I V/akantie Fa. J. C. Vink - Axel ZEELAND deze week In de Apotheek REISGIDSEN j! WEGENKAARTEN j» CAMPINQ QIDSEN j! TAALQIDSEN J; Boekhandel voor alle landen van Europa '(i „Men kan beter naar de bakker dan naar de apotheker gaan", zegt een bekend spreek- woord. Figuurlijk gesproken is dat ook zo letterlijk genomen is de apotheek interes santer dan de bakkerswinkel. Daarom zijn we naar een apotheek gestapt om daar, met toestemming van de apotheker, eens rond te W neuzen. Het enige, dat we er tot nu toe van kenden waren de biuine flessen allemaal keurig naast elkaar gerangschikt en alle voorzien van een Latijnse naam op het etiket. Ook hadden we wel eens de vroegere apothekerspotten ge zien van wit geglazuurd aardewerk, ge sierd met kleurige motieven. In de apotheek die we nu bezochten, stond alleen op de op stand een koperen mortier als herinnering aan vroeger dagen. Daaronder) bevonden zich twee gesloten houten deuren. ,,Dat is de vergifkast", zei de apotheker. „Daarin staan alle vergiften, die in de apotheek te pas komen, veilig voor onbevoegden." Aansluitend op de vergifkast stonden ter weerszijden de flessen in de opstand. Op de onderste plank bevonden zich de witte zalf potten met een paar kleine geadresseerde pakjes ervoor, die de loopjongen nog moest wegbrengen. „Eigenlijk zijn er veel minder laden dan we gedacht hadden. Hebt U voor het opbergen van al die kleine apothekers- attributen toch een afdoende oplossing ge vonden De apotheker glimlachte. „Ik zal Uw vraag beantwoorden met een weder vraag weet U hoe de apotheek aan het grote aantal laden is gekomen We bleven het antwoord schuldig en daarom zei hij „De vele kruiden, die men vroeger in de apotheek kon kopen, maakten het noodzake- lijk om veel laden te hebben. Tegenwoordig behoeven we alleen de voornaamste soorten bij de hand te hebben, die het meest door het publiek worden gevraagd, zoals kamille en sennepeuilenDaardoor hebben we natuur lijk ook minder laden nodig. Het interieur van veranderde geneesmethoden de apotheek heeft zich dus gewijzigd onder de invloed van de veranderde geneesmetho den. Maar vergeleken bij andere zaken heb ben we toch nog een vrij groot aantal laden, omdat het opbergen van pillen- en poeder doosjes, flesjes, zalfpotjes, poederpapier e.d. zo doelmatig mogelijk moet gebeuren. Waar mede niet is gezegd dat het opbergprobleem, waar U over sprak, al helemaal is opgelost." Zo te zien scheen het opbergprobleem onze gastheer echter weinig zorgen te baren. Alles op de recepteertafel die het publiek soms abusievelijk de toonbank noemt stond of lag precies op zijn plaats de mortieren, de trechters, de poederlepels, alles. Bovendien schenen zijn assistenten een uitgesproken zin voor hygiëne te hebben. Er was geen ding of het was brandschoon, zelfs op het blad van de recepteertafel was geen spatje te zien. Het meest van alles imponeerden ons wel de weegschalen, prachtige precisie-instru- menten. waarvan er vijf naast elkaar stonden. I „Maar waar zijn die heel kleine gewichtjes om onderdelen van grammen mee af te wegen a ij— ..Die zijn uit de tijd, omdat onze milli- igram-balansen automatische gewiöhtsopleg- ging hebben. Trouwens" en er speelde even een glimlach om zijn mond „behalve de kruiden en die heel kleine gewichtjes zijn er in de loop der eeuwen wel meer dingen uit de apotheek verdwenen. In de 14e eeuw waren er sommige apotheken, waar de stede lingen des avonds een glas wijn kwamen drinken of een koek eten. In Kampen waren de apothekers toen de leveranciers aan de overheid, wanneer men hoog bezoek kreeg. In het algemeen was het vak echter niet luc ratief. Daarvoor was de concurrentie van