De Fijne Engelse Melange! Douwe Egberts TIPS VOOR DE ZOMERVACANTIE i JOZEF PILSUDSKI - DE GROTE MAARSCHALK I. DOEL, VOORBEREIDING EN MOGELIJKHEDEN. De wintersport is nauwelijks achter de rug, de lente heeft zich pas aarzelend aan gekondigd, of het is al weer tijd om de zomervacantie voor te bereiden. Een goede gewoonte, door niet allen gevolgd, door velen systematisch verwaarloosd, maar toch een gewoonte, die haar waarde bewezen heeft. Sommigen gaat het improviseren goed af en ze genieten juist het meest van de bijna-mislukkingen, maar de meerderheid doet er toch verstandig aan de vacantie serieus voor te bereiden. Zij zal er dan het meeste profijt en de grootste voldoening van hebben. In dit en nog enkele volgende artikeltjes willen wij dan enkele tips geven, welke van pas kunnen komen. onze eigen Zeeuwse eilanden vindt men steeds meer accomodate. De bungalows in de bossen en aan de rand van de hei breiden zich in ons land steeds meer in aantal uit. Liefhebbers van de zeilsport weten waar zij in ons waterrijke land terecht kunnen. Laten wij het dus maar houden bij wenken en tips Wat is eigenlijk het doel van vacantie houden In hoofdzaak het onderbreken van de dagelijkse sleur of het dagelijks inge spannen werken. De boog kan niet altijd ge spannen zijn, zo zegt men dan. Dat is juist. De vacantie wordt hiervoor dus gegeven, maar velen nemen er meer van mee. Men neemt tijdens de vacantie de kans waar om zidh geestelijk te verrijken. Men maakt ken nis met vreemde landen en volken, bezoekt historische monumenten en musea, doet ken nissen op en soms meer dan dat een partner voor het leven en zelfs al heeft men niet zijn idealen bereikt, toch keert men tevreden terug achter bureau, typetafel, toon- of werkbank. Niet pasklaar. Een vacantie pasklaar voorschrijven voor iedereen is onmogelijk. De één zal lekker willen zijn, b.v. met bergbeklimmen, voet- willen luieren, de ander juist druk bezig tochten maken e.d. Een derde zoekt graag de drukte op, een vierde verkiest de stilte van de natuur. De vacantie zal het best aan. haar doel beantwoorden wanneer ieder naar zijn aard en zijn behoefte in zijn vrije dagen kan doen en laten wat hij wil. Laat men zijn neus niet optrekken voro iemand die eens enkele weken alle „cultuur" aan zijn laars lapt en zich slechts bezig houdt met vissen en zwemmen, want een reis in sightseeing- tempo langs alle culturele monumenten van Europa heeft ook geen waarde, cultureel be zien tenminste niet. En als iemand, in Italië op bezoek, of in Spanje, zich het lekkerst voelt bij biefstuk en gebakken aardappelen, laat men hem dan niet dwingen zijn stem ming, maag en vacantie te bederven met de apodictische voorschriften van reisverhalen- schrijvers, die met alle geweld willen, dat iedereen in een vreemd land „heiden wordt met de heidenen". Dat de betreffende man plezier van zijn vacantie heeft, hoe dan ook, is voor hem belangrijker dan kennismaking met dingen, die hem niet interesseren. Ac- coord, het is belangrijk, dat men zijn geest en kennis verrijkt en het zal ook ons doel zijn, degenen die daar oor naar hebben, te adviseren, maar het moet geen dwingend voorschrift worden, op straffe van als een mislukte vacantieganger gebrandmerkt te worden. Nog eens ontspanning, voldoening over beleefde vrijheid, het accumuleren van zon en gezondheid enz. zijn voor de vacantie ganger het allereerst en het allermeest van belang. Hoe Hoe ka.n men vacantie houden De ma nieren zijn legio. Men kan er alleen op uit trekken te voet, met fiets, brommer of scooter, met de auto ofschoon het laatste ver voermiddel het verkrijgen van gezelschap als men daar tenminste op staat erg ver gemakkelijkt. Wie gemotoriseerd op vacan- voor de papieren, behorend bij zijn voertuig, toe gaat, doet er goed aan op tijd te zorgen Ook dient hij zich op de hoogte te stellen van de voordèligste wijze om aan benzine te komen in de landen, welke hij wil bezoeken. Evenmin mag men vergeten de verzekerings voorschriften te raadplegen en te onformeren naar de wenselijkheid om reservevoorraden mee te nemen. Dit geldt voor „minder-ont- wikkelde" landen. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. zijn hiervoor goede vraagbakens. Reizen in gezelschap kan men per auto, met bussen, per trein en tegenwoordig ook al volop per vliegtuig. Daar zijn fantastische mogelijkheden in. Men kan in enkele uren komen op plaatsen, waar men anders dagen over reist. De winst is men kan dan dagen langer vertoeven op de plaats van zijn reis doel en de kosten zijn in het algemeen niet zoveel hoger. Reist U per eigen vervoermiddel, wat het ook is: zorg altijd voor goed materiaal. Er is niets zo funest als in het buitenland met „brokken" komen te zitten. Dit draait zeer dikwijls uit op financiële en andere debacles, op complete drama's. Vermijd die en zorg, dat U Uw reserve niet direct behoeft aan te spreken. Een reserve moet U ook hebben, zodat U niet bij de eerste tegenslag op de hulp van anderen bent aangewezen. Er zijn nog altijd Samaritanen, maar het is voor alle partijen toch prettiger als U op hen geen beroep behoeft te doen. Waar We willen het niet zozeer hebben over de vacantiebesteding in eigen land. De tendenz is nu eenmaal om naar het buitenland te gaan en daar houden we dan maar rekening mee. Trouwens, de mogelijkheden in eigen land kent men over het algemeen wel, het geen niet insluit, dat men er ook gebruik van heeft gemaaktMen kan hier naar het strand aan de Hollandse kust, maar ook op voor het buitenland waar mooie zonnige stranden zijn waar bergen lokken of lief lijk heuvelland waar luieren met het maken van interessante uitstapjes en excursies te combineren valt. We hebben tips voor de vacantiegangers, die ondanks zomerwarmte in een wereldstad als Parijs of Rome terecht willen, voor belangstellenden in historische monumenten en musea, Tijdig voorbereiden. We leggen de nadruk op de wenken, die voor allen gelden controleer op tijd of Uw pas of grensdocumenten niet verlopen zijn. Kies de kleren voor de streek en het jaar getijde waar U mee te maken zult krijgen, maar neem nooit meer mee dan het hoogst noodzakelijke. Zorg voldoende geld bij U te hebben en reken op enige reserve. Loopt U kans bepaa'de pillen of poeders nodig te hebben neem ze van thuis mee. Vooral als U de vreemde landstaal niet voldoende kent, valt het dikwijls moeilijk de middeltjes te kopen, welke U nodig hebt. U kunt niet alle talen leren, maar probeer tenminste te leren tellen. Het zal dikwijls gemakkelijk blijken, vooral bij het doen van inkopen als U de getallen tot b.v. 100 kent. Gaat U niet op eigen gelegenheid, doch met een reisvereniging of reisbureau, lees dan vooraf steeds goed de voorwaarden voor de reis welke U kiest. Dat bespaart U verras singen omtrent eventuele extra kosten, eten op de eerste en de laatste dag e.d. Het rei zen wordt U gemakkelijk gemaakt, maar dat wil niet zeggen, dat U met de ogen dicht op reis moet gaan. Integendeel, houd ze op reis open, maar ook van te voren. .Whatever the future may hold, the spirit of the Polish nation will ever derire inspiration from his memory". Lord Kennet. Vijf en twintig jaar geleden op 12 mei 1935 stierf in het Belvédère-paleis te Warschau de grote maarschalk en staatsman Jozef Pilsudski. De oud-socialist, op richter van de Poolse legioenen, redacteur, stichter van het moderne Polen, schitterend strateeg, politicus en staatshoofdkortom de barse grote man van Polen, wiens roem en populariteit, ten top in de zegevierende overwinning in de slag bij Warschau in 1920, door zijn militaire staatsgreep in 1926 wel waren gekreukt maar niet vernield. Maarschalk Pilsudski was ongetwijfeld een van de grootste en tevens een van de merkwaardigste figuren van zijn tijd. Hij had zowel vele bewonderaars als tegen standers, maar het vertrouwen en de genegenheid van brede volkskringen rustte maar het vertrouwen en toen en rust nog steedsop hem Jozef Pilsudski werd geboren op 5 decem ber 1867 te Zulowobij Wilno. Reeds in 1885 werd hij als student in de medicijnen van de Russische universiteit te Charkow verwijderd wegens illegale politieke actie. Twee jaar later kreeg hij 5 jaar verbanningsstraf naar Oost-Siberië, wegens medeplichtigheid aan een samenzwering tegen het leven van tsaar Alexander III. Toen hij terugkeerde werd hij een der stichters van de Poolse Socialistische Partij (P.P.S.), die niet alleen de klassen strijd, maar ook de nationale strijd en wel in scherp anti-Russische zin voerde. In 1894 werd Pilsudski redacteur van het orgaan van de partij, het strijdblad „Robotnik" (De Ar beider). Reeds toen had de beweging, mede door zijn toedoen, een sterk militair karakter gekregen, dat sedertdien haar kenmerk is gebleven. In 1900 werd hij opnieuw ge arresteerd hij ontsnapte evenwel en nam de wijk naar Londen, waar hij al spoedig het middelpunt werd van een sterke groep Poolse vluchtelingen. In 1902 was hij weer terug in Krakau, waar hij weldra algemeen werd erkend als de leider der vrijheidsbe weging van geheel Polen. Sedert 1908 was Galicië met medeweten van de Oostenrijkse regering overdekt met afdelingen van Pil- sudSki's Strzelec (scherpschutters) Legioen. Tijdens