Uw lot VERLICHT hun lol Uit onze omgeving Axel win ongezien zienderoge Predikbeurten Ingezonden Stukken Burgerlijke Stand Sportnieuws Boekennieuws Axel Probeer óók die Bhenm&tiek van U af te schudden. Neem Krusehen - om dat wonder zelf te beleven. Bekendmakingen OPENBARE KLEUTERSCHOOL NOG DIT JAAR GEREED? Zoals wij in ons vorig nummer berichtten werd vorige week vrijdag de officiële eerste steen gelegd voor de openbare kleuterschool in de Evertsenstraat. Overigens was dit al lang niet meer de echte eerste steen en staat het gebouw al een heel eind overeind. De aannemer hoopt dan ook, al is dan door de hevige regenval Van de laatste tijd enige dagen achterstand op het schema ontstaan, dat de bouw nog dit jaar door hem zal kunnen worden opgeleverd. Ongetwijfeld een verblijdend bericht voor de Axelse jeugd, die dit jaar juist 50 jaar onder de hoede is van de Vereniging tot instandhouding ener Fröbel school in de Nieuwstraat", een vereniging die steeds haar beste krachten voor de kleuters heeft gegeven, doch helaas niet over de middelen kon beschikken om haar taak te vervullen zoals zij dit gaarne zou hebben gedaan. JUBILEUM C. VAN BENDEGEM. Het vorige week zaterdag gevierde 25-jarig jubileum als raadslid door de heer C van Bendegem, is de betrokkene bepaaldelijk niet ongemerkt voorbij gegaan. Het werd voor de jubilaris een zware, maar daarom zeker niet minder treffende en onvergetelijke dag. In de namiddag vond een intieme bijeenkomst plaats op de raadszaal waar de heer Van Bendegem door wnd.-burgemeester Kesbeke werd toegesproken, waar bij deze memoreerde hoe licht men de gunst en het vertrouwen van het volk soms kan verkrijgen en even plotseling weer kan verliezen, wat het dan betekent om 25 jaar lang dit vertrouwen te weten te behouden. Namens de raadsleden wenste het oudste raadslid, de heer P. van Bendegem, die zelf ook de gehele 25-jarige periode van de heer C. van Bendegem als raadslid en ook als wethouder heeft meegemaakt de jubilaris geluk, daarbij herinnerend aan de samen werking die er steeds mogelijk geweest is en die naar spreker hoopte nog vele jaren zal mogen blijven voort bestaan. Ten slotte wenste de heer C. Smies de jubi laris namens de ambtenaren geluk. Na deze bijeenkomst mocht de jubilaris ook thuis nog vele gelukwensen, vaak van bloemen of andere blijken van waardering vergezeld, in ontvangst nemen. Vermelden wij hier, naast de talloze bloemstukken, waaronder ook van enkele andere raadsfracties, een boekwerk van het Landelijk Partijbestuur, een boek werk namens het gewestelijk partijbestuur, persoonlijk overhandigd door het lid van Ged. Staten, de heer M. J van Poelje, een tweetal boekwerken van de af deling Axel en een fraaie documententas namens de commissie ad hoe. Ook het oud-lid van Ged. Staten, de heer A. L. S. Lockefeer, thans burgemeester van Hulst behoorde tot degenen die persoonlijk hun gelukwensen kwamen aanbieden. Van 3 september tot. 14 oktober zal door bet gehele land een grote controleerbare geld inzameling worden gehouden in de vorm van een nationale loterij voor ,,Het Prinses Bea trix Poliofonds" en „De Nederlandse Blin- denibiblio tlheek' DE BEVRIJDINGSHERDENKING. De herdenking van onze bevrijding zal dit jaar ge houden worden op zaterdag 17 september a.s., zo meldt ons de Vereniging „Axel - Polen". Het programma hiervoor luidt als volgt 14.30 uur Aankomst der Polen uit Vlissingen, waar na deze worden ontvangen door het ge meentebestuur. 