Moeder TOCH NOG LIEFDE 1 D Al F» O BABYDERM Spit, Spierpijn I I» I i to UIT ONZE OMGEVING AXEL Vóórhel lere Baby-huidje DE FEESTELIJKHEDEN OP KONINGINNE DAG. Het actieve bestuur van de Oranjevereniging al hier heeft reeds thans haar plannen! gereed voor de viering van Koninginnedag op zaterdag 30 april. Reeds eerder waren wij in de gelegenheid, een voorlopig programma te publiceren, doch nu ont vingen wij mededeling van het definitieve programma. Wij raden onze lezers aan, het onderstaande uit te knippen en te bewaren. De dagindeling op de verjaardag van H, M. Ko ningin Juliana is te Axel als volgt 8.40 uur v.m. De leerlingen van de Chr. School te 9.00 uur v.m. Spui word'eni i n twee groepen per autobus afgehaald en gebracht naar de Chr. School - Nieuwsrtaat. 9.15 uur v.m. De leerlingen van alle scholen voor gewoon lager onderwijs worden met muziek of tamboers van de respectie velijke scholen afgehaald en komen op de Markt bijeen voor het brengen van een zangbulde. De te zingen liederen zullen wij nader publiceren. Verder vlaghijsen eni toespraak. 9.15 uur v.m. De leerlingen van de U.L.O.-School, Lagere Technische School, Landbouw school en Landbouwhuishoudschool wonen onder leiding van de leer krachten in „Het Centrum" een voor stelling bij van het Marionettentheater Philo. 10.30 uur vm. De leerlingen der Chr. lagere school Nieuwstraat en de School Spui gaan naar het Marionettentheater in „Het Centrum", eveneens onder leiiding van de leerkrachten. (De leerlingen! van de School Spui worden na afloop weer per bus weg gebracht. Vertrek van Het Centrum). 1.00 uur n.m. De leerlingen van de openbare lagere school en de Rocms-Katholieke school bezoeken de voorstelling te geven door het Marionettentheater. 1.30 uur n.m. De leerlingen van de Chr. Kleuter school en de helft vein de leerlingen van de Neutrale Kleuterschool bezoe ken de poppenkastvoorstelling in de Chr. Kleuterschool, Ds. J. Sdharpstr. Deze voorstelling wordt gegeven door dhr. enI meivr. Popma uit Middelburg. 3.00 uur n.m. De leerlingen van de R.K. Kleuter school en de andere helft van de leerlingen der neutrale kleuterschool bezoeken de poppenkastvoorstelling. 3.00 uur n.m. Rolschaatsenwedstrijd in de Singelweg voor kinderen van 8 t.e.m. 11 jaar. Er zijn wedstrijden in kunstrijden en hardrijden. Opgaven) te verstrekken aan de onderwijzers. 4.00 uur n.m. Hindemiswedstrijden per rijwiel voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar in de speelweide aan de Pironstraat. Opgaven te verstrekken! aan de onder wijzers. Zij, die een school buiten de gemeente bezoeken, kunnen zich op geven bij Aug. Lippens, sigaren magazijn, Walstraat 4 en M. Mar- kusse, Stationstraat 9. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat de deel neemsters en deelnemers aan de rolschaatsen- en-of 'hindemiswedstrijd dit doen voor eigen risicohet bestuur der Oranjevereniging aanvaardt hiervoor geen enkele aansprakelijkheid. door HANOL SPOOR. 33) (Slot) Andries slikte een paar keer. „Martha, zei hij, „ik ben een bruut geweest. Als mijn moeder geweten had dat ik zo maar, omdat ik mijn zin niet kreeg een vrouw in de steek liet en haar liet tobben met een bedrijf, dan zou ze mij de heftigste verwijten hebben gemaakt. Martha," zei hij bijna plechtig, „ik beloof je dat ik ook zonder dat het mijn bedrijf is weer in jouw tuinderij wil komen werkent" Andries had zich werkelijk de schuld' gegeveni van de ziekte van Martha. Dat deze sterke en gezonde vrouw, ineens hulpeloos op bed lag, kwam natuur lijk door de bovenmatige zorgen, die zij zich na zijn vertrek had moeten maken. Het was niet uit zijn hoofd te .praten en toen hij haar zo stil en bleek in de ziekenzaal zag liggen, was al zijn verbittering van de laatste tijd verdwerienl. „Geen woord meer Martha",zei hij ferm, toen Martha hem ter zake wilde brengenL „Wij praten er niet meer over, Paulien en ik moeten onze wensen maar begraven tot er van een anldere kant uitkomst komt." Bij die laatste woorden keek hij echter Pau lien niet aan, want hij herinnerde zich tegelijk zijn enorme blijdschap ,toen ze daar in Rotterdam zo on verwachts voor hem stond. Haar blijdschap over de goede keer in hun levem had haar ogen doen stralen en ze was hem in het bijzijn van anderen, zo maar om de hals gevallen. Grinnekend had Gerard er bij gestaan. Toen was Andries ineens woédend geworden over de plotse linge overval. Had Gerard nu weer zijn verblijfplaats verraden .Hij was plotseling stuurs en koppig ge worden, ook toeri zij de reden van hun bezoek be- 6.30 uur n.m. Optocht met versierde steps, fietsen en dergelijke. Ook groepen mogen ge vormd worden. 