DamP°bevrijdt Vakantie Fa. J. C. Vink - Axel AL U Over peulen, tuinbonen en dop* erwten Ga veilig op vakantie met uw voertuig N Fa J. C. Vink Ill REISGIDSEN WEGENKAARTEN CAMPING GIDSEN TAALGIDSEN Boekhandel BEKENDMAKINGEN UW SPECIALE AANDACHT GEVRAAGD, AUTOMOBILISTEN GEVAARLIJKE GEMAKZUCHT VEROORZAAKT NOG TE VEEL VERKEERSONGELUKKEN. De maanden staan voor de deur, waarin de gemotoriseerde weggebruikers op hun ver voermiddelen een extra beroep zullen doen. De enkele tientallen of honderdtallen kilo meters, die men in de sleur van alle dag nu eenmaal plichtmatig aflegt voor de uitoefe ning van zijn dagelijks werk of bedrijf, kun nen in de vacantie uitgroeien tot vele hon derden of wellicht enkele duizenden af te leggen kilometers. In dit verband meenden wij aanleiding te mogen zien om vandaag de speciale aan dacht nog eens te vestigen op de bijzondere pubilcaties van het Verbond voor Veilig Verkeer. De daarin vervatte tips dienen in het algemeen steeds en overal in acht ge nomen te worden, maar speciaal wanneer men op vacantie naar het buitenland gaat, zal men hiermee ongetwijfeld zijn voordeel kunnen doen. Elke automobilist moet zijn wagen in orde houden. Natuurlijk betekent dit dat een wekelijkse wasbeurt geen overbodige luxe is, maar er is méér er mogen geen storingen optreden als gevolg van slijtage of door het slecht functioneren van bepaalde onderdelen. Zulke storingen kunnen immers tot gevolg hebben, dat uw auto op een ongelegen ogen blik kuren gaat vertonen en dat ongelegen oogenibliik zou kunnen zijn in een drukke straat of terwijl u met een flinke vaart op een autosnelweg rijdt Wie zich op de weg begeeft met een auto die evidente gebreken vertoont, zal nog daargelaten dat hij zidh schuldig maakt aan een strafbaar feit in vele gevallen geacht worden te handelen in strijd met de zorg vuldigheid die ons jegens onszelf en onze naasten betaamt. Het zou niet de eerste maal zijn dat kwade trouw in dit opzicht heeft ge leid tot financiële ondergang van hen wier deplorabele voertuig een ernstig verkeers ongeval en vermogen-verslindende schade posten veroorzaakte. Er zijn nog te veel weggebruikers, die zich dit blijkbaar niet of niet voldoende bewust zijn. Die rustig in hun wagen stappen, weten de dat de banden dringend vernieuwing be hoeven. Die op de motor, bromfiets of zelfs op hun rijwiel stappen, wetende dat de ver lichting hapert of de remmen onvoldoende functioneren. Zij allen maken zich schuldig aan gevaarlijke zorgeloosheid. Als er één front is in de strijd tegen de opdringende verkeersmoloch, waar daadwer kelijke aanpak mogelijk is en van succes ver zekerd schijnt, dan is het wel het onderhoud van ons voertuig. Want het is in dit verband niet veelzeggend en beschamend dat naar in binnen- en buitenlandse literatuur wordt aangenomen plm. 80% van de "verkeers ongevallen direct of indirect voortvloeien uit menselijke fouten en tekortkomingen Met een goed onderhoud zal géén onzer vervoermiddelen er iets op tegen hebben, om er straks veilig op uit te trekken en weer veilig en heelhuids thuis te komen. Ten slotte vragen wij de speciale aandacht van de automobilisten, daar over het alge meen de verborgen gebreken veelvuldig bij dit soort voertuigen schijnt voor te komen. Besteedt U eens extra aandacht aan de tien hieronder volgende punten Let er op dat de flexibele remstang ook bij uitgeslagen voorwielen niet ergens tegenaan schuurt. De slangkrijgt soms een kale plek, doordat deze langs de band schuurt of een schokbreker raakt. Een slang, die hierdoor barst, maakt de wagen remloos. Doorgeroeste remleidingen zijn levens gevaarlijk, wat natuurlijk niet wil zeggen dat alle remleidingen kunnen roesten. Een remleiding, die niet goed vast ligt, kan doorklapperen. Een gebroken veerblad kan uit het pakket steken en door een band prikken. Con troleert U eens of de beugels op hun plaats