GEMEENTERAAD VAN AXEL ;i t LOOP DER BEVOLKING. Dinsdag 9 augustus a.s. des avonds om 8 uur komt de gemeenteraad in openbare zitting bijeen. Aangezien wegens de vacantie van onze drukkerij de Axelse Courant volgende week zaterdag niet ver schijnt, willen wij ditmaal wat uitvoeriger stilstaan bij de agenda-punten en speciaal bij de prae-adviezen van het college, zodat onze lezers althans meer in details een overzicht hebben van hetgeen in deze vergadering ter tafel komt. Bij de ingekomen stukken en mededelingen naar aanleiding van in vorige vergaderingen door ver schillende raadsleden gestelde vragen, delen B. en W. het volgende mede Mededelingen op vragen van raadsleden. Vraag van de heer C. van Bendegem over de huis vesting van de Zeeuwse Muziekschool. Het college heeft aan de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht en Gemeentewerken in Oost Z. Vlaanderen te Temeuzen verzocht een schetsplan op te maken voor de verbouwing van de voormalige kleuter school aan de Nieuwstraat tot gemeentelijk vereni gingsgebouw. Het ligt in de bedoeling dit gebouw zo danig in te richten, dat de afdeling Axel van de Zeeuwse Muziekschool op een doeltreffende wijze ondergebracht kan worden. Het spreekt vanzelf dat het gebouw tevens dienstbaar zal worden gemaakt aan het plaatselijk verenigingsleven. Te zijner tijd zal deze zaak in de raad aan de orde worden gesteld. Vraag van de heer C. van Bendegem over de ver dere ontsluiting van plan-West. In de toekomst zal een verbinding tot stand komen tussen plan-West en het Buthstraatje. De ontsluiting is echter op het ogenblik, mede gelet op de ontwikke ling van de bebouwing ter plaatse, een vrij kostbare zaak, temeer omdat de daarvoor benodigde grond nog geen eigendom is van de gemeente. Het is B. en W. bekend, dat er bij het Rijk plannen bestaan Vioor het leggen van een dubbel rijwielpad langs de Buthdijk tot aan de Prins Hendrikstraat. Zo dra dit pad tot uitvoering komt, zal het college, jn afwachting van de verdere ontsluiting van plan-West, het Bewesten Buitenwegje openstellen, waardoor de afstand plan-WestButhdijk bekort wordt. Vraag van de heer Maas over uitnodigingen voor de onlangs gehouden leerlingenavond van de Zeeuwse Muziekschool. De Zeeuwse Muziekschool deelt het college mede, dat alle raadsleden een schrijven hebben ontvangen met het verzoek te willen opgeven of men deze leer lingenavond zal bijwonen. Aan degenen die hieraan hebben voldaan, is een programma toegezonden. Vraag van de heer IJsebaert om de prae-adviezen voor de raad eerder toe te zenden. Volgens artikel 29 van het Reglement van orde moeten de stukken, betrekking hebbende op zaken, welke in een raadsvergadering zullen worden behan- deld> spoedeisende gevallen uitgezonderd, tenminste 4 x 24 uur voor elke te houden vergadering in een lokaal van het gemeentehuis voor de raadsleden ter lezing worden gelegd. Hieraan wordt zoveel mogelijk voldaan. Tegelijkertijd met het ter lezing leggen van de stukken worden de prae-adviezen aan de raads leden toegezonden. Een vroegere datum van toezen ding is in het algemeen, mede ter voorkoming van vertraging in de afdoening der zaken, niet goed mogelijk. Overige mededelingen. Bij besluit van B. en W. van 26 juli 1960 is mevr. H. C. Kempe-Teunisse, wonende Julianastraat 26, benoemd tot werkster vein het gemeentehuis., ingaande 1 augustus 1960. In 1959 hebben B. en W. aan het architecten bureau E. F. Groosman te Rotterdam opdracht ge geven een schetsplan te maken van een aula op de Algemene Begraafplaats. Onlangs