f RU ROL Koop nü JVOROL r* Huidgenezing <0 UIT ONZE OMGEVING Als wij verkouden worden 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, kan ook verlossen van die rheumatische pijn. V' (maar ook als wij weer beter zijn) Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het bestem BEKENDMAKINGEN |<y AXEL HERDENKING BI] HET POOLSE MONUMENT OP 4 MEI. Op woensdag 4 mei a.s. zal aan het Poolse Monu ment alhier een korte plechtigheid plaats vinden ter herdenking van hen, die gedurende de oorlogsjaren het offer van hun leven hebben gebracht. Op de avond van die dag zal door het gemeente bestuur om twee minuten voor acht een krans worden gelegd bij het Poolse Monument aan de Zeestraat waarna om 8 uur twee minuten stilte in acht zullen worden genomen. Daarna is er gelegenheid voor de bevolking, om zich bij deze stille hulde aan te sluiten en eveneens bloemen te leggen. Wij wekken onze lezers op, door hun aanwezig heid en door een bloemenhulde zich bij dit eerbetoon aan te sluiten. BEVRIJDINGSHERDENKING OP 5 MEI. Leek het er in het begin op, dat de vijfde mei in Axel min of meer stil zou voorbijgaan, omdat de viering van het derde lustrum der bevrijding van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in de septemberdagen op luis terrijke wijze gevierd was, thans blijkt, dat men niet heeft stilgezeten, zodat ook op donderdag 5 mei nog verschillende plechtigheden en feestelijkheden zullen plaats vinden. Allereerst zullen des morgens om 8 uur de kerk klokken luiden. Dit is het teken, dat de bevrijdings herdenking begint Op dat sein steken de inwoners van Axel de vlaggen uit Tijdens het luiden van de klokken zullen door het gemeentebestuur de vlaggen bij het Poolse Monument worden gehesen, waarna het bevrijdingsvuur zal ont stoken worden. Om half negen zal in de R.K. Kerk een plechtige Heilige Mis worden opgedragen voor allen, die ge durende de oorlogsjaren het leven hebben verloren. Om 10 uur wordt in de Geref. Kerk aan de Kerk- dreef een Herdenkingssamenkomst gehouden, waaraan zullen medewerken de predikanten ds. C. van der Jagt, ds. A. Kuiper, ds. A. van Leeuwen en ds. P. J. Pennings. Zo mogelijk zal medewerking worden ver leend door het Hervormd Kerkkoor, de Chr. Gemeng de Zangvereniging „Asaf" en de Chr. fanfare „Ho sanna". Dsé Pennings zal spreken over „De prijs der vrij heid ds. Van Leeuwen over „Het goed der vrijheid" en ds. Van der Jagt over „De opdracht der vrijheid." De leiding van deze samenkomst berust ditmaal bij ds. Kuiper. Programma's zijn in de kerk aanwezig. Er zal een collecte worden gehouden voor de vluchtelingen-actie. Des middags zal op het sportterrein aan de Buiten weg een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een combinatie van de V.V. „Axel" enerzijds en A.Z.V.V. en Sportkring Spui anderzijds. Deze wedstrijd begint om 3 uur. Vóór deze match en tijdens de rust zullen leerlingen van de Landbouwhuishoudschool een de monstratie volksdansen geven. Hierbij zal een toe lichting worden gegeven. Des avonds om half zeven zal een demonstratie Skelting te zien zijn op het parkeerterrein. Dit is de nieuwe sport met kleine autotjes, welke bijzonder in opkomst is. Het optreden in Axel betekent een pri meur voor Zeeland en wij verwachten dan ook bij zonder veel belangstelling. Tot slot zal dan de dag besloten worden met con certen en een taptoe. Lijders aan onzuiver bloed, worden steevast ook het slachtoffer van Rheumatische pijnen. Daarom is een bloedzuiverende kuur met Kruschen zo weldadig. Kruschen spoort de bloedzuiverende organen aan tot krachtige werking onzuiverheden in het bloed worden weggevaagd en