Denk om de kleintjes Antwerpen krijgt geen tweede tunnel M H rts i dit apen chie- ïker- :ilver Deze t en Axel sbied het :mde illum :ads- yan :eper een s op oor- en n op be- roen 'acht ver- aan, ook reis en ge- VERBORGEN VERLIEZEN IN MIDDENSTANDSZAKEN. KWART VAN INKOMEN GAAT VERLOREN. Bijna dagelijks moet men in het midden- standsbedrijf constateren, dat er onnodige verliezen worden geleden. Een kopje breekt, stof verkleurt, een zak suiker scheurt een fles slaolie valt aan diggelen. Het zijn verliezen, die per geval gering zijn, maar die over het gehele jaar een grote post aan de verkeerde kant van de balans vormen. De op deze ma nier ontstane lekkages nemen dikwijls een dergelijke omvang aan, dat het Productivi- teitscentrum voor het Midden- en Kleinbe drijf het raadzaam heeft geacht een brochure hieraan te wijden. In de publicatie worden niet alleen verschillende soorten van onno dige verliezen geconstateerd, er wordt in vele gevallen tevens een manier aan de hand ge daan hoe ze te voorkomen. Tal van middenstandszaken hebben er een gewoonte van gemaakt dergelijke verliezen in het oog te houden en ze systematisch te bestrijden. In het grootwinkelbedrijf wordt zelfs aan de filiaalchefs een manco van een half procent toegestaan bij de aankoop van goederen. Er blijven echter nog veel zaken die te weinig aandacht besteden aan de lek kage, die op vele manieren kan optreden. We behoeven hier de bijzondere aandacht maar te vestigen op de verontrustende toe name van de winkeldiefstallen welke de laatste tijd in het bijzonder en vooral in de zelfbedieningszaken voorkomen. Maar ook op andere wijze kan ieder jaar een extra schade worden veroorzaakt. Een verlies, dat in procenten van de omzet, hoog kan op lopen. In de levensmiddelenbranche treft men lekkages aan van circa 3% of meer. Dit be tekent bij een netto winst van circa 10% een derving van ongeveer een kwart van het inkomen. In de textielhandel heeft men inmeet- en couponverliezen geconstateerd van eveneens 3%, maar in sommige gevallen lag dit ver lies tweemaal zo hoog. De cijfers zijn hoog genoeg om ook eens in eigen bedrijf te speuren naar dergelijke verliezen. De getallen kan men, met geringe extra werkzaamheden te weten komen. Door bij het boeken van de inkoopfacturen in een aparte kolom meteen de verkoopwaarde te vermelden van de gekochte goederen, kan men een overzicht krijgen van de theoretische verkoopprijs. Het verschil tussen dit bedrag en de werkelijk behaalde omzet geeft de lek kage aan. ■De lekkage kan verschillende oorzaken hebben. Levensmiddelen bederven doordat zij maar beperkt houdbaar zijn. Zonlicht en vocht oefenen een nadelige invloed uit op textielgoederen en bij producten, die in het bedrijf een nadere behandeling moeten onder gaan vleeswaren, banket kunnen ver gissingen worden gemaakt. Dikwijls heeft men de neiging dergelijke verliezen te onder schatten of als niet te voorkomen te beschou wen. In derdaad zijn enkele oorzaken van het verlies door de ondernemer niet te voor komen. Onder alle omstandigheden is het echter gewenst er aandacht aan te besteden. Voorzichtigheid en overleg kunnen vooral het verlies verminderen wanneer de lekkage ligt ingesloten in de aard van de goederen. Het komt dikwijls voor, daf breekbare goe deren niet alleen in het magazijn maar ook in de winkel zo staan opgesteld, dat ze wel moeten worden omver gestoten. Een de laatste tijd veel op de voorgrond tredende verliesfactor is de demodage, het uit de mode geraken van bepaalde artikelen. Het ziet er naar uit, dat in de toekomst niet alleen de zaken in confectie of woning inrichting, maar nog een veel bredere kring van ondernemers het demodag e-risico gaat lopen. Steeds meer gebruiksvoorwepen zoals brillen., radiotoestellen, vervoermiddelen e.d. geraken aan de mode onderhevig. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, enige invloed uit te oefenen op de modewisselingen. Wel kan de winkelier proberen de verliezen, die hierdoor worden veroozaakt, zoveel moge lijk te vookomen. De oplossing ligt hier in een zorgvuldige inkoopplanning en een hoge omzetsnelheid. Verborgen verliezen behoeven niet ver borgen te blijven. Het extra werk dat het opsporen vereist wordt ruimschoots vergoed doo het uitschakelen van de onverwachte kostenfactoren. Het is een goede geste ge weest van het Productiviteitscentrum voor het Midden- en Kleinbedrijf nog eens te wijzen op de noodzaak van een juiste be leidsvoering voor wat betreft de dikwijls te voorkomen verliezen. ZEELAND deze week (Vervolg) Ds. ienst. Vreemde vangst. De Vlissingse viskotter Maria'' (Vli 3) is donderdagmorgen met een niet alle daagse vangst de thuishaven binnengevaren. Toen schipper L. de Nooyer tussen West- kapele en Zoutelande de netten liet ophalen bleek er „een vreemde eend in de bijt" te zitten in de vorm van een dichtbegroeide mijn een overblijfsel uit de tweede wereld oorlog. De marine, die van de vangst op de hoogte werd gesteld, constateerde dat het allerminst loos alarm was. Het gewicht van de mijn werd op ongeveer 800 kg geschat. Na een onderzoek voor de vissershaven van Vlis- singen werd besloten om de mijn door de „Maria" naar het Sloe te laten brengen en het oorlogstuig daar in de schorren neer te laten. De mijn zal daar hetzij door demon tage of door opblazen onschadelijk worden gemaakt. In verband met het ontploffingsgevaar werd het verkeer in de omgeving van het Bellamypark en de Noordzeeboulevard te Vlissingen enige tijd stopgezet. Zeeland bleef beneden de gemiddelde industriële groei. Uit een door de Vereniging Nederlands Fabrikaat samengestelde documentatie over de industriële groei van Nederland gedu rende de laatste tien jaren blijkt, dat Zee land op de gemiddelde groei teen achter ge bleven is. Het Economisdh Technologisch Instituut voor Zeeland verwacht échter dat voor 1960 de Zeeuwse industrie een uitbreiding zal ondergaan met rond 600 mannen en 300 vrouwen. Verwacht mag worden, dat de volgende tien jaren voor Zeeland gunsti ger zullen zijn dan het voorbije tiental. De Belfortfeesten te Sluis. Sluis heeft grootse plannen voor wat be treft de feestelijkheden ter gelegenheid van de officiële opening van het gerestaureerde Belfort. Deze drie-daagse festiviteiten zullen plaats vindèn in september. Wanneer dit precies zal zijn valt nog niet te zeggen, omdat thans nog niet bekend is, wanneer de restauratie klaar zal zijn. Wel staat reeds vast, dat de eerste dag de officiële opening van het Belfort zal plaats vinden, waaraan zo mogelijk een mili taire kapel zal deelnemen. Des avonds is er dan een historische optocht met een daarbij passend spel, dat des zaterdags wordt her haald. Op de zolder van het Belfort wordt een tentoonstelling ingericht, terwijl dan de mooiste punten van de gemeente verlicht zullen zijn. Toch bungalows te Breskens. Zoals bekend is, zijn de oorspronkelijke plannen om te Breskens een groot bungalow dorp te bouwen door een Rotterdamse maat schappij niet doorgegaan. Deze badplaats krijgt nu echter toch bungalows. Begin juli zal met de bouw van de eerste woningen be gonnen worden. Daartoe zullen aan de heer F. Verburg te Wolfaartsdijk drie kavels grond worden verkocht, tewijl hem optie zal worden verleend voor nog vijf andere kavels. Ook aan de fa. Gebr. Van der Poel te Terneuzen werd een kavel ter grootte van 875 vierkante meter verkocht. Bruinisse krijgt een visserijmuseum. Het gemeentebestuur van Bruinisse heeft het plan opgevat, mede met het oog op het toegenomen toeristenbezoek, een visserij museum te stichten. In dit museum zullen antiquiteiten en gebruiksvoorwerpen op het gebied van de visserij worden ondergebracht, terwijl tevens wordt overwogen in het mu seum een zee-aquarium in te richten. Rampenfonds maakt de bouw van een nieuwe kerk te Bruinisse mogelijk. De werkzaamheden van het Rampenfonds 1953 liggen nog steeds niet geheel stil. Een bewijs hiervan vormt wel de toezegging die de Gereformeerde Kerk te Bruinisse dezer dagen mocht ontvangen. Het rampenfonds heeft de toezegging gedaan, dat deze kerk over een zodanig bedrag mag beschikken dat het bouwen van een nieuw kerkgebouw mogelijk wordt. Deze nieuwbouw is hoogst noodzakelijk, omdat tengevolge van de inundatie na de februari-ramp van 1953 de muren zodanig van de zoutschade te lijden hebben gehad, dat zij in een bijzonder slechte toestand ver keren. Het ligt in de bedoeling dat het nieuwe kerkgebouw op de plaats van het huidige zal worden opgetrokken. Het botert nog niet in Goes. Hoewel de boter goedkoper geworden is, botert het