ZWITSAL st MOEDER WORDEN... T Opkomende pijn Mamea-Gelei I t Sanapirm Cf Uit onze omgeving Axel GEMEENTERAADSVERGADERING Charme voor Uw handen Burgerlijke Stand Axel BABYSET DE LUXE <4 Leg uw 7 Predikbeurten o< va: Rh OU De Op donderdag 10 novembr a.s. om 7 uur komit ten gemeentehuize de gemeenteraad van Axel in vergade ring bijeen ter behandeling van de volgende agenda 1. Opening 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4*. Voorstel tot voorzien in enige vakatures In de Commissie tot wering van sdhoalverzulm. 5. Voorstel tot het benoemen van 2 leden van het 1 Burgerlijk Armbestuur. 6. Voorstel inzake het benoemen van een provi sioneel bewindvoerder. 7. Voorstel tot het nemen vam een principe-besluit inzake de bouw van een alula op de algemene begraafplaats. 8. Voorstel tot het vaststellen van de 6e wijziging van de „Salaris- en loonVerordening 1959". 9. Voorstel tot het vaststellen van een wijziging van het huishoudelijk reglement voor de com missie van toezicht op het gemeentelijk woning bedrijf. 10. Voorstel tot het vaststellen van een wijziging van de „Verordening regelende de samenstelling en de taak van de gascommissie der gemeente Axel". 11. Voorstel tot heit vaststellen van het rekening- courant-crediet bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten voor 1961. 12. Voorstel tot overname van een' perceeltje gpond van de Z.V.T.M. 13. Voorstel tot het verkopen van enige percelen bouwgrond. 14. Voorstel tot kopen van het pand Oudewijk 37. 15. Aanbieding van de gemeenterekeming en de be- drijfsrekeningen over 1959. 16. Voorstel tot voorzien in een vacature van de Woonniimteoommissïe. 17. Voorstel tot verhoging van het gemeentelijk sub sidie over 1960 aan de Stichting Bad- en Zwem inrichting te Axel. 18. Voorstel tot het vaststellen van de 11e wijziging van de gemeentebegroting voor 1960. 19. Voorstel tot het kopen van de woningen Spui N 100 t.e.m. N 104 in verband met een sanering aldaar. 20. Voorstel tot verlenging van de rekening-courant overeenkomst met de Coöp. Boerenleenbank „Temeuzeni". 21. Voorstel tot het bouwen van een werkplaats c.a. ten behoeve van het gemeentelijk gasbedrijf te Temeuzen. 22. Voorstel tot het aanleggen van een verbindings weg Walstraat-Evertsenstraat. 23. Voorstellen inzake het door die commissie ad hoe op 16 september 1960 uitgebrachte eindrapport. 24. Rondvraag. 25. Sluiting. Mededelingen. B. en W. dellen in antw(ooid op de in de raadsver gadering van 27 september 1960 gestelde vragen en opmerkingen, het volgende mede Opmerking van de heer Oggel over de financiële gevolgen, verbonden aan de overname van de 48 woningwetwoningen iln de Julianastraat. De overname van deze woningen kost de gemeente niet meer dan anders aan de v.in. Woningbouwver eniging door de gemeente verschuldigd was, n.l. 25% van het exploitatie-tekort. Bij Stijging der huren daalt de gemeentelijke bijdrage. Het exploitatie-verlies Wordt niet over al'le woningwetwoningen uitgesmeerd, doch blijft dnlkken op deze 48 woningen, die over een af zonderlijk complex in het Woningbedrijf geadmini streerd blijven. Opmerking van de heer C. van Bendegem over de brandgangen in plan Zuid. Gezien de ervaringen elders zijn B. en W. van oor deel dat het aanbeveling verdient de brandgangen in eigdöm bij de gemeente te houden. Het college is edhter tot de conclusie gekomen, dat het wenselijk is deze brandgangen na verloop van tijd te verharden. Hierbij