15.30 uur Kransleggingen op de R.K. Begraafplaats, de Algemene Begraafplaats en bij het Monument in de Zeestraat, door de Ge meente en „Axel - Polen". 18.30 uur Kranslegging bij het Poolse Kruis aan de Kanaaldijk. 20.00 uur Concerten door de plaatselijke muziekge zelschappen „Hosanna", „Concordia" en „Th alia". Van de inwoners van Axel wordt gevraagd om volgende week zaterdag de vlaggen te willen uit steken en deel te nemen aan de bloemlegging bij het Monument in de Zeestraat. OPBRENGST COLLECTE. De in onze gemeente gehouden collecte voor het Koningin Wilhelminaofnds voor de Kankerbestrijding heeft opgebracht ƒ494,20 (vorig jaar 588,— GOEDE VANGST. Wist vorige week een Belgisch lid van de Axelse visclub in de Kleine Kreek een snoek te vangen van maar liefst 85 cm lang met een gewicht van ca. 4 kg, het Axelse lid Stouthamer bewees vrijdagochtend dat er nog meer en nog grotere reuzen in de Kreek zitten en er ook zijn uit te halen. Hij keerde trots huis waarts met een snoek die met de kop aan het stuur van zijn fiets hangend, met de staart op de grond sleepte. Het monster was 95 cm latng en woog ruim 6J4 'kg Wel een vangst die men niet gauw zal vergeten en waar geen visserslatijn bij nodig is om indruk te maken. ZONDAG 11 SEPTEMBER 1960 Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. GereJ, Kerk (KerkdreeJ.). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. GereJ. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. GereJ. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 10—11 september: Dokter C. A. Schiltman. KOLLEKTE POOLSE OORLOGSINVALIDEN. Ieder die in 1944 in Axel woonde, herinnert zich nog wel de dagen van 16 tot 19 september, ge durende welke Axel in de vuurlinie lag, waarna op 19 september onze gemeente door de Polen werd be vrijd. De manier waarop de Polen dit hebben gedaan, wekt nog steeds ieder jaar de dankbaarheid jegens de bevrijders. Met inzet van hun eigen leven hebben de Polen getracht, zoveel mogelijk de Axelse burgers en hun eigendommen te sparen. Wij weten allen, welk een heldhaftige strijd de Polen over bijna de gehele wereld hebben gevoerd voor het herstel van de vrijheid. Vele Polen hebben deze strijd met hun leven moeten betalen, terwijl zeer velen als invalide uit die strijdt zijn gekomen. In de week van 1217 september a.s. zal ten bate van de Poolse oorlogsinvaliden een kollekte worden gehouden. Nu wij op 17 september opnieuw dankbaar de be vrijding van onze gemeente zullen herdenken, twijfel ik er niet aan, of alle inwoners van Axel zullen uit dankbaarheid mild hun offer brengen voor de Poolse invaliden Laten wij bedenken dat een geldelijk offer slechts een klein blijk van dankbaarheid kan zijn jegens hen die ten koste van lichamelijke verminkingen de vrij heid voor ons hebben bevochten. De wnd. burgemeester van Axel, w.g. KESBEKE. Voetbal. HERDENKING VAN DE SLAG OM ARNHEM. Gedurende de maand augustus 1960. Huwelijks-aangiften. 5. Comelis Pieter van den Berge /(van Oud-Beijerland), 29 j en Maria Santina Ruben, 20 j. 6. Johannes de Block, 25 j. en Cornelia Maatje Bolier (van Bruinisse), 22 j. 12. Floras Hendrik van de Velde, 2 3j. en Berendina Johanna Stofeflina Tangelder, 22 j. 19. Karei Willi Hans Haus 23 j. en Francina Levina Witte, 18 j. 20. Comelis Pieter Overdulve, 33 j. en Catharina Deij, 29 j. 27, Jan Verhage (van Temeuzen), 24 j. en Elizabeth Haak, 23 j. Gehuwd. 4. Johan Strijdonk, 24 j. en Maria Leonie Steel, 21 j. 4. Johannes Henneken, 64 j. en Eva Eli sabeth Poot, 58 j. (beiden gehuwd geweest). 