fa J. C. VINK Ballpen JOTTER Wij wensen al onze lezers een prettig PAASFEEST f 11.- I» UIT ONZE OMGEVING AXEL OMA VEELE WERD 106. Markt 12 - Axel Negen van de tien zuurbrandlijders gebruiken Rennies. Ook vindt er baat bij. Zoals wij in ons vorig nummer al hebben bericht, heeft deze week dinsdag Axels en ook Zeelands oudste inwoonster, mevrouw Veele, in de intieme familiekring haar 106e verjaardag gevierd. Hoewel de gezondheid van mevrouw Veele nog steeds goed is, laat deze toch geen uitbundig feest meer toe en zo is de dag dan ook betrekkelijk rustig verlopen, alhoewel velen toch door bloemen of andere geschenken van hun bealngstelling blijk gaven. In de ochtenduren kwam het college van B. en W. ook mevr. Veele zijn gelukwensen aanbieden, waar bij wnd.-burgemeester Kesbeke haar feliciteerde en bloemen aanbood. In de namiddag kwam ook een deputatie van het Comité Autorit Ouden van Dagen op bezoek, met de heren Essdbrugge en L. P. Bakker. Ook namens het comité boden zij gelukwensen aan, ook nu weer ver- gezed van fraaie bloemen. De Commissaris der Koningin was dit jaar verhin derd om persoonlijk zijn gelukwensen aan de oudste inwoonster van zijn provincie aan te bieden; doch mevrouw Veele mocht van hem reeds vroeg een gelukwenstelegram ontvangen. DE HEER LE FEBER VERLAAT HET GASBEDRIJF. De directeur van het gemeentelijk gasbedrijf, de heer A. P. Ie Feber, die april vorig jaar de pensioen gerechtigde leeftijd bereikte en dientengevolge toen reeds het bedrijf had kunnen verlaten, heeft thans aan de gemeente zijn ontslag aangeboden. Aangezien men op het tijdstip van de pensioenering van de heer le Feber er nog niet in geslaagd was een opvolger voor hem aan te stellen, werd hem destijds verzocht de leiding van het bedrijf te willen blijven ivoeren. Een verzoek dat door de directeur werd in gewilligd en dat later door de raad nog eens werd herhaald voor de periode tot 1 januari 1961, aange zien men nog geen geschikte opvolger had kunnen aantrekken. Daar de heer le Feber zich niet kon verenigen met de wijze waarop de gemeentelijke diensten en daar mede dus ook het gasbedrijf thans worden gereorga niseerd, heeft hij thans eigener beweging verzocht hem per 1 juli a.s. ontslag te willen verlenen. Ook door mej. Pot, werkzaam op het kantoor van het gemeentelijk gasbedrijf is per 1 juli a.s. ontslag gevraagd uit haar functie. KASSA ONTVREEMD. Toen de heer Schutz in de Weststraat woensdag ochtend in zijn winkel kwam, bevreemdde het hem reeds dat een tussendeur, die hij meende de vorige avond gesloten te hebben, open stond. Nog groter werd zijn verbazing en schrik toen hij in de winkel komend daar de kassa niet op de gebruikelijke plaats op de toonbank zag staan. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat niet alleen de kassa door nachtelijke bezoekers was „mee genomen" maar eveneens een in de nabijheid staand geldkistje. Kennelijk was het de daders alleen1 om contanten te doen geweest, want verder werd ner gens iets vermist. Sporen van breuk of forcering waren ook nergens te vinden, zodat vermoedelijk de daders aan de zijkant of achterkant het pand hebben weten binnen te dringen. De bewoners die boven de winkel wonen en slapen hebben van deze inbraak niets be merkt. De Rijkspolitie stelde vanzelfsprekend een uitge breid onderzoek in teneinde de daders van deze in braak op te sporen. Tot nog toe is men daarin echter nog niet geslaagd. Het is te hopen dat dit spoedig mag gelukken, waar na de bewoners van onze streek waar inbraken tot nu toe gelukkig slechts