zal o.a. gebruik wórden gemaakt van de tegels, afkomstig uit de Julianastraat. die binnen af zienbare tijd toe is aan een gedeeltelijke reconstructie. Vraag van de heer L. Hamelink over het gedeelte lijk aanleggen van de Marijkestraat en de Bemhard- straat. Dit werd is opgedragen, c.q. uitbesteed (derhalve niet aanbesteed, noch gegund) aan J. P. Sanderse, aannemer te Axel, voor een bedrag van 3575,ex clusief de stenen. Het betreft hier een oppervlakte van Sta totaal 1080 m.2. Het werk kon in verband met de regenval geen uitstel lijden, omdat het heien ten be hoeve van de woningwetwoningen niet kon plaats vinden dbor het ontbreken van een verharde toevoer- weg Er is slechts aan één aantaemer prijsopgaaf ge vraagd, dit om vertraging te voorkomen en om hogere kosten te vermijden. Aangezien de prijs zeer billijk was, is terstond voor dit werk opdracht gegeven. Vraag van de heer C. van Bendegem over de toe stand bij het aardappelmagazijn van de heer A. M. die Feijter aan de Nlieuwendifk te Axel. De proef met geluidwerend materiaal is geen succes geweest. Het geluid werd wel doffer, doch het volume onderging geen wijziging. B. en W. hebben zich gewend tot de Arbeidsin spectie te Breda en de Teahnische Physische Dienst T.N.O. en TjH. te Delft met het verzoek terzake van advies te willen dienen. Er is mededeling ontvangen dlat metingen, ter plaatse nodig zijn om te bepalen hieveel geluidsreductie vereist is. Pas daarna kunnen geluiddempende inrichtingen wórden ontworpen. Het college hoopt binnen afzienbare tijd een beslïsSing te kunnen nemen over deze zaak. Overige mededelingen door B. en W. De heer A. J. Schieman is 'benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. School alhier, gedurende hielt tijdvak 1 oktober31 december 1960. Van de fa. B. Eijsbouts te Asten is bericht ont vangen, dat de verlichting van de torenklok van het gemeentehuis niet eerder aangebracht kan worden dan in februari of maart 1961. Aan de heer C. J. van den Broeke is eervol ontslag verleend als brandwacht 2e klasse bij de vrij willige brandweer. In zijn plaats is in dezelfde rang benoemd de heer C. H. van Tatenhove. In verband met de ziekte van mej. S. A. die Putter is mej. F. E. Wieland sediert 21 juli 1960 aan gesteld als typiste ter secrétraie. Aangezien mej. De Putter nog niet hersteld is, is in deze toestand nog geen verandering gekomen. Het zal echter ook na de terugkeer van mej. De Putter aanbeveling verdienen het arbeidscontract met mej. Wieland te bestendigen. Dit in verband met het feit dat een ambtenaar ter secretarie in 1961 de pensioengerechtigde leeftijd zal bereiken. Van het bestuur van de L.T.S. te Axel is toe stemming verkregen om het terrein aan de Buitenweg, nabij de Ford-garage en het noodgebouw van de L.T.S. voorlopig in te richten als voetbalveld voor de jeugd. Nadat dit terreita hiervoor geschikt gemaakt is zal het ter beschikking van de jeugd worden ge steld. Het voetballen op het veld naast het grote voetbalterrein a|an de Buitenweg zal dan niet meer zijn toegestaan. B. en W. hopen dat hiermede die klachten tot het verleden zullen behoren. In de raadsvergadering van 24 juni 1958 vestigdie de heer W. de Feijter de aandacht op het urinoir achter dé garage in de Oranjestraat. Dit urinoir is 'toen direct afgebroken, omdat het onderhavige bouw sel de omgeving zeer ontsierde. Thans kan wórden medegedeeld dat het college voornemens is ter plaatse