7.45 uur n.m. Concert op de Markt door „Thalia- Tremola". 8.45 uur n.m. Muzikale rondwandeling door de mu ziekgezelschappen „Concordia" en „Hosanna". Voor de rolschaatsen- en hinderniswedstrijden en voor de optocht is in totaal 350,aan waarde bonnen beschikbaar. Naar wij nader vernemen, kunnen aan de optocht ook volwassenen deelnemen met andere versierde voertuigen dan steps en fietsen .In dit verband wordt gedacht aan versierde auto's, tractoren en welke ver voermiddelen dan ook. Wij menen het bestuur der Oranejvereniging te mogen gelukwensen met de keuze van het programma en spreken daarbij de hoop uit, dat het op 30 april aanmerkelijk beter weer zal zijn dan het vorige jaar. Tevens wekken wij allen op deel te nemen aan de te organiseren wedstrijden en de optocht. Gezien het prachtige resultaat van de lichtstoet ■met lampionoptocht van het vorige jaar twijfelen wij er niet aan of oök deze optocht zal met mede werking van de scholen en verenigingen weer tot een! waar succes worden OLIE - ZEEP ALGEMENE VERGADERING AFDELING AXEL VAN „HET GROENE KRUIS". Vrijdagavond vond in de wachtkamer van het Con sultatiebureau aan de Oosterstraat de als gewoonlijk zeer matig bezochte jaarvergadering dezer welhaast grootste in ledental zijnde Axelse vereniging plaats, onder leiding van de heer J. Blok. Na een bondig inleidend woord en de voorlezing der notulen gaf de heer A. P. Ie Feber zijn uitvoerig jaarverslag, waarin hij als secretaris-penningmeester zowel in het algemeen als financieel de aanwezigen op de hoogte bracht over de stand van zaken, waar aan wij het volgende ontlenem 1959 was het jaar, waarin onze ere-voorzitter, de heer A ,E. C. Kruijsse is overleden. De heer Kruijsse is geweelst dè man van Het Groene Kruis. Hij is het geweest, die dé stoot gaf tot de oprichting van een Groene Kruisvereniging in Axel, Meer dan 40 jaren was hij voorzitter, ook nadat hij ifi 1956 meende de leiding der vereniging te moeten neerleggen bleef hij steeds 'belangstellend ihet werk van het Groene Kruis volgen. Het vorige jaar is in Axel -een; Entgemeenschap op gericht. Deze organisatie heeft haar portie gekregen in het afgelopen jaar. Er werden ongeveer 2700 polio- injecties gegeven. Dit zal wel het grootste aantal Iblijven, want in 1959 werden verschillende jaarklassen afgewerkt. Voortaan zal dit alleen één jaarklasse be treffen met uitzondering van 1960. In dit jaar moet nog een injectie worlJenl gegeven aan één groep, die 'het vorige jaar niet meer kon worden afgewerkt. Het inhaalprogramma zal daarmee dit jaar geheel zijn voltooid. Een grote verrassing was het voor ons te ver nemen dat de leidster-docente van het kraamcentrum, die nog maar kort in dienst was tegen 1 mei ontslag uit haar functie vroeg. Het was niet gemakkelijk in deze vacature te voorzien. Tegen bet eind van het jaar was de vacature echter weer vervuld. De heer 't Gilde vroeg tegen 1 januari 1960 ont slag uit zijn functie van incasseerder. 