hoogst zelden voorkomen weer rustig kunnen gaan slapen. OPBRENGST SIMAVI - COLLECTE. De opbrengst van de alhier gehouden collecte voor Simavi bedroeg ƒ221,07. AANRIJDING. Toen dinsdag de heer Den D. met zijn Volkswagen door de Kerkdreef reed, kwam plotseling de jeugdige De B. op zijn fiets uit de Schoolstraat te voorschijn. Hoewel de heer Den D. poogde een aanrijding te vermijden, mocht dit niet meer gelukken en werden de neus van de Volkswagen en de fiets bij deze aan rijding flink beschadigd. De jonge De B. kwam ge lukkig vrijwel met de schrik vrij. NIEUW LEERPROGRAMMA AAN DE CHR. LANDBOUWSCHOOL. Allerwegen wordt het onderwijs op de Lagere Landbouwscholen gegeven, aangepastt aan de be hoeften van deze tijd, zodat de leerlingen, die deze scholen bezocht hebben, nog verscheidene richtingen uit kunnen. Het onderwijs in b.v. Nederlands, Engels, algebra, rekenen, meetkunde, scheikunde, natuurkunde, plant kunde, dierkunde, timmeren, mechanisatie boekhou den en maatschappijkennis is voor alle boeren, bur gers en buitenlui eveni nuttig. Dus ook voor gewone burgers, die niet eens boer worden, maar later een ander vak kiezen, kunnen deze scholen nut afwerpen. We denken hier aan toekomstige analisten, handelaren in kunstmeststoffen, drogisten, melk- en euivelhandelaren, tractorchauf feurs, die tevens alle boerenwerk kunen verrichten, bedienden bij zaai- en pootgoedfirma's, handelaren in tuinbouwbenodigdheden en landbouwbenodigdheden, kantoorbedienden bij coöperaties en particulieren enz. Voor al deze mensen is een lagere landbouwschool opleiding een goed begin, dat volgens het spreek woord een daalder waard is. Nu de Chr. Lagere Landbouwschool te Axel ook het nieuwe programma heeft ingevoerd, raden wij U aan om eens met het Hoofd der School te gaan praten, wat U met Uw jongen zult gaan doen, die de Lagere School doorlopen heeft. JAARVERGADERING AXELSE BESTUURDERSBOND. Woensdagavond kwam de Axelse Bestuurdersbond, onder leiding van voorzitter P. van Eyk, in de boven zaal van „Het Centrum" in vergadering bijeen. In zijn openningswoord kon de voorzitter naast de aan wezige bestuurders, ook de heer C. Hoek, districts bestuurder van het N.V.V. verwelkomen. De jaarverslagen van secretaris P< Scheele en penningmeester K. Hamelink werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat hoe wel er een verheugende activiteit in de bondsaf- delingcn is te constateren, dit merkwaardigerwijze geen weerklank vindt in de belangsteling voor de be stuurdersbond. Getracht zal worden, door in de toe komst meer actule plaatselijke problemen aan de orde te stellen, hierin verbetering te brengen. De secretaris deelde nog mede, dat bij de halfjaarlijkse lediging van de gezinsbusjes voor het t.b.c.-fonds, een bedrag van 61,88 was opgehaald. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. Scheele, die periodiek aftredend was, als secretaris herkozen. Voor de kascontrole-commissie werden gekozen de heren D. van Broekhoven, G. de Feijter en Jac. Hamelink- De heer C. Hoek gaf, naar aanleiding van ver schillende vragen, een uiteenzetting over de alge mene politieke ontwikkeling en de economische toe stand in Nederland en in het bijzonder over de werkloosheid in Zeealnd. Hierover zei hij o.m„ dat bij een gemiddelde werkloosheid van 1385 personen over 1959 in Zeeuwsch-Vlaanderen, bij een werkloos heidsuitkering van 80% dit todh een denving van koopkracht van ruim één millioen gulden per jaar voor Zeeuwsch-Vlaanderen betekent. Aan de hand van berekeningen toonde hij aan, dat dit