W „gezondheid" SPORT IN ONZE GEWESTEN Last van zenuwen? Uit onze omgeving Afscheid werd een onvergetelijke dag voor meester Schieman umoQ-artikelen m Boekhandel C. J. VINK Axel Mijnhardt's Zenuwtabletten Predikbeurten Waarom Stram en Stijl door 't leven? Verdrijf Dn Rheamatische Pijnen! met Krnschen Salts. wrr MARKT 12 - AXEL OVERVLOEDIGE REGEN. Konden wij in de laatste week van september door de nachtvorst waarnomen dat de winter weer voor de deur staat, deze week was het echter geen winter weer doch wel najaarsweer. Vooral in de zuidelijke provincies is veel water gevallen, hetgeen we lblijkt uit de hoeveelheden die gedurende de maand september op de stations wer den gemeten. Sas van Gent het natst van het hele land meette 168 mm., Goes 113 mm., Vlissingen 110 mm,. Axel 106 mm. en Middelburg 112 mm. Daarbij dient ter vergelijking dat voor deze tijd van het jaar een regenval van 75 mm. normaal is te noemen. Dinsdagavond werden de vele ook in onze streek blank staande landerijen nog weer eens door een hevige regenval geteisterd. In onze gemeente moest de rioolkolkenzuiger ijlings uitrukken om in diverse stadswijken de riolen die de geweldige hoeveelheid water niet of nauwelijks konden verwerken te ont lasten. In Zierikzee was het een complete wolkbreuk en daar kwam op sommige plaatsen het water tot 10 cm in de huizen te staan. BENOEMING. Tot boekhoudster aan het gemeentelijk gas- en waterleidingbedrijf en zwembad te Velp werd be noemd onze stadgenote mej. C. M. Pot. helpen U eroverheen NATUURZUIVER IV OPWEKKEND VERKWIKKEND Konden wij in ons vorig nummer reeds enkele punten vermelden van de afscheidsviering die vorige week vrijdag aan meester Schieman werd bereid, dit was toch nog slechts een deel van al hetgeen meester Schieman te wachten stond. Immers het waren alleen de nu op school gaande kinderen die vrijdagmiddag afscheid namen van hun meester. Maar vrijdagavond kwamen de oud-leerlingen op dagen en dat waren er niettegenstaande het bar slechte weer, waardoor vrijwe liedereen druipend van de regen in de Marijkeschool arriveerde, toch nog vele honderden. En deze vele honderden kwamen niet met lege handen. Namens al degenen die men in de Vooraf gaande dagen had kunnen bereiken, werd door een de roudste en een der jongste oud-leerlingen, mevr. de wed. Verpoorte-Op 't Hoff en Erik Schonis, een fraai radiotoestel aangeboden. In prettige sfeer mocht meester Schieman, verge zeld van zijn echtgenote en zijn beide dochters met echtgenoten en kinderen, vele handen drukken en het was ook voor vele oud-leerlingen nog eens een onder ling weerzien met klasségenoten, die men in het ge wone leven niet meer dagelijks ontmoet. Naast de oud-leerlingen maakten ook enkele leden van de harmonie „Concordia" en van de visclub „G.O.A. van dit uur gebruik om hun trouwe lid geluk te wensen en deze gelukwensen vergezeld te doen gaan van enige verdere uitrustingsstukken voor de visvangst, n.l. een grote parasol en een zitabnk, tevens proviandmand, aangeboden door de heren Wijna en Van Hoorn .namens de muziekvereniging en een sigarettenkoker aangeboden door de heer Em. Pieters namens de visclub „opdat de sigaretten bij de visvangst goed droog zouden blijven." OUDERAVOND. Na de receptie voor de oud-leerlingen volgde in het handenarbeidlokaal van de Prinses Marijkeschool een bijzondere ouderavond, waarop de voorzitter, de heer D. Draayer, voor een geheel gevulde zaal het welkomstwoord kon uitspreken, daarbij inzonderheid verwelkomend het dagelijks bestuur van onze ge meente, dat voltallig aanwezig was en waaraan bij monde