K®*1? Dam po GEMEENTERAAD VAN AXEL DAGELIJKSE WEG is GEVAARLIJKE WEG Fcankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 75e Jaaragng No. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredactie J. C. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Axels raadhuis krijgt weer torenverlichting ZITTING VAN DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960. ZEEUWSE COLLECTE '60. Veilig Verkeersthema„Mijn dagelijkse weg" Uw dagelijkse weg is misschien Uw beste kameraad. U ontmoet hem dagelijks. U be spreekt met hem Uw zorgen. U kent hem door en door. Hij hoort Uw al fietsend haastig gerepeteerde huiswerk of het gesprek met Uw collega aan. U kunt hem bij wijze van spreken met gesloten ogen vinden. U kent zijn nukken en zwakke punten op Uw duimpje en zijn onhebbelijkheden kunt U wel dromen. Pas op Zoals in vrienden kunt U zich ook in Uw dagelijkse weg vergissen. Uw dagelijkse weg is dikwijls wèl onberekenbaar en wèl vol gevaren. Gevaren, die U mis schien niet kent of niet vermoedt. Of ge varen, die er misschien op 99 van de 100 dagelijkse dagen niét zijn. Maar op die ene fatale ochtend of avond net wèl. Honderden mannen, vrouwen en kinderen hebben met hun leven moeten boeten voor het feit, dat zij de gevaren van hun dage lijkse weg onderschatten. Bedenk daarom iedere dag weer, dat juist de uren van Uw dagelijkse weg gevaarlijke uren zijn. De tij den waarop blijkens onderzoekingen op de werk- en schooldagen de meeste slachtoffers in het verkeer vallen bevestigen dit Kleuters (1-4 j.) 11-12 en 15-18 uur Scholieren (5-14 j.) 8-9, 12-14 en 16-18 uur 15-19-jarigen maximum tussen 17-18 uur Volwassenen maximum tussen 17-18 uur Voor alle leeftijden geldt, dat op zaterdag het grootste aantal slactoffers valt tussen 12-13 uur en op zondag tussen 16-18 uur. Een bewijs te meer, dat ook Uw dagelijkse (terug)weg gevaarlijker is dan U denkt. Extra voorzichtig zijn dus AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement •1 binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS10 Btj contracten belangrijke redactie Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine AdvertenUën 1.5 regafe f iedere regel snaer 12 Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Axel onder voorzitterschap van wnd. burgemeester A. J. M. Kesbeke. Afwezig was de heer K. Hamelink. In een vlot tempo passeerden alle agenda-punten, vrijwel zonder discussie en op- of aanmerkingen, zo dat de gehele vergadering nauwelijks een uur tijd vergde. De mededelingen aan de raadsleden op vragen in de vorige vergadering gesteld werden reeds :n ons nlad van vorige week opgenomen. Het voorstel van B. en W. tot herstel van de ver lichting van de wijzerplaten in de toren van het ge meentehuis werd na enige strubbelingen toch aange nomen. De heer Van Luijk was de eerste die dit voorstel afwees door te constateren dat tijdens de financiële nood waa in Axel thans verkeert, toch geen bedragen van 2250,hoefden te worden uitgegeven en dan jvoor de verlichting van zo n torentje Hij wees op een vorig raadsbesluit dienaangaande, waarbij was gesproken over een bedrag van 1500,Nu dus i de helft van dit bedrag er nog was bijgekomen, kon de heer Van Luijk er zich zeker niet mee verenigen. De heer D. J. Oggel bekeek de zaak van andere zijde „Om zo'n klein torentje, dat alleen van de Markt en vanaf het Szydlowski-plein te zien is, te verlichten, noem ik gewoon bespottelijk." Voorzitter „Je valt me tegen." De heer Oggel„Mijns inziens heeft het werkelijk I icen zin dergelijke kosten aan zo'n klein torentje te >enderen." Voorzitter„Wij zijn toch een vooruitstrevende meente en als we de zaak in vergelijking trekken t andere gemeenten hier werd Koewacht ge- f eind dan geloof ik toch dat Axel in dit geval t achter mag blijven. We hebben ten slotte een ce.cere stand op te houden en bovendien wordt de ïk naar Axel groter." De heer Oggel was nog niet overtuigd. De Voorzitter vroeg