iê Blijf meester '0 O i i» over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten SPORTNIEUWS BURGERLIJKE STAND AXEL BEKENDMAKINGEN UIT HET WALHALLA DER BIERDRINKERS. Unieke weddenschap. De Duitsers hebben He reputatie behalve echte wijn- al wel sedert tientallen eeuwem even verwoede bierdrinkers te zijn Leerden we niet reeds op de lagere schoolbanken, dat onze verre voorouders de Bataven, Saksers en Franken, die de Rijn kwam,en afzakken, hartstoch telijke bierdrinkers waren Aan wien de liefde voor het edele gerstenat als het ware met en naast de moedermelk was ingegeven Evenals bun helden moed is hun zucht naar een dagelijkse teug van dit geestrijke vocht dus ingeboren en als spreekwoorde lijk. En wie ooit in Duitsland met de meest gere nommeerde biermerken kennis heeft gemaakt, zal deze behoefte niet zo vreemd voorkomen, aangezien kwali tatief de meeste Duitse biersoorten) een goede faam bedritten en in smaak en hoedanigheid die van de meeste landen! naar de kroon steken of overtreffen. En zo hoeft het enerzijds geen verwondering te baren, dat we hier jd. zondagavond geconfronteerd werden met een „professional" uit dit „Walhalla der edele drinkers van 'het gulden gerstenat, die in het tijdslimiet van een half jaar ongeveer 820 Euro pese bierbrouwerijen door geheel WestBuropa zal moeten, bezoeken en daartoe een reis heeft geprojec teerd vanaf Duitsland, door Oostenrijk, Liechtenstein, Zwitserland, Italië, Frankrijk, Luxemburg, België en, Nederland en, zo weer terug naar zijn „heimat ,Hij startte voor deze reis met slechts 5 Mark op zak en verbond aan de hiertoe aangegane wedden schap de verplichting op 6 april weer terug in zijn woonplaats Miinster te zijn. Op 6 oktober van het vorige jaar was hij n.l. uit deze st«d vertrokken. Hij mag alleen bier drinken, terwijl hij geen verdere bij verdiensten mag hebben. Deze wel unieke weddenschap ging deze reislustige brouwersgezel, Wolfgang Britzweiin aan tijdens een, gezellig onder-onsje aan een tafeltje in zijn Westfaalse stamcafé onder vriendien en vakgenoten. Zijn reis begon na zijn eigen contreien in ons lanld, alwaar hij nu ook de laatste etappe beëindigt om tijdig terug te zijn bij zijn vrienden ter incassering van de 1200 Mark plus nog extra 200 liter bier die als prijs en inzet gelden voor deze tocht. Hij vertelde ons dat hem ongeveer 14 dagen respijt werd verleier.d, daar hij in Zwitserland een week lang met griep had te kampen, terwijl hij gedurende de Kerstdagen in de cel verbleef te- Genua, waaruit hij tenslotte door tussenkomst van de Duitse ambassadeur Werd bevrijd. Zondag rinkelde alzo onze telefoon en namen we kennis van lie welgedocuimenteerde „voyage" van onze reisbeluste Westfaalse brouwersgezel, die vol goede moed is zijn weddenschap van 1200 Westduitse Rijksmarken en de 200 liter bier volledig in de wacht te silepen. Zijn tas bevatte naast foto's, krantenknipsels, hand tekeningen van bekende en overheidspersoonlijkheden nog een menigte andere bewijzen. In zijn shelter overnachtte hij hier ter plaatse om daarna via Westdorpe maar Rotterdam te vertrekker, om aldaar en in de omgeving der Hollandse Rand stad de nog resterende brouwerijen te gaan bekijken. Zo zag deze Nimrod van het edele gerstenvocht een groot deel van ons werelddeel» hetgeen kennelijk aan zijn versleten kidding em schoeisel was te be merken. Ook moest hij ondertussen zijn baard laten groeien en zo bezocht hij in het barre jaargetijde Rfaei'nfeldiens Feldschosbrau een „geweldige" en de meer bescheldene maar niet minder gerenommeerde brouwerij van „Weiszbier", die slechts op een jaar productie van 3500 liter bier is ingesteld. Allerwege sdhonk men onze „all-round