Iets over de geschiedenis van Axel. X. HET WAPEN VAN AXEL. UIT ONZE OMGEVING AXEL Drommen van lijders aan Brandend Maagzuur zijn ljjders-al van de ene minuut op de andere. Het oudst bekende wapen wortd afgebeeld in het jaarboekje 1933 van de Oudheid kundige Kring (artikel: „Dertiende eeuw- sche zegels uit de Vier Ambachten" door dr. H. Obreen). Het is het wapen met „Drie gestyleerde bomen" hetwelk hij gevonden heeft in de „Archives nationales" te Parijs. Ook wordt afgebeeld een zegel vertonen de Een ommuurde stad met drie torens binnen de omwalling met twee gedekte toren tjes er voor, benevens tussen de drie torens twee vlaggen van goud (geel) met een keper van keel (rood) en het randschrift „Sigillum Scabinorum de Ax(ele). Dit laatste wapen staat ook op het glas-in-loodraam, dat de Axelse Boerenkamer in 1938 aan de gemeente geschonken heeft ter plaatsing in een raam van de raadzaal bij de nieuwbouw van het gemeentehuis. Het tegenwoordige wapen zoals dit ook in de kop van ons blad voorkomt is door een staande lijn middendoor gedeeld en aan de linkerkant (van de beschouwer) nog eens horizontaal gehalveerd. Het oudste gedeelte is de onderste helft aan de linkerzijde, n.l. het vak dat door een keper van keel (rood) op een veld van goud (geel) in drieën wordt gedeeld met in elke driehoek een sleuteltje van azuur (blauiw). Zonder deze sleuteltjes was dit gedeelte het wapen van de Heren van GisteUe, in de Middeleeuwen Heren van Axel en de Moere. De sleuteltjes zijn er bijgevoegd aan dit wapen der Gistelles om het als stadswapen te onderscheiden en ook omdat de parochie kerk toegewijd was aan Petrus. Bij deze linker-onderhelft is de linker- bovenhelft gevoegd Een leeuw van zilver (wit) op een veld van sabel (zwart). Deze bijvoeging is het stadswapen van Gent en werd bij de onderhelft gevoegd, omdat Axel in de middeleeuwen onder het rechtsgebied van Gent stond. Deze linkerhelft is ook het kerkelijk wapen van de Ned. Hervormde Kerk te Axel, met het randschriftSigillum Ecclesiasticum (kerkelijk zegel). De rechterhelft van het Axelse stads wapen vertoont twee grote sleutels van azuur (blauw), verbonden door een keper van keel (rood) met aan weerszijden een St. Jacobsschelp van zilver (wit), alles op een veld van goud (geel). Dit was het oor spronkelijke wapen van Axelerambacht en werd aan de linkerhelft toegevoegd, toen op 14 mei 1565 Axel en Axelerambacht in be stuur werden verenigd door Filips II. Toen werden aan de bewoners van Axelerambacht (de buitenpoorters) dezelfde rechten ver leend als de binnenpoorters bezaten. De St. Jacobsschelpen herinneren er aan, hoe Joost van Gistelle, Heer van Axel, ook wel genoemd „De grote reiziger" een reis maakte naar het Heilige Land, Sinai en Noord-Afrika. J. R. de Jonge. LEERLINGENAVOND ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL. Het was vorige week vrijdagavond voor het eerst dat ook Axel een leerlingenavond van de Zeeuwse Muziekschool beleefde. De jongste afdeling van dit instituut, de Axelse, is thans n.l. zo ver gevorderd, dat men ouders en andere belangstellenden eens kon tonen, wat na één jaar van hard werken en studeren, zowel door leerlingen als leeraren is bereikt. Er bestond voor deze avond een grote belangstelling en de grote benedenzaal van „Het Centrum" was dan ook goed bezet toen directeur Henk Stam de .avond opende. Spr. wees op de betekenis van deze eerste leerlingenavond in Axel, waar in het korte bestaan al reeds is gebleken dat de school in een behoefte voorziet en een verheugende daadwerkelijke belang stelling bestaat. Spr. hoopte dat de ontwikkeling op dezelfde wijze voort zal mogen blijven gaan, waarna men dan binnen niet te lange tijd zal kunnen over gaan tot de vorming van een eigen koortje en orkestje. Spr. brak ook een lans voor de minder bekende in strumenten t die door hun onbekendheid minder in de belangstelling staan, maar vaak zeker niet minder mooi of minder voldoening gevend zijn. Hierna gaven de leerlingen, van het A.V.M.O.