LANGS DE SCHELDESTROMEN Vier jaar geleden. Boedapest in de Rode storm. T» C Frenkering bij abonnementAXEL ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 75e Jaargang No. 4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredactie J. C. VINK. Redactie en Administratie t Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Op 28 oktober 1956, het was zondagavond, meldde de Hongaarse radio„Het verzet heeft de strijd gewonnen, de nationale op stand heeft de overwinning behaald, de Rus sische trepen hebben gecapituleerd." Radio Miskolez, in handen van de Hon gaarse vrijheidsstrijders, riep op tot staking van de strijd. Om verder bloedvergieten te voorkomen, beval die eerste minister Nagy onmiddellijk het vuren te staken. Een Natio nale Garde werd opgericht om bij het hand haven van de orde de Russische troepen te vervangen. Dit was het besluit van een bij zonder rumoerige dag. ZWARTE VLAGGEN. Op Vele plaatsen wapperde het natioaal rood-wit-groen uit vensters, van daken en op torens. Bijna evenveel andere vlaggen hingen er naastgeheel zwarte, die uitge stoken waren ten teken van rouw over hen die waren gevallen. Alleen in de hoofdstad waren dit er all meer dan zevenduizend „Hier hebben de communisten niets meer te vertellen," zei de soldaat, die het commu nistische embleem op zijn donkergroene platte pe van Russische snit had Vervangen door een kleine cocarde in de nationale kleuren. Zijn collega was het er niet mee eens. „Ziet U, er zijn twee soorten opstande lingen zij die het hele communisme wil len vrdrijven en zij die alleen maar het Rus sische communisme willen vervangen door een nationaal communisme NIEUWE REGERING. Bij zijn bevel tot staken vain het vuren gaf de Hongaarse premier tegelijk de verzeke ring, dat niemand die aan de strijd had deel genomen gestraft zou worden. Het centrale comité van de Hongaarse communistische partij had besloten een pre sidium van zes leden in te stellen, die het vierde congres van de partij moesten voor bereiden. De staatsveiligheidpolitie van het land zou ontbonden worden. Het voormalige hoofd van de veiligheidspolitie, luitenant Stefko, die wegens verwondingen in het ziekenhuis te Magyarorvar werd opgenomen, werd door de bevolking uit zijn bed gesleurd en letterlijlk doodgetrapt. Van het presidium maakten deel uitJainos Kadar, minister van de nationale planvor ming, de latere „Held van Boedapest" Ferene Muenich, minister van binnenlandse zaken Szoltan Szanto en Nagy zelf. Er zou onmiddellijk een neiuw uitvoerend or gaan worden ingesteld, bestaande uit leger en politie-eenheden, gewapende jeugdgroe pen en werkerSbrig ades VAN KORTE DUUR. Nagy's bewind was wel van zeer korte duur. Toen de Russen terugsloegen en op rukten naar Boedapest op 2 november, pro testeerde hij tegen deze nieuwe interventie van de Sow jet-Unie. Zonder resultaat ove rigens, de Russische troepenbewegingen in Hongarije hielden aan. Terwijl Sow jet-gene raals spraken over terugtocht, overweldig den Russische pantserdivisies Hongarije. Janos Kadar vormde een nieuwe commu nistische regering. Br Werd verwoed ge vochten in Boedpest. Op 7 oovmber waren nog enkele steden in Hongarije in handen van de vrijheidsstrijders. De Verenigde Naties veroordeelden de Russische handelingen, doch de Veiligheids raad werd door het Russische veto verlamd. Na onderhandelingen met Nagy beloofde Kadar vrije verkiezingen. Langzamerhand werd de toestand in Hon garije weer min of meer normaal Nameloos is het leed echter dat de Russen in Honga rije veroorzaakten. Meer dan honderdduizend vluchtelingen bereikten via Oostenrijk de vrije wereld. Een verbijsterde mensheid pro testeerde unaniem. Wat is er echter bereikt Veel verdriet en ellende