hier-profes- sional" royaal de biersoorten in, onverschillig van welker heren landen! dit was en zijn avontuurlijke geest is vaardig genoeg om ganse boekdelen te vul len over zijn belevenissen, waarvan de Axelse toe hoorders getuigen kunnen dat ze boeiend waren en vol -humor en drang naar het lokkende avontuur om de Westerse nabuurlanden grondiger te leren kennen en waarderen. Zijn 1200 Münsterse collega's zullen medio dezer maand ongetwijfeld bun 28-jarige makker Wolfgang Britzwein weer in bun midden verwelkomen en zeer zeker zal het feest te zijner ere aangelegd rijkelijk gekruid en mede bevochtigd worden door wel het grootste aandeel vain de 200 liter gerstenat. ZWARTE DAGEN VOOR DE BOTER- SMOKKELAARS. Zondagavond slaagden beambten van de Centrale Velddienst der Invoerrechten en Accijnzen alhier er in op de Kinderdijk een personenauto aan te houden geladen met 600 kg. boter. Auto en boter voor een gezamenlijke waarde van circa 3500,werden in beslag genomen, terwijl bovendien, twee inzittenden afkomstig uit Koewacht konden, worden gearresteerd. Diezelfde nacht wisten douaniers nabij Kruisstraat onder de gemeente Koewacht een, personenauto in beslag te nemen geladen met 800 kg. voor smokkel bestemde roomboter. De chauffeur van deze auto wist in het nachtelijk duister te ontkomen. Hierbij bleef het niet want dinsdagavond werden opnieuw gevoelige klappen uitgedeeld, toen omstreeks 6 uur in de buurt van Hulst etenl bestelauto kon wor den aangehouden, ditmaal met 1500 kg boter. Ook hier konden twee personen worden, gearresteerd, ter wijl de buit aan boter en auto een waarde van örca 7000,vertegenwoordigde. Enkele uren later des nachts okn in de Zandstraat nog een personenwagen worden aange houden geladen met ongeveer 900 kg boter voor een, waarde van 4000,—. De inzittenden wan deze wagen wellicht meer beroepssmokkelaars dan de anderen want deze wagen was n.l. uitgerust met speciale banden en gepantserd,, terwijl naast de inhoud aan boter ook de beruchte kraaiepoten werden aange troffen voor afweer van achtervolgers, wisten in het nachtelijk duister te ontkomen. AXELS OUDSTE INWOONSTER WORDT 106 JAAR. Dindag a.s. wordt mevrouw Veele, Axels oudste inwoonster, 106 jaar. Een feit wat zeker vermeldens waard is en aan de jarige zeker wel niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Al geniet mevrouw Veele nog steeds een goede gezondheid, haar krachten nemen toch af enf derhalve zal dit heugelijke feit niet uitbundig kunnen worden gevierd. Dodh ook zonder veel uiterlijk vertoon zullen velen toch zeker deze dag voor haar niet maar ge woon voorbij laten gaan en op enigerlei' wijze van -hun belangstelling doen blijken. In ons volgend num mer hopen wij hierover meer te kunnen vermelden. I AXELS TORENKLOK WORDT WEER VERLICHT. De echte Axelaars zullen zich nog wel herinneren dat na de bouw van bet nieuwe stadhuis in 1938 Axel als een der eerste gemeenten in onze streek be schikte over een verlichte torenklok. Na de oorlog 'heeft deze verlichting echter niet meer gebrand, aan gezien de apparatuur toen niet meer in bruikbare staat verkeerde. In de laatst gehouden raadsvergadering zijn thans gelden gevoteerd om een nieuwe verlichtingsappara- tuur aan te -brengen,, waartoe inmiddels offerte is gervaagd. Verwacht mag dus worden dat in de loop van dit jaar het Axelse torenuurwerk ook des avonds weer van verre zichtbaar zal zijn en bij zal dragen tot eten! fleuriger aanzien van onze staid ook in de avonduren. abnormaal beeld. Een opeenstapeling van de gekste beslissingen oogstte misnoegen langs de lijnen en het was tenslotte één janboel. De thuisclub wist nog maals de overhand te verkrijgen en uit deze op leving