ZEELAND deze week: De bevrijdingskaart en het vluchtelingen jaar ZATERDAG 9 APRIL 1960 74e Jaargang No. 28 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW SCH-VLAANDEREN ABONNEMENTSPRIJSLam Dommer» 10 eeat Kwartaal - abonnement Aid binnen de kom 1,25. Andere plaatsen f.U*- Buitenland f 2, Hoofdredactie i J. S> VINK. Redactie cd Administratie \i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ADVERTENTIEPRIJS10 cent per aam. BIJ contracten belangrijke reductie.' Ingezonden Mededelingen 30 cent per an. Kleine Advertenüfn 1-5 regels f 1^- icdere regel meer 12 eeat extra. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Hare Majesteit Koningin Juliana zal op 17 en. 18 mei a.s. een bezoek brengen aan Zeeland. Op 17 mei zal zij het nieuwe gebouw vtan de provinciale griffie in de Middel burgse Abdij openen. Vermoedelijk zal de koningin op 18 mei een bezoek brengen aan de Deltawerken. In en om het Delta-plan. Onder deze titel zou zo langzamerhand wel een nieuwe»wekelijkse rubriek te openen zijn. Wij zullen dat echter niet doen en ons beperken tot korte berichtjes, wanneer wij menen, dat deze de lezers interesseren. Daar is dan allereerst de redevoering, die de directeur van het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, gehouden heeft, voor de Konink lijke Vlaamse Ingenieursvereniging en het Vlaams Economisch Verbond te Oostende. In deze rede wees de heer Verburg er op, dat het Delta-plan ook op economisch ter rein verbetering kan brengen voor Zeeland en Belgisch Vlaanderen. Op het gebied van de infra-structuurverbetering heeft de rege ring fondsen beschikbaar gesteld voor de spoorwegen, kanalen, openbare nutsvoor zieningen en dergelijke. Wat het verkeer betreft, wees de heer Verburg er op, dat de Noord-Zuid-verbin- ding door Zeeland bij de Westerschelde eindigt. Het aantal auto's, dat thans via de Scheldeveren wordt overgezet, bedraagt on geveer 400.000, doch dit aantal zal na het gereed komlen van de vaste verbinding RotterdamGoes vervijfvoudigen. Dan zal eer* brug over of een tunnel onder de Westerschelde ongetwijfeld noodzakelijk worden. Schouwen - Duiveland door dijk in tweeën gedeeld. In het kader van het Delta-plan is dwars over het eiland Schouwen een dijk gelegd, in de eerste plaats bedoeld als een verdedi ging bij eventuele nieuwe rampen. Daarnaast echter is op deze dijk een asfaltweg aange legd, waardoor Schouwden thans een snelle Noord-Zuid-verbinding heeft (gekregen. De aanleg van deze dijk met weg heeft ruim 3 millioen gekost. Het Sloe-plan. Tijdens een vergadering van de afdeling Middelburg van de Partij voor Vrijheid en Democratie heeft het Tweede Kamerlid, de heer J. C. Korver, een lezing gehouden, waarin hij mededeelde, dat de regering bezig is een prioriteitenschema te maken. Daarin, zo zeide 'hij, zial het Sloe-plan, in het bij zonder met het oog op de uitbreidingsmoge lijkheden voor industrie en werkgelegenheid, hoog worden genoteerd. Inmiddels hebben Ged. Staten van Zeeland bericht gezonden aan het gemeentebestuur van Vlissingen, dat zij een afzonderlijke grenswijzigingsprocedure zullen toepassen voor het Zuid-Sloe-gebied, welk gebied bij de gemeente Vlissingen zal worden gevoegd. Streekplan Kanaalzone. In het kader van het streeplan voor de kanaalzone is ook een afvalwaterleiding ge projecteerd, waaraan wij veertien dagen ge leden reeds een artikel hebben gewijd. Zoals bekend, heeft de gemeenteraad van Axel dit plan in zijn laatste