IVOR OIL Moeder Elke tand een krillant BABYDERM h Uit onze omgeving AXEL U hoeft geen angst te hebben voor Brandend maagzuur Als U maar Bennies bij de hand hebt Voor hef fere Baby-huidje ZEELAND - deze week: (Vervolg) Stookolie op de stranden van Cadzand en Knocke. Als gevolg van het overboord zetten van stookolie door een of ander schip en de sterke westelijke winden van de laatste tijd zijn de stranden van Cadzand en Knocke zeer vervuild. De badgasten worden hier door ten zeerste gedupeerd, omdat van rus tig aan het strand liggen of van het maken van strandwandelingen niets kan komen vanwege de vieze laag olie, die alleen met wasbenzine of margarine te verwijderen is. Zeeuwse Culturele Dag te Terneuzen. Uitgaande van de Zeeuwse Culturele Ad viesraad onder voorzitterschap van mr. dr. A. J. J. M. Mes is vorige week te Tairneuzen de Zeeuwse Culturele Dag 1960 gehouden. Optredenden waren het jeugdorkest van de Terneuzense Muziekschool onder leiding van onze stadgenoot de heer J. Wisse, het Man doline-orkest „Excelsior uit Kruiningen, de Kon. Harmonie „E.M.M." uit Kortgene, het Belgische Opera- en Belcanto-gezelschap „Iris" en het Middelburgs Dilettantentoneel. Als gasten waren aanwezig de gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer Mariën, en de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Watersportschool officieel geopend. De burgemeester van Wolphaartsdijk, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, heeft de vorige week de watersportschool in zijn ge meente officieel geopend door een demon stratie waterskiën te geven op het water van de Zandkreek. Deze sportschool, „Delta" genoemd, wordt geëxploiteerd door de heer Ferdie Meulenberg uit Kats. Kustvaartuig te Westkapelle gestrand. Tijdens het stormachtige weer van deze week is de kustvaarder „Pax" op het strand van Westkapelle gestrand. De pogingen om het schip vlot te trekken zijn tot nog toe zonder resultaat gebleven. Het schip trekt veel belangstelling van de Westkapelaars en de badgasten. Terneuzense U. T. S. Aan de Uitgebreid Technische School te Terneuzen werden voor de eerste maal de getuigschriften uitgereikt aan hen, die de cursus met goed gevolg hadden doorlopen. In totaal verwierven 12 leerlingen het ge tuigschrift, waarvan uit AxelM. Dekker (werktuigbouwkunde)Het' voorlopig ge tuigschrift electro-techniek verwierf de heer J. A. Verhaar uit Axel. Boetedoening voor oudere generatie. „Boetedoening voor hetgeen een oudere generatie Nederland in de oorlogsjaren heeft aangedaan". Zo formuleert de Evangelische Jugendgemeinsdhaft uit Witten-Annen in Duitsland haar voornemen om met 45 jon gens in de vacantie in Haamstede te komen werken. De jongeren-organisatie, die reeds eerder de Westhoek van Schouwen, n.l. in het vacantiehuis „De Koebelt" te Burgh, als doel voor haar buitenlans verblijf heeft ge kozen, heeft zich thans met een schrijven tot het gemeentebestuur van Haamstede gericht. Daarin wordt aangeboden de badplaats „de helpende hand" te bieden" gedurende de toekomstige vacantieperiode op Ginsterveld. RODE KRUIS HELPERSPLOEG UIT AXEL WEER OP DE EERSTE PLAATS. Tijdens de vorige week zaterdag te Goes gehouden kringwedstrijden van het Nederlandse Rode Kruis heeft de helpersploeg uit Axel met haar commandant de heer P. Michielsen andermaal een uitzonderlijk fraai succes geboekt, door met een ruime punten- voorsprong beslag te leggen op de beste plaats. De ploegen moesten in actie komen bij een in scène gezet vliegtuigongeval. Verondersteld werd n.l. dat een straaljager in moeilijkheden was geraakt. De pi loot had het toestel moeten verlaten, terwijl het vliegtuig in een weiland was neergestort, waarbij een der motoren op een arbeiderswoning was terecht ge komen en deze ernstig had beschadigd. Als gevolg hiervan