en hopen puin. Maar toch heibben de Hongaren getoond nog gevoel te bezitten voor recht en voor vrijheid. Onbegrijpelijk en jpmveigetelijk was het drama voor de kinderen de vrag is echter of zij het ooit kunnen vergeven De minister zet er vaart achter I De minister van Binnenlandse Zaken schijnt vaart te willen zetten achter de samenvoegng van gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen, met een deftig woord de ge meentelijke herindeling genoemd. Na de samenvoeging op Schouwen-Duive- land en Walcheren is nu West Zeeuwsch- Vlaanderen aan de beurt. Minister Toxopeus heeft Gedeputeerde Staten van Zeeland verzocht, met spoed een plan daartoe in te dienen. De aanleiding tot dit verzoek is geweest de voorgestelde grens wijziging tussen Breskens en Groede. Minister Korthals keurt plan tot hogere zeedijken goed. Tijdens de vergdering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbon d heeft het lid van Gedeputeerde Staten, de heer C. Phi- lipse, medegedeeld, dat de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. Korthals, 'het plan om de zeeweringen langs de Westerschelde in twintig jaar te verhogen, heeft goedge keurd. Dit plan omvat de verhoging van de zeedijken in vier fasen van elk vijf jaar. De totale kosten zullen omstreeks 500 miljoen bedragen. Het stat nog niet vast, wanneer met dé uiitvoering zal kunnen worden begonnen. Er zal echter een aanvang worden gemaakt met de dijken in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De I.N.C.O.R. geeft met gulle hand. De I.N.C.O.R., dé Interdepartementale Coördinatie-commissie voor Openluchtrecre atie wie ter wereld heeft zo'n naam uit gevonden heeft de gemeenten, gelegen rond het Veerse Meer, goed bedacht. Ten behoeve van de recreatieve ontwikkeling van 'het Veerse Meer is 100.000,toegezegd aan het rectspersoonlijkheid 'bezittend lichaam „Het Veerse Meer". De in dit lichaam sa menwerkende gemeenten zijn Wissenkerke, Hulp voor aardappeloogst blijft te lang uit. Zoals reeds eerder gemeld, heeft de Ge westelijke Raad voor Zeéland van het Land bouwschap, in nauwe samenwerking met de Provinciale Directie voor de Arbeidsvoor ziening op 10 oktober j.l. de hulp van mili tairen gevraagd teneinde van de aardappel oogst te kunnen redden wat nog te redden valt. Het Landelijk Contactorgaan voor dé Ar beidsvoorziening beeft zich achter dt ver zoek geplaatst en een beroep gedaan op de minister van Landbouw en Visserij, teneinde de noodzakelijke medewerking te kunnen verkrijgen, zulks in veband met de door de minister van Defensie te nemen beslissing. Daar dit verzoek op het ministerie yan Landbouw en Visserij nog in behandeling is, beeft de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap maandagmorgen een telegram van de volgende inhoud aan de minister van Landbouw en Visserij gezonden „Verzoeken dringend de medewerking „van Uw Excellentie voor spoedige inzet „van militairen voor aardappeloogst. „2500 tot 3000 ha. moet nog worden ge- „rooid. Groot deel dreigt verloren te gaan. „Rekenen gaarne op Uw steun." Van de zijde van ihet Landbouwschap in Den Haag wordt al het mogelijke gedaan om een spoedige beslissing te verkrijgen, gezien de belangen die iin deze voor Zeeland op het spel staan. Het ligt voor de hand, dat, nu de weers omstandigheden gunstiger zijn geworden, de boer alles op alles zet om zijn aardappelen uit de grond te krijgen. Zonder hulp is het practisch uitgesloten dat de aardappeloogst kan worden gered. Op het secretariaat van het Landbouw schap in Goes zijn uit alle delen van de pro vincie, reeds enkele honderden aanvragen om hulp binnengekomen en het laat zich aan zien dat er nog vele zullen volgen. Daar de moeilijkheden zich overal voor doen