Moeder Kqü DE ARDENNEN ZIJN IN DE HERFST HET MOOIST TBABYDERMKRe Bets over de geschiedenis van Axel XVI. DE VEROVERING VAN AXEL IN 1586. Toeristisch nieuws uit België IDEAAL VOOR WEEKEND TOCHT EN EN WANDELINGEN. In de Ardennen en in de Oeral is de eerste sneeuw gevallen. Dertig kilometer van de Nederlandse grens en ruim drie duizend kilometer daar vandaan heeft zich de wlinter aangekondigd. In België is die sneeuw intussen wel ver dwenen. De zon is weer door de nevels im de bossen gebroken. Het is nu bij uitstek de tijd om eens een todht door de Ardennen te maken. In één dag of een weekend komt U in een andere wereld, waarvoor U de Neder landse grens bij Eijsden niet zo ver achter U hoeft te laten. Het meest woeste deel van de Ardennen ligt juist in het noorden. Hier leven nog enkele planten en insecten, die overgebleven zij,n uit de Ijstijd en die men overigens in Europa alleen nog in de Oeral aantreft. In juni, juli en augustus vinden vele Neder landers de weg naar de Belgische provincies Luik, Luxemburg en Namen. Hier kiezen zij in de dalen, tegen de heuvels en langs de rivieren hun vacantieverblijf in de hotels, bungalows, pensions of op de vele grote en kleine kampeerplaatsen. Buiten de vacantiemaanden echter ziet men de Nederlanders hier zelden. En dat ver baast de mensen uit de Ardennen, want juist in het najaar is dit gebied het mooist. Thans ontplooien de bossen het kleuren spel van de herfst. Daarnaast is er de over heersende indruk van dit landschap naar het woord van de schrijver Hubert Collleye die van het .blauwe land, waar de dromen vaste vorm aannemen in 's mensen oog' Door de Hoge Venen. Men kan door dit gebied vele tochten maken en telkens iets nieuws zien. Met als uitgangspunt Tongeren kan men een mooie tocht van iets meer dan 200 km. maken door het land van Herve, het Hertogenwoud en de Hoge Venen rondom Spa en de drie stuwdammen. Men rijdt dan van Tongeren over Liters, Milmort Herstal, Wanderen -met veile kleine valleien van zijrivieren van de Maas Julémont, langs de abdij van Val Dieu, Auibol, Hendrilkkapellte, Eupen, langs die Wezerdam en dan weer terug naar Eupen, vervolgens via de Gileppedam naar Jalhay en langs de uitkijktoren van de Baraque Mi chel, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft over de Hoge Venen. Vandaar eventueel nog naar de uitkijktoren van Signal de Bo- trange, het hoogste punt van België (bijna 700 meter) met eveneens een zeer wijds uitzicht over de veengebieden— dan verder naar Robertvillte, waar men de ruïne van het kasteel Reinhardstein 'kan bezichtigen dan via Malmédy, Hockay, Spa, Amdrimont en Ruy naar La Glelize, gelegen aan een van de mooiste bochten van de rivier de AmdL Vervolgens naar Remouchamps, vandaar naar Poulseur waar men steengroeven vindt, dan via Esneux en Tilff naar Luik en van daar over Juprelle Weer terug naar het uit gangspunt Tongeren. Door het Ourthe-dal. Een andere mooie todht is van Luik uit door het Ourthe-dal naar La-Roche-en-Ar- denne en terug. Van Luik rijdt men via Tilff naar Esneux, waar de Ourthe een sdhliereilandje vormt en waar prachtige rotsmassa's te zien zijn, dan naar Poulseur waar volgens de legende de vier Heemskinderen gewoond zouden hebben en verder naar Comblain-au-Pont, Gomiblain-Fairon en Hamoir tot men Ocquier bereikt, waar men een mooie Romaanse kerk kan bewonderen. Verlaat men nu tijdelijk het Ourthe-dal dan komt men via Barvaux te Weris, waar weer een mooi Romaans kerkje te zien is. Dan weer terug en men rijdt door prachtige plaatsjes langs de Ourthe naar La Roche-en-Ardenne. Vandaar via Mardhe- en-Famenne, Hotton, Mormont langs een mooie heuvelachtig weg naar Aywaille waar men de Amel kruistdan naar Beaufais en vandaar over een hoogvlakte bij Embourg terug naar Luik. U heeft dan een todht van ongeveer 200 km. achter de rug. Rondom Saint Hubert. Men kan zijn uitgangspunt ook zuidelijker zoeken en wel