OftïllÜl r let Uit onze omgeving AXEL met en zonder zon PIGMA-DERM Predikbeurten Zo'n Zunrbrana worai sneller geblust dan ze gesticht is. Met een of twee Rennies speelt U 't klaar. En on prettige wijze. Sportnieuws Voetbal DE NIEUWE COMPETIT1E-1DEL1NG IN DISTRICT ZUID 1 VAN DE K.N.V.B. ZEELAND - deze week: Oehtendrooster bij het openbaar lyceum te Terneuzen. Met ingang van het komende cursusjaar zal in het openbaar lyceum te Terneuzen een oehtendrooster worden ingevoerd. De sohool begint dan om 5 minuten voor half negen en zal met enkele korte pauzes duren tot twee uur s middags. Zaterdags eindigen de lessen om kwart over een. De voordelen van een dergelijk rooster zouden zijn een regelmatige verdeling van alle lessen over zes werkdagen, meer tijd voor huiswerk en voor hobby's, toneel, sport f*i en muziek. Cursus voor leerling-verkoopsters te Goes. Aan de vakschool voor meisjes te Goes zal begin september ook een cursus voor leerling- verkoopsters worden gegeven. Voor deze cur sus komen in aanmerking meisjes, die de tweejarige primaire cursus aan een huishoud school hebben gevolgd. Naast de theoretische vakken, zoals taal, rekenen, eenvoudige ad ministratie, warenkennis en verkoopkunde zal een halve dag per week praktijk moeten wor den opgedaan in Goesse winkels. Zit in dit idee misschien iets voor Axel Schilderijententoonstelling te Hulst. Op 4 augustus a.s. zal de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in het gemeentehuis te Hulst een schilderijen tentoonstelling openen van werken van de in Hulst geboren schilders Cornelis en Pau- lus de Vos. Deze expositie zal van 5 augustus tot en m'et 11 september voor het publiek te be zichtigen zijn. Westdorpe gaat Stroodorpe uitbreiden. De gemeenteraad van Westdorpe gaat een uitbreidingsplan voor de buurtschap Stroo dorpe vaststellen. Het plan omvat de bouw van maar even 365 woningen 283 hiervan zijn eengezinswoningen, 22 bungalows en 60 woningen in woonflats. Dit uitbreidingsplan zal het gebied om vatten, dat begrensd wordt door Kanaalzicht, de grens met Terneuzen en de nieuwe rond weg om Sluiskil. Receptie voor jubilerende Commissaris der Koningin op de „Prinses Irene". Het provinciaal bestuur van Zeeland zal de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in verband m tzijn 12V&- jarig ambtsjubileum op 1 augusus a.s. des middags een receptie aanbieden aan boord van de veerboot „Prinses Irene". Tijdens deze ontvangst zal de jubilaris een gesohenk van de Zeeuwse bevolking worden aangeboden. De veerboot zal voor deze receptie lig plaats kiezen aan de tweede binnenhaven te Vlissingen. Bekendmakingen 2! De Gerei dat h kant On wo en kerk De heer heette van e afgev meen gemei wege: digd van i Hi< van die a mens waan biede „buite diens bloen Ac woon Krijte In toestc zoals zager heers stand niet i optre voor dat d begot stand alleer tegen an dei Oc nieuv dat groot men, in dit werp perse woon toen Lutihi bevol te de van i daar kwan W van 1 den een 1 boeki verge kerk ware de le Zc Gent horei die ii „Seci Huls te vi „Sec den N< is vei zat, 1 op h zal ti door om t oord ook Stad; Nele van afko sters Nevi (reei In slage van M rijke levei in 1 waai (nog een men; het i dien (Dr, OVERPLAATSINGEN BI] DE RIJKSPOLITIE. De heer N. van Rijswijk, wachtmeester le klasse der Rijkspolitie alhier is met ingang van 4 augustus a.s. overgeplaatst naar Tholen. De wachtmeester le klasse der Rijkspolitie, de heer Simons te Tholen is met ingang van dezelfde datum overgeplaatst nalar Axel. GESLAAGD. j'j. Bij de te Middelburg en Goes gehouden examens van de Nederlandse Associatie voor Praktijkexamens slaagde voor het diploma Engelse handelscorrespon dentie onze stadgenoot de heer J. J. van Es. Voor het Mulo-diploma A met Middenstands diploma slaagden de volgende Axelse leerlingen van de R.K. U.L.O.