i is alleen 8 als er 7*' op staat AXEL VIERDE FEEST 19 tü BURGERLIJKE STAND UIT ONZE OMGEVING Zuiver Uw bloed met Kruschen. 0m Dw rheumatiek te verdreven. De „kindei de bev die grt ziet is Zoal aan di qemeer Nu van ee egale lopend Los hierm het m Van herde eens geled Aa Kerk' over Ur een van i Duits het g Axel van i rig er Zi plaat Vlaa was verze de L en g Midc geert op weg! hield D, mees kon Ds. geze illeg; kens In toen door nade kenc het i mees vlucl op s local tem! zate gekt nem sta dl KONINGINNEDAG I960. Het Oranje-zonnetje liet zich nog maar van een zuinige kant kennen op deze 30e april en het weer was vrij guur, maar gelukkig bleef het droog en de feestvreugde was ondanks het koude weer niet minder. Het begon al vroeg toen men omstreeks 9 uur de dreunende trommen van diverse drumbands door de Axelse straten hoorde, gevolgd door de jeugd van de verschillende scholen, welke naar de Markt trok om daar ter ere van de verjaardag van H.M. de Koningin een zanghulde te brengen, die door het gemeentebe stuur in ontvangst genomen werd. Onder leiding van de heer Brakman en met begeleiding van de Chr. fanfare „Hosanna" verliep deze zanghulde zoals men het zich maar wensen kon en ook de belangstelling van de ouderen was reeds groot toen wnd.-burge- meester Kesbeke na de zanghulde in een korte toe spraak de aandacht van de jeugd vroeg en hun wees op het vele dat ons Vorstenhuis voor Nederland heeft betekend, vanaf het verre verleden tot het jongste verleden en het heden toe. Spreker wekte de jeugd op tot trouw aan Koningin en Vaderland. Voor deze zanghulde begon, was door enkele kin deren één leerling van elke der vier lagere scholen aan de voor het stadhuis staande mast de nationale vlag gehesen, een simpel, doch in zijn een voud indrukwekkend eerbetoon. Gedurende de hele ochtend en ook nog in de eerste middaguren waren er in „Het Centrum" voorstellingen voor de schooljeugd door het marionettentheater Philo, waarbij wisselend de gehele Axelse jeugd in school verband de gelegenheid kreeg dit programma een opvoering van „De Gelaarsde Kat" bij te wonen, wat te oordelen naar de bijvalsuitingen door de jeugd, zeker in goede aarde viel. Voor de kleuterscholen was er in de Fröbelschool aan de Ds. Jan Scharpstraat een poppenkast. Na de middag kwam het meer op het eigen initia tief van de jeugd aan en volgde eerst een rolschaatsen- wedstrijd in de pas geasfalteerde Emmastraat, zowel hardrijden als kunstrijden. De uitslagen hiervan waren Kanstrijden, jongens en meisjes 8—12 jaar 1. Nel- leke Bolleman2. Ingrid v. d. Linden3. Pierre Vinke4. Fanja Kesbeke 5. Emiel v. d. Linden. Hardrijden, meisjes 8 en 9 jaar 1. Dini Schutz 2. Cobi Seghers 3. Miep Markusse 4. Ineke Lenos 5. Joke Wisse. Hardrijden, meisjes 10 en 11 jaar1. Mientje Koek koek 2. Dineke van Alten 3. Era Overdulve 4. Elly Weststrate. Hardrijden, jongens 8 en 9 jaar: 1. Jan van Rijn 2. Herman Verschuren 3. Jan Cappon 4. Tonny de Caluwé. Hardrijden, jongens 10 en 11 jaar: 1. Jaap Oppe neer 2. Pierre Vinke 3. Gerard v. d. Heijden 4. Freddy den Doelder. Daarna volgde op de speelweide aan de Piron- straat een hindemiswedstrijd op de fiets, waarvoor een grote belangstelling bestond. De uitslagen van de in verschillende groepen ge houden hindemiswedstrijden per fiets voor de jeugd waren als volgt Jongens II: 1. en alg. kampioen Hans de Fouw 2. Wim de Feijter3. Gerard Walraven 4. Eddy Oggel5. Izak Fraanje 6. Martien den Doelder 7. Adri van Meurs 8. Adry Bakker 9. Piet Bakker. Jongens I: 1. en 2e kampioen Chris de Feijter, Zaamslag 2. Krijn Hamelink3. Hendrik Eekhout 4. Pieter van Bendegem 5. Pieter