of hij stemming wenste. De heer C. van Bendegem t „Waag het er eens op." Het merendeel wenste echter geen stemming, waar- I bij dus het voorstel tot herstel van de verlichting werd aangenomen. De verlichting wordt aangebracht door de firma Eijsbouts te Asten voor 1645,Zij adviseert echter nog enkele voorzieningen te treffen, teneinde de tijd aanduiding beter te doen uitkomen. Rekening houdend met nog enkele bijkomende kosten wordt het totaal geraamd op 2250, Intrekking Raadsbesluit inzake verkoop van bouwgrond aan C. Swets te Axel. In de vergadering van 5 juli 1960 besloot de raad een perceel grond, gelegen achter de Oosterstraat te verkopen aan C. Swets. Ged. Staten maken echter bezwaar tegen deze transactie, omdat huns inziens nog niet definitief vaststaat welke bestemming aan deze grond moet worden gegeven, in verband met geplande bebouwing in de nabijheid van dit perceel. Besloten werd derhalve, het raadsbesluit in te trekken doch aan de betrokkene is inmiddels de suggestie ge daan de grond.,van de gemeente te huren tot weder opzegging tegen-de prijs van ƒ10,— per jaar. De heer Oggel vond de huurprijs wel laag en be weerde dat de gemeente een kleine schade lijdt. De secretaris P. G. v. d. Bosse verklaarde in deze dat de huurprijs is aangepast aan de omstandigheden. De huur is gesloten tot wederopzegging. De heer Oggel zei tegen deze actie op zich geen bezwaar te hebben, maar beschouwde zijn woorden als een tip voor de toekomst. Verlenging van de huurovereenkomst met de Zondagsschoolvereniging. De huurovereenkomst tussen de gemeente Axel en het bestuur der Zondagsschoolvereniging werd met •en jaar verlengd. Vorig jaar bedroeg de huur voor Het gebouw, staande aan de Julianastraat, 850,—. »t bestuur der vereniging zag echter de prijs gaarne rhoogd tot 1000,waartegen de raad geen be waren had. Verlenen van medewerking aan R.K. Schootbestuur en het Besteuur der Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. De Raad ging tevens accoord met het voorsel tot iet verlenen van medewerking aan het R.K. School bestuur voor de aankoop van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de R.K. Lagere School aan de Wal- Jtraat en tevens met het verlenen van medewerking aan het Bestuur der vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, voor de aanschaffing van school boeken en leermiddelen ten behoeve van de Chr. U.L.O.-school. Eén en ander in verband te brengen met de stijging van het aantal leerlingen. Eervol ontslag aan P. L. D. J. van Oeveren als ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer P. L .D. J. van Oeveren, die op 19 maart 1946 werd benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het voltrekken van huwelijken, heeft d.d. 4 augustus 1960 ontslag uit die functie gevraagd, zulks met ingang van 28 mei 1960. Zoals bekend is, werd hem met ingang van laatst genoemde datum ontslag verleend als burgemeester. In verband met zijn pensioenrechten werd besloten door de raad hem met ingang van dezelfde datum eervol ontslag te verlenen als ambtenaar van de burgerlijke stand dezer gemeente. Intrekking Raadsbesluit inzake verhuur perceeltje grond aan de Steenkolen- Handelvereniging N.V. te Utrecht. In de raadsvergadering van 29 maart 1960 was besloten een perceeltje grond aan de Zuidsingel te verhuren tegen een prijs van 0,25 per m2, per jaar, voor de duur van 20 achtereenvolgende jaren aan de Steenkolen-Handelsvereniging N.V. te Utrecht. Het zou bestemd zijn voor de bouw en exploitatie van een benzinestation. Ged. 