rondom Saint Hubert, waar men bijzonder uitgestrekte bossen, waarin nog zeer veel wild leeft, aantreft. De vol gende tocht van ongeveer 100 km. voert door het gebied van de OurtheSaint Hu- bert, Bastogne, Houffalize, Nadrin, La Roche en Champion terg naar Saint Hubert. Door het gebied van dte Lesse gaat men via Poix, Libin, Maissin, Lesse, Redu, Daver- disse, Halma, Wellin, Ave, Ham, Rodhefort, Grupont en weer Saint Hubert. Het prachtige landschap langs de Semois kan men verkennen tijdens een rit van Saint Hubert via Poix, Maissin, Palizeul, Carls- bourg, Monceau, Petit Fays, Nafraiture, Memlbre, Vresse, Charière, Rodhehaut, Mo- gimont, Menudhenet, Recogne, Saint Hubert. Deze beide todhten zijn eveneens ongeveer 100 km. lang. Uitstekende wegen - mooie wandelingen. Het wegennet in dte Ardennen is over het algemeen uitstekend. Wiile ter afwisseling van het natuurschoon ook eens de monu menten, kerkschatten en kunstvoorwerpen uit het rijke verleden van deze streken wil bezichtigen, kan in Dinant, Namen, Hoei, Luik en Visée terecht. Voor de bewoners van het vlakke land hebben de Ardennen dte bekoring van het heuvellandschap. De grotten van Han, Di nant, Rochefort, Remouchamps, de rotspar tijen aan de Semois, de Ourthe en de Am- blève en ook sommige landschappen langs de Maas vervullen de bezoekers met ontzag. Maar over 'het algemeen Bieden de Arden nen meer een schilderachtige dan een over weldigende indruk. Zo was in 1583 Temeuzen in Staatse handen en Axel was Spaans gebied. Zoals we gezien hebben. Wierp Hohenlo nabij Ter- neuzen de Moffenschans en andere ver sterkingen op. Terwijl wachtschepen die hoven bewaakten versterkte Parma Axel. Van weerszijden beproefde men de tegen stander afbreuk te doen. In 1584 deden dte Staatsen een uitval uit de Moffenschans en Werd het eiland van Zaamslag door de Staatsen afgestroopt en Zaamslag in brand gestoken. De Spanjaarden hadden een be zetting in het gehucht Campen. Axel moest verdedigd worden door Duitse huursoldaten onder commando van overste Sclhonau. Tot 1586 waren er tussen de vij'andelijke legers maar schermutselingen. Doch in dat jaar werd onder Leicesters be stuur door Prins Maurits en de Engelse be velhebber Sidney een plan ontworpen om Axel bij verrassing te nemen. Onder aan voering van kolonel Jan Piron kwam een troep Staatse soldaten in de nacht van 16 op 17 juli 1586 naar Axel. Flinke wacht werd er door de Duitse soldaten van Sdhonau, naar het schijnt, niet gehouden. De soldaten van Piron wisten met beihulp van ladders over de gradht te komen en zo op de wallen te geraken, ongeveer op de plaats waar nu de molen van de heer Misseghers staat. Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak man. Sidney beloonde uit eigen beurs de soldaten, die de gracht waren overgezwom men. De goed gelukte aanslag deed de moed herleven na de nederlaag aan de Maas Kolonel Jan Piron bleef in Axel met 800 man. De dijken rondom werden doorgestoken. Dr. P. J. Arend schreef in Algemene Ge schiedenis des Vaderlands„Terwijl Nuis belegerd werd, volvoerde Prins Maurits zijn eerste wapenfeit. Door Leicester met Philip Sidney belast een inval in Vlaanderen te doen om Parmia te nopen het beleg van Nuis op te breken, beraamde hij èen plan om de stad Axel te overrompelen en deelde het plan aanSidney mee, die bedong, dat hij aan het hoofd zijner Engelse troepen de onderneming zou doen uitvoeren. In de stilte van de nacht trokken zij vanuit Temeuzen naar de plaats hunner bestemming. Dertig of veertig man, van ladders voorzien, zwommen de gracht over, beklommen de muur en openden de poort voor hun krijg smakkers, die de hevige tegenstand der bezetting bedwongen en de stad innamen. Ongenegen, het beleg van Nuis op te breken en dit gewichtig punt Axel te herwinnen, beval1 Parana de heer De la Motte, gouverneur van Greve- lïngen, om Axel met alle troepen, die hij bij elkaar kom krijgen, terstond