I® O UIT ONZE OMGEVING AXEL A. TH. 't GILDE f LOOP DER BEVOLKING VAN AXEL. GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Axel zal op dinsdag 26 april de ssvonds om 7 uur ten gemeentehuize in openbare vergadering verschijnen ter behandeling van onder staande agenda 1Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Vaststelling van de 1 le wijziging van de Kinder toelageverordening Vaststelling van ©en regeling tot toekenning van een uitkering ineens over het le kwartaal 1960 op de bezoldiging van het gemeentepersoneel. Vaststelling van de Spaanverordening 1960. Onbewoonbaarverklaring woning Sassing Q 7. Garanderen van een hypothecaire geldlening voor de aankoop van een woning. Aanbieding van de gemeenterekening en de be drijf srekeningen over 1958, alsmede d'e rekening van het burgerlijk armbestuur over dat jaar. Verkoop van een perceel bouwgrond aan de Van Middelhovenstraat. Vaststelling van enige 'begrotingswijzigingen. Beëdiging van de heer C S.mies als gemeente ontvanger. Aankoop van het pand Walstraat 1. Vaststelling van de verordeningen en instructies, verband houdende met de invoering van de scheiding tussen kas- en administratief beheer. Rondvraag. Sluiting. 5. 6. 7. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. Mededelingen naar aanleiding van door de raadsleden gestelde vragen. Vraag van de heer Oggel over d'e badcellen in een aantal woningwetwoningen aan de Singelweg. Bij onderzoek bleek in één der woningen de was tafel op de afvoer te zijn aangesloten zonder stank afsluiter. De bewoner zal deze afvoer verbeteren en van gemeentewege zullen maatregelen worden ge troffen om herhaling te voorkomen. Vraag van de heer Maas over de speelgelegenheid aan de Buitenweg. De sp'eelweide aan de Buitenweg wordt gedurende dit seizoen gebruikt voor maximaal 30 competitie wedstrijden van A.Z.V.V. Bovendien is dit terrein in gebruik gegeven aan vier scholen. Per week be tekent dit ten behoeve van het onderwijs een maxi male bezetting van 28 uur. In verband met de frequentie van het gebruik kan de speelweide niet vrijgegeven worden voor de kin deren. Voor hen is momenteel alleen beschikbaar de strook gelegen naast de speelweide. Hierop zullen zo spoedig mogelijk van gemeentewege enkele aanwezig zijnde speelwerktuigen worden geplaatst. Zoals bekend, worden pogingen in het werk ge steld om te komen tot de aanleg van een tweede sportveld. B. en W. moeten echter in dit verband ver wijzen naar een schrijven van Ged. Staten, waaruit blijkt dat dit college met 'betrekking tot het tweede sportterrein vooralsnog een afwachtende houding aan neemt. Vraag van de heer Maas over de toepassing van de Hinderwet. Door B. en W. wordt zoveel mogelijk bevorderd, dat de vergunningen ingevolge de Hinderwet tijdig worden aangevraagd. In zeer bijzondere gevallen kan het op grond van speciale redenen voorkomen, dat d'e vergunning wordt afgegeven na het in werking stellen van de inrichting. Overigens geeft de toe passing en nakoming van de bepalingen van de Hin derwet geen aanleiding tot het maken van opmerkin gen of het treffen van nadere maatregelen. Vraag van de heer Maas om de beloning van de bode-incasseerder van het Woningbedrijf te verhogen. Terzake is het advi'es gevraagd van de Commissie van Toezicht op het Woningbedrijf. Zodra dit ont vangen is, zullen B. en W. hun standpunt kenbaar maken. Vraag van de heer L. Hamelink over de maximum snelheid aan de Nieuwendijk. In aansluiting op het reeds in de vorige raadsver gadering gegeven antwoord, kunnen B. en W. nu mededelen, dat de Provinciale Waterstaat een her ziening van de bebouwde kom ingevolge de Wegen verkeerswet in voorbereiding heeft. Volgens het ont werp zal de bebouwde kom aan de Nieuwendijk