Heerlijk pittig verfrissend Iets over de geschiedenis van Axel morgen een paar flesjes in de boodschappenmand! t Wielrennen. DE PINKS TERfONDE VOOR AMATEURS EN ONAFHANKELIJKEN. IX. 1 DE STADSREKENINGENEEN BRON VAN GESCHIEDENIS. De jaarlijkse stadsrekeningen geven ons een inzicht in de toestanden binnen Axel in de Middeleeuwen. Kunnen wij b.v. uit ,.De oudste stadsrekening van 1492" van Caland al veel opmaken over de toestanden van die tijd, veel meer zouden we kunnen leren uit de rekeningen van de 14e eeuw, toen Axel zijn grootste welvaart genoot. Helaas zijn die rekeningen bij de verwoesting van 1452 ver brand en bezitten wij ze dus niet meer. Mis schien komen ze uit een of ander archief nog wel eens te voorschijn, indien er tenminste een copie van bestaan heeft. We vinden in die stadsrekeningen natuur lijk een gedeelte, waarin de ontvangsten op getekend staan en een gedeelte, vermeldende de uitgaven. En in iedere jaarrekening wor den dezelfde onderdelen en volgens dezelfde volgorde vermeld. Laten we eens zien wat er alzo omging in het middeleeuwse Axel. Onder de ontvang sten komen voor art. I erfelijke renten op huizen, art. II accijns op wijn en bier (bij berekening werden er 1234 hamen bier ver orberd en 400 stoop wijn), art. III anderen ontvang van accijns der stede goet, verpacht op Vrauwendag i.n september (verpachtingen van wijnaccijns en jaarmarktgelden), art. IV ontvangen van Scauwen (de 49 zoutzieders betaalden ieder jaar 122 pond 10 sch. ook blijkt uit het vorige artikel, dat er ieder jaar 400 zakken koren verbakken werd en er 40 paarden op de jaarmarkt kwamen), art V ontvangen van ijssuwen en exuwen (zoals reeds vermeld moest men als men naar een andere stad verhuisde een recht van issu of exu betalen, want de stad kon hem dan geen belasting meer laten betalen en moest schade loos gesteld worden), art. VI ontfanc van ghebroken huizen (in de rekening van 1492 komt voor de koop van een huis „De Zwane" maar ook de verkoop daarvan of van een ge deelte), art. VII ontvang van lijfrenten (we lezen dat dit gebeurde bij „consente van de notabele ende ghemeene insetene en bij oc troy van mijn gheduohten Heere, de graaf), aan Ingelram Cordier werd verzekerd 20 schellingen sjaars door betaling van een som ineens van 156 pond. De stad had ineens een mooi sommetje inkomen, maar had de lijfrente misschien lange jaren te betalen. Art. VIII andere ontvang van zettingen. Uitgaven art. I betaald het loon van de Commissarissen, die de wet kwamen ver nieuwen (dus een andere magistraat kwa men aanstellen en de rekeningen nazien), art. II andere uitgaven van brandschattingen, dijkage, enz., art. III uitgaven van habijten en pensioenen (de magistraat kreeg zijn ambtskleding van de stad, de baljuw, schout en schepenen droegen zijden koorden op hun kleding), art. IV erfelijke renten (huur van straten en markten), art. V uitgaven van lijfrenten (hier worden vermeld de uitkerin gen aan verzekerden), art. VI uitgaven van reden en voyagen voor de stad gedaan, art. VII andere uitgaven van messagieren (loon en reiskosten vergoed aan gemeente ambtenaren), art. VIII uitgaven voor repa- ratien de stede aangaande, art. IX andere uitgaven in aelmoesenen (voor gezongen missen en schuttersgild^art. X voor het kopen van plaatsen (we lezen van een huis „De Zwane" en de helm), art. XI andere uitgaven (o.a. aan Joris de Wint omdat hij bij vorige rekening wat voorgeschoten had), art. XII uitgaven van presentwijnen, als men der stede goed verhuurde, art. XIII uitgaven van „theercosten" naar d'oude costume (wij zouden zeggen vergaderkostenart. XIV uitgaven gedaan ten dage van de processie, art. XV andere uitgaven van „sohijncwijnen" gedaan ter processie van deze stede. Laten we ons eens voorstellen, dat we zijn in het Schepenhuis op den 25en in Ougste, anno duust 4 honderd drie ende tneghentich, als de rekening gehoord wordt. Op het ogenblik bevinden zich de Com missarissen, gezonden vanwege de Coninck (Maximiliaan) en va,n mijn here zijn zoon (Philips de Schone) te Axel om de rekening van tverlopen jaar (Ougste 1492-1493) na te zien. Daar zit in zijn schitterende ridder- kleding Jan van Salazar (petit Salazar ge noemd in „De Schaapherder", die beter met de wapenen dan met de pen kon omgaan, zoals de handtekening onder aan de reke ning laat zien). De tweede is W'llem van Berchem, ook een ruddere, met als derde Lauwers de Bliont, de secretaris. Terzijde staat in zijn zwart lakense habijt de ont- fanghere des stede Joris de Wint, die alle ontvang- en uitgaafposten moet toelichten. We horen aan het eind, dat de rekening sluit met een tekort van 2016 pond 15 schel lingen 8 penningen parisis (1 pond groten of ƒ6,— is 20 schellingen en 1 schelling is 12 penningen, 1 penning is 2 miten). Salazar en Van Berchem buigen zich naar de Bliont over om hem te gelasten in mar- gine naast de posten te schrijven „dat er voortaan niet zoveel presentwijnen op stads kosten mogen geschonken worden, dan alleen aan edelen en van mijn geduchten heeren wegen comende". Die opmerking is gericht tot de schepenen, die we daar zien zitten, gekleed in hun zwart lakense habijten bet zijden koorden. Het zijn Jan de Budt (ver band met de Buthpolder), Adriaan Struvinc (die denkelijk ook schout is), Christoffel Heindrix, Lieven Crabbe, Lauwerens de Voil- jaeghere en Hendric Blije. Eén ontbreekt er, n.l. Joos Slauwaert, die „in zijn schependom verslegen is" (dus gestorven is terwijl hij schepen was). We vernemen, dat de post wijnaccijns heeft opgebracht 240 pond is 4800 schel lingen en dat ad 12 schellingen de stoop maakt 400 stoop, dat uitgeschonken is. De bieraccijns bracht op 432 pond is 8640 schel lingen ad 7 schellingen de ton, wat bewijst dat er meer dan 1200 ton bier uitgedronken is. (Daar was veel dun bier bij, gedronken in plaa ts van latere thee of koffie). Uit een andere post blijkt, dat op de „merc- ten" en de 2 jaarmercten er verkocht was 1680 el laken. Ze bracht n.l. op 7 pond is 140 schellingen of 1680 penningen ad één penning per el is 1680 el. De Balance of Waag bracht op voor de stad 2 pond 10 schellingen en voor mijnen heere van Axel eveneens 2 pond en 10 schel lingen. Verder brengen de poorters van Bui ten (haagpoorters) 17 pond op en de poorters van Binnen 16 pond. Meer belangrijk is de opbrengst der „scauwen" zoutkeetenElke scauw betaalde per jaar aan de stad 20 schel lingen en aan de graaf 1pond, zodat de 49 scauwen i.n het geheel moesten opbrengen 49 maal 2 Vè pond is 122(/è pond. Wanneer we met de baljuw van de stede Ghiselbrecht Martins een bezoek gebracht hadden aan de Gentsevaart, zouden we te midden van de rook de lieren bezig zien met „darinc delven", het branden en er zout uit stoken, waarvan het overblijfsel of de „keetassie" nog aan d|e Gentsevaartstraat gevonden wordt. Daar ligt een bron van welvaart voor de stad in die selnering. Ook horen we voorlezen dat „ontvangen is van Jan Maes van dat hij haagpoortere van deze stede is 8 pond", of „ontvangen van Matthijs Moes van dat hij zonder consent van schepenen begrepen heeft te huwelijcke de weduwe van Bart Bagne onse poorteresse 12 pond". Daaruit zien we, dat als iemand van buiten de stad huwde met een poorteres hij exu moest betalen. Na voorlezing van de uitgaafposten wordt de rekening door Commissarissen van aan tekeningen voorzien en ondertekend. De ont vanger Joris de Wint moest het tekort maar voorschieten. Daarna werd de presentwijn rondgediend en de Commissarissen betaald voor hun moeite en daarna volgde een maal tijd, die immers na geen enkele belangrijke gebeurtenis mocht ontbreken J. R. de Jonge. BEKENDMAKINGEN Hoewel de Pinksterdagen dit jaar helaas weer niet zo rijk zijn aan attractie's, als wij dit wel gaarne zouden hebben gezien, maakt althans de 3e Pinkster dag hierop een gelukkige uitzondering. Het volijverige bestuur van de Wielersupporters- club „Volharding" heeft zich moeite noch kosten ge spaard om deze dag als