Axel herdacht bevrijding SPORT IN ONZE GEWESTEN Uit on ze omgeving Axel Zuiver Uw bloed met Kruschen - en verdrijf zo de oorzaak van Uw Rheumatische Pijn! Wij allon, Polen en Axelaars GEM CENTER A ADS VERGADERING. De gemeenteraad van Axel zal. dinsdag 27 sep tember a.s. des avonds om 7 uur ten gemeentehuize in openbare zitting verschijnen ter bdhandeling van onderstaande agenda 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 5 juli 1960 inzake verkoop van bouwgrond aan de heer C. Swets te Axel. 5. Voorstel tot verlenging huurovereenkomst met Zc-nde, sschoolvereniging. 6. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 24 maart 1948 inzake rekcning-ccurant-overeen- komst met het gemeentelijk woningbedrijf. 7. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe in structie voor de gemeente-geneeskundige, tevens belast met de armenpraktijk. 8. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der L.O.-wet 1920 aan het R.K. Schoolbestuur der Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. 9. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag nan P. L. D. J. van Oeveren als ambtenaar van de burgerlijke stand. 10. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 29 maart 1960 inzake verhuur perceeltje grond aan de ..Steenkolenhandelsvereniging N.V." te Utrecht. 11. Voorstel tot het herstel van de verlichting van de wijzerplaten in de toren van het gemeentehuis. 12. Voorstel tot voorlopige goedkeuring van een ont eigeningsplan l(Oudewijk 12). 13. Voorstel tot het kopen van enige percelen ten behoeve van de sanering van de Oudewijk. 14. Voorstel tot het benoemen van een advies commissie ingevolge de Woonruimtewet 1947. 15. Voorstel tot vaststelling van de 10e wijziging van de gemeentebegroting voor 1960. 16. Voorstel inzake pand Zeestraat 1 te Axel. 17. Rondvraag. 18. Sluiting. Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf minerale zouten, die de bloedzuiverende organen aanzetten tot een jeugdig- krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiver heden uitdrijven langs natuurlijke weg. Ing. Med. Mededelingen. B. en W. delen, in antwoord op de in de raadsver gadering van 9 augstus 1960 gestelde vragen, het volgende mede Vraag van de heer Maas of het pand Oudewijk 39 gesloopt kan worden. Aan dit verzoek is inmiddels voldaan. Vraag van de heer Oggel of het niet mogelijk is om het gedeelte van de Armendijk vanaf de le Ver korting tot aan de spoorwegovergang met oude keien te verbreden. Verbreding van dit gedeelte is naar de mening van het college niet noodzakelijk, omdat er weinig ver keer is. De berm is bovendien breed genoeg zodat 'n voorkomende gevallen gemakkelijk uitgeweken kan worden. Vraag van de heer C. van Bendggem over de onderhoudsplicht van de brandgangen in plan-Zuid. Deze brandgangen zijn in eigendom, onderhoud en beheer bij de gemeente. Zij worden geacht te be horen tot de openbare weg. Verharding van deze brandgangen wordt niet direct noodzake'ijk, geacht om dat de ondergrond voornamelijk uit zand bestaat. Van wateroverlast is tot nu toe niets gebleken. Mochten er klachten komen, dan zal aan deze brandgangen zonder twijfel nader aandacht worden besteed. ONDER WIJSTENTOONSTELLING „BOU WEN" GEOPEND. Dinsdagmiddag werd in Hotel „Het Gulden Vlies" alhier de Onderwijstentoonstelling „Bouwen" geopend. In zijn openingswoord verwelkomde wnd. burge meester A. J. M. Kesbeke de genodigden, waaronder vele onderwijzers en sprak voor hen de hoop uit, dat deze tentoonstelling'een stimulans zou mogen zijn om hun onderwijzend werk met liefde en animo voort te zetten. In de tegenwoordige tijd, aldus spreker, worden wij geconfronteerd met