is het schetsplan gereed gekomen. Na bestudering bleken enkele wijzi gingen noodzakelijk te zijn. In de loop van dit jaar zal het definitieve plan aan de raad ter behandeling worden aangeboden. De noodslachtplaats aan de Prins Mauritsstraat verkeert in een zodanige toestand, dat belangrijke kosten zullen moeten worden gemaakt om dit gebouw weer in een behoorlijke staat te krijgen. De veterinaire inspecteur van de volksgezondheid en de directeur van de Vleeskeuringsdienst hebben reeds verschillende keren gewezen op de noodzaak deze slachtplaats aan een gedegen revisie te onderwerpen. Dit heeft het college aanleiding gegeven te ovrwegen of het niet beter is een nieuwe slachtplaats te bouwen, temeer omdat de kring gemeenten Kjoewacht, Zaamslag, Zuid- dorpe en Overslag evenmin beschikken over een goed geoutilleerde slachtplaats. De nieuwe slachtplaats te Axel zou dan kunnen dienen als centrale noodslacht plaats. Bovendien staat de oude slachtplaats in een gebied, waarin een niéuwe woonwijk tot ontwikkeling komt en uit hygiënisch standpunt verdient het aan beveling deze toestand niet te handhaven. Na intensief overleg hebben B. en W. dan ook besloten aan de heer M. J. van den Berg, architect te Axel, jjpdracht te geven een schetsplan te ontwerpen voor een nieuwe centrale noodslachtplaats op het terrein van gemeente werken aan de Buitenweg. Het college hoopt nog in de loop van dit jaar een defnitief plan aan de raad te kunnen aanbieden nadat overeenstemming is be reikt met de kringgemeenten. Het perron op het Szydlowski-plein zal worden opgeruimd. In de plaats daarvan komen er thans twee perrons, ter lengte van resp. 30 en 36 meter, die even wijdig aan elkaar lopen en aangebracht zullen worden in de omgeving van het wachtlokaal. De bestaande abri's zullen op deze nieuwe perrons geplaatst wor den en daarnaast zullen nog enige nevenvoorzieningen worden getroffen. Het gevolg van -een en ander zal zijn, dat de gemeente in de toekomst de beschikking heeft over een groot terrein, dat direct geschikt is voor evenementen en dergelijke. Nog zij medegedeeld, dat de Z.V.T.M. tegen deze verandering geen be waren heeft. Het is thans nog niet mogelijk de datum voor de in september te houden raadsvergadering vast te stellen. Hierover zal te zijner tijd een afzonderlijke mededeling worden gedaan. V-oorstel tot overname van de 48 woningwet woningen aan de Julianastraat. De Vereniging tot Verbetering der Volkshuisvesting te Axel heeft in haar vergadering van 27 juni 1960 besloten zich te ontbinden, ingaande 30 juni 1960. Op grond van haar statuten heeft zij de gemeente aangeboden alle bezittingen met de daarop rustende lasten en verplichtingen en alle schulden der ver eniging over te nemen, onder voorwaarde, dat die eigendommen de bestemming zullen hebben om te dienen in het belang van de volkshuisvesting. Zoals bekend is, exploiteerde deze vereniging de 48 woningwetwoningen aan de Julianastraat welke dit jaar zijn verbeterd door aaleg van electrische ver lichting en aanbrengen van w.c.'s met waterspoeling. Het ligt naar de mening van B. en W. voor de hand, dat deze woningen door de gemeente worden overgenomen. Deze woningen kunnen in het gemeen telijk woningbedrijf worden ondergebracht. Het college stelt dan ook voor dienovereenkomstig te besluiten. Voorstel tot het verlenen van een startsubsidie ten behoeve van de R.K. Openbare Uitleen bibliotheek Kanaalzone over 1960 en het ver lenen van een aanvullend subsidie ten behoeve van de Chr. Openbare Leeszaal en bibliotheek. B. en