J 0 BC RU IC 0eti- 0 Huidgenezing Bejaardencentrum te Axel Nu de gemeenteraad van Axel in zijn ver gadering van 9 augustus j.l. heeft besloten, de 48 duplex-woningen, behorende tot het blok Bylocquestraat, Bernhardstraat, Singel- weg, Beatrixstraat, te bestemmen tot bejaar denwoningen, hebben wij een gesprek gehad met de sekretaris van het werkcomité, de heer C. Smies, waarbij wij een nadere toelichting hebben gevraagd ten behoeve van onze le zers die voor dit onderwerp ongetwijfeld be langstelling zullen hebben. Vaak kan men toch in de bladen lezen, dat in verschillende plaatsen een bejaardecentrum is of wordt gesticht, en nu dit ook in onze gemeente het geval zal zijn, achten wij het van belang, hierbij uitvoerig stil te staan. Uit het gesprek bleek ons de eerste plaats, dat het werkcomité reeds verschillende jaren bezig is geweest met het zoeken naar een geschikte oplossing voor de huisvesting en verzorging van de bejaarden. Als men zich in deze kwestie gaat verdie pen, dan wordt men onmiddellijk geconfron teerd met verschillende problemen, waarvoor niet zo maar een-twee-drie een oplossing te vinden is. Pensiontehuis of bejaardenwoningen De eerste vraag, die wij stelden, was deze Waarom is gekozen voor bejaardenwoningen en niet voor een pensiontehuis De keuze, zo luidde hef antwoord, was positief op bejaardenwoningen gevallen om verschillende redenen. Vroeger koos men voor een pensiontehuis. De bejaarden waren dan bij elkaar en de verzorging kon centraal plaats vinden. De laatste jaren hebben de opvattingen hieromtrent zich gewijzigd en achtte men het veel beter om de bejaarden, mede met het oog op de vrije-tijds-besteding, zo lang moge lijk zelfstandig te laten, uiteraard met het nodige toezidht en zo nodig verzorging, met zo mogelijk enkele centrale voorzieningen, zoals een recreatie-zaaltje, douche-gelegen heden en dergelijke. Grote overgang. Wanneer de mens gaat voelen, dat hij oud wordt, betekent dit tevens, dat hij zich gees telijk daarop gaat instellen. Dat is geen ge makkelijke opgave. Wanneer daar nog bij komt, dat hij of zij als gevolg van dit ouder worden onderdak moet vragen in een be jaardentehuis en zich moet onderwerpen aan de daar geldende regels, dan is deze gees telijke stap nog des te groter. Kan hij of zij zich vestigen in een bejaar denwoning, dus nog zoveel mogelijk zelf standig blijven, waarbij de vrouw de huis houding nog kan verzorgen en de man zich kan bezig houden in huis of tuin, dan is de overgang veel minder ingrijpend. Zij gevoe len zich dan niet overbodig zij hebben nog een taak. Zo is men in Zweden bijvoorbeeld, waar men op het gebied van de bejaardenzorg zeer veel heeft gedaan, teruggekomen van het bouwen van pensiontehuizen en gaat men thans ook veel meer in de richting van bejaardenwoningen. Ookfde kostenfactor speelt bij de stichting van een pensiontehuis een zeer grote rol. Het zou natuurlijk mogelijk zijn, wanneer zich de kans voordeed doch wanneer zou dat gebeuren één of enkele naast elkaar staande grote woningen te kopen en deze als zodanig in te richten. Voorop moet echter worden gesteld, dat men voor de bejaarden iets wilde bereiken wat goed was, terwijl de verbouw van oude woningen toch steeds als een lapmiddel moet worden beschouwd, terwijl dit ook nog veel geld zou kosten. De kosten van de bouw van een nieuw, aan de eisen van de tijd beantwoordend pensiontehuis, geschikt voor veertig bejaar den, zouden niet minder dan 500.000, vergen. Als gevolg daarvan zou de door de bejaarden te betalen vergoeding