1 Pracht handen IC Ingezonden Stukken Uit onze omgeving Axel Hamea-Gt?lei Het is c!e Hamamelis die 't 'm doet Sportnieuws Predikbeurten materialen IKANTOOD-ARTIKELEN i Firma J. C. VINK - AXEL Bekendmakingen HET Z.V.U.-WINTERPROGRAMMA Diverse hoogtepunten kenmerken het gevarieerde programma van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Het optreden van de Britse balletgroep „Western Theatre Ballet", de Spaanse danseres Mariemma, de zangeres-actrice Elisabeth Lugt en de toneelgroep „Puck kunnen ongetwijfeld als hoogtepunten in dit winterprogramma worden beschouwd. In h?t jeugdprogramma treffen wij eveneens belang rijke evenementen aan, zoals het optreden van het trib Pim Jacobs, de toneelgroep „Arena" met „De Ernst van Ernst", het Kunstmaand orkest en het the ater „Der Jugend" met „Minna von Barnhelm" van Lessing. De Haagse Comedie zal dit veelbelovend program ma openen met een optreden in de Middelburgse schouwburg op 26 september a.s. „De Speelkamer", het gezelschap dat in het vorige winterseizoen te Axel een succesvolle opvoering van „De gevaarlijke bocht" heeft gegeven, zal op 8 november een begin maken met de toneelserie welke uit 4 opvoeringen bestaat. De toneelgroep „Puck" zal n.l. op 23 maart in Axel een tweede opvoering vertonen, terwij Ihef Rbtter- dams Toneel en „Ensemble" resp. op 7 oktober en 30 januari het Terneuzense toneelprogram verzorgen. Bij de lezingen bevinden zich ook enkele evenemen ten van bijzondere aard, o.a. de lezing door de beken de radio-spreker Mr. G. B. J. Hiltermann met „Het wereldgebeuren van heden". (10 februari te Axel.) Naast de 2 toneelvoorstellingen door het Rotter dams Toneel en het H.T.Z.-ensemble, zal in Terneuzen een uitvoering worden gepresenteerd door de char mante dansparodiste Gilli Wang. In het Terneuzense programma is eveneens een uitvoering opgenomen van het Kunstmaand orkest o.l.v. Anton Kersjes. In overleg met de werkgroep en personeelsvereni gingen zal te Sas van Gent het Nederlands Mario nettentheater Bert Brugman optreden met „La Tra- viata" van Verdi. Het Centraal Bestuur heeft - ondanks de nog im mer stijgende kosten - besloten niet tot een algemene verhoging van de entreeprijzen over te gaan. Het hoopt door een toeneming van het bezoek aan de diverse manifestaties de hogere kosten op te vangen. Teneinde het bezoek aan de toneel-en. muziekavonden te stimuleren, zullen meer dan voorheen, bij wijze van proef, gratis extra bussen worden ingelegd. Voor de schooljeugd van zoowel lagèr als middel baar enderwijs is voor het komoend seizoen, mede in samenwerking met de stichting „Het Schoolconcert" wederom een aantrekkelijk programma samengesteld, zodat de Z.V.U. ook dit seizoen over de gehele „cul turele linie" aktief is. Tube 95 ct GESLAAGD. Voor het einddiploma U.TjS. (afdeling werktuig bouwkunde slaagde dezer dagen de heer M. Dekker te Axel. VERJAARDAG PRINSES WILHELMINA. 31 augustus -voor vele ouderen nog nauw ver want aan het begrip Koninginnedag ging ook nu niet geheel onopgemerkt voorbij. In vele straten zagen we toch nog wel enkele vlaggen die het straat beeld sierden op deze dag, terwijl des avonds de Chr. fanfare .