was één persoon gedoodi terwijl er drie min of meer ernstig gewonden waren te bergen. Snel en doeltreffend handelen was een eerste ver eiste omdat explosie's en brandgevaar lang niet denk beeldig werden geacht. Elk der ploegen kreeg een tijd van maximaal 25 minuten toegewezen voor de verkenning van het terrein en de berging der slacht offers. Het bleek dat de Axelse helpersploeg niet alleen het meest doeltreffend en juist had gehandeld, maar tevens het record had behaald door haar opdracht in slechts 18 minuten uit te voeren. De Axelse helpersploeg behaalde hiertdoor 670 punten en legde zodoende met een ruime voorsprong van 180 punten beslag op de eerste plaats. Als tweede eindigde de ploeg uit Vlissingen met 490 punten. De Axelse commandant de heer P. Michielsen be haalde voor zijn geleverde prestatie's het hoogst be reikbare aantal van 115 punten. De commandant van Vlissingen behaalde met 100 punten de 2e prijs. Voorwaar een uitstekende prestatie voor de Axelse Rode Kruisploeg, die als gevolg van deze uitslag in september te Hilversum zal moeten aantreden om tijdens de landelijke wedstrijden Zeeland te ver tegenwoordigen. Vantif deze plaats onze gelukwensen voor deze kranige prestatie. Moge het uitstapje naar de Radio- stad naar we hopen en verwachten voor de Axelse ploeg een dito resultaat opleveren. Zet 'm op, jongens I Dan dooft U het vuur in een oogwenk, stilt U de snerpende pijn nog vóór ze goed kan doorzetten. Steek daarom altijd een paar Rennies bij li. Ze zijn een voor een hygiënisch verpakt en U kunt ze in nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Geen glaasje water, geen vieze smaak. Integendeel, dood gewoon laten smelten op Uw tong. En als Uw speek sel met de wondere Rennies-oplossing Uw maag be reikt, is de brand op slag gedoofd. GESLAAGD. Op het examen uitgaande van het Ned. Talen In stituut slaagde dezer dagen voor het diploma magazijn meester onze stadgenoot de heer. C. v. d. Berge Jz. Aan de opleidingsshool voor Chr. Kleuteronder wijs te Middelburg werd o.m. het diploma B (hoofd leidster) behaald door onze stadgenote mej. H. J. de Kraker. Te Arnhem slaagde voor het P.B.N.A.-examen adspirant electro-technisch opzichter, de heer D. M. Dieleman, alhier. Bij de deze week te Goes gehouden Mulo examens slaagden voor het diploma A R. Van Alphen, S. J. de Feijter en M. J. A. 't Gilde, allen leerlingen van de Chr. U.L.O.-school, alhier. BENOEMD. Tot meter-opnemer en incasseerder voor de N.V. P.Z.E.M. werd benoemd de heer C. Schieman te Axel. FRAAI SUCCES VOOR DE AXELSE BRANDWEER. Afgelopen zaterdag bleek Axel wel zeer bijzonder uitgebreid beveiligd tegen brand. Wij zagen de brandweerauto's bij tientallen door Axels straten rijden en de brandweer-commandanten in hun beste uniformen organiseren en controleren. Gelukkig was de oorzaak van dit alles wel nuttig doch verder geheel onschudig. Ter bevordering van de parate kennis en activiteit van de Oost Zeeuwsch- Vlaamse brandweren werden onder leiding en toe zicht van de inspecteur van het Brandweerwezen, de heer Kortus uit Breda wedstrijden georganiseerd. Als object was hiervoor uitgekozen het oude on bewoonde café-pand bij het station, waar werd ver ondersteld, dat in de gelagkamer een oliekachel ont ploft was, terwijl volgens de instructie's de bewoner mededeelde, dat hij en zijn vrouw door de vlammen waren opgeschrikt, doch dat boven nog een volwassen zoon te bed lag, terwijl de eigenaar de trap niet meer opdurfde. Het was dus de taak van de brandweren de slapen de bewoner uit zijn benarde positie te redden, de brand te bestrijden en de nodige voorzorgsmaatregelen te nemen ter beveiliging van aangrenzende percelen. Door een deskundige jury werd van elk brandweer corps de tentoongespreide activiteit beoordeeld, de wijze van redding, de manier van bestrijding enz., ter wijl natuurlijk ook naast het beleid van de comman dant werd beoordeeld de manier waarop zijn man schappen hun opdrachten uitvoerden. Nadat om 10 uur des morgens de commandanten van de deelnemende corpsen met de jury en verdere autoriteiten ten gemeentehuize door wnd.