W. delen hierbij mede dat de Parochiebiblio theken te Axel, Terneuzen, Sas van Gent, Philippine en Westdorpe op 12 mei j.l. hebben opgericht de Stichting Katholieke Openbare Uitleenbibliotheek Ka naalzone, gevestigd te Temeuzen. Niet alleen omdat één van de voorwaarden in de rijkssubsidieregeling inhoudt, dat het Rijk slechts een subsidie toekent, wanneer de betrokken gemeenten ten minste het in de tabellen genoemde minimum-subsidie toekennen, doch vooral ook, aldus het verzpek, om dat met een openbare uitleenbibliotheek op R.K. grond slag het gemeentelijk belang in aanzienlijke mate ge diend wordt, verzoekt het Stichtingsbestuur over het jaar 1960 een startsubsidie beschikbaar te stellen, groot 1089, Bij raadsbesluit van 27 oktober 1959 heeft de raad aan de Chr. Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor het jaar 1960 een subsidie toegekend, grpot 2400, mede omdat verklaard werd, dat het resterende bedrag hetwelk benodigd was om voor rijkssubsiie in aan merking te kunnen komen, uit particuliere bron kon worden geput. Thans verzoekt het bestuur echter het resterende bedrag, zijnde ƒ1110,alsnog te willen verlenen, omdat het Rijk als voorwaarde stelt, dat de gemeente ƒ3510,aan subsidie dient te verlenen, wil de bibliotheek voor rijkssubsidie in aanmerking kun nen komen. B. en W. stellen voor aan beide genoemde in stellingen de gevraagde subsidie te verlenen. Voorstel tot het garanderen van een tweetal hypothecaire geldleningen voor de aankoop van woningen. Ingekomen zijn een tweetal aanvragen op grond van het Besluit Bevordering Eigen Woningbezit tot het garanderen van hypothecaire geldleningen voor de aankoop van twee particuliere woningen aan de Ca- ladstraat in plan-Zuid. B. en W. stellen vtoor deze aanvragen in te willigen. Voorstel betreffende de aanleg en verbetering van de bluswatervoorziening. De bluswatervoorziening voor brandbestrijding is, wanneer de waterleiding zou uitvallen, onvoldoende, hetwelk voor de bebouwde kom met zijn compacte bebouwing wel eens tot ernstige gevolgen zou kunnen leiden. Voor de brandbestrijding is het altijd niodig over voldoende bluswater te kunnen beschikken. Dit vraagstuk heeft het college al enige jaren bezig ge houden, terwijl ook door de brandweerinspectie en van de zijde van de B.B. aandacht voor dit probleem is gevraagd. Aangezien dit probleem in meerdere gemeenten om een oplossing vraagt, is door de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en W|oning toezicht con tact opgenomen met de Ned. Heidemaatschappij en deze heeft de zaak onderocht en een glozbaal plan met de kostenraming opgesteld in samenwerking met de brandweerinspectie. In onze gemeente wordt het nodig geacht de vol gende voorzieningen te treffen 1. de bestaande put in het uitbreidingsplan West bij de heer J. Hollebek te vergroteen, uit te diepen en schoon te maken 2. een nieuwe blusvijver aan te leggen in het uit breidingsplan, ten noorden van de Prinses Marijke- school 3. een nieuwe blusvijver aan te leggen achter de Geref. Kerk, tussen de Kerkdreef en Julianastraat 4. een nieuwe blusvijver aan te leggen in de om geving van de gasfabriek, ten oosten van de Crijnssenstraat 5. een nieuwe blusvijver aan te leggen ten noorden van de spoorlijn tussen de Nieuwendijk en de Oudeweg 6. de put bij de boerderij van P. den Hamer aan de Emmastraat schoon te maken en te vergroten. De kosten van die werken worden begroot op plm. ƒ34.550,waarvan ƒ26.500,kan worden gesub sidieerd. Aan de Ned. Heidemaatschappij is om een detailbegroting gevraagd. Het kringhoofd van de B.B. (Z 4) te Terneuzen schrijft, dat het van belang is, dat de gemeenteraad aan de hand van de voorlopige gegevens en globale begroting een principe-besluit neemt om geen nieuwe onkosten te moeten maken. In verband daarmede stel len B. en W. voor in principe te besluiten tot het doen uitvoeren van bovengenoemde werken ten be hoeve van de bluswatervoorziening. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan het Comité Protestants-Christelijke Bejaarden zorg te Axel voor de huievesting van bejaarden. Onder verwijzing naar een rapport van dit comité stellen B. en W. voor de 48 duplex-woningen, gelegen in het blok Bylocquestraat - Bernhardstraat - Beatrix- strjaat - Sdnge(;weg, te bestemmen tot bejaarden woningen. Het is de bedoeling dat deze woningen in het ge meentelijk woningbedrijf zullen blijven, zodat in de administratie enz. geen wijziging komt, terwijl de woningen, wanneer ze vrij k,omen, voor het beoogde doel kunnen worden bestemd. Het Comité Bejaardenzorg zsH een stichting in het leven roepen met als doelstelling een doeltreffende huisvesting en verzorging van de in het bedoelde complex ondergebrachte bejaarden. Dit zal o.m. inhouden, dat op één of meer boven woningen bejaardenverzorgsters zullen worden ge huisvest, die door middel van een centraal belsysteem door de bejaarden te hulp kunnen worden geroepen. Bovendien ligt het in de bedoeling achter de woningen een centraal gebouw te stichten met een recreatie zaaltje .douches en dergelijke. Deze extra-voorzie ningen zullen uiteraard voor rekening van de stichting komen, terwijl hiertoe vooraf toestemming van het gemeentebestuur gevraagd en verkregen moet zijn. Het behoeft geen betoog, dat met het oog op het gebrek aan woonruimte het nog jaren kan duren, voor alle woningen de bestemming van bejaarden woning zullen hebben gekregen. De toewijzing van de woningen zal blijven ge schieden door het gemeentebestuur via de Woon ruimtecommissie in overeenstemming met het advies van het comité c.q. de stichting. Indien de raad zich met één en ander kan vereni gen, zal met het comité een overeenkomst worden gesloten. Voorstel tot het verkopen van de woning Kanaalkade 2. Van H. J. M. Goossens, huurder van de woning Kanaalkade 2 is het verzoek ontvangen deze woning van de gemeente te mogen kopen. Aagezien het stre ven er op gericht is de Oostenrijkse woningen van de hand te doen, heeft het collge geen bezwaar tegen inwilliging van het verzoek. Aangenomen mag worden, dat de eigendomsover dracht omsteeks 1 oktober a.s. kan plaats vinden, op welke dafum de boekwaarde 11.909,60 bedraagt. B. en W. stellen voor bedoelde woning, groot ca. 400 m2, aan H. J. M. Goossens te verkopen voor de som van 11.909,60, een en ander onder de ge bruikelijke voorwaarden. Voorstel tot verkoop van enige percelen bouw grond. De volgende verzoeken om aankoop van bouw grond zijn ontvangen Van ,C. Scheele, Kanaalkade 44, ca. 270 m2 bouw grond van W. P. J. Maas, Walstraat 80, ct 170 m2 bouwgrond van A.; Kalle, Singel 4, Westdorpe, ca. 170 m2 bouwgrond van E. J. de Danschutter, Singel- weg 77, ca. 170 m2 bouwgrond, alles gelegen aan de Calandstraat. De prijs voor al deze percelen bedraagt 6,per ma. Voorstel tot aankoop van pand Weststraat 72. Ter uitvoering van het plan tot sanering van de Oudewijk en omgeving stellen B. en W. voor het winkel- en woonhuis aan de Weststraat 72 te kopen van mej. W. G. van Tatenhove, tegen de geschatte totaalprijs, waarbij inbegrepen een vergoeding wegens vermogens- en inkomensschade. Aanschaffing leermiddelen en schoolmeubelen ten behoeve van de Chr. Nat. School. B. en W. adviseren tot het verlenen van mede werking op grond van artikel 72 der LjO.