Familie-drukwerk Fa J. C. VINK, AXEL In bl'jverwachting I» M I I UIT ONZE OMGEVING AXEL Zuiver Uw bloed met Kruschen en verdrijf zo de oorzaak van Uw Rheumatische Pijn! Markt 12 - Telefoon 6k6 BURGERLIJKE STAND EXCURSIE VAN DE BOND VAN PLATTELANDS VROU WEN. Dinsdag 14 juni maakte de afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen één van haar jaar lijkse trips. Klokslag 6 uur 's morgens werd vertrokken en ging de reis via de tunnel te Antwerpen en over de Moer dijk en Rotterdam naar de „zilverstad" Schoonhoven. Het „Edelambachtshuis" in die plaats was het aller eerste doel van deze trip. Na een inleiding door mevr. De Jong, de conversatrice van het Museum konden de dames hun ogen de kost geven aan de keurig uit gestalde sieraden en gebruiksvoorwerpen zowel in de moderne vormgeving als in antieke uitvoering. Zeer interessant was ook het aanschouwen van een twee tal vakmensen, die het oude edele handwerk zowel in zilverdraadwerk als in plateel beoefenden. Te spoedig naar veler izn moest hier afscheid ge nomen worden en de reis voortgezet. Het ging nu terug in de richting Rotterdam waar neergestreken werd op de Florjade. Hier spatte het gezelschap als een bom in alle richtingen uiteen. Elk koos de rich ting die haar het meest interesseerde, of dit nu de bloemen, de ontspanning ofwel de Euromast betrof. Gelukkig werd het uitstapje begunstigd door be hoorlijke weersomstandigheden en werd 's avonds om 7 uur de terugtocht weer aanvaard. Om half elf arri veerde het gezelschap, voldaan door het vele ge- notene weer thuis. BENOEMD. Tot steno-typiste ter gemeentesecretarie alhier werd benoemd mej. E. C. Ortelee tot typiste mej. M. Scheele en tot typiste in tijdelijke dienst mej. L. Cortvriendt, allen te Axel. OPBRENGST RODE KRUIS-COLLECTE. De in de afgelopen weken gehouden jaarlijkse huis- aan-huis-collecte ten bate van het Nederlandse Rode Kruis heeft tot nu toe in onze gemeente een bedrag opgeleverd van 18115,Aangezien nog enkele lijsten niet geheel wareri afgewerkt en dus nog bij dit bedrag moeten worden geteld, laat het zich aan zien dat de totale opbrengst wel weer vrijwel zal overeenstemmen met het vorige jaar toen de totale opbrengst rond 2000,— bedroeg. HARMONIE CONCORDIAHEEFT EEN EIGEN REPETITIELOKAAL. Het was donderdagavond voor de h|armonie „Concordia een bijzondere repetitie, daar deze voor het eerst plaats vond in het nieuwe en eigen repetitielokaal. Het is aan velen wellicht bekend dat de harmonie door het gebrek aan een behoorlijke lokaliteit in onze gemeente de laatste jaren noodgedwongen enige keren moest verhuizen en ook al had men dan weer voor enige tijd een nieuw onderkomen gevonden dan moest dit ook beschikbaar blijven voor andere plaatselijke verenigingen, zodat amper één avond per week overbleef. Dat dit voor het beleggen van de repetities van harmonie en drumband, alsmede voor het opleiden van leerlingen leidde tot een onhoud bare toestand, is wel ieder duidelijk. Daarom besloot het bestuur enige maanden geleden zelf een eigen ge bouwtje op te richten en hiervoor werd een plaats gevonden aan de Buitenweg nabij de D.A.F.