waardig sluitstuk van het Pinksterfeest weer volledig te plaatsen in het teken van de wielersport. En hierin is men ten volle geslaagd en zo wordt a.s. dinsdag 7 juni een wielerwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken georganiseerd, waarvan men hoge verwachtingen mag koesteren, gezien het grote aan tal deelnemers dat heeft ingeschreven. En onder deze inschrijvingen zijn vele te goeder naam en faam be kend staande renners. Het parcours leidt weer geheel over het prachtige 2 km. lange klinkerparcours binnen de stad, dat door de deelnemende rennners 40 staan er thans inge schreven 55 maal zal worden afgelegd, een totaal dus van 110 km. Dat het aan strijdlust niet zal ontbreken staat on getwijfeld vast als men weet, dat de organisatoren buitenom het hoogste prijzenschema dat kon worden uitgeloofd nog beschikken over een „vette" buit, die in de vorm van een klassementspremie door de deel nemende renners zal moeten worden bevochten. Dit zal dan weer plaats hebben op een punt nabij de Zee straat. Nu we dit schrijven is het zelfs zo dat de mogelijkheid nog niet is uitgesloten dat alsnog een tweede klassementspremie zal kunnen worden uitge loofd, welke dan betwist zal worden tijdens de door tochten aan de finish in de Noordstraat. Laten wij nog een greep doen uit de 40 ingeschre ven renners, dan zien we daaronder de namen van J. Heijden uit Rotterdam en W. Schuling uit Den Haag, bij de Axelse wïelerliefhebbers wel bekend als de winnaars van voorgaande wielerwedstrijden alhier. Verder namen met een bekende klank als P. van As uit Roosendaal, Arend Van 't Hof uit Rotterdam en Swaneveld uit Dordrecht, alsmede Jos. Anraad uit Oud-Gastel en de winnaar van de Grote Prijs van Koewacht op Hemelvaartsdag de renner van Aart, uit Achtmaal. Als plaatselijke favorieten treffen we aan de renners v. d. Vijver en De Waal. Hieruit mag dus gevoegelijk worden geconcludeerd dat niets ongemoeid is gelaten om de 3e Pinksterdag aan de duizenden wielersportliefhebbers uit onze streek een wielerprogramma te bieden, dat reeds bij voor baat geslaagd mag worden genoemd. Want de uitge loofde fraaie prijzen enerzijds en de klinkende namen anderzijds sluiten even vele waarborgen in zich dat het er dinsdagmiddag in een sportieve rivaliteit heet aan toe zal gaan. Ten slotte willen wij er nog even op wijzen, dat het begrijpelijk is dat de organisatoren voor het orga niseren van een dergelijk wielersportevenement zich zulke grote financiële offers hebben moeten getroosten, dat de ondervonden bereidwillige medewerking van plaatselijke instance's en middenstand nog ontoe reikend is gebleken. Daarom is toestemming ver kregen om op het belangrijkste gedeelte van het par cours de Noordstraat met finish een geringe entree te vragen van de bezoekers. Heinekens G84HDMM DIPLOME D'HONNtl'C OPHALEN AARDAPPELSCHILLEN E.D. Burgmeester en wethouders van Axel maken be kend dat aan G. Tieleman, Coegorspolder O 67 te Axel, vergunning is verleend om aardappelschillen, keukenafval e.d. op te halen bij de inwoners der ge meente in de bebouwde kom, wonende aan de Emma- straat, de Nieuwendijk, de Oudeweg, en in het gebied liggende ten zuiden van de spoorweg, ten westen van een lijn, getrokken vanaf de spoorwegovergang, door de Stationstraat, tot de Wilhelminastraat, vervolgens in een rechte lijn naar het kruispunt Julianastraat Prins Hendrikstraat en vandaar in een rechte lijn naar het kruispunt Oosterstraat—OudewijkHospitaalstraat door de Oudewijk, langs de oostzijde van de begraaf plaats naar de Zuidsingel, verder langs de Zuidsinge! in westelijke richting tot waar deze aansluit op de rijksweg AxelSluiskil (Buthdijk). In verband daarmede wordt aan de inwoners van van het bepaalde in artikel 116 van de algemene bovengenoemd deel der gemeente ontheffing verleend politieverordening, om desgewienst aan de vergunning houder aardappelschillen e.d. mede te geven. Axel, 31 mei 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3