Moeilijkheden met Burgemeesters in Zeeland Lekkernijen voor Pasen Toeristisch nieuws uit Zeeland SPORTNIEUWS BEKENDMAKINGEN De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Toxopeus, heeft geantwoord op de schriftelijke vragen die het lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, de heer Sheps (P.v.d.A.) (heeft gesteld in verband met een aan de burgemeesters van de ge meenten Axel, Goes, Oostburg en Ooster land verleend verlof. Uit het antwoord van de minister blijkt, dat hij niet van mening is, dat het beleid inzake het benoemen van burgemeesters in Zeeland in een bepaald opzicht tekort ge schoten is. De bewindsman zegt, dat de burgemees ters van Axel en Oostburg aan de eerste werd op 9 september 1959 en aan d'e tweede op 6 januari van dit jaar voor onbepaalde tijd verlof verleend aanvankelijk hunne functie's op een alleszins bevredigende wijze hebben vervuld. De klachten omtrent hun particuliere levenswandel dateren van de laatste jaren en een ontwikkeling als welke zich heeft voorgedaan, kon ten tijde van hun benoeming bezwaarlijk worden voorzien. Ook zo zegt het ministeriële antwoord verder de burgemeester van Oosterland (aan wie op 29 januari 1959 verlof werd verleend, welk verlof op 18 februari van dit jaar werd beëindigd) heeft aanvankelijk goed voldaan. De moeilijkheden in de ver houdingen binnen d'e kring van het ge meentebestuur dateren eveneens van de laatste jaren. Van tekort schieten in het be noemingsbeleid zou slechts kunnen worden gesproken, indien ten tijde van hun be noeming bepaalde symptomen de mogelijk heid van een ontwikkeling, als zich thans heeft voorgedaan, hadden kunnen doen voorzien. De minister zegt voorts, d'at hem niet is gtebleken -noch heeft hij enige reden om aan te nemen dat zijn toenmalige ambt genoot niet volledige inlichtingen omtrent de ter benoeming voorgedragen candidaten zou hebben onvangen. Het verlof aan de burgemeesters v)an Axel, Oostbung en Oosterland is verleend, in het openbaar belang, hangende het inge stelde onderzoek naar de gedragingen der betrokkenen. Op een vraag van de heer Scheps of er zodanige tegenstelling bestaat tussen de raad van de gemeente Goes en zijn voor zitter, dat deze moet leiden tot een met verlof gaan van de burgemeester, antwoord de de minister, dat een door die gemeente raad ingestelde commissie van onderzoek naar het beleid van B. en W. van die ge- Voor de lezers, die thans reed's hun plannen willen maken voor de komende vacantie en daarbij het liefst niet buiten onze provincie gaan, geven wij hieronder een overzicht, wat er in Zeeland dit jaar zoal aan evenementen te beleven zal vallen. Hierbij hebben wij niet naar volledigheid gestreefd, terw'ijl bovendien nog meerdere gebeurtenissen in voorbereiding zijn, waar over thans nog het zwijgen wordt bewaard. Niettemin kunnen wij nu reeds het onder staande lijstje verstrekken. Drie-eilanden-plan. Naar het zich laat aanzien, zal het bezoek van toeristen aan de afsluitdammen van het Veerse Gat en de Zandkreek deze zomer weer bijzonder groot worden. Vooral de om geving van Vrouwenpolder zal wel weer een groot aantal kijkers trekken. Daarbij is een tocht pe rrondvaartboot over het Veerse Meer laqgs de in uitvoering zijnde Delta werken mogelijk. Miniatuur Walcheren. Op 14 april eergisteren dus is het bekende „Miniatuur Walcheren" op het Molenwater te Middelburg met verschil lende nieuwe attractie's weer geopend. Klank- en lichtspel te Middelburg. Voor het eerst op 17 mei a.s. en vervol gens van 1 juni tot 9 september iedere week op woensdag, donderdag en vrijdag, zal in de Abdijgebouwen een klank- en lichtspel worden uitgevoerd. Ringrijderij. Voorts is er te Middelburg iedere zomer de traditionele ringrijderij, namelijk op 7 en 21 juli en op 25 augustus. De wedstrijd op 7 juli is ter viering van het tienjarig bestaan van de Zeeuwse Ring- rijdersvereniging. Op 21 juli heeft het ring steken plaats met versierde sjezen op 25 augustus doet men het te paard. Showboat. Dan is er iedere week vanuit Vlissingen nog een tocht te maken op de Schelde en op de Noordzee met de Showboat. Dit kan zowel des avonds als overdag. meente, in bepaalde aangelegenheden nog geen rapport heeft uitgebracht. De Com missaris der Koningin in de provincie Zee land zal de minster te zijner tijd van advies d'ienen. Het antwoord zegt