'Staten deelden echter mede, dat tegen dit raadsbesluit verkeerstechnische en planolo gische bezwaren bestaan. Ofschoon het mogelijk 's tegen deze beslissing beroep aan te tekenen bij de Kroon, ging de Raad accoord met het voorstel het besluit van 29 maart in te trekken. Onteigening perceel Oudewijk 12. Ter uitvoering van enige stedebouwkundige rege lingen is de gemeente Sinds enige tijd doende enkele eigendommen in handen te krijgen, o.a. wil zij de beschikking hebben over de woning met erf, gemerkt Oudewijk 12, eigendom van de heer Fr. Haak, West straat 28 te Axel. Deze woning is onbewoonbaar ver klaard en staat sinds 18 juni 1948 leeg. Dit perceel maakt deel uit van de gronden, die in de naaste toe komst bestemd zijn tot aanlr|; van een straat of plein met bijbehorende groenstroken en beplanting. Tevens is er een bouwverbod op gelegd. Met het getaxeerde bedrag ad 500,voor het perceel neemt de eige naar geen genoegen. Te vrezen valt dat met de eigenaar nimmer overeenstemming zal worden bereikt, ook niet na langdurige onderhandelingen. Teneinde verdere vertraging in de uitvoering va het sanerings plan voor de Oudewijk en omgeving te voorkomen, besloot de Raad tot onteigening van het pedoelde per ceel over te gaan. Adviescommissie Woonruimtewet 1947. De leden van de adviescommissie ingevolge de Woonruimtewet 1947,die per 1 oktober 1960 af treden, werden weer herkozen_ te weten de heren J. Pijpelink met 12 stemmen, M. J. van den Berg met 11 stemmen, C. J. van den Bos, P. Scheele en J. H. Bouman, allen met 12 stemmen. Voorstel inzake pand Zeestraat 1 te Axel. De woning Zeestraat 1, eigendom van de heer A. C. Audenaerdt, Julianastraat 66 te Axel, thans be woond door de heer P. Dobbelaar, werd in de ver gadering van 9 augustus j.l. onbewoonbaar verklaard, daar zij niet voldoet aan de eisen gesteld in de bouw verordening. Besloten werd dit punt van de agendat af te voeren. In overleg met de directie van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te Middelburg concluderen B. en W. dat aan een nieuw voorstel tot onbewoonbaar verklaring wel niet zal kunnen worden ontkomen. Een dezer dagen zal tuusen de huidige eigenaar en de Amstel Brouwerij N.V. te Rotterdam een koopacte worden gesloten, zodat men mag aannemen dat de veroubwplannen binnen afzienbare tijd zullen worden gerealiseerd. Rondvraag. De heer Maas bracht ter sprake de in de vorm van advies gepubliceerde mededeling van de Officier van Justitie, geen namen te accepteren die niet in overeenstemming zijn met het geslacht van het aan te geven kind bij de burgerlijke stand. Hij vroeg wat het standpunt van B. en W. in deze was. De Voorzitter antwoordde dat zij het advies van de Officier van Justitie opvolgen, doch -wel b.v. voor een mannelijk persoon een vrouwelijke naam als tweede naam accepteerden. De heer J. Hamelink kwam terug op de mededeling in het prae-advies in verband met de bouw van 34 woningwetwoningen in plan-West. Er is opdracht ge geven volgens deze mededeling aan J. P. Sanderse, al hier tot het leggen van een nieuw gedeelte van de Marijkestraat en van de Bemhardstraat, middels een onderhandse aanbesteding. Spr. constateerde dat men op die manier voor een voldongen feit staat, terwijl een openbare aanbesteding toch meer voldoening geeft. De heer C. van Bendegem bad klachten gehoord van de bewoners van de Nieuwendijk over het motor geronk van de koelcel. De Voorzitter verklaarde in deze dat een dezer dagen een proefscherm wordt geplaatst om het ge luid te dempen. Overige mededelingen aan de Raad. De gasleiding in de Julianastraat bij het complex van de 48 woningwetwoningen zal vernieuwd -wor den. Daartoe zal aan beide zijden in de trottoirs een nieuwe plastic leiding gelegd worden met nieuwe huis aansluitingen. De kosten die geraamd worden op ca. 4100,komen ten laste van de gewone middelen van het gemeentelijk gasbedrijf. Als gevolg van de bovenbedoelde werkzaamheden in de Julianastraat zal deze straat in 1961 gedeelte lijk opnieuw moeten worden bestraat. Aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht te Terneuzen is opdracht gegeven tot het maken van een plan voor een nieuwe werkplaats ten behoeve van het gasbedrijf in Terneuzen. Dit werk zal te zijner tijd in het openbaar worden aanbesteed. Bij het Staatsgasbedrijf is van gemeentewege een verzoek