voor geheel Zeeland bij een gemiddelde arbeidsreserve van 3300 personen een derving van inkomen van ruim iy2 millioen, bedroeg. Dat dit doorwerkt in alle lagen van de samenleving in zo'n gebied is duidelijk, aldus spreker. De Rijksoverheid zal dan ook alles moeten doen, door het aanwijzen van kerngebieden en finan ciële bijdragen, om de industrievestiging nog aantrek kelijker te maken ter oplossing van dit probleem. De voorzitter dankte de spreker voor zijn duide lijke uiteenzetting. Hij sprak in zijn slotwoord de hoop uit, dat de bestuurders de bestuurdersbond die belangstelling zouden ge vut. die het om zijn belangrijk werk verdient, waarna hij de vergadering sloot. MARIE CECILE MOERDIJK TREEDT OP IN „HET CENTRUM". Op 13 mei a.s. zal de Axelse jeugd de Zeeuwsch- Vlaamse zangeres Marie Cecile Moerdijk kunnen be luisteren op een schooiconcert, dat in „Het Centrum" zal worden gegeven. Als onderwerp heeft zij gekozen „De schoonheid van het volkslied in allerlei landen." Zij zal daarbij aan de piano begeleid worden door de bekende pianist Jo Ivens. Men zal deze zangeres nog menigmaal kunnen be luisteren en zien voor de radio en televisie, waar voor de opnam enreeds gemaakt zijn. Om te beginnen zondag, de le Paasdag, des middags om 12 uur voor de A.V.R.O., op verzoek weer met Zuid-Amerikaanse volksliederen, daar deze van haar bijzonder goed in de smaak vallen, wegens haar buitengewone techniek en zeer soepele stem, welke voor de vertolking van deze liederen vereist is. HEVIGE BOTSING. Zaterdagavond omstreeks 7 uur kwamen op de Kinderdijk ter hoogte van Paviljoen „Zomerlust" een tweetal personenwagens met elkaar in botsing. Een uit de richting Zuiddorpe komende Chevrolet van de Centrale Velddienst van de douane en uit de richting Axel komende Mercedes van de heer W. uit Kloosterzande waren hierbij betrokken. De wagen ivan de douane kwam met volle snelheid in botsing met de linksaf slaande wagen van de heer W. De oorzaak van het ongeval is niet duidelijk ,doch door een of andere reden hebben de beide bestuurders el kaar kennelijk te Laat bemerkt. De heer W. bekwam1 wat lcibte snijwonden, terwijl voor de bestuurder van de douane-auto door dokter Kats, die spoedig ter plaatse was; overbrenging naar het ziekenhuis te Sluiskil noodzakelijk werd geoordeeld. Na onderzoek kon gelukkig ook deze bestuurder huiswaarts keren. De beide wagens werden deerlijk gehavend. AUTO OVER DE KOP GESLAGEN. Toen maandagavond tussen half tien en tien uur de heer A. V„ kolenhandelaar te Temeuzen, uit de richting Axel huiswaarts reed, kwam door nog on opgehelderde oorzaak zijn auto nabij de buurtschap Magrette eerst in aanraking met enkele rechts van de weg staande bomen, waarna de wagen naar links zwenkte en aan de linkerzijde van het wegtalud af tuimelde. Aan de heer V., die Vrij ernstige, doch niet levensgevaarlijke verwondingen opliep, werd door dokter Schiltman eerste hulp verleend, waarna hij raar het Julainaziekenhuis te Temeuzen moest wor den overgebracht. De auto werd ernstig beschadigd. SOLISTENCONCOURS TE KRUININGEN. Dit jaar heeft de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt voor de «vijfde maal een solistenconcours georganiseerd, waaraan ook zangers uit Axel leden van het Ned. Hervormd Kerkkoor hebben deel genomen. Mej. C. B. Kousemaker uit Goes behaalde een eerste prijs met lof, waarbij een beker een een medaille behoorden. Door de Axelse deelnemers werden de volgende priizen behaald Eerste afdeling: Kwartet, bestaande uit de dames H. Risseeuw-Verdouw en C. J. Smies-Visser en de heren A. van Drongelen en P. Verijzer, een le prijs met 88 punten duo van de dames H. Risseeuw-Ver douw en C. J. Smies-Visser, 2e prijs met 79 punten. Derde afdelingDuo van de dames Corry en Tanny de Kraker, 80 punten, eerste prijs. De jury weid gevormd door de heer Alex Schelle- vis uit Apeldoorn. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 april 1960 (Pasen). Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Gcref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 16—17 aprilDokter A. Katsmaandag 18 april (2e Paasdag) Dokter C. A. Schiltman. tfTTBVT Dat betekent bijna 400.000 woorden met tlechts één vulling f Vergelijk Parker's reuze vulling met een gewone ballpenvulling. GEVONDEN VOORWERPEN. Driewielig kinderfietsje, Polenstraat 32 een heren- horloge, Singelweg 47. EJerjt U d/ie ene soms, die diat weüdladlige blussien nog nilelt ondervond' Wapen U tegen de eerstvolgende aanval neem een pakje Renmies !ln hiuis. U beleeft er aflde dag de weBaldfige werking v|an. Want Uw klachten behoren tot het verleiden (Ingez. Med.) WEG ANTWERPEN-HULST VOORLOPIG NIET GEREED. Experiment met nieuwe stabilisatielaag volkomen mislukt. De in uitzicht gestelde betere wegverbinding tussen Antwerpen en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zal nog niet zo snel klaar zijn. Het nieuwe procédé dat ge bruikt werd op het wegvak Antwerpen—Kalloo is zo fali'kant mislukt dat de werken werden stilgelegd en alles zal moeten worden overgedaan. Een jaar of vier geledien werden besprekingen ge voerd tussen de Nederlandse en Belgische ministers van Openbare Werken met 'het oog op de verwezen lijking van een betere wegverbinding tussen Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en de Scheldestadi. Op Belgisch grondgebied zou hiervoor gedeeltelijk gebruik gemaakt worden van het in 1937 geplande tracée voor een autosnelweg tussen Antwerpen en de Vlaamse kust. Destijds wanen tussen Antwerpen en Vrasene-Waas zowat 85 ha polderalnd onteigend en reeds was een verhoogde dijk aangelegd waarop de snelweg zou worden gebouwd. Na de oorlog werd dit plan echter definitief opgegeven, zodat de ont eigeningen en de aangelegde dijk zonder nut bleven. De nieuwe weg Antwerpen—Hulst zou een aantal gemeenten in het Land (van Waas, zoals Kalle, Doel, Kieldrechit, Verrebroek, Meerdonk en Vrasene betere wegverbindingen verschaffen met de Sinjorenstad. Met de werken werd begonnen op het vak Kalle— Antwerpen. De aanbestedingsprijs bedroeg 16 millioen Belgische francs of ruim 1 millioen gulden. De ver harding zou gebeuren volgens een nieuwe rpocédé, dat reeds was toegepast bij het aanleggum van de parkeerplaatsen rondom de Expo in 1958 te Brussel. Niettegenstaande het feit dat men zich hierbij reken schap had kunnen geven van de geringe weerstand van de stabilisatielaag met het oog op het snelverkeer werd met dat .procédé op het vak Antwerpen—Kalle nogmaals geëxperimenteerd. Het wegdek heeft echter niet eens stand gehouden tegen de inwerking van de weersinvloeden, Over lange kilometers vertoont het barsten en kloven en' er vonmen zich bij regenweer enorme plassen. Het gevolg is dan ook dat de werken werden stilgelegd en de weg werd afgekeurd nog vóór hij werd open gesteld voor het verkeer. Het mislukte experiment is een bron Van ergernis voor de Belgische belastingbetaler en een serieuze strop voor de Zeeuwsch-Vlamincjen en de Waas- landers, die voor zaken or anderszins geregeld naar Antwerpen moeten.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2