in Goes nog niet tussen de ge meenteraad en het gemeentebestuur. Zoals bekend, heeft de raad van Goes een commissie ingesteld, welke tot taak had een rapport uit te brengen over de hande lingen van de burgemeester en het beleid van het college van B. en W. Dit rapport, dat geheim is, is aan de raad aangeboden ter behandeling. Als gevolg hiervan heeft de burgemeester een extra punt aan de agenda toegevoegd, waarin wordt voorgesteld, de minister van binnenlandse zaken te verzoeken een com missie in te stellen, die een onderzoek zal moeten doen naar het door B. en W. ge voerde beleid. Door dit laatste voorstel zou althans als het zou worden aangenomen, hetgeen ten zeerste wordt betwijfeld het werk van de commissie van onderzoek volledig worden doorkruist. Nieuw hotel geopend in bungalowpark op Noord-Beveland. Deze week is in Kamperland het eerste hotel geopend door burgemeester J. van Halst van Wissenkerke. Dit hotel „Kamper duin" ligt midden in het pas verrezen bungalowpark „De Banjaard'.In dit park zijn reeds vijftig bungalows gereed gekomen en het is thans reeds veel te klein. Daarom zullen er in de loop van volgend jaar niet minder dan negentig bungalows worden bij gebouwd. Grootse plannen te Nieuwvliet. Een gemeente, die geen plannen meer heeft kan met recht een dode gemeente worden genoemd. Naar deze maatstaf gemeten moet het plaatsje Nieuwvliet wel springlevend zijn. Daar bestaat 'het stoute plan om aan de kust een flatgebouw te bouwen van maar liefst tien verdiepingen hoog In meters uitge drukt wordt het 34 meter hoog, terwijl het gebouw uit 58 flats zal bestaan. Deze flats bevatten alle een woonkamer, twee slaap kamers en een keuken. De kosten van de bouw zullen rond één milloien gulden belopen. Het aannemers bedrijf Verstraeten te Oostburg zal de bouw ter hand nemen. Windmolen te Westkapelle wordt gerestaureerd. Hoewel de enige windmolen van het dorp Westkapele niet meer als zodanig wordt ge bruikt zal deze toch volledig „ingespannen" blijven. De gemeenteraad van Westkapele stelde namelijk als renteloos voorschot een bedrag van 8500,beschikbaar voor de restauraite van de vervallen molen. B. en W. achtten het wenselijk de molen als historisch monument in ere te houden en de raad had unanaiem grote waardering voor dit restau- ratievoorstel. Zeeuwsch-Vlaamse kunstschilders exposeren. De Zeeuwsch-Vlaamse kunstschilders C. Varin uit IJzendijke en Jos But uit St. Anna ter Muiden exposeren hun kunstwerken in de benedenhal van de watertoren te Ter- neuzen. Na de tentoonstelling van deze kunstenaars komt er een tweede expositie van werken van de Middelburgse kunst schilder R. Kimpe. Deze zal duren tot en met 15 september a.s. Een en ander is georgani- see.rd onder auspiciën van de V.V.V. te Terneuzen. BEKENDMAKINGEN KOSTEN VOOR NIEUWE BRUG OP 800 MILLIOEN FRANCS GERAAMD. Op ihet Belgische ministerie van Openbare Werken te Brussel is de beslissing over de tweede vaste oeververbinding over de Schelde te Antwerpen gevallen het wordt een 'brug en dus komt er geen tweede tunnel. Tegen het advies van het gemeentebe stuur van Antwerpen in is deze beslissing, die overigens nog niet officieel bekend is gemaakt, in de Belgische hoofdstad ge nomen. Het voornaamste argument van de stad Antwerpen was, dat voor een brug op ritten van ieder bijna twee kilometer lang nodig zullen zijn, die moeilijk passen in de stedebouwkundige plannen. Het ministerie heeft het zwaar wegende argument, dat een brug goedkoper is. Volgens de ramingen zou een tunnel thans een bedrag van niet minder dan 1750 millioen Belgische francs vergen, meer dan het dubbele dus van de kosten die voor een nieuwe bruggen nodig zullen zijn. Deze laat ste oeververbinding wordt n.l. geraamd op 800 millioen francs. De plannen voorzien in een hangbrug, die een lengte zal hebben van ruim 2 Vè kilometer De nieuwe brug zal twee rijbanen hebben met de mogelijkheid er in de toekomst nog en zich 55 meter boven het Scheldewater zal verheffen. De steunpunten, waarin de brug zal hangen, zullen een hoogte krijgen van 120 meter. Het bodemonderzoek heeft uit gewezen, dat er wat de funderingen betreft geen moeilijkheden zullen zijn. twee aan toe te voegen. Met de twee rij stroken wordt de dagelijkse capaciteit ge schat op 30.000 