11. Frangois den Doelder, 36 j. en Maria de Pooter, 36 j. (beiden gehuwd geweest) 18. Cornelis Pietêr van den Berge (van Oud-Beijerland), 29 j. en Maria Santina Ruben, 20 j. 27. Johannes de Block, 25 j. en Cornelia Maatje Bolier (van Bruinisse), 22 j. 30. Floras Hendrik van de Velde, 23 j. en Berendina Johanna Stoffelina Tangelder, 22 j. Geboren. 2. Erik Maria Joseph Antonius, z. van Judocus Johannes Virginia Vermeulen en Elsa Jo- sephina Blommaert (Wijk P86). 4. Maarten Marinus, z. van Adriaan Marinus Witte en Adriana Helena de Jonge '(Sassing P34). 10. Jacoba Aaltje ,d. van Reinier Boeije en Anna Catharina van Driel (Spui O 3). 10. Magdalena Wilhelmina, d. van Comelis Francois Bolleman en Maria Leuntje Mag dalena Crince (Wijk K 16). 29. Johanna Jacoba, d. van Comelis Jan van Bendegem en Levina Johanna van Cruijningen (Prins Hendrikstraat 46). 30. Jan Abraham, z. van Dingenus Jan de Pooter en Dina de Bokx '(Spui O 2), Overleden. 9. Adriaan Zegers, 79 j„ echtg. van Levina Pietemella Florassen. 19. Jacobus Comelis Verhulst, 73 j. gehuwd geweest met Adriana Wil helmina de Kam. 22. Frida Carolina Wenz, 60 j„ ongehuwde dochter van Johannes Friederich Wenz en Catharina Andriette Wiederhold. 22. Abraham de Feijter, 67 j„ ongehuwde zoon van Louis de Feijter en Sara Verhelst. 23. Janna Oppeneer, 84 j., ge huwd geweest met Adriaan Haak. 24. Maria Cor nelia Koekkoek, 86 j„ gehuwd geweest met Comelis Wiemes. 30. Jacobus Rommens, 46 j., echtg. van Petronella Antonia van Tilburg (wonende te Roosen daal). AXEL - MIDDELBURG 4-1. Als laatste voorbereiding voor de a.s. competitie speelde Axel tegen de volledig aangetreden Middel burg-ploeg. Al dient gezegd daUdeze 2e klasser door vertrek van enkele spelers veel van haar glorie heeft verloren, het vrij talrijke publiek had terecht hoge verwachtingen van deze strijd. Dat de uitslag tenslote 41 in het voordeel van Axel werd, zou men in de aanvang niet-vermoeden. Middelburg nam van de aanvang het initiatief en de eerste tien minuten werd Axel zwaar in de ver dediging gedrukt. Toen Axel zich echter kon losmaken van de greep en niet werd gehinderd door de gedachte, dat tegen een hoger geklasseerde club werd gspeeld, was het ook meteen raak Een door Rietjes aangegeven bal werd door C. v. d. Berge achter de groen-witte doel man geplaatst. Vijf minuten later reeds omspeelde Rietjes drie man en wist nummer twee aan te tekenen. En nog was het Axels vuurwerk niet afgelopen, want 10 minuten later kon Schelleman op een aangegeven bal doorlopen en met een derde goal de stand op 30 brengen. Ja, bijna zou de score nog worden op gevoerd, want enige minuten voor de rustpauze wist wederom Rietjes een bal op het middenveld op te vangen en keihard tegen de paal te schieten, waarna de verbouwereerde doelman kon ontzetten. Na de hervatting ging Middelburg uit een ander vaatje tappen en met een gewelidig elan trokken zij ten aanval en meerdere malen moest de Danschutter handelend optreden. Middelburg stond echter op geen al te goede voet met Fortuna, want na 20 minuten was een boogbal over de groen-witte verdediging de gasten noodlottig, toen Schelleman er nog juist met het hoofd het laatste knikje aan kon geven (40). Eindelijk kon Middelburg dan toch de eer redden door een misverstandje in de Axelse achterhoede dat handig werd benut. Over het geheel kan deze laatste oefenwedstrijd, welke technisch op een zeer hoog peil stond, de Axelse aanhang de nodige moed geven voor de competitie. De supporters verwachten van Axel bij haar gouden jubileum in 1961 opvallende prestatie's. Laten wij hopen dat de oranjehemden deze verwachtingen niet beschamen. Ge zult Uzelf een ander mens voelen, jeugdiger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiver heden in Uw bloed, door Kraschen's vijf minerale zouten losgemaakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. lng. Med. Zaterdagvoetbal 4e klasse K.N.V.B. A.Z.V.V.