15 jaar geleden MOEDERWORDEND- telegrafiste telexiste Losstaand van de huidige situatie en zonder hiermede een oordeel te willen geven inzake het met ziekteverlof zenden van burgemeester Van Oeveren menen wij toch dat het bij de herdenking van de bevrijding past om nog eens te denken aan de situatie van 15 jaar geleden. Aan het boek ,,Het Verzet der Hervormde Kerk" door H. C. Touw ontlenen wij hier over het volgende Uniek in Nederland was zeker het feit, dat een predikant, die tevens plaatselijk leider van de verzetsbeweging was, nog onder de Duitse bezetting burgemeester werd. Dit was het geval met Ds. P. L. D. J. van Oeveren te Axel (Zeeuwsch-Vlaanderen)Het unieke van dit geval rechtvaardigt een iets uitvoe riger vermelding. Zijn pastorie was al vroeg een verzamel plaats van illegale werkers in O. Zeeuwsch- Vlaanderen. Door zijn principiële prediking was Ds. Van Oeveren bekend geworden in verzetskringen en werd hij districtshoofd van de L.O. Wekelijks, soms dagelijks, kwamen en gingen de koeriers met berichten naar Middelburg en Holland. Op de pastorie lo geerden K.P.-ers, die overvallen uitvoerden op distributie-kantoren, bevolkingsregisters weghaalden en een W.A.-man, die razzia s hield op onderduikers, onschadelijk maakten. De N.S.B. te Axel, met de N.S.B.-burge- meester aan het hoofd, vermoedde veel, maar kon niets bewijzen. Verschillende malen was Ds. Van Oeveren te Terneuzen gevangen gezet, in verband met zijn prediking en zijn illegale actie, maar bij gebrek aan bewijs tel kens weer vrijgelaten. In de eerste dagen van september 1944, toen de geallieerde legers in razende vaart door België trokken en de Nederlandse grens naderden, nam de bevolking van Axel, den kend dat de bevrijding voor de deur stond, het recht al in eigen hand. De N.S.B. burge meester was zondag 3 september reeds ge vlucht. Eigendommen van N.S.B.-ers werden op straat gegooid en men was er aan toe een locale bijltjesdag te houden. Dinsdag 5 sep tember beklom Ds. Van Oeveren die de zaterdag tevoren uit Middelburg bericht had gekregen, dat hij bij bevrijding tot waar nemend burgemeester benoemd was het stadhuis en sprak de saamgestroomde menigte SPORTNIEUWS Voetbal. 4e INTERNATIONALE JUNIOREN EN PUPILLEN-TOURN OOI. Zondag 8 mei a.s. organiseert de V.V. Axel op haar terreinen aan de watertoren haar 4e internationale junioren- en pupillen-toumooi. Meer dan 150 voetballers in de dop zullen elkaar in 42 wedstrijden bekampen om de zo zeer begeerde wisselbeker. De strijd is telkenjare reeds zo hevig ge weest, dat er tot nu toe nog geen enkele club in geslaagd is voor de tweede maal met de trofee huiswaarts te keren. De elftallen van Hulst, Corn Boys en Axel hebben er reeds ieder eenmaal beslag op gelegd in de drie voorafgaande tournooien. Thans met de deelname van S.L.V. Zelzaete naast de be kende clubs uit de omgeving is een voor spelling zeer moeilijk te maken. Wel ver wachten we op het terrein aan de water toren een gezellige drukte bij deze wedstrij den die reeds om 11 uur beginnen. BABYSET DE LUXE GOED NIEUWS VOOR U Br is goed nieuws voor U, die de Kinder bescherming in Nederland een goed hart toe draagt. En wie doet dit eigenlijk niet Was het tot heden zo, dat alle verenigin gen, wanneer zij hulp en bijstand vroegen aan de Nederlandse bevolking, dit gescheiden olecadc" t: deen, rr.ct in'crc van I960 zullen zij in volkomen eensgezindheid en gezamen lijk een beroep doen op de publieke offer vaardigheid. Nederland telt zo'n 550 verenigingen voor Kinderbescherming, die totaal 55.000 kinde ren verzorgen, dan wel onder hun toezicht hebben. Het zijn Rooms