verder, zulks op de vraag welke maatregelen zijn getroffen om de gemeenten Axel en Oostburg behoorlijk bestuurbaar te houden, dat voor het nemen van zulke maatregelen geen reden bestaat. De gemeenteraad van Axel heeft een derde wethouder benoemd. Het is inderdaad juist, dat vijf leden van de gemeenteraad van Oosterland, n.l. twee leden, behorende tot de fractie van de Ghr. Historische Unie ,twee tot die van de Partij van de Arbeid, en één lid, deel uitmakende van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, als gevolg Vam de terugkeer van de burgemeester voor (hun lidmaatschap van de gemeenteraad hebben bedankt. De bedank brieven van deze vijf raadsledten luiden „In verband met het feit dat burgemeester Laurense met ingang van 19 februari j.l. zijn functie weer heeft hervat, zie ik mij genood zaakt U mijn ontslag aan te bieden als raads lid, -met ingang van heden. Gezien de ver wikkelingen, die in de afgelopen periode hebben plaatsgehad, is het voor mij onmoge lijk op enigerlei wijze met burgemeester Lau rense samen te werken." Twee ledten van de gemeenteraad zijn in functie gebleven, tot op heden zijn vier nieuwe leden benoemd verklaarddeze hebben hun benoeming aangenomen, drie dezer leden zijn inmiddels tot de raad toe- gteaten. Omtrent de toelating van het vierde lid zal de raad binnenkort een beslissing nemen. Van het zevende lid is nog geen bericht omtrent het al of niet aannemen van zijn benoeming ingekomen. In verband hier mede is de minister van mening dat niet een onibestuurbaarheid Van degemeente Ooster land dreigt. Jaag die ondragelijke Rheumatiek uit Uw leden. Bloesempracht. Dezer dagen reed's en ook gedurende de meimaand staan de boomgaarden op Zuid- Beveland in volle bloei. Ook daarvan kunt U volop genieten vooral in de omgeving van de plaatsen Kapelle, Wemeldinge en 's-Gravenpolder. Vindt U dit echter nog te vroeg, gaat U dan op 17 september eens naar Goes ter bijwoning van het Fruitcorso. Als dit laatste net iets te laat is, kunt U eind augustus of begin september het oester- en mosselfeest te Yerseke meemaken. Zierikzee. Ook Zierikzee zal dit jaar weer de tradi tionele zomerfeesten organiseren. Vindt U dit echter allemaal nog te ver van huis, blijf dan in ZeeuWsch-Vlaanderen. Cadzand. iDe zich nog steeds in een toenemende be langstelling vérheugende badplaats Cadaiznd zal nog aantrekkelijker worden nu men be gonnen is de bunkers in de duinen op te ruimen. Breskens. Het is welhaast niet meer nodig te ver melden, dat gedurende drie dagen waarin 15 augustus valt te Breskens jaarlijks de visserijfeesten worden gehouden met op tocht, vuurwerk, vlootschouw en wat dies meer zij. Sluis. In de eerste helft van september hoopt men te Sluis het gerestaureerde Belfort fees telijk in gebruik te nemen. Ook hier wordt een driedaags feest op touw gezet. Hulst. Op 5 en 6 juni worden te Hulst weer de jaarlijkse Reinaert - feesten georganiseerd. De Reinaertstoet zal dan weer door de stad trekken, terwijl in deze stoet vele inwoners van „d'e stad in de wallen" zullen meelopen, gekleed in imddeleeuwse costuums. Voetbal. R.K.F.C.-AXEL 3-3. In een. wedstrijd waarin voor R.K.F.C. alles en voor Axel niets meer op (het spel stond, hebben de beide ploegen de buit verdeeld, hoewel aanvankelijk Axel zich nadrukkelijk favoriet stelde voor de zege. Het was R.K.F.C, dat tegen de spelverhouding in de score opende en deze voorsprong met de rug tegen de muur tot de rust wist te verdedigen. In de tweede helft was het overwicht van Axel echter niet meer te stuiten en met doelpunten van Sdhelleman, Verbunt en v. d. Berge werd de score snel op 1—3 in het voordeel van onze stadgenoten gebracht. Hiermee dachten de Axelaars het pleit te hebben beslecht en zij gingen het wat klamer aan doen te kakn, want in de laatste minuten moesten zij toe staan dat de thuisclub uit een penalty eerst de stand op 2—3 bracht en zelfs met een laatste krachtsin spanning nog een gelijk spel uit het vuur wist te slepen. Wielrennen. DE PAASRONDE VOOR NIEUWELINGEN TE AXEL. Voor de door de Axelse Wieier- en Supportersclub „Volharding" op maandag a.s. 2e Paasdag ge organiseerde wielerskoers voor nieuwelingen is toch weer het de laatste jaren vertrouwde fraaie parcours verkazen dat leidt vanuit de Noordstraat via de Prins Hendrikstraat, de Zuidsingel (ventweg), Zee straat en