„Hosanna" en de harmonie „Concordia" met feestelijke klanken zowel op de kiosk als tijdens een korte rondwandeling een vrolijk accent aan deze dag gaven. Er was gezien het vrij ongunstige weer van de zijde van het publiek een redelijke belangstelling. EERSTE STEENLEGGING OPENBARE KLEUTERSCHOOL. Nadat het grond- en heiwerk nogal wat tijd heeft gevraagd is in de laatste weken de bouw van de Openbare Kleuterschool aan de Evertsenstraat snel gevorderd. De kozijnen staan gesteld en de muren zijn al een flink stuk omhoog geschoten, zodat het gebouw nu al duidelijk zijn uiteindelijke vorm die in principe met de voor elkaar uitspringende lokalen aan de Prinses Marijkeschool herinnert. Zo was dan ook gistermiddag het tijdstip genaderd waarop de symbolische eerste steen voor dit school gebouw zou worden gelegd. Door het college Van burgemeester en wethouders, waarbij wegens uitstedigheid van de heer v. d. Bosse de heer M. Oggel als secretaris aanwezig was, werden de genodigden, Schenke van het architectenbureau Groosman te Rotterdam, de heer J. Wieles namens de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, de heer Lambert als aannemer,, de heer Ordodi uit Voorburg als ontwerper van het sierende element aan het gebouw, de heren J. Blok, C. de Putter, Ds. P. J. Pennings en R. H. de Ridder van het bestuur van de vereniging voor kleuteronderwijs, de beide onder wijzeressen de dames S. de Krijger en E. de Gijsel- van Doorn, ontvangen op het gemeentehuis. Onder het aanbieden van een verversing werd hier ook de maquette bezichtigd van het beeldhouwwerk dat straks de nieuwe school zal sieren. Treffend in de geest van de kleuter werd hiervoor door de heer Ordodi uit 's-Gravenhage gevonden een tweetl beeld jes voorstellende Roodkapje en de Wolf, die dus in de toekomst het gazon voor het nieuwe schoolgebouw zullen sieren. Hierna ging men gezamenlijk naar het nieuwe ge bouw aan de Evertsenstraat, waar door de heer A. H. van der Lee, voorzitter van de Vereniging voor Kleuteronderwijs, tevens wethouder der gemeente Axel, nadat deze hiertoe met enkele toepasselijke woorden door wnd. burgemeester Kesbeke was uit genodigd, de officiële eerste steeif werd gelegd. OVERVLOEDIGE REGEN. Terwijl de augustusmaand ons nog „erg nat" in het geheugen ligt, heeft ook de maand september maar een regenrijk begin gemaakt. Vooral in de zuidelijke provincies is veel regen gevallen. Ten gevolge van een „kleine" depressie, die over Noord-België naar Limburg trok, is ook Zeeuwsch- Vlaanderen goed bedeeld geweest. Tot donderdag avond werd in Sas van Gent niet minde rdan 66 mm gemeten, in Axel 50 en in Cadzand 49 mm. INBRAAK IN FRITESKRAAM. In de friteskraam van de heer A. S„ staande op de parkeerplaats aan de Oranjestraat alhier is inge broken. Ongenode gasten hebben zich toegar.g tot de salon- wagen verschaft door het forceren van een raampje aan de achterzijde. Enkle guldens en een paar potten met knakworst worden vermist. De politie stelt een onderzoek in naar de dader(s). BOO TDIENS T KRUININGENPERKPOLDER. Vandaag zal onvoorziene omstandigheden voor behouden het motorschip „Dordrecht" weer in de dienst Kruiningen—Perkpoider in de vaart worden gebracht, met dien verstande dat tot nadere aan kondiging deze veerdienst vanaf zaterdagavond 22.20 uur tot maandagmorgen 5.20 uur onderhouden zal worden door het m.s. „Prins Bernhard". Gedurende deze periode is de maximum toelaatb-re hoogte van de voertuigen, inclusief' ladi 3.40 meter. BEDRIJFSONGEVAL TE SLUISKIL. De uit Bergen op Zoom afkomstige stukadoor, de heer Rommens, die samen_ met zijn broer bij de bouw van de nieuwe electrische centrale op de l'Azote te Sluiskil werkzaam was, is dinsdagmiddag van een 28 meter hoge liftstellage gevallen. Hierbij sloeg hij op de grond met zijn hoofd tegen een rails en was op slag dood. Het stoffelijk overschot werd naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Het slachtofefr was gehuwd en had drie kinderen. NIEUW VERPLEEGSTERSHUIS IN GEBRUIK TE SLUISKIL. Woensdag is het nieuwe verpleegstershuis, beho rende bij het St. Elisabeth-ziekenhuis te Sluikil offi cieel in gebruik genomen. In