ZEELAND - deze week: 4 „gezondheid" SPORT IN ONZE GEWESTEN i (Ik vocht voor de vrijheid' Bekendmakingen ZieriJczee aan overstroming ontsnapt. Nog even een nagekomen berichtje over de storm en het water van vorige week, dat wij onze lezers toch niet willen onthouden. Het heeft vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag maar weinig gescheeld of een groot deel van Zieriikzee zou over stroomd zijn. Op het moment dat de sluis deuren in het Haverikanaal zouden worden dichtgedraaid, bleek namelijk dat de stroom die de motoren in beweging moet zetten, was uitgevallen. Het sluispersoneel was echter paraat. Het stak met een roeibootje de haven over en draaide de sluisdeuren met hand kracht dicht. Intussen stond de kade aan de nieuwe haven reeds geheel blank. Versnelde bootdiensten tussen Kats en Zierikzee. Als de veerhaven te Kats gereed zal zijn hetgeen tegen begin maart 1961 wordt verwacht zal de overtocht KatsZierikzee slechts ruim een half uur duren. Het aantal vaarten zal dan tevens van zeven op negen worden gebracht. Iedere twee uur zal er een boot varen, vertrekkende op de even uren uit Kats en op de oneven uren uit Zierikzee. Krabbendijke heeft een cultureel centrum. Vorige weëk is te Krabbendijke een cen trum voor cultureel en maatschappelijk werk officieel in gebruik genomen. De echtgenote van de burgemeester, mevr. Cnossen, verrichtte de officiële opening. Het gebouw is fraai ingericht. Iedere veer tien dagen kunnen de bejaarden erin bijeen komen, terwijl tevens vergaderingen en brui loften kunnen worden gehouden en gevierd. Bejaardencentrum te Wolf aartsdijk. Dezer dagen werd te Wolphaartsdijk de eerste steen gelegd voor een nieuw bejaar dencentrum. Dit tehuis zal plaats bieden aan twintig bejaarden. Het bejaardencentrum zal rond 260.000 kosten, waarvan de gereformeerde en de hervormde kerk 22.000 bijeenbrachten, en het Rampenfonds 85.000 schonk. Aan rijkspremie werd 32.000 toegezegd voor 'het restant zijnde 121.000 verklaarde de gemeente Wolphaartsdijk zich garant voor rente en afloss'ng. Herindeling van de gemeenten op Walcheren De gemeentebesturen op Walcheren heb ben thans het wetsontwerp ontvangen, waar in de herindeling van de gemeenten op dit eiland wordt geregeld. De gemeenteraden moeten nu binnen drie weken tegen dit ont werp hun bezwaren inbrengen, voorzover zij dit niet reeds hebben gedaan.. De nieuwe gemeenten zullen op 1 januari 1962 in wer king moeten treden. Dit zijn Domburg (nu nog Domburg en OostkapelleMariekerke Aagtekerke, Grijpskerke, Meliskerke, Se- rooskerke en St. Laurens), Valkenisse (Big- gekerke, Koudekerke en Zoutelande), Veere (Veere en Vrouwenpolder), Vlissingen (nu Vlissingen,Oost- en West Souburg en Rit- them). Van deze vijftien gemeenten blijven er dus vijf over, naast Middelburg, Arne- muiden, Westkapelle en Nieuw- en St. Joos- land. Provinciale dag van de Zeeuwse gereformeerde vrouwen. Te Vlissingen is onder leiding van mevr. Elshout-van de Ros een provinciale dag ge houden van de Zeeuwse gereformeerde vrou wenverenigingen. Naas* d'e huishoudelijke zaken stond op het programma een inleiding van Ds. E. Jansen uit Goes over „Israels toekomst". De spreker belichtte de geschiedenis van de joden, waarna hij uitvoeriger stilstond bij het huidige Israel en zijn bewoners, alsmede bij hun toekomst, hierbij verwijzende naar Ezechiël 36 en Romeinen 911. (De gemeente Hulst en de Z.V.T.M. De gemeenteraad van Hulst heeft zijn mis noegen uitgesproken over het eigenmachtig optreden van de Z.V.T.M. ten aanzien van de bushaltes in die gemeente en over het wijzigen van de busdiensten naar Perkpolder. De raad besloot met algemene stemmen een onderhoud met Ged. Staten over een en ander aan te vragen. Telkens weer zijn er strubbelingen tussen de raad en het college van B. en W. te Goes. Op voorstel van een der raadsleden is thans een motie aangenomen, waarin wordt aan gedrongen op een spoedige beslissing inzake de nog steeds voortdurende bestuurscrisis. De iaad spreekt zijn ernstige bezorgdheid uit over het nog langer uitblijven van bes'is- singen. Deze mot'e is ter kennis gebracht van le minister van binnenlandse zaken, de comnis- sans der koningin in Zeeland en van de leden van Ged. Staten. Zuiveringsinstallatie bij zwembad te Middelburg. Op grond van het feit, dat het water in het Middelburgse zwembad niet zuiver genoeg is besloot de gemeenteraad een