een gedeelte Weststraat terug naar de Noordstraat. Dit parcours, dat een lengte heeft van iets meer als 2 km zal door de renners 35 maal worden gereden, wat overeenkomt met eem totale af stand van ruim 70 km. Met de eerste voorjaarsboden nadert hij weer, de Paastijd. Wij halen het voorjaar binnen door de tafel extra feestelijk te dekken met dat wat buiten groeit en bloeit. Bloemen, kuikens, eieren en frisse kleuren maken van onze Paastafel een waar lente feest. Wat U op die feestelijke tafel kunt plaatsen Misschien één van de gerechten, die wij in dit vouw blad vermelden en die berekend zijn voor recepten voor 4 personen. Wij wensen U veel succes in de keuken en daarna. PAASNESTJES (ongeveer 30 stuks). 4 rep>n (100 gram) melkchocolade, 1 eetlepel melk, 50 gram (5 eetlepels) boter of margarine, 75 gram kopje) poedersuiker, 150 gram chocoladekorrels, musketzaad en zeer kleine Paaskuikentjes. De melk in een pannetje doen en de chocoladerepen er in breken. De chocolade zachtjes smelten en van het vuur nemen. De boter of margarine er door roeren. De poedersuiker zeven en eveneens toevoegen. Deze massa laten afkoelen,. Met twee theelepels van de chocolademassa balletjes vormen. De balletjes plat drukken en in het midden een holletje maken, zodat een nestje ontstaat. De nestjes door de chocolade korrels wentelen. In het nestje enige musketzaadjes leggen en zo mogelijk een Paaskuikentje. EIERSOUFFLEE met blokjes eiergelei. Voor de gelei1 ei, zout, pepervoor de soufflee: 15 gram 1 J4 eetlepel) boter of margarine, 20 gram (ruim 3 eetlepels) bloem, 1 Yi dl (1 kopje) melk, 1 ei, peterselie, boter of margarine. Voor de eiergeleiHet ei kloppen met een weinig zout en peper. Een kommetje inboteren. Het ei in het kommetje zeven. Het kommetje op een doekje in een pan met kofond water plaatsen. Er voor zorgen dat het water in de pan ongeveer even hoog staat als de inhoud van het kommetje. Het water tegen de kook aanhouden. Het ei laten stollen in plm. een kwartier het is gaar wanneer een naald, die in het midden is gestoken, er droog uitgehaald wordt. De eiergelei keren en in blokjes snijden. Voor de souffleeDe boter of margarine smelten. De bloem toevoegen en onder roeren bij scheutjes tegelijk de melk er bij gieten. Het ei splitsen in dooier en wit. Van het vuur af de eierdooier, zeer fijn gehakte peterselie en de stukjes eiergelei door de saus mengen. Het eiwit stijf slaan. De saus voor zichtig door het eiwitscheppen. Vuurvaste vormpjes inboteren en de souffleermassa er in overdoen. De vormpjes in een matig warme oven plaatsen en de soufflee in ongeveer een kwartier gaar laten worden. Deze eiersoufflee akn worden gegeiven als warm voorgerecht of als lunchschoteltje. TOMATENBOUILLON. 200 gram runderpoulet, 2 flesjes tomatensap van V/2 dl., water, foelie, tym, laurierblad, 2 peperkorrels, 1 kruidnagel, zout. Het vlees wassen, klein snijden en opzetten met zoveel water, kruiden en zout, dat het net onder staat. Het vlees een paar uur laten trekken. De bouillon zeven, het tomatensap toevoegen en het geheel even aan de kook brengen. KIP met champignonsaus. 1 kip van plm. 1 kg, 1/2 dl (5 kopjes) water, zout, peterselie, wortel, foelie, tym, peper korrel 200 gram champignons, sap van een halve citroen, 60 gram (6 eetlepels) boter of margarine, 60 gram (10 eetlepels) bloem, een eierdooier, zout, 2 eetlepels room, koffiemelk of melk. De kip van binnen en van buiten wassen en zouten Genoemde straten zijn in verband met deze wieler wedstrijd op maandagmiddag a.s. voor alle verkeer gesloten verklaard. Ditmaal zal op het weggedeelte in de omgeving van de start en finish de Noord straat dus van het belangstellende publiek een entrée worden gevraagd. Wat de deelname van renners betreft kan nog ver meld worden dat tot deze week bij het secretariaat der wielerclub een 25-tal renners voor deze wedstrijd heeft ingeschrewnl WIJZIGING WEGENVERKEERSORDENING. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis dat ter lezing voor een ieder ge durende drie maanden op de secretarie der gemeente is nedergelegd' de door hun college d.d. 5 april I960 vastgestelde wijziging van de -Wegzr.iverkeersver ordening. Axel, 12 april 1960. Burgemeester en Wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat op het verzoek van J. C. de Vos, Spui D9 te Zaamslag, om in of op het perceel Spui D 9, ka dastraal bekend gemeente Zaamslag, sectie G, nr. 1122, een herstelinrichting voor bromfietsen te mogen opricthen, door burgemeester en wethouders van Zaamslag gunstig is beslist. Axel, 13 april 1960. De Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. en opzetten met het water en1 de kruiden. De or ganen, behalve de lever, mee laten trekken. De kip in ongeveer een uur gaar laten worden. De cham pignons wassen en een stukje van de steel afsnijden. De champignons in plakken snijden en direct met citroensap besprenkelen om bruinkleuren tegen te gaan. De champignons en de lqver de laatste 10 minuten met de kip meekoken. De kip uit het vocht nemen en warm houden. De bouillon zeven. Voor de champignonsaus de boter of de margarine smelten. De bloem toevoegen en onder roeren 6 dl bouillon bij het mengsel schenken. Telkens wachten met bijschenken van de bouillon tot de bouillon door de bloem is opgenomen. De eierdooier los roeren en een deel van de saus er bij gieten. Het ei door de rest van de saus roeren en laten binden'. De saus op smaak afmaken met room, koffiemelk of melk en de champignons. De kip in grote stukken snijden en op een warme schaal leggen. De kip bedekken met een deel van de champignonsaus en de rest van de saus apart er bij geven. De schotel b.v. garneren met fleurons. Deze kipschotel kan gegeten worden met rijst en sla van kropsla, veldsla of dgnsel. LENTETAART voor een rechthoekige vorm van plm. 18 x 28 cm. (voor 10 personen). Voor het deeg 2 eieren, 60 gram 10 eet lepels) bloem en 25 gram (V/2 eetlepel (aard appelmeel of 80 gram (1 kopje) bloem, 80 gram (8 eetlepels suiker, J4 pakje vanillesuiker, zout. Voor de puddingmassa 34 liter melk, 12 gram (1 eetlepel) rijst), zout, 3 gram (2 blaadjes) gelatine, 1 eierdooier, 20 gram (2 eetlepels) suiker, J4 pakje vanillesuiker, geraspte citroen schil, J4 liter slagroom. Voor de vulling en garnering ruim J4 potje abrikozenjam, 50 gram mooie gedroogde abri kozen, 1 theelepel aardappelmeel, 40 gram (4 eetlepels) suiker, een stukje angelique of sucade of enkele groene geconfijte kersjes. Voor het deeg de eieren met de suiker kloppen tot ze dik en lichtgeel zijn. Bloem (en aardappelmeel), vanillesuiker izn zout samen zeven en lepelsgewijs lloor de eiermassa mengen. Het deeg overdoen in de be boterde en met bloem bestoven vorm. De cake in een matig warme oven in ruim een half uur gaar bakkien. Het gebak uit de vorm nemen en laten afkoelen. Voor de puddingmassa de rijst wassen. De melk aan de kook brengen. De rijst met een weinig zout in de melk strooien. De rijst in drie kwartier gaar koken. De gelatine weken in ruim water en oplossen in een weinig heet water en enigszins laten afkoelen. De eierdooier met een eetlepel suiker roeren. Een deel van de rijstepap onder roeren bij de dooier gieten. De dooiermassa door de pap roeren en de pap tegen de kook brengen. De rijstepap laten afkoelen. De vanille suiker, geraspte citroenschil en gelatine door de rijste pap mengen. De slagroom stijf kloppen. De pudding door de slagroom scheppen en laten staan tot ze dril- lerig is. De abrikozen wassen in ruim water en hierin gaar laten worden. Ze mogen niet stukkoken. Op smaak afmaken met suiker en de abrikozen op een zeef laten uitlekken. Ben klein beetje abrikozensap dik binden met aardappelmeel. De saus koud laten worden. Voor het opmaken van de taart het gebak door midden snijden. De abrikozenjam vermengen met wat citroensap en op een deegplank strijken. De beide helften op elkaar leggen. De bovenkant van de taart eveneens met abrikozenjam bestrijken. De pudding op de taart leggen en glad strijken. De abrikozen op de taart schikken. De sucade of geconfijte kersjes of angelique tot steeltjes snijden en aan de abrikozen leggen. De abrikozen bestrijken met abrikozensaus. Begin vandaag nog 'n Kruschenkuur. Iedere dag die kleine dosis Kruschen en 11 voelt zich al gauw weer een ander mens. D komt omdat Kruschen Uw bloedzuiverende or ganen nieuwe kracht bijzet, ze als het ware versterkt. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan geen kans meer zich vast te zetten. Ze worden afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is daar nu de oorzaak weggenomen van het lijden en de pijn, die nu Uw leven vergallen. I

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3