kwakzalvers te groot. Pas in 1550 en nog alleen in Amsterdam werd van overheids wege vastgesteld, dat de doktoren verplicht werden de recepten op schrift te stellen en dat de apothekers er niets aan mochten ver anderen. Tevens streefde men er naar, door Het vastleggen van allerlei bepalingen, om de kwakzalverij de wind uit de zeilen te nemen. Toch durde het nog tot 1636 voordat er een algemeen bindend voorschrift voor de samen stelling van geneesmiddelen tot stand kwam. De initiatiefnemer daartoe was Professor Nicolaas Tulp die wij kennen van het schilderij van Rembrandt ,.De anatomische les die tezamen met zes andere doctoren de eerste Amsterdamse pharmacopee (phar- maceutisch voorschrift voor de bereiding en samenstelling van geneesmiddelen) conci pieerde. Op 29 april 1636, nog voordat de pharmacopee was verschenen, werd zij door de stadsregering van Amsterdam verplicht •oorgeschreven. Dat wil zeggen, alle erkende apothekers in Amsterdam waren verplicht volgens de aanwijzingen in deze pharma copee hun geneesmiddelen samen te stellen. Van een landelijke regeling kon toen nog geen sprake zijn. De verkeersverbindingen waren nog gebrekkig en het hing voor een groot deel van de vooruitstrevendheid van de stedelijke overheid af of een pharma- ceutisch voorschrift in de betrokken stad ver plicht werd gesteld. Toen de Amsterdamse overheid er mee andere steden, totdat ongeveer 150 jaar later begonnen was, volgden gaandeweg ook de de algehele ontwikkeling zover was voort geschreden, dat er behoefte kwam aan een landelijke pharmacopee. De eerste voor het gehele land verscheen in 1805 en is sedert dien door verscheidene nieuwe bewerkingen gevolgd. En als U nu eens voor U zelf wilt vaststellen hoeveel er in het interieur van een oude apotheek is veranderd vergeleken bij een moderne apotheek, dan moet U eens een bezoek brengen aan het Rharmaceutisch Mu seum te Amsterdam, Koestraat 10-12, vlak bij het Centraal Station, dat alle werkdagen geopend is van 10 tot 17 uur en des zondags van 13 tot 17 uur." Al pratend waren we intussen in het voorraadmagazijn gekomen waar honderden potjes en flesjes in alleFIei grootte op de planken stonden. Toen betraden we het laboratorium. Op een schaal lagen zeker wel honderd „witte bonen" althans daar leken zij op. ,,Dat zijn dragees," wees de apotheker, „die maken we zelf en drageren ze dan in deze koperen ketels, d.w.z. de „bonen" om hullen we met een suikerstroop je. Behalve dat bereiden we natuurlijk nog veel meer pre paraten. Het spreekt vanzelf, dat we ze ook van de pharmacutische fabrieken kunnen be trekken, maar ik vind het prettiger om ze zelf te maken. Bovendien is het goedkoper en dus voordeliger voor mijn cliënten. En betekent het woord apotheker niet artsenij- bereider (Nadruk verboden) P. G. Bins. WAARSCHUWING AAN EIGENAARS VAN MOTORVOERTUIGEN. Op 2 juni is het ontstoringsbesluit in werking getreden. Vanaf donderdag 2 juni moeten de eige naars van auto s, scooters, motorfietsen en brommers voldoen aan de eisen die de wet stelt ten aanzien van de ontstoring van hun voertuigen, waarschuwt de A.N.W.B. Na deze datum mag de ontsteking van de ver brandingsmotor (geen „hinderlijke omroep- storing meer opwekken binnen een afstand van 10 meter van een televisie-toestel, aldus een „vrije vertaling" die de Toeristenbond geeft van het betreffende wetsbesluit. Om te voldoen aan de wettelijke eisen, die zijn ingesteld om zowel de met mobilofoon werkende instanties, als de bezitters van een televisie-ontvanger te vrijwaren van hinder- Ikije storingen in geluid of beeld, zal men als eigenaar van een motorvoertuig maatregelen dienen te nemen, maatregelen die