-Wet 1920 voor de aanschaffing van leermiddelen en school meubelen ten behoeve van de Chr. Nat. School voor gewoon lager onderwijs in de Nieuwstraat. Hierna vermeldt de agenda nog een voorstel tot het vaststellen van enige begrotingswijzigingen over het dienstjaar 1960. Voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van de woning Zeestraat 1. Reeds in een vorige vergadering stelden B. en W. voor de woning Zeestraat 1, eigendom van A. C. Audenaerdt te Axel, bewoond door P. Dobbelaar, onbewoonbaar te verklaren, omdat deze woning niet voldoet aan de desbetreffende artikelen van de Bouw verordening. In de raadsvergadering van 31 mei j.l. besloot de raad het voorstel aan te houden om de mogelijkheid open te laten voor nader beraad tussen de eigenaar en het colleg'e. In de raadsvergadering van 5 juli j.l. deelden B. en W. mede, dat de eigenaar een principe-schetsplan tpt verbetering van het pand had ingediend, dat echter niet voldeed aan de wens om ter plaatse tot een hoekafronding te komen. De termijn voor het in dienen van een gecorrigeerd plan liep af op 15 juli. Op 21 juli j.l. berichtte A. C. Audenaerdt dat hij het pand had verkocht aan een particulier. Onder tussen diende de „nieuwe eigenaar" een schetsplan in tot verbetering van het pand. Al spoedig daarna kwam vast te staat, dat dit plan niet verwezenlijkt zou worden en dat de eigendom bij Audenaerdt bleef. In een later stadium kwam er weer een „nieuwe eigenaar", t.w. een brouwerij. Op 2 augustus j.l. heeft deze brouwerij contact :net het college opgenomen over een. verbeteringsplan. Op 3 augustus j.l. bereikte B. en W. de mededeling, dat ook dit wel niet zou doorgaan en dat de oude eigenaar voornemens was opnieuw een plan tot ver betering in te dienen. Aangezien tot nu toe geen enkel serieus verbete ringsplan is ingediend, menen B. en W. het voorstel opnieuw in behandeling te moeten geven. Het heeft naar haar mening weinig zin om deze zaak nog m, langer aan te houden. Bovendien, zegt artikel 26 van w» de woningwet het volgende „Indien aan een advies van de inspecteur tot on bewoonbaarverklaring. binnen drie maanden na de dagtekening van dat advies geen gevolg is gegeven door de gemeenteraad kunnen de inspecteur en in de gevallen, bij artikel 19 omscherven, eveneens zij, die het bezwaarschrift hebben ingediend, bij Gedepu teerde Staten gedurende zes weken voorziening vragen." Op 3 augustus 1960 verstreek de termijn van drie maanden. Naar de stellige overtuiging van B. en W. zal de inspecteur voorziening vragen als de raad geen gevo'g geeft aan diens advies. Dit wil het college voorkomen,, zodat wordt voorgesteld alsnog tot onbewoonbaarverklaring van de woning Zee straat 1 te besluiten. AXEL Vertrokken Johannes H. M. Vanhouwe, van Nieuwstraat 39 naer Hoensbrock Florent C. L, Luyckx en gezin, van Kijkuit L 10 naar Koewacht; Camille E. Strooband, van Kijkuit L 6 naar Vogel waarde Wed. Leonia Steel-Raman, van Koestraat 17 naar HulstJoseph Verstraeten met gezin, van Singelweg 75 naar Temeuzen Alfred F. M. Lion, van Noordstraat 31 naar BoskoopHonfyré van Gremberghen en gezin, van Irenestraat 2 naar Roo sendaal Cornelis Jansen van Rosendaal en gezin, van Singelweg 31 naar Breskens Jan P. Dieleman, 1 l van Zeestraat 33 naar Edam Marinus Kool, van Wilhelminastraat 90 naar Amsterdam Frederik G. de Pooter, van Wijk O 68 naar Zaamslag Johanna E. S. Koevoets, van Wilhelminastraat 78 naar Ter neuzen Gerard A. Gillissen, van Crijnssenstraat 40 naar 's-Gravenhage Jacob M. Openeer, van Irene straat 42 naar Temeuzen Janna M. Dees-Dieleman, Bylocquestraat 27 ben. naar Goes W. L. Hirdes met gezin, van Pironstraat 18 naar GoesMaatje Scheele, van Wijk Kil naar Blfeemendaal Izaak J. Scheele met gezin, van Nieuwstraat 34 bov. naar GoesMaria Schieman-v.d. Staal, van Prins Hen drikstraat 55 naar Makabuka (N.