ZEELAN D - deze week: U iX J. A. B1ESBROECK - HULST Burgerlijke Stand Toeristisch nieuws uit België Uit onze omgeving n'|f n, X Axel Ook U kunt verlost worden van die Rheumatische Pqnen met Kruschen Salts. Hulp aart vluchtelingen uit Kongo. Het gemeentebestuur van Sluis heeft een oproep gericht tot de bevolking van de ge meente om daadwerkelijke financiële steun te verlenen aan het „Belgisch Nationaal Hulp verleningscomité voor de vluchtelingen uit de Kongo". Op het gemeentehuis is een lijst gedepo neerd, waarop ieder die dat wil, zijn bijdrage kan storten. Het gemeentebestuur wijst er op, dat in de oorlogsjaren veel hulp is verkregen van Belgische zijde en dat dezelfde spontane medewerking werd verleend aan de slacht offers van de watersnood in 1953. Gezien de belangrijke economische binding van Sluis met België, spreekt het gemeentebestuur de hoop uit, dat vele ingezetenen gebruik zul len maken van de gelegenheid tot hulpver lening aan cje slachtoffers uit de Kongo. Commissaris der Koningin jubileerde. Maandag was een grote dag voor Zeeland. De Commissaris der Koningin ,jhr. mr. De Casembroot vierde op deze dag zijn 12Vè- jarig ambtsjubileum. Een gebeuren dat be paald niet onopgemerkt is .voorbijgegaan Maandagmiddag arriveerde de Commissaris met zijn echtgenote vergezeld van een politie- escorte aan de Vlissingse binnenhaven waar de „Prinses Irene" gereed lag om de Com missaris en de vele gasten te ontvangen. De jubilaris werd door het College van Ged. Staten verwelkomd, waarna de receptie be gon, waarop vele duizenden uit onze pro vincie aanwezig waren. Als jubileumgeschenk mocht de Commis saris een schilderij van Westkapelle en een cheque van ruim 12.000,in ontvangst nemen. De Commissaris wilde deze laatste besteden voor de vervaardiging van een schilderij van het historisch moment, waarop Koningin Wilhelmina in 1945 bij Eede weer voet op vaderlajidse bodem zette. Dit schil- Predikbeurten Axel derij zal dan een plaats vinden in de ambts woning vtn de Commissaris. Windhoos over Schouwen. Augustus begon voor Schouwen slecht, want dinsdag heerste daar een noodweer, dat onder Kerkwerve de erwtenstro-ruiters tientallen meters de lucht insleurde, in Zie- rikzee de straten blank zette en elders hagel stenen ter grootte van knikkers liet neer vallen. Ernstige ongevallen kwamen niet voor, maar begrijpelijkerwijs is er o.a. grote schade aan de fruitgewassen. Onderwijzer wordt hoogleraar. De heer E. M. Top, onderwijzer aan de schippersschool te Wemeldinge heeft in zijn vrije tijd verder gestudeerd. En wel zo, dat hij na enkele jaren zijn candidaats-examen theologie deed. Ook studeerde hij Engels en enige tijd geleden deed hij zijn intrede als predikant. Dit, met zijn kennis van het Engels is aanleiding dat de heer Top voor de Mor genlandzending zal worden uitgezonden en een functie zal aanvaarden als hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Beiroet in de Libanon. Opiumsmokkel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een onderzoek naar de handel in verdo vende middelen van de Antwerpse haven politie heeft tot verschillende arrestaties ge leid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Via de Kon. Marechaussee bereikten de Rijkspolitie ver zoeken om aanhouding, wat leidde tot de arrestatie van R. de S. en R. van L. uit Koe wacht en P. R. uit St. Jansteen. Deze laatste kon eerst later worden opgespoord en werd in Hulst aangehouden en naar Middelburg overgebracht. De drie Zeeuwsch-Vlamingen worden verdacht betrokken te zijn bij opium smokkel die zich in de Antwerpse haven zou voordoen. Op een van de gearresteerden zou opium gevonden zijn. Turfschip van Breda is in Hulst afgekeken. De Nederlandse jeugd leert bij de vader landse geschiedenis steeds over deze be faamde verovering van Breda. De Hulster archivaris de heer P. Brand heeft nu in de archieven te Gent ontdekt, dat Breda niet de eerste is, maar dat ongeveer 100 jaar tevoren in 1491 de Vlamingen Hulst van een Oos tenrijke bezetting wisten te bevrijden door een schip met (vitalaghie (levensmiddelen) de stad binnen te varen, uit