de Jonge 6. Jan Florussen, Zaamslag 7. Abraham Verlinde, Zaam slag 8. Comelis Fraanje 9. Abraham den Hamer. Meisjes1. en 3e kampioen Debora Cappon2. Dientje de Keizer 3. Heieen Mieras 4. Cora Over dulve 5. Gerry Jansen6. Joke Hamelink7. Clara Naeije 8. Ineke Verhulst9. Maria Verplanke. Jammer was het dat de organisotoren door de over grote deelname deze wedstrijd eerder hadden laten be ginnen. Degenen, die nu van de rolschaatsenwedstrijd in de Emmastraat naar de speelweide wandelden, misten het grootste deel van dit ook voor de ouderen vermakelijke evenement. In de avonduren volgde nog een concert door „Thalia", nadat eerst nog een optocht met versierde fietsen, steps en andere voertuigen met muzikale be geleiding door Axels straten was getrokken. Ook voor deze laatste programmapunten bestond veel belangstelling en de kinderen hadden zichtbaar hun best gedaan om een leuk effect te bereiken, zodat de taak van de jury niet licht was. De prijzenver- deling was als volgt Groepen: 1. 5e klasse Chr. Nat. School, Nieuw- straat2. Chineesjes (Schuitvlot) 3. Kinderen v. d. Vliet4. Meisjes Haak5. Julianawagen (Van Hoeve) 6. Ruimtevaart (M. den Doelder) 7. Kin derwagen (Bora Verstraten). Individuelen 1. Nederlandse vlag (Dieleman) 2. Cowboys (mej. Herrebout) 3. Rood-wit-blauw (A. van Alten) 4. Flip van Hoven 5. Donald Duck (R. van Cadsand) 6. Jan Meijling 7. Dans (Joop Geelhoed) 8. Jan van Wijck9. Kinderen De Waard; 10. Wandelwagen Van Drongelen 11.' Meisjes Den Doelder. De eerst vorig jaar opgerichte Oranjevereniging verdient stellig weer alle hulde voor de wijze waarop zij in het bijzonder voor de jeugd deze Koninginne- verjaardag tot een echte feestdag heeft gemaakt. BEVRIJDINGSHERDENKING EN -VIERING. 5 mei 1945, een dag die wij nooit zullen vergeten. Want al kwam dan de bevrijding voor ons Zeeuwsch- Vlamingen ruim een half jaar eerder, wij allen leef den toch in een angstige spanning wat er ondertussen zoal gebeurde boven de grote rivieren en wat er van familie, vrienden en kennissen in dit deel van ons land in deze laatste oorlogsmaanden zou zijn geworden. 5 mei waren ook zij vrij en kwam er ook voor hen hulp en voedsel. Dat dit ook in onze harten nog onverminderd leeft heeft deze bevrijdingsherdenking stellig bewezen. Na tuurlijk is voor ons 19 september de grote dag, maar ook aan de vooravond van deze 5e mei ontbrak het niet aan belangstelling bij het eerbetoon jegens de gevallenen bij het Poolse Monument aan de Zeestraat, waar door wnd.-burgemeester Kesbeke namens het gemeentebestuur een krans werd gelegd en waar na het betrachten van twee minuten stilte ook de schooljeugd haar soms heel eenvoudige, maar uit het hart sprekende bloementuiltjes legde. Hiermede was deze korte plechtigheid ten einde. Op 5 mei, de bevrijdingsochtend, werden om 8 uur in tegenwoordigheid van het college van B. en W. de vlaggen gehesen bij het Poolse Monument, waarna wnd.-burgemeester Kesbeke de vlam bij het monument ontstak. Daarna volgde om half negen een plechtige H. Mis in de R.K. Kerk, waarbij door alle aanwezigen aan het slot staande het Wilhelmus werd gezongen. Om 10 uur volgde een gemeenschappelijke Pro testantse herdenkingsdienst in de Geref. Kerk aan de Kerkdreef, geleid door ds. Kuiper. Na het zingen van Psalm 85 1 en 3 ging de predikant voor in gebed en na schriftlezing uit Pred. 3 1-8 werd door de zangvereniging „Asaf" ge zongen het „Halleluja" uit „Der Messias" van Handel. Ds. P. J. Pennings sprak over „De prijs der vrij heid" en na gemeentezang van Psalm 80: 1 en 11, was het woord aan Ds. A. van Leeuwen, die sprak over „Het goed der vrijheid". Het