crediet besch k- baar te stellen van 112.000,— voor de bouw van een filtergebouw. Hulst krijgt voetgangers- en rijwieltunml. De gemeenteraad van Hulst heeft beslo—n een voetgangers- en rijwieltunnel te bouwen aan de Bagijnepoort. De kosten worden ge raamd op 95.000,Ged. Staten hebben deze uitgaaf reeds goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Zeeland bezoeken Sas van Gent. Het college van Ged. Staten van Zeeland zal op 11 oktober a.s. een bezoek brengen aan de gemeente Sas van Gent. Dit bezoek houdt verband met de nog steeds niet afge handelde kwest.e betreffende het rusthuis. Het is te hopen, dat in gezamenlijk over leg hiervoor nu een oplossing gevonden zal kunnen worden. De onlangs in Arnhem gehouden „Air borne Pelgrimage 1960" had voor de Poolse parachutisten-generaal S. Sosabowski een bijzonder cachet. Op de vooravond van de herdenking van de Slag om Arnhem, werd hem namelijk tijdens een bijeenkomst in het Rembrandt Theater te Arnhem het eerste exemplaar overhandigd van de Neder landse uitgave van zijn boek „Ik vocht voor de vrijheid". Dit geschiedde in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, waaronder de Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers, de oud-commissaris in deze provincie, jhr. dr. C. H. C. Quarles van Ufford, de burgemeester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser, generaal-majoor R. E. Urquhart, alsmede een aantal Nederlandse vrienden. De directeur van Sijthoff's Uitgevers Mij. N.V., de heer Flines, opende deze bijeen komst met een speech, waarin hij o.a. mede deelde dat de eerste uitgave van „Ik vocht voor de vrijheid vrijwel reeds uitverkocht is en dat inmiddels de tweede druk wordt voorbereid. Hierna overhandigde hij de A Poolse generaal het eerste exemplaar van zijn boek. Generaal-majoor St. Sosabowski C.B.E., hield vervolgens in het Pools een toespraak, welke zin voor zin in het Nederlandse werd vertaald door de in Vlissingen woonachtige Poolse journalist, de heer Billy Strenk. De generaal sprak over de inhoud van zijn boek en herhaalde in tegenwoordigheid van de Engelse generaal R. E. Urquhart, zijn kritiek op de Brite slegrleiding tijdens de Slag om Arnhem in de septemberdagen van 1944. „Ik ga hierin zelfs zo ver" aldus de Poolse generaal-majoor „dat ik durf te beweren, dat ondanks de fouten die er ge maakt zijn in het opstellen van het operatie plan, er desalniettemin kansen voorhanden waren om deze slag te winnen. Ik becritizeer het gegeven bevel om de resten van de Britse Airborne Divisie uit de noordelijke Rijnoever te evacueren en ik geef een analyse van de zeer hoge verliezen, die de Britten daarbij hebben geleden." Voor de Nederlandse editie van zijn boek schreef generaal-majoor St. Sosabowski een speciaal hoofdstuk over de na-oorlogse con tacten tussen de Poolse parachutisten en de Nederlandse bevolking. ,Ik weet" aldus de generaal „dat dergelijke hartelijke vriendschapsbanden ook het deel zijn van generaal Maezek en zijn oud-strijders van de Eerste Poolse Pantser- Divisie, welker bevrijdingsveldtocht door Nederland begon met de strijd en de be vrijding van Axel en leidde via de bevrijding van Breda, 's-Hertogenbosch en Ter Apel tot het Duitse Wilhelmshaven in 1945. Generaal-majoor Sosabowski, de bevel hebber van de Eerste Onafhankelijke Poolse Parachutisten Brigade in de Slag om Am- hem, overhandigde hierna zelf een aantal exemplaren van zijn boek aan zijn Neder landse vrienden, die er bovendien een hand tekening van de auteur in kregen. ONTEIGENING VOOR VERBETERING RIJKSWEG SLUISKIL-AXEL, GEDEELTE AXELSE SASSING-AXEL. De wnd. burgemeester van Axel maakt bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal der zitting van 14 september 1960 van de commissie als bedoeld in artikel 10 der Onteigeningswet met het terzake uit- gebrachte advies dier commissie op de secretarie dezer gemeente voor een ieder die dit verlangt ter lezing nedergelegd. Ieder kan er te zijnen koste afschrift van doen nemen. Axel, 24 september 1960. De wnd. burgemeester van Axel, A. J. M. Kesbeke. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aaaivraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 23 september 1960, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester ter secretarie van de gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 26 september 1960. De wnd. burgemeester, A. J. M. Kesbeke. ONTEIGENING IN HET BELANG VAN DE VOLKSHUISVESTING, GEMEENTE AXEL. Het hoofd van het gemeentebestuur van Axel maakt bekend, dat ter voldoening aan het bepaalde in art. 80 der Onteigeningswet, vanaf 1 tot en met 30 oktober a.s. ter secretarie der gemeente ter inzage van een ieder wordt nedergelgd het besluit van de raad dezer gemeente van 27 september 1960, waarbij voorlopige goedkeuring is verleend aan een plan tot onteigening in het belang van de volkshuisvesting ingevolge art. 77, le lid, sub 5, van de Onteigeningswet ten name van de gemeente Axel, teneinde uitvoering te geven aan het raadsbesluit van 24 juli 1956, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 6 no vember 1956, no. 3011-371, 3e afdeling, tot vast stelling van een verbod tot bouw of herbouw van ge bouwen op gronden, welke in de naaste toekomst zijn bestemd voor aanleg van een straat of plein met bijbehorende groenstroken en beplanting, i.e. het aan leggen van het Zuivelplein. Belanghebbenden kunnen uiterlijk veertien dagen na verloop van de termijn voor nederlegging, derhalve vóór 14 november 1960, hun bezwaren schriftelijk aan het gemeentebestuur opgeven. Axel, 30 september 1960. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, A, J. M. Kesbeke, wnd. De gezagscrisis te Goes. NATUURZUIVER lf OPWEKKEND VERKWIKKEND 3e klasse D K.N.V.B. ODIO-AXEL 2-2. De Axelse ploeg, die met reserve-keeper Jo de Koeijer in het veld trad, was in het begin van de wedstrijd de mindere van de thuisclub. Na 20 minuten keken de oranjehemden dan ook tegen een 1—0 achter stand aan. Nog voor de rust wist Axel zich echter gedeeltelijk te herstellen> waarbij Rietjes na mooi combinatie-spel via de rechtervleugel de gelijkmaker wist te scoren (1 1). Direct na de hervatting kwam Odio weer sterk opzetten en dit resulteerde wederom in een doelpunt in de twintigste minuut. Een strafschop tegen de Bra banders, wegens hands opgelopen werd door Verbunt gemist. Axel bleef echter steeds opnieuw terugkomen en kort voor het einde werd een hunner aanvallen dan toch met succes bekroond toen v. d. Berge de bal mooi doorkopte naar Rietjes die zich geen ogen blik bedacht en ineens keihard de gelijkmaker in de touwen joeg (22). HONTENISSE—KAAISE BOYS 2-0. Voor de eerste maal in deze competitie heeft Honte- nisse de volle winst binnen gehaald. Voor de rust werd het 10 door de Waal, die uit een keurig toegespeelde bal een keihard schot inzond. Daar beide partijen ongeveer even sterk waren werd er nog al fors gespeeld, doch een ruwe wedstrijd werd het niet. Na de rust was eerst Kaaise Boys in de meerder heid, doch tot doelpunten kwam het niet. Ed. Steijns schoot bij een uitval van Hontenisse hard tegen de paal. Wim Steijns deed het beter dan zijn broer, want met een kopbal stelde hij de zege veilig (2—0). Verdere uitslagen ZierikzeeZeeland Sport 44 ZeelandiaMeto 10 Com BoysR.K.F.C. 25. Zaterdagvoetbal 4e klasse K.N.V.B. A.Z.V.V.-KRABBENDIJKE 6-6. A.Z.V.V. heeft belet dat Krabbendijke haar eerste volle winst in deze competitie zou binnenhalen. Aan doelpunten heeft men bij de Axelse zaterdagspe.ers blijkbaar geen gebrek. Vorige week verloren de rood- witten met grote cijfers en deze week telde de eind uitslag weer twaalf doelpunten. Van Oosten bracht Krabbendijke eerst aan de lei ding (0—1) doch de Ruijter wist de achterstand door twee doelpunten om te zetten in een 2—1 voorsprong voor A.Z.V.V. Van Oosten en Traas brachten hier na Krabbendijke weer aan de leiding met doelpunten waarbij de Axelse doelman niet geheel vrijuit ging. Ruijtenburg vond dat met de rust de punten beter ver deeld konden zijn en maakte er 33 van. Kort na de hervatting was het weer Van Oosten die tweemaal wist te scoren 35). Ruijtenburg van A.Z.V.V. benutte echter een strafschop en verkleinde dus de achterstand tot 4—5. Traas van Krabbendijke nam wraak door er 46 van te maken. Dit was ongeveer tien minuten voor het einde en zo scheen de zege voor Krabbendijke veilig gesteld. Doch de gasten hadden buiten het doorzettingsvermogen en de volharding van de thuisclub gerekend, want Haak en Ruijtenburg brachten kort voor het eindsignaal de balans weer in evenwicht (6—6). De verdere uitslagen in deze klasse waren The Gunners—Zwaluwse Boys 1—2; Rillandia—Dintel- oord 2—4 Nieuwdorp—V.V.N. 4—1 Good Luck— Smerdiek 2—1 Amemuiden— S.S.C. 1—4.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3