wist hun miidvoor voor het laatst te scoren. Geliuukig bleef ondanks het totale falen van de leiding de wedstrijd toch een sportief karakter dragen doordat de houding van de spelers onderling toch nog binnien de perken van het humane bleef. De stand in de 4e klasse van het landelijk zaterdag- y/ voetbal ziet er thans als volgt uit Good Luck 22 1*8 1 3 37 79—29 Arnemuiden 22 15 4 3 34 66-29 Dinteloord 22 14 2 6 30 68-46 Nieuwdorp 20 10 3 7 23 48-42 Sprang 21 9 4 8 22 46—38 V.V.N 22 10 2 10 22 63-62 S.S.C. 21 8 5 8 21 30-44 Rillandia 22 7 2 13 16 34-52 A.Z.V.V. 21 6 3 12 15 48-64 Zwaluwse Boys 20 5 3 12 13 22-39 The Gunners 22 4 5 13 13 42-70 Colijnsplaatse Boys 21 2 15 10 27—67 FAILLISSEMENTEN. Het faillissement van de heer F. Schauwaert, boek houder en belastingconsulent, Bankertstraat 10, Axel is geëindigid door het verbindend worden, der enige uitdelingslijst met een uitkering van 2,42% aan conc. crediet. Op 30 maart is het faillissement uitgesproken over A. M. Vroegop, groot- eri kleinhandel in groenten en fruit, Juliana van Stolbergstraat 47, Terneuzen. Rechter-commSssaris is mr. T. W. Attama. en curator is mr. H. B. L. de Rechter te Hulst. Eveneens op 30 maart is failliet verklaard de V.o.f. Boekhandel en. Drukkerij v/h fa. A. J. Brons wijk, Brouwerijstraat 4, Oostburg en haar vennoten A. J. Beerman én Aa. Ca. Ea. Vincent, wonende Brouwerijstraat 4, Oostburg. Rechter-commissaris is mr. C. E. Coester en curator is mr. H A.. R. de Mul, Oostburg. NIEUWE PLASTIC TRANSPORTLEIDING NAAR TERNEUZEN. Door het gemeentelijk gasbedrijf alhier is in de afgelopen! maanden een nieuwe transportleiding aan gelegd voor de gastoevoer naar de gashouder te Ter- neuzen. Dit werk werd in eigen beheer uitgevoerd in de wel bijzonder korte tijd van slechts 39 werk dagen. Op 25 januari werd aan de aanleg begonnen het graafwerk werd daarbij verricht door het aannemers bedrijf Sanderse alhier terwijl na een oponthoud door enkele dagen vriezend weer op 17 maart de leiding was voltooid. Inplaats van het vroeger gebruikelijke gietijzer wer den nu pijpen gebruikt van plastic, waardoor in deze korte periode de gasleiding gereed kon komen. Na het gereed komen werd de leiding onder druk gecontroleerd, waarna deze op 22 maart kon woriden aangesloten en zonder officieel vertoon onmiddellijk in gehruik is génomen. Deze nieuwe gasleiding heeft een capaciteit van circa 700 kubieke meter per uur, waardoor de gas- ■aanvoer naar Terneuzen thans weer ruimschoots is gegarandeerd en weer voor vele tientallen jaren over een betrouwbare leiding kan worden beschikt. i Voetbal, GOOD LUCK—A.Z.V.V. 4-2. Good Luck kampioen. De Raamsdonkse leiders liepen in deze ontmoeting zo hard van stapel, dat de Axelaaris het eerste kwartier niet veel in de. melk te brokken hadden. Zo keek A.Z.V.V. dan ook gauw tegen een 2-0 achterstand aan en begrepen de rood-witten dat het hier aanpakken geblazen was am met een dragelijke score uit de bus te kamen. In deze beslissende ont moeting bleek duidelijk de noodzaak van een goede leiding, want de aldaar fungerende arbiter nam be slissingen die kant noch wal raaktjeni. Kort voor rust voerde Good Luck de stand op tot 3-0, zodat de kansen voor de thuisclub bij de thee wel veilig leken. Na de hervatting kreeg deze kamp echter een vol kamen gewijzigd beeld. Uit een strafschop verkleinde Ruijtenburg de stand tot 3—1 en hieruit putten de Axelaars voldoende inspiratie om alles op al-les te zetten en waarlijk werd het even later 32. ,Het verdere wedstrijdverloop kreeg door de lucra tieve beslissingen van de scheidsrechter een volkamen, PREDIKBEURTEN. Zondag 10 april 1960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bev. nieuwe leden), 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper (Bei. H. Avondmaal en Nabetrachting). Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Vrijdag 15 april i960 (Goede Vrijdag). Geref. Kerk (Kerkdreef). 7 uur n.m. Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 7.30 uur n.m. Ds. A. van Leeuwen. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 9 10 april Dokter K. Boor. Gedurende de maand maart 1960. Huwelijks-aangiften. 9. Armand Hendrik de Gijsel, (van Terneuzen), 25 j. en Elisabeth Maatje van Doom, 23 10. Martinus Jacob Oppeneer, 24 j. enElena Leuntje de Pooter, 20 j. 17. Daniël Wiemes, 27 j. en Ivonne Maria Bracke, 19 j. 24. Abraham Naeije, 25 j. en Margaretha Bakker, 20 j. 26. Abra ham Rinn, 26 j. eni Sara van Cadsamd, 23 j .26. Jo hannes Willem de Feijter (van Zaamslag), 22 j. en Pietemella Dek, 21 j. 30. Gerardus Aloysius de Vrieze (van Koewacht), 22 j. en Maria Mathilda Coleta de Bock, 19 j. Gehuwd. 17. Adriaan Marinus Witte (van Ter neuzen,), 28 j. en Adriana Dieleman, 19 j. 24. Ar mand Hendrik de Gijsel (van Terneuzen), 25 j. en Elisabeth Maatje van Doom, 23 j. 24. Martinus Jacob Oppeneer 24 j. en Elena Leuntje de Pooter, 20 j. Geboren. 1. Paul Petrus z. van Constant de Poor ter en Alma Cecilia van Bastelaar (Polenstraat 14) 2. Johannes Cornelia z. van Jacobus van Doeselaar en Paulina Johanna Meijer (Julianastraat 25) 5. Ha rold Honoré Maria, z. van Honoré Gerard de Vliegere eni Martha A-polonia 'Platjouiw (Calandstraat 8),; 5. Helena Johanna Emma, d. van CorneJis Jan Lensen en Anna Emma Jonkman (Wilhelminastraat 60) 14. Willem, z. van Krijn Oppeneer en Ebrina de Bruijne (Singelweg 11) 19. Peter Joseph Gerarda, z. van Leo Wautier en Alicia Elvira de Pau (Kanaal K 30) 19. Franco Maria, z. van Gennaro Pecoraro en Joan Alberte Dassonville (Pieter Pauluxstraat 26\; 20. Edwin Arthur Theodora, z. van Emilius Julius Boe- ding en Rosalia Mathilda Kindt (Bankertstraat 8). Overleden. 2. Martinus Oppeneer, 76 j„ z. van Pieter Oppeneer en Maria Mechielsen. 17. Jerina Jo hanna Orabbe, 84 j., wed. van Jacobus Marinus Her- rebou-t. 25. Johannes Adrianus Franciscus Schut, 63 j., echtg. van Eimilie Gertrud Hertha Kaysers. 29. Jan Wiest, 76 ju z. van Francois Wiest en Pietemella Jacoba van den Broeke. 29. Johannes de Visser, 90 j., wedn. van Janneke van Langevelde. WIJZIGING WEGENVERKEERS- VERORDEN1NG. Burgemeester en wethoulders van Axel brengen ter openbare kennis dat ter lezing voor een ieder gé- durende drie maand'eni op de secretarie der gemeente is nedergelegd de door hun college d.d. 29 maart 1960 vastgestelde le wijziging van de Wegenverkeers- verordening. Axel, 31 maart 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnld. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. TIJDELIJKE SLUITING VAN WEGEN. Burgemeester en wethouders van Axel, beschikkende op een verzoek van de Axelse Wieier- supportersclub „Volharding" te Axel, tot- het hou den van een wegwedstrijd met rijwielen op maandag 18 april 1960, overwegende, dat het in verband daarmede nodig is het parcours voor die wegwedstrijd tijdelijk voor het verkeer in beide richtingen voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee te sluiten, gelet op het raadsbesluit van 6 maart 1951 tot overdracht van bevoegdheden- aan hun college, gelet op artikel 6 van de Wegenverkeerswet en artikel 4 van het Wegenverkeersreglement besluiten;: 1. gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen, op maandag 18 april 1960 van 14 uur tot 17.30 uur de wegen Noordstraat, Prins Hendrikstraat, rijksweg Axel—Sluiskil (dwars overstekend), ventweg Zuidsingel, Zeestraat en Weststraat (van Zeestraat tot Noordstraat). 