- onderwijs als ook van het individuêel instrumentaal onderwijs een demonstratie van hun kunnen. Een demonstratie die voor een jaar onderwijs wel ver bluffend mag worden genoemd en waarmede de Zeeuwse Muziekschool en haar Axelse directeur, de heer P. C. Brakman, zeker alle eer behaalden die te behalen viel. Al met al een geslaagde en zeker ook uit propa gandistisch oogpunt waardevolle avond voor de Zeeuwse Muziekschool. Ook van de zijde van het gemeentebestuur toonde men interesse voor dit onderwijs. Wij zagen onder de aanwezigen ook de heren wethouder De Putter en gemeente-secretaris Van den Bosse. RODE KRUIS AFDELING AXEL GASTHEER OP DE HENRI DUNANT". Het Rode Kruis-schip de „Henri Dunant waar mede enkele weken geleden o.a. een aantal Zeeuwsch- Vlaamse zieken een vacantiereis van een week door de Nederlandse binnenwateren maakte, arriveerde jJ. woensdag wederom in de Temeuzense haven. Ditmaal met aan boord een 70-tal langdurige zieken uit het Zuid-Limburgse land, Sittard, Echt en omgeving. Als ware nazaten van de oude Batavieren waren zij onze grote stromen komen afzakken en zo arri veerden zij in de Schelde-monding, om daar in de Temeuzense haven de nacht over te blijven, al vorens weer de terugtocht naar het heuvelland, dat zo sterk afwijkt van onze wijde polders en brede rivieren, te aanvaarden. De afdeling Axel van het Rode Kruis was ver zocht gastheer te willen zijn op deze avond te Ter- neuzen en zo vertrokken enkele bestuursleden onder leiding van dokter Boor woensdagavond naar de „Henri Dunant" om daar aan passagiers en beman ning een gastvrij en typisch Zeeuwsch-Vlaams ont haal te geven, o.g. bestaande uit echte Axelse „drollen" en boterbabbelaars. Voorts werden enkele toepasselijke gramofoonplaten aangeboden voor de avondwijding aan boord, terwijl een aantal leden van het Hervormd Kerkkoor enige liederen ten gehore bracht. Onder gezellige gesprekken werd daarna nog een uurtje aan boord doorgebracht, waarbij men mocht constateren, dat ook op deze reis en onder zulke mooie weersomstandigheden de stemming opperbest was en de zuidelijke Nederlanders uit het uiterste oosten en westen van ons land, mede wellicht door hun gemeenschappelijke zuidelijke inslag, het prima met elkaar konden vinden. MOTOR TEGEN AUTO. Zondagavond omstreeks half tien kwam op de Nieuwendijk ter hoogte van Garage De Jager een Belgische motorrijder in botsing met een personen auto. De heer W. V. wilde bij café „Benelux" zijn auto in zijn garage rijden toen uit de richting Axel een motorrijwiel kwam, bestuurd door de heer G. B„ wonende te Zelzaete. Vermoedelijk heeft deze de auto te laat bemerkte met als gevolg dat hij tegen de Volks wagen op reed en motor met bestuurder en duo passagier ten val kwamen. De duo-passagier G. K. uit Westdorpe kwam het meest ongelukkig terecht en kreeg een hersenschudding. De bestuurder kon op eigen krachten huiswaarts keren. Motor en auto lie pen bij deze botsing nogal wat schade op. SCHOOLVERKEERSEXAMENS. Deze week werd aan de leerlingen van de lagere scholen Üe uitslag bekend gemaakt van de dit jaar weer gehouden jeugdvejkeersexamens, gehouden in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer. De opgaven waren ook dit jaar niet eenvoudig en al is dan een aantal van 22 afgewezenen op 154 deel nemende kinderen niet zo gering te noemen, wij zijn er van overtuigd, dat wanneer men dit examen voor zou leggen aan volwassenen zelfs inclusief rijbewijs- bezitters het aantal niet-geslaagden bepaald nog aanmerkelijk groter zou zijn. De problemen die aan de jeugd worden voorgelegd zijn niet eenvoudig en wanneer zij het diploma behalen en het geleerde dan ook dagelijks blijven toepassen kan men er vani overtuigd zijn, dat zij tot de goede of heel goede weggebruikers gaan behoren. Aan 122 kinderen kon weer het verkeersdiploma wonden uitgereikt, terwijl daarnaast aan 7 geslaagden, die vorig jaar al het diploma behaalden, nu het in signe werd verstrekt. Tenslotte werd aan één ge slaagde, n.l. Wim Lensen, die vorig jaar reeds het insigne kreeg, dit jaar een Veilig Verkeerswimpel uitgereikt. Het insigne kregen Eddy Seghers, Irene- straat 41 Karei Wijna, Oudewijk 55 Willem Veel- behr. Kanaalkade 70C. J. v. d. Velde, N 54 Rudy Dellaert, De Ruijterstraat 1 Jac. Verpoorte, Juliana- straat 42 en W. de Munter, Oudewijk 1. Door wnd.