'Niet mag wor den nagelaten de heer 't GilHe te bedanken voor het vele en goede werk wat hij voor de vereniging deed. Tot bode-incasseerder is benoemd de heer L. J. kend maakten. Hij dacht er niet aan om dit aanbod van Martha aan te nemen, zei hij, ook niet al zouden Paulien en hij natuurlijk automatisch zorgen dat het Martha aan niets zou ontbreken. Zijn trots kwam in opstand tegen het gebaar, dat hij als een soort lief dadigheid zag. Met grote moeite hald hij toegestemd in een bezoek aan Martha .Bij het vernemen van haar ziekte had een zeker schuldgevoel hem bekropen. „Andries," zei Martha zacht maar dringend, „laat mij niet zoveel praten, „daar ben ik nog te zwak voor. Je kunt mij alleen maar helpen door de tuinderij te aanvaarden, ik moet een andere roeping volgen, geloof mij en ik zal pas rust hebben als jij op mijn plannen wilt ingaan." Lang stond Andries daar. Langzaam drong tooh de betekenis van haar aanbod tot hem door. Hij haalde diep adem, zijn houding verloor iets van de ge slagene, zijn schouders rechtten zich. Weer pakte hij, maar nu heel voorzichtig, Martha's hand en drukte er zacht een kus op. Op Martha's gezicht kwam een trek van rust. Met een stille lach pakte ze Andries hand en die van Paulien en legde ze beiide in elkaar. Het was bijna als een huwelijksplechtigheid en de beide jonge mensen konden dan ook hun ontroering nauwelijks bedwingen. Na het afscheid reisden ze gedrieën weer naar het dorp terug. Ondanks protesten moest Gerard weer mee. In zijn hart was hij dankbaar, want hij voelde zich bij zijn vriend veilig en geborgen. Hoewel Anldries tegém een ontmoeting met Bernard op»zag, moest hij op aandringen van Paulien toch kennis maken met Agnes. Agnes luisterde met grote belangstelling naar hun verhalen. De hele avond was bijna omgegaan met het doornemen van al die gebeurtenissen. Daarna werd aan de toekomst gedacht. Agnes zou tot aan de opening van hun vernieuwde sportschool blijven en dan gelijk voor Martha zorgen!, die als ze uit Riemens, Prins Mauritsstraat. Een heugelijk feit was het dat wij de algemene vergadering van de Provinciale vereniging in Axel mochten ontvangen. Behoudens enkele dagen van ziekte kon de zuster het gehele jaar door haar werkzaamheden verrichten. Het was voor haar en voor ons een eer, dat zij werd aangezocht om een. week mee te varen op de Henry Dunanthet hospitaalschip voor chronische patiënten. Het aantal bezoeken bedroeg in totaal 3756, ver deeld in ziekenbezoeken 3288, voor het kleuter bureau 73, zuigelingen 316, t.b.c.-bestrijding 59 en praenatale zorg 20. Het kleuterburea uhield 11 zittingen met 199 con sulten .waaronder 66 nieuw ingeschreven. Het Zui gelingenbureau hield 23 zittingen met 725 bezoeken, waaronder 69 nieuw ingeschreven. Onder controle staan 11 patiënten en1 11 gezinnen voor tuberculose bestrijding. In dit verband is het zeker op zijn plaats om de huisartsen hartelijk dank te zeggen voor het werk aan Ide bureaux belangeloos verricht. Ook gaat onze dank weer uit naar movr. Hamelink die, eveneens geheel belangeloos, de zuster assisteert op de bureaux. Het aantal leden op 31 december 1959 bedroeg 1426 tegen 1435 per 31 december 1958. In deze aan tallen zit ieder jaar een klein verschil in dalende richting. Stellig zijn er veel mutaties van diegenen die uit onze plaats vertrekken. Toch zijn er tekenen van lauwheid en ik kan niet aan de gedachte ont- komem, dat er ld Jen bedanken uit onverschilligheid. Deze mensen moeten wel bedenken dat hulp van Het Groene Kruis door hen niet moet worden verwacht. Als men zo tegenover een vereniging; als de onze staat moet men ook de hulp niet inroepen. Een hulp waaraan bijna gëem gezin ontkomt. Vroeg of laat is er hulp nodig, dat men dat bedenke. Vanwege het kraamcentrum werden 179 verzorgin gen verricht met 1791 verzorgingsdagen. Het finan ciële gedeelte blijft altijd zorgen kosten, maar toch komen wij er ieder jaar weer doorheen. De contributies brachten op 8562,,— tegenover 8593,- in het jaar 1958. De huren der gebouwen gaven éem opbrengst van ƒ1190,06. De Rijkssubsidie was ƒ3468,— en de gemeente-subsidie ƒ2150, Hierbij zij aangetekend dat het prov. bureau ons steeds onder de aandacht brengt, dat Ged. Staten van Zeeland er geen bezwaar tegen hebben dat de heltf van de contributie door de gemeente als sub sidie wordt verstrekt. Dit zou Uius een bedrag van ruim 4250,uitmaken. Met bijzondere dank zij vermeld dat wij van de hengelsportvereniging G.O.A. alhier eem bedrag ont vingen! van 180,zijnde de helft van de opbrengst van de hengelwedstrijd tijdens de bevrijdingsfeesten alhier. Totaal bedroegen Ide ontvangsten 19.007,95 en het totaal der uitgaven bedroeg 18.836-38, zodat