Herv. Kerkkoor voerde hierna uit „Kom nu met Sang", uit Valerius Gedenckclank. Ds. C. v. d. Jagt sprak vervolgens over „De ijver der vrijheid". De Chr. muziekvereniging „Hosanna" speelde „O Heer, die daar des hemels tenten spreidt" en „Dankt, dankt nu allen God." Na een slotwoord van Ds. A. Kuiper en het dank gebed, werd deze plechtige herdenking, waarvoor een grote belangstelling bestond, besloten door het staande zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Bij de uitgang werd nog gecollecteerd ten bate van de Vluchtelingen-actie. Na deze kerkdiensten heerste er verder in de voor middag rust. Het stralende bijna zomerse weer en de vele vlaggen gaven alles op deze 5e mei echter al zo'n feestelijk en Vrolijk aangezicht, dat het op zichzelf al een ge not was om op deze dag in volle vrijheid te genieten van het schoons dat de natuur bood en de velen die dan ook een wandelingetje maakten door de mooie omgeving zullen hiervan zeker geen spijt hebben gehad. Na de middag was er vertier op het voetbalterrein aan de Buitenweg waar een vriendschappelijke ont moeting plaats had tussen twee Axelse voetbalclubs. AXEL-AZ-V-V. 4-0. Begunstigd door een stralend oranjezonnetje zoals dat alleen bij feestelijke gelegenheden schijnt hebben de twee plaatselijke voetbalverenigingen elkaar op vriendschappelijke wijze bekampt Hoewel het klasse- verschil duidelijk merkbaar was gaf A.Z.V.V. haar collega's van de watertoren goed partij. Toch was het uiteindelijk de Axel-voorhoede, die met veel machtsvertoon de score regelmatig tot 40 wist op te voeren door doelpunten van Verbunt, Dieleman, van den Berge en Schelleman. Een aardige afwisseling vormden de volksdansen, uitgevoerd door leerlingen van de landbouwhuishoud- school. Deze vertoning vond veel bijval bij het tal rijke publiek en het was beslist jammer dat een on verbiddelijke scheidsrechter deze dansen niet tot het einde kon laten brengen. Gaarne zien ,we het frisse dansspel van deze jeugdige groep bij een komende gelegenheid nogmaals vertoond. De feestelijke stemming duurde voort in Axels stra ten, toen na afloop de harmonie „Concordia" met drumband, volledig keurig wüt-geuniformeerd een rondgang maakte en met vrolijke marsklanken er de stemming in hield. Ondertussen knetterden de venijnige 100 cc-motortjes van de skelters reeds op het Szydlowski-plein en rond half zeven schaarden zich enige duizenden toeschou wers rond dit terrein voor de skeltering-demonstratie door de Antwerpse Skelterclub. Een demonstratie die niet alleen nieuw was voor Zeeuwsch-Vlaanderen, maar zoals de deskundige toelichting via de geluids installatie verried voor dit soort wedstrijd een slalom-race een eerste gebeuren in Nederland. Het parcours was bijzonder gelukkig en aantrekke lijk uitgezet, zodat het publiek de gehele strijd goed kon volgen. En het moet gezegd, voor een ieder die van autorijden en autosport houdt, was deze demon stratie met deze kleine auto-skeletten, uitgerust met één of twee 100 cc tweetakt-motortjes een bijzonder aantrekkelijk schouwspel. De ervaren rijders wisten met deze skelters wonderen te doen, door bochten te slippen en elkaar te bekampen op een bijzonder pret tige en spannende manier. En bovendien bleek dit alles volkomen gevaarloos. Hoogstens werd een baal stro uiteengerukt, maar de onfortuinlijke rijder die dit overkwam, kon daarna toch weer zonder schade of letsel de strijd voortzetten. Zowel de races in de 200 cc als in de 100 cc hadden een spannend ver loop en de winnaars hebben stellig hun prijzen ten volle verdiend door met kundigheid en routine hun rivalen, te passeren. De heer