-GOOD LUCK 3-2. Technisch minder A.Z. V.V. behaalde verrassende zege op kampioensploeg Good Luck. Zaterdag j.l. hebben onze rood-witte stadgenoten in hun eerste competitiewedstrijd vriend en vijand ver rast door de kampioensploeg van vorig seizoefi met 32 te verslaan. Deze verrassing was des te groter, daar A.Z.V.V. met drie invallers moesten aantreden. Hoewel het spel niet op het peil stond wat wij van de rood-witten ge wend zijn, was de wedstrijd zeer spannend en dat vergoedde veel. De Brabanders waren voor de rust Aanmerkelijk sterker en na 15 minuten werd dan ook het eerste doelpunt gescoord (0—1). Drie minuten later echter maakte midvoor De Ruijter de gelijk maker 11). Na een half uur heroverde Good Luck weer de leiding "i( 12) met welke stand werd gerust. Kort na de hervatting was het weer De Ruijter die ten tweede male de partijen op gelijke voet bracht. Hierna volgde een harde strijd om de zege, waarbij de teleurgestelde bezoekers wel wat onsportief te werk gingen en daardoor een strafschop veroorzaakten. Ruijtenburg zette de penalty om in het winnende doel punt (32). Als nabeschouwing op deze wedstrijd willen wij één opmerking maken De mentaliteit van onze rood-witte stadgenoten draagt te vaak een „doe het zelf "-karakter. De spelers, die dit seizoen nog met grote moeilijkheden te kampen zullen krijgen, zouden er goed aan doen er nota van te nemen, dat zij niet' alleen, maar als elftal spelen. En dat zij ook niet meedoen aan een „voetbalshow" maar aan een com petitiewedstrijd. Hetgeen overigens aan het suces van zaterdag geen afbreuk doet en wij hopen dat wij ge durende de competitie nog vaak van een dergelijk succes voor onze stadgenoten horen VOETBALPROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Het wedstrijdprogramma voor a.s. zondag is in de Zeeuws-Brabantse afdelingen als volgt 2e klasse B K.N.V.B. RoosendaalTemeuzen, Hulst—Rood-Wit, Steen bergen—Taxandria, Middelburg—R.A.C., Internos— Vlissingen, GoesDosko. 3e klasse D K.N.V.B. B-S.C.—Hontenisse, Zeeland SportR.C.S., Axel— Zierikzee, Meto— Odio, R.K.F.C.Zeelandia, Kaaise BoysCom Boys. Reserve 2e klasse B K.N.V.B. Middelburg 3—Hontenisse 2, Zeeland Sport 2— Internos 2, Axel 2Goes 2, Dosko 2Hulst 2 Voor de competitie van de 4e klasse Zatrdagvoetbal onderneemt A.Z.V.V. vandaag een reis naar Sprang voor de uitwedstrijd S.S.C.—A.Z.V.V. Naar wij vernemen, zal op 10 september, enige dagen vóór de jaarlijkse herdenking van de Slag om Arnhem, de Nederlandse editie verschijnen van een boek dat zich voor een belangrijk deel bezig houdt met de strijd in ons land in september 1944. Het draagt tot titel „Ik vocht voor de vrijheid" en het is geschreven door de Poolse generaal-majoor Stanislaw Sosabowski, C.B.E. Het boek zal worden ingeleid door de oud-commis saris der Koningin in Gelderland, jhrr dr. C, G. C. Quarles van Ufford en verschijnt bij de Uitgeverij A. W. Sijthof te Leiden. Generaal Sosabowski is een van de moedigste leger, aanvoerders die de Tweede Wereldoorlog heeft op geleverd. Hij was de bezielende leider van de Poolse parachutisten die deelnamen aan de Slag om