een nieuw urinoir te laten bouwen, voorzien van een verlichting. De heer H. A. Koekkoek, leerlimg-straaümaker, is bevorderd tot 'hulp-straaümaker met ingang van 1 ok tober 1960. Aangaande de verbetering van dë verlichting aan de Nieuwendijk kan Wórden medegedeeld dat binnen kort 7 lichtmasten zullen wjonden geplaatst aan de rechterzijde van deze straat, gerekend vanaf Axel. Ook de oversteekplaats voor wielrijders zal zo spoedig mogelijk van een verlichting met 4 masten worden voorzien. Het plaatsen van de overige 7 masten aan de linkerzijde van de Nieuwenldijk moet wachten op de reconstructie van deze weg. Destijds stelde de raad zich garant voor 50% van het tekort voortvloeiende uit het optreden van de MarinierSkapel enz. bij die Taptoe Axel. Dezer dagen is de afrekening ontvangen van de Stichting Streekcentrum Axel. Hieruit blijkt dat de door de gemeente gedeclareerde kosten ten volle kunnen wor den betaald, zodat uit de garantiestelling geen lasten voor de gemeente ijn voortgevloeid. z Aan de heer J. Deleman, kassier dezer gemeente is met ingang van 1 december 1960 een extra perio dieke verhoging toegekend, in verband met de wijze waarop hij zijn taak vrvul't. Ged. Staten hebben bij hun besluit van 11 oktober 1960, no. 3699-112, 2e afld., voor de toepassing van de Wegenverkeerswet en de Wegeniwet de begrenzing van de bebouwde kommen in de gemeente Axel op nieuw vastgesteld. De daarbij behorende tekening is ter kennisneming bij de stukken gevoegd. B. en W. hebben zoals bekenld een verzoek in gediend bij het Staatsgasbedrijf om te komen tot ver laging van het CO-gehalte van het gas, zulks ter op heffing van het verstukklngsg evaair. Van het Staats gasbedrijf is bericht ontvangen, dat dit geregeld dient te worden in onderling overleg tussen het gasbedrijf, de gasfabrifcaot en het Staatsgasbedrijf. Het Staats gasbedrijf stelt zich voor het overleg te openen, nadat het Hoofdbestuur van de Vereniging van Exploitan ten Gasbedrijven zijn goedkeuring heeft gehecht aan een rapport terzake, van de Commissie Kwaliteits eisen Gas. Door B. en W. is aan de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Temeuzen Verzocht aandacht te schenken aan het fluorideren van drinkwater. Inmiddels is van voornoemde N.V. de mededeling ontvangen, dat onlangs een rapport is ver schenen. Aan de hand van dit rapport zullen de ver schillende facetten van het onderhavige vraagstuk moeten worden bezien. Het bestuur van de Vereni ging van Exploitanten van Waterleiding bedrijven in Nederland heeft zijn leden dan ook geadviseerd om in het huidige stadium van ontwikkeling vooralsnog geen maatregelen te nemen om te komen tot de fluoridering van het drinkwater. De eerstvolgende raadsvergadering zal gehouden wórden op dinsdag 13 december a.s., in welke ver gadering de gemeentebegroting en de bedrijfsbeg ro tingen voor 1961 zullen worden aangeboden. DE KRAMENMARKT BLIJFT IN DE NOORDSTRAAT. Van de Stichting Streekcentrum Axel is bericht ontvangen met het verzoek de wekelijkse kramenmarkt naar een andere plaats in de gemeente over te brengen. Men suggereerde daarbij twee oplossingen, n.l. de marktkramen te plaatsen vanaf de hoek bij de firma Deij, door het korte stuk Noordstraat en verder op de straat naar het Szydl|owski-plein tot aan de U.L.O.