kunnen zich niet meer vast zetten. Spieren en gewrichten bewegen zich weer normaal, zonder een zweem van pijn 1 Een heerlijke uitkomst die Kruschen Salts. Ing. Med. SKELTERING-DEMONSTRATIE TE AXEL. Op donderdag 5 mei a.s. zal des avonds om half zeven op het parkeerterrein alhier een demonstratie Skeltering worden gegeven door de Antwerpse Skel tering Club. Skeltering is een nieuwe sport. Een skelter is, zo zou men kunnen zeggen, een gemotoriseerde zeepkist, zij het in een wat fraaier afwerking. Het woord is afgeleid van skelet-cars, of wel „ge- raamte-auto's",zij hebben dan ook alleen een chassis, stuur en wielen. Deze „skeletten" zijn uitgerust met motortjes van 50, 100 of 200 cc en daarmede kan een behoorlijke snelheid worden ontwikkeld. Deze kleine wagentjes geven op zichzelf al een voorbij snorren. Want snorren doen deze dingen ongetwijfeld, zeker, wanneer zoals de bedoeling is zo'n achttal karretjes tegelijk aan het rijden zijn. Tijdens deze demonstratie zal een verklarende toe lichting worden gegeven. Deze Skeltering-demonstratie belooft Voor Axel idee van een fantastische snelheid wanneer ze luid weer iets bijzonders te worden en wij verwachten dan ook veel publiek, temeer daar de toegangsprijs van één kwartje voor niemand een bezwaar zal zijn. Voor hen, die van de busdiensten gebruik moeten maken, wijzen wij er op, dat de bushalte tijdens deze demonstratie verplaatst zal worden naar de Buiten weg-hoek Szydlowski-plein. Huidzuiverheid- Huidgezondheid COLLECTE GEZAMENLIJKE MILITAIRE (STEUN) -FONDSEN. De traditie van deze collecte is thans nagenoeg 140 jaar oud. Immers in 1820 gaf Koning Willem I een vergunning aan „het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden", jaarlijks een collecte langs de huizen van alle ingezetenen te mogen doen. In 1948 is de Stichting Gezamenlijke Militaire Fondsen opgericht, die de tradities van het boven vermelde fonds heeft overgenomen en thans in meer dan 600 gemeenten plaatselijke commissies heeft, die jaarlijks trachten een huis-aan-huis, dan wel een straatcollecte te organiseren voor het zuiver lief dadig doel, dat door deze fondsen wordt nagestreefd en die daarmede een nationael ere-plicht, die op alle Nederlanders rust, naar beste krachten trachten te vervullen. De Gezamenlijke Militaire (Steun)-Fondsen, kort weg „G.M.F." genaamd, bestaan uithet Fonds 1815 voor Oud-militairen en Nageaten Betrekkingen; de Koninklijke Nationale Vereniging tot Steun aan Miliciëns „Stiamil"de Vereniging „Ereschuld en Dankbaarheid"het Karei Doorman Fondsde Prins Bemhard Stichting en de Stichting „Het Van Weerden Poelman Fonds". De Stichting verleent niet alleen waar nodig steun aan oud-militairen, hun gezinnen en-of nagelaten betrekkingen, maar ook helpt zij bij de moeilijkheden die vele van de dagelijks demobilisrende militairen bij hun terugkeer in het burgerleven ondervinden. Want wel tracht de Overheid deze zoveel mogelijk op te vangen en is haar welzijnszorg zover als die strekt uitstekend, doch zij is gebonden aan bepaalde normen. Doen zich bijzondere gevallen voor waarin zij geen hulp kan verlenen dan is men op particulier initiatief alléén aangewezen. Nagelaten betrekkingen, die wel pensioen genieten maar soms ineens voor grote uitgaven komen te staan, verminkten en ook kinderen van omgekomen militairen die, doordat zij hun vader verloren hebben niet in de gelegenheid zijn te studeren en die anders deze gelegenheid wel zouden hebben gehad, zij allen worden geholpen. Daarvoor zijn grote bedragen nodig. Evenals in de voorafgaande jaren zullen niet alleen vele burgers collecteren, doch dank zij de