aan te tasten. Dodh Maurits, hiervoor beducht, had reeds het omliggende land onder water doen zetten zodat de vijand niets tegen hem ondernemen kon." Bij Buuygate was de dijk van de Braak man namelijk doorgestoken, waardoor het water ten zuiden van Axel stroomde om zidh in hét oosten Ite verenigen met het Hellegat. Axel lag met Zaamslag op een eiland. Later wierp Maurits wallen rondom Axetl op of versterkte deze. Het dagtekent uit deze tijd. dat het Bastion werd opge worpen, op de plaats waar nu de Algemene Begraafplaats ligt en dat deze dwars door de verlaten wijk ten westen van de oude parochiekerk lag. Hoe het kon, weten we niet, maar de stadsregering verliet in allerijl de stad en kon nog heel wat bezittingen meenemen, want we lezen, dat ze het oude lood van het stadhuis in Gent konden verkopen, evenals de zilveren papegaai van de boogsdhutters- gilden. In een volgend artikel komen wij nog nader terug op de gevolgen van deze ver overing voor de stad Axel en tevens willen wij dan de belevenissen laten volgen van de gevluchte Axelse regering in Gent. De Jonge. Over de wallen gingen ze nu naar de poort, de Landpoort, waar nu de hoek is tussen Noordstraat en Stationstraat. Ze wisten de wadht van de poort te overrompelen, de poort te openen en de andere soldaten van Piron 'binnen te laten. In de Noordstraat werd nog wat gevochten, maar de Staatsen bleven na een kort gevecht meester van de stad Axel. Sdhonau, de bevelhebber van de stad, bood nu zijn diensten aan Prins Mau rits aan, dodh het is te begrijpen, dat deze zu'lk een onachtzame bevelhebber niet ih dienst nam. Motley en Arend noemen in hun geschrif ten dit de eerste veroveringsdaad van Mau rits Maurits' eerste heldendaad. Zo was Axel voor het eerst en voorgoed bij de Nederlanden gevoegd en dit feit is telkens na elke eeuw of halve eeuw herdacht, zo het laatst in 1936. Motley zegt ervan „Het plan voor deze expeditie was opgemaakt door Maurits. Het was zijn eerste krijgsdaad. Axel was een goed gebouwde, sterk be vestigde stadIn het begin van juli schreef Maurits aan Leicester de bijzonder heden van het plan Samen bepraatten Maurits en Sidney het plan. Leicester kwam naar Bergen op Zoom met 5000 man. Hij bleef daar twee dagen. In de nacht van dinsdag 16 juli gingen ze scheep ondter het bevel van Lord Willougby. Sidney had 500 man van zijn Zeeuws regiment gereed. Op de Schelde voor Vlissingen verenigden de troepen zidh en het flottielje roeide in de kalme zomernacht naar Neuzen. In Neuzen werd de troep versterkt door enkele com pagnieën van Prins Maurits Hollandse leger. De verenigde madht marcheerde dadelijk op Axel aan en voor twee uur 's morgens be reikten ze de stad. Maar de gracht is diep. Veertig soldaten dalen er in af, stormladders ■met zidh voerende, zwommen er over en be- ikllommen de wallen. De wadht, die lag te slapen, werd gedood en de poort geopend. Het eerst marcheerde de Hollandse com pagnie onder Jan Piron binnen. Het garni zoen, 5 a 600 man sterk, bood fliinke weer stand. De aanvallers verloren geen enkele Voor hef tere Baby-huidje Houd Uw banden in de gaten! Het Verbond voor Veilig Verkeer wijst op de gevaren, welke gladde, versleten en beschadigde banden kunnen opleveren. Het is vooral in de herfst- en wintermaanden van groot belang zorgvuldig na te gaan in welke conditie de banden van Uw auto, motor, scooter maar ook van bromfiets of rijwiel verkeren. Wanneer het loopvlakprofitel minder dan 1 mm. bedraagt, kunt U de desbetreffende autoband het best meteen weggooien, wamt een dergelijke versleten band verlengt de remweg van Uw wagen en verhoogt het slipgevaar. Laat om die 5000 km. de banden van Uw auto verwisselen, raadt het Verbond voor Veilig Verkeer U dringend aan. Bij deze vewisseling speelt ook de reserveband een rol. In het algemeen kan men deze werk zaamheden het best in de garage door des kundig personeel laten uitvoeren. Zorg er