het moderne gebouw bevinden zich onder meer 72 zit-slaapkamers voor het verplegend personeel en een ruime conversatiezaal met toneelaccomodatie. Het is een echt tehuis waarin de verpleegsters na hun ziekenhuisarbeid, gelegenheid hebben om in' een ge heel andere sfeer te vertoeven. Door Deken Koopmans uit Hulst, werd het gebouw ingezegend. De vele genodigden werden welkom ge heten door ir. G. P. N. Dikötter, voorzitter van het bestuur van het St. Elisabethziekenhuis. Met een kort woord opende Moeder Augusta, alge meen overste van de zusters van Moerdijk, het nieuwe gebouw. Zij sprak er haar blijdschap over uit, dat de verpleegsters na hun ziekenhuiswerk, nu in een rustige omgeving kunnen studeren of zich ontspannen. De directeur van het ziekenhuis, dr. C. G. Ram- selaar, dankte het bestuur voor het prachtige gebouw, waarin hij ook voor de toekomst graag vele, maar vooral vakbekwame verpleegsters zag ondergebracht. Burgemeester H. Rijpstra van Terneuzen, bood het bestuur de gelukwensen aan van het gemeentebestuur en prees de goede verstandhouding die er heerst tus sen de bestuurders en het personeel van dit zieken huis. De geneesheer-inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, dr. J. R. van de Borgh, sprak de hoop uit, dat het tehuis er mede toe zal bijdragen, dat vele Zeeuwsch-Vlaamse meisjes met een middlbare opleiding naar het verpleégstersvak zullen gaan. Deken Koopmans beloofde het bestuur een passend geschenk voor hun nieuwe gebouw. Namens de aan nemers en uitvoerders bood ir. W. van Daal een fraaie wandklok aan. AUTO UIT DE BOCHT TE ABSDALE. Met grote snelheid is dinsdag een personenauto uit de bocht gevlogen onder Absdale. De bestuurder, de heer E. Pveekoopman' uit Graauw, kwam er met lichte verwondingen af. Een inzittende mevrouw uit Beveren i(B.die enkele ernstige kwetsuren op liep, moest naar het St. Liduina-ziekenhuis te Hulst worden overgebracht. De personenauto is in volle vaart tegen een stenen muurtje opgereden, dat vorig jaat na een ernstig ongeluk daar werd neergezet om de gevaarlijke bocht in deze weg te markeren. Het muurtje bleek de auto niet te kunnen stuiten, want deze vloog er over heen en reed in de berm van de weg nog een telefoon paal af. ZONDAG 4 SEPTEMBER I960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen. 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (H. Doop). Gere/. Kerk (Kerkdreef.). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Gere/. Kerk Pironstraat10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Gere/. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 3 4 septemberDokter K. Boor. Voetbal. WEDSTRIJDPROGRAMMA V.V. AXEL. Zondag 4 september a.s. speelt Axel bij de water toren nog een vriendschappelijke' wedstrijd tegen Middelburg,1 waarna dan de daaropvolgende zondag de competitie voor de 3e klasse D aanvangt, die voor onze oranje-witte stadgenoten voor de eerste helft van de competitie de volgende indeling brengt 11 sept. Axel—Zierikzee 18 sept. Axel—R.C.S. 25 sept. Odio— Axel; 9 okt. Axel—Zeelandia 16 okt. Corn Boys—Axel 23 okt. Axel—Kaaise Boys 6 nov. R.K.F.C.—Axel13 nov. Axel-^Meto 20 nov. Hontenisse—Axel 27 nov. Zeealnd Sport— Axel; 4 dec. Axel—B.S.C. en 11 dec. R.C.S.—Axel. WEDSTRIJDPROGRAM AA A.Z.V.V. De Axelse zaterdagvoetballers beginnen vandaag, zaterdag 3 september reeds aan de nieuwe competitie en ontvangen op deze eerste wedstrijddag Good Luck. Het verdere verloop van de eerste coinpetietiehelft voor A.Z.V.V. is als volgt 10 sept. S.S.C.A.Z.V.V. 17 sept. Amemuiden A.Z.V.V. 24 sept. A.Z.V.V.Krabbendijke 1 okt. Smerdiek--A.Z.V.V. 8 okt. A.Z.V.V..Zwaluwse Boys; 15 okt. Sprang—A.Z.V.V. 22 okt. A.Z.V.V. Dinteloord 5 nov. V.V.N.