mede werking van de Minister van Defensie nemen hier en daar ook militairen in uniform geheel vrijwillig aan deze actie deel. De minister heeft hierin toegestemd in de volle erkenning, dat de G.M.F. een onmisbare functie ver vullen bij het oplossen van problemen en het lenigen van noden in die gevallen, waarin de Overheid, door de strikte maatstaven waaraan zij is gebonden, niet kan voorzien, zonder medewerking van het parti culier initiatief. U weet nu waar het om gaat Voor wie en door wie Geeft dus in de komende meidagen de collectant van de G.M.F. Uw bijdrage en beseft daarbij, dat ook hij voor dit goede doel zijn bij drage geeft, door zijn tijd daarvoor te offeren. Collectanten kunnen zich melden bij het plaatselijk comité waarvan het adres op het gemeentehuis be kend is. Ook giften zijn van harte welkom op de postgirorekening 460388 ten name van de penning meester der G.M.F., Amsterdam. De collecte zal worden gehouden in de week van 2—7 mei a.s. VERGADERING N.C.V.B. De afdeling Axel van de Ned. Chr. Vrouwen Bond hield vorige week haar maandelijkse vergadering. Ds. M. den Boer van Zaamslag behandelde het onderwerp „De antichrist. De presidente mevrouw Weijns verraste de aanwezigen nog met het vertonen van verschillende mooie dia's, o.m. ook van de vorig jaar in Vlissingen gehouden landdag. En puistjes verdrugen door Purolpoeder DE VIERING VAN KONINGINNEDAG. Reeds eerder hebben wij in ons blad uitvoerig mededeling gedaan over de viering van Koninginne dag en het daarvoor door de Oranjevereniging samen gestelde programma. Ten gerieve van onze lezers laten wij hieronder in het kort nog even de verschillende punten de revue passeren. Om 9.15 uur des morgens worden de kinderen van de lagere scholen afgehaald en komen naar de markt om een zanghulde te brengen. De waarnemend burgemeester houdt eerst een korte toespraak, waarna de nationale driekleur door enkele schoolkinderen zal worden gehesen. Vervolgens wor den onder leiding van de heer P. C. Brakman, met begeleiding van „Hosanna" de verschillende liederen gezongen. De leerlingen van de ud.o.-school, landbouwschool en landbouwhuishoudschool en van de Lts. bezoeken onder leiding van de leerkrachten de voorstelling van het marionettentheater Philo. Om half elf gaan de leerlingen van de school te Spui en van de chr. nationale school in de Nieuw- straat naar de voorstelling en om 1 uur zijn de leer lingen van de openbare en rooms-katholieke school aan de beurt. Bij het verlaten van „Het Centrum", waar deze voorstellingen plaats vinden, ontvangt ieder een versnapering. Ook aan de leerlingen van de kleuterscholen is ge dacht Zij krijgen om half twee en om drie uur in de chr. kleuterschool een voorstelling van de poppenkast van de heer Popma. De eerste voorstelling is voor de kleuters van de chr. kleuterschool en de helft van de neutrale kleuterschool. De tweede voorstelling is voor de andere helft van de neutrale kleuterschool en voor de leerlingen van de r.k. kleuterschooL Om 3 uur beginnen in de pas geasfalteerde Emma- straat dus niet zoals eerst werd vermeld, in de Singelweg de rolschaatsenwedstrijden. Om 4 uur volgt in de speelweide aan de Pironstraat de hindemiswedstrijd per rijwiel. Daarna volgt om 6.30 uur de optocht met versierde steps, fietsen en andere voertuigen, zo mogelijk met medewerking van de muziekgezelschappen „Hosanna" en Concordia". Opstel'ing op de Markt, alwaar ook zij die zich niet hebben opgegeven, zich nog kunnen aansluiten. Tot slot volgt dan om kwart voor acht een concert door Thalia-Tremola op de muziektent op de Markt. Wij spreken de hoop uit dat deze feestelijkheden begunstigd zullen worden door mooi voorjaarsweer en dat ook deze dag ten volle zal slagen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Door het voltallige college van B. en W.