vergadering aangehbmen. Ook de gemeenteraad van Sas van Gent heeft eenzelfde besluit ge nomen, waarbij echter kritiek werd geleverd op de houding van de gemeente Temeuzen. Een \raadslid w'aarschuwde, dat Sas van Gent zich niet stiefmoederlijk zou laten be delen en nog wel eens zou kunnen weigeren, verder aan het plan medewerking te ver lenen. Nieuw Sluiskil als gevolg van de kanaalverbreding. Als gevolg van dé verbreding van het kanaal Terneuzen—Gent zal een groot ge deelte van de bebouwing van het tegen woordige Sluiskil moeten verdwijnen. Het gemeentebestuur van Temeuzen heeft daarom een stedebouwkundige een plan la ten opstellen voor een „nieuw Sluiskil, dat is aangepast aan de huidige bebouwing, die zal kunnen blijven. De geprojecteerde nieuwe rijksweg zal om het dorp heenlopen en tussen deze weg en het nieuwe kanaal is het nieuwe dorp ge dacht. Naast moderne woonwijken, pleinen met café's en hotels, komen er sportterrei nen, een begraafplaats en aen industrie terrein, Het gehele plan voorziet in een dorp voor ongeveer 6000 inwoners. De af te breken panden zullen naar schatting binnen ongeveer vier jaar ont ruimd moeten zijn. Overplaatsing Inspectie Registratie en Successie. Het kantoor van de Inspectie der Regi stratie en Successie te Goes zal in de toe komst worden overgeplaatst naar Middel- buiig. Dit kantoor zal worden gehuisvest in het gebouw Dam 6-8, waarin thans nog de provinciale griffie is ondergebracht. Momenteel is een aanvang gemaakt met de verhuizing van de griffie naar de Abdij gebouwen. Goes en Frankfurt wisselen personeel uit. De gemeenten Goes en Frankfurt zullen dit jaar gemeentepersoneelsileden uitwisselen van 21 tot 24 april een bezoek brengen aan Niet minder dan 45 Frankfurters zullen Goes, terwijl het tegenbezoek van de Goese ambtenaren in september zal plaats vinden. Zierikzee restaureert zijn monumenten. Het rijk en de provincie hebben de ge meente Zierikzee medegedeeld, dat langer uitstel van de restauratie van de Zierikzeese monumenten niet verantwoord mag worden geacht. Het betreft hier in hoofdzaak de Zuid- en Noordhavenpoort, de Nobelpoort en het stadhuis. Deze restauratie, die ongeveer ƒ2 millioen gulden zal kosten, zal over tien jaar worden verdeeld. Wij gunnen Zierikzee van harte een goed onderhoud van haar monumenten, maar be treuren, dat van de weinige monumenten, die Axel rijk is, de molen van Cappon niet be houden kon blijven Opening van het nieuwe streek ziekenhuis te Hulst. De officiële opening en inwijding van het nieuwe streekziekenhuis te Hulst zal op 19 mei a.s. plaatsvinden. De wijding zal (geschieden door de bis schop van Breda, Mgr. Jos. Baeten, terwijl de opening zal wtorden verricht door de mi nister van sociale zaken en volksgezond heid, Mr. Dr. Van Rooy. Cultuur in Middelburg. In het kader van het Holland Festival zal op 24 juni, des avonds omi half acht in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis het beroemde Italiaanse kamerorkest ,,I Mu sici" optreden. Provinciale Staten van Zeeland. Op dinsdag 21 juni a.s., des morgens om tien uur zullen de Provinciale Staten van Zeeland in de Statenzaal in een gewone zit ting bijeen komen. Provinciale raad voor de volks gezondheid. De Provinciale raad voor de volksgezond heid heeft thans een eigen bureau, dat ge vestigd is te Middelburg, Loskade 27. Aan het hoofd van dit bureau staat een directrice, mej. dokter E. M. Staab. Tot de taak van dit bureau, dat een ont moetingscentrum