-garage van de fa. Gebr. Esselbrugge. Door de loffelijke zelfwerkzaamheid van enige be stuursleden alsmede enkele werkende leden, die met de bouwvakken vertrouwd zijn en die hiervoor be reidwillig hun vrije tijd offe.Uen, werd het genomen initiatief uitgevoerd. Zo kon deze week het nieuwe gebouwtje hetwelk een oppervlakte heeft van circa 50 vierkante meter worden betrokken en had dus donderdag de eerste repetitie plaats, waarop tevens het voltallige bestuur aanwezig was. Voorzitter A. C. Audenaerdt wilde het niet na laten ter gelegenheid van deze 'officiële ingebruik neming een korte toespraak te houden. Allereerst ge voelde hij behoefte degenen dank te brengen die aan de bouw van dit lokaal hun belangeloze medewerking hebben verleend en hij stelde deze opoffering als voorbeeld. Hij sprak de hoop uit dat deze zelfwerk zaamheid van enkelen door de gehele harmonie zou beantwoord worden met een getrouw repetitiebezoek. Zo heeft de harmonie „Concordia" dus van de nood een deugd gemaakt door haar huisvestings probleem op deze wijze op te lossen. Deze muziek vereniging beschikt thans voor de repetities en op leiding van haar harmonie en drumband, alsmede voor het beleggen van haar bestuursvergaderingen over een waarlijk ideaal gebouwtje. ONDERWIJSVERNIEUWING BIJ DE Z.L.M. Eind vorige week brachten een 70-tal leerkrachten en autoriteiten op ond/rwijsgebied van de Z.L.M. een tweetal dagen door in de Axelse Jeugdherberg „Bleye Haghe" om daar gezamenlijk diverse problemen op onderwijsgebied te bespreken. Het vrij grote gezelschap werd verwelkomd door de voorzitter van de Onderwijs-commissie van de Z.L.M., de heer Ter Haar Romeny, waarna door mej. Bergerhout, inspectrice bij het N.O. een referaat werd gehouden over „Het meisje en haar toekomst." In de middaguren werd een bezoek gebracht aan de landbouwhuishoudscfaool „Het Molenkwartier" op het Szydlowski-plein, waarna het gezelschap ten ge meentehuize werd ontvangen, waar waarnemend bur gemeester A. J. M. Kesbeke het gezelschap verwel komde en herinnerde aan de nauwe banden en de prettige samenwerking tussen de Z.L.M. en de ge meente Axel, waarna enige verversingen werden aan geboden. De tweede dag werden de problemen die mej. Bergerhout had aangesneden in verschillende dis cussiegroepen uitvoerig behandeld, waarna men in de middaguren weer huiswaarts keerde. Niet echter dan nadat mr. Schlingemann, de algemeen secretaris van de Z.L.M., aan de directrice van de Axelse land- bouwhuishoudschool Zijn waardering en dank had uit gesproken voor de goede organisatie en het prettige verloop van deze dagen. UITSTAPJE OUDEN VAN DAGEN. Zoals stellig alle inwoners bkend is heeft het comité Autorit Ouden van Dagen de laatste weken zich weer danig geweerd met de voorbereidingen van de jaarlijkse reis, tot nu toe dan inzonderheid wat betreft de financiële zijde van deze tocht. Door het grote aantal deelnemers dat deze jaarlijkse trip mee maakt is dit vanzelfsprekend geen sinecure, doch naar wij mochten vernemen is men met de inhoud van de thans opgehaalde enveloppen zeer tevreden en be schikt men over een belangrijk groter bedrag dan vorig jaar. Omtrent het doel van de tocht is nog niets bepaald, maar wel is de datum voor deze reis vastgelegd op dinsdag 12 juli a.s. WEER EEN TAPTOE IN AXEL? De vorig jaar ter gelegenheid van de bevrijdings herdenking op het Szydlowski-plein