-school en de Landbouwbuisfaouldschool óf de kramen te plaatsen op de Markt, eventueel uitlopend in de richting van meergenoemd plein. Het college heeft deze zaak eerst besproken met de Stichting en daarna met een lid van het hoofdbestuur van de Cen trale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivier- handel. Vervolgens is er een „rondetafelconferentie" gehouden» waaraan is deelgenomen door vertegen- woorigers van de Stichting, een deputatie van de markthandelaren en het college van B. en W. Daarbij zijn cijfers overgelegd van een dbor de Stichting en de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel gehouden enquete ander de winke liers in de Noordstraat. Gelet op de uitslag van deze enquetes en in aanmerking nemende, dat de Markt te klein is voor een kramenmarkt, terwijl die eers£a door de Slichting aan de hand ged'ane oplossing voor de markthandelaren niet of althans veel minder ge schikt is, heeft het college besloten de kramenmarkt in de Noordstraat te handhaven. Tevens hebben B. en W. besloten een z.g. Marktverordening in het leven te roepen, die voorziet in een Marktcommissie waarin alle partijen vertegenwoordigd zullen zijn. Deze com missie zal het college adviseren over alle zaken, die op de kramenmarkt 'betrekking hebben. De eerste taak van deze commissie zal zijn de plaatsing van de kramen opnieuw te bezien. kou of griep, blust Usnel uit met de i veelzijdig samengestelde I MIJNHAROT Koker 50 tabl. 90 ct. - 25 tabl. 60 ct. VOORSTELLING VAN „DE SPEELKAMER- GAAT NIET DOOR. Op dinsdag 8 november kan de aangekondigde voorstelling door „De Speelkamer", ander auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit geen doorgang vinden. In plaats hiervan zal het Amster damse Timgel-Tangel" Cabaret op maandag 9 januari te Axel optreden met haar programma „Hausse hausse Hoera". CHRISTELIJKE BESTURENBOND HIELD CULTURELE AVOND. Deze week is de jaarlijkse culturele avond van de Chr. Besturenbond gehouden. De voorzitter de heer J. van de Velde opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. „Wij hbben gedacht deze avond eens iets anlders te moeten dben", aldus de voorzitter. Kennelijk leefde die veronderstelling alleen in ;het bestuur, want de zaal van „Het Centrum" die bij vorige gelegenheden de belangstellenden nauwelijks kon bevatten, was thans slechts voor de helft gevuld. Hierna werd het woord' gegeven aan de heer R. Wensen, hoofdbestuurslid van het C.N.V. die een propagandistische causerie 'hield over het onderwerp „Brood en Buurman". Na dliit officiële gedeelte van de vergadering kwam de beurt aan het Cabaretgezelschap Nelly en Dick Rector, waarvan alleen Dick Rector iets behoorlijks presteerde. Dze conferencier kweet zich aardig van zijn taak. Het geheel werd afgewisseld met zang door Nelly Rector en accordeonspel door Dek Ferrano. Van deze beiden valt te zeggen dat het beslist geen ras-antisten zijn en het ook nooit zullen worden. Vele amateurs zullen met gemak verbeteren wat zij voor het Voet licht brachten. Al met al moeten wij helaas constateren dat de Chr. Besturenbond kan terugzien op een avond die heel wat minder geslaagd is dan de voorgaande jaren. AXELAAR WINT T.V.