Arnhem. In Polen geboren uit arme ouders, komt Sosabowski reeds als kind terecht in de verzetsbeweging tegen het Oostenrijkse regiem. Later neemt hij dienst in het Poolse leger. In 1939 is hij actief bij de grimmige gevechten om de Poolse hoofdstad. Na de capitulatie is hij lid van de Poolse ondergrondse zowel onder Duitse als onder Russische bezetting. In 1940 ziet hij kans naar Frankrijk te ontkomen, vanwaar hij oversteekt naar Engeland. Hier vormt hij in de jaren 1941 - 1944 de Eerste Onafhankelijke Poolse Para chutisten-Brigade. In de middag van 21 september 1944 springt hij met zijn mannen boven de Betuwe uit de vliegtuigen van de Royal Air Force. Zij komen neer in Driel, vechten onmiddellijk verbeten tegen de Duit sers en houden stand tot zij worden ontzet door de oprukkende Geallieerden. De auteur werpt in het bijzonder licht op hetgeen zich heeft afgespeeld aan de zuidelijke Rijnoever. Tevens wijst hij op de oneffenheden in het beleid van de hoogste legerleiding, die naar zijn mening de ongelukkige afloop van de Slag om Arnhem hebben beïnvloed. Voor de Nederlandse lezers schreef Generaal Sosa bowski een speciaal hoofdstuk over het jaarlijkse con tact na de oorlog tussen de Poolse parachutisten en de Nederlandse bevolking. Burgemeester en wethouders van Axel verzoeken de inwoners der gemeente op ZATERDAG 17 SEP TEMBER a.s. ter gelegenheid van de herdenking der bevrijding, de vlag uit te steken. Axel, 5 september 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd, De wnd. burgemeester, De secretaris, A J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. AFVALLEN VAN KLEI. MODDER ENZ. VAN VOERTUIGEN OP WEGEN. Gebleken is, dat de bepalingen^ vervat in artikel 13, onder a en b, van het rijkswegenreglement, houdende het verbod om over een rijksweg te rijden met een voertuig, indien daarvan de wielen niet van klei en modder zijn ontdaan, niet voldoende worden nage leefd. Aangezien de aanwezigheid op de wegen van stoffen, als in dat artikel bedoeld, gevaren met zich mede kan brengen, inzonderheid voor het snelverkeer, zal een nauwkeurig toezicht worden uitgeoefend. De rijkswaterstaat is uitgenodigd, voor zoveel die dienst betreft, te willen bevorderen, dat bovenvermelde be palingen stipt worden nageleefd. De burgemeester verzoekt met de meeste aandrang te willen voorkomen, dat de wegen in de gemeent# op de bovenvermelde wijze voor het verkeer ge vaarlijk worden gemaakt. Eventueel dienaangaande bestaande bepalingen zullen gestreng moeten worden gehandhaafd, niet alleen voor rijkswegen, maar ook voor provinciale, gemeente- en polderwegen. Axel, 6 september 1960. De wnd. burgemeester van Axel, A. J. M. Kesbeke. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Fa. P. Cappon, Prins Hendrikstraat 663, Axel, om vergunning tot op richting van een benzinepompinstallatie, bestaande uit een 2000 liter tank met een electrische aftappomp, op het perceel Prins Hendrikstraat 63, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G no. 3274. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen schrifturen worden mede ter inzage gelegd. Bovendien zal op dinsdag 27 september a.s. om 11 uur voormiddag in het gemeentehuis te Axel een openbare zitting worden gehouden, waarin mondëling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op ge vestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in een gemeente, waar deze openbare kennisgeving is gedaan. Axel, 8 september 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2