I Vakantie Fa. J. C. Vink - Axel is zoeter en frisser lekkerder v; morgen een paar flesjes in de boodschappenmand REISGIDSEN WEGENKAARTEN CAMPING GIDSEN TAALGIDSEN Boekhandel lets over de geschiedenis van Axel XI. AXELSE FEESTEN VAN VIJF EEUWEN GELEDEN. „Toen de wereld vijf eeuwen jonger was" zegt Huizinga in zijn boek „Herfsttij der middeleeuwen", hadden alle levensgevallen veel scherper uiterlijke vormen dan thans. Tussen leed en vreugde, tussen rampen en geluk scheen de afstand groter voor ons. Al wat men beleefde had nog die graad van 1 onmiddellijkheid en absoluutheid, die de vreugde en het leed nu nog hebben in de kindergeest." Daaraan denkt men, als men de stads rekeningen uit de middeleeuwen doorleest. Want daarin komen de uitgaven voor, ge daan door de stadsregering ter gelegenheid van de feesten. Men kon hemelhoog juichen ter gelegenheid van de feesten of men was ten dode bedroefd bij tegenslag en rampen. Wanneer de processie ging, was het volop feest en genoot men van de aanblik der sle den, die men tegenwoordig geen blik waar dig zou keuren. Ook de, wat wij zouden noemen, verto ningen van de rederijkerskamer „De Vier Melktelen" met de stuntelige samenspraak, die wij in geschrift tegenwoordig niet ten einde kunnen lezen, zonder ons te vervelen, brachten het volk in vervoering. Deze rede rijkerskamer vertoonde dikwijls een esbatte ment of toneelspel. Prins of beschermheer was in 1505 Jan Pierens, die ook 8 maanden orgeliste was. De „Factor" of schrijver was in die tijd een zekere Wulfaert Weijsse. Wat werd op het Zuivelplein genoten door de toenmalige bewoners van Axel van het in onze ogen zo eenvoudige toneelspel van die tijd. Op het toneel waren huizen en bomen en dergelijke dikwijls aangegeven door middel van bordjes met het opschrift Huis, enz. Vooral in trek waren de Kluchten of Sotternieën met taferelen uit het volksleven op komische wijze voorgesteld. Onder het hoofd „Schijncwijnen" komen in de stadsrekeningen posten voor als „Ghe- presenteerd den koning der sotten 2 kan wijns" of „Ghepresenteerd de jongens, die te Vastelavond speelden met „Mijnheer Lut tel in de hand' en ook lezen we van „de bende van Mijnheer Toutluifault". Het zal wel een spotten geweest zijn op personen, die zich groot voordeden maar geen cent be zaten en dat door grote woorden wilden ver bergen. Zoiets als de Spaanse Brabander van Breero. De dag voor Vastelavond was een feest dag ter ere van de Abt. Ook dan gaf de Kamer van Rethorijk (rederijkerskamer) zijn spel of Sotternie ten beste, zoals deze post aangeeft„Ghepresenteerd Jan Scolpaert te Vastelavond als hij zijn Coninckfeeste hield 2 kan wijns is 30 schellingen. Nog andere vertoningen gaven het volk vermaak, n.l. die der wapenreiders of wapen- reispelers. Denkt U het Zuivelplein, bevolkt met die bont middeleeuws geklede bewoners, welke kijken naar de wapenreiers, die hun behendigheid tonen in het gebruik der wa pens of het dansen tussen wapens, zoals de volgende post zegt„Ghepresenteerd de wapenreiders van Beoostenblij, die hier kwa men spelen en dansen over het zwert (zwaard) in drankgeld 24 pond." Ook op de Paasdagen en op St. Ont- commersdag (23e dag van juli) gaven de rederijkers hun esbattementen, terwijl we ook lezen van Calfdansers. Wat met die „calf dansers" bedoeld werd, is niet goed uit te maken. In de stadsrekening van 1533-'34 staat b.v. de post„Betaald voor een nieuw hoofd aan het calf van de calfdansers, een nieuw schild en nieuwe duivelshoofden 20 schellingen". In de stadsrekening van 1555 komen de calfdansers voor het laatst ter sprake. t Ook lezen we in de rekening van 1519: „Ghepresenteerd 2 wildemans van Hulst, die 'hier ter processie kwamen spelen 1 kan wijn is 15 schellingen", of in de rekening van 1532-'33: „Ghegeven aan mijnheer den Drooghen te Vastelavond als zij gespeeld hadden 2 pond" en in de rekening van 1535-'36: „Ghepresenteerd de gheseüen van mijnheere den Drooghen te Vastelavond 2 ton keite (bier). Hier wordt zeker een gek personage bedoeld, die hen deed lachen. We kunnen ons een voorstelling maken van de processie of optocht met de speel lieden of trompers, ook wel pijpers genoemd, gevolgd door de mannen van de boogschut tersgilden van St. Sebastiaan, van St. Joris en van St. Victor, trots voortstappend met hun hand- of voetboog, daarna gevolgd door de andere gilden, dan de baljuw met schout en schepenen in hun mooie ambtskledij, de juwelen schitterend op de kleding, kortom de hele kleurrijke stoet, voort trekkend in het schitterend zonlicht, gaande van het Zuivel plein langs Vogelenzang- en andere straten naar de Clincmeulen en ge ziet het kleur rijkste toneel uit het Axel der middeleeuwen. Of ge kunt