zitten. Met een schroevedraaier is gemakkelijk na te gaan of alle bladen nog heel zijn. Een breuk in de kooi van een wiellager maakt dat het wiel los komt te zitten. Wiellagerspeling kan door een automo bilist gemakkelijk worden gecontroleerd. Stuurkogels kunnen teveel ruimte hebben gekregen. De eis moet worden gesteld dat de spoorstangeinden in hun geheel worden vernieuwd, wanneer een van de delen te ver versietan is. Hoe staat het met de rubbers op de pedalen, op het rempedaal in het bij zonder Kan de voet niet van het pedaal afglijden Is het uitlaatsysteem dicht, zodat het in de wagen niet stinkt naar koolmonoxyde Vergiftige dampen leiden tot verminderde oplettendheid. Gaten in 'het schutbord moeten goed dicht zijn (vooral bij de oudere wagens opletten De motorkapsluiting moet prima in orde zijn. Laat de kap niet op het tweede slot blijven hangen. Staat de zitplaats van de bestuurder goed vast Rijdt beslist niet op gladde banden Vindt U het een beetje veel Een beetje te ingewikkeld Een reden te meer om voor een regelmatige servicebeurt naar Uw garagehouder te stappen In de komende weken verschijnen er weer groentesoorten aan de markt, die we de rest van het jaar niet meer vers kunnen kopen, zoals peulen, tuinbonen en doperwten. Het verdient daarom aanbeveling er nu ook van te genieten. Op de benodigde hoe veelheid verkijkt men zich heel gemakkelijk vooral bij de peulvruchten die gedopt moeten worden. Per persoon kunt U rekenen op 250 gram peulen of 750 gram tuinbonen of 350 tot 500 gram doperwten of capucijners. Wordt er een tweede groente bij gebruikt b.v. sla of worden om een voorbeeld te noemen de doperwten of peultjes gemengd met wortelen, dan kan met ongeveer de helft van bovengenoemde porties volstaan worden. In sommige winkels zijn tuinbonen, dop erwten en capucijners gedopt en wel te koop. Hiervan kunt U dan ongeveer op 200 gram per persoon rekenen. Peulen. Voor peulen hebben de Fransen een aar dige naam tmangé - tout, waaruit dus wel duidelijk blijkt, dat deze groente met huid en haar gegeten wordt na afhalen uiter aard. Wist U, dat peulen bij uitstek geschikt zijn voor Chinese geredhten, zoals bahmi en omelet met groente en garnalen of krab. Een combinatie met spitskool of worteltjes is het proberen zeker waard. Jonge peulen behoeven maar 10 minuten gekookt te wor den of in wat vet gesmoord. De kooktijd van oude peulen bedraagt ruim een half uur. De groente is het lekkerst wanneer ze niet ge heel zacht, maar nog enigszins knapperig is. Kook daarom jonge peulen niet tegelijk met groenten, die een langere kooktijd nodig hebben, maar meng ze er later doorheen. Tuinbonen. Deze verkleuren gemakkelijk na het dop pen. Moeten de bonen geruime tijd voor het koken gedopt worden dan kunt U ze voor verkleuren behoeden door ze met wat dop pen te bedekken of onder een vochtige doek te bewaren. Sommige bonen blijven licht van kleur in de kookandere worden bruin. Dat is een kwestie van ras. Het donker verkleuren kan men wat beperken door aan het kooknat een scheutje melk toe te voegen. Bonenkruid wordt door meekoken onooglijk; daarom is het beter wat verse blaadjes achter te hou den en die op het laatst fijngehakt door de tuinbonen te mengen. Wees met bonenkruid niet te royaal want het heeft een sterk uit komende smaak.Een rest bonenkruid is heel smakelijk in kropsla en tomatensla. Ook peterselie is lekker over tuinboontjes. Tuin bonen worden als regel opgediend in een melksaus of alleen met wat boter of marga rine vermengd. U kunt ook eens zeer fijn gesneden ham of blokjes mager spek door de gare bonen mengen. Zowel rund-, varkens- en lamsvlees als fijne vleeswaren en knak worstjes passen goed bij tuinbonen. Doperwten. Deze kunnen in ruim water worden ge kookt, vooral wanneer U te maken hebt met verschillende rassen door elkaar, met onge lijke vorm en kooktijd. Zeer jonge