gegeven taptoe door het muziekkorps van de Huzaren van Boreel was één der hoogtepunten van deze feesten en velen zullen de feestelijke aanblik van deze stram defile rende militairen in hun gala-uniformen nog niet zijn vergeten. Voor de Stichting Streekcentrum Axel was een en ander aanleiding het gemeentebestuur te verzoeken te trachten ook dit jaar weer een dergelijk evenement te organiseren. Al is het dan momenteel nog niet alles voor 100% in kannen en kruiken, toch laat het zich aanzien, dat mogelijk deze zomer een nog groot ser evenement zal kunnen worden geboden. Wanneer de plannen die thans in een vergevorderd stadium verkeren, slagen, dan zal op donderdag 21 juli a.s. in Axel een taptoe worden gegeven door de Marinierskapel, waaraan tevens medewerking wordt verleend door het tamboers- en pijperkorps der mari niers en door een exercitie-peleton. Wij twijflen er niet aan of dit gebeuren zal van heinde en ver duizenden naar Axel lokken om Van dit boeiende schouwspel voor oog en oor te genieten. Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf minerale zouten, die de bloedzuiverende organen aanzetten tot een jeugdig- krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiver heden uitdrijven langs natuurlijke weg. Ing. Med. Ir. GEUZE HERBENOEMD TOT VOORZITTER VAN DE Z.L.M. De algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze uit Poortvliet werd op de donderdag te Goes gehouden jaarlijkse algemene vergadering voor een periode van 5 jaar herbenoemd tot voorzitter. De vice-voorzitter, de heer P. J. J. Dekker maakte zulks onder instemmend applaus van de vergadering bekend. Ook de Commissaris der Koningin in Zee land, mr. A. F. C. de Casembroot, die deze ver gadering bijwoonde, complimenteerde ir. Geuze in en geestige speech met zijn herbenoeming. AAN BES TEDIN GEN. Namens het bestuur van de Zuiddorpe-, Zuiddeel- of Zijpepolder werd in het café „Gemeentehuis" te Zuiddorpe aanbesteed het verbeteren van de aarde- baan van de Zijpestraat en het hierop aanbrengen van een verharding over een totale lengte van 1100 meter, met bijkomende werken in deze polder. De in schrijving hiervoor was als volgtN.V. Hol te Hulst 25.235,1N.V!. EiL.K. te Schoondijke 25.600,Sponselee te Kloosterzande 25.900, P. Mollet te Hoofdplaat 26.000,— Lucasse te Kloosterzande 26.100,De Ruijsscher te Bier vliet 26.700,—. Tenslotte werd namens het bestuur van de Autriche- polder te Westdorpe aanbesteed het maken, c.q. ver beteren van de fundering van de Kapittelstraat over een totale lengte van anderhalve kilometer met bij komende werken. Hiervoor werd als volgt inge schreven N.V. E.L.K. te Schoondijke 26.495,— N.V. M. P. Hol te Hulst 27.000,.Lucasse te Kloosterzande 27.850,— Fa. C. D. de Ruijscher te Biervliet 29.350,Sponselee te Kloosterzande 29.830,-. WETSONTWERP GRENSWIJZIGING HULST. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot wijziging van de gemeenten Hulst, Honte- nisse, Graauw en Langendam, Clinge, St. Jansteen en Vogelwaarde. Hulst, aldus de toelichting van minister Toxopeus, is het industriële, culturele en commerciële centrum van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Verdere ontwikke ling van deze gemeenten is in het belang van de ge hele streek. Maar de ontwikkeling van Hulst wordt zeer be lemmerd door de beperkte ruimte binnen de bestaande gemeentegrenzen. Daarom zal aan Hulst de industrie- Wijk „De Tragel" van de gemeente St. Jansteen worden toegevoegd. Practisch gesproken behoort deze wijk reeds tot de bebouwing van Hulst. Aan de noordkant wordt Hulst uitgebreid met enig gebied van Clinge, Vogelwaarde, Graauw en Lan- gendam. Hierin is ook begrepen de buurtschap „het Jagertje". UITBREIDING TEXTIELINDUSTRIE TE STOPPELDIJK. Binnenkort zal de N.V. Verenigde Textielbedrijven J. W. Meyerink Co. uit Winterswijk een belangrijk bedrijf vestigen te Stoppeldijk. Naast het reeds be staande atelier van deze firma komen r nog een weverij en snijderij. Op dit bedrijf zullen ongeveer 80 mannen kunnen worden tewerkgesteld, terwijl dan bovendien het confectie-atelier, waarop thans reeds ongeveer 60 meisjes werkzaam zijn, een belangrijke pefcioneelsuitbreiding zal ondergaan. Zoals bekend is genoemde firma al enkele maanden als proef met een snijderij aan het werk in de zaal van het parochiehuis te Boschkapelle, waar nu vijf machines in bedrijf zijn. Deze proef kan zovel van,, de zijde van de werkgever als van de zijde der werk nemers zeer geslaagd genoemd worden. Daarnaast is in volle overeenstemming tussen het bedrijf, de ge meente Vogelwaarde, het provinciaal bestuur en het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland een oplossing gevonden voor de financiering van dit project. Van doorslaggevend belang hierbij is de rol, die de Coöperatieve Boerenleenbank te Stoppeldijk heeft gespeeld door zich bereid te verklaren aan de ge meente Vogelwaarde een bedrag van ƒ800.000,— te lenen op zeer aanvaardbare voorwaarden. De gemeente zal op haar beurt hét geld uitlenen aan de N.V. een en ander onder verband van eerste hypotheek. De gemeenteraad van Vogelwaarde heeft hieraan zijn fiat gegeven. De directeur van de N.V., de heer G. H. Meyerink, zinspeelde reeds op deze uitbreiding bij de opening van het confectie-atelier in oktober van het vorige jaar. Mede door de allerwege ver leende medewerking hoopt men zeer binnenkort het fabrieksgebouw te kunnen aanbesteden. Nog voor het einde van dit jaar zal hierin dan aan meer dan 200 arbeidskrachten 80 mannen en ongeveer 150 meisjes werk kunnen worden geboden. Voor Uw TOELATINGSEXAMEN PETRUS HONDIUS- LYCEUM TE TERNEUZEN. Voor het toelatingsexamen voor de le klas h.b.s. van het Petrus Hondius Lyceum té Temeuzen slaag den de volgende candidaten H. Beun, C. E. Butler, W. van Driel, P. J. Goedings, Y. M. Jansen, D. Kroes, P. F. R. de Later, F. van der Made, A. C. Rijnberg, R. G. Visser, A. H. de Jonge, L. F. Kayser, P. J. Moelker eri I. J. G. Taillie, allen te Temeuzen A. Baart, G. A. van der Straaten en A. M. S. van Hoeve, allen te Sas van GentA. C. Doornebal, H. Mieras, J. J. Overdulve, P. Penne, J. P. Ruissen, P. M. Ruijtenburg, G. Stolk, F. W. Veelbehr, S. F. Geensen, J. H. Meijling, C. de Putter, H. Wieles en A. L. Ruijtenburg, allen te Axel M. J. Drabbe en A. N. Schierbeek, beiden te HoekK. F. Haak te Zaamslag H. A. M. Borghstijn te Hulst en S. E. den Hartog te Sluiskil. EINDEXAMEN M.M.S. VAN HET LYCEUM TE HULST. Aan het Jansenius Lyceum te Hulst slaagden deze week alle candidaten voor het examen