dan beginnen bij het aardappelpakhuis van Jac. de Feijter (no. 88). In dit ontwerp is eveneens een bebouwde kom geprojecteerd voor Spui en Magrette. In hoe verre een en ander zal worden gerealiseerd, moet nog afgewacht worden. Vraag van de heer Den Doelder over de molen te Spui. De molen fe Spui is nog steeds niet gewit. Hangende het subsidieverzoek om ©en bijdrage in de restauratie kosten, geven B. en W. er bij nadere beschouwing de voorkeur aan het witten op te schorten. Vraag van d'e heer Den Doelder over de ratten bestrijding. Deze vraag werd reeds in de vorige raadsver gadering beantwoord. Het college van B. en W. kan de verzekering geven dat de bestrijding van dit on gedierte haar volfe aandacht heeft en houdt. Overige mededelingen aangaande door het college van B. en W. genomen besluiten. Bij besluit van 5 april 1960 is de heer C. Smdes, hoofdcommies ter secretarie, benoemd tot secretaris van de door de raad op 29 maart 1960 ingestelde commissie ad hoe. Aan de fa. Gebr. de Bokx te Temeuzen is op 5 april 1960 het egaliseren van de voormalige vuilnis belt bij de Rondeputten gegund voor de som van 800,—. Dit werk is inmiddels uitgevoerd. De met mej. S. S. van Cadsand alhier aangegane arbeidsovereenkomst wordt in verband met het her stel van mej. S. A. de Putter opgezegd per 1 mei a.s. Bij besluit van 22 maart 1960 is het slopen van de voormalige vlasfabriek in plan-Zuid gegund aan de fa. Gebr. de Bokx te Terenuzen voor de som van 1600,-. In verband met het schrijven van Ged. Staten van 12 april 1960 is door B. en W. aan de P.ZjE.M. opdracht verstrekt tot het aanbrengen van 18 licht masten aan de Nieuwendijk. Bij besluit van 29 maart 1960 is de reconstructie van de Polenstraat gegund aan de N.V. Mabuwat te Zwijndrecht voor de som van 17.327,. Bij besluit van 11 april 1960 is op verzoek van de heer A. P. Ie Feber de datum van het aan hem 'bij raadsbesluit van 24 fehruari 1959 verleend eer vol ontslag als directeur van het gemeentelijk gas bedrijf, vastgesteld op 1 juli 1960. Bij besluit van 11 april 1960 is overeenkomstig haar verzoek van 8 april ji. eenvol ontslag ver leend aan mej. C .M. Pot als adjunct-commi'es A bij het gemeentelijk gasbedrijf, ingaande 1 juli 1960. Met betrekking tot de bouw van 16 woningwet woningen in plan-West zij medegedeeld, dat het niet mogelijk is voor de toegestane prijs enkele van deze woningen te Spui te bouwen. Bij besluit van 19 april 1960 is de bouw van de openbare kleuterschool aan de Evertsenstraat ge gund aan de laagste inschrijver, de fa. F. Lamibert Zonen te Stoppeldijk voor de som van ƒ120.345, inclusief de fundering op betonpalen. Ter uitvoering van het raadsbesluit van 24 febru ari 1959 delen B. en W. mede dat de volgende ver makelijkheden voor Pinksteren 1960 zijn toegelaten een babymoleni, een zweefmolen, een noga-, suiker en speelgoedkraam en een treintje. Het overblijvende crediet van de restauratie van de gevels van het gemeentehuis is als volgt besteed vernieuwing trap voorzijde gemeentehuis 1859,34 sdhilderen plafond en behang secretarie 263, verbetering verlichting van de raadzaal 1687,— schiledren van de raadzaal ƒ1194, arbeidsloon gemeentewerklieden 300,— DE VIERING VAN KONINGINNEDAG. Reeds eerder publiceerden wij het door de Oranje vereniging alhier vastgestelde feestprogramma! ter viering van de verjaardag van H.M. de Koningin op zaterdag 30 april a.s. Hierbij kwam o.m. ook het punt voor van kinder zang op de markt te 10 uur s morgens. Thans zijn wij in kennis gesteld van de liederen die hierbij zul len worden uitgevoerd en welke wij hieronder laten volgen Wilhelmus Wien Neerlands Bloed O, schitterende kleuren Wij leven vrij O Heer, die daar Wilt heden nu treden Wij willen Holland