financiële cn veel bouwtechnische moëei'ijkheden, terwijl het vraagstuk van de woning nood nog steeds geen oplossing heeft gevonden. Daarom grijpt het bouwprobleem ons bijzonder aan. Het onderwijs heeft thans de taak om de jeugd nauwer in contact te brengen met de werkelijkheid. Het otnderwijzend personeel moet daarom trachten deze media doelend op de expositie zo effectief mogelijk te maken. Bij de toelichting kwam naar voren, de betekenis van deze tentoonstellingen voor de jeugd voor wat betreft hun beroepskeuze. De Stichting Onderwijs tentoonstellingen wil het ambacht bij de jeugd in de belangstelling brengen. Het is wederom een taak voor de overheid om bij de jeugd die belangstelling op te wekken en hen te wijzen op het verantwoordelijkheids gevoel in deze „moderne" tijd, waarin de mensen vaak meer met hun rechten dan met hun plichten doende zijn. Er is in de nieuwe geschiedenis van ons vo'k nog nimmer een periode geweest waarin de bouwindustrie zulk een belangrijke rol heeft gespeeld als in deze jaren. De voorziening in behoefte aan woningen en gebouwen voor industrie en handel is voor ons in dustrialiserend land een zo evident probleem als nim mer tevoren en vormt een voortdurende zorg voor ons volk en zijn overheid. Overal zien wij bouwen en daarom zal een nader contact met deze tak van nijverheid voor ons, en speciaal voor de jeugd een openbaring kunnen zijn. De tentoonstelling, waarop veel materiaal in natura staat geëxposeerd, geeft het „waarom" en „hoe", waarbij, zonder diep in te gaan op de technische pro blemen, in grote trekken wordt getoond hoe een bouwwerk tot stand komt met zijn voorbereiding, de werkelijke bouw en zijn afwerking. Interessant is de practische indeling van de ten toonstelling. Een tiental maquettes tonen diverse me thodieken en processen. Een historisch overzicht ver meldt, dat de mens vroeger hoofdzakelijk uit defen sieve overwegingen bouwde om zich te beschermen tegen sto.m, regen en koude. Naarmate de beschaving toeneemt, onstaan andere redenen, a.l. het zich schep pen van woon- en werkruimte maar bovenal hetcre- eren van een omgeving voor het gezin. Schematisch vermeld een maquette de constructieve principes van de bouw en de diverse voorbereidingen. Kortom kan ongetwijfeld gezegd worden dat de ten toonstelling een waardevol leermiddel is om de school jeugd en wellicht ook de ouderen in contact te bren gen met deze bedrijfstak. Wij zijn er van overtuigd dat de bezoekers jets van blijvende waarde van deze tentoonstelling over dit zo actuele onderwerp met zich meenemen. MEESTER SCHIEMANGAAT MET PENSIOEN. Na meer dan 46 jaren de Openbare Lagere School alhier met zijn beste krachten te hebben gediend gaat de heer A. J. Schieman eind september het onderwijs verlaten wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Het spreekt welhaast vanzelf dat men dit feit niet onopgemerkt wil laten voorbijgaan. Het is immers wel een zeldzame gebeurtenis dat een onderwijzer zo lang en ononderbroken aan een en dezelfde school werkzaam is. Niet minder dan drie generatie s lang werd de Axelse openbare jeugd aan de opvoedende zorgen van „meester Schieman" toevertrouwd en de wijze waarop hij zich steeds van deze taak heeft ge kweten, stempelt de heer Schieman tot het type dat bij zijn vele leerlingen ook nog na de schoolbanken te hebben verlaten grote populariteit en algemene achting mag genieten. Het is dan ook een goede gedachte geweest van de oudercommissie om ter gelegenheid van het afscheid van de heer Schieman een oproep te richten tot de oud-leerlingen van de Openbare Lagere School om op King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel dat elk tablet onmiddellijk geeft. Neem King, bereid uit het zuivere natuur product en ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere vrijdagavond 30 september a.s. aanwezig te willen 'ijn op een speciale bijeenkomst in de Prinses Marijke- school. Ongetwijfeld zullen vele honderden Axelaars aan deze oproep gehoor geven om „hun meester" een onvergetelijke dag te bezorgen en stellig zullen ook meerdere oud-leerlingen die reeds kortere of langere tijd uit onze gemeente zijn vertrokken hierbij niet ont breken, of minstens op andere wijze hun medeleven betuigen. Evenmin is het aan twijfel onderhevig en hierm.de verklappen wij zeker geen geheim, dat nu de heer Schieman dan straks van een welverdiende „rust" kan gaan genieten, hij die rust als hartstochtelijk hengelaar zijnde wel zal zoeken aan de waterkant. WEER EEN GELUKKIGE TOTO-WINNAAR IN AXEL. Konden wij vorige week melding maken van drie Axelse prijswinnaars in de K.N.V.B.-toto, thans :'s er weer een Axelaar, die meedeelt in de 2e prijs van deze toto. Zijn deel in de pot zal naar alle waar schijnlijkheid ruim 800,— bedragen. Ook in Terneuzen werd een winnaar genoteerd rn wel van de le prijs. A's zijn rechtmatige deel zal hij circa 12.000,ontvangen. ON TEIGENIN GSZI TT ING VOOR VERBETERING RIJKSWEG SLUISKIL-AXEL. De Commissie ingevolge art. 10 der Onteigenings wet hield zitting op het gemeentehuis alhier tot het aanhoren van bezwaren tegen de voorgenomen ver betering van de rijksweg Sluiskil—Axel (wegvak Axelse SassingAxel), ten name van de Staat. Voorziter was het lid van Ged. Staten, ir. G. P. M. Dikötter, terwijl voorts aanweig zwaren de wnd. hur-' gemeester A. J. M. Kesbeke, de wnd. arrondissement;- ingenieur van rijkswaterstaat ir. W. Stuulen cn de hoofdingenieur van provinciale waterstaat, ir. C. van den Berg. Ter zitting werden door de Buthpolder, alsmede door een particulier bezwaren ingebracht tegen de aangeboden schadevergoeding. HET BIER WAS WEER BEST BIJ DE TAPWEDSTRIJD. Zoals wij reeds eerder vermeldden, organiseerde het Centraal Brouwerijkantoor weer de nationale bier tapwedstrijden. In dit kader werd in „Het .Centrum" allhier ren voorwedstrijd gehouden voor de Zeeuwse biertappers. 35 deelnemers uit alle streken van Zeeland hadden zich opgegeven om voor een plaats te vechten in „Het Ridderschap der Biertappers". De wedstrijd, die ongeveer vier uren in beslag ;>nm had een gezellig verloop. Het Centraal Brouwerijkantoor bood aan alle deel nemers een fraai glas met inscriptie aan, terwijl de winnaars met een geldprijs werden beloond. De plaat selijke V.V.V. schonk een fraaie legpenning. De jury kwam tenslotte tot de volgende verdeling der punten Éénmanszaken. 1. E. A. de Cuelenaere, Hotel „De Rode Leeuw", 440 punten 2. Mej. Janny Faas, Ter- neuzen, Café „De Schelde", 386 punten 3. Mej. de Ridder, Terneuzen, Café „De Appel", 356 punten. Paren (tapper en serveerder (ster). 1. De heer en mevr. Van Rijn, Hotel „Amicus", Viissingen, 902 pt. 2. de heer en mevr. Martens. Hotel „De Pluym" te IJzendijke, 842 pt..; 3. de heren F. de Bondt en C Dourleyn, Hotel „Wöhler", Middelburg, 791 pt. Zaterdag herdachten de Axelaars voor de 16e maal dat zij in september 1944 door de Polen werden be vrijd. Het was geen majestueus lustrum, doch de feer en de bedoe ingen waren er niet minder om. De ver eniging „Ar -1-Po'en" had weer a'les in het werk ge steld, om deze herdenking zo stijlvol mogelijk te laten verlopen. Zij had o.a. een twintigtal Poo'se Oudstrijders uit Viissingen raar Axel doen komen, waar zij in de raadszaal door de voorzitter van „Axel-Polen" wer den toegesproken. „Wij allen, Polen en Axelaars, zijn hier samen