-burgemeester Kesbeke werd met enkele toepasselijke woorden aan de openbare school voor de derde maal de Verkeersagent uitgereikt, voor de school die met de minste fouten door het examen kwam. Het aantal fouten, dat gemiddeld per leerling werd gemaakt was als volgtPrinses Marijkeschool 2,2 (vorig jaar 1,94) School Nieuwstraat 4,6 (vorig jaar 4,8 School Spui 5 (vorig jaar 8,71) R.K. School 7,13 (vorig jaar 7,73). Dat doen zo n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van overtollig maagzuur en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel één of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles Weg zuurbrand weg pijn weg zorgen van een ver stoord maal of angst voor een nieuwe aanval. Een wonder wat Rennies voor U doen. Niet zonder reden houden talloze zuurbrandlijders altijd een paar Rennies bij de hand, waar ze ook zijn. En zo smoren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij goed kans krijgt uit te barsten. Ing. Med. GEEN TOERISTENROUTE. Dat de route AxelSas van Gent beter niet via Zwartenhoek-Westdorpe gereden kan worden weten vrijwel alle „inboorlingen" van Zeeuwsch-Vlaanderen. Een tweetal Belgische bussen, die met toeristen een zondagtrip door Zeeuwsch-Vlaanderen en via Perk- polder verder Zeeland in maakten, wisten het blijk baar niet. Of gezien o.a. de route HulstSt. Niklaas vonden zij naar Belgische begrippen de weg nog niet zo heel slecht Wat dan ook de reden geweest mag zijn, zij reden deze weg, doch naar een der chauffeurs moest ondervinden, niet straffeloos. Op een gegeven moment raakte het motorcarter van een der bussen een steen en geraakte lek. De olie vloeide rijkelijk over de weg en binnen enkele tientallen meters con stateerde de chauffeur dat de oliedruk verdwenen was. Z.V.T.M.-personeel kon de gestrande bus op sleep touw nemen en door het beschikbaar stellen van een andere bus ook de gestrande reizigers weer voort helpen, zodat de trip> zij het met enig oponthoud en schade voor de busondernemer verder toch kon wor den voortgezet. In de loop van de middag werden echter een tweetal andere bezoekers van Zeeuwsch-Vlaanderen nogmaals de dupe van deze pech. De uitgevloeide olie had n.l. het wegdek spiegelglad gemaakt en een motor, af komstig uit Assenede, bestuurd door R. de B. en op de duo G. G. uit die gemeente kwam door de glibbe rige substantie ten val. Het persoonlijk letsel was ge lukkig niet van ernstige aard ,doch de schade aan kleren en motorrijwiel waren op dit uitstapje niet gering. Na dit ongeval werd de pofitie gealarmeerd, die op haar beurt de wegbeheerder in kennis stelde van de gevaarlijke situatie. Direct werden toen maat regelen genomen en werd met zand de weg weer be rijdbaar gemaakt. JUBILEUM BIJ ZEEUWSCH-VLAAMSE ■CARROSSERIEFABRIEK. In de Zeeuwsch-Vlaamse Carrosseriefabriek, bij de Axelaars wellicht nog beter bekend wanneer wij zeg gen het bedrijf van de heer R. J. de Kraker aan de Koestraat, vierde dezer dagen de werkplaatschef, de heer Adr. van Meurs Jz. zijn 25-jarig dienstjubileum. Als leerjongen kwam de heer Van Meurs in het bedrijf, waaraan hij nu reeds 25 jaar zijn beste krach ten geeft. Hij werd op deze gedenkwaardige dag duch tig in de bloemetjes gezet en mocht zowel van de directie, bij monde van de heer R. J. de Kraker, als van het personeel, door de oudste werknemer de heer B. J. Knieriemt geschenken in ontvangst nemen. Des avonds volgde nog een druk bezochte receptie ten huize van de jubilaris. BUURTEN OP REIS. Het is weer volop reisseizoen en diverse