( alsmede de gemeentesecretaris werden vrijdagmorgen ten ge meentehuize in de burgemeesterskamer ontvangen, de heer A. J. Schieman, firmant van het landbouwmecha- nisatiebedrijf Gebr. Schieman alhier, met zijn echtge note mevrouw A. E. Schieman-Wiemes en de mede firmant de heer J. A. Schieman. De wnd. burgemeester, de heer Kesbeke, kon de heugelijke tijding mededelen, dat het H.M. Koningin Juliana had behaagd, de heer Ary Jannis1 Schieman te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Het was hem een groot voorrecht een dergelijke hoge onderscheiding aan één zijner burgers te mogen uitreiken en sprekend namens het gehele gemeente bestuur, feliciteerde hij in de eerste plaats de heer Schieman met deze benoeming, maar tevens betrok hij in de gelukwensen mevr. Schieman, die naar het col lege meende, op dit moment zeker niet mocht ont breken en tevens zijn medefirmant, de heer J. A. Schieman. Na voorlezing van het Kon. Besluit hechtte hij de versierselen dezer Orde op de borst van de heer Schieman. In korte trekken schetste de heer Kesbeke de ver diensten van de gedecoreerde, die als jongen van 12 jaar de smederij van wijlen zijn vader, de heer C. J. Schieman binnentrad als krullenjongen. Van de kleine dorpssmederij van weleer heeft hij in nauwe samenwerking met zijn broer, de onder neming weten uit te bouwen tot één van de oudste en tevens grootste bedrijven die de middenstand in Axel kent en welk bedrijf in onze agrarische centrumge meente een belangrijke schakel vormt in onze ge meenschap. Dit kon slechts bereikt worden door hard werken, vakmanschap en correcte bediening, waarbij wij niet mogen vergeten de samenwerking tussen de twee broers en de sedert jarenlang in dienst zijnde vaste kern van hun personeel. Nog steeds zijt gij een stu wende kracht in Uw bedrijf, een voorbeeld voor Uw werknemers. Vooral de grote liefde voor het paard in het alge meen en het trekpaard in het bijzonder, was oorzaak dat U zich op het terrein van het hoefbeslag bijzonder wist te onderscheiden en U wist op te werken tot een specialist op dit gebied, één der meest vakbekwame hoefsmeden in Nederland, waarop ook wij als ge meentebestuur trots mogen zijn. Maar ook daarna is de onderneming met de snelle ontwikkeling in het landbouwbedrijf met haar tijd mee gegaan en mogen wij spreken van een veelzijdigheid, welke oplossing van velerlei problemen in de mecha nisatie van de landbouw mogelijk maakt. De burgemeester besloot met de wens, dat het hem nog vele jaren gegeven moge zijn de voor onze gemeente in haar geheel hoge onderscheiding die uiteindelijk de bekroning vormt van een werkzaam leven, met ere te dragen. Verrast en zichtbaar ontroerd door de hoge eer die hem te beurt viel, bracht de heer Schieman zijn eer biedige dank uit aan H.M. de Koningin, de autori teiten welke hun medewerking verleenden tot zijn eer volle benoeming en het college met de gemeente secretaris. Na enige tijd van aangename verpozing werd in de burgemeesterskamer afscheid genomen. Ten huize van de heer Schieman waren inmiddels afgevaardigden van smedenorganisaties aangekomen. Een vertegenwoordiging van het hoofdbestuur van de B.S.M., van de combinatie Zeeland, de afdeling Middelburg etc. Vele bloemstukken werden aange boden, vele handen moesten worden gedrukt. Naast onze gelukwensen willen wij nog een greep doen in de verdiensten van de gedecoreerde. Gestimuleerd door zijn vader rijpte al spoedig