—A.Z.V.V.12 nov. A.Z.V.V.—Nieuwdorp 19 nov. Rillandia—A.Z.V.V. 1 dec. The GunnersA.Z.V.V. EhWN :iGEZEUIG... EK PRAKTISCH MET ALLONSIUS UITGESCHAKELD. De 23-jarge Allonsius uit Westdorpe, die de Bel gische kleuren verdedigde op de Olympische Spelen te Rome is in de vierde serie van het nummer 5000 m. hardlopen uitgeschakeld. De serie werd gewonnen door de Australiër Power in de tijd van 14.03. Allonsius werd zesde in een tijd van 14.36.8. Geachte Redactie, Gaarne willen wij middels Uw blad de aandacht van de Axelse ingezetenen vestigen op onderstaande regelen. Bij voorbaat hartelijk dankend voor Uw medewerking. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Van 510 september a.s. houdt „Herwonnen Levens kracht" de Katholieke Vereniging tot bevordering van de Volksgezindheid en tot bestrijding van volks ziekten weer haar jaarlijkse speldjesdag. Misschien denkt U in de zomer in het geheel niet aan zieke mensen en zeker tijdens Uw vacantiedagen hebben Uw gedachten waarschijnlijk niet één ogenblik verwijld bij Uw medemensen, die in de verschillende herstellingsoorden hun gezondheid en hun levenskracht hopen te herwinnen. Misschien denkt U ook wel Dat is het zoveelste beroep dat op onze geldbuidel wordt gedaan. Maar juist omdat onze gedachten er zo weinig of niet bij stilstaan, dient deze opwekking om U weer aan de zorgen te herinneren van een instelling die zich kosten noch moeite bespaard om het lot van Uw zieke medemensen te helpen verlichten. „Herwonnen Levenskracht", een instelling van de K.A.B. met eigen sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthbven en rustoord „Sonnehaert" te Zeist is U wellicht reeds bekend. Minder bekend is het dat deze vereniging reeds meer dan veertig jaar de strijd tegen de tuberculoste voert. Met de bouw van het bekende sanatorium „Berg en Bosch" was vóór de oorlog reeds een bedrag gemoeid van ruim 3 millioen. In de loop der jaren konden daar 15.000 patiënten worden verpleegd. De verpleegkbsten lopen eveneens in de millioenen guldens, die de vereniging steeds heeft kunnen bijeenbrengen. Sinds 1952 beweegt „Herwonnen Levenskracht" zich ook op andere terreinen van de volksgezondheid, zoals rheumabestrijding, kinderuitzending_ uitzending van rustbehoevenden, gezinsverzorging en bestrijding van suikerziekte. Voor al deze doeleinden gaf onze ver eniging in totaal reeds ruim 3x/2 millioen gulden uit naast 4Yi millioen die na de oorlog werden besteen aan de tuberculose-bestrijding. Dit alles kost veel geld. En dit moet voor een zeer groot gedeelte be- schikbaar komen uit vrijwillige grote en kleine giften Daarom houden wij sinds 1914 jaarlijks onze speldjesdag en daarom ook durven wij die geld. inzameling ook in ieders gunst aan te bevelen. m Wanneer nu Uw gedachten door dit stukje weer zijn bepaald bij de noodzakelijkheid om dit mens lievende werk in stand te houden zal het U onge twijfeld weinig moeite kosten eens in te denken wet het èn voor onze patiënten èn voor onze medewer- kers((sters) een grote voldoening zou zijn, wanneer deze speldjesdag een groot succes werd. Gaat U ons helpen om ditmaal de opbrengst boven de voorafgaande jaren te doen uitsteken Wij hopen van harte zulks na onze inzameling te mogen constateren. Namens het bestuur van het plaatselijk comité van „Herwonnen Levenskracht" V. BRANDT, secretaris. i HULPVERLENING AAN ZIEKEN IN POLEN. Enige tijd geleden hebben wij in ons blad een oproep gepubliceerd van het comité „Hulpverlening aan zie ken in Polen". Dezer dagen zond dit comité ons een vertaling van een brief van een Poolse moeder, die uiting