echter niet ingewikkeld of kostbaar zijn. De A.N.W.B. raadt de eigenaars van bromfietsen en andere één-cylindermotoren aan, de normale bougie te voorzien van een kapje met ingebouwd ontstorings-element. Ook kan de normale bougie vervangen wor den door een type met ingebouwde weer stand. Bij meer-cylindermotoren zonder stroom- verdeler moet men elke cylinder voorzien van een dergelijke bougie of ontstoringskap. De automobilisten en degenen die in het bezit zijn van een ander voertuig met een stroomverdeler in de ontstekings-installatie kunnen drie verschillende methoden van ontstoring toepassen, aldus de A.N.W.B. Men kan tussen de bobine en de stroom verdeler een weerstandskabel aanbrengen. Tevens dient dan een dergelijke kabel gemon teerd te worden tussen de stroomverdeler en elke bougie. De bougiesdienen voorzien te zijn van een ontstoringskapje, tenzij men bougies aanbrengt met een ingebouwde weer stand. Een andere wijze van ontstoring die de Toeristenbond aangeeft is het monteren van speciale ontstoringsstekkers „suppres sors aan de in- en uitgaande zijde van de stroomverdeler. Ook dan moeten weerstands- bougies of ontstoringskap jes op de bougies worden aangebracht. In bepaalde gevallen kan men een weerstandsrotor op de stroom verdeler monteren. Ook deze wijze van ont storen dient gecompleteerd te worden diet weerstandsbougies of ontstoringskapjes.. De A.N.W.B. wijst er op, dat ontstorings- middelen met een lage weerstand de minste moeilijkheden opleveren bij een wat oudere of extra gevoelige ontstekingsapparatuur. Als regel zal echter het aanbrengen van de ontstoringsapparaatjes geen nadelige invloed op de prestaties van de motor hebben. Hoewel de A.N.W.B. de indruk heeft dat de politie de eerste weken soepelheid zal be trachten ten aanzien van de overtreders van het „wetsbesluit aangaande de ontstoring", dienen de berijders van motorvoertuigen zo snel mogelijk hun voertuig aan te passen aan de nieuwe maatregel door het aanbrengen van ontstoringsapparaten van een bona fide fabrikaat. De Pinksterdrukte. Wanneer we zo de kranten lezen, moet het gedurende de Pinksterdagen ook in Zeeland weer ontzettend druk zijn geweest. Druk als gevolg van de eigen mensen en als gevolg van het vreemdelingenbezoek. Duitsers en Belgen begonnen vrijdag en zaterdag reeds te komen. De kustplaatsen met hun stranden en de deltawerken oefen den weer grote aantrekkingskracht uit. Ook te Sluis moet het enorm druk geweest zijn. Op 2e Pinksterdag zouden er zo'n 4000 auto's van Belgen, Fransen en Duitsers geweest zijn het schijnt dat men ook een enkele Nederlandse wagen heeft gesignaleerd Het behoeft geen betoog, dat vooral de veerdienst VlissingenBreskens veel te ver werken kreeg. Dank zij de beide grote veer boten „Prinses Beatrix" en Prinses Irene" die s maandags een half uurd-dienst onder hielden, kon de stroom regelmatig worden verwerkt. Op het veer ZijpeAnna Jacobapolder was het anders. Daar stonden maandag avond om 9 uur nog 250 auto's op overtocht te wachten. Burgemeester van Schoondijke overleden. Op 61-jarige leeftijd is in het R.K. St. Eli- sabeth-Ziekenhuis te Sluiskil overleden de burgemeester van Schoondijke, de heer F. A. van Rosevelt. Hij was reeds geruime tijd ziek en leidde voor het laatst op 23 november van het vorige jaar de raadsvergadering. De heer Van Rosevelt was in Westelijk Zeeiuwsch-Vlaanderen een geziene figuur, die in het maatschappelijk leven vele func ties bekleedde. Sinds 15 februari 1937 was hij burgemeester van zijn geboorteplaats. In een speciale zitting van de gemeente raad werd de overleden burgemeester her dacht. Sobere maar stijlvolle herdenking te Kapelle. Zaterdag