middelbare meisjesschool. De namen van de geslaagden zijn I. E. O. Baert, St. Jansteen E. M. J. van de Velde, St. Jansteen Th. R. M. Verwillighen, St. Jansteen (met lof) L. Ch, N. Casteels, AxelM. A. H. Zohlanat, Axel J. C. M. de Clerck, Vogelwaarde M. F. M. Fricot, HulstE. C. M. Geerards, Koe wacht T. A. P. Hamerlinck, Temeuzen A. C. de Mul, TemeuzenA. W. M. van der Poel, Ter- neuzen L. Ch. B. Thomaes, Temeuzen J. J. Tjallema, Terneuzen L. M. Voerman, Sas van Gent en M. L. M. de Waal, Lams waarde. AXEL Gedurende de maand mei I960. Huwelijks-aangiften. 2. Absalon Karei Rudolf Knie riem (van Ossendrecht)34 j. en Cornelia de Feijter, 22 j. 4. Abraham Bakker, 24 j. en Pieternella Maria de Pooter, 21 j. 28. Marius Wisse (van Waarde), 29 j. en Suzanna Christina de Smidt, 25 j. Gehuwd. 12. Daniël Wiemes, 27 j. en Ivonne Maria Bracke, 19 j. 12. Joseph Magdalena Picavet (van Hulst), 24 j. en Tanneke Cornelia Koekkoek, 23 j. 19. Absalon Karei Rudolf Knieriem (van Ossendrecht) 34 j. en Cornelia de Feijter, 22 j. 19. Abraham Bakker, 24 j. en Pieternella Maria de Pooter, 21 j. Geboren. 7. Anna Mathilda Livinus, d. van Joseph de Poorter en Wilhelmina Rozalia Bun. 24. Astrid Sonja, d. van Pieter Hendrik Joannes Visser en Sonia Nathalie Remy Clement. Overleden. 9. Johannes Jacob Hoebé, 69 j., echtg. van Maria Adriana Knieriem. 19. Jan Pieter van Driel, 58 j. echtg. van Janneke van der Hoofd. LOOP DER BEVOLKING VAN AXEL. Geboren. Daniël den Engelsman, 20-4-60, Caland- straat 28; Pleuntje S. Wiemes, 26-4-60, brieschou- wen 2a Rosalia M. Lambert, 29-4-60, Koestraat 13 Jaspert van Doeselaar, 29-4-60, Ds. Jan Scharp straat 11 Mario P. T. de Wit, 29-4-60, Joost de Moorstraat 25 Ellen L. Gremberghen, 6-5-60, Irene- straat 2 Marinus E. Mieras, 6-5-60, Stationstraat 41 Edwin O. M. van Poecke, 7-5-60, Polenstraat 22; Anna M. L. G. de Poorter, 7-5-60, Pieter Paulus- straat la Paulus M. A. Schelleman, 14-5-60, Wijk Q 19; Astrid S. Visser, 24-5-60, Marijkestraat 6; Jacobus Bakker, 28-5-60, Oudeweg 14. Overleden. Abraham Th. 't Gilde, 20-4-60, Wilhel- mina&raat 58Jfcn Geelhoedt, 22-14-601, Ooster straat 48Dominicus Fr. Verschuuren, 22-4-60, Weststraat 6Johannes J. Hoebé, 9-5-60, Pieter Paulusstraat 22 Hermanus Nijssen, 19-5-60, Wil- helminastraat 34 Theophilus Swartelë, 101-5-60, Weststraat 48Petrus Boudewijn, 12-5-60, Polen straat 34. Vertrokken: Aloisius van Meelen met gezin en Anna C. Rosseel, Kanaalkade 43, naar Hontenisse; Ottilie C. Schut, Van Middelhovenstraat 14 naar Heidelberg (Did. Pieternella J. den Beer, Olivier- straat 7 (inw.), naar Terneuzen Catharina Berk hout, Olivierstraat 7, naar Haarlemmerliede Aldo Francesconi, van Sluiskil P 65, naar Mechelen (B.) Giuseppa Verrienti, van Sluiskil P 125, naar Turijn; Francis Duretz en gezin, van Sluiskil P 125, naar Marpent (Frankrijk) Jacobus de Ruijter Nieuw- straat 46, naar Terneuzen Maria N. de Braai, Joost de Moorstraat 22, naar GoesAge Bakker, De Ruijterstraat 34, naar Haren Gillis Boeije met echt genote, Schapenbout O 47, naar Emmeloord Levi- nus Bakker, Julianastraat 81, naar Rotterdam Krijn P. Hamelink, Bernhardstraat 39, naar Meerveldhoven Jacob J. Murre en gezin, Oudeweg 10, naar Schoon dijke Marinus Dieleman en gezin, Bylocquestraat 