J h 11 UIT ONZE OMGEVING Aan dat gemartel met brandend maagznor moet U een einde maken. Rennies nemen. SPORTNIEUWS voor elke m m vrouwen'en meisjeshand is een tube AXEL GEMEENTERAADS VERGADERING. Op dinsdag 31 mei des avonds te 7 uur zal de ge meenteraad van Axel in openbare vergadering bijeen komen ten gemeentehuize De agenda voor deze ver gadering luidt als volgt 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de verbetering van een gedeelte van de Sasdijk. 5. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mej. L. Laurens, onderwijzeres van bijstand aan de .o 1. school. 6. Voorstel tot het verlenen van een extra subsidie ad 67,50 over het jaar 1959 aan de instelling Katholieke Maatschappelijke Gezinszorg te Axel. 7. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de ge meente- en bedrijfsrekeningen, betreffende de dienst 1958, alsmede tot goedkeuring van de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1958. 8. Voorstel tot het leggen van een nieuwe vloer in de gang van de openbare lagere school. 9. Voorstel tot wijziging van de regeling voor het toekennen van een loonbijslag (raadsbesluit van 24 febduari 1959). 10. Voorstel tot wijziging van de „Salaris- en loon- verordening 1959". 11. Voorstel tot wijziging van het Algemeen Ambte narenreglement, de Arbeidsovereenkomstenver ordening en de Wachtgeldregeling en vaststel ling van een Verordening Studietoelagen. 12. Voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van de woning Zeestraat 1. 13. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe Ver ordening betreffende de classificatie van de ge meente Axel voor de heffing van de personele belasting. 14. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van art. 72 der L.O.-wet 1920 voor de aankoop van leermiddelen en schoolbehoeften ten behoeve van de Chr. U.L.O.-school. 15. Voorstel tot het verkopen van een perceel bouw grond aan Gebr. Verpoorte te Axel. 16. Voorstel tot het verlenen van ontslag en be noeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. 17. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor de financiering van de bouw van een openbare kleuterschool en voor de verbetering van de Emmastraat. 18. Voorstel tot het treffen van voorzieningen inzake het brandweermaterieel. 19. Voorstel tot verkoop van enige percelen grond aan de Robertstraat en de Zuidsingel. 20. Voorstel tot het vaststellen van de 7e wijziging van de gemeentebegroting voor 1960. 21. Rondvraag. 22. Sluiting. Mededelingen. Vraag van de heer K. Hamelink of het mogelijk is de tarieven van de vermakelijkheidsbelasting voor de daarvoor in aanmerking komende gevallen te verlagen. In verband met de financiële toestand der gemeente kan aan verlaging van de belastingtarieven niet ge dacht worden, zeker niet nu er een verzoek loopt ter verkrijging van een verhoging van de algemene uit kering. De door het rijk en de provincie gesubsidieerde uitvoeringen worden niet door de plaatselijke vermake lijkheidsbelasting getroffen. Overigens wordt, waar mogelijk, vrijstelling verleend. Vraag van de heer Oggel om met cijfers aan te tonen waarom te Spui geen woningwetwoningen ge bouwd kunnen worden. De aannemer van de 16 woningwetwoningen heeft medegedeeld, dat indien 4 woningwetwoningen te Spui zouden worden gebouwd, de kostprijs per woning ca. 525,meer zou moeten bedragen. De curveprijs wordt hiermede aanzienlijk overschreden. Bij splitsing van dit complex gaan bovendien ook de 12 andere woningen in kostprijs omhoog. Ook voor deze wonin gen wordt dan de curveprijs overschreden. Verdere versoberingen zijn om verschillende redenen ontoe laatbaar. i Vraag