Katholieke, Gereformeer de en Ned. Hervormde Verenigingen, Vrij zinnig Protestantse en Neutrale, Joodse en Algemene in voor Nederland wonderbaar lijke eenheid hebben zij zich allen verenigd in de Samenwerkende Kinderbescherming Organisaties (Sakor)". Het is ondoenlijk deze 550 verenigingen alle bij name te noemen, maar als U gaat medewerken aan de voor deze verenigingen te organiseren Nationale Kollekte Kinderbe scherming, die in het gehele land, dus ook in onze gemeente, van 914 mei a.s. zal worden gehouden, kunt U er van verzekerd zijn, dat Uw medewerking of Uw bijdrage ten goede zal komen aan die vereniging, waar U voorheen rechtstreeks aan medewerkte of aan bijdroeg. Pro Juventute Zij ontvangt een aandeel uit de opbrengst van deze nationale collecte. Tot Steun Ook zij deelt mee. De Ned. Hervormde Kinderzorgbonden Ook zij hebben een aandeel, evenals de Ge reformeerde verenigingen voor Kinderbe scherming. De R.K. verenigingen, internaten en ge zinsvoogdijverenigingen Ook aan hen zul len zeer aanzienlijke bedragen uitgekeerd worden. En de niet-kerkelijke verenigingen, de al gemene en de neutrale Ook zij zij.n lid van de Nationale Federatie voor Kinderbescher ming en hebben als zodanig recht op een aandeel in de opbrengst van de Nationale Kollekte Kinderbescherming ten bate van de 55.000 kinderen van alle gezindten. Zij hebben al veel moeten meemaken, deze 55.000 kinderen. Heel veel narigheid, heel weinig vreugde in hun nog zo jonge levens. Voor zichzelf vragen kunnen zij niet, maar daarom vragen zij Uw hulp om de Nationale Kollekte Kinderbescherming te helpen slagen. Stelt U hen toch niet tëleur, maar helpt allen mee Deze kinderen rekenen op U en daarom hoopt de Nationale Kinderbescher ming er op te mogen rekenen, dat U thans een positief antwoord zult geven. U kunt dit doen door de collectanten niet vergeefs bij U te laten aanbellen. U kunt dit óók doen, door Uw bijdrage te storten op Giro 56 42 10 ten name van: Samen werkende Kinderbescherming Organisaties te Utrecht, met vermelding Nationale Kollekte Kinderbescherming. S toe. Hij zeide, dat de bevolking het recht niet in eigen hand mocht nemen en de schuldigen gestraft zouden worden. Onder applaus deel de hij mede, dat hij vanaf dat ogenblik als burgemeester zou optreden. Zo was orde en rust voorlopig hersteld. De plaatselijke leider van de N.S.B. zocht voor zichzelf en zijn gezin die dag bescherming in de pastorie Hij kreeg die bescherming, hoewel vele Axe laars dat niet konden begrijpen. Intussen had een naburige gemeente zeven N.S.B-ers in de cellen onder het stadhuis van Axel eg- bracht. Enkele dagen later kwam een terugtrek kende Duitse divisie in Axel en bleef er enkele dagen. De burgemeester bleef op zijn post. De Duitse commandant nam de burgemeester direct onder handen en dreig de met arrestatie of fusilering. Maar deze wees er op, dat dit tot grote wanorde zou leiden en de partisanen in het geweer zou brengen. Daardoor liep dit geval nog won der boven wonder goed af. Een nieuwe leger groep volgde. Ook deze commandant uitte een stroom van bedreigingen. Weer lukte het de burgemeester echter ook deze storm te bezweren. De commandant stuurde daar op zijn adjudanten weg, reikte de burge meester de hand en zeftleU bent een flinke kerel Een narrow escape volgde, toen tenslotte een S.S.-afdeling uit België arriveerde. De commandant daarvan kwam met revolver bij de burgemeester binnen, maar tastte ook niet door en vertrok de volgende morgen. Het gebeurde zelfs een enkele maal, dat terwijl de Duitse officieren in de burge meesterskamer waren, een koerier buiten de deur stond te wachten om de burgemeester de laatste berichten over de geallieerde op- marsch in België mede te delen En intussen zaten de gevangen N.S.B.