ingediend om te komen tot verlaging van het CO-gehalte van het gas, zulks ter opheffing van het verstikkingsgevaar. Aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht is opgedragen de gemeentelijke gasnetten ln tekening te brengen. In verband met de bouw van 34 woningwetwoningen in plan-West is aan J. P. Sanderse, aannemer te Axel, opdracht gegeven tot het leggen van een nieuw ge deelte van de Marijkestraat en de Bemhardstraat. Dit was noodzakelijk om vertraging in de bouwplannen te voorkomen. De kosten van deze werkzaamheden, die onderhands zijn aanbesteed, komen ten laste van het exploitatie-plan-West. Van enige buurtbewoners van de Buitenweg zijn klachten ontvangen over het voetballen op het speel terrein achter de woningen aldaar. B. en W. zien thans uit naar een ander terrein voor dit doel. Bij besluit van B. en W. is de heer Jac. de Ruijter, Nieuwstraat 46 alhier met ingang van 1 januari 1961 herbenoemd tot lid van de Bioscoopcommissie. Getrouw aan de traditie komt ook dit jaar het Pro vinciaal Bestuur van de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening in Zeeland weer een beroep doen op ons, om hulp te verlenen aan het maatschappelijk en cultureel werk in Zeeland. In de periode van 3 tot en met 9 Oktober a.s. zal een collecte worden gehouden, waarvan evenals !n vorige jaren 20% van de plaatselijke opbrengst ter beschikking zal worden gesteld voor het plaatselijk maatschappelijk werk. Belangrijkste doel. Het voornaamste doel waarvoor deze collecte ge houden Wordt is Bandrecorders voor blinden. Boven dien zullen gelden worden uitgetrokken voor een vacantie voor huisvrouwen. Na 1945 is de sociaal-economische situatie der blinden aanzienlijk verbeterd, dank zij de energieke aanpak door de overheid en particuliere instellingen, zoals onderwijs en vakonderricht. De blinden kunnen deelnemen aan het verenigingsleven, aan het cultu rele leven, maar zij blijven in dit ene opzicht gehan dicapt zij missen het vermogen iets waar te nemen door het gezichtsorgaan. De radio brengt hen in con tact met vele levensproblemen, televisie is voor hen onbereikbaar. Maar de technische wetenschap heeft het voor hen mogelijk gemaakt dat zij wel kennis kunnen nemen van boeken, tijdschriften e.d. en wel door het gesproken boek en het gesproken tijdschrift via de bandrecorder. Dank zij de door het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid uitgevaardigde Voorziening voor Blinden, is het mogelijk met overheidsgelden band recorders aan te schaffen voor een bepaalde rgoep blinden. Niet allen kunnen hiervoor in aanmerking komen. Daarom zal worden getracht door middel Van de Zeeuwse Collecte '60 een fonds te vormen voor aanschaffing van bandrecorders voor hem die niet onder de hierboven genoemde voorziening van het Ministerie vallen. Vacantie voor huisvrouwen. Dit jaar konden 120 Zeeuwse huisvrouwen van een week vacantie genieten. Hoewel dit een groot aantal is, neemt dit todh niet weg dat velen het teleurstel lende bericht moesten ontvangen, dat zij niet geplaatst konden worden. Laten we hopen dat deze teleurge stelde dames in de zomer van 1961 wel aan de beurt komen. Hier geldt Hulp aan Zeeuwse vrouwen, door Zeeuwse vrouwen. Dat de Zeeuwse Collecte langzamerhand een begrip is geworden in onze provincie moge wel blijken uit het feit dat er in 100 gemeenten werd gecollecteerd. De Anjercollecte Zeeland, die enige jaren een vast onderdeel vormde van de Zeeuwse Collecte, zal niet meer op de lijst van objecten voorkomen omdat be sloten is deze collecte voortaan zelfstandig te orga- PAS OP: GEVAARLIJKE UREN KtlUTERS 1.4 JAAR 11-42 uur 15.18 uur SCHOI IEREN 5-UJAAft 42. Huur T5_t9 JARIGEN Het Verbond voor Veilig Verkeer laat met dit plaatje zien welke uren blijkens bittere ervaringen in het verkeer voor jong en oud de gevaarlijkste zijn. Houd er rekening mee op Uw dagelijkse weg

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 1