om hulde te brengen aan Uw wapen broeders, die voor deze vrijheid met hun leven hebben betaald," aldus de heer D. J. Oggel in zijn welkomst woord. „Wij gedenken het grote offer, dat Uw land genoten hebben gebracht, velen van hen gaven hun leven, om dat van onze burgers te sparen. Helaas bracht dat offer wgl aan ons. doch niet Uw land de zozeer begeerde vrijheid." Verder zette hij uiteen, de doelstelling van „Axel- Polen het contact houden met de Poolse Oud strijders. De heer Oggel beschouwde het als een plicht om iets in het bijzonder te doen voor die Polen, die uit de oorlog lichamelijk lijden hebben overgehouden. „Wij hebben het besluit genomen, om ieder jaar, in de tijd dat de bevrijding wordt herdacht, een collecte te houden voor de Poolse 'Oorlogsinvaliden." Hij besloot zijn toespraak met het verzoek een mi nuut stilte in acht te nemen, ter herdenking van allen die bij de bevrijding van Axel het leven hebben ge laten, zowel militairen als burgers. Vergezeld van het bestuur van „Axel-Polen" cn het college van B. en W. gingen de Polen na de ontvangts op het stadhuis eerst naar het graf van mevr. Szyd- lowski op de R.K. begraafplaats, waar zij bloemen legden, terwijl na terugkeer na het stadhuis dezelfde stoet met fraaie bloemen naar het Poolse Monument aan de Zeestraat trok, waar eveneens van de zijde van particulieren en verenigingen aan de bloemen hulde werd deelgenomen. Hierna werd in „Het Centrum" een gemeenschappe lijke maaltijd gebruikt, vanwaar men omstreeks 7 uur per auto naar het Poolse Kruis aan het kanaal trok, waar ook eer aan de gevallenen tfterd betoond en zoals gebruikelijk door een koortje o.lv. de heer J. Smies het Poolse Volkslied werd gezongen. Tot slot vond een bijeenkomst p'aats op de raads zaal, alwaar de Polen hun dank wensten te betuigen aan een aantal Axelaars voor hetgeen in de jaren na de bevrijding door de Axelse bevolking werd ge daan ter nagedachtenis aan de gevallen Polen en tie hulp zowel aan de Polen in Nederland als aan hen die in het eigen vaderland onder de moeilijkste om standigheden verkeren. De Poolse Oudstrijders werden hier ontvangen door wnd. burgemeester A. J. M. Kesbeke. De leider van de Poolse delegatie, ir. Minkiewicz, sprak namens de Poolse Oudstrijders. Hij roemde Axel om zijn grote activiteit voor de Polen. „Wij voelen ons hier in Axel altijd op ons gemak, het ontroert ons telkens weer, te zien hoe gij de graven van onze makkers verzorgd," aldus ir. Minkiewicz. „Dat Axel mag leven en dat de vriendschap eeuwig mag zijn De heer Billy Strenk, lid van het landelijk bestuur van de Vereniging van Poolse Oudstrijders in Neder land hield een rede .waarin hij constateerde dat de gedachtenis cn herinnering aan de Polen nergens zo indrukwekkend en ontroerend gevierd werd dan in Axel. „Herhaalde malen in de afgelopen 16 jaren hebben de inwoners van Axel hun dankbaarheid cn vriendschap tegenover ons Polen op tastbare wijze tot uitdrukking gebracht. Thans willen ook wij, Oud strijders, onze waardeding en bewondering eveneens op een tastbare wijze tot uitdrukking brengen." Hierna las de heer Billy Strenk, in alfabetische volgorde de namen voor van 22 inwoners van Axel, die zich op een of andere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor Polen en voor de samenwerking tussen de Axelse bevolking en de Polen. Ir. Minkiewicz ging over tot uitreiking van het insigne en het ere-diploma van de vereniging van Poolse Oudstrijders in Nederland aan de heren C. 4?an Bendegem, P. G. v. d. Bosse, H. P. Dieleman, P. den Exter, A. J. M.