houen Ferme jongens In een blauw geruite kiel In naam van Oranje 't Is plicht dat iedere jongen Zeeuwsch-Vlaamse Volkslied le en, 6e couplet le en '2e couplet le couplet le couplet le couplet le couplet 3 coupletten le couplet 3 coupletten le couplet le couplet le en laatste couplet SCHOOLVOETBALTOURNOOL Tijdens de Paasvacantie vond ook dit jaar weer het traditionele Paasvoetbaltournooi voor de scholen plaats, hewelk dit jaar te Hulst werd verspeeld. Wanneer wij ©en beetje chauvinistisch mogen zijn, kunnen wij het slechts jammer vinden dat het teaim van onze plaatselijke Qhr. Ulo net geen beslag wist te leggen op de eerste plaats, zij het dan slechts met een zeer gering verschil door een 1—0 nederlaag tegen het Janseniuslyceum te Hulst. Maar er is sportief voor gestreden en de sterkste heeft gewonnen, terwijl onze Ulo-dub met de tweede plaats zeker ook eervol uit de bus komt. De rangschikkingen in de verschillende afdelingen waren als volgt Afd ,A. 1 i 1Pr. Marijkeschool, Axel2. St. Will., Hulst II3. R.K. Jongensschool Koewacht4. St Will. Hulst III Afd. A. 2 t 1. St. Will. Hulst2. R.K. Jongens school, Groenendijk; 3. St. Bern. sdh. St. Jansteen; 4. Ghr. nat. school Axel. Aid. B. 1 1. St. Clemens Ulo Hulst2. Chr. ].t.s. Axel II3. R.K. Lts. Hulst III 4. Chr. ulo Axel II. Afd. B. 21Janseniuslyceum, Hulst III2 St. Clemens ulo Hulst I'I'I3. R.K. l.t.s. Hulst III4. Chr. l.t.s. Axel III. Afd, C1Janseniuslyceum Hulst II 2. Qhr. ulo Axel I3. R.K. l.t-s. Hulst I4. Chr. l.t.s. Axel I 5. St. Clemens ulo Hulst I. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 april 1960. 10 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur. Vicaris S. den Samen 5303,34 Het crediet was niet meer toereikend voor een nieuwe tafelbedekking voor de raadzaal. Hienvoor zal in de eerstvolgende begrotingswijziging een bedrag ge raamd worden. De volgende raadsvergadering is bepaald op dinsdag 31 mei 1960. MEETING GEREF. JEUGD (VRIJGEM.) TE AXEL. Maandag, 2e Paasdag, hield de Geref. Jeugd haar jaarlijkse bondsdag die ditmaal hier ter plaatse werd gehouden in de Geref. Kerk in de Kerkdreef. In de morgenuren werden de beide huishoudelijke vergaderingen gehouden, die redelijk bezocht werden. Om half drie des namiddags begon de grote meeting waarop ds. Verkade uit Voorburg een referaat hield over „Christelijke levenswaardering". De voorziter van de Ring Zeeland, de heer A. C. Rinn, opende deze bijeenkomst door het gemeenschap pelijk laten zingen van Psalm 68 10 en 17, waarna hij voorging in gebed. Hierop las de voorzitter een schriftgedeelte uit Pred. 11 9 - 12 7. In zijn openingswoord wees de heer Rinn op de rijkdom en rust van de dienst des Heren. Verder heette hij allen hartelijk welkom, in het bijzonder de referator van deze middag en ds. Kuiper, die het slotwoord zal uitspreken. In verband met het gestelde referaat werd gelezen 1 Corinthe 15 1-28, waarna ds. Verkade het woord kreeg. De wijze waarop ds. Verkade zijn referaat uit sprak was uiterst boeiend en vooral de jeugd, maar ook de vele aanwezige ouderen waren vol aandacht. Spr. wees zijn gehoor op de waarde van het leven en op het verschil van waardering in de historie. Hij bracht naar voren wat de Schrift in dit verband zegt. Deze wijst ons op de zegen en vrucht van Christus' opstanding. Daarom niet levensmijding maar levens wijding, Ds. Verkade verklaarde bij herhaling dat dit juist voor de jeugd van het grootste belang is. Na een korte pauze volgde er een korte bespre king over dit interessante referaat, waarop de voor zitter dank bracht aan dominee Verkade en daarna het woord gaf aan ds. Kuiper voor het uitspreken van het slotwoord. Deze sprak over „Volg Mij", het marsbevel van Pasen. Hij laat tenslotte