het eenvoudige esbattement op het Zuivelplein komen zien met een ernstig toneelstuk of een sotternie, Jjvaarin een mijn heer Allegebrek met zijn grollen de eenvou dige middeleeuwers deed schateren. De „Snouketers" van Axel, zoals Edouard de Dene, de spottende marskramer van Brugge de Axelaars noemde, zoudt ge zien staan bij de „Wijnzuipers" van Hulst, de „Teghelhakkers" van Stekene, de „Mussen- eters" van Bouchaute, de „Roometers" van Moerbeke en de „Vloeters" van St. Jan te Steene, die hier waren komen zien naar het rondtrekken der gilden met hun vaandels en banieren, terwijl het feestgeschal opjoelde in de straten en alles welvaart en vreugde ademde na de bange oorlogstijd van vóór het jaar 1492. J. R. de Jonge. Ingezonden Stukken Bekendmakingen voor alle landen van Europa NETHEID. Vrijdag was vroeger DE DAG voor de huis vrouwen van AxelPoetsen, straten vegen, ramen lappen, enz. enz. Deze tijd is voorbij. Men waagt het tegenwoordig wel eens op woensdag of donder dag al aan deze grote schoonmaakbeurt te beginnen. Een enkele huisvrouw is iets minder erg overdreven en slaat de buitenboel wel eens een keer over Maar als ik, als bewoonster van een huis met voor tuintje in de Wilhelminastraat, het eens waag om twee dagen geen papieren en rommel en hondenvuil uit deze voortuin te verwijderen, dan neemt deze „vuilshoop" een schrikbarende afmeting aan Moeders, ik zou haast zeggendag in dag uit poetsende moeders van Axel, U leert Uw kinderen wel hun voeten vegen als ze binnen komen velen moeten zelfs hun schoenen uittrekken U leert ze hun handen wassen, vele malen per dag, kortom U bent hele dagen bezig Uw kinderen op te voeden tot nette kinderen. Waarom leert U ze dan niet hun tientallen toffee- of droppapiertjes, ijsstokjes, ijs- en friteszakjes enz. snz- in de vuilnisbak te deponeren Wat helpt het, dat de friteshuizen, de ijssalons, de kruideniers- en snoepwinkels een papiermand buiten zetten en geen kind vaak ook oudere inwoonster of inwoner van Axel het in zijn -hoofd haalt de afval er in te gooien Waar gaat dat heen, met onze onvolprezen Hol landse netheid Laat een ieder meehelpen aan het terug netjes worden van Axel I HERKEURING VAN MATEN. GEWICHTEN EN MEETWERKTUIGEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend a. dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1960 te bezigen, zal zijn bij de keuring van maten, gewichten en meetwerktuigen, de letter y in de kleine staande drukvorm b. dat dit jaar voor de herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen zitting zal worden gehouden in de voormalige Kleuterschool. Nieuw- straat 32, op maandag 11 juli 1960, van 9,30 12 uur en van 1317 uur en dinsdag 12 juli van 8.3012 uur en van 1316 uur. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht 1. dat de maten, gewichten en meetwerktuigen schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen wordendat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigddat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met ge kookte lijnolie 2. dat de maten, gewichten en meetwerktuigen vóór 1 oktober 1960 gestempeld moeten zijn met de letter y en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten, gewichten en meetwerktuigen te laten herkeuren aan het IJkkantoor te Dordrecht, Vest 261, elke woensdag, geen openbare [eestdag zijnde, van 9~12 uur en 13.3016.30 uur; 3. dat de maten, gewichten en meetwerktuigen, die gestempeld zijn met het afkeuringsmerk jl, niet in winkels, enz. mogen worden teruggebracht 4. dat ten bate van 's rijks schatkist voor het onder zoek der maten, gewichten en meetwerktuigen keurloon en voor het justerenl der gewichten justeerloon moet worden betaald 5. dat milligramgewichten niet op de herijkzitting, doch uitsluitend aan het ijkkantoor ter herkeuring kunnen worden aangeboden. De gezegelde enve loppe, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opge zonden, daar deze anders moeten voldoen aan de eisen, welke aan nieuwe gewichten worden ge steld. Voor elk gewicht moet op postrekening no. 507584 van IJkkantoor Dordrecht een bedrag van 40 cent worden gestort 6. dat aan de herijkplichtigen door de dienst van het IJkwezen zoveel als mogelijk is oproepingen zul len worden uitgereikt, vermeldende het tijdstip, waarop de maten, gewichten en meetwerktuigen ter herkeuring aangeboden kunnen worden. Men houde zich, in zijn eigen belang, aan dit tijdstip. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat de ver plichting tot herkeuring blijft bestaan, ook al wordt geen oproeping ontvangen. Axel, 21 juni 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. Heineken's OUD BRUIN

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3