-TOESTEL. Wat zou U er van denken als U op een avond 1265, werden toegestopt? Het zou ongetwijfeld een zeer aangename gewaarwording zijn. Dat was het ook voor de familie B. Blok» wonende aan de Kanaalkade 82 te Axel, waarvoor deze vervroegde St. Nicolaas-surprise zeker een „heerlijk avondje" be tekende. D heer Blok was deeltaemer aan de Olympiade- prijsvraag, uitgeschreven door Aristona, waarbij moest worden vermeld, de plaats welke een Nederlander of een Nederlands team tijdens de Olympische Spelen zou innemen, voor vijf verschillende takken van sport. Er werden tien Aristona televisie-toestellen beschik- baar gesteld, of het t.v,-txxute! van de winnaar werd vergoed, mits dit binnen een bepaalde tijd was aan geschaft. Dit laatste was nu het geval bij de heer Blok en 'hij kreeg van zijn t.v.-handlaar Van Gadsand alhier de volle waarde terug vergoed van zijn onlangs aan gekochte t.v.-toestel. zijnde een bedrag van 1265, De 'heer Blok is de enige winnaar in Zeeland. Geen enkele deelnemer kon de juiste uitslag vermelden, doch de Axelse deelnemer behaalde de beste prestatie. CHRIST. FANFARE „HOSANNA" Evenals voorafgaande jaren heeft ook nu weer „Hosanna' een cursus georganiseerd, om nieuwe leden in de gelegenheid te stellen, zich in de muziek te bekwamen. Op woensdag 9 november a.s. 's avonds om 7 uur zal: er in het repetitielokaal zondagsschoolgebouw, Julianastraat) gelegenheid zijta om zich Voor de nieuwe leerlingencursus op te geven. Tube 95 ct TOTO-WINNAARS IN AXEL. Twee deelnemers aan de K.N.V.B.-toto, ingeschre ven bij de V.V. Axel hebben zich gemeld als prijs winnaar met 9 punten. Dit betekent dat zij delen in de 2e prijs. Laatstleden zoodag werden vijf wed strijden, die voorkwamen op het toto-formulier afge last en zo kwam het dat voor de eerste prijs tifen punten reedis genoeg was. Verscheidene deelnemers Visten juist achter het net door acht wedstrijden goed 'te raden. Wegens de afgelaste wedstrijden werd echter geen derde prijs toegekend. AANWINSTEN CHRISTELIJKE OPENBARE BIBLIOTHEEK De christelijke openjbare bibliotheek is me|t de volgende werken verrijkt R. Husen Geschiedenis der Hervorming in de 15e, 16e en 17e eeuw F. de Graaf Een zee vol geheimen; N. Baas Marskraemr valn het Evangelie I. Brody De Windsors H. E. van Gelder Glas en ceramiek H. de VosInleiding tot de wijsbegeerte, algemeen repertorium, 3 delen W. PaapDe symphonie F. A. NolleGebedsgenezing en masseK. Wertaer Inrichting en onderhoud van kamer-aquariaD. Hawarth De slede-patrouilleTafeltennis G. G Jung De werel der ziel, en Ontworsteld land C. J. Ooms-VinckersDe vlam die niet verteertRita WagenaarVlucht naar de zonBettv van der Plaats Jij bent het, ElseR. van Aerde Passie H. J. van Nynatten-DoffegnliesClaartje vaders dochter; O. J. de Landell De kantelen kantelen; O. Steggerda -Blijf hier, dokter Rider L. M. Uris ExodusE. Hunter Duisternis daalt over China. Jeugdboeken J. PreventBdm, het ezeltje G. H. van MarenBikkel zegeviertM. A. M. Renes- Bolingh Het geheim van de gouden sleutelW. ter HorstJaap, het schaapO. PreusslerDe kleine waterman Capt. Marry atDe kinderen van het Nieuwe Woud W. van der Gaag Aarde....tot ZiensM. van GoereEen jaar bij de vissers Hélène Nol'thendusZwerftochten door het rijk der muziek Lende Schenk Schuitje varen, theetje drinken; T. Dcker Wandelen S. van der Werf en S. H. Woudsma Wat het hunebed vertelde, 2 delen Selma LagerlöfNiels Holgersscms wonderbare reis H. Paatz Avtonturen van Professor Krimpgraag. Gedurende de maand oktober I960. Huwelijks-aangiften. 3. Marinus Goedhart (van Rotterdam), 28 j. en Clara Verplanke, 22 j. 12. David Martinus Deleman, 24 j. en Elisabth Jacomlina Hollebefc, 23 j. 20. Robert Louis Claeys (van Dendermande), 30 j. en Iréne Cornelia Louisa Herrebout, 19 j. 22. Andries Abraham van Drongelen, 25 j. en Maatje Catharina Maria Audemaerd, 19 j. Gehuwd. 