van waarnemend burgemeester Kesbeke het eerst het woord werd verleend. De heer Kesbeke feliciteerde meester Schieman met het bereiken van deze mijlpaal en schetste de kalme gelatenheid waarmede de scheidende jubilaris dit alles ondergaat. Meester Schieman is altijd een man ge weest van de wijze middelmaat. Hij heeft steeds op gewekt en trouw zijn taak vervuld zowel in goede als in minder goede tijden. Hij heeft vele jaren met levend materiaal gewerkt en steeds zijn best gedaan dit materiaal de toekomst van ons land -zo goed mogelijk op te voeden. Burgemeester Kesbeke hoopte dat meester Schieman in zijn hobby's de muziek en de visserij veel innerlijke rust zal mogen vinden voor zijn verdere leven. Tot verrassing van de heer Schieman en tot grote vreugde van de aanwezigen bood de heer Kesbeke namens het gemeentebestuur eën groot pakket aan, dat een paar lieslaarzen compleet met sokken bevatte. Aan emvrouw Schieman werd een fraai bouquet bloe men aangeboden. Als volgende spreker kwam het hoofd der school de heer J. Blok. Deze begon met allereerst een brief voor te lezen van de inspecteur voor het lager onder wijs, mr. J. Wolff, die tot zijn spijt deze avond ver hinderd was aanwezig te zijn. Deze uitte zijn waar dering voor hetgen meester Schieman voor het onder wijs heeft gedaan. Zijn naam mag worden genoemd en geroemd. Vervolgens zei de heer Blok, voor zichzelf spre kende, dat hij hier stond met gemengde gevoelens. Het afscheid stemt tot droefenis, het feit dat men deze dag mag beleven en dat in een blakende ge zondheid als de heer Schieman stemt tot grote vreugde. De heer Blok memoreerde dan nog enkele voor vallen uit de tijd dat hij samen met Schieman heeft gewerkt en, merkte op dat in deze laatste 15 jaar meester Schieman slechts één week is ziek geweest. Overigens kwam dat voordien ook zelden voor_ zoals de heer Blok bewees met de anecdote van een spijbe lend jongetje dat aan zijn vader zijn afwezigheid uit school verklaarde door het feit dat de meester Schie man) was flauw gevallen De vader vond dit zo ongewoon dat hij bij meester Schieman naar diens gezondheid informeerde waarop bleek dat het flauw vallen alleen in de jongensfantasie had bestaan. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde de heer Blok, mede namens de collega's een platenboek over Nederland. Ten slotte voerde de heer D. Draayer het woord namens de oudervereniging. Deze memoreerde de vele opofferingen die de heer Schieman zich als idealist voor het openbaar onderwijs heeft getroost en bood als dank namens de ouders een fraaie boekenkast aan. Nadat in de pauze verversingen waren aangeboden sprak ook ds. P. J. Pennings nog enkele waarderende woorden aan het adres van de heer Schieman, waar na tot slot de jubilaris dankte voor de vele belang stelling en de fraaie cadeaux die hij op deze dag mocht ontvangen. Hij was van mening onder alle om standigheden niet meer te hebben gedaan dan zijn plicht door te streven naar zo goed mogelijk open baar onderwijs aan de jeugd. ZONDAG 9 OKTOBER 1960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef)10 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper ((Bed. H. Avondmaal). Geref. Kerk Pironstraat10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen (Bed. H. Avondmaal). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst ZONDAGSDIENST ARTSEN, 8 9 oktoberDokter A. Kats. BEDRIJFSONGEVAL TE SAS VAN GENT. De arbeider Th. S. uit Bouchaute (B.) werkzalam in de fosfaatafdeling van de N.V .Nieuwe Neder- landsche Maatschappij tot vervaardiging van Spie gelglas, glazen voorwerpen en chemische producten te Sas van Gent kreeg in de nacht van dinsdag op woensdag een mengsel van heet fosfuurzuur over beide voeten. Ernstige brandwonden waren hiervan het ge volg. De eerste hulp werd verleend door dr. Puylaert die overbrenging naar het ziekenhuis te Assenede (B.) noodzakelijk achtte. BROMFIETSER OMGEKOMEN TE ZAAMSLAG. Dinsdagavond om half zeven is nabij de Griete (ge meente Zaamslag) door nog onbekende oorzaak een bromfietser om het leven gekomen. Een vrachtwagen met oplegger bestuurd door de heer Van D. uit Ossenisse kwam uit de richting Zaamslag. Vermoedelijk heeft de bromfietsen de 55- jarige heer J. Riemens uit Terneuzen, de vrachtauto die met pulp geladen was, niet zien aankomen ten gevolge van de hevige regenval. De bromfietser, die waarschijnlijk tegen de dijk- rand is gereden, kwam te vallen, waarbij hij een hoofdwond opliep en op slag dood geweest moet zijn. Omtrent de juiste toedracht van het ongeval tast men nog in het duister. AANRIJDING TE TERNEUZEN. Ter hoogte van het P.Z.E.M.-gebouw in de Axelse- straat had een verkeersongeval plaats, waarbij drie personen werden betrokken. De bromfietsberijder C. C. uit Zaamslag passeerde een wielrijdster, waarbij hij evenwel het spatbord van het fietsende meisje raakte. Hierdoor kwam de brom fietser met zijn duo-passagier ten val. C. werd op doktersadvies naar het Julianaziekenhuis overgebracht waar een schedelbasisfractuur werd geconstateerd. Uit een ingesteld onderzoek bleek dat C. en zijn duo-passagier M. D„ eveneens uit Zaamslag, onder de invloed van sterke drank verkeerden. DODELIJK ONGEVAL TE HOEK. Dinsdagmiddag om ongeveer half vier reeds het dochtertje van de vishandelaar B„ wonende op het Mauritsfort op haar fiets naar huis. In de Lange- straat kwam zij ten val, waarbij zij met haar hoofd tegen de trottoirband terecht kwam. De verwondingen waren van zo'n ernstige aard dat zij hieraan is over leden. „DE JEUGD VLIEGT UITTE TERNEUZEN. Donderdagavond gaf de toneelgroep „Podium" in het Concertgebouw te Terneuzen een opvoering van „De jeugd vliegt uit". Met dit stuk een toneel- omwerking van het bekende radio-hoorspel van Jan de Vries maakte „Podium" officieel zijn debuut als protestants-christelijk beroepsgezelschap. Over de groep zelf kunnen we kort zijn Het spel der afzonderlijke spelers zowel als het samenspel was zoals dat van beroepstoneel verwacht mag worden. Hoewel wij begrip hebben voor de keuze van „Po dium' om juist dit stuk als eerste op haar repertoire te nemen, willen wij toch opmerken dat deze toneel groep veel meer in haar mars heeft „De jeugd vliegt uit" is een gezellig en huiselijk stuk met humoristische momenten. Jammer is, dat het wel al enkele jaren geleden is, dat de problemen in dit stuk vaste strijdpunten uitmaakten in vele protes tantse gezinnen. We jiien „Podium" dan ook graag een volgende keer met een meer pittig stuk optreden. Dat is deze mensen wel toeertrouwd. Rest ons alleen nog te vermelden dat „Podium" zijn werk alleen zal kunnen voortzetten als het zich verzekerd weet van de steun van de Nederlandse protestanten. Protestants Nederland is nu in de ge legenheid te tonen dat het zijn kunstenaars waard is. U kunt alleen maar zelf ondervinden, wat Krusohen voor U kan doen. Daarom moet ge liever vandaag dan morgen met de bloedzuiverende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kruschen's vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen, doet het bloed krachtiger stromen, onzuiverheden worden uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. Ing. Med. Zaterdagvoetbal 