-burgemees- ster Kesbeke waren verwelkomd, begonnen omstreeks half elf de wedstrijden, die in een stug tempo door werkend, eerst omstreeks half zeven waren beëindigd. De deelnemende ploegen verzamelden eich daarna in de Chr. Fröbelschool aan een gemeenschappelijke broodmaaltijd, terwijl daar tevens de uitslagen werden bekend gemaakt le prijs (90% of meer van het maximaal te be halen aantal punten) 1. St. Jansteen 103 pt. 2. Zaamslag 97,5 pt.3. Axel 95 pt. 4. Terneuzen II 93 pt. 2e prijs (80%) Bedrijfsbrandweer der A.C.Z. te Sluiskil, Hulst, Hoek, Zuidorpe, Philippine en Ter- neuzen I. 3e prijs (70%) Hontenisse, Westdorpe, Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen III en de bedrijfsbrand- weren van de Fosfaatfabriek en de Coöp. Suiker fabriek te Sas van Gent. Het groepsvaardigheidsdiploma werd behaald door Zaamslag, St. Jansteen, Axel en Philippine. Bevelvoerdersprijzen 1. v. d. Lavoir, St. Jan steen 48,5 pt. 2. de Kindt, Terneuzen 48 pt.3. Hamelink, Zaamslag 46 pt. Axel kwam dus deze dag goed uit de bus en de Axelse brandweerlieden zijn stellig het móóie en moderne materieel waarover zij beschikken en wat zij wllicht binnenkort nog zullen krijgen (nevelspuit) waardig. Wanneer wij echter zo deze actieve groep eens zagen tussen de anderen dan moesten wij wel con stateren, dat mogelijk door hun activiteit en de oefenbereidheid hun uniformering niet tot de beste behoorde op deze dag. Naar onze mening maar wij hebben niets over de gemeentelijke uitgaven te vertellen hebben zij met deze prestatie best eens een nieuw uniform verdiend. Er was de gehele dag niet alleen vanwege de jeugd maar ook van de ouderen grote belangstelling voor deze wedstrijden, die naar het deskundig oordeel van brandweerinspecteur Kortus op een zeer goed peil stonden en tot de beste in Zeealnd behoorden. 20 JULI: VEILIG VERKEERSDAG. Op woensdag 20 juli a.s. zal vanwege het Ver bond voor Veilig Verkeer te Utrecht, in onze ge meente een propaganda-dag worden georganiseerd. Die dag zal o.m. gedurende enige uren een geluids wagen door de gemeente rijden en daarbij tevens als verkeerspaedagoog optreden. De bedoeling is, dat op die dag Axel geheel in het teken van veilig ver keer zal komen te staan. Op de Markt zal een wagen met propaganda-materiaal standplaats nemen, terwijl voor de eerste maal een mobiel-teststation voor weg gebruikers aanwezig zal zijn. Des avonds om 8 uur zal in „Het Centrum" een bijeenkomst voor personen boven 14 jaar wor den gehouden, waarbij verschillende films zullen Ver toond worden en een propagandistisch woord zal ge sproken worden. Een ander onderdeel van het programma voor die dag betreft het arangeren van filmvoorstellingen voor de Axelse schoolkinderen, waarbij uiteraard het ac cent op het veilig verkeer zal liggen. Deze kindervoorstellingen worden eveneens ge houden in „Het Centrum" en wel des morgens om 10.30 uur en des middags om 13.30 uur en 15 uur. De entréekosten bedragen 25 cent per kind. MUZIKALE RONDGANG EN CONCERT. Op dinsdag 19 juli a.s. zal de Chr. fanfare „Hosanna" bij gunstig weer een muzikaal bezoek brengen aan de buurtschappen Zoute Spui en Magrette. Vertrek vanaf het repetitielokaal des avonds 7 uur. AANRIJDING. Toen dinsdagavond omstreeks 6 uur de heer De F. met zijn Opel bestelwagen het kruispunt Bylocque- straatWilhelminastraat naderde, kwam gelijktijdig op dit gevaarlijke punt een Z.V.T.M.