TYPEN Dr. J. A. F. Schut SPORTNIEUWS BEKENDMAKINGEN hetzij als lid van een verzetsorganisatie, als be doeld in het Koninklijk Besluit van 5 september 1944 (Stb. E 62) e. is overleden of wordt vermist ten gevolge van ■het plegen vein actief verzet f. is overleden, ten gevolge van verwonding of ziekte opgedaan bij het plegen van actief verzet g. ten gevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of een concentratiekamp is opge sloten geweest en aldaar is overleden h. een opsluiting, als onder g bedoeld, heeft onder gaan en als gevolg van de daarbij doorstane ont beringen na terugkeer uit één der bedoelde in richtingen is overleden hetzij als zeeman in de zin van art. 1 onder c van het Vaarplichtbesluit 1942 i. is overleden of wordt vermist ten gevolge van oorlogshandelingen j. is overleden tengevolge van verwonding of ziekte opgedaan bij of door oorlogshandelingen. De vrijstelling zal worden verleend aan de enige of aan de oudste in leven zijnde zoon, mits hij behoort tot het gezin van de niet-hertrouwde weduwe van de gesneuvelde, ongeacht of de belang hebbende ingeschrevene ten tijde van het sneuvelen van zijn vader de eerste oefening nog moet aanvangen of tot het vervullen van die oefening reeds in wer kelijke dienst is. De vrijstelling wordt voorgoed verleend. De aanvraag om bovenbedoelde vrijstelling moet worden gedaan b>j de burgemeester, zo spoedig moge lijk na ontvangst van de oproeping ter inlijving c.q. tot opkomst in werkelijke dienst voor eerste oefening of, in voorkomend geval, zo spoedig mogelijk na het sneuvelen van de vader. Formulieren voor de aanvraag zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie. De thans voor eerste oefening in werkelijke dienst zijnde dienstplichtigen, op wie deze regeling van toepassing is, moeten de aanvraag indienen binnen veertien dagen na de bekendmaking van deze rege ling. Axel, 19 april 1960. De wnd .burgemeester van Axel, A. J. M. Kesbeke. Voor Uw deelneming, die wij mochten ondervinden tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn innig geliefde Man en onze lieve, zorgzame Vader betuigen wij U onze welge meende dank 1/ Uit aller naam H. SCHUT-KAYSERS DE CURSUS c, begint per heden in Axel en Hulst. Opge.eid wordt doar bevoegd leraar, voor erkend diploma. Korte cursusduur, opleiding lagere School voldoende INH1TUUT VOOR KANOOROPLEIDING HULST, Gentsestraat 19 AXEL, Wolstraat 35, Telefoon 01140-2591 NATIONALE HERDENKINGSAVOND OP WOENSDAG 4 MEI 1960. De burgemeester van Axel maakt bekend, dat oo woensdag 4 mei 1960, herdacht zullen worden de militairen van de Nederlandse strijdkrachten, de zeelieden, de verzetsstrijders, de geallieerde militairen, alle overigen, die, waar ook ter wereld, in de jaren van de oorlog te land, ter zee en in de lucht voor de vrijheid van ons koninkrijk zijn gevallen, dan wel als Nederlander of als Nederlands onderdaan ten gevolge van tegen hem gerichte actie van de vijand zijn om gekomen dat van des avonds 18 uur tot zonsondergang van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok zullen worden gehangen dat van 19.45 uur tot 30 seconden vóór 20.00 uur de kerkklokken zullen luiden. Om 19.58 uur zal door het gemeentebestuur bij het Poolse Monument aan de Zeestraat een krans wor den gelegd. Hij verzoekt, op die dag 1. van des avonds 18 uur tot zonsondergang van de particuliere woningen de vlag halfstok te hangen 2. van des avonds 18 uur tot 21 uur geen openbare vermakelijkheden te houden 3. die avond geen lichtreclame's te doen branden 4. om 20 uur precies twee minuten volkomen stilte in acht te nemen 5. des avonds deel te nemen aan de bloemenhulde, die om 8.02 uur ter herdenking van de gevallenen zal kunnen worden gebracht. Axel, 22 april 1960, De wnd. burgemeester van Axel, A. J. M. Kesbeke. VIERING DERDE LUSTRUM DER BEVRIJDING VAN HET VADERLAND OP 5 MEI 1960. De burgemeester van Axel maakt bekend, dat op donderdag 5 mei a.s. het derde lustrum der bevrijding van Nederland zal worden gevierd. Daartoe zullen des morgens van 8 uur tot 8.05 uur de kerkklokken luiden, terwijl tijdens het luiden der klokken y a. de vlaggen bij het Poolse Monument aan de Zee straat zullen worden gehesen b. het bevrijdingsvuur bij dat Monument zal worden ontstoken. Hij verzoekt alle inwoners van Axel op die dag tijdens het luiden van de klokken de nationale vlag uit te steken van de particuliere gebouwen. Axel, 22 april 1960 De wnd. burgemeester van Axel, A. J. M. Kesbeke. Wielrennen. DE PAASRONDE VOOR NIEUWELINGEN TE AXEL. De op 2e Paasdag alhier door de Axelse Wieler en Supportersclub „Volharding" georganiseerde koers voor nieuwelingen mocht zidh Uitmaal in een wel zeer grote publieke belangstelling verheugen, waar toe ook het weliswaar wat kille maar toch over wegend zonnige voorjaarsweer zeker een steentje heeft bijgedragen om op deze Paasmaandag talloze wieler- liefihebbers naar onze stad te trekken. Zo heerste reeds vóór de start een gezellige drukte om en op het fraaie parcours en vooral in de Noord- straat was de drukte het grootst. Te ruim 3 uur werd gestart en Stoven 25 renners de Noordstraait uit om het uitgestippelde traject van 2 km lang 35 maal te rijden. Daar de renners op de open Zuidsingel de straffe wind in de rug hadden lag het tempo al direct zeer hoog en met tussenpozen van ruim 3 minuten verliepen de opeenvolgende