buurtver enigingen en reisgezelschappen laten zich hierbij de laatste tijd niet onbetuigd. De buurtschap Kijkuit trok er op uit en maakte een dagtrip naar de Eiffel, waar Mondschau het doel van de reis was. Blijkbaar had men goede moed, want dit is wel de verste reis, die ooit door één der Axelse buurtver enigingen op een dag werd gemaakt. Maar vroeg uit de veren haalde men het doel en de stemming was de hele lange dag opperbest, zodat deze uitgaansdag met de vele opgedane indrukken eigenlijk nog veel te gauw voorbij was. Ook de buurtvereniging van de Axelse Sassing had hetzelfde verre reisdoel uitgekozen voor haar jaarlijkse dagtrip met de leden. De plaatselijke R.K. Reisdub ging afglopen dinsdag eveneens op stap en zocht het in zuidelijke richting met als einddoel Boulogne sur Mer. De buurtvereniging Walstraat trok er donder dag op uit, doch deze zocht het niet over de grens. Hier was het een binnenlandse reis met als doel de Nederlandse hoofdstad en een bezoek aan het zo karakteristieke Volendam. Natuurlijk ontbrak een grachtenvaart in Amsterdam niet op het programa en ook onze nationale luchthaven Schiphol werd met een bezoek vereerd. Uit Volendam werden door ver- scheidene leden als herinnering aan deze reis de zo bekende souvenirs als klompjes en molens mee genomen. Begunstigd door zeer fraai zomerweer werd ook dit een geslaagde trip en omstreeks middernacht arriveerde men weer in eigen woonplaats. De afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de N.C.L.B. bleef ook niet thuis en maakte deze week een tocht naar Zierikzee. De ouden van dagen van Sluiskil trokken donderdag zuidwaarts naar de Belgische zeekust en bezochten De Panne en Adinkerke, Thuiskomend was zoals gebruikelijk de publlieke belangstelling groot en stond de muziekvereniging gereed voor een feestelijk en vrolijk welkom. Voor vandaag (zaterdag) staat voor de jeugd van de N.V.V-leden nog een feestelijk evenement op het programma. Deze gaan met niet minder dan zes bussen naar Roosendaal en omgeving. MODEVAK EXAMENS. Bij de gehouden modevak-examens door het In stituut1 Cuppens-Geurs te Eindhoven, slaagde voor coupeuse-lerares Modevak mevrouw Borgt-Driessens (met eer). Voor lerares modevak slaagde met lof mej. Aly le Feber en' voor coupeuse Modevak slaagden mej. Jo Dieleman en mej. Tanny Wieland (beiden met eer). Al deze candidaten zijn woonachtig te Axel. GESLAAGD, Aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde dinsdag voor het candidaats-examen econo mie (met lof), de heer A. Dierick te Koewacht. Aan de Economische Hogeschool te Tilburg slaag de voor het doctoraal examen in de bedrijfsecono mische huishoudkunde de heer A. van de Walle te Hulst. Z.L.M.-LEDEN NAAR DE DELTA-WERKEN. In afwijking van vorige jaren heeft de Zeeuwse Landbouw Maatschappij aan haar dit jaar te Goes gehouden jaarvergadering geen rijtoer en tentoon stelling gekoppeld, doch heeft zij voor haar leden districtsgewijs een tocht georganiseerd naar de Delta werken, waardoor allen in staat waren de maquettes te zien en ook de grote werken, die reeds aan de gang zijn( met eigen ogen te aanschouwen. Donderdag j.l. was het de beurt aan Zeeuwsch- Vlaanderen en togen de Zeeuwsch-Vlaamse leden in de vroege ochtend met zes grote bussen van de Z.V.T.M. en een flink aantal particuliere auto's via het veer Perkpolder—Kruiningen naar Willemstad al waar het gezelschap omstreeks half elf arriveerde. De trots van de Rotterdamse rondvaartboten de „Erasmus' lag daar reeds het uit vele honderden per sonen bestaande gezelschap op te wachten en nadat allen zich aan boord hadden begeven inclusief de harmonie van Kloosterzande, die op deze dag voor een vrolijke noot zorgde ging het van Willem stad zeewaarts naar de grote in uitvoering zijnde werken. Men kon het werk in de bouwputten be zichtigen, men kon van de in aanleg zijnde nieuwe dijk een 4 kilometer lang stuk reeds afwandelen en met tal van andere details kregen onze Zeeuwsch- Vlaamse landbouwers een goede indruk van het kun nen van de Nederlandse ingenieurs om met deze werken een nieuwe ramp voor Zeeland te voorkomen, de gevaren van de zee te bezweren, de verzilting tegen te gaan enz. Het was voor de Z.L.M.