n iV#üaiL: Behoud en schoonheid der tanden Taptoe op 21 juli een uniek evenement voor Z.- Vlaanderen Elke lain cl een brillant |t Uit onze omgeving Axel GEMEENTERAADSVERGADERING. Op dinsdag 5 juli a.s., des avonds te 7 uur zal de gemeenteraad van Axel ten gemeentehuize in open bare vergadering bijeenkomen voor het behandelen van onderstaande agenda 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling ziektekostenvoorziening ten behoeve van ambtenaren in dienst der gemeenten in Zeeland. 5. Voorstel tot vaststelling van een schadevergoe dingsverordening. 6. Voorstel tot benoeming van een onderwijzer van bijstand aan de openbare lagere school. 7. Voorstel tot het aanbrengen van enkele wijzi gingen in de verordeningen en instructies betref fende de scheiding van het kas- en administra tief beheer. 8. Voorstel tot het benoemen van 2 leden in de raad van bestuur van de „Afvalwaterleiding Ka naalzone Zeeuwsch-Vaanderen". 9. Voorstel tot het verlenen van een extra-subsidie over 1959 aan de classicale commissie Kerkelijke Gezinszorg der Ned. Hervormde Kerk. 10. Voorste ltot aankoop van circa 20 m2 grond van Mevrouw P. Schietse en treffen van voorzie ningen ter verbetering van de hoek Ventweg Zuidsingel-Hospitaalstraat. 11. Voorstel tot aankoop van enige percelen van S. J. Wijna te Axel. 12. Voorstel tot aankoop van enige percelen van A. van Meurs te Axel. 13. Voorstel tot het verkopen van enige percelen grond. 14. Voorstel tot het vaststellen van een gecombineerd exploitatieplan Zuid - Koeput - Knorrenburg. 15. Voorstel tot het garanderen van een eventueel tekort, voortvloeiende uit het optreden van de Marinierskapel c.a. (taptoe). 16. Rondvraag. 17. Sluiting. Mededelingen. In antwoord op de in de raadsvergadering van 31 mei 1960 door verschillende raadsleden gestelde vragen delen B. en W. het volgende mede V:/,ag van de heer Maas, hoe de overeenkomst luidt, die is afgesloten met de schilders, die het verven van de woningwetwoningen hebben aangenomen. Een model van het contract van aanneming is bij de stukken gevoegd. Kortheidshalve wordt vragen steller hiernaar verwezen. Vraag van de heer Van Luijk of de notulen en bseprekingen van de commissievergaderingen geheim zijn. Zoals de voorzitter ree,ds in de vorige vergadering heeft geantwoord .bestaat de plicht tot geheimhou ding formeel niet. Het is echter eengoed gebruik, dat ter zake geheimhouding wordt betracht, omdat de commissies advies uitbrengen aan een college, dat op grond van een dergelijk advies in het algemeen tot een voorstel of besluit moet komen. Vraag van de heer Oggel over de verbetering van de weg Axel—Hulst. B. en W. herinneren aan het schrijven van de Rijks waterstaat te Temeuzen van 29 oktober 1959. Wij citeren uit dit schrijven het volgende „Van de bedoelde weg Axel—Hulst is slechts het gedeelte Axel—Kijkuit bij het rijk in beheer en onder houd. Dit rijkswegvak komt niet op een rijkswegen plan voor en kan derhalve niet worden beschouwd als een hoofdverbinding, als bedoeld in artikel 33, lid 1, van de Motorrijtuigenbelastingwet". Het is ons bekend, dat in deze zaak geen verande ring is gekomen en dat de z.g. Langeweg als hoofd weg bedoeld is. Vraag van de heer Oggel over het parkeren in de gemeente. De automobilisten worden zoveel mogelijk verwezen naar het Szydlowski-plein of andere parkeergelegen- heden. Nagegaan zal worden of in de richtingaandui ding verbetering kan worden gebracht. Vraag van de heer Oggel over de keurmeester bij de vleeskeuringsdienst. Wanneer zich in de