^,Kesbeke, A. H. v. d. Lee, D. J. Oggel, P. J. Olijslager, J. C. Overdulve, R. A. Polfliet, dr. G. C. Ramselaar, A. Reedijk, J. de Ruijsscher, A. Scheele, L. Scheele, C. J. Schieman, C. Smies, J. P. Smies, Th. Tieleman, J, Verplanke, J. C. Vink en J. J. Wieles, j i 3e klasse D K.N.V.B. AXEL-R.C.S. 1-2. De schoonheidsprijs wordt in de voetbalcompetitie niet uitgereikt en daarom bleef de technische meer derheid van de oranjehemden onbeloond. Slechts de doelpunten tellen en tegenover de ene goal van Axel, na rust geboren door een meesterlijk schot van Borgt, kon Souburg er twee stellen. De meerderheid van Axel mocht dan al volledig zijn, voor doel werden de geboden kansen hopeloos gemist. Slechts daardoor kon R.C.S. tot de rust de stand dubbel blank houden en na de rust werd het R.C.S. gevecht met de rug tegen de muur nog heftiger. Die ene keer dat zij echter eerst de omsingeling konden ontkomen was het ook meteen raak door v. d. Berghe. Ja, zelfs slaagde dezelfde speler er vijf minuten later weer in de Axelse verdediging nogmaals te verrassen. Toen vond Axel het echter welletjes en met een ge weldig elan werd aanval op aanval opgezet. Verder echter dan het ene tegenpuntje konden zij niet geraken. Zo kwam onder geweldiqe spanning deze door scheidsrechter Hoogeboom correct geleide wedstrijd tot een eind en moest Axel de eer aan R.C.S. laten. Zaterdagvoetbal 4e klasse K.N.V.B. ARNEMUIDEN—A.Z. V. V. 7-4. Na amper 5 minuten spelen kwamen de Axelaars aan een 01 voorsprong, doordat linksback Schroe- vers van Amemuiden de bal in eigen doel trapte. Het wat zenuwachtig spelend Amemuiden herstelde zich echter en bracht de stand weer in evenwicht. Na eenkwartier drukte de thuisclub haar meerderheid uit in een doelpunt (21) en ofschoon Amemuiden het initiatief behield wist aan de overzijde de Axelse Visser een solo-rush met de gelijkmaker te bekronen. De gastheren pakten nu nog energieker aan en kwa men door twee doelpunten van Poortvliet aan een 42 voorsprong. Bij de rust was de stand evenwel weer gelijk door doelputen welke voortkwamen uit mooi samenspel tussen Ruijtenburg, de Ruijter cn Haak (44). Na rust echter was het de „klok van Amemuiden" die zijn klanken over het veld liet galmen, want :ia een blundertje in de Axelse achterhoede "wist Pcorvliet andermaal zijn club aan de leiding (54). Nog een misverstand bij de A.Z.V.V.-ers bracht de stand op 6—4. Toen Poortvliet daarop no. 7 liet aantekenen was A.Z.V.V. volkomen verslagen. Leider Dinteloord won van Nieuwdorp, dat nu hekkesluiter is met 51Dinteloord en Amemuiden prijkken door hun zege aan de leiding van deze af deling. V.V.N. 1 f Iwong S.S.C. met 1-0 en daardoor zijn deze verliezers op de voorlaatste plaats terecht gekomen. Sprang won van Rillandia waardoor het naar de derde plaats in de rangschikking opklom. The Gunners verloren met 3—1 van Smerdiek en Krabbendijke zorgde voor de eerste winst van Good Luck, want zij verloren met 1—4. Zaterdagvoetbal le klasse ajd. Zeeland. KAPELLE-SPUI 1-3. Spui, dat tegen een straffe wind moest optornen voor de rust, kwam ondanks alles nog aan een voor sprong door de Visser, die in de 20e minuut succes boekte (01). De tweede helft begon voor Spui niet bijster ge lukkig, want na 10 minuten werd keeper Bolleman verschalkt, waardoor de stand weer gelijk kwam. Weer was het De Visser die even later voor Spui de leiding heroverde en Pijpelink volgde dit voorbeeld en stelde de eindzege veilig (13). De Temeuzense Boys doen het beter dan hun stadgenoten in de 2e klasse. S.V.D. kwam er namelijk niet aan te pas. Bij de rust was het 40 voor de Boys en het einde kwam met 7Niet minder dan vijf doelpunten hiervan kwamen van de voet van mid- voor De Kraker.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2