van de heer C. van Bendegem hoever het staat met de bemoeiingen van B. en W. ten aanzien van de onbewoonbaarverklaring van het pand Zee straat 1. Het college verwijst de vragensteller naar punt 12 van deze agenda. Ter informatie diene, dat deze zaak reeds gaande is vanaf vorig jaar. Vraag van de heer C. van Bendegem of het moge lijk is Sluiskil-West op het gasnet aan te sluiten. Over deze zaak is er reeds contact geweest met de gemeente Temeuzen. Mede in verband met de kanaal- plannen heeft dit project de volle aandacht Indien dit nodig en gewenst is, zullen B. en W. de raad hierover nader informeren. Vraag van de heer C. van Bendegem over het in huur uitgeven van gasgeysers met douches door het gemeentelijk gasbedrijf. Naar het oordeel van B. en W. biedt de plaatse lijke handel voldoende mogelijkheden, ook bij de finan ciering. Het college is niettemin bereid na te gaan of de gemeente hier eventueel een aanvullende taak heeft. Overigens wordt verwezen naar een schrijven van de Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland, afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, te Temeuzen, van 24 mei j.L, welk schrijven bij de stukken is gevoegd. Vraag van de heer C. van Bendegem over de re constructie van de Oudeweg. Mochten de kosten van de reconstructie van de Oudeweg niet verdisconteerd worden in de gevraagde verhoging van de algemene uitkering, dan zal om gezien worden naar een andere, zo mogelijk eenvou digere en goedkopere oplossing. Hierbij wordt aan getekend, dat niet mag geconcludeerd worden dat het verzoek door Ged. Staten is afgewezen. Het zal, naar men mag aannemen, nog geruime tijd duren eer de uitslag bekend is. De door de heer Maas in de raadsvergadering van 29 maart 1960 gestelde vraag over de beloning van de bode-incasseerder van het woningbedrijf kan nog niet beantwoord worden, omdat het advies van de Commissie van Toezicht op het beheer van het Wo ningbedrijf nog niet binnen is. Overige mededelingen van B. en W. Bij besluit van 10 mei 1960 is benoemd tot kassier van de gemeente en haar bedrijven de heer J. Diele- man te Hoek, ingaande 1 juni 1960. Bij besluit van dezelfde datum is benoemd tot chef van de afdeling „Centrale Boekhouding der Bedrijven" de heer A. J. Fermont, commies A ter secretarie, in gaande 1 juni 1960. De heer Fermont behoudt de zelfde rang. Bij besluit van 10 mei 1960 is benoemd tot adjunct commies A op de afdeling Centrale Boekhouding der Bedrijven, de heer A. P. de Ruijter, met ingang van een nog nader vast te stellen datum. Inmiddels is een oproep in de vakbladen geplaatst ter voorziening in de vacature die hierdoor ontstaat. Bij besluit van 16 mei 1960 is tot'opvolger van de heer A. J. Fermont benoemd de heer G. E. Mat- theeuws, commies ter secretarie, ingaande 1 juni a.s. De heer Mattheeuws behoudt dezelfde rang en wordt in verband hiermede verwezen naar punt 16 van de agenda. Bij besluit van 16 mei 1960 is bevorderd tot ad junct-commies ter secretarie mej .S. A. de Putter, steno-typiste ter secretarie, met ingang van 1 juni a.s. Inmiddels is een oproep geplaatst ter voorziening in de vacant komende betrekking. Ter uitvoering van het raadsbesluit van 29 maart is besloten de werktijden ter secretarie met ingang van 1 juni a.s. te wijzigen en wel zodanig, dat de kantoor uren des morgens zijn van 8.30 tot 12 uur. Des mid dags blijven de werktijden ongewijzigd, te weten van 13.30 uur tot 17 uur. Bij besluit van 16 mei 1960 is bepaald, dat het bureau van de kassier wordt ondergebracht in de huidige kamer van sociale zaken, Laatstgenoemde af deling verhuist naar de tegenwoordige typekamer de typekamer