-Rhodesia) Eduar- dus Kayser, van Buitenweg 16 naer Zaamslag; Klara van Duivendijk-van Langevelde, van Magrette N 46 naar Temeuzen Geertrui M. van Meenen, van Bernhardstraat 34 naar Terneuzen Abraham Rinn en echtgenote, van Buitenweg 21 naar Hellevoet- sluis Margaretha v. d. Voorst-Verschelling, van De Ruijterstraat 23 naar 's-Gravenhage Jacobi Wie- land, van Noordstraat 40 naar Tilburg Comelis de Putter Jr., van Stationstraat 3 naar Vught. GevestigdAntoinetta Schuijt-Vosse, Kerkstraat 6, van Haarlem Guy L. M. Driebeek en Ingrid L. A. van Lamsweerde, Middelhovenstraat 14, van Amster dam Adriaan Koekkoek, Nieuwendijk 11van Breda Gerard A. Gillissen, Crijnssenstraat 40, van Ter neuzen Hendrik van Pienbroek, Singelweg 28, van Terneuzen Adriaan J. de Ridder, Joost de Mbor- straat 8, van Vlissingen Wed. Elisabeth J. W. Zwennes-van Heerde, Sluiskil P 89a, van Amsterdam Wed. Aaltje Heerspink-Oppeneer, Wijk N 14, van Amsterdam Jozias G. Goossen en gezin, Olivier- straat 49, van Zaamslag Jan Zegers en gezin, Wijk O 47, van Terneuzen Jan M. van Tatenhove en echtg., Wijk P 99, van Terneuzen; Jan v. d. Hengel en echtg., Pironstraat 18, van Ridderkerk Jaspert Hollebek en gezin, Margrietstraat 28, van Westdorpe Johan C. C. Ypma, Weststraat 52, van Baarle-Nassau. Verhuizingen Roger A. Heijnsdijk met gezin, van Irenestraat 21 naar Schuttershofstraat 5 Karei le Sage met gezin, van Wijk L6 naar Oudeweg 10; Willy Strijdonck met gezin, van Joost de Moor straat 44 naar Olivierstraat 53 Wed. Helena Lafort- de Jonge, van Pirbnstraat 4 naar Crijnssenstraat 10 Isaac Persijn en echtgen., van Oudeweg 53 naar Nieuwstraat 34 bov. Jacobus Dekker met gezin, van Wijk P 42 naar Wijk P 40 Martinus Dekker en echtgen., van Wijk P 40 naar Kanaalkade 43 Pieter Scheele en echtgen., van Bylocquestraat 67 bov. naar Margrietstraat 9 Roelf Folkersma met gezin, van Koestraat 55 inw. naar Singelweg 75 Wed. Elisa beth Hollebek-Wolfert, van Oudeweg 32 naar Oude weg 58 Levinus M. de Groote en echtg. van Mar grietstraat 9 bov. naar Bylocquestraat 67 bov.Levi nus F. de Groote en echtg. van Margrietstraat 9 naar Olivierstraat 51 Comelis Roose, van Sassing P 3 naar Olivierstraat 41 Lpdewijk F. Kaijser met gezin, van Buitenweg 12 naar Irenestraat 35 Jaco bus Maas en gezin, van Irenestraat 35 naar Irene straat 2 Adriaan de Visser, van Kerkdreef 44 naar Singelweg 28 Ko le Feber en echtg., van Nieuw straat 38 naar Schuttershofstraat 11 Cornelis Schie man en gezin van Buitenweg 26 naar Buitenweg 24a Levinus Jansen, en echtg., van Buitenweg 68 naar De Ruijterstraat 32 Jaspert Buijze en gezin, van Nieuwstraat 50 naar Buitenweg 16 Wed. Lycia J. Dieleman-den Hamer, van Nieuwendijk 35 naar By locqueplein 16 ben. Wed. Maria P. Dieleman-de Pooter, van Kijkuit K 58 naar Bernhardstraat 9 ben. Machiel P. Hoogstraate en echtg. van Wijk N 65 naar Bylocquestraat 57 ben. Jan Hamelink en echtg. van Emmastraat 42 naar Magrette N 28 Andries I. Overdulve met gezin, van Wijk L 31 aar Olivier straat 47.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2