is de 'hulp uiteraard voor de gehele provincie gevraagd, en niet mét uitzonde rling van Zeeuwsch-Vlaanderen zoals in enkele bladen stond vermeld. Door het secretariaat van de Gewestelijke Raad van 'het Landbouwschap zijn inmiddels de nodige voorbereidingen getroffen om on middellijk met het werk te kunnen beginnen. Het wachten is dus thans op een gunstige beslissing van de betrokken ministeries. Moge het geduld niet te lang meer op de proef worden gesteld Kortgene, Kattendijke, Wolfaartsdijk, Arne- muiden, 's-Heer Arendskerke, Vrouwenpol der en Veere. Bovendien heeft de gemeente Vrouwen polder nog een bedrag van 22.000,— van het I.N.C.O.R. ontvangen voor de aanleg van twee nieuwe duinoverganigen en van een waterleiding op het strand. De oestercultuur in het Veerse Gat. Verschillende verenigingen, die zich be wegen op het gebied van de visserij en de mossel- en oestercultuur, zijn door dé minis ter van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, uitgenodigd voor een bespreking. De minister wil zidh op de hoogte stellen van de inzich ten van het bedrijfsleven ten aanzien van de mossel- en oestercultuur achter de dam in het Veerse Gat. Zoals bekend i's, zal na af sluiting van de Oosterschelde de oestercul tuur te Yrseke niet kunnen worden voort gezet wegens de verzoeting van het water. Zoutelande is actief. De gemeenteraad van Zoutelande heeft besloten een parkeerterrein te laten aanleg gen, dat in het voor- en najaar kan fungeren als rolschaatsbaan en in de winter als ijsbaan. De veranderingen in de Delta-bevolking. Prof. dr. J. P. van Aartsen, sociaal-eco nomisch adviseur van de Deltazaken iin Den Haag heeft op een bijeenkomst voor de werkgroep Agrarische Sociale Voorlichting van de S treekverbeterin gscommissie Tholen gesproken over „Het platteland en zijn toe komst". In deze causerie zei de spreker, dat het delta-gebied anders zal) blijven, dan de gebieden waar het tussen ligtaan de ene zijde de randstad Holland en aan de andere kant de steden Antwerpen-Brussel-Gent. Hij sprak als zijn verwachting uit, dat de ontvolking van het platteland zal woden ge compenseerd door industrievestiging en in tensivering van de recreatie. Dreigend verlies van circa 4 miljoen. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft als kaar vrees uitgesproken, dat door de Zeeuwse landbouw een verlies van rond 4 miljoen zal worden gelden, wanneer niet zeer spoedig militairen zullen worden ingezet om de nog in de gond zittende aardappelen te helpen rooien. Het Landelijk Contactorgaan voor de Ar beidsvoorziening heeft inmiddels gunstig be schikt op het verzoök van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap om medewerking te verlenen voor het inroe pen van hulp van militairen bij de aardappel oogst. Ook de miniter van Landbouw en Visserij hééft zich bereid verklaard een verzoek te richten tot zijn ambtgenoot van defensie om militairen in te zetten voor het redden van de Zeeuwse aardappeloogst. Cursus bestrijding plantenziekten in Zeeuwsch-Vlaanderen. De maatschappij tot bevordering van de ooft- en tuinbouw in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zal bij voldoende deelname een cursus organiseren in de bestrijding van plantenziekten bij fruit en kleinfruitgewassen. Deze cursus, die in totaal 30 lesuren om vat, verdeeld over tien avonden zou reeds volgende maand beginnen. Losse Gedachten VERENIGING EN VERGADERING. Nu de maand oktober in het land is, be gint langzamerhand het „vergaderseizoen" weer aan te breken, dat in de maanden januari en febrauri, misschien ook maart nog, zijn hoogtepunt bereikt, om dan weer af te zwakken en gedurende de zomermaanden zo goed als stil te liggen. De vergaderingen worden in