gaat over naar de leeskamer op de eerste verdieping de garderobe wordt ingericht voor wacht- en spreekkamer; de afdeling Centrale Boek houding der Bedrijven vindt ten slotte onderdak in de kamer van de gemeente-ontvanger-administrateur van het woningbedrijf. De volgende raadsvergadering zal gehouden worden op dinsdag 5 juli a.s. Met de Speeltuinvereniging zal een bespreking ge arrangeerd worden over de explaitatie van de speel tuinen. Inmiddels is er nieuw speelmateriaal bijge plaatst. En er vandaag mee beginnen. Dan nooit meer zorg en pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand prompt met één of twee Rennies. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk ook. Uw apotheker of drogist verkoopt Rennies. En véél. Ing. Med. BENOEMD. De heer A. van Ham, onderwijzer aan de Chr. Nat School alhier is per 1 september a.s. benoemd tot hoofd van de Chr. school te Sluiskil. VERGADERING VAN CENTRALE COMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG. In de vorige week gehouden vergadering werden besproken een tweetal ontwerp-voorstellen tot wijzi ging van de salaris- en loonverordening 1959 (toe passing brief van Ministerie van Binnenalndse Zaken van 24 maart 1960, aangaande 5% salarisverhoging) en nadere regeling van de wedde voor een tweetal functies. Hierbij werd de aandacht gevestigd op een moge lijke verhoging van de wedde voor commies A en een hogere plaatsing in de loongroepen van de voorman G.S.W. Voorts werd besproken een wijziging van het amb tenarenreglement, waarbij gepleit werd voor hand having van de gratificatie bij pensionnering of deze zodanig te wijzigen dat althans de weekloners daar voor nog in aanmerking kunnen komen. Een nieuwe verordening studietoelagen, overeen komstig een ontwerp van de samenwerkende organi saties werd met instemming aanvaard. Voorts werden medegedeeld een wijziging van de arbeidsovereenkomstenverordening en de wachtgeld regeling, waarover in het centraal overleg reeds over eenstemming is verkregen. Een wijziging van de regeling tot toekenning van een loonbijslag (huurcompensatie) ontmoette geen be denkingen. Burgemeester en wethouders hebben toegezegd de geuite wensen nader te zullen overwegen en indien mogelijk daarmede rekening te houden. Bij de rondvraag werd onder meer geinformeerd naar de stand van de beschrijving van de werk- classificatie. VRAGEN OVER ONTRUIMINGEN IN DE KANAALZONE. Het anti-revolutionaire Tweede Kamerlid, de heer Verkerk heeft aan de Minister van Verkeer en Water staat de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het de minister bekend, dat van de zijde der Belgische regering, o.a. door de minister van openbare werken, d.d. 14 april 1960 te Zelzaete, uiteenzettingen aan de daarbij betrokkenen zijn gegeven over de ontruimingen ten behoeve van de noodzakelijke verbreding van het kanaal Gent- Temeuzen, alsmede over tegemoetkoming in de te lijden schade 2. Is de minister niet van oordeel, dat ook van Nederlandse zijde thans zekerheid moet worden gegeven aan de betrokkenen, zowel ten aanzien van de percelen, welke ontruimd zullen moeten worden, als omtrent de normen van een tegemoet komingsregeling 3. Is de minister bereid op zo kort mogelijke termijn die zekerheid te verschaffen door concretisering van zijn in principe reeds bij de memorie van antwoord van zijn begroting voor 1960 toegezegde medewerking RENTMEESTER BENOEMD IN RENTAMBT HULST. Tot rentmeester in het rentambt Hulst is benoemd de heer K. J. A. baron Collot d'Escury te Klooster- zande als opvolger van zijn vader, de heer H. A. A. baron Collot d Escury. iNIEUWE ZOMERDIENSTREGELING VAN DE Z.V.T.M. Op 