2. de bij de wet vastgestelde borden, model 13, te plaatsen op de meest daarvoor geschikte plaatsen. Axel, 5 april 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. '-'.VI HINDERWETSBESCHIKKING. Burgemeester en wethouders van Axel hebben, be schikkende op het verzoek van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging Oost Zeeuwsch-Vlaanderen G.A., gevestigd Nieuwstraat 25 te Temeuzenl, om vergun ning tot oprichting enz. van een bewaarplaats voor granen, wiaarin 17 electro-motoren met een gezamen lijk vermogen van 59 pik. gebezigd zullen worden» in of op het perceel Sassing Q 22a, kadastraal be kend gemeente Axel, sectie A no. 1199 en 933, de gevraagde vergunning verleend. Axel, 5 april 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Burgemeester e» wethouders van Axel, gelet op het bepaalde in artikel 112 van het be sluit bevolkingsboekhouding (Stb. 1936, 342) herinneren de bevolking aan haar verplichtingen!, omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 van ge noemd besluit brengen als voornaamste ter openbare kennis 1. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Neder land nachtrust of de daarvoor in de plaats tre dende rust geniet, onverwijld moet worden op genomen in één der bevolkingsregisters 2. dat ieder moet woriden opgenomen in het be volkingsregister der gemeente, waar hij voor nemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor in de plaats trgdende rust te genieten. 3. dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2 vermelde bijzondere voorschriften gelden 4. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onverwijld van het bevolkingsregister moet worden afgevoerd 5. dat bij adresiverandering binrten) de gemeente de nodige wijzigingen in het bevolkingsregister moe ten worden aangebracht. Voorts, in verband met het bovenstaande a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente mondeling of schriftelijk moet geschieden op de id-ag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoogste vijf dagen tevoren of na de adres- verandering, met opgave van het laatste adres eni van de naam der gemeente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin) b. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere gevallen, onmiddellijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs ivan afmelding en welke binnen vijf dagen moet worden ingeleiverd bij het bestuur der Nederlandse gemeente, in welker bevolkings register de persoon moet word'enl opgenomen c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister van een anldere gemeente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aanmelden bij het gemeentebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteits bewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een verhuiskaart of legitimatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland' is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbe treffende bepalingen is vrijgesteld van aanmelding d. dat bestuurders van instellingen, gestichten: of schepen, waarin personen onder enig bestuur in wonen, alsmede hotelhouders, pensionhouders en kamerverhuurders uiterlijk ivijf dagen na de op neming of -huisvesting of na het vertrek, mede deling moeten doen van de geslachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zodanig persoon, die daaruit vertrekt e. dat overtreding van de voorschriften wordt ge straft volgens de wet f. dat voor persoonlijke aanmelding en voor monde linge aangifte voor het bevolkingsregister gelegen heid zal worden gegeven op werkdagen van 9 tot 12 uur bij de afdeling bevolking ter ge meentesecretarie te Axel. Axel, 7 april 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3