werden te Kapelle op de Franse militaire begraafplaats de in de meidagen van 1940 gesneuvelde Franse militairen herdacht. Deze plechtigheid, waaraan medewerking werd verleend door het muziekkorps van de Limburgse Jagers, een eredetaohement van Franse militairen en een detachement van de Commandotroepen uit Roosendaal, werd bij gewoond door de Franse ambassadeur in Nederland, een delegatie van de Franse oud strijders en door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland. Niet minder dan dertien kransen werden bij het monument gelegd. Iets nieuws voor Zeelandde waterskischool. Als U er iets voor voelt, dan kunt U thans op het water van de Zandkreek les nemen in het beoefenen van de waterskisport. Een jonge boer van Noord-Beveland, de heer Ferdy Meulenberg, heeft namelijk als hobby het waterskieën en gezien de belang stelling heeft hij besloten een waterskischool school te openen. Tegen betaling van een paar gulden kan ieder die dat wil zaterdags middags een uur skiles nemen. Fokveedag te Zierikzee. Op 1 juli a.s. zal te Zierikzee een fokvee dag worden gehouden. Bij het organiseren van deze dag werken samen de Kon. Vereni ging ,.Het Nederlandse Trekpaard", de Bond van Veefokkers en de Bond van Paar denfokkers, alsmede de afdeling Schouwen- Duive'land van de Vereniging tot Bevorde ring van de landbouwtuigpaardenfokkerij. Eigenaars van aardappelvelden opgelet Het blijkt, dat langs de Nederlandse kuts, ook in Zeeland, weer tamelijk grote hoeveel heden coloradokevers zijn aangespoeld. Dit gebeurde bij Hoedekenskerke, Vlissingen, Dishoek, Kats en ook op Schouwen-Duive- land. De kans is dus zeer groot, dat ook op de Zeeuwsdh-Vlaamse kust kevers zijn ge land. Uitkijken is dus de boodschap, Mr. J. F. Hornstra benoemd tot directeur van het C.I.C.S.A. De ook in deze streek bekende directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk, de heer mr. J. F. Hornstra, is met ingang van 1 januari 1961 benoemd tot directeur van het Centraal In stituut voor Christelijk Sociale Arbeid te Amsterdam. Reeds per 1 oktober zal de heer Hornstra onze provincie verlaten. De Ronde van Walcheren. Sport van een geheel andere soort is de Ronde van Waldheren, die donderdag be gonnen is. De ronde van Nederland, de ronde van Italië en de Tour de France zullen wel meer bekendheid genieten dan de Ronde van Walcheren. Het is dan ook een speciaal fietsevement, waaraan uitsluitend jongens tussen 11 en 16 jaar kunnen deelnemen, doch waarbij het niet gaat om snelheid, maar om gedrag, netheid, beleefdheid, hulpvaardig heid en dergelijke. Deze ronde, die dit jaar voor het eerst wordt verreden, is georganiseerd door de Verenigde Rijwielhandelaren van Walcheren. Hoewel deze rit dus geheel afwijkend is van de bekende snelheidswedstrijden, wordt niettemin gedaan alsof zo is er bij deze ronde een karavaan terwijl ook een gele, een groene en een zwarte trui aanwezig is. Op Schouwen-]Duiveland komen zes gemeenten. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft zijn memorie van antwoord gepubliceerd op het wetsontwerp tot herindeling van de gemeenten op dit eiland. De bewindsman geeft de voorkeur aan een verdeling van Schouwen-Duiveland in zes verschillende gemeenten, t.w. Zierik zee met de taak als regionaal centrum Bruinisse (als gevdlg van de geheel eigen sfeer), Brouwershaven (bestaande uit Brou wershaven, Dreischor, Noordgouwe en Zon- nemaire), Duivefland, Nieuwerkerk, Ooster- land en Ouwerkerk), Middensöhouwen Ei kerzee, Duivendijke, Ellemeet en Kerkwerve) en Westerschouwen (Burgh, Haamstede, Noordwelle, Renesse en Serooskerke). I

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3