29 mei a.s. worden de nieuwe dienstregelingen ingevoerd. Deze zijn sterk gewijzigd als gevolg van het feit, dat de dienstregelingen van de Nederlandsche Spoorwegen en van de Provinciale Stoombootdiensten ingrijpende veranderingen hebben ondergaan. Het is daarom wel aan te bevelen om een nieuwe dienstregeling te raadplegen om niet gedupeerd te worden. Ook de vertrek- en aankomstttijden van de autobusdienst Sluiskil.Breda v.v. znij sterk gewijzigd n.l. vervroegd. De dienstregeling hiervan is elders in dit nummer in een advertentie bekend gemaakt. De meeste ritten van de lijn Temeuzen—Zelzaete zullen uitgevoerd worden ten oosten van het kanaal via de Axelsestraat, Kerkhoflaan en Industrieweg, terwijl de ritten die ten westen van het kanaal blijven rijden bij de Hoekseweg aansluiting geven in de rich ting naar en van Hoek en Sluiskil. Van de lijn BiervlietHoekTemeuzen zullen de ritten T 62 en T 63 naar en van het Juliana-zieken- huis rijden en vandaar naar de markt. In Temeuzen zullen enige ritten vanaf de richting Axel en Zaamslag via Dokweg, Baandijk en Kerkhof laan lopen en omgekeerd, in verband met bezoek aan de scholen aan de Industrieweg. In Hulst zullen met ingang van donderdag 2 juni alle bussen naar en van de richting Terhole rijden via de Grauwse poort en de Glacisweg. COLLECTE VOOR DE VLUCHTELINGEN. Op de bevrijdingsdag werd alhier tijdens een ge zamenlijke kerkdienst een collecte gehouden ten bate van de vluchtelingen-organisaties. De opbrengst be droeg ƒ418,—. GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar J. van de Velde-Jansen, wonende aan de Gentsevaartstraat alhier herdacht dezer dagen het feit dat zij voor vijftig jaar in de echt werden verbonden. De gouden bruiloft werd in de intieme familiekring gevierd. BENOEMING NOTABEL. Bij de notabelen verkiezingen voor de Ned. Her vormde gemeente alhier werd na herstemming be noemd de heer P. Dekker Jr. VERGADERING NED. CHR. VROUWEN BOND. De afdeling Axel van deze vrouwen-organisatie vergaderde vorige week onder leiding van de presi dente, mevr. Weijns-Bakker. De heer Van Ham van Zoutespui hieled een boeiende lezing met dia's over „Bloemen". Dit was tevens de laatste vergadering van dit seizoen. Gehoopt wordt om in september a.s. opnieuw te beginnen. SLIPPARTIJ DIE GOED AFLIEP. Toen zaterdagmiddag de bij Garage „Cito" alhier werkzame J. de P„ afkomstig uit Hoek met een pick-up van deze garage over de provinciale weg AxelTemeuzen reed, geraakte deze wagen op de door de regen glad geworden weg ter hoogte van St. Anna aan het slippen. De wagen draaide om zijn as en kwam daarna tegen een boom tot stilstand. De klap was zo hevig dat auto en boom de slag niet overleefden. De boom werd ontworteld, doch drong tot halverwege in de nabine, waardoor de auto vrijwel haaks werd omge bogen. De bestuurder geraakte bekneld in de wagen doch kon door passanten worden bevrijd, waarna dokter Nijsten, die de eerste hulp verleende, slechts lichte verwondingen kon constateren. Gelukkig waren er op het moment van de botsing geen tegenliggers of berijders van het fietspad, terwijl de bestuurder alleen in de auto zat, zodat een en ander verder zonder ernstige gevolgen afliep. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 29 MEI 1960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdreef.). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kooy, van Oldenzaal. Geref. Kerk (Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeerde. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst, ZONDAGSDIENST ARTSEN. 