toekomst bij deze dienst muta ties zullen voordoen, zal nagegaan worden of het mogelijk is de jaarwedde van de keurmeester te her zien. Vraag van de heer C., van Bendegem over een perceeltje grond te Spui, waarop aardappelen yer- bouwd worden. Er zijn onderhandelingen gaande over het kopen van een perceel grond aldaar voor het aanleggen van een in het uitbreidingsplan-Spui geprojecteerd plantsoen. Te zijner tijd zal het perceeltje grond, waarop de vragensteller doelt, deel uitmaken van dit plantsoen. Om vervuiling tegen te gaan, is dit stukje grond voorlopig verhuurd. In de raadsvergadering van 29 maart vroeg de heer Maas of het mogelijk zou zijn de beloning van de bode-incasseerder bij het gemeentelijk woningbe drijf enigszins te verhogen. B. en W. hebben thans het advies ontvangen van de commissie van toezicht op het Woningbedrijf. Conform dit advies is het college van oordeel, dat het aanbeveling verdient deze zaak aan te houden tot het moment waarop de reorganisatie van de ge meente en haar bedrijven als beëindigd kan worden beschouwd. Met betrekking tot de vraag van de heer C. van Bendegem over het eventueel in huur of huurkoop uitgeven van gasgeysers, zij medegedeeld, dat deze zaak wordt aangehouden totdat in de technische lei ding van het gasbedrijf definitief is voorzien. Dit is in overeenstemming met de zienswijze van de Gas- commissie. Verder delen B. en W. o.a. nog het volgende mede Van de P.T.T. is bericht ontvangen, dat de publieke telefooncel op het Szydlowski-plein opge ruimd zal worden in verband met het geringe ge bruik van deze cel. Aan mevr. C. Knieriem-de Feijter is overeen komstig haar verzoek met ingang van 1 juli eervol ontslag verleend) als schoonmaakster van het ge meentehuis. Inmiddels is een oproep geplaatst ter voorziening in deze vacature. Ter uitvoering van het exploitatieplan-Zuid is, in verband met de voortschrijdende bebouwing al daar aan de aannemer J. P. Sanderse te Axel opge dragen circa 150 meter straat in de Van Middel- hovenstraat en circa 125 meter straat in de Robert - straat aan te leggen. SMOKKELARIJ. Nu de boterprijs in Nederland weer aanmerkelijk is gedaald, leeft de smokkelarij van dit zuivelproduct naar België weer op. Dat de douane-ambtenaren deze frauduleuze praktijken onverminderd in het oog hou den bleek dinsdagochtend weer onder onze gemeente. Op de Kinderdijk hadden n.l. de ambtenaren van de post Zuiddorpe succes toen zij die bewuste ochtend een personenauto in beslag wisten te nemen met 850 kg. roomboter. De inzittenden van de wagen kozen het hazenpad. GESLAAGD. Aan het Kon. Vlaams Muziekconservatorium te Antwerpen behaalde onze stadgenote mej. T. K. van Es een eerste prijs met lof op alt-viool. Aan de Rijksbelasting-Academie is geslaagd voor Inspecteur bij 's Rijks Belastingen, onze stad genoot de heer J. G. Teunissen. ZEEUWSCH-VLAAMSE GELUIDEN IN RADIO - UITZENDING. Zaterdag 9 juli wordt er door de VARA een streek, programma uitgezonden dat volledig aan Zeeuwscb. Vlaanderen gewijd is. Dit programma dat door Willy de Groff is samen, gesteld, wijkt enigszins af van de normale streek- veertien dagen uitzendingen die door deze omroepvreniging eens per veertien dagen worden uitgezonden. Normaal is de streektaal of het dialect het hoofd? motief, doch de samensteller heeft ook in deze uit. zending, evenals in de serie die hij twee jaar ge leden maakte, de problemen die in dit gebiedsdeel de hoofdrol spelen uitvoerig laten belichten door de mensen die er dagelijks mede te maken hebben. Zo komen