het begrip dat alleen door scholing en organisatie de slechte materiële positie voor ambachtslieden kon ver beterd worden, waarom hij dan ook iedere gelegen heid tot scholing, hoe gering ook, aangreep. Hij was één der eersten die het diploma hoefsmid behaalde op een door de Z.L.M. ingesteld examen. De bekende paardenfokker, wijlen de heer Ph. J. van Dixhoom alhier, bracht hem in contact met de direc teur van de Staats Midden School voor hoefsmeden te Brussel en na twee jaar deze school te hebben bezocht kwam hij in het bezit van het diploma onder wijzer hoefsmid in België, later gevolgd door het Rijksdiploma hoefsmid in Nederland en de titel onder wijzer hoefsmid in Nederland voorzitter van de Ver eniging van Onderwijzers Praktisch Hoefbeslag in Nederland. Op tentoonstellingen en wedstrijden behaalde hij met zijn broer de hoogste onderscheidingen, zoals vele gouden en zilveren medailles. Door vele vooraanstaande paardenfokkers in den lande werd hij ontboden de dure fokpaarden te be slaan en in vrijwel alle provincies genoot hij een on beperkt vertrouwen. Sedert 1924 voorzitter van de afd. AxeL alsmede van de Zeeuwse Combinatie, Bond van Smeden in Zeeland en West-Brabant. Vele malen had hij zitting in keurings- en examencommissies. De opleiding van jonge smeden had zijn volle be langstelling en velen hehben een dankbaar gebruik gemaakt van zijn praktische en theoretische lessen. Hij was jarenlang bestuurslid van de Lagere Tech nische School te Temeuzen, doch bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd stond hij zijn plaats aan een jongere kracht af. reaat van de Arbeid te Brussel, waar onder toezicht In Benelux-verband behaalde hij in 1950 het Lau- practisch werk moest worden verricht. Uit de drie landen was hij de oudste deelnemer. Aangezocht als jurylid bedankte hij hiervoor, teneinde zelf het Lau reaat in zijn bezit te krijgen. Uit dit alles blijkt, dat hij zich steeds voor het vak en de organisatie heeft ingezet. Ondanks dit alles had hij toch ook nog gelegenheid zich verdienstelijk te maken voor de plaatselijke gemeenschap. Zo volgde hij zijn vader op als notabel der Ned. Herv. Kerk, in welk college hij nog zitting heeft. Jarenlang was hij commandant van de Axelse brand weer en werd hem bij zijn afscheid de brandweer medaille toegekend. Als voorzitter van de L.R. „De Oranjeruiters" had hij in diverse plaatselijke comité's zitting. Wij willen zoals wij schreven, slechts een greep doen. Het zou ons te ver voeren indien wij tot een volledige opsomming van zijn verdiensten moesten overgaan. Daarom nogmaals een hartelijk proficiat PREDIKBEURTEN. ZONDAG 1 MEI I960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings (H. Doop). 2.30 uur Vicartis S. den Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 30 april 1 mei Dokter C. A. Schiltman. DRANKWET 1931. S. nr. 476. Verzoek om verlof. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Adtiaan Marinus Witte, geboren te Temeuzen op 5 maart 1932, wonende te Axel, West straat 2 om een verlof A voor de verkoop van zwak- alcoholische drank in het klein in het perceel West straat 2 voor de localiteitbeneden-voor-localiteit. Op gomd van het bepaalde in artikel 45 der Drankwet 1931, S. nr. 476, kan een ieder, binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, tegen het verlenen van het gevraagde Verlof schrif telijk bezwaren inbrengen bij burgemeester en wet houders. Axel, 29 april 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester. De secrtearis, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. i

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2