28 29 mei x Dokter C. A. Schiltman. Voetbal. VOETBALWEDSTRIJD VOOR „SPORT STEUNT ZONNEVELD". Axel versloeg het oud-Zeeuws elftal met 4—1. Het oud-Zeeuwsch elftal dat zaterdagavond tegen Axel I in het veld kwam was door verschillende oorzaken een sterk gehavende ploeg. Het feit dat de Zeeuwse „veteranen" niet in hun sterkste for matie verschenen, verkjlaart voor ©en grooit deel dan ook de nederlaag. Dit neemt niet weg, dat de bijzonder snelle en doortastende Axelse voorhoede het ongetwijfeld een sterker tegenstander ook zeer lastig zou hebben gemaakt. Gelukkig bleven tijdens de wedstrijd de plens buien achterwege en was ondanks de vele regen het veld goed bespeelbaar. Vanaf de aanvang voerde Axel de boventoon en toen Rietjens na 7 minuten tegen de paal schoot caramboleerde de bal via het lichaam van Dieleman over de doellijn in het net (1-0). Het rammelde geducht in de oud-Zeeuwse defensie en dit resul teerde 2 minuten later in weer een treffer van Rietjens, die een fraaie voorzet van Borgt met succes afwerkte (2—0). Daarop pakten de veteranen weliswaar de zaken steviger aan maar hun voorhoede miste de kracht om goede kansen te scheppen. Van der Schraaf bracht eenmaal de bal goed voor het Axelse doel en Mijnheer kopte fraai in doch met assistentie van de paal wist doelman de Danschutter het gevaar te bezweren. Axel had aan de andere kant meer succes want Borgt buitte een zwak moment van Dieleman uit om de voorsprong tot 3-0 op te voeren. Nog voor de rust bracht van den Berge de stand zelfs op 4—0. Na de hervatting bleken de „oudjes" zich nog in geen geval gewonnen te willen geven. De opstelling was gewijzigd, en dit had tot gevolg, dat de Axel voorhoede volkomen in bedwang kon worden ge houden. Het leidde er echter eveneens toe, dat de toch al zwakke voorhoede nog minder stootkracht kon opbrengen en verder dan een treffer, van verre afstand gemaakt door Van Rijswijk, kwamen de ve teranen dan ook niet (4—1). De belangstelling bleef, evenals het vertoonde spel, beneden de verwachting, waaraan de weersomstan digheden uiteraard niet vreemd waren. Toch kon voorzitter Dieleman na afloop eeii bedrag van 95,- overdragen aan de heer Plompen, die daarvoor na mens „Sport steunt Zonneveld" dank bracht MUZIEKCONCOURS Welhaast ideaal waren dit jaar de weersomstan digheden voor het traditionele muziekconcours van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen, welk concours dit jaar te Groede werd gehouden. Het spreekt vanzelf dat de weersomstandigheden hun invloed niet misten op de belangstelling en de sfeer op deze muzikale hoogtijdag, en de bond mag dan zeker ook dit jaar weer terugzien op een succes vol verlopen dag. De uitslagen waren als volgt 2e afdeling fanfare; „Elk naar zijn krachten" te St. Kruis, directeur A. P. Verschuur, 100 punten. Ie prijs (medaille V.V.V. te Groede). Ie afdeling fanfare: „Veronica" te Zuidzande, di recteur H. P. Everwijn, 113 punten met lof der jury le prijs (medaille van H.M. de Koningin en beker); Aardenburgse fanfare, directeur Jac. Legrand 100 punten, le prijs (medaille van „Eendracht maakt macht „Uit het volk, voor het volk", directeur P. Brakman, 96 punten, 2e prijs. Afdeling uitmuntendheid fanfare.-' Eendracht maakt macht" te Groede, directeur A. de Hulster, 102 pnt. le prijs. Afdeling uitmuntendheid harmonie x „De Volharding" te Zaamslag, directeur J. Meijers, 104 punten le pr. (medaille van de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot) Harmonie Temeuzen, directeur N. Keijzer, 93 punten, 2e prijs. Vaandelafdeling harmonie; „Oefening kweekt kunst" te Schoondijke, directeur A. J. Luteijn, 102 punten, le prijs (medaille gemeente Groede). Unmgn.^

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2