6. Karl Willi Hans Haus, 23 j. en Francina Levina Witte, 18 j. 11. Adriaan Hermanus Johannes Scheele (van Temeuzen), 23 j. en Anitje Tanneke den Hamer, 23 j. 14. Jan Jasper Heijnsdijk (van Eindhoven), 26 j. en Cornelia Adriana Mieras, 23 j. 27. David Martinus Deleman, 24 j. en Elisabeth Jaco- mina Hollebek, 23 j. 27. Martaus Goedhart (van Rotterdam), 28 j. en Clara Verplanke, 22 j. Geboren. 7. Christiaan Dirk, z. van Dirk Draaijer en Geertrulida Johanna Beemsterboer Beatrixstraat 2). 20. Anita, d. van Jacobus Jansen en Janna Maria Meeusen (Olivier- straat 9). 20. Leendert Francois, z. van Frah- ?ois Albert van Dam en Franaisca Anna de Munter ((Oudieweg 86). 31. Elisabeth, d. van Arie van der Schoor en Cornelia Johanna Knieriem Wilhelminastraat 21). Overleden. 5. Pieter Jacobus Boogaert, 84 j„ echtg. van Pietennella Cornelia Geluk. 10. Frandscus Cortvriendt, 72 j„ echtg. van Marlila Ludovdaa Clemenda Gomelia Sarazijn. 25. Gilles Zegers, 80 j„ ongehuwde zoon van Gilles Zegers en Engeltje Bakker." Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een AXELAAR VERONGELUKT BIJ KNOKKE. Door nog onbekende oorzaak is in de nacht vata zaterdag op zondag een personenauto, bestuurd door die heer P. de Feijter udit Axel in botsing gekomen met een personenauto bestuurd door een tandarts uit Knokke. Het ongeluk gebeurde nabij de R.K. Kerk te Knokke. De 26-jarige bestuurder P. de Feijter van Schapenbout is hierbij om het leven gekomen. De drie andere in zittenden van de auto, de heren K. S. uit de Sluis- polder te Temeuzen, P. J. uit de Lovenpolder te Hoek en P. de B. eveneens uit Hoek werden met lichte verwondingen in de kliniek van O. L. Vrouwe ter Duinen te Knokke opgenomen. De tandarts, dïe even eens verwondingen had opgelopen werd ook naar dez kliniek overgebracht. De auto, eigendom van de heer J. Uit Hoek werd totaal vernield. 'li AXELSE DOUANE BOEKT SUCCES. Douane-ambtenaren van de velddïenstpost Axel Zijn er in geslaagd nabij Driekwart een Nederlandse smokkelauto in beslag te nemen. De lading van de personenauto bestond u'it 150 kg roomboter. De auto werd bestuurd door de heer R. L. de W. uit Ter- neuzen, die in Axel werd ingesloten. Voertuig en lading werden verbeurd verklaard. I LOTERIJ „CONCORDIA" Ten bate van het insrumentenfonds van de harmonie „Goncord'ia" wordt weer een attralotieve verloting georganiseerd. De drumband, die onlangs werd op gericht, zal mede van de Opbrengst kunnen profiteren. Terwijl de drumband door de verschillende wijken van de stad zal marcheren, zullen de Axelaars voor de loterij worden geanimeerd. AXELS SUCCES OP INTERNATIONALE HONDENTENTOONSTELLING. Op de internationale honden'tentoonstelling die op 30 oktober te Rotterdam werd gehouden behaalde onze stadgenoot de heer J. A. Schiltman een kampioensprijs met zijn Samojeed-teef „Fireside's Maruschka". ZONDAG 6 NOVEMBER I960. Ned. Herv. Kerk. 10 utir Ds. P. J. Pennings, (Bed. H. Doop). 2.30 uur Ds. R. Timmiers, van Hulst. Geref. Kerk (Kerkdreef.), 10 uur en 2.30 uur Dt. A. Kuiper. Gere,1. Kerk Pironstraat10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst ZONDAGSDIENST ARTSEN. 5 6 novemberDokter K. Boor. he vo eri Kc Wie sla zie Sta va; te Ze slo vai eer vcx OVf reg U 1 's n ove wei met bra. die L wor drot gebi reed dbrf gfeö D waa terv geh< om in d V dan de t P< drog

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2