voertuigen, hetgeen naar verwachting het aantal zal zijn dat de brug in 1980 zal moeten verwerken. De beslissing om een brug en geen tunnel te bouwen heeft ook de steun gekregen van een commissie uit de Belgische senaat, die kort geleden een bezoek gebracht heeft aan Frankrijk ter bezichtiging van de nieuwe brug over de Seine bij Tancarville. Niet alleen de kostprijs, maar ook de bevordering van het stedelijk aanzicht en de toeristische betekenis hebben tot de voorkeur voor een brug bijgedragen. Er is overigens nog geen datum genoemd waarop met de werkzaamheden zal worden begonnen. t dat land- voor- iouw, ingin ■t om afzet- xigte leleid lister, n het urge- I uit hoeft i het ■band anaal e rij- 1 ge waar pro- ik op rging comt. zee- iwen. Ds. e :t i I g n I OPHALEN AARDAPPELSCHILLEN E.D. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat aan J. van den Bos, Koestraat 25, Koewacht, vergunning is verleend om aardappelschillen, keuken afval e.d. op te halen bij de inwoners der gemeente in de bebouwde kom, wonende in het deel dat ligt ten zuiden van de spoorlijn en ten oosten van een lijn, beginnende bij de spoorwegovergang en' lopende door de Stationstraat tot de Wilhelminastraat, ver volgens in een rechte lijn naar het kruispunt Juliana- straat-Prins Hendrikstraat en vandaar in een rechte lijn naar het kruispunt Oosterstraat-Oudewijk-Hospi- taalstraat, door de Oudewijk, langs de oostzijde van de begraafplaats naar de Zuidsingel, verder langs de Zuidsingel in oostelijke richting tot de provinciale weg Axel-Rode Sluis (Kinderdijk) en verder langs deze weg. In verband daarmede wordt aan de inwoners van bovengenoemd deel der gemeente ontheffing verleend van het bepaalde in artikel 116 van de algemene politieverordening om desgewenst aan de vergunning houder aardappelschillen e.d. mede te geven. Axel, 16 juni 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. HERKEURING VAN MATEN. GEWICHTEN EN MEETWERKTUIGEN. Burgmeester en wethouders van Axel maken be kend a. dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1960 te bezigen, zal zijn bij de keuring van maten, gewichten en meetwerktuigen, de letter y in de kleine staande drukvorm b. dat dit jaar voor de herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen zitting zal worden gehouden in de voormalige Kleuterschool. Nieuw- straat 32, op maandag 11 juli I960, van 9,30 12 uur en van 1317 uur en dinsdag 12 juli van 8.3012 uur en van 1316 uur. Aan blanghebibenden wordt in herinnering gebracht 1. dat de maten, gewichten en meetwerktuigen schoon> droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht tekunnen worden dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met ge-i kookte lijnolie 2. dat de maten, gewichten en meetwerktuigen vóór 1 oktober 1960 gestempeld moeten zijn met de letter y en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten, gewichten en meetwerktuigen! te laten herkeuren aan het IJkkantoor te Dordrecht, Vest 261, elke woensdag, geen openbare feestdag zijnde, van 912 uur en 13.3016.30 uur; 3. dat de maten, gewichten en meetwerktuigen, die gestempeld zijn met het afkeuringsmerk niet in winkels, enz. mogen worden teruggebracht 4. dat ten bate van 's rijks schatkist voor het onder zoek der maten, gewichten en meetwerktuigen keurloon en voor het justerenl der gewichten justeerloon moet worden betaald 5. dat milligramgewichten niet op de herijkzitting, doch uitsluitend aan het ijkkantoor ter herkeuring kunnen worden aangeboden. De gezegelde enve loppe, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opge zonden, daar deze anders moeten voldoen aan de eisen, welke aan nieuwe gewichten worden ge steld. Voor elk gewicht moet op postrekening no. 507584 van IJkkantoor Dordrecht een bedrag van 40 cent worden gestort 6. dat aan de herijkplichtigen door de dienst van het IJkwezen zoveel als mogelijk is oproepingen zul len worden uitgereikt, vermeldende het tijdstip, waarop de maten, gewichten en meetwerktuigen ter herkeuring aangeboden kunnen worden. Men houde zich, in zijn eigen belang, aan dit tijdstip. Er wordt uitdrukkelijk op gewezent dat de ver plichting tot herkeuring blijft bestaan, ook al wordt geen oproeping ontvangen. Axel, 21 juni 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3