voor dat Uw banden goed op spanning zijn. Het instructieboekje van Uw auto, motor of scooter vertelt U, hoe groot deze spanning voor Uw vier- of tweewii'eler precies moet zijn. Als de spanning in de band te laag is, buigen de zijwanden door en kan de band warm lopen. Te hoge spanning doet het lbopvlak in het midden teveel slijten en levert slipgevaar op. Het Verbond adviseert U speciaal in het winterhalfjaar Uw banden goed in de gaten te houden. Let ook op versleten wiellagers, te ruime fuseepennen, fouten in de sdhok- brekers of remmen en op slecht sporende wielen, want die verkorten de levensduur van Uw banden. En zoiets kan vooral in deze tijd van het jaar gevaarlijk zijn en pijn weg» wrijven met D A M P O HINDERWETVERGUNNING. Op de secretarie der gemeente Axel ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van Shell Nederland Ver- koopmaatschappij N.V., Wassenaarseweg 80 te 's- Gravenhage, om vergunning tot uitbreiding van een benzinepomp-installatie, bestaande uit één 6000 liter tank met een electrisdhe aftappomp met een electro motor met een vermogen van Yl P-k., op of in het perceel Julianastraat 79- (M. die Keizer), kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G nrs. 3079 en 3080. Schriftelijke bezwaren kan een ieder gedurende tijen, dagen na dagtekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzalge ligt. De ingekomen schrifturen worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren tegen de inwilliging van het verzoek kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting, te houden op dins dag 8 november as., om 11.30 uur voormiddag, in het gemeentehuis te AxeL Beroep tegen een genomen beschikking kan o.a. worden ingesteld door a. de verzoeker om de vergunning b. degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen c. degene die, zander op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schrif telijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in een gemeenlte> waar deze open bare kennisgeving is gedaan. Axel, 20 oktober 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnld. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. DRANKWET 1931, S. nr. 476. VERZOEK OM VERLOF. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Andries Hamelink, wonende te Axel Zeestraat 11-13, om een Verlof A voor de verkoop van zwakalcoholische drank in het klein in het per ceel Zeestraat 11-13 voor de benedenlokaliteit. Op grond van het bepaalde in artikel 45 der drank wet 1931, S. nr. 476, kan een ieder, binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, tegen het verlenen van het gevraagde verlpf schriftelijke bezwaren inbrengen, bij burgemeester en wethouders. Axel, 22 oktober 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT. De burgemeester der gemeente Axel brengt ter openbare kennis a. dat alle oproepingen voor de keuring van henv die in deze gemeente voor de lichting 1961 zijn ingeschreven, thans zijn verzonden 'b. dat de in 1941 geboren mannelijke personen, die overefenlkomstig de terzake gejdende wettelijke voorschriften in het bevolkingsregister dezer ge meente zijn of behoren te zijn opgenomen en die niet hebben ontvangen een oproeping voor de keuring voor de dienstplicht of eeö bericht, dat zij niet voor de dienstplicht zijn ingeschreven, zich vóór 1 januari 1961 ter gemeentesecretarie moeten aanmelden. Axel, 25 oktober 1960. De wnd. burgemeester van Axel, A. J. M. Kesbeke. WIJZIGING DER WEGENVERKEERS- VERORDENING. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter lezing voor een ieder ge durende drie maanden op de secretarie der gemeente is medergelegd de door hun college dd. 25 oktober 1960 vastgestelde 2e wijziging van de wegenverkeersver- ordening. Axel, 26 oktober 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wind. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. V*

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3