bedoeld te zijn voor alle Zeeuwse organisaties, die de volksgezond heid trachten te bevorderen, behoren o.m. stimulering en advisering van de gezond heidszorg, de bevordering van de coördina tie op het gebied van de volksgezondheid, het adviseren over de verdeling van rijks subsidies en het samenwerken met andere organisatie s, die de volksgezondheid wil len bevorderen. NATIONALE BEVRIJDINGSMANIFESTATIE Al jaren lang wordt er geklaagd, dat er geen enkele mogelijkheid is, de bevrijdings dag werkelijk te vieren. Maar dit jaar is dat anders. Er is in dit jaar, waarin wij het 3e lustrum gaan herdenken van onze bevrij dingsdag 5 mei tenminste één moge lijkheid om op waardige en zinvolle wijze uiting te g»ven aan onze vreulgde, onze ver bondenheid en het besef, wat het betekent vrij te zijn. Die mogelijkheid, dat middel, is de „Be vrijdingskaart". iDe bevrijdingskaart is een briefkaart in kleurendruk, die in een enorme oplaag onder het Nederlandse volk zal worden verspreid. Er staat, onder 'het opschrift „1945- 5 mei - 1960", de volgende tekst op Op de 15e verjaardag van de bevrij ding wil ik Uwe Majesteit mijn blijdschap betui gen te leven in een vrij Nederland. Mijn grote dankbaarheid voor deze vrijheid wil ik graag tegenover Uwe Majesteit tot uitdrukking brengen in deze Igave voor de vluchtelingen. Opdat ook mijn dank straks zal door klinken in de harten van hen, die in dit Wereld - Vluchtelingenjaar 1960 onze hulp nog zo hard nodig hebben. Het is duidelijk wat de bedoeling is deze kaart, voorzien van onze naam, te sturen aan H, M. Koningin Juliana. Het adres Paleis Soestdijk, staat al op de voorzijde, en het enige wat we nog te doen hebben is er een vluchtelingenpostzegel op te plakken. Die speciale vludhtelingenpostzegels zijn vanaf deze week op alle postkantoren te koop van 12 een en van 30 cent, respec tievelijk met een toeslag van 8 cent en van 10 cent. Die toeslag voor de vluchtelingen is al mooi, maar extra mooi is in dit geval, dat de totale opbrengst van .de op deze bevrijdinlgskaart geplakte zegels ter beschik king komt van de Koningin en door haar 1960. zal worden, overhandigd aan het Nederlands Comité Vluchtelingenjaar. Zo mogelijk op 5 mei of anders zo spoedig mogelijk daarna. Op die dag zal blijken hoeveel Neder landers de kaart hebben verstuurd. Die hoe veelheid zal twee dingen bewijzen of de viering van de bevrijding voor het gros van de Nederlandse bevolking nog iets zinvols heeft, en hoe hoog de bijdrage is, die de Konintgin op de bevrijdingsdag namens het Nederlandse volk ter beschikking zal kun nen stellen van de vluchtelingen. De bevrijdingskaart zal binnenkort op tal van plaatsen te verkrijgen zijn. Hij gaat vijf cent kosten. Zorg, dat U er bij bent REIZEN NAAR HET BUITENLAND. Nu de tijd van reizen en trekken weer nadert laten wij hieronder een overzicht volgen van de reispapieren, waarmede Ne derlanders voor hun reizen naar de om ringende landen kunnen volstaan België en Luxemburg a. geldig Ned. paspoort b. tem hoogste 5 jaar verstreken Ned. paspoort c. toeristenkaart, 2 maanden geldig (kan slechts éénmaal worden verstrekt). Frankrijk en Italië a. geldig Ned. paspoort b. ten hoogste 5 jaar verstreken Ned. paspoort (maximum verblijf 3 maanden en niet om te gaan werken) c. toeristenkaart, 2 maanden geldig (kan slechts éénmaal worden verstrekt). Duitsland en Zwitserland a. geldig Ned. paspoort b. teni hoogste 5 jaar verstreken Ned. paspoort (maximum verblijf 