-school te Temeuzen B. Krooy, B. David en T. van Poecke, terwijl voor het A- en B- diploma slaagde H. de Roos. Op de gehouden examens van het Ned. Ge nootschap tot opleiding van leerkrachten bij het Nij verheidsonderwijs slaagden W. P. M. Maas voor de voortgezette opleiding Wiskunde en voor de basis opleiding slaagde de heer J. Moorthamer, Beiden te Axel en G. A. C. van Overmeire te Sluiskil. Te Rotterdam slaagde voor het examen sterk stroommonteur (V.E.V.) onze stadgenoot de heer B. Steenaert. Voor de akte Frans M.O. slaagde onze oud- stadgenote mej. E. Koevoets, thans lerares aan de Rijks H.B.S. te Vlissingen. Voor het examen vormingsklas slaagde aan de R.K. Huishoudschool „St. Martha" mej. L. Buijze. Voor het vakexamen electro-technicus slaagde te Amsterdam onze stadgenoot de heer A. van Cad- sand. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen slaagde dezer dagen voor het eerste gedeelte van het docto raal examen geneeskunde de heer Th. M. v. d. Bilt te Sluiskil. Aan de R.K. Huishoudschool slaagden voor het INAS-diploma de dames R. van Acker en T. van den Bergh, beiden te Axel. Deze dames behoren tot de eersten in Zeeuwsch-Vlaanderen die het INAS- diploma behaalden. 40-JARIG DIENSTJUBILEUM BIJ DE Z. V. T. M. Op dinsdag 26 juli herdacht de heer P. den Exter alhier de dag, dat hij voor 40 jaren in dienst trad van de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschappij N.V., waar hij de functie van Opzichter III bekleedt. Tijdens een intieme plechtigheid in het restaurant „Zomerlust" alhier werd de heer Den Exter door de directeur, ir. J. F. Denie gelukgewenst, waarbij deze hem tevens dank bracht voor alles wat hij in de af gelopen periode voor het bedrijf heeft gedaan. Hij overhandigde hem een enveloppe met inhoud en bood een bloemstuk aan. De waarnemend burgemeester va n Axel, de heer C. de Putter, betuigde de heer Den Exter hulde voor zijn 40 jaar trouwe dienst en deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Den Exter de ere-medaille in zilver te verlenen, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De versierselen werden daarna de jubilaris op de borst gespeld. Door de heer A. Lippens werd hem namens het gehele personeel enkele cadeaux aangeboden en hem hartelijk gefeliciteerd met de koninklijke onderschei ding. Namens het werkplaatspersoneel werd nog het woord gevoerd door de heer R. van den Berg, die enkele facetten uit de lange tijd dat zij samenwerkten naar voren bracht en hem eveneens namens het werk plaatspersoneel feliciteerde met de koninklijke onder scheiding. De heer Den Exter dankte voor de vele blijken van belangstelling en de gelukwensen en memoreerde in het kort zijn 40-jarige loopbaan bij de Z.V.T.M. Daarna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen onder het nuttigen van de erewijn. In de avonduren hield de jubilaris nog een druk bezochte receptie, waar vele vrienden en bekenden hem gelukwensten. BEVORDERINGEN AAN DE CHR. L.T.S. TE AXEL. Aan de Chr. Lagere Technische School alhier wer den vorig weekend de volgende leerlingen bevorderd Afdeling Timmeren. Bevorderd van klas 1 naar klas 2A. Bakker, A. C. van den Berge, J. F. den Doelder, W. J. van Duyvenbode, D. Fieret, K. Hamelink, W. de Koeyer, C. M. de Pooter, B. van Tatenhove, P. Witte, M. D. Haak en C. P. de Regt, allen te AxelC