op ongveer 50,per week per peroon komen. En er zijn er niet veel, die een dergelijk bedrag elke week op tafel kunnen leggen. Men moet ook met de minder draag,krachtigen rekening houden Na een groot aantal besprekingen met ver schillende deskundigen is het comité tot de conclusie gekomen, dat bejaardenwoningen om verschillende redenen, waarvan er hier boven twee zijn genoemd, de .voorkeur ver dienen boven een pensiontehuis. Diverse mogelijkheden. Zuiver theoretisch gezien zijn er voor de bouw van bejaardenwoningen weer verschil lende mogelijkheden de bouw van woningen op grond van de woningwet en op grond van de premieregeling woningbouw. De eerste soort woningen valt iets voor deliger uit dan de tweede, doch voor wonin gen op grond van de woningwet is er een toewijzing nodig van bouwvolume. De technische details zullen wij onze lezers besparen, dit zou ons te ver voeren, maar het komt er op neer, dat de huur voor nieuw te bouwen bejaardenwoningen toch zeker ca. 10,tot 12,per week zou bedragen. In vergelijking met de huur van de be staande duplexwoningen, waarin zich reeds bejaarden hebben gevestigd, was dit verschil nog zeer groot. Bovendien wie zou ihet geld voor de bouw van dergelijke woninkjes beschikbaar stellen Dit wordt hier zo maar in enkele regels neergeschreven, maar wij zijn er van over tuigd, dat het heel wat werk en moeite voor de leden van het comité heeft gevraagd, voor zij de gegevens had verzameld. En toen was men in feite nog even ver. Althans, dat meenden wij te moeten concluderen. Neen, antwoordde men ons, toen wij ein delijk zo ver gevorderd waren na vele be raadslagingen en beprekingen, en dus de vergelijking gemaakt was tussen de huren van nieuw te bouwen bejaardenwoningen en de bestaande duplexwoningen, lag de op lossing, die ver gezocht was, vlakbij Richt de bestaande duplexwoningen in tot bejaardenwoningen Ook dit was natuurlijk weer eenvoudiger gezegd, dan dat het uitgevoerd zou zijn. In de eerste plaats zijn deze woningen van de gemeente en niet van het comité, zodat in elk geval overleg met het gemeentebestuur en toestemming van de raad benodigd was. In de tweede plaats moest de vraag onder ogen worden gezien, welke duplexwoningen tot bejaardenwoningen zouden moeten wor den bestemd, als het gemeentebestuur het met de zienswijze van het comité eens zou zijn. Deze laatste vraag was het gemakkelijkst op te lossen. De duplexwoningen, die het blok Bylocquestraat-Bernhardstraat-Beatrix- straat-Singelweg vormen, liggen in een vier kant en hebben achter de woningen nog een terrein vrij voor het stichten van een centraal gebouw. Centrale voorzieningen. Want hierover was men het in het comité reeds onmiddellijk eens niet volstaan mag worden met het bieden van huisecsting alleen, er moet zo mogelijk voor verzorging en ook voor enkele voorzieningen en recreatie wor den zorggedragen. Wanneer dus de geldmiddelen bijeen kun nen worden gebracht voor de stichting van een centraal gebouw, dan kunnen daarin worden ondergebracht een leeszaaltje en een knutselzaaltje, douches en zo nodig in de toekomst een keuken voor het bereiden van de maaltijden voor hen, die zelf niet meer kunnen koken. Ook zullen op een of meer van de boven woningen verzorgsters moeten worden ge huisvest, welke de bejaarden met raad en daar terzijde zullen' moeten staan. Deze ver zorgsters zullen in gevallen van nood door middel van een centraal bel-systeem te hulp moeten kunnen worden geroepen. Voordeel. Het voordeel van deze oplossing, is, dat het met veel minder