-ers nog in de cellen onder het stadhuis Van zaterdag 16 tot dinsdag 19 september had het felle gevecht om Axel plaats. De stad werd zwaar beschoten en er vielen slachtoffers onder de bevolking. Een aantal onverschrokken jonge mensen bracht onder leiding van de burgemeester, de gewonden naar het naburige ziekenhuis in Sluiskil. Eindelijk kwam de bevrijding toen Poolse tanks de markt opreden. Telegraafkantoor 's-Gravenhage vraagt vrouwelijk personeel voor opleiding tot Indiensttreding vóór september is mogelijk. Leeftijd: niet boven 25 jaar. Vereiste: diploma M. U. L. O.-A of -B (met Frans, Duits en Engels), H. B. S. 5-]. cursus, dan wel een gelijkwaardige opleiding. Salaris t/m 20 jaar afhankelijk van leeftijd. Voor 21-jarigen en ouderen aanvangssalaris f 272,45 bruto per maand, ook reeds tijdens de opleiding. Personeel, wonende buiten 's-Gravenhage, dat ver plicht is zich te 's-Gravenhage te vestigen, ontvangt een pensiontoelage plus reiskostenvergoeding wegens gezinsbezoek. Ook zij, die dit jaar examen afleggen, kunnen zich nu reeds aanmelden en zich zonder enige verplichting omtrent de voorwaarden en vooruitzichten uitvoerig laten inlichten. DE EMMASTRAAT IS GEREED. De Emmastraat die jarenlang met zijn hobbelige „kinderkopjes" een bron van ergernis is geweest voor de bewoners en ook voor elke rechtgeaarde Axelaar die graag alle wijken van zijn plaats goed verzorgd ziet is thans eindelijk gereed gekomen. Zoals bekend behoorde deze weg tot voor kort nog aan de spoorlijn MechelenTerneuzen en had de gemeente geen zeggingschap over het onderhoud. H) Nu de weg aan de gemeente is overgedragen is zij van een keurig wegdek voorzien, bestaande uit een egale asfaltlaag, terwijl alle woningen nu een door lopend trottoir hebben gekregen. De bewoners moeten zich wel in een andere wereld wanen nu dit alles gereed is. BENOEMD. Tot onderwijzeres aan de Chr. Nat. School in de Nieuwstraat werd benoemd mej. L. A. de Klerk te 's-Gravenhage. Tot meter-opnemer-incasseerder bij de P.Z.E.M. is benoemd de heer J. Richter alhier. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Konden wij in ons vorig nummer nog juist de hoge eer vermelden die onze stadgenoot, de heer A. J. Schieman, te beurt was gevallen ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, bij de officiële lijst van onderscheidingen kwamen nog een drietal Oost Zeeuwsch-Vlamingen voor, die eveneens tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau werden be noemd, n.l. de heren A. W. Brons, dierenarts te Terneuzen, burgemeester C. J. van Hootegem van Kloosterzande en pastoor J. J. M. Staal te Stoppel dijk deken van het dekenaat Hontenisse. Verder werd onze oud-stadgenoot, de heer D. A. van Houtei voorzitter van de Ned. Vereniging ter Bevordering der Tandheelkunde en gemeenteraadslid te Rotterdam benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl een andere Rotterdammer, de ft heer R. W. Zuur, hoofdinspecteur der belastingen na de oorlog geruime tijd inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. INSTALLATIE NIEUWE BURGEMEESTER VAN TERNEUZEN. De nieuwe burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra uit Smilde, zal op woensdag 18 mei a.s. als burgemeester van Terneuzen worden geïnstalleerd. De burgemeester en diens gezin zullen des middags te 12.10 uur met de provinciale boot te Terneuzen arriveren, waarna om half drie de installatie plaats vindt in de raadszaal. DE NUTSSPAARBANK TE VLISSINGEN. Inlagen overschrijden