P. de Graaf en M. Verhelst, beiden te Zaamslag H. Ro- meijnsen en M. Verdouw, beiden te TemeuzenJ. Vermeulen te Sluiskil en E. C. Winne te Overslag. Bevorderd van klas 2 naar klas 3 J. Boeije, M. van Doeselaar, C. J. van Driel, C. W. de Groote, A. den Hamer, K. Hofman, M. v. d. Hooft, P. de Jonge, H. van Luijk, G. P. de Pooter en C. A. Pro voost, allen te AxelC. H. P. Eekhout, W. Philipse en L. A. de Putter, allen te SluiskilG. A. Lensen en A. F. de Pooter, beiden te Zaamslag. Afdeling Bankwerken. Bevorderd van klas 1 naar klas 2x A. van Bende- gem, P. van Bendegem, J. B. van Boven, F. de Ca- luwé, A. J. Deij, F. Dieleman, J. Hanse, J. de Feijter, Th. de Jonge, M. Klaassen, Mar. Klaassen, J. van Langevelde, A. de Kraker, E. Lippens, F. Noens, J. Oppeneer, M. Oppeneer, M. Riemens en F. de Pooter allen te AxelP. C. Dees, J. F. Florussen en J. C. Nousse, allen te Zaamslag H. C. R. Eekhout, Sluis kil P. Pollet, Overslag en A. v. d. Velde, Temeuzen. Bevorderd, van klas 2 naar klas 3 A. Audenaerd, R. Audenaerd, J. K. Beeldens, J. A. van Biezen, T. T. Boon, D. Boon, J. A. Buijze, D. A. J. Dieleman, J. W. van Duyvenbode, J. Janse, L. de Kraker, A. Meesen, F. van Poecke, D. de Putter en J. J. Wieland, allen te AxelA. M. C. van Duinkerke en J. M. Hame link, beiden te SluiskilA. Faas en A. Verlinde, beiden te Zaamslag en J. Roose te Hoek. DIPLOMA-ZWEMMEN IN DE AXELSE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Op maandag 25 juli werd er des morgens ondanks de regen gestart met het zwemmen voor de diverse zwemdiploma? s. De gedelegeerde, de heer S. J. Klompe nam de examens af en kende aan de vol gende candidaten het diploma toe R.K. Lagere School. Geslaagd, voor diploma I (Zwemproef) J. Bree- poel, M. Byman. de Wit, J. Brandt, G. v. d. Hey- den, A. Provo, L. Pleunis, A. Schelleman, Haulez, Loonen, Byman, Vatteroth, J. Zegers, de Dijcker. Gezakt 1 candidaat. Diploma II (Geoefend Zwemmen): G. Brandt, P. Erpelinck, A. Sikkema, E. Raes, E. Sponselee, L. de Wever, F. Kesbeke, S. van Rumste, P. Byman, H. Verschuren, R. Byman. Gezakt 1 candidaat. Diploma III (Schooldiploma I) A. Schelleman en A. de Wolf. Gezakt 3 candidaten. Chr. Nat. School. Diploma I (Zwemproef) t J. Overdulve, W. Haak, C. Hoebé, W. Buijze, E. van Drongelen, M. de Waard, H. Doornebal, J. Goossen, A. de Keizer, G. Ruts, S. de Feijter, F. de Pooter M. Verschelling, M. Oggel, Kruisifix, M. Goossen. Gezakt 7 candi daten. Diploma II (Geoefend Zwemmen) M. van Mee- nen, J. Naeye, D. van Alten, A. van Asperen, H. Mieras, D. Overdulve, N. Dieleman, J. van Cadsand. Gezakt 3 candidaten. Prinses Marijke School. Diploma I (Zwemproef) T. Howell, E. Beeldens R. de Koning, C. v. d. Have, R. Witte, H. de Feijter, N. Knol, P. Dieleman. Gezakt 2 candidaten. Diploma II (Geoefend Zwemmen) W. Herwegh, W. van Poecke, H. v. d. Velde, H. van Hoorn. Gezakt 1 candidaat. Chr. U.L.O.-school. Diploma I (Zwemproef) J. Verplanke, H. de Ridder, P. van Langevelde, H. Hoebé, M. den Hamer, A. Dieleman, J. de Vos. Gezakt 1 candidaat. Diploma II (Geoefend Zwemmen) J. van Luijk, C. Dieleman, M. Faas, D. Keizer J. Verplanke. Landbou whuishoudschool. Diploma I (Zwemproef x A. Brandes, M. Witte, A. van Cadsand, J. van Sluis N. de Koeijer. Diploma II (Geoefend Zwemmen) S. Klaassen, Van Schaik. Chr. Lagere Technische School. Geslaagd voor diploma II IGeoefend Zwemmen) W. de Koeyer. Chr. School Spui. Diploma I (Zwemproef) J. Bakker, S. Ollebek. Diploma II (Geoefend Zwemmen) A. Dieleman, T. Pijpelink, S. Dieleman. Voor diploma II (Geoefend Zwemmen) slaagde van de