er een voordelig saldo over 1959 is van 171,57. Dit gedocumenteerde verslag verwierf de eenparige goedkeuring der vergadering, die bij monde van de heer N. de Kunder tot uiting werd gebracht. De heer P. J. van Driel weild daarop benoemd in de jaarlijks openkomende vacature in de financiële commissie. De voorzitter prees als immer de heer le Feber om zijn belangeloze arbeid, waardoor deze de „ziel" van het Axelse Groene Kruis mag worden genoemd. Deswege baarde het geem verwondering, dat op voorstel van een der leden de heer A. P. le Feber bij acclamatie herkozen werd in zijn veelomvattende en reumatische fijnen wrijft U eveneens weg met het ziekenhuis kwam nog niet sterk genoeg zou zijn om dadelijk alle huiselijke beslommeringen op zich te nem'enl. Hierdoor behoefde Paulien haar taak in het ziekenhuis niet te onderbreken. Zij kon bij het huidige tekort aan verpleegsters ontzettend moeilijk gemist worden. Andries pruttelde wel, dat het verpleegstertje spelen toch zijn langste tijd voor Paulien geduurd had, maar Paulien was blij dat ze niet zonder meer haar werk in de steek hoefde te laten. Gerard was erg stil geweest enl had tersluiks vele malen naar Agnes gekeken. In zijn hart deed hij af stand van haar. Zij was de vrouw van een ander en hij moest zijn verstand sterker lateni spreken dan ziijn hart. Het viel wel niet mee en toen Agnes, na zijn ver haal over zijn leven, hem uitnodigde om met hun mee te gaan naar Farnkrijk, sloeg zijn hart enkele slagen over van onverwachte schrik. Hij beheerste zich echter en keek naar Bernard, doch deze knikte instemmend. Zeker, dat moest Gerard maar doen. Hij kon dan daar afstuderen. De lucht was bij hun veel zachter en zij konden bij hun steeds uitbreidende sportschool best een raadgevende enl praktiserend arts gebruiken. Hij zou hun daarmee zelfs een grote dienst bewijzen. Agnes, die schijnbaar over een onschatbare mensen kennis en grote intuïtie beschikte, voegde daaraan toe, dat zij thuis nog een zuster had, die zo sprekend haar evenbeeld was, dat men dikwijls dacht dat zij twee lingzusters waren. „Ja," zuchtte Bernard theatraal, „verlos mij van dat spiegelbeeld, dan bewijs je mij onschatbare di'eni- sten, want er werd met mij wel eens een wreéd spel letje gespeeld, ik wist nooit of mijn vrouw thuis was of mijn schoonzusje. Allen schaterden het uit, toen zij Gerard purper rood zagen worden, maar zijn ogen kregen tegelijker tijd een levendige en vrolijke glans. functie's. De 'heer le Feber aanvaardde deze herbe noeming, waaraan hij zeide zich slechts met tegenzin zou kunnen onttrekken, daar de liefde voor het Groene Kruiswerk hem van vader op kind, als in het bloed zit, waarover wel geen verschil van mening kan be staan. Wegens vertrek van notaris Meijling uit onze ge meente werd in diens plaats in het bestuur gekozen de heer C. ide Putter-van Hermón, die verklaarde deze benoeming wel te Willem aanvaarden. Hiermde was de officiële agenda afgewerkt en restte nog de rondvraag, waarin een lans gebroken werd om de vergaderingen in het vervolg nog een aantrekkelijker karakter te geven, opdat deze op een beter bezoek zouden kunnen bogen, waarop de voor zitter te kennen gaf dat het bestuur elke suggestie'die biertoe zou kunnen bijdragen gaarne zal aanvaarden, waarop hij het woord verleeriie aan de inmiddels ver vergadering verschenen spreekster van deze avond, mevr. mr. H. M. de Kat-Presseruit Rotterdam, die als onderwerp voor haar causerie had verkozen „De waarde van de sexualiteit in het leven van de mens". 