-bus aan uit de richting Singelweg. Hoewel beide bestuurders nog probeerden een botsing te voorkomen mocht dit niet meer gelukken, dcoh wel konden zij de gevolgen nog wat beperken en was alleen materiële schade van niet al te grote omvang het gevolg. AUTORIT OUDEN VAN DAGEN. Het was dinsdag weer een grote dag voor de Axelse bejaarden, toen dank zij de activiteiten van het daartoe bestaande comité de Z.V.T.M.-touring cars weer klaar stonden voor de jaarlijkse reis. Alhoewel de medewerking van de burgerij zeer gunstig afstak bij vorige jaren, was het ook nu weer moeilijk geweest om in deze dure tijd de eindjes aan elkaar te knopen, maar toch heeft men een toeristisch mooi doel weten te vinden, niet te ver weg en toch door velen waarschijnlijk niet eerder bezocht. De reis ging n.l. naar het schone eiland Schouwen, deel van onze eigen provincie, maar een deel dat ten opzichte van onze eigen streek wel zo geïsoleerd ligt dat de Axelse ouderen hier in de tijd dat de auto en brommer nog niet zo populair waren als thans, wel nooit of zeer weinig gekomen zullen zijn. (Stipt 8 uur werd vertrokken en ging het via het veer PerkpolderKruiningen en Zuid-Beveland het Brabantse alnd in, waar in Steenbergen de koffie al klaar stond. Het veer Anna-Jacoba—Zijpe zorgde dat men ten tweede male het water overkwam en toen ging de rit via Oosterland en Nieuwerkerk naar Zierikzee, waar de warme maaltijd in hotel Concordia gedekt stond toen men arriveerde. Na deze versterking van de inwendige mens ging het verder het Schouwse land in naar de Westhoek van dit mooie eiland, waar de bossen en het fraaie brede strand met het unieke uitzicht aan bod kwamen in de streek rond Noordgouwe, Zonnemaire, Haam stede en Renesse, vanwaar men langs de zuidkant via de beruchte Schelphoek waar een van de grootste dijkdoorbraken plaats had bij de stormramp in 1953 weer terugkeerde naar het veer en opnieuw in Steenbergen halt gemaakt werd voor een prima kop koffie en belegde broodjes. Na een voorspoedige reis arriveerde men omstreeks 8 uur des avonds weer in Axel, waar „Concordia" en „Hosanna" met feestelijke tonen van muziek en drum band de ouden van dagen reeds stonden op te wach ten en hen van de Nieuwendijk naar „Het Centrum" begeleidde, waar een laatste kopje koffie voor het af scheid werd geschonken. De gehele reis werd naast het comité o.a. ook meegemaakt door wnd.-burgemeester Kesbeke, die aan het slot het comité dankte voor het vele en belange loze werk en de burgerij opwekte dit werk nog meer te steunen, zodat dit liefdewerk van het comité zonder veel extra financiële zorgen kan blijven voortduren. Hebben de thuisblijvers, gezien de vele donkere Wolken en de plensbui die in de namiddag Axel blank zette, wellicht met vrees gedacht aan de verregende dag, deze zorg bleek ongegrond de reislustigea hadden de gehele dag droog weer en vaak nog een feestelijke zomerzon. NAAR DE SPEELTUIN EN NAAR DE DIERENTUIN. Vorige week vrijdag gingen de dri e laagste klassen van de Prinses Marijkeschool alhier hun jaarlijkse schoolreisje maken. Men had het voor deze kleintjes niet te ver gezocht en zo trok men des morgens om 8 uur naar de grote Scheldehaven Antwerpen waar onder leiding van onderwijzend personeel en leden van de oudervereniging de dierentuin met een be zoek werd vereerd. En zoals steeds stonden de apen in het bamdpunt van de belangstelling en waren de kinderen hier haast niet weg te slaan. Omstreeks het middaguur werd koers gezet in de richting Bergen op Zoom waar een speeltuinbezoek op het programma stond, doch helaas werd hier de regen een spelbreker zodat de kinderen eerst binnen hun broodjes op konden eten, waarna de speeltuin toch nog aan bod kwam. Echter was door de regen val het spelen haast onmogelijk geworden en moest de thuisreis wat worden gerekt om toch volgens het schema in Axel te arriveren. De regen ten spijt was het toch een genotvolle dag voor de jeugd. SCHOOLSPORTDAG. Woensdag had op het sportterrein aan de Buiten weg de jaarlijkse schoolsportdag plaats, waaraan door diverse scholen uit Axel en omliggende plaatsen werd deelgenomen. Wnd.