R.K. HuishoudschoolM. Celie. Voor diploma I (Zwemproef) slaagde van de R.K. U.L.O. te Temeuzen R. Antheunis. BENOEMINGEN. Tot leraar timmeren aan de Chr. Lagere Tech nische School te Axel werd per 1 september a.s. be noemd de heer J. Thijme te Goes. Onze vroegere stadgenoot de heer A. L. Ruijten- burg, thans directeur van het postkantoor te Sas van Gent is met ingang van 1 september a.s. in gelijke functie benoemd te Oostburg. SCHOOLSPORTWISSELBEKER VOOR PRINSES MARIJKESCHOOL. Na puntentelling bleek de jaarlijkse wisselbeker voor de jongens bij het schoolsporten dit jaar toe te komen aan de Prinses Marijkeschool alhier. Voor de meisjes wist de Hervormde School te Zaamslag beslag te leggen op de wisselbeker. Vorig jaar wist de laatst genoemde school de beker zowel bij de meisjes als bij de jongens te veroveren. PRIJSUITREIKING SCHOOLTUINTJES, PRINSES MARIJKESCHOOL. Dezer dagen vond in de Prinses Marijkeschool al hier de prijsuitreiking plaats van de door de leer lingen verzorgde schooltuintjes. Ook vorig jaar heeft men dit willen toepassen, maar toen bleek de grote droogte het vrijwel onmogelijk te maken voor de leer lingen om enig succes te behalen, zodat toen van dit plan moest worden afgestapt. Dit jaar is dit idee een succes geworden en voor de bloementuintjes ver wierven Karla Beeldens en Anneke Schutz een eerste prijs. Een 2e prijs werd toegekend aan Ineke Bolle- man en Dineke Hamelink en een 3e prijs ontvingen Ineke Blok en Dorine van der Lee. Voor de moestuintjes was de le prijs voor Eddy Sorber en de 2e prijs voor Rein Scheele. ZONDAG 31 JULI 1960. Ned. Herv. Kerk. Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk (Kerkdreef.). 10 uur en 2.30 uur Ds. J. Mierlof, van IJsselmonde. Geref. Kerk Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst, ZONDAGSDIENST ARTSEN. 30 31 JULIDokter K. Boor. BRAND TE SLUISKIL. In de nacht van vorige week zaterdag op zondag is door tot nog toe onbekende oorzaak de landbouw- schuur van de heer A. Ramondt aan de Coegors- straat te Sluiskil in vlammen opgegaan. Hoewel de brandweer van Sluiskil zeer snel aan wezig was, waarbij zich later ook die van Temeuzen voegde, kon de schuur niet meer worden gered. De heer Ramondt wist zelf nog zijn personenauto, een tractor en wat landbouwgereedschap te redden. Niet verhinderd kon echter worden, dat een groot aantal landbouwwerktuigen, 20.000 kg erwten en ook nog 1500 kg hooi een prooi van het vuur werden. De schade wordt geschat op meer dan 100.000,— en deze wordt door verzekering gedekt. ONTEIGENING GRONDEN LANGS HET KANAAL TERNEUZEN— GENT. Zittingen om bezwaren toe te lichten. Op woensdag 3 augustus a.s. zal een commissie uit Gedeputeerde Staten, in tegenwoordigheid van de burgemeesters der betrokken gemeenten, de hoofd ingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat en de deskundige van de Rijkswaterstaat, ir. C. A. de Vlieger, op de gemeentehuizen van Hoek en Ter- neuzen, respectievelijk om 9 uur en 13.30 uur, zit ting houden om bezwaren tegen de voorgenomen ont eigeningen van gronden ten behoeve van de aanleg van het kanaal van Gent naar Temeuzen aan te horen. BEVORDERINGEN EN DIPLOMERINGEN LAGERE TECHN. SCHOOL TERNEUZEN. Aan de Lagere Technische School te Temeuzen werden vorig weekend o.a. de volgende Axelse leer lingen bevorderd Eerste algemene leerjaar A J. L. Fierinck, V. C. Hoorman en A. A. de Rijcke. Eerste algemene leerjaar BW. E. v. d. Vijver. Eerst algemene leerjaar CL. Kay. Afdeling TimmerenJ. E. M. de Wolf. Afdeling Bankwerken L. de Groote, A. Haak en A. P. A. Verstraeten. Afdeling Electro-techniek