-leden een mede door het mooie weer prettige en bijzonder leerzame dag, die men zowel om hetgeen men heeft gezien, als om de prettige sfeer die er heerste, niet gauw zal vergeten. 23 JUNI - HOOGTIJDAG yOOR DE N.C.B. Het was j.l. donderdag een grote dag voor de N.C.B., die de jaarlijkse algemene vergadering dit maal had georganiseerd in de gebouwen van deze organisatie te Sas van Gent. Een evenement dat door circa 1500 man werd bijgewoond, leden, land bouwers met hun gezinnen, maar ook met zeer voor aanstaande gasten, zoals de minister van Lanbouw, minister Marijnen en de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Minister Marijnen bond de boeren op het hart om met hun bouwplan rekening te houden met de afzet mogelijkheden. Vaak is men te weinig op de hoogte met de afzetgebieden, waardoor het landbouwbeleid van binnenuit wordt ondergraven, aldus de minister, die ook andere problemen inzake de landbouw in het Europees verband ter sprake bracht. De voorzitter van de N.C.B. in Zeeland, burge meester P. V. M. Vercauteren van Clinge stond uit voerig stil bij de Zeeuwse problemen en het behoeft geen betoog, dat inzonderheid de inpoldering van het Land van Saeftinge en de grondproblemen in verband met de uitvoering van de verbreding van het kanaal Temeuzen—Gent uitvoerig ter tafel kwamen. Evenzo was het ook niet zonder reden dat de rij toer die met ruim 400 auto's in de ochtend werd ge maakt o.a. langs het Land van Saeftinge leidde, waar 3000 ha grond klaar ligt voor inpoldering. Ook de Commissaris der Koningin bracht deze pro blemen nog eens onder aller aandacht en wees ook op de doodzaak van een goede oplossing voor de berging van de grond die bij de kanaalverbreding vrij komt. Wellicht is ook gebruik voor verzwaring van de zee weringen een oplossing. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 26 JUNI 1960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen. 2.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Temeuzen. Geref. Kerk (Kerkdreef.). 10 uur en 2.30 uur Ds. J. M. Kroes, van Dalfsen. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen (H. Avondmaal). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst, ZONDAGSDIENST ARTSEN. 25 26 JUNIDokter A. Kats. BELG KREEG ..KONINKLIJKE LIFT". p Een leraar van het instituut voor doof- (i stommen en blinden in Brussel heeft het af- l' gelopen weekeinde met Koning Boudewijn in 1 I diens auto boterhammen gegeeten. De 25-jarige a i Johan Berens had van de Belgische vorst een p I* lift gekregen, toen deze bij een verkeerslicht dicht bij de school moest stoppen. De koning, die in een „populaire auto van Duits fabrikaat V p waarvan er in België vele duizenden op de f l' weg zijn reed hoorde dat zijn lifter naar i' J Turnhout moest en bood aan hem naar huis 1 te brengen. Nauwelijks had de jonge leraar in i de auto pl.ats genomen of hij stelde tot zijn p verrassing vast, dat hij in koninklijk gezelschap d verkeerde. Tot Antwerpen ging het gesprek over het p i werk op het instituut. Daar stopte de koning p f voor een bakkerij en informeerde of Johan 1 Berens soms ook honger had. Hij gaf hem i een biljet van 1000 francs en drukte hem op p het hart niet in de winkel te zeggen, dat de j1 inkopen voor de koning bestemd waren. 1 I De leraar kwam terug met vier broodjes, die i' de Belgische vorst, na te hebben opgemerkt 'p „geen grote eter" te zijn, broederlijk deelde. 4 In Turnhout was de koning daarna nog f l een klein half uur de gast van het gezin van i |i de leraar. i i Gevraagd naar zijn indrukken zei Johan 'i1 i Berens later„De koning is een' edel mens, l 'j vol christelijke idealen". ff XI o

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2