o.a. aan het woord J. Clerck uit Aarden- burg die in een interview duidelijk verteld wat et gedaan moet worden om de ontvolking van West RODE KRUIS WANDELTOCHTEN EEN GROOT SUCCES. Vorige week zaterdag organiseerde de afdeling Axel van het Ned. Roode Kruis voor de vierde maal haar jaarlijkse wandeltochten. Evenals vorige jaren was door het organiserend comité, bestaande uit de heren K. J. van Drongelen, M. Bakker, H. Raes, J. Ocké en A. Geensen, onder de leiding van dokter K. Boor in een mooie omgeving een drietal parcoursen van 25, 15 en 10 km. uitgezet. Het vertrek en eind punt van de verschillende tochten was de jeugherberg „Bleye Haghe". De deelname vertoont een stijgende lijn want niet minder dan 400 wandelaars hadden voor deze tochten ingeschreven. Het aantal groepen bedroeg dit jaar 20, waaronder 2 militaire n.l. het le en 2e peleton van de 938e afd. Lichte Luwa te Ossendrecht. De jury bestond uit de heren J. Hirdes, J. Romeijn- sen, beiden van de Centrale Veldpost I en A. N. van Rijswijk, wachtmeester le klasse der Rijkspolitie, M. van Sabben, brigade-commandant Kon. Marechaussee, allen te Axel en de heer Matsinger uit Vlissingen als vertegenwoordiger der N.W.B. Aan deze heren was de niet gemakkelijke taak om de groepen te beoordelen, doch op zeer bekwame wijze heeft de jury zich van deze taak gekweten. Bij aankomst werden de verschillende groepen be geleid door de drumbands van „Concordia" en „Ho sanna". De muziek en de vlaggen die de vele groepen met zich voerden gaven een fleurige noot aan deze wandeltocht. Toen omstreews half acht alle groepen waren binnengekomen en alle wandelaars zich in de jeugd herberg hadden verzameld werd de volgende uitslag bekend gemaakt 10 km. 1. Chr. Nat. School, Oostburg 1271 pt. 2. Pr. Marijkeschool, Axel 1202 pt. 3. W. S. V. „Axel" 1175 pt. 4. W. S. V. „Emma", Axel 1136 pt. 5. „Excelsior", Amemuiden 1124 pt. 15 km. 1. W. S. V. „Oostburg 1235 pt. 2. W. S. V. ,,Emma", Axel 1201 pt. 3. W. S. V. „Kruiningen" 1179 pt. 4. W. S. V. „Axel" 1152 pt. 5. „St. Willibrordus", Vlissingen 1148 pt. 6. „Excelsior", Amemuiden 1088 pt. 7. Chr. U.L.O.-school, Axel 1176 pt. 8. Chr. School Spui, Axel 1067 pt. 25 km. 1. W. S. V. „Kruiningen" 1229 pt. 2. W.S.V. „Axel" 1139 pt. 3. Ned. Roode Kruis; Axel 1091 pt. Militairen 1. 2e peil 938 afd. Lichte Luwa 1246 pt. 2. le pel. 938 afd. Lichte Luwa 1216 pt. De wisselbeker voor de burgergroepen werd door de Chr. Nat. School uit Oostburg en bij de militairen door het 2e pel. 938 afd. Lichte Luwa uit Ossendrecht gewonnen. Beide bekers werden door de waarnemend burge meester, de heer A. J. M. Kesbeke met een woord van waardering uitgereikt. De overige prijzen werden door dokter K. Boor met waarderende woorden aan de leiders der groepen uitgereikt. Tenslotte dankte de voorzitter van het organiserend comité, de heer K. J. van Drongelen, voor de van alle zijden ondervonden medewerking. Hij betuigde eveneens zijn dank aan het geementebestuur voor de belangstelling die men ieder jaar ondervindt. Een speciaal woord van dank werd ook gericht aan de jury voor haar vele werk. Spr. wees er verder cp dat de Rode Kruis wandeltochten steeds aantrek kelijker worden, gezien de stijgende lijn van het aan tal deelnemers. Vooruitlopend op de lustrumtochten van volgend jaar merkte hij op dat het bestuur al het mogelijke zal doen hieraan een internationaal tintje te geven. Tot slot sprak Lt. Mansfeld van 938 afd. Lichte Luwa nog een woord van dank tot het comité voor de organisatie en ontvangst. Hij sprak de hoop uit dat hij de wandelaars nog dikwijls op zulke tochten zou kunnen ontmoeten. De afdeling Axel van het Ned. Roode Kruis kan mede dank zij het ideale zonnige wandelweer terug zien op een geslaagde dag. i OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de alhier gehouden collecte ten bate van het Anjerfonds bedraagt 168,75 MULO - EXAMENS. Voor het te Goes gehouden Mulo-examen slaagden onderstaande leerlingen van de Chr. U.L.O.