-burgemeester Kesbeke verwelkomde de deel nemers en wees op de betekenis van de sport in twee erlei opzicht, ten eerste als het middel bij uitstek voor een gezonde en algemene lichamelijke ontwikkeling en ten teweed als een middel tot contact en vriendschap onderling. Spr. verzekerde dat hij en met hem het gehele Axelse gemeentebestuur de sport een warm hart toedraagt, doch dat helaas de ter beschikking staande gemeentelijke middelen niet altijd overeenstem men met hetgeen men zou willen doen. Na de organisatoren en deelnemers een succesvolle dag te hebben toegewenst, werd met de wedstrijden een aanvang gemaakt. De einduitslagen waren als volgt Estafette meisjes t.e.m. 12 jaar Groep 1 1. Openbare Lagere School I te Sas van Gent2. R.K. School I te Axel3. Herv. School I te Zaamslag. Groep 2 1 R.K. School II te Axel 2. Chr. Nat. School III te Axel3. Openbare Lagere School II te Sas van Gent. Estafette jongens t.e.m. 12 jaar: Groep 1 1Prinses Marijkeschool I te Axel 2. R.K. School I te Axel3. Openbare Lagere School I te Sas van Gent. Groep 2 1. Prinses Marijkeschool II te Axel 2. Openbare Lagere School II te Sas van Gent3. Chr. Nat. School I te Axel. Estafette jongens t.e.m. 14 jaar 1. Prinses Marijkeschool te Axel2. Chr. Nat. School te Axel. Kastie-wedstrijden Groep 1 meisjes: 1. Hervormde School te Zaam slag en Groep 2 meisjes 1Prinses Marijkeschool te Axel. Groep 1 jongens1. Chr. Nat. School 1 te Axel en groep 2 jongens 1. Chr. Nat. School II te Axel. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 17 JULI I960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennlngs, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdreef.). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 11 uur en 5 uur Ds. W. C. van Hattem. van Terneuzen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst 16 ZONDAGSDIENST ARTSEN. 17 JULI: Dokter K. Boor. BEVORDERING LEERLINGEN AAN HET PETRUS HON Dl US LYCEUM. Aan het Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen zijn o.m. de volgende leerlingen bevorderd Afdeling H.B.S. Van voorbereidingsklasse naar klasse 1 J. Boeije, J. Dieleman, J. Dieleman, Ne. Koster, Je. Pennings, Ma. 'Sa. Rammeloo.Ea. Ja. Scheele en F. Wolfert, allen te Axel Ta. Wegchelaar, Sluiskil. aVn klasse 1 naar klasse 2P. van Alten, J. Q, M. Lippens, J. A. v. d. Velde, B. Verpoorte, R. J. J, Wolters, P. J. van Cadsand, J. den Doelder, P. van Ham, J. Hollebek, C. J. v. d. Hooft, G. K. v. d. Me. Fa. van Lith, D. M. de Regt, M. H. Schonis, F. Burger, J. Oggel, Ka. Ga. Oggel en Eh. Ha. de Putter, allen te Axel J. S. Jongepier en H. Starren- burg, beiden te Sluiskil. Van klasse 2 naar klasse 3 Ea. de Blaey, A. C. Dieleman, R. F. Gerrits, L. L. M. Goossen, A. van Cadsand, J. P. Dieleman, P. H. Verpoorte, L. A. P. Westveer en J. Wieles, allen te Ael A. Smit, Sluiskil. Van kasse 3 naar klasse 4 J. C. van Luijk,, A A. de Putter, P. de Regt en E. D. Teunissen, allen te AxelP. L. Kuzee en E. Lentze, beiden Sluiskil. Van klasse 4 naar klasse 5 J. Meermans, P. Ruij- tenburg, F. van Bendegem, L. Deij en M. Verduijn, allen te Axel. AFD. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL. Van klasse 2 naar klasse 3.- Ja. den Hamer en Fa. Le. Veelbehr, beiden te Axel. Van klasse 3 naar klasse 4G. K. Oggel, Ze. Pennings en Je. L. A. Quaak, allen te Axel. Van klasse 4 naar klasse 5Ey Lourens en Ba. Pennings, beiden te Axel. AFD. GYMNASIUM. Van klasse 4 naar klasse 5 L. C. Deij en L. A. Oggel, beiden te Axel.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2