4e klasse K.N.V.B. SMERDIEK-A.Z.V.V. 2-3. Ofschoon de thuisclub aanvankelijk op het modder- achtige en glibberige terrein in de meerderheid was kon Bakker reeds in de derde minuut de eerste goal voor A.Z.V.V. aantekenen (01). De Axelaars speelden met een invaller voor doelman Gommers en in diens plaats stond v. d. Broeke onder de lat. In de 20e minuut kwamen de partijen weer op ge lijke voet (1 1) en door een misverstand in de ver dediging der gasten wist Smerdiek zelfs de leiding te nemen (21). A.Z.V.V. ging hierop resoluut tot de aanval over en De Ruijter kon met een fraaie kopbal de stand weer in evenwicht brengen (22). Na de rust was het A.Z.V.V. dat steeds in het offensief was, mede geholpen door de straffe wind, terwijl de Axelaars zich nu ook beter aan het gladde terrein hadden aangepast. Door goed combinatie-spel tussen De Ruijter en Bakker kon deze laatste in de 20e minuut na de hervatting de winnende goal no teren (23). Hierbij echter was de goalmaker Bakker, waarschijnlijk tengevolge van de gladheid van het GEZEU16.... EN PRAKTISCH thuisclub nog alle pogingen in het werk stelde om dit uit te buiten, evenwel zonder succes. De verdere uitslagen in deze afdeling van de zaterdagcompetitie waren als volgt NieuwdorpS.S.C. 32 V.V.N.Rillandia uitge steld SprangThe Gunners 50 Krabbendijke Arnemuiden 07 Zwaluwse BoysGood Luck 1-4. VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG 9 OKTOBER. 2e klasse B K.N.V.B. Rood-Wit W.Terneuzen Roosendaal—R.A.C. HulstTaxandria MiddelburgDosko Goes Internos SteenbergenVlissingen. 3e klasse D K.N.V.B. R.C.S.—Hontenisse B.S.C.Zierikzee Axel— Zeelandia Zeeland Sport—Odio Meto—Com Boys R.K.F.C.Raaise Boys. 4e klasse H K.N.V.B. OostburgSteen BreskensLuctor Lewedorpse BoysClinge Ria W.Yerseke Biervliet.Koe wacht. Reserve 2e klasse B K.N.V.B. Internos 2Hontenisse 2 Zeeland Sport 2—Hulst 2 Dosko 2Corn Boys 2. Middelburg 3Goes 2 Axel 2Vlissingen 2 veld, met het hoofd in botsing gekomen met een tegenstander. Hij .bleek daarbij een lichte hersen schudding te hebben opgelopen en moest het veld verlaten. Geensen was zijn plaatsvervanger. Korte tijcj later had A.Z.V.V. nog een invaller nodig, toen ook doelman v. d. Broeke het veld moest verlaten wegens een blessure. In zijn plaats kwam Van Dron- geleh in het doel en hij heeft in de laatste minuten nog enkele safes moeten verrichten, daar de gasten door deze handicap danig waren verzwakt en de EXTRA COMPETITIE VOOR AMATEURS. De promotiekansen voor de voetbalamateurs uzllen op het eind van de thans lopende competitie aan merkelijk gunstiger zijn dan voorheen. In de districten West I, Noord, Zuid I en II zullen niet alleen de clubs promoveren die als kampioen van hun klasse te voorschijn komen, doch ook de nummers twee van de eindstand der ranglijst zullen in een onderlinge competitie uitkomen, waarvan de win naar ook weer promoveert. In de districten West II en Oost zal zoals gebruik de promotie beperkt blijven tot de kampioenen van de 2e klasse A en B. Het aantal le klassers wordt dus volgend jaar met 12 clubs versterkt, wat dus betekent, dat elke le klasse-afdeling er drie clubs bij krijgt. Bij de 3e klasse Zuid I en II promoveren de kam pioenen van 3 A tot en met D automatisch naar de 2e klase. De laatsten echter degraderen ook auto matisch. Voor de 4e klassers Zuid I zullen de kampioenen van 4 A tot en met D uitkomen in een competitie om drie plaatsen in de 3e klas, evenals de kampioenen van 4 E tot en met H. De laatsten van de normale competitie degraderen weer.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3