het algemeen belpg d door het bestuur van een vereniging en nu is het een. onloochenbaar feit, dat het aantal verenigingen dit woord dan in de ruimste zin genomen nog Steeds uitbreidt, met als gevolg ledenwerving en extra uit nodigingen tot bijwoning van vergaderingen. Vergaat het U ook zo, lezeres en lezer, dat U soms een beetje kregel wordt van al die convocaties Toegegeven, de doelstelling van de ené Vereniging is misschien even goed, zo niét beter, als die van de andere en de onder werpen, die besproken moeten worden zijn navenantpracht onderwerpen, belangrijke onderwerpen, interessante onderwerpen. Ja, het ene onderwerp is Welhaast nog be langrijker dan het andere, maar zijn deze belangrijke onderwerpen voor de doorsnee leden van de vereniging ook wel interessant Vele besturen moeten tijdens de vergade ring klagen over het geringe aantal aan wezigen. Tussen twee haakj'es, dit klagen over de geringe opkomst bereikt in het al gemeen alleen de oren van hen, die wel aan wezig zijn en niet die van de afwezigen. Waarom vermoeit men de goedwillende aanwezigen dan nog met deze jeremiades Maar ligt de oorzaak van de vele absenties met of zonder kennisgeving juist niet in die zeer belangrijke onderwerpen Belangrijke onderwerpen, die eigenlijk voor de doorsnee-leden te hoog liggen Belang rijke onderwerpen, die nu juist niet de inte resse hebben van het gros der leden Het is begrijpélijk, het is prijzenswaardig zelfs, dat de besturen der verenigingen er naar streven, hun leden iets te bieden, wat met het beste kan Wedijveren Maar laten dié 'bestuursleden toch wel zeer goed bedenken, dat hun denkbeelden over de belang rijkheid van de agenda-punten niet altijd wordt gedeeld door de leden. Dit kan ook moeilijk, omdat de leden niet zo dicht bij het vuur zitten dan dé bestuursleden. De besturen der verenigingen moeten zeer goed bedenken, dat de vergaderingen in de eerste plaats interessant voor de leden dienen te zijn Wij geven toe, dat het een moeilijke op gave voor een bestuur is, om te beoordelen wat de leden wel en wat zij niet interessant vinden. Toch is dit van enorme betekenis voor het leven der vereniging. En laten de bestuursleden wel bedenken, dat een actieve voorzitter en een actieve secretaris en dit geldt natuurlijk ook voor de presidentes en secretaressen in het al gemeen gespróken van nog groter betekenis zijn, dan druk bezochte vergaderingen Het kanaal TerneuzenGent. Op de plaats waar in 'de toekomst de nieuwe zeehaven van het kanaal Teneuzen— Gent zal komen, is men reeds begnnen met het slopen van woningen. Zoals bekend is, zullen als gevolg van de uitvoering van de kanaalplannen ongeveer 200 woningen, zakenpanden en boerderijen moeten worden afgebroken. Cursus voor hotelbedrijf serveerstersin het Bij voldoende deelname zal in samenwer king tussen de Z.L.M.de Horeca en het Nijverheidsonderwijs aan d'e hiushoudscholen te Oostkapelle en Sohoondijfce een cursus ge geven worden ter opleiding tot serveerster in het hotel- en restaurantbedrijf. De cursus zal gedurende twee dagen per Week, achttien weken lang worden gegeven en kan worden gevolgd door hen, die reeds twee jaar in het hotel- en restauranbedrijf werkzaam zijn. Door het geven van deze cursus wil men voorzien in de behoefte aan geschoold per soneel in bet drukke toeristenseizoen. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse atunmers 10 cent Kwartaal - abonnement Asai binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: tO coat per olm. Bq contracten beJaogri|ke redactie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m-m Kleine Adverteoöën 1-5 regats f 1, iedere regel meer 12 «ent antra. I

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 1