kosten gepaard zal gaan, hetgeen ook voor de bejaarden van niet te onderschatten betekenis is. Ontruiming van de woningen. Het is uiteraard niet de bedoeling, dat alle niet-bejaarden, die thans nog in deze wo ningen wonen, direct een ander huis zullen moeten zoeken. Dit zou trouwens ook niet kunnen. Men zal er naar streven, de over gang zo soepel mogelijk te doen verlopen. Puistjes verdrogen door Purol poeder Uit onze omgeving Axel Predikbeurten Loop der bevolking Axel De kosten. Huidzuiverheid- Huidgezondheid GROTE RUNDVEE - FOKDAG. Zeeuwsch-Vlaanderen, weliswaar een overwegend akkerbouwgebied, zal volgende maand tonen, dat ook hier de fokkersgeest zich niet beperkt tot de wijd en zijd beroemde trekpaardfokkerij, maar zich ook uit strekt op het gebied van de rundveeteelt. Zo zal op vrijdag 16 september alhier een grote rundveefokdag worden gehouden, waarop het beste rundvee uit geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden getoond. Het zal zeker de moeite waard zijn, deze goed georganiseerde fokveedag, waarvoor reeds nu een grote belangstelling bestaat, te bezoeken. DE „M-DAG-U" FILM. Toen het Nederlands Zuivelbureau voor M-briga- diertjes de gelegenheid opende om in te schrijven voor de M-dag-U op 7 juni 1960 in Utrecht, had men niet kunnen verwachten dat het aantal aanmeldingen het aantal beschikbare plaatsen met bijna 100% zou gaan overschrijden. In de gnote Jaarbeurshal die gehuurd was, konden slechts tribunes voor 20.000 plaatsen gebouwd wor den, terwijl het aantal aanmeldingen dicht bij de 40.000 kwam te liggen. Velen moesten derhalve, soms nog op het laatste moment, teleurgesteld worden. Het Nederlands Zuivelbureau heeft gemeend, voor deze teleurgestelde M-brigadiers iets extra te moeten doen. Men heeft van de M-dag-U een kleurenfilm laten maken. Deze film, die 30 minuten lang is. wordt als onderdeel van een speciaal kinderprogramma ge durende de maand augustus in 200 plaatsen in Neder land vertoond. Allen die op de M-dag-U geen plaats kenden krijgen, hebben een uitnodiging ontvangen, om gratis dit programma te komen bekijken. Op 22 augustus werd dit programma te Axel be legd, waarbij ongeveer 120 kinderen uit geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in ,,Het Centrum" tegenwoor dig waren. Voorts krijgen deze kinderen en tevens alle teleur- gestelden, die geen gebruik maakten van de gelegen heid om het filmprogramma te gaan zien, binnenkort nog twee aardige verrassingen thuisgestuurd. S T REEK UIT ZENDING VAN DE VARA GEWIJD AAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De reeds eerder aangekondigde streekuitzending van de Vara gewijd aan Zeeuwsch-Vlaanderen met dan in het bijzonder de Kanaalzone, wordt nu op zaterdag 3 september a.s. uitgezonden. Deze uitzending, die 25 minuten duurt, begint direct na het teenager programma van Co de Kloet om kwart over twee. Zoals bekend diende dit programma op zaterdag 9 juli j.l. uitgezonden te worden, doch door een ver gissing van de Vara-discotheek zond men echter het porgramma uit, dat pas in februari 1961 aan- de beurt was. Deze streekuitzending werd evenals die op 9 juli werd uitgezonden samengesteld door Willy de Groff te Sas van Gent, die samen met Jaap Brand (omroeper in vaste dienst bij de Vara) ook voor de eindmontage zorgde. In de nu op zaterdag 3 september te beluisteren uitzending komen verschillende Zeeuwsch-Vlamingen aan het woord, die hun visie zullen geven op hetgeen Willy de Groff hen vroeg over Zeeuwsch-Vlaanderen van vroeger en thans en wat de toekomst