welk schip des nachts 50 ghesellen te voorschijn kwamen die de wachten overmeesterden en de poorten openden. De geschiedenisboekjes zullen dus her drukt moeten worden en Hulst gaat voortaan met de Bredase eer strijken 1 ST. NIKLAAS IN DE BLOEMEN. Ieder jaar bezoeken meer dan 40.000 men sen op de eerste zondag in augustus het jaar lijkse bloemencorso en de zomeroptocht in St. Niklaas. Dit jaar worden deze manifes- tatie's, die enige uren duren, gehouden op zondag 7 augustus op de Grote Markt, het grootste marktplein van België. Daar zullen versierde wagens, folkloris tische dansgroepen en komische groepen aan de toeschouwers voorbij trekken. Zoals ge woonlijk wordt de feestdag met een dave rend vuurwerk besloten. Plaatsen op het marktplein kunnen worden gereserveerd bij de gemeente-secretarie van St. Niklaas. FEEST VAN DRUIVEN EN WIJN. Het wordt een goede traditie nu alweer voor de negende maal dat ook België het feest van de wijn viert. Overijse, centrum van de druivenstjeek op 15 km. van Brussel, gaat dit feest vieren in de laatste week van augus tus en en de eerste dagen an september. Op zaterdag 27 augustus begint het met de plechtige inzegening van een nieuwe vleu gel aan de Wijnhal. Om half negen kroont Overijse, tijdens een volksfeest ,de Druiven- koningin. Na de zegening van de druiven, het rond trekken van een feeststoet en een avondlijk verbroederingsfeest met een Frans wijnoord op zondag, op maandag gevolgd door een ruiterfeest, modeshow en groot bal, wordt vier dagen gerust. Dan is het op 3 en 4 september weer tijd voor de opening van een tentoonstelling van druiven en fruit, een opvoering van het popu laire televisiespel „De Ganse Schippers- familie" en een programma van balletten en één-acters. Een orkest uit Beieren leidt het dansen in de Wijnhal. Het slotfeest wordt gevierd op de avond van de 6e september, waarbij de dans en een variétéprogramma met internationale attrac ties elkaar afwisselen. ACTIE MOOI BELGIE. Reis en verblijf voor een prentbriefkaart. Enige tijd geleden heeft het Belgisch Ver keersbureau te Amsterdam, in samenwerking met de K.N.A.C. - Toeristische Informatie dienst de „Actie Mooi België" ingeluid. Ieder, die tijdens zijn verblijf in België een prentbriefkaart stuurt aan het Belgisch Ver keersbureau, Leidseplein 5-7, Amsterdam, heeft de kans voor twee personen een gratis tweedaags verblijf in België te winnen. Op de briefkaart moeten behalve duide lijk de naam en het huisadres van de af zender ook de woorden „Actie Mooi België" worden vermeld. Op 1 december a.s. zal, ten overstaan van pers en radio, aan de hand van de binnen gekomen kaarten de gelukkige winnaar aan gewezen worden. Deze kan zelf plaats en datum van het verblijf in België vaststellen en het spreekt vanzelf, dat ook het vervoer naar eri van het gekozen vacantie-oord ge heel kosteloos is. BEGONIAFEEST IN LOCHRISTI. Lochristi, 10 km. ten oosten van Gent, 1 wordt wel de hoofdstad van de begoniakweek genoemd. In deze gemeente houden zich plm. 180 bedrijven bezig met het kweken van deze bol en bloem, waarvan de jaarlijkse opbrengst ongeveer 40 millioen bollen bedraagt. In het weekeinde van 20 tot 22 en van 27 tot 29 augustus toont Lochristi zijn rijk dommen in een veelkleurige overdaad aan bloeiende begonia's in perken en velden. Dit kleurenfeest is door de inspanning van de bloemenkwekers in de loop der jaren uitge groeid tot een van de belangrijkste gebeur tenissen van deze streek. MUZIEKFESTIVAL TE GENT. Het Muziekfestival 1960 te Gent zal op 3 september a.s. in de Koninklijke Opera ge opend worden met een gala-concert door het Nationaal Orkest van België onder leiding van Sir Thomas Beecham. Op 17 september dirigeert Willem van Otterloo tot besluit van dit Festival het Sym- phonie Orkest van het N.I.R. in Beethoven's Negende Symphonie. Aan de uitvoring van de Negende werken mee de solisten Hilde- gard Hillebrecht, Norma Procter, Richard Lewis en Theo Zilleken en de Gentse Ora torium Vereniging. Het programma vermeldt voorts een reeks orgelconcerten op 5, 10 en 13 september in de St. Bavo, een vertolking