nog gemeen schappelijk zingen Psalm 89 7 en gaat voor in dank gebed. Verder kunnen wij nog melden, dat de middagver gadering goed werd bezocht en dat er onder de meer dan 300 aanwezigen ook vele ouderen werden aan getroffen. De Ring-Kring afdeling Zeeland kan ook dit jaar weer terugzien op een alleszins geslaagde bondsdag. Woensdag is plotseling overleden de heer A. Th. t Gilde op de leeftijd van 65 jaar. Nadat de heer 't Gilde in de ochtend thuis onwel werd, is hij op medisch advies naar het Juliantaiekenhuis te Ter- neuzen overgebracht, waar hij enkele uren later over leed. 't Gilde is jarenlang een actieve figuur geweest in het Axelse leven. Hij heeft actief gewerkt voor tal van verenigingen, waarbij wij o.a. denken aan „Con cordia de Bond van Muziekverenigingen in Z. Vlaanderen, „Het Groene Kruis" en de Alg. Bond van Ouden van Dagen. Ook de gemeentepolitiek had zijn belangsteling en in de vooroorlogse jaren heeft hij in meerdere raadscolleges zitting gehad. In de journalistieke sfeer is hij correspondent voor diverse landelijke en provinciale bladen geweest, ter wijl hij na de oorlog tot de dag van zijn overlijden ook vaste medewerker aan ons blad was. Ook door zijn werkzaamheden voor de P.Z.E.M., alsmede voor de Ned. Staatsloterij was hij een be kende verschijning. Zijn plotselinge heengaan zal stel lig op vele plaatsen een leeget achterlaten. Moge hij rusten in vrede. FEESTAVOND C.J.V. Door de Axelse bij het C.J.V. aangesloten jeugd verenigingen, n.l. de Meisjesclubs „Jonge Kracht" en „Veronica de „Kinderclubde jongemannenvereni- ging „Waakt en Bidt" en de jongensclubs „Gideon" en „Simson" werd donderdagavond in „Het Centrum" een feestavond georqaniseerd. Voor een behoorlijk bezette benedenzaal werd een programma afgewerkt door de leden dezer verschil lende clubs dat afwisselend bestond uit zang, muziek en toneel. In de pauze vond nog een verloting plaats, terwijl de verkoop van oliebollen een nieuwe vinding was om in de pauze het nuttige met het aangename te ver enigen en ook de kosten van een dergelijke avond weer goed te maken. Deze avond die dus elk wat wils bood mag voor de C.J.V.-ers dan ook volledig geslaagd heten. SLECHTE PAASDAGEN VOOR DE BOTERSMOKKELAARS. Boter komt ook bij de Paastafel veelvuldig te pas enwelicht was hierdoor dt vraag van Belgische zijde groter. Mogelijk ook dachten de smokkelaars dat de douane tijdens de Paasdagen ook wel eens van een rustige vrije dag wilden genieten. Hoe het ook zij, er is kennelijk druk illegaal verkeer geweest, maar ook een drukke activiteit van de douane, zodat weer harde klappen vielen. Bij Hulst wist de Belgische douane een auto met 1500 kg. boter buit te maken, terwijl twee mannen van Nederlandse nationaliteit werden gear resteerd. Nabij Sas van Gent werd 900 kg. boter in beslag genomen, terwijl ten zuiden van Axel de buit aan de vooravond van Pasen 500 kg. boter bedroeg, inclusief een auto en twee inwoners van Koewacht. ONFORTUINLIJK PAASTOCHTJE. Toen de heer T. B. met de Paasdagen een tochtje per auto wilde maken, kwam hij op een voor hem on gelukkig moment op de Wouwseweg bij Bergen op Zoom. Voor hem reed een uit Voorburg afkomstige auito welke stopte om linksaf te slaan. Ook de heer B. remde, doch een achter hem komende auto be stuurd door de Rotterdammer F. bleek een en ander niet te hebben opgemerkt. Hij kon zijn wagen niet tijdig tot stilsand brengen en met een harde klap botste hij op de achterzijde avn de auto van de heer B„ die toen met de neus ook nog tegen de voor hem staande auto werd geduwd. De inzittenden van de auto van de heer B. kwamen met de schrik vrij. Van de Rotter damse auto moest een der inzittenden in het zieken huis worden opgenomen. Ned. Herv. Kerk. (Bed. H. Avondmaal). Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. M. Brandes, van Daarlerveen. Geref. Kerk Pironstraait) 10 uur en 3 uur Ds B. Wentsel, van Ridderkerk. Geref. Gemeente. 10 uur Leesdienst. 2.30 uur de heer Bosschaart, van Wölfaartsdijk. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 23 24 aprilpokter K. Boor. VertrokkenJacobus van Doeselaar met gezin, Julianastraat 25, naar Geldermalsen Gustaaf A. Crooy, Irenestraat 12, naar Geldorp Johannes L. van den Bos met gezin, Julianastraat 39, naar Roosen daal Aart Willemsen, Nieuwendijk 54, naar Utrecht; Bastiaan W. Verhelst, Julianastraat 13, naar Hilver sum Geleijn Kaijser en echtg., Weststraat 2, naar SchoondijkeJozias K. Schoonakker met gezin, wijk O 21, naar Terneuzen Adriaan de Bue, Vaartwijk N 20, naar Zaamslag Jan A. van Doom met gezin, van Prins Hendrikstraat 42, naar Temeuzen Jozias J. A. Koster met gezin, Joost de Moorstraat 39, naar Terneuzen Jacobus Matthijs en gezin, Oudeweg 72, naar Vogelwaarde Abel J. Ettema en gezin, Kerk straat 6, naar DordrechtAdriaan Dieleman, Wijk Q 37, naar Corinth (Canada). Gevestigd: Henri M. E. van Overmeeren, West straat 50, van Gent B.Armand de Gijsel en echtg., Te Waterstraat 7, van Temeuzen Paulus H. A. Adriaansen, Paulina F. M. Adriaansen en Wilhelmina Schieman, Oosterstraat 46, naar Dongen Cornelis C. H. Zuilekom met gezin, Te Waterstraat 3, van Temeuzen Francois de Jonge met gezin, Olivier- straat 29, van Zaamslag Maria C. Schoot en Ru dolph J. B. Schoot, Weststraat 33, van Vlissingen Adriaan M. Witte en echtg., Weststraat 2., van Ter neuzen Cornelis A. de Feijter met gezin, Caland- straat 2, van Temeuzen Maria Verschelling, De Ruijterstraat 23, van TemeuzenCornelis J. Mi- chielsen met gezin, Crijnssenstraat 38, van Veere. Verhuizingen binnen de gemeente Petrus de Reu met gezin, van Julianastraat 17 naar Olivierstraat 23 Petrus de Watle met gezin, van Bankertstraat 16 naar Te Waterstraat 1 Adriaan B. Dieleman met gezin van Bylocqueplein 16 naar Joost de Moorstraat 28 René F. Duijm met gezin, van Walstraat 50 naar Walstraat 48 Wed. Anna Duljm-David met gezin, van Walstraat 48 naar Wal straat 510 Désire de Rechter met gezin, van Wal straat 16 naar Olivierstraat 25 Levinus Breepoel en echtg., van Emm'astraat 22 naar Buitenweg 8 Theo- philus Groothaert en echtg., van De Ruijterstraat 13 naar Olivierstraat 31 Hubregt de Jonge en echtg., van Oranjestraat 2 naar Zeestraat 6a Joh. W. de Feijter en echtg., van 'Sassing P 63 naar Olivier straat 35 Jan Penne met gezin, van Oudeweg 44 naar Olivierstraat 39 Johannes den Beer en echtg. van Polenstraat 4 naar Walstraat 16 Pieter J. van Eijk en echtg., van Sassing Q 7 naar Sassing Q 9 Cornelis de Bruijne en gezin, van Joost de Moor straat 28 naar Te Waterstraat 5 Jacobus W. Diele man met gezin, van Hospitaalstraat 4 naar Wilhel- minastraat 86 Francois J. Orlebeke met gezin, van Bemhardstraat 33 naar Schuttershofstraat 1 Mar- tinus J. Oppeneer en echtg., van Irenestraat 42 naar Sassing P 4 Jan W. Hoogendoom met gezin, van Wilhelminastraat 86 naar Oosterstraat 9 Jacobus van Meurs met gezin, van Sassing Q 9 naar Bemhard straat 33 Adriaan Nijssen en echtg., van Wijk M 42 naar Olivierstraat 27Krijn Witte en gezin, van Nieuwendijk 62 naar Nieuwendijk 35 Neeltje Geel- hoedt, van Bemhardstraat 9 naar Singelweg 28 Pie- ternella de Visser-Dieleman, van De Hontstraat 3 naar Prins Hendrikstraat 3 Cornelia van Iperen, van Emmastraat 90 naar Bylocquestraat 35 bov. Abra ham Rinn en echtg. van Wijk M 2 naar Singelweg 21 Abraham Naeije en echtg., van Weststraat 60 naar Weststraat 51 Wed. Margaretha Scheele geb. Deij, van Kerkdreef 22 naar Singelweg 28.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2