de 20 millioen gulden. Niet iedere mijlpaal in de geschiedenis van een instelling is waard dat men er bij stilstaat. Maar Wanneer een spaarbank twintigvoudig millfionnair wordt, dan mag daaraan toch wel enige aandacht worden geschonken. Bij de Vlissingse Nutsspaarbank en haar kantoren en agentschappen heeft men thans deze mijlpaal be reikt. Een dezer dagen overschreed daar het gemeen schappelijk tegoed van alle spaarders het bedrag van 20 millioen gulden. Dit waarlijk formidabele bedrag behoort toe aan 26.000 spaarders die daarmee weer eens duidelijk de waarheid aantonen van het gezegde dat veel klein tjes één grote maken. De weg naar het twintigvoudig millionnairschap heeft de Nutsspaarbank vooral na het einde van de tweede wereldoorlog in een zeer snel tempo afgelegd. In 1950 bedroeg het inleggerstegoed rond 7 mil lioen gulden, toebehorende aan ruim 14.000 spaarders. In 1954 waren deze cijfers opgelopen tot rond 10 millioen gulden en 18.700 spaarders. Bij de aanvang van 1960 bedroeg het inleggerstegoed 19.102.812,56, zodat er dus slechts 4 maanden voor nodig waren om het resterende millioen er bij te sparen. KLANK- EN LICHTSPEL TE MIDDELBURG. Op dinsdag 17 mei a.s. zal H.M. Koningin Juliana het klank- en lichtspel dat zich in de komende zomer tussen eind mei en helf september zal afspelen in en rond de historische abdijgebouwen te Middelburg, offi- cieel openen. Het bijzondere van het Middelburgse klank- en lichtspel is, dat het zich in tegenstelling tot de meeste van dergelijke manifestatie's elders in hoofd zaak zal afspelen binnen de verschillende gebouwen met hun rijke verleden. De bezoekers zullen, telkens in groepen van onge veer honderd personen, op hun circa vijftig minuten durende rondgang door de kerkgebouwen, de sfeer volle kloostergangen, de crypte en de binnenpleinen, worden begeleid door de stem van een gids, zachte muziek en aan de verschillende episoden aangepaste, soms sterk gedramatiseerde lichteffecten. Hiervoor werden o.a. geïnstalleerd 250 persglas- spiegellampen, 80 zoeklichtlampen van 1000 watt en ongeveer 100 minaturen spotlights. Om de bekende toren van de abdijgebouwen, de Lange Jan, in het spel te betrekken, werd de bestaande verlichting daar van uitgebreid met 12 zoeklichtlampen van 1000 watt. Op diverse plaatsen tijdens de rondgang klinken uit de verdekt opgestelde geluidszuilen gesprekken en verhalen van en over personen, die hier in het verleden geleefd hebben, zoals Graaf Willem II, Phi lips de Schone en Willem III, stadhouder-koning. De tekst is van de hand van de Middelburgse jour nalist G. A. de Kok, de muziek voor dit spel werd speciaal geschreven door de bekende componist Henk Stam en uitgevoerd door een vocaal en instrumentaal ensemble o.l.v. Marinus Voorberg. De regie was in handen van S. de Vries jr. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 8 MEI 1960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Viaaris S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. D. ten Haaft, van Sas van Gent. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraait) 10 uur en 3 uur Ds A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 7 8 meiDokter A. Kats. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een waarvoor de cursus in september a.s. begint. EEN INTERESSANTE EN PRETTIGE WERKKRING. Schriftelijke sollicitatie met vermel ding van geboortedatum en -plaats bij de directeur van het Telegraafkantoor 's-Gravenhage, Prinsestraat 2 te 's-Gra venhage. Mondeling van 9-12 en 14.30-17.00 uur. Telefonisch (070)-614061, toestel 1301.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3