van hedendaagse Vlaamse muziek door het Symphonie Orkest van het N.I.R. onder leiding van Daniël Sternefeld op 9 september en een uitvoering door het Belgisch Kamerorkest in de Troon zaal van het Stadhuis op 12 september. Ook grote namen uit de wereld van het lied, van de opera en van het ballet zullen dit Festival sieren. Rudolf Schock zingt op 6 september Erich Kunz, Ernst Haefliger en andere solisten van de Weese Staats- opera vertolken opera-aria's van Mozart Leonce Gras diriqeert op 15 september „Het Verhaal van de Soldaat" van Strawinsky en Schonberg's „Pierrot Lunaire". Op 14 september zal het Amerikaanse ge zelschap Ballet of two Worlds onder auspi ciën van de Vlaamse televisie het ballet „The Dybbuk" dansen. Mevr. v. d. Lee MEISJE Gerevideerde en demonstratie-schrijfmachines in alle prijzen vanaf f 95,- KANTOORMACHINEHANDEL Gentsestraat 21a 23 Telefoon 2080 VEREN ICING „AXEL-POLEN". In de vorige week gehouden vergadering van deze vereniging bedankte de heer A. Scheele als voorzitter. Als gevolg daarvan werd het bestuur nu als volgt samengesteld D. J. Oggel, voorzitter, J. Overdulve, secretaris, C. J. Schieman, penningmeester, A. J. M, Kesbeke, vice-voorzitter en A. Scheele, L. Scheele en J. Verplanke, leden. In de week van 12—17 september zal een collecte vjorden gehouden voor de Poolse Oorlogsinvaliden. De nood onder deze personen is nog groot en Axel heeft tegenover hen een ereplicht te vervullen. De bevrijdingsherdenking in september a.s. zal nog nader worden gepubliceerd. AUTO UITGEBRAND. Toen maandagochtend een verpleegster van het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil haar auto liet bijtanken bij de heer C. in de Weststraat, vatte plotseling wat overstromende benzine vlam. Ijlings werd de brand weer gealarmeerd die spoedig ter plaatse arriveerde. Gelukkig was ondertussen het gevaar reeds bezworen middels enkele brandblusapparaten die in de buurt beschikbaar waren. Dit alles mocht echter niet be letten dat het wagentje zwart geblakerd en be schadigd uit de brand te voorschijn kwam. U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, iedere dag 's morgens de beroemde kleine dosis. Beroemd ja over de hele wereld, om zijn wondere aansporende werking op de bloedzuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige werking ge bracht en drijven zo de onzuiverheden uit, die nu die ondragelijk snerpende pijnen verwekken. Ing. Med. NIEUWE ZAAK IN PLAN ZUID. De nog steeds groeiende woonwijk in plan-Zuid kreeg dezer dagen haar eerste eigen winkel. Het be trof hier een bij de N.G.V. aangesloten kruideniers zaak van de heer A. P. Hoogstraate, die met de uitbreiding van deze wijk zijn zaak in de Koestraat heeft verlaten om hier de bewoners van deze nieuwe buurt van dienst te zijn. Een overdaad van bloem stukken bewees de belangstelling bij de opening en de drukte op de eerste dagen bewijst wel dat deze zaak in een behoefte voor de buurt voorziet. Het interieur en de inventaris zijn aan de moderne eisen aangepast. Alles ziet er fris, fleurig en helder verlicht uit, terwijl als specialiteit voor de vleeswaren- afdeling mag worden vermeld dat al deze artikelen worden geleverd vanuit een. open gekoelde toonbank die garandeert dat de klant de altijd gevoelige vlees waren in de best mogelijke conditie ontvangt. Speciaal voor de jeugd was het een attractie dat op de openingsdag zowel „Flipje het fruitbaasje uit Tiel als „Duppie" van de N.G.V.-combinatie, in hoogst eigen persoon op de openingsdag aanwezig r( LICHTE AANRIJDING. Een 10-jarige knaap met vacantie hier logerende in plan-Oost was zo onvoorzichtig om zonder voldoende uit te kijken de De Ruijterstraat over te steken, juist op het moment dat een bromfiets naderde. De brom fietser, J. de S. uit de Joost de KSoorstraat kon daar door deze knaap niet meer ontwijken en reed hem omver. Gelukkig bracht de onfortuinlijke vacantie-logé het er nog goed af en hij bekwam als gevolg van zijn onvoorzichtigheid slechts enkele schrammen en ontvellingen, GESLAAGD. De heer J. A. de Visser, onderwijzer aan de Herv. School te Temeuzen, slaagde