Kesbeke was stellig aller tolk toen hij na afloop ir. Millenaar van de Netam, die deze sport in Axel introduceerde, alsmede de heer Wolfert van de Maca en daarnaast de leden van de Antwerpse Skelter Club bijzonder dank bracht voor dit sensa tionele evenement. Voor de winnaars in de 200 en 100 cc klasse waren er bekers, een lauwerkrans voor de 2e prijs en boven dien bloemen voor de twee deelnemende dafes. Van deze dames bewees vooral mevr. Misotte (in rood blauwe race-uitrusting) dat ook in deze tak van sport de vrouw niet de mindere van de man behoeft te zijn. Een komische noot bij de prijsuitreiking was nog dat de heer Lannaye (met race-uitrusting in BP-kleuren en met BP-embleem) als prijs een door Shell Neder land beschikbaar gestelde beker in ontvangst mocht nemen. Wij kunnen de wens van de wnd.-burgemeester, dat hij hoopte dat de Antwerpse Skelter Club nog meerdere malen in Axel aan het werk te zien, slechts onder schrijven. Direct na deze wedstrijden volgde een, mede door het mooie weer bijzonder geslaagde en door een tal rijk publiek beluisterde taptoe op de Markt verzorgd door „Hosanna". Een feestelijke rondmars met hossende jeugd achter de muziek besloot het officiële deel van deze feeste lijke bevrijdingsdag. Gedurende de maand april 1960. AXEL Huwelijks-aangiften. 4. Martinus Marinus de Zeeuw (van Temeuzen), 25 j. en Maatje de Fouw, 22 j. 5. Walter Eduardus Steel, 21 j. en Maria Philomena Johannes Thijst, 20 j. 21. Joseph Magdalena Picavet (van Hulst), 24 j. en Tanneke Cornelia Koekkoek, 23 j. Gehuwd. 7. Abraham Naeije, 26 j. en Margaretha Bakker, 21 j. 14. Abraham Rinn, 26 j. en Sara van Cadsand, 23 j. 14. Johannes Willem de Feijter (van Zaamslag), 22 j. en Pietemella Dek, 21 j. 21. Ge- rardus Aloysius de Vrieze (van Koewacht), 23 j. en Maria Mathilda Coleta de Bock, 19 j. 21. Martinus Marinus de Zeeuw (van Temeuzen), 25 j. en Maatje de Fouw, 22 j. 26. Walter Eduardus Steel, 21 j. en Maria Philomena Johannes Thijs, 20 j. Geboren. 3. David, z. van Abraham Oppeneer en Jacomina Johanna de Jonge (Sparksstraat 43); 11. Marinus, z. van Comelis Goossen en Josina Ver schelling (Nieuwstraat 21) 11. Anna, d. van Wil lem Dees en Maria Johanna Hoebé (Pironstraat 36); 16. Sonja Alice, d. van William George Charles Stal- lard en Elizabeth Helena Dieleman (Margrietstraat 6); 16. Edith Johanna, d. van Willem Reindert Karei Gaal en Annie de Lege (Sluiskil P90); 20. Hendrik, z. van Hendrik Koekkoek en Johanna Hendrina Hame link (Oudeweg 78); 26. Pleuntje Sophia, d. van Her- manus Wiemes en Dina Johanna Oostdrijk (Drieschou- wen 2a); 29. Rosalia Maria, d. van Petrus Lambert en Agnes Rozalia de Bruijn (Koestraat 13). Overleden Geen. AXEL KINDERMEIVIERING. Op maandagmiddag 2 mei werd in de Jeugdherberg „Bleye Haghe" alhier het kindermeifeest gevierd. De heer L. van den Berge, voorzitter van het Mei comité, samengesteld uit de moderne arbeidersbewe ging, kon bij de opening ruim 150 kinderen begroeten. Het programma, dat bestond uit twee toneelstukjes, werd door de kinderen zelf verzorgd. Deze werden op het geïmproviseerde toneel met enthousiasme en verve door de spelertjes vertolkt. Nadat! ieder nog een zakje met een tractatie had ontvangen werd dit feest, dat zich elk jaar in een grote belangstelling van de zijde van de jeugd mag verheugen, gesloten. Want naarmate Kruschen's aansporende werking de onzuiverheden uit Uw bloed verdrijft, verdwijnen Uw pijnen vanzelf. Kruschens vijf minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende organen weer op gang. Uw bloed gaat sneller stromen en de pijnverwekkende onzuiver heden verdwijnen langs