erwtjes worden wel gestoomd. Doet U er op het laatst eens fijngesneden peterselie op. Een rest gekookte doperwten kan uitstekend dienst doen als vulsel van een roerei of omelet door een vlees- of visragout of, met wat slasaus aangemaakt, als vulsel van kleine tomaatjes. Het thuis „wecken"' van tuinbonen, peu len en doperwten geeft nogal eens narig heden, daar deze groenten gemakkelijk be derven. Het verdient in het algemeen geen aanbeveling ze sueciaal voor de „weck" te kopen. Wel kunnen zij met succes diepge vroren worden. voor alle landen van Europa PLAN VAN UITBREIDING EN BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN. Het waarnemend Hoofd van het Gemeentebe stuur van Axel maakt bekend, dat het door Ge deputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 20 april 1960, nr. 2412-8, 3e afdeling, vastgestelde plan van uitbreiding in hoofdzaak en in onder delen, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, met bij behorende bebouwingsvoorschriften en toelichting, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 21 juni 1960 tot en met 4 juli 1960. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gewend, kunnen vóór 16 augustus 1960 hun bezwaren tegen het plan en de bebouwingsvoorschriften indienen bij H.M. de Koningin. Axel, 15 juni 1960. z Het waarnemend Hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd, A. J. M. KESBEKE. Uw DRUKWERK Enige Smyrna v Vloerkleden f PREDIKBEURTEN. ZONDAG 19 JUNI 1960. Ned. Hetv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. GereJKerk (KerkdreeJ.). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Gere/. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst, ZONDAGSDIENST ARTSEN. IS 19 JUNIDokter C. A. Schiltman. neus, keel en borst van vastzittend: slijm iSöefr— HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Compagnie Neer- landaise de l'Azote te Axel-Sluiskil, om vergunning tot oprichting van een opslagplaats voor maximaal 10 ton- ammonium-nitraat op het perceel te Sluiskil, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie A, nr." 1149. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen schrifturen worden mede ter inzage gelegd. Bovendien zal op woensdag 29 juni a.s. om 10 uur des voormiddags in het gemeentehuis te Axel een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op ge vestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in een gemeente, waar deze openbare kennisgeving is gedaan. Axel, 14 juni 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wind. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. VERSPILLING LEIDINGWATER. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat het tot nadere bekendmaking verboden is, leidingwater te gebruiken voor het reinigen van stoepen en straten en voor besproeien van tuinen. Overtreding is strafbaar. Axel, 14 juni 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. NIEUWE BOUWVERORDENING. Burgemeester en wethouders van Axel doen te weten dat door de raad dier gemeente in zijn ver gadering van 29 maart 1960 is vastgesteld de vol gende verordening Bouwverordening der gemeente Axel. In verband met de omvang van die verordening wordt de inhoud niet opgenomen. Ieder, die er be lang in stelt, kan inzage van de verordening krijgen ter gemeentesecretarie, gedurende drie maanden na dagtekening van deze bekendmaking. Zijnde deze verordening overeenkomstig het be paalde in de Woningwet door de Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 20 april 1960, no. 1713- 229, 3e afdeling, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort op 14 juni 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. levert Telef. 646 AXEL door Groothandel op Jaar beursstand gebruikt, a f 150,— p. st Grote maten. Event, thuis te bezichtigen. Brieven onder nr. 38-1 bureau van dit blad.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3