in Den Haag voor de akte Duits L.O. De heer M. P. de Visser slaagde eveneens te Den Haag voor de akte Duits M.O. - A. BROMFIETSER TEGEN VRACHTAUTO. Donderdagmiddag kwam op de hoek Noordstraat- Molenstraat-Gentsevaartstraat, nabij het Szydlowski- plein de bromfietser K. S. uit Axel, die in noordelijke richting door de Noordstraat reed, in botsing met een uit de richting Szydlowskiplein komende gemeente vrachtwagen. S. en zijn duo-passagier werden van de bromfiets geworpen en kwamen op straat terecht. Gelukkig bleken de gevolgen betrekkelijk nog mee te vallen. S. bekwam een lichte verwonding aan zijn been, terwijl de duo-passagier H. zijn schouder ont wrichtte. De vrachtwagen kwam er uiteraard onbe schadigd af. De vermoedelijke oorzaak van het on geval is het geen voorrang verlenen door de brom fietser. Moge deze aanrijding een lering zijn voor de vele brommers die vaak met vrij grote snelheid door de Noordstraat rijden en geen voorrang verlenen - of door hun grote snelheid niet meer kunnen verlenen aian het autoverkeer dat van het Szydlowski-plein komt en, dat (zolas in dit, geval) van rechts komende, dus voorrang heeft. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door Van der Graaf Co. N.V.. Adam. Op 27 juli werd het faillissement uitgesproken over de heer G. van den Berg, loodgieter, wonende Burg. Van Waesberghestraat 9 te Hulst. Rechter-commis- saris is mr. A. W. Thöne. Curator mr. H. B, L. de Rechter te Hulst ZONDAG 7 AUGUSTUS 1960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, |(Bed. H. Doop). 2.30 uur Eerw. Heer C. H. Hey- boer, van Zaamslag. Geref. Kerk Kerkdreef.)10 uur en 2.30 uur Ds. Goris, van Wezep. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst, ZONDAG 14 AUGUSTUS I960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen. 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Prof. H. J. Jager, van Kampen. Geref. Kerk (Pironstraat). 9.30 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 6—7 augustus Dokter A. Kats 13—14 augustus Dokter C. A. Schiltman. 4 Gedurende de me^and juli 1960. Huwelijks-aangiften. 2. Ko le Feber, 26 j. en Chris tina Maria Scheele, 23 j. 8. Hermanus de Jonge, 25 j. en Maatje Verberkmoes, 24 j. 8. Daniël Noort (van Rijnsburg), 29 j. en Elisabeth Debora Brakman, 28 j. 16. Johan Strijdonk, 24 j. en Maria Leonia Steel, 21 j. 22. Johannes Henneken, 64 j en Eva Elisabeth Poot, 58 j. (beiden geh. gew.). Gehuwd. 7. Theo Duivendijk (van Temeuzen), 22 j. en Klara van Langevelde, 21 j. 12. Otto Lionel Canpegieter, 24 j. en Maria Carolina Schoot '(van Vlissingen), 19 j. 14. Ko le Feber, 26 j. en Chris tina Maria Scheele, 23 j. 27. Daniël Noort (van Rijnsburg), 29 j. enElisabeth Debora Brakman, 28 j. 28. Hermanus de Jonge, 25 j. en Maatje Verberk moes, 24 j. Geboren. l. Antonia Cornelia, d. van Cornelis Bareman en Maria Hilliena Stoffels. 3. Mare Vitalis, z. van Mauritius Charles Marie Mattelé en Clemen tina Wilhelmina Schepens. 6. Astrid Magdalena Ho- norina, d. van Andreas Jacobus Seraphien Raes en Martha Maria Mattens. 6. Franchise, d. van Pieter Witte en Elizabeth Neeltje Magdalena Riemens. 7. Luciën Achiel Peter, z. van Marinus Petrus van Kem- seke en Irène Philomène Piessens. 9. Abraham Jaco bus, z. van Jacobus Sol en Leuntje de Visser. 11. Francois Roger Berthold, z. van Petrus Bernardus Seghers en Germaine Maria Helena de Smet. 12. Mar- tinus Prosper Marie, z. van Josephus Eduardus van Vlierberghe en Mathilda Norberta Marie Ploegaert. 16. Jacobus Dirk, z. van Johannes Adrianus Blom en Elisabeth Tolsma. 18. Jozina Jantina en Levina Trijn tje, 2 d. van Levinus Aarnoutse en Jozina Neeltje van Doorn. 26. Erik Francies Maria z,. van Theodoras Eduardus Wullems en Leonie Maria Hofman. 26. Adriana Catharina, d. van Gerard Willem Kole en Margaretha Maatje Zweedijk. Overleden. Geen. WEGENS VACANTIE is onze drukkerij van 6 t.e.m. 18 AUGUSTUS GESLOTEN. In verhand hiermede zal het eerstvolgende nummer van |Ons blad op zaterdag 20 augustus verschijnen. Wolstraat 2, Axel VRAAGT FLINK niet beneden 16 jaar

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3