door tochten, zonder dat er aanvankelijk grote schermut selingen vielen te melden. Het hoge tempo verhin derde het ondernemen van serieuze uitlooppogingen, doch gaf ook wel mede aanleiding tot een paar kleine valpartijen, die gelukkig zonder grote schade bleven en waarbij enkele renners slechts enige schaafwonden opliepen. Tot ongeveer halverwege de koers bleef het tempo aan de hoge kant waardoor de groep reeds behoor lijk uit elkaar was getrokken. Er kwam toen, ook enige tekening in de strijd en het waren toen vooral de renners Tolhoek uit Yerseke, Boonman uit Ter- neuzen en Versdhueren uit St. Jansteen die zich ont popten als de animators van deze wedstrijd, die ge durig op kop bleven en door hun strijdlust het ver loop een aantrekkelijk karakter gaven. Dit pittige drie tal wist zich van het kopgroepje los te maken en in enkele ronden een fraaie voorsprong te nemen, die allengs groeide tot circa 1 minuut. Met nog een 12-tal ronden te rijden had Verschueren de pech door een valpartij het contact met zijn beide metgezellen te verliezen en kwam hij weer in de groep terecht. Zijn stijl verried evenwel dat deze pedaalridder nog niet aan het eind van zijn rennerslatijn was en met een bewonderenswaardige moed zette hij de achter volging op de beide koplopers in. Zienderogen wist de soepel draaiende Verschueren ronde voor ronde wat van zijn achterstand weg te werken en de luide aanmoedigingen van het talrijke publiek schonken hem voldoende courage om deze achtervolging in een drie tal ronden met succes te bekronen,. De toeschouwers die dit verloop vol spanning hadden gevolgd brach ten hem voor deze schitterende prestatie een welver diende ovatie. Met nog negen ronden voor de wielen was het sterke en volhardende drietal op kop weer compleet, maar intussen was ook komen vast te staan dat de enige Axelse deelnemer AV. de Visser, die aanvanke lijk zich kranig aan het opgelegde tempo hield ,toch schijnbaar te hoog gegrepen had en geleidelijk aan naar de achterste gelederen verdween. Intussen bleef ook het slot van deze koers nog aantrekkelijk en het aankijken ten volle waard. Want de ware wielerliefhebbers hadden reeds kunnen con stateren dat van de drie renners aan de kop, te weten Verschueren, Tolhoek en Boonman, de beide laatst genoemde renners behorende tot éénzelfde club - hun rivaal uit St. Jansteen in de laatste ronden het „zware" werk grotendeels lieten opknappen. Maar deze jeugdige Steense renner, die zich reeds zo fraai had onderscheiden wist van geen wijken. Integendeel. Hij zorgde nogmaals voor eeni verrassing. Want de laatste ronde was nauwelijks begonnen of met een verbluffend gemak lanceerde hij aan het begin van de Zuidsingel een scherpe demarrage, welke hem in een ommezien enkele tientallen meters voorsprong verschafte. In deze laatste kilometer bleven zijn beide onthutste collega's het antwoord hierop schuldig en als een ware triomfator verscheen Verschueren aan het begin van de Noordstraat. De ruimschoots ver diende toejuichingen van het rondom de finish dicht opeengepakte publiek maakten de laatste paar honderd meters in Axels hoofdstraat tot een blijde zegetocht voor deze Steense renner, waarvan men goede ver wachtingen mag koesteren voor zijn verdere renners carrière. De uitslag was tenslotte als volgit 1. F. Verschueren, St. Jansteen, 70 km. in 1 uur 51 min. 2. (op 50 meter) J. Tolhoek, Yerseke; 3. F. Boonman, Temeuzen 4. (op 1 Yl min.) F. van Poecke, Koewacht5. Th. de Vrieze, Souburg 6. G. de Schepper, Sluiskil7. J. Dagevos, Kattendijke 8. R. Hoogerland, Kapelle 9. J. Wielemaker, Koude- kerke 10. J. de Waard, Wolfaartsdijk. De Axelse renner De Visser werd als 15e ge klasseerd. VRIJSTELLING VAN DIENST voor een zoon van een gesneuvelde militair. Aan één zoon van hem, die als militair in Neder landse krijgsdienst sneuvelt of is gesneuveld, kan op een daartoe gedane aanvraag vrijstelling van dienst als geiwoon dienstplichtige worden verleend. Met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld hij, die hetzij als militair a. is overleden of wordt vermist ten gevolge van oorlogshandelingen, b. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte opgedaan bij of door oorlogshandelingen c. is overleden of wordt vermist in en door de mili taire dienst d. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte opgedaan in en door de militaire dienst HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie der gemeente ter inzage ligt ten verzoek met bijlagen van de Steenkolen- Handelsvereniging N.V. te Utrecht, Rijnkade 1, om vergunning tot oprichting enz. van een benzine, super- benzine- en autogasolie-pompinstallatie door plaatsing van 3 tanks, elk van 6000 liter, met bijbehorende electrische aftappompen ten behoeve van Ptm Service Station in of op het perceel Zuidsingel, kadastraal be kend gemeente Axel, sectie F, no. 546 en 1315. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 10 mei a.s. om elf uur des voormiddags in het gemeentehuis te Axel een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op ge vestigd, dat tot beroep gerechtigd zijti de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Axel, 22 april 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, v. A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. neken

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3