geeft aan de wel buitengewone waardering voor dit werk. Vertaling Czestochowa, 4 - 8 - 1960. Zeer geachte Heer, Uw laatste brief heeft ons bijzonder veel vreugde bezorgd het is ons onmogelijk deze onder woorden te brengen. De tranen kwamen ons in de ogen, toen wij de foto van onze Marysia in de Nederlandse krant zagen. Wij hebben geen woorden om onze danki te betuigen voor de opofferingen, die zich het Comité en de gevers getroost hebben om ons zieke kind te helpen. Wij zouden onze dankbaarheid zo graag wil len tonen. Alles is echter mogelijk op deze wereld. Misschien brengt het lot ons eens tot elkaar, waarbij onze hulp of vriendschap U van dienst kan zijn. Wij danken U persoonlijk allerhartelijkst, bijzonder met de vaderlijke bemoeiingen met ons geval. Verder danken wij het Comité, de doktoren en alle personen, die zoveel werk verzet hebben ter verkrijging van het geneesmiddel. Wij hopen, dat God en Zijn Allerheiligste Moeder U veel genade zullen schenken en al Uw werken zegenen. Qfn toch iets te kunnen terugdoen voor zo- veel goeds hebben wij op de H. Berg een H. Mis besteldt die voor het Wonderdadig Beeld van de H. Moeder Gods van Czestochowa op 25 september om 11 uur v.m. zal worden opgedragen ter intentie van alle weldoeners en milde gevers, die de hulp aan ons hebben mogelijk gemaakt. Ter intentie van de Nederlandse kinderen, voor hun goede hartje en voor hun werk. Aangezien wij van het artikel in de Nederalndse krant niet veel begrepen, heb ik het door een der Paters Paulinischen te Czestochowa in het Pools laten vertalen. De Eerw. Paters waren eveneens ten zeerste ontroerd. Van deze Paters heb ik zeer vleiende op merkingen gehoord over de Nederlanderso.a. dat zij diep gelovig zijn en een hoge culturele ontwikke ling bezitten. Ik heb aan de Eerw. Paters gezgd, mocht er eens een gezelschap uit Nedërland op bezoek komen, en zij zouden gebrek hebben aan slaapruimte, dan mogen deze mensen gerust bij ons komen wij stellen ten allen tijde een kamer ter hunner beschikking. Dit zelfde herhaal ik tegen U. Wij zullen de bezoekers uit Nederland met open armen ontvangen. Wij heb ben twee kamers, waarvan wij gaarne een ter be schikking stellen van de Nederlandse bezoekers. Bij ontvangst van de geneesmiddelen gaan wij direct naar Krakow, alwaar professor Giza persoonlijk de injecties zal toedienen. Ja, en daarna zullen wij met kloppend hart wachten op het resultaat. Wat er na het toedienen der injecties gebeurd en over de resul taten er van zullen wij U op de hoogte houden. Bij deze brief heb ik tevens een schrijven ingesloten bestemd voor de milde Nederlandse gevers. Nogmaals onze allerhartelijkste dank dierbare vrien den in Nederland. In het gebed, voor het miraculeuze beeld van Onze Liev Vrouw zullen wij U steeds gedenken. Na ontvangst der geneesmiddelen ontvangt U direct bericht van ons. Familie Mróz. Voor eensluidende vertaling uit het Pools J. Konieczny, Vertaler bij de Arr. eRchtbank Maastricht te Heerlen. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat bij hun beschikking van 27 augustus 1960 aan de ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEG MIJ N.V., gevestigd te Terneuzen, overeenkomstig artikel 32 der V et Autovervoer Personen vergunning dj- is verleend voor uitvoering van groepsvervoer binnen deze gemeente voor het vervoeren van schoolkinderen uit de gehuchten en buitenwijken Steenovens, Fort, Watervliet, Kijkuit en omgeving. De vergunning geldt voor de tijd van 27 augustus 1960 tet en met 31 maart 1961. Axel, 27 augustus 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bbsse.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2