3 maanden) c. toeristenkaart geldig voor 2 maanden (kan slechts éénmaal worden verstrekt. LOSSE GEDACH'TEN DE STILLE WEEK. Nog één week scheidt ons van Pasen, de zogenaamde Stille Week. Het begint morgen al met Palmzondag, i: terwijl daarna volgen de Witte Donderdag, I de Goede Vrijdag en de Stille Zaterdiag. De week, waarin w'ij het lijden en sterven van Christus in het bijzonder gedenken. De dagelijkse bezigheden nemen 'ons echter zo zeer in beslag, dat er van een stilstaan bij dit lijden met uizondering dan van de Goede Vrijdag vaak o zo weinig terecht komt. Toch menen wij dat het goed is, hieraan in dit rubriekje enige aandacht te schenken. Wat zou toch het leven van een Christen voor zin en betekenis hebben, wanneer hij niet geloofde, dat Christus gestorven was. ij Gestorven voor hém Wlanneer wij de lijdensgeschiedenis in de Evangeliën lezen, wanneer wij deze horen, i zoals zij in de Mattheus- of de Johannes- Passion tot ons komt, dan moeten wij wel zeggen Hoe lief heeft God ons gehad, dat Hij Zijn Eniggeboren Zoon getgeven heeft om voor ons te lijden en te sterven En hoe vaak moet een Christen zelf niet bekennen, dat hij daarbij zo weinig, veel te weinig, stil staat. Niet alleen in deze dagen, maar het gehele jaar door. Tijdens de christelijke feestdagen spreekt dit bijna vanzelf. Kerstfeest - Goede Vrij dag - Pasen - Hemelvaartsdag - Pinksteren. Maar verder Wat zou er van de Christenheid een enorm grotere kradht kunnen uitgaan, wan neer iedere Christen dagelijks deze heils- feiten beleefde Velen hebben misschien een zucht van verlichting geblaakt, dat het bezoek van Kroestsjew aan Frankrijk in zo'n goede sfeer is verlopen en werd beëindigd. Velen zullen misschien met angst en vrezen zich afvragen, wat de komende topconferentie zal brengen. Toenadering Verwijdering Beëindiging of verzachting van de koude oorlog Verscherping ervan Wordt daarbij niet uitsluitend op men sen gekeken Als alle Cristenen eens leefden uit het geloof in de gestorven, maar ook opgestane Christus, die na Zijn opstanding zei „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde Dan zou ook de Stille Week meer be leefd worden. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË NIEUWE ANTIQUITEITENMARKT TE BRUSSEL. Burgemeester Cooremans van Brussel heeft op zondag 3 april, op de Grote Zavel bij het Centraal Station een nieuwe antiquitei- tenmarkt geopend. In het vervolg zal deze mlarkt elke zondagmorgen worden gehouden. Een dertigtal antiquairs uit Brussel en de provincie neemt aan de nieuwe markt dee'. Zij hebben zichzelf de uitdrukkelijke voor waarde gesteld, dat de meubelen, beeldjes, etsen en andere voorwerpen, die zij te koop aanbieden, een reële artistieke, folkloristische of decoratieve waarde hebben. De markt met zijn door linnen overdekte.! stalletjes krijgt een plaats voor de Zavel kerk, één der mooiste laat-gotische bouw-l werken van België. In de naaste omgeving is het Museum voor Oude Muziekinstru menten, dat één van de bealngrijkste ver zamelingen van Europa herbergt. Oostenrijk en Monaco: a. geldig Ned. paspoort b. ten hoogste 5 jaar verstreken Ned. paspoort c. toeristenkaart geldig voor 2 maanden (kan slechts éénmaal wörden verstrekt. Liechtenstein a. geldig Ned. paspoort b. ten hoogste 5 jaar verstreken Ned. paspoort (maximum verblijf 3 maanden). Alle andere landen gedig Ned. paspoort, al of niet geviseerd. AXELSE COURANT

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 1