de eerste wereldoorlog tot 1916 vochten Pilsudski en zijn mannen aan de zijde der Centralen. Echter legde Pilsudski er wel voortdurend de nadruk op, dat hij en zijn „Polska Organizacja Wojskowa" (Pool se Militaire Organisatie) uitsluitend voor de vrijheid van Polen streed. Toen in november 1916 de Centrale Mogendheden de onaf hankelijkheid van Polen proclameerden, aan vaardde Jozef Pilsudski de positie van mi- ongeschokt en stevig. nister van oorlog in de nieuw gevormde Raad van State. Toen echter bleek wat de Centralen onder „Poolse onafhankelijkheid" verstonden, legde Pilsudski zijn functie neer en nam tevens ontslag als bevelhebber van het Poolse Le gioen. Zijn soldaten weigerden daarop de gehoorzaamheid aan de Duitse legerleiding en werden geïnterneerd. Pilsudski en zijn naaste medewerkers werden gearresteerd en in de vesting Maagdenburg gevangen gezet. De Duitse november-revolutie van 1918 schonk hem de vrijheid terug en op 11 no vember 1918 kwam Jozef Pilsudski in War schau aan, waar hij met vreugde werd in gehaald en als staatshoofd erkend. Sedert die dag is maarschalk Pilsudski de machtige man in Polen gebleven, hetzij hij openbare ambten bekleedde, hetzij hij ambte loos burger was. Want hij is niet alleen de stichter geworden van het moderne Polen, maar ook de redder. En ook de redder van Europa. Want toen de Bolsjewieken onder de leuze van de komende wereldrevolutie in 1920 Polen waren binnengedrongen, heeft Pilsudski in augustus van dat jaar de naar het westen oprukkende Russische legers voor de poorten van Warschau, niet alleen tegen gehouden maar ook volledig verslagen. Het leek een strategische wanhoopsdaad, een vijfmaal sterkere legermacht in een ketel te sluiten, maarhet lukte. In één dag werden ongeveer 60.000 krijgsgevange nen gemaakt en de Russen werden ge dwongen op de vlucht te gaan. Hierdoor werd Europa voor 25 jaar van het commu nistisch gevaar gered. Geen wonder dus, dat de grote slag bij Warschau van augustus 1920 onder de grote beslissingen van de wereldgeschiedenis wordt geteld men denkt onwillekeurig aan de afweer van de Mongo len in de slag bij Liegnitz in 1241 en aan de vernietiging van de Europa bedreigende macht van het Mohammedanisme voor de muren van Wenen in 1683 door de Poolse koning Jan III Sobieski. Nog andere belangrijke diensten heeft maarschalk Pilsudski aan zijn land bewezen. Toen de Polen plotseling uit de lange slaver nij in het volle licht van de vrijheid waren getreden, hebben zij, hetgeen natuurlijk is, het meest moderne parlementaire stelsel aan vaard, dat zo democratisch was als men het zich maar wensen kon. Maar daar de Polen nog in het geheel geen ervaring in staats zaken hadden, kwamen de gebreken van ieder parlementair geregeerd land de zwakte der regeringen al spoedig en in verdubbelde mate naar voren in een land als Polen, dat innerlijk nog één moest worden. Het gewone beeld van partij-intrigue en snel wisselende ministeries vertoonde zich ook daar. De ene regering na de andere werd ten val gebracht en Polen dreigde in een parlementaire chaos ten onder te gaan, toen Pilsudski in 1926 een eind aan dit dwaze gedoe maakte. Zijn op treden gaf blijken van ongewone wijsheid en gematigdheid. Hij weigerde zelf President van de Republiek te worden en liet daartoe een algemeen gezien professor verkiezen, Ignacy Moscicki, die zich bij uitstek geschikt heeft getoond voor zijn hoge ambt. Eigen aardig genoeg werd de volksvertegenwoor diging (de sjem) niet ontbonden zij nam integendeel een ingrijpende verandering in de constitutie aan, die het zwaartepunt van het gezag verplaatste van de kamer naar de president en de regering. Dat dit alles zonder geweld gegaan is kan men niet zeggen maar dat deze oplossing voor een jong land een groot voordeel betekende, kan evenmin wor den ontkend. Sedert 1926 bleef maarschalk Pilsudski als minister van oorlog permanent in de regering. Op 12 mei 1935 is hij gestorven. Zijn stoffe lijk overschot werd bijgezet in de krypt van de kathedraal op Krakau's burchtheuvel, de „heuvel genaamd Wawel", waar Polen's koningen en grote nationale figuren zijn bij gezet. Vier jaar later in 1939 begon de grote pauze in Polen's nationaal bestaan Billy Strenk. Ceylon Melange (Geel etiket) 108 ct, Engelse Melange Groen etiket) 90 Douwe Egberts Pickwick thee voor ieder, die een kernachtige Engelse smaak prefereert. Let ook op de goudkleurige, rijke afschenk! Vraag uw winkelier ook eens naar de handige Pickwick Theezakjes Doosje van 20 stuks 98 cc. NNttO TOI7J TS»

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3