27, naar Ontario (Canada) Jacobus B. de Danschutter en gezin, van Sluiskil P 76, naar Temeuzen; Johan van der Pijl, van Sluiskil P99- 100, naar Vlissingen. Gevestigd. Leuntje Bakker, Van Middelhoven- straat 11, van Terneuzen; Pieter Hamelink, Wijk P 146, van Ede Maria E. Oppeneer-de Vos, Oude weg 44, van Zaamslag Hubert A. M. Inghels en echtg., Oudeweg 74, van Terneuzen Sonja Weckx, Bankertstraat 46, van Duitsland Ivonne M. Wiemes- Bracke, Nieuwendijk 40, van Hulst Gerardus A. de Vrieze, Robertstraat 18, van Koewacht; Joseph M. Picavet, Emmastraat 100, van HulstComelis M. Schuijt, Kerkstraat 6, van Haarlem Johannes M. de Poorter en echtg., Olivierstraat 55, van Vogelwaarde Martinus M. de Zeeuw, Olivierstraat 33, van Ter neuzen Leenke A. de Klerk, Stationstraat 14, van Den Haag Eefke de Zoete, Wijk O 25, van Den Haag. Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. yWAT*MjN hARDT^MAAKT l5~60È1Ty Verhuizingen binnen de gemeente Rosalia Verstrae- ten, wed. van Speleman, van Walstraat 66, naar Polenstraat 4 Anthonius A. van Haestregt met ge zin, van Polenstraat 24 naar Joost de Moorstraat Josephus de Smet met echtg. van Oudeweg 74 naar Oudeweg 40 Henricus Lippens en echtg. van Zee straat 11 naar Bankertstraat 16; Victor L. de Rijcke met gezin, van Wijk O 75 naar Julianastraat 17 Mi- chiel van Hese met gezin van Wijk O 75 naar Juliana straat 17 Antonia van Hurck-Pennings, van Nieu wendijk 40 naar Wijk Q 25 Henricus A. Seij met gezin van Margrietstraat 28 naar Olivierstraat 21 Walter E. Steel, van Koestraat 17 naar Wijk K 54; Maria M. C. de Bock, van Julianastraat 53 naar Robertstraat 18 Josias L. Heerspink met gezin van Nieuwendijk 28 naar Emmastraat 22 Maris Buijsse, van Nieuwendijk 28 naar Emmastraat 22 Camille C. P. M. Braem met gezin van Bankertstraat 21 naar Buitenweg 74 Jan G. Schaalje met gezin, van Oude- wijk 53 naar Julianastraat 25 Jacob Roose met ge zin, van Bylocquestraat 57 ben. naar Olivierstraat 43 Maria E. Dieleman-Lindhout en Marinus A. I. Diele man, van Oudeweg 80 naar Bylocquestraat 57 ben. Marinus Oppeneer, van Nieuwendijk 50 naar Oude weg 44 Daniël Wiemes van Wijk L 35 naar Nieu wendijk 40Maatje de Fouw, van Oosterstraat 54 naar Olivierstraat 33 Jozias de Koeijer met gezin, van Julianastraat 54 naar Julianastraat 39 Hendrik A. Kotvis met echtg. van Oudewijk 38 naar Kerk- dreef 22 Jan C. Lensen met echtg. van Juliana straat 56 naar Julianastraat 54 Pieter W. M. Oppe neer met echtg. van Bernhardstraat 10 naar Koe straat 4 Jan Scheele met gezin, van Wijk P 3 naar Olivierstraat 41 Jan Bareman met gezin van Wijk L 33 naar Oudeweg 72 Leendert de Kraker met gezin van Buitenweg 74 naar Olivierstraat 45 Jan C. Ollebek met gezin, van Kanaalkade 10 naar Wijk O 51 Hendrik de Pooter met gezin, van Wijk P 56 naar Olivierstraat 37 Jan de Pooter met echtg. van Prins Hendrikstraat 52 naar Bernhardstraat 10. SPORTNIEUWS Athletiek. EUGENE ALLONSIUS UIT WESTDORPE AANGEWEZEN VOOR ROME. Naar aanleiding van zijn zeer opmerkelijke pres tatie s van de laatste tijd en vooral door zijn zege van j.l. zondag te Gent werd Eug ne Allonsius uit Westdorpe door de Belgische Athletiekbond aange wezen voor de Olympische Spelen te Rome.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2