zal brengen. Een Axelse noot in deze streekuitzending wordt ge leverd door de drumband van „Tremola-Thalia". MUZIKAAL BEZOEK AAN DE SASSING. Het in ons vorig nummer aangekondigde muzikale bezoek van de harmonie „Concordia", hetwelk zater dag j.l. had moeten plaats vinden, moest ter elfder ure wegens bijzondere omstandigheden, buitenom het medeweten van de muziekvereniging, worden uitge steld. De harmonie met drumband, het geheel in de witte uniform, zal bij gunstig weer de beloofde muzikale visite nu hedenavond, zaterdag 27 augustus, volbrengen. BAZAR VAN DE CHR. FANFARE „HOSANNA" In de loop van de komende dagen komt de Chr. fanfare „Hosanna" een boeroep doen op de hulpvaar digheid der Axelse burgerij. Het bestuur van genoemde muziekvereniging orga niseert n.l. een bazar op 14 en 15 oktober a.s. ten einde haar grote financiële moeilijkheden te over winnen. Voor het slagen van deze bazar is allereerst de steun nodig van de Axelse ingezetenen en het is daarom dat de muziekvereniging dezer dagen huis- aan-huis circulaires heeft bezorgd waarop een bij drage wordt gevraagd in de vorm van geld of door het beschikbaar stellen van goederen. Het mag als bekend worden verondersteld dat een plaSatselijk muziekkorps onmogelijk kan bestaan zon der de hulp en steun van de burgerij, laten wij hen daarom niet teleurstellen. Mede door onze hulp zal het mogelijk zijn, de stijgende lijn, die de laatste tijd in de muzikale prestaties van „Hosanna" merkbaar is, niet te onderbreken. DE VERJAARDAG VAN H.K.H. PRINSES WILHELMINA. Woensdag 31 augustus a.s., de 80e verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina zal hier ter plaatse weer worden gevierd zoals gebruikelijk met het optreden van de plaatselijke muziekgezelschappen. De Chr. fanfare „Hosanna" maakt des avonds om half acht een kleine muzikale rondwandeling, gevolgd door een concert op de kiosk bp de hoek Szydlowski- plein-Markt. Te half negen betreedt de harmonie „Concordia" dan de muziektent om met medewerking van de drum band een taptoe uit te voeren, waarna ook dit korps nog een korte rondwandeling zal maken. ZONDAG 28 AUGUSTUS I960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen. 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Prof. Dr. L. Doekes, van Kampen. Gere/. Kerk (Pironstraat)10 uur Ds. A. van Leeuwen, 3 uur Ds. J. de Lange, van Haarlemmer meer-Oost. Gerei. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 27 28 augustus Dokter A. Kats. BEDEVAART NAAR ZUIDDORPE. De afdeling Axel van de R.K. Bond van Be jaarden besprak dezer dagen op een hiertoe speciaal belegde vergadering een voorstel tot deelneming aan een bedevaart naar Zuiddorpe, welke georganiseerd wordt door de afdeling Hulst en Clnge. Op deze ver gadering werd medegedeeld dat bereids ook de af delingen van St. Jansteen, Sluiskil, Sas van Gent en Westdorpe reeds tot deelname hadden besloten. Ook hier ter plaatse bleek de animo zeer groot en daarom besloot men aan deze binnenkort te houden bedevaart deel te nemen. EXAMENS VOOR MACHINESCHRIJVEN, STENOGRAFIE EN NED. HANDELS CORRESPONDENTIE. Aan het Instituut voor Kantooropleiding te Hulst slaagden voor het diploma machineschrijven (130 aan slagen per minuut) Gl. Merckx, Clinge F. de Kindt, St. Jansteen D. Herrewegh, St. Jansteen M. L. Claeys. Cilnge G. van Bunder, St. Jansteen R. Vos, ClingeE, v. d. Vijver, Koewacht T. van Laere, Koewacht G. Kool, De Klinge (B.) Eerw. Zr. Thresita, Eerw, Zr. Salvatrix, Eerw. Zr. Wilhelmina, St. Jansteen; M. Stevens, St. Jansteen