stoffen kunnen worden voorkomen. i J i en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3