natuurlijke weg. Ing. Med. PROVINCIALE JAARVERGADERING VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Ruimtegebrek liet ons niet toe in ons vorig nummer nog een verslag te geven van de vorige week donder dag in „Het Centrum" gehouden provinciale jaarver gadering van de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen. Het was reeds vroeg levendig in onze straten door de aankomst van de vele bezoekers die tot uit de verste uithoeken van onze provincie waren komen opdagen om dit evenement mee te maken. Tal van bussen arriveerden bij „Het Centrum" om de ruim 350 vertegenwoordigsters, afkomstig uit 29 afdelingen van de Bond tegen half elf bij de officiële opening aanwezig te doen zijn. Namens de afdeling Axel, die gastvrouwe was op deze dag, verwelkomde mevr. Dekker-Becu de vele leden en het was zeker een bijzondere eer, dat zij bij deze opening ook welkom mocht heten het erelid van de afdeling Zeeland, mevr. De Casembroot- baronesse Van der Feltz, de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zeeland. Mevr. Dekker-Becu wees op de moeilijkheden die de plattelandsvrouw ook in onze streek ondervindt door de voortschrijdende industrialisatie en in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen door sommige bedrijven dan wel in het bijzonder door de grond die ten offer valt aan de kanaalverbreding. Na mevr. Dekker-Becu sprak de provinciale presi dente mevr. Van Veen uit Oostburg. Deze spreek ster besteedde in het bijzonder aandacht aan het be woonbaar houden van het platteland en de ontwikke ling van het plattelandsmeisje. Spreekster was van mening dat een zo algemeen en zo ruim mogelijk ge richte ontwikkeling van het grootste belang is voor de plattelandsjeugd. Houdt Uw kinderen niet thuis, zo adviseerde deze spreekster, laat ze scholen en cur sussen bezoeken en laat ze kennis maken met andere kringen en milieu s dan de onze De secretaresse, mej. Van der Leede, kan een gun stig jaarverslag geven. Het ledental steeg in het af gelopen jaar tot een totaal van 2328, verdeeld over 29 afdelingen. Aan de diverse cursussen die door of vanwege de afdelingen werden georganiseerd werd druk deelgenomen, waarbij vooral de tuincursus weer favoriet was. De door de dames bij de onderlinge handwerkwedstrijd gewonnen prijzen werden ook op deze vergadering uitgereikt. Financieel bleek de afdeling Zeeland bijzonder ge zond, want het kassaldo bedraagt momenteel 1215,63, voor een groot deel dank zij de vorig najaar in Goes gehouden tentoonstelling Het Zeeuwse Volkssieraad, welke een buitengewoon succes was. Afscheid werd genomen van enkele aftredende be stuursleden, terwijl een aantal andere dames werd herkozen dan wel in ontstane vacatures nieuw be noemd. Nadat de dames voor de middag nog waren toe gesproken door een afgevaardigde van het Hoofd bestuur, mevr. Timmer, en door de voorzitter van de Kring Axel der Z.L.M., de heer W. Koster, ging men aan de goed verzorgde lunch, waarbij vanzelf sprekend het onderlinge contact nog weer eens werd verstevigd. Na de middagpauze volgde nog een interessante lezing met lichtbeelden over „Vrouwen van Birma en Siam" door de heer C. Hafkamp. De afdeling Zeeland van de Bond van Plattelands vrouwen en ook de afdeling Axel als gastvrouwe, kunnen op een goed geslaagde jaarvergadering terug zien. De 1 wanen Tot Nieuw, 's-Gra\ - 1 is bent K Kont eer ve Schiem de verj lijst Vc Oost Ridder noemd, Temeu Kloostt dijk ,di Verd van H Bevord te Roti Oranje heer R na de en Ac Ridder INS De Rijpstr; burgen De 1 te 12.1 arriver vindt i DE lm Niet instellii

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2