R. Smits. Clinge Gr. Smit, ClingeL. Rotthier, St. Jansteen T. van Waesberghe, St. Jansteen J. Wouters, Koewacht A. de Deckere, Moerbeke (B.) M. Belaret, Zuid dorpe T. de Letter, KoewachtM. Lambert, Stop peldijk A. Buysse, Zuiddorpe R. van Kerkhove, Kloosterzande B. de Gucht, Hulst K. Valent, Koewacht G. van Rattingen, HeikantA. Cappen- dijk, Boschkapelle G. Spierts, Ossenisse W. Wau- mans, KoewachtR. Anthunis, Axel R. de Kraker Spui A. Verhulst, AxelJ. van Sluis, Axel J. van Schaik, Sluiskil en C. de Windt Hulst. Voor stenografie slaagden de dames mej. S. Goos- sen te Axel (na een opleiding van 3 mnd.) en mej. M. L. Voet te Hulst. Voor Ned. Handelscorrespondentie slaagden mej. E. v. d. Linde en de heer E. Valent, beiden van Heikant. VertrokkenTheodorus de Werk, van Singel- weg 20 naar Rotterdam Mathilde Mattheijssen, van Walstraat 78 naar Terneuzen Antonius Schrameijer, van Kanaalakde 90 naar Breda Lydia. C. M. Cas teels, van Kanaal K 26 naar Heerlen Petronella Evers-Fierinck, van Singelweg 20 naar Rotterdam; Marcel E. van Acker met gezin, van Marrgiet- straat 13 naar Terneuzen Martinus Oppeneer, van Nieuwendijk 50 naar Hoek Josephine E. Hage, van Sluiskil P 65 naar EemnesAnnelie Duininck, van Wijk 0 52 ,(inw.) naar Terneuzen Franciscus N. P. Groothaert, van Zeestraat 27 naar Terneuzen Maria S. van den Berge-Ruben, van Hospitaalstraat 8 naar Oud-Beijerland Cornelia J. den, Hoed, van Noord straat 46 naar Utrecht Nicolaas van Rijswijk en gezin, van Irenestraat 11 naar Tholen Jan Deur waarder en gezin, van Steenovens M 13 naar Zaam- slag Adriaan van Harn en gezin, van Bernhard straat 2 bov. naar Terneuzen Wilhelm A. van Houte, van Wilhelminastraat 64 naar Roden Jan de Feijter, van Schapenbout 0 56 naar Terneuzen.; Leuntje Loof-Bakker, van Middelhovenstraat 11 naar Terneuzen Elisabeth D. Brakman, van Prins Hen drikstraat 61 naar Rijnsburg Pieter Hamelink, van Coegorspolder P 14S naar Barendrecht. Gevestigd Wed. Petronella F. Fierinck-Vijftig- schild, Singelweg 20, van Rotterdam Willem Ver meulen, Walstraat 19, van 's-Heer Abtskerke Robert M. B. M. Maas, Nieuwstraat 40, van Oudenbosch Liliane A. P. A. Cortvriendt, Wijk P 87, van Breda Pieter Hamelink, Bernhardstraat 39, van Breda Cor nells Wiemes met gezin, Wijk L 33, van Amsterdam Öomelia A. Mieras, Julianastraat 91, van Eindhoven; Jantinus Tijms en echtg., Wilhelminastraat 64 van GoesRudie Sakkers, Wilhelminastraat 64, yan GoesAntje T. den Hamer, Polenstraat 38, van Terneuzen Adriaan Riemens, Wijk M 12, van Zaam- slag Karl W. H. Haus, Wijk N 134. van Ter neuzen Pauwelina Vlaming, Kanaalkade 3, van Rotterdam Roland Simons met gezin, Irenestraat 11, van Tholen. Verhuizingen binnen de gemeente Johannes de Roos met gezin, van Noordstraat 12 naar Wijk N 79; Maria L. Steel, van Emmastraat 80 naar Joost de Moorstraat 44 Richard A. M. de Bruijn met gezin, van Julianastraat 43 naar Irenestraat 12Daniël Wiemes met gezin, van Nieuwendijk 40 naar Hospi taalstraat 7Adriaan van Meurs en gezin, van Oosterstraat 62 naar Koestraat 29 Adriaan P. Htoog- straate en gezin van Koestraat 29 naar Olivierstr. 30 Marinus A. I. Dieleman met gezin van B.locque- straat 57 ben. naar Slijkstraat 6 Christiaan Bolle- man met gezin, van Slijkstraat 6 naar Oudeweg 32 Levinus Bakker met gezin, van Wilhelminastraat 71 naar Wijk O 7 Hermanus de Jonge, van Wijk O 37 naar De Ruijterstraat 4 Johannes Witte met gezin, van Weststraat 67 naar Buitenweg 68. voor vrouwenden meisjeshand is een tube

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2