-school te Axel A-dipoma L. Zegers en P. C. Vasseur. B-diploma P. Dieleman, J. W. de Feijter, K. K. Hamelink, C. P. Ollebek, K. Scheele, F. G. Wolfert en M. P. Zegers, allen te Aexl en N. M. Bakker te Zaamslag. De laatste negen behaalden tevens het Middenstandsdiploma, MUZIKAAL BEZOEK. Bij gunstig weer zal de Chr. fanfare „Hosanna" a.s. woensdag een muzikaal bezoek brengen aan de buurtschappen Sassing en Schapenbout. Vertrek te Axel vanaf het repetitielokaal om 7 uur. DRUMBAND IN UNIFORM. Bij de afgelopen zaterdag gehouden wandeltochten van het Rode Kruis was tot veler verrassing de drum band van de Chr. fanafre „Hosanna" in uniform ge stoken. De mooie blauwe kleur van deze kledij was een prettige afwisseling op het wit wat wij op dit gebied van de plaatselijke corpsen gewend zijn, wat bij het publiek ook zeer in de smaak viel. Vanaf deze plaats willen wij de Chr. fanfare van harte gelukwensen met deze uniform en wensen haar in de toekomst nog veel succes toe. DE VERJAARDAG VAN Z.K.H. PRINS BERNHARD. Het gure en stormachtige weert gepaard gaande met striemende regenvlagen zal wel de voornaamste oorzaak geweest zijn dat woensdag de meeste inge zetenen hun dundoek maar liever opgeborgen hielden. Er viel tenminste aanmerkelijk minder vlaggentooi in de Axelse straten te constateren, dan voorgaande jaren het geval was. In de avonduren wisten beide plaatselijke muziek corpsen „Hosanna" en „Concordia" toch nog de moed op te brengen om iter gelegenheid van deze prinselijke verjaardag letterlijk tussen de regen buien door een muzikale rondgang temaken door een gedeetle van de stad. Zeeuwsoh-Vlaanderen tegen te gaan. Op een zeet openhartige manier geeft hij weer wat er gedaan kan worden om dit gebied, dat telkenjare met een zcei grote werkloosheid te kampen heeft, aan zeer goede werkgelegenheid te helpen. Ir. G. P. M. Dikötter uit Terneuzen, lid van Ge deputeerde Staten en voorzitter der ontwikkeling!- commissie van de vijf samenwerkende gemeenten in de kanaalzone geeft een zeer interessante beschouwing over de toekomstmogelijkheden en de reeds bestaande plannen die gerealiseerd zullen worden na de ver breding van het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent. Ook ir. C. A. de Vlieger doet in ditzelfde vraag gesprek enkele mededelingen over de nieuwe sluis te Terneuzen en de kanaalovergangen met de daarop aansluitende wegen. De heer Van der Gijp, directeur van het Gewest? lijk Arbeidsbureau te Temeuzen laat via en door een Vara-medewerker gelezen tekst weten dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen helemaal niet gelukkig is mei de pendel. De heer Van der Gijp somt dan ook een zeer deskundig betoog op welke mogelijkheden er in Zeeuwsch-Vlaanderen nog liggen voor industrie vestiging. Het gesproken woord wordt besloten door de heer G. Snap uit Sluiskil, die even komt vertellen hoe hel vroeger allemaal in zijn werk ging toen de Ter- neuzense haven nog een thuishaven was voor zee gaande schepen. Instumentale en vocgle medewerking wordt ver leend door de cabaretgroep de „Mixers" uit Ter neuzen onder leiding van N. Snap, door het dames- koor „Crescendo" uit Westdorpe dat gedirigeerd wordt door R. Pollet en tot slot klinken de trommels en trompetten van dé drumband van het Axelst Jeugdorkest „Thalia", waarover de heer J. Mannaert de muzikale scepter zwaait. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 3 JULI 1960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Penning!, (Bediening Heilige Doop), 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. GereJ. Kerk KerkdreeJ.10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. GereJ. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur J. H. Zelle, van Leeuwarden. GereJ. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst, ZONDAGSDIENST ARTSEN. 2 3 JULIDokter K. Boor. Konden wij in een vorig nummer melden, dat waar schijnlijk dank zij onderlinge samenwerking tussen de gemeente Axel en de Stichting Streekcentrum Axel op donderdag 21 juli a.s. een taptoe in Axel zou kunnen worden gegeven, er is in de voorbije weken zo hard gewerkt, dat het nu welhaast zeker is dat dit gebeuren doorgang zal vinden. Wanneer de Axelse gemeenteraad volgende week bereid blijkt om een garantie tot bijdrage in even tuele tekorten te verlenen, dan zullen wij op 21 juli in Axel kunnen genieten van een verkleinde Taptoe Delft, doch nu niet in het sobere zwart-wit van de televisie, doch in de volle kleurenpracht van het ceremonieel tenue van de mannen van de Mariniers kapel der Koninklijke Marine, van de tamboers en pijpers der Mariniers en van een eercitiepeleton. Ter verdere opluistering van deze dag zal boven dien nog een groot slotvuurwerk volgen. Naast de vele moeite die men zich heeft getroost om dit evenement tot stand te brengen is het zeker ook een grote eer voor Axel dat door de Minister van Defensie werd besloten om de Marinierskapel voor deze taptoe uit te kiezen. De Marinirskapel is n.l. een van de drie grote militaire muziekkorpsen die Nederland rijk is. De marinierskapel der Koninklijke Marine is direct na de bevrijding in 1945 opgericht. Deze kapel zet de traditie voort van de voormalige stafmuziek der Koninklijke Marine, die in 1864 bij Koninklijk Besluit werd opgericht en in 1940 kort na de bezetting van Nederland werd ontbonden. Vóór 1864 was reeds aan boord van elk oorlogs schip van enige importantie een scheepskapel ge ëmbarkeerd. Sedert haar oprichting heeft de marinierskapel, door veelvuldig optreden als de representatieve kapel van de gehele Koninklijke Marine, zich een uitstekende reputatie verworven. Behalve in Nederland trad de kapel o.a. op in België, Engeland, Frankrijk, de Ver enigde Staten, Canada, West-Indië, Indonesië, Zwe den, Denemarken en Rusland. Zij bestaat uit 55 man beroepspersoneel en staal onder leiding van de directeur, de kapitein H. C. van Lijnschooten. De tamboers en pijpers, hoewel vaak samen op tredend met de Marinierskapel, maken daarvan geen deel uit doch hebben een eigen plaats in het korps mariniers en zetten als zodanig een roemrijke traditie voort. De tamboers en pijpers staan onder leiding vljjSi majoor-tamboer H. van Kapel. Axel heeft al vele prettige contacten met de Koninklijke Marine, waarbij wij o.a. denken aan de vertegenwoordiging van de marine bij de beVrijdings- herdenkingen en het feit dat een van onze Neder landse mijnenvegers de naam van onze stad draagt. Hierbij zal ook 21 juli weer bijdragen tot nog weer een prettiger verhouding tussen Axel, de marine en de mariniers.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2