'Deze spreekster, d'ie zich meer beweegt op het terrein van de geestelijke vdlksgezondheid, was voor de. praeses geen onbekeriie, aangezien zij enige jaren geleden ook als zodanig verdienstelijk werk had ge leverd in eem jaarvergadering der afdeling van Volks onderwijs en de'Oudervereniging der Prinses Marijke- school. Ditmaal trad zij op in haar hoedanigheid van meidebestuurster Ider Ned. Vereniging voor Sexuele Verzorging. Een 'historische beschouwing ging aan het aange kondigde onderwerp vooraf. De visie der spreekster richtte zich n.l. allereerst naar, de toestanden van voorheen en de merkwaardige gesteldheid ten opzichte van opvattingen die in de middeleeuwen, en tot voor de tegenwoordige generatie nog algemeen gangbaar warent Over het begrip „voorlichting" wenste ze daarbij maar liefst niet te spreken. Het leven is thans veel gecompliceerder geworden dan in de tijden toen de gehele familie dikwijils in een enkele kamer en dan natuurlijk bij voorkeur im „bedsteden" sliep. Spreekster kwam hierna tot de industrialisatie en de vrouwenemancipatie en vrije tijdsbesteding, waar bij zij zich aandiende als een aanhangster van de Oostenrijkse geleerde Sigmund Freud, die o.a. be langrijke ijbldragen leverde tot de neuro-pathologde. Zij gaf vooral voorbeelden uit haar eigen belang rijke grootstadse advocatenpractijk, de tegenwoordige literatuur, de films en toneelstukken en de iinvloed daarvan op de geestesgesteldheden die niet alleen- onder de jeugd, maar zelfs onder de ouderen hebben geleid tot angstwekkende vormen. Door dit alles is bij haar de overtuiging gevestigd dat alleen; door doeltreffende voorlichting, die reeds op school en in het gezin lident te beginnen een halt kan worden toegeroepen aan excessen en veel onheil kan worden voorkomen op dit gebied. Zij wees ook nog terloops op de werkwijze van de Nieuw-Malithusiaanse Bond tot bewuste regeling van het kindertal, maar zij concludeerde dat de geboorte regeling, zoals men die momenteel over het algemeen nog schijnt, toe te passen eni na te streven, onvol doende moet worlien geacht en als propagandiste en pionierster op diit terrein eindigde zij met een plei dooi tot het openstaan voor onze kinderen en daarin onze verantwoordelijkheid te zoeken. De voorzitter eindigde na zelf nog een enkele ac tuele vraag te hebben gesteld, door de spreekster te bddankem voor haar zeer deskundige rede over een onderwerp, waarmede zij in Axel bij hernieuwing succes heeft geoogsit en zeker de belangstelling der aanwezigen te hebben geprikkeld. Hij hoopte haar te rechter tijd en stond nogmaals in Axel te mogen verwelkomen en sloot deze slecht bezochte vergade ring, die ditmaal zeker een tienvoudig groter bezoek waardig zou zijn geweest. Andries, die in de 'korte tijd heel veel vriendschap voor Gerard was gaan voelen, keek Agnes me,t dank- hare verering aan. Pauliënl deed of ze jaloers was en stootte Andries met bestraffende blik aan. Andries, die zich als herboren voelde, pakte met een vreugdevol gebaar Paulien bij de schouders. „Hoor je, Paulien," juichte hij, „hoorje, Agnes zegt zelf, zoals zij bestaan er twee, maar zoals jij is ef maar één in de hele wereld." En ten aanschouwe van de lachende jonge mensen omhelsde hij haar, alsof hij haar nooit meer wilde loslaten. Ondanks al die vreugde scheen er bij Gerard nog steeds iets te blijven haperen. Enkele keren had hij zich tot Andries gewend om dan, bij di'ents gezicht, waarvan de blijdschap afstraalde, zich weer te be denken. Voor men diezelfde morgen op zoek ging naar Andries had Gerard bij de post een zeer offi cieel stuk ontdekt en hij was bevreesd, dat het voor Andries heel slecht nieuws inhield'. Waarschijnlijk zou daarin de hem toegemeten gevangenisstraf be kend gemaakt worden. Hij had zijn hoofd al suf ge peinsd of er nu geen andere oplossing, zou zijn, au Andries weer in staat was om zonder gewetensbe zwaar zijn handtekening te zetten. Andries 'enl Gerard namen afscheid en op weg naar hun kleine huisje overhandigde Gerard het schrijven. Andries bekeek de afzender en rukte driftig de enve loppe open. Bij het licht van de buitenlamp las hij de inhoud. Tot grote schrik en verbazing van de achterblij venden sprong daar Andries opeens als een wilde de kamer in. Alsof hij de hoofdprijs uit de staatsloterij gewonnen had, gilde hij schor van blijd schap, „ik heb honderd gulden, boete en een ge vangenisstraf van 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Nu dat voorwaardelijk mogen ze nu levensalng geven. Ik onderteken immers weer. Honderd gulden voor zoveel' geluk, wat een koopje." EINDE

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2