I G. F. Swets. Getuigschrift TimmerenJ. Kotvis. Getuigschrift Bankwerken J. Boerman en D. A. Overdulve. Getuigschritf ElectrotechniekC. den Beer en J. P. Verstraeten. Getuigschrift Autoher stellenM. Dieleman, L. de Feijter en H. den Hamer. En zonder dat iemand er weet van heeft. Want Ren nies neemt U onopvallend in. Water of zo komt er niet aan te pas. Terwijl U ze gewoon laat smelten op de tong en ge U verbaast omdat ze nog lekker zijn ook, voelt U de brand al doven. Loop niet de kans meer de vreugde van een goed maal te ver storen. Hou steevast een paar Rennies bij de hand. En verbaas U iedere keer over het wondere wel dadige resultaat. Uw apotheker en Drogist verkopen Rennies. En veelGeen wonder Ing. Med. 2e klasse B. De vijf Zeeuwse 2e klassers zijn weer ingedeeld in de 2e klasse B, uiteraard samen met zeven Brabantse clubs. Door promotie van T.S.C. naar de le klasse en degradatie van B.S.C. naar de 3e klasse waren er twee plaatsen vrijgekomen. Naast het gepromoveerde Steenbergen doét ook het sterke Taxandria uit Ois- terwijk zijn intrede in deze klasse en wij mogen wel aannemen> dat zij het de Zeeuwse en Zeeuwsch- Vlaamse clubs lastig zullen maken. De 2e klasse B omvat dus de volgende elftallen Dosko, Goes, Hulst, Internos, Middelburg, R.A.C., Rood-Wit, Roosendaal, Steenbergen, Taxandria, Ter- neuzen en Vlissingen. 3e klasse D. De zeven Zeeuwse 3e klassers vinden wij weer terug in de 3e klasse D. Het gedegradeerde B.S.C. neemt hier de plaats in van het gepromoveerde Steen bergen, terwijl de Kaiaise Boys het op de laatste plaats geëindigde Halsteren heeft verdrongen, zoda de sa menstelling van deze klas er voor dit seizoen als volgt uitziet Axel, B.S.C., Com Boys, Hontenisse, Meto, Odio, Kaaise Boys, R.C.S., R.K.F.C., Zeelandia, Zeeland Sport en Zierikzee. Reserve 2c klasse B. In de reserve 2e klasse B zijn Roosendaal II door promotie en Goes III door degradatie verdwenen. Internos II doet hier zijn intrede, zodat het aantal elftallen in deze afdeling tot elf is teruggebracht, t.w, §h Alliance 2, Axel 2, Corn Boys 2, Dosko 2 Goes 2 Hontenisse 2, Hulst 2, Internos 2, Middelburg 3, Vlissingen 3 en Zeeland Sport 2. 4e klasse Zaterdagvoetbal. De 4e klasse van het zaterdagvoetbal heeft enige uitbreiding ondergaan door de promotie van zowel de afdelingskampioen van Zeeland (Krabbendijke), als die van Noord-Brabant Smerdiek)waardoor on danks de degradatie van Colijnsplaatse Boys het aan- tal Zeeuwse vertegenwoordigers met één is vermeer, derd. In de nieuwe competitie zullen in deze afdeling dus aantreden Amemuiden, A.Z.V.V., Dinteloord, Good Luck, The Gunners, Krabbendijke, Nieuwdorp, Rillandia, Smerdiek, Sprang, S.S.C., V.V.N, en de Zwaluwse Boys. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat de opstelling van een streekplan Kanaal zone Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ter hand genomen. Dit plan strekt zich uit over het gebied Van de gemeenten Axel, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen, Westdorpe en Zaamslag, alsmede over het grondgebied van het Beheerschap voor de Braak man. Bij besluit van de Commissaris der Koningin, d.d. 14 juli 1947 ,nr. 1163, 3e afdeling, werd op grond van het bepaalde in artikel 8 van de Wet houdende voorlopige regeling inzake het Nationale